PDA

View Full Version : Sirak stočni i metlaš

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

branko
13-04-08, 00:20
:D

Par godina sam sejao za jednog metlara iz Selenče sirak metlaš.
Agrotehnika je kao i za kukuruz; zaorava se, ili stavlja predsetveno NPK djbrivo; seje se na razmak 7-8 cm; ne prihranjuje se; njiva mora biti čista od divljeg sirka, jer ga je nemoguće tretirati sa herbicidima.
I sve je lako dok ne đođe sečenje metlica. E tu je problem, jer se to radi ručno. Nemoguće je raditi mašinski jer još uvek nema selekcije sirka metlaša sa ujednačenom visinom biljke. Dakle to sečenje metlica je najskuplji deo posla oko sirka. Kada je dobro uvežbana ekipa, desetak ljudi može za 8 sati poseći i do 3 jutra, ako sirak nije preterano visok.
Seme se ovrši na posebnoj vršilici i sa njime se uglavnom pokriju troškovi ručnog sečenja metlica.
Sa jutra može roditi i do 3000kg, ako dobije kišu početkom jula i ako nema avgustovskih magli.
Prestao sam da ga sejem jer mu je pre tri godine cena jako pala, tako da nisam imao skoro nikakvu zaradu.
Međutim ove godine mu je cena došla do 0,3 evra za ugovaranje, što je odlično.
Seme rado otkupljuju mešaone, i njegova cena je oko 70% cene kukuruza, što je takođe odlično, ako se uzme u obzir da je seme ovde - nusproizvod.
Inače za ovršeni sirak se cena kreće negde do 0,7 evra.
Odnos metlice - seme je od 1:1 do 1:2.
Žetva, tj. sečenje metlica je u avgustu mesecu.
To je moje neko iskustvo sa ovom biljkom.
Inače kao predusev za bilo šta je odličan, jer se osim metlica cela biljka zaorava, tako da iznosi vrlo malo makroelemenata, a zaorava se kao zelena masa.

Od ovoga se razlikuje sirak za stočnu ishranu. Kod nas skoro i nije u upotrebi, dok napr. u SAD njegova upotreba u stočnoj ishrani skoro prevazilazi upotrebu kukuruza.
Stočni sirak nisam nikada sejao, tako da tu nemam nikakvo iskustvo.

>:D >:D >:D >:D >:D

phoenixfendt
11-06-09, 15:29
mi vec nekoliko godina sejemo sirak za stocnu ishranu novosadskih hibrida ns beli i crveni i u nasim uslovima su se dobro pokazli i daju prinose i do 4 tone po jutru u idealnim uslovima prosecan prinos je 3500kg po jutru i ovaj sirak je veoma isplativa kultura koja se seje sredinom aprila u dobro spremljenu i praskastu zemlju na dubinu od 5 cm,i kad nikne i ima 3 do 5 lista prska se atrazinom+monosan a za ostale korove poput divljeg sirka se koristi spartac i motike,i sirak se nesme sejati u zakorovljene njive vec samo u ciste gde nema divljeg dirka i ostalih teskih korova,i pozeljno ga je 2 3 puta spartati dabi ostao cist jer on polako raste i u julu mesecu zatvara redove i tad mu korov nesmeta,i kad izgrura metlice i sazri 100 posto onda se vrsi kombajnom a posle toga se zrno selektira i pakuje u dzakove ili najbolje ga je dati na tavan da tamo stoji jedno 2 3 meseca pa posle u dzakove da se pakuje i tako prodaje,a cena mu se krece od 16 do 25 dinara sve zavisi od ponude i potraznje ali svakako je isplativije od kukuruza ili soje,jer ne zahteva previse ulaganja i zemlja pod sirak se sprema tako sto se u jesen po potrebi baci npk djubrivo do 100kg po jutru a pred setvu jos 100kg ureje i sve to spremiti i sejati,pa zatim oprskati,2 3 puta ospartati po zelji okopati,pa ovrsiti,selektirati i na kraju prodati.
i kad se sirak ovrsi ostane dosta biljnih ostataka koje treba istarupirati ili iseckati(a moze se i zapaliti pa tako se lakse zaore bez gusenja) pa baciti 50kg ureje ili npk 150kg (da bi moglo da brze istruni ta zelena masa kad se zaore) i sve to zaorati i kad se zaore ta zelena masa to je kao dodatno djubrivo za sledecu godinu i na tim parcelama gde je bio sirak kukuruz najbolje rodi ako se baci dovoljno npk i ureje prinos je zagarantovan >:({

evo i mog stocnog sirka kojeg sam danas snimio i za sad izgleda veoma dobro
http://i43.tinypic.com/rms0h0.jpg

voja
19-06-09, 16:47
Dve godine sam gajio sirak metlaš, ogled za magistraturu.

phoenixfendt
21-08-09, 21:36
evo kako trenutno izgleda moj americki stocni sirak
ovo jei beli sirak sorte ALBA(ali na slici se vidi da je mesan ali to je samo u pocetku jer je u masini ustalo nesto semena crvenog i onda se sipalo seme belog se to pomesalo pa izgeda saren ali ok dalje je svuda beli)
evo kako izgleda visok je oko 1,5m i ima velike i teske metlice koje obecavaju bogat rod i ja mislim da bi trebao da da oko 4,5t/kj a mozda i vise ali to cemo videti kad se bude ovrsio negde u septembru
http://i26.tinypic.com/qo6c5g.jpg

http://i25.tinypic.com/1534ad4.jpg

vla
21-08-09, 22:33
Da li se nakon secenja metlica i zetve za zrno, stabljike sirka mogu koristiti za stocnu ishranu a ne zaoravati, jer se verujem dobija velika kolicina zelene mase.

mityoo
21-08-09, 22:50
Moze samo treba pokositi rotacionom i kad se osusi balirati!

vla
21-08-09, 22:57
Koliko semena je potrebno za setvu 1 ha.

tibor
21-08-09, 23:01
Moze samo treba pokositi rotacionom i kad se osusi balirati!
bolje istarupirati,tako ce se barem osusiti

abro
22-08-09, 04:40
Kod mene je stabljiku uzeo stocar za silazu.

phoenixfendt
22-08-09, 10:13
@vla
americki stocni sirak se seje oko 5,6kg/kj ili 10kg semena po hektaru na razmak 5,6cm i rodi u proseku 3,5 do 4,5t/kj ili 7 do 8t po hektaru i zrno sirka se koristi u ishrani stoke ili se prodaje po ceni od 15din/kg(trenutno) pa do 25 30/din/kg kad je velika potraznja i najcesce ga kupuju golubari koji koriste sirak za ishranu ptica,golubova ili stoke i sirak je dobra zamena za kukuruz jer ima vise proteina.

kao prvo kad se sirak ovrsi onda se mora selektirati i malo susiti na betonu jer iako je on suv i ima 14 15/posto vlage on se prilikom vrsidbe malo ovlazi od te zelene stabiljke i tu navuce jos koji procenat vlage pa ga mi posle vrsidbe najpre selektiramo i prevejemo svu prasinu i necistocu,zatim ga iznesemo na beton i razvucemo sloj od 10cm i on se susi tako 1 do 2 dana sve zavisi koliko ima vlage a posle ga dajemo na tavan a nekad ga nije ni potrebno susiti kad se radi negde u oktobru i tada je 100posto suv ali mi ga vrsimo u septembru najcesce od 10tog do 20tog zbog toga sto ga tad pocinju napaditi ptice i vrapci i oni jedu to zrno sa metlice i nekad naprave veliku stetu ako se ne primeti na vreme a takodje i misevi naprave velike gomile od sirka tako sto seku zubima metlice i nose ih na gomilu i zatrpavaju zemljom i prave stetu pa je i tu nesto manji gubitak ali ako se na vreme ovrsi prinos je maximalan.
posle vrsidbe mi najcesce tarupiramo stabljiku sirka i bacimo malo ureje a onda to zaoremo ali to je tako velika i gusta zelena masa cak 3 put veca nego od kukuruza i ta istarupirana masa od sirka se jako tesko zaorava jer se cesto zagusi prilikom oranja i tesko se zaorava i kad se nekako to zaore onda je zemlja porozna i tamo sledece godine najcesce strada kukuruz jer brzo pozuti i osusi se bas zbog toga sto je zaoravana tako velika zelena masa i zemlja je porozna od te mase ako dobro ne istruli,ali ja sam razmisljao da posle tarupiranja ostavim to tako da se osusi i zapalim ali kad je kisna jesen to se nemoze a najradije bi dao to nekom da pokosi ili napravi od toga silazu ili da to istarupira i izbalira ali to kod nas nece niko da radi ali ja bi to dao bilo kome iz moje okoline da to negde iskoristi ako mu treba za stoku jer bi se tamo dobile i preko 300bala po jutru ako bi se istarupiralo i pobaliralo. >:D

vla
22-08-09, 10:20
@Johny
Hvala na informacijama, ziv bio

phoenixfendt
16-09-09, 20:57
danas je skinuta prva parcela stocnog sirka sorte NS GOLD i sa jednog hektara smo ovrsili svega 5500kg sto je najmanji prinos po hektaru odkako gajimo stocni sirak i verujem da je susa i nedovoljno padavina glavni uzrok tako malog prinosa a vlagu je imao oko 10 12 posto ali stabiljka je bila "pregorela" i jako suva i metlice je imao male i sitna zrna na njoj a bilo je dosta povaljanog sirka koje kombajn nije mogao da pokupi ali da je bila normalna godina prinos bi bio i 7t po hektaru ali sta je tu je susa je uzela svoje,i mi smo sad sirak selektirali i prevejali necistoce i prasinu i cist selektiran sirak dali na tavan i sad je spreman za dalju preradu i prodaju >:({

sutra ako bog da idemo ovrsiti jos jedan lanac ali sorte NS ALBA (beli stocni sirak) i ja se nadam prinosu od bar 4500kg >:({

evo par slika sa danasnje vrsidbe sirka 8)
http://i28.tinypic.com/2n6swwp.jpg

http://i29.tinypic.com/14j98v5.jpg

http://i27.tinypic.com/29218qe.jpg

http://i29.tinypic.com/2dccxo6.jpg

http://i26.tinypic.com/11b0nld.jpg

http://i29.tinypic.com/9ghq36.jpg

phoenixfendt
21-09-09, 20:36
danas skinuta druga parcela pod sirkom,i na povrsini od 1,2kj ili 24reda duzine 400m ovrseno je oko 5 tona sirka i sa prinosom smo zadovoljni a sirak je sorte NS ALBA i on rodi u proseku 4t po kj a nama je rodio na nesto vise od 1kj ili 24reda dobrih 5 tona cistog selektiranog i suvog sirka sirka. >:({
evo jedva je usao u prikolicu
http://i35.tinypic.com/2a8fhi0.jpg

za koji dan idemo jos skinuti i poslednju parcelu od 2kj sirka NS ALBA i ja se nadam prinosu od 9t iz 2kj :D

phoenixfendt
25-09-09, 20:51
Danas skinuta i poslednja parcela pod sirkom sorte NS ALBA,i sa 2kj rodio je oko 9tona suvog zrna,i sad sam racunao da nam je na dobrih 5kj sirka(1ha crveni i 3,5kj beli) rodio skoro 2 vagona,a prosecan prinos je 4t/kj sto je jako dobar prinos za ovu godinu,ali sreca skinuli smo ga kad je bio idealno suv pa ga nismo morali i susiti na betonu 8) nego je sa selektora isao direkno na tavan. >:({

evo malo slika sa danasnje poslednje vrsidbe sirka

http://i38.tinypic.com/2mr751f.jpg

http://i37.tinypic.com/11gluuo.jpg

http://i35.tinypic.com/ela8hh.jpg

http://i37.tinypic.com/5m0rcg.jpg

e to bi bilo to mi so zavrsili sa stocnim sirkom ove godine,i ako jos neko gaji ovaj sirak neka napise nesto o njemu i kakvi su mu prinosi?? >:({

mityoo
25-09-09, 22:30
Ja sam ga imao prosle godine i jos uvek nemogu da ga prodam... imam jos oko 2tone....

branko
25-09-09, 22:32
Mislim da sirak otkupljuje Agrogrnja u Pivnicama.

mityoo
26-09-09, 21:52
Mislim da sirak otkupljuje Agrogrnja u Pivnicama.
Veoma neozbiljno!
Imaju otkupno mesto u Adi ali kazu da ce otkupiti samo ako imas za pun sleper! Problem im je otkupiti 2 tone jer neznaju kako da transportuju, pa makar im ja sve spakovao u dzakove! ^-^ ::lose::

phoenixfendt
26-09-09, 22:00
treba znati prodati sirak,nije to uvek lako,sto se kaze lako je uzgajiti a tesko prodati jos u ovoj krizi..
a ove godine svi sto su lane imali vece kolicine sirka nisu uspeli da ga rasprodaju zatosto su trazili vece cene ::novac:: i sad je trenutna cena starog sirka oko 12 din/kg a nov ovogodisnji sirak se prodaje uglavnom po 20din/kg,tako i mi prodajemo i danas smo prodali 500kg po 20din/kg i ako tako nastavi brzo cemo ga rasprodati samo treba imati musterije koju su najcesce golubari i oni koji hrane ptice sa sirkom.

ivanhoe
27-09-09, 09:43
Ponudi ga Gyüri (Farmkomerc) ili Gebi_u oba u Čantaviru

mityoo
27-09-09, 10:23
Gebi-ju netreba a farmkomerc bi primio ali ne za kes nego da ti plati koncentratom, koji mi takodje netreba a i racunao bi ga po 8 dinara.... ::lose::

miroslav k
23-05-10, 23:35
da li neko ima iskustva prskanje sirka metlasa sa cambiom?

zlaja
24-05-10, 11:24
U mom selu su prskali sirak tim preparatom i usevi su o.k.Ja lično sam prskao preparatom Palacid 0.5l/h aktivna materija dikamba.

sarbanac
25-02-11, 05:14
Molim svn one koji su sejali da mi odgovore na par pitanja. Kako bi rodio na lošijoj zemlji južno od save? Koji bi sklop bio ako mi sejemo kukuruz na 33 cm? Koji bi predusev bio najbolji? Tu gde bi ga sejao bio ovas. Koliko đubriva i koje? Koja sorta ili hibrid podnosi lošija zemljišta i koji je rodniji? Prinos od četiri tone po ha bio bi zadovolavajući. Dali stega koristili u ishrani stoke u smeši sa drugim žitaricama? Ja bi ga koristio za ovce.

MONTOYA
09-05-11, 11:42
kako je se pokazao stočni sirak u postrnoj setvi
ima li ko iskustva

jan
09-05-11, 21:20
iskustva nemam.ali tesko,on ima vegetaciju nesto kracu od fao 600 kukuruza

sarbanac
23-10-11, 23:52
Zamolio bih ako je neko sejao ove godine sirak zrnaš da nam kaže kako je rodio na ovoj suši. Ja nisam uspeo da nabavim seme ali za sledeću godinu ću morati.

jan
24-10-11, 10:54
od 2t-4t.kj

sarbanac
24-10-11, 12:58
Ako može malo detalja čime je prsjan koliko semena razmak u redu đubrenje...

jan
24-10-11, 20:08
3*15/200kg.kj. redni razmak5,5-6cm.meduredni 70cm.oko 5 kg/kj.ako je seme tretirano protektantom posle setve- pre nicanja moze dual gold.u fazi 3-4 lista monosan

mindjušar
24-10-11, 21:16
I kome ga prodati,mislim na proteinski sirak,ima ga moj brat 50t,nezna kud sa njim

sarbanac
24-10-11, 22:31
I kome ga prodati,mislim na proteinski sirak,ima ga moj brat 50t,nezna kud sa njim kolika je površina bila. Ja bih ga koristio da hranim ovce u smeši sa ostalim žitom. Suša i loša zemlja sa kukuruzom je nemoguće biti bez gubitka.

mindjušar
24-10-11, 22:43
valjda 9kj

jan
25-10-11, 18:54
neke mesaone stavljaju u koncentrat.
ili oglasi i cekati.

nju-viliđ
28-02-12, 19:35
Jel netko sijo Ns đin,titan,čiker krmi sirak?
Meni treba za svinje za zelenu hranu ,posijao bi ga nakon psenice i kosio dok naraste 20ak cm odma.

http://www.nsseme.com/products/?opt=forage&cat=products

djendrag
28-02-12, 20:00
I mene interesuje kakva iskustava imju oni koji su sijali NS dzin?

mladenmaso
14-03-12, 17:01
jeli ko sijao sirak za ishranu muznih krava i kakva su iskostva sa njim i kako ga spremati

sarbanac
02-04-12, 17:51
3*15/200kg.kj. redni razmak5,5-6cm.meduredni 70cm.oko 5 kg/kj.ako je seme tretirano protektantom posle setve- pre nicanja moze dual gold.u fazi 3-4 lista monosan. Seme Alba koje sam kupio tretirano je MAXIM XL 350FS . Jan dali je to taj protektant. A 200kg 3*15 jel za jutro ili hektar?

jan
02-04-12, 19:45
to je na jutro,trebalo bi da pise na pakovanju ili deklaraciji PROTEKTANT

sarbanac
28-04-12, 20:00
Danas posejao sirak za zrno alba i dzin za silažu. Alba posejana na 9*70cm. Sa pet kg posejano 80ari i ostalo semena. Dzin za silažu sejan duplo al na 50 otišlo svega 3kg jer mu je seme dosta sitnije nego kod zrnaša. Prošle godine sam potonuo sa kukuruzom zbog suše. Zato sam posejao sirkove.

dragisav
28-05-12, 11:16
Molim za pomoć. Posejao sam 2 NS hibrida sirka ove godine (ALBA i GOLD) i 6 KWS-ovih. Trenutno je u fazi 8-9 listova. Nije bilo dubinskog prskanja, jedini tretman herbicidom bio je preparatom Peak pre nekih 10 dana. Većina širokolisnih korova se suši, dok su uskolisni ostali i veliki su problem, naročito posle ovih kiša. Ima li neko bilo kakvog iskustva, postoji li rešenje da to sredim hemijskim putem?

sarbanac
28-05-12, 16:00
Špartanje i motika nema drugo. Gde si kupio seme KWS sirka i koji su u pitanju. Dali za zrno ili za silažu?

branko
29-05-12, 21:33
Tu pomaže samo motika.

HR Zvona
01-06-12, 11:40
Mene zanima kakvom je sijačicom sijano,odnosno koje pločice idu ako je sijano sa OLT PSK ili Nodet.Imate problema sa prodajom sirka,ovdje kod nas ga nema i tražen je kod golubara

sibili
15-06-12, 21:57
Posle grahorice koju sutra kosim i baliram nameravam da posejem sirak metlas jer imam besplatno seme pa da probam ,pa sta bude. Mislim da izkultiviram i posejem sa sejalicom za zito da li da zatvaram svaku drugu lulu ili ne posto bi i to kosio za baliranje kada bude dovoljno odrastao. Grahorica je sada cca 2m visoka a kada je najbolje kositi metlas za baliranje odnosno kada je naj korisniji sto se tice proteina. Sta vi mislite za ovo. Unapred hvala .Pozdrav. ​Koliko ide semena po hektaru ili za 0,8 h.

branko
15-06-12, 22:03
@HR Zvona
I ovde seme, kao nusproizvod, otkupljuju golubari, ali i AGROGRNJA u Pivnicama za stočnu hrani.

Posej tako kako nameravaš, na svaku drugu lulu. Iznenadićeš se koliko sirak brzo raste, kad se zakoreni. Mislim da bi mogao da imaš poprilično mase za silažu.

Petar84
16-06-12, 19:17
Cisto informativno ako neko zna,za koliko ga otkupljuje Agrogrnja i jel otkupljuju u toku cele godine?

sibili
16-06-12, 21:58
​Koliko ide semena po hektaru ili za 0,8 h.

branko
17-06-12, 06:35
Ako se dobro sećam, kada se seje širokorednom sejalicom, utrošak semena je negde oko 10kg/ha.

Petar84
25-06-12, 19:39
Da li je slucajno neko od clanova prodavao negde sirak na veliko ili su to uglavnom kolicine koje otkupe golubari?

bunjela
29-07-12, 09:54
Kakva ti je situacija sa sirkom, koje si KWS-ove sirkove posijao, možeš staviti koju sliku?

talianu
31-12-12, 00:34
Sa kojim se hederom kosi sirak za zrno,kukurznim ili žitnim?

idklecin
31-12-12, 00:46
Zitnim hederom ,imao sam ja i dobar rod je bio

http://www.youtube.com/watch?v=Ps13dQgC-HE&feature=youtu.be

mladenmaso
31-12-12, 09:55
a sta radite posla sa njim kad ga pozanjete , dali se melje i daje stoci ili samo za sjeme

cika_jova
02-01-13, 14:21
i mene interesuje ...

idklecin
02-01-13, 14:46
a sta radite posla sa njim kad ga pozanjete , dali se melje i daje stoci ili samo za sjeme
daje se prekrupljen stoci a dobar deo sam prodao u Srbiju ,moze se davati neograniceno stoci bez bojazni od nekih bolesti cak ,moze zameniti kukuruz i ima vise proteina nego kukuruz.kupujem na Institutu Ns i hibrid je bio crveni Gold a ima i beli Alba istog proteinskog sastava,samo crveni se vise koristi kod koka nosilja,ukrasne zivine pa ga zbog toga vise traze pa ga zato sejem.Seje se na 50cm ili na 70cm mislim na razmak u redu kome je kako lakse.Mi ga sejemo na 50 cm razmak izmedju biljaka od 6-8cm zavisi od tipa zemljista.

talianu
02-01-13, 16:12
Kako ga štitiš (herbicidima) i kako se kreće prosečan rod?

idklecin
02-01-13, 16:19
prskao sam ga Matonom,dok je mali a moze i hemija za sirokolisne korove koja se koristi u kukuruzu.Rod od 4-5t po kj cena ove godine 35 din po kg sve otislo da sam imao jos i to bi otislo.Voli slabije zemlje ,a moze se sejatii na boljim stim sto mozda dodje jedno 10-ak dana kasnije,i nikako blizu naselja jer ga onda ptice napadaju,neosipa se nikako i kad prezre on ostaje na stabljici,sto je jos jedna prednost,posle vrsidbe sam dao clanu milos bota da pokosi i pobalira za ovce i krave,on se vrsi samo par cm ispod metlica i onda vam ostaje jos jedna bogatija kosnja zelene mase sirka za ishranu stoke.

jan
02-01-13, 19:11
Treba obratiti paznju i na miseve ako krenu da ga skidaju sa metlica za par dana ga uniste.

talianu
02-01-13, 19:16
Ja sam jedne godine sejao ali bezuspešno.Čitao sam u knjizi da može zaštita sa MOTIVELOM.
Ako neko ne veruje stavljam sliku.
kod mene je bilo poražavajuće.Inače knjiga je "Posebno ratarstvo". Možda tužim autora ali na njegovu sreću nisam se setio ranije.

fiat615
02-01-13, 19:23
Ja sam mislio sijati sirak i da ga baliram u rolo bale, profesor sa fakulteta mi kaze da ga sijem na rastojanju od 20 cm.

idklecin
02-01-13, 19:23
Ja sam jedne godine sejao ali bezuspešno.Čitao sam u knjizi da može zaštita sa MOTIVELOM.
Ako neko ne veruje stavljam sliku.
kod mene je bilo poražavajuće.Inače knjiga je "Posebno ratarstvo". Možda tužim autora ali na njegovu sreću nisam se setio ranije.

mani se knjiga jel vidis da danas svako pise neke knjige ,uvek treba pitati nekoga ko je radio,ja sam se cuo sa clanom jan iz petrovca kad smo trebali vrsiti ,pa mi je isto dao neke savete,u komunikaciji sa ljudima ces najbolje savladati tehniku proizvodnje jer cesto papir i njiva nisu na istim ,,talasnim duzinama,,

talianu
02-01-13, 21:14
Kada bi ti reko da mi je to bila prva samostalna godina u poljoprivredi a u selu ga niko nije sejao da li bi mi verovao.
Inače knjiga je vrh ima korisnih stvari ali valjda se promakne neka greška (maton-motivel) i neko naj**e.

- - - - - - - - - -

Ja sam mislio sijati sirak i da ga baliram u rolo bale, profesor sa fakulteta mi kaze da ga sijem na rastojanju od 20 cm.
Nemoj sejati sirak za zrno,nego za masu. Kod nas KWS ubacuje tri hibrida nova imaš na sajtu.

Petar84
02-01-13, 21:48
Ima li neka bliza informacija ko otkupljuje,fizicko lice,mesaona...?

fiat615
02-01-13, 22:58
Moracu cu malo pogledati bolje hibride posto mi treba za masu.

RatkoPa
02-01-13, 23:11
Ovde imas vise o tehnologiji i sortama

http://www.kws.de/global/show_document.asp?id=aaaaaaaaaamigvc

idklecin
03-01-13, 00:10
fiat615 posej ti sirak za zrno pa kada ga ovrsis imas na njivi jednu lepu kosnju zelene mase

bikacan
03-01-13, 01:11
Koliko bude bala po kj? Da li bi mogao da se pokosi kosacicom do zemlje pa da se presuje za lozenje kad se osusi?

talianu
03-01-13, 01:20
Idklecin
Baš i ja to planiram.Hoću na 4 male parcele da se zanimam sirkovima što u zrnu što za silažu.Valjda ću i neko tele ubaciti da ima ko da jede^-^

idklecin
03-01-13, 15:23
Koliko bude bala po kj? Da li bi mogao da se pokosi kosacicom do zemlje pa da se presuje za lozenje kad se osusi?
mozes pokositi i ostaviti da se osusi i kasnije loziti.ima mnogo mogucnosti i kako mi se cini sve vise cemo se morati okrecati maksimalnom iskoristenju svoh ratarskih kultura

jan
03-01-13, 19:21
Ako vas zanima masa pogledajte sirak ns dzin

Matic
07-01-13, 18:54
Ove godine i ja sejem sirak za zrno na većoj površini.Sa kukuruzom već 2 godine samo poraz za porazom(crvenilo u velikoj meri) pa se okrećem drugoj proizvodnji jer ako ovako nastavi u mom kraju će kukuruz biti misaona imenica.

idklecin
07-01-13, 19:04
http://www.dodaj.rs/t/2p/Wq/24DsdNOd/dsc1839.jpg (http://www.dodaj.rs/?2p/Wq/24DsdNOd/dsc1839.jpg)
evo kako je to izgledalo kod mene

Matic
07-01-13, 19:16
idklecin ima li neke razlike u prinosu između belog i crnog?

idklecin
07-01-13, 19:57
idklecin ima li neke razlike u prinosu između belog i crnog?
nema nikakve razlike mada se crveni vise trazi radi koka nosilja,ukrasne zivine... ima vise karotena ,ja sejem crveni i ima dobru prolaznost sto se tice prodaje.

rekreativac
07-01-13, 19:58
hm zanimljivo, ja sam razmisljao o sirku pre par godina zato sto sam cuo da je otporniji na susu a kakvo je vreme bilo zadnje 2 god. izgleda da cemo morati preci na sirak,jedini je problem sto se sada malo seje i onda je tesko naci kombajn koji ce to da radi jer su onda svi u soji,kukuruzu, suncokretu i mrzi ih da podesavaju kombajn (silne muke sam imao letos da nadjem kombajn za grasak i na kraju me odere sa 5000 din za pola jutra)
@idklecin kako vrsite setvu(sa kojim plocama) racunam ako se stave ploce za kukuruz to ce otici po par semenki u svaku rupu
jel se kombajn namesta kao za zito? i kakva je vlaga u zetvi?

idklecin
07-01-13, 20:09
Ploce sa 48 rupa i precnik 2,1mm rastojanje od 6-8 cm u redu a razmak moze biti 50cm od reda do reda ili 70 cm,broj biljaka po ha treba da je 250.000 ili po kj 144.000 biljaka.Vrsimo sa obicnim kombajnom ima napred video par postova ispred pogledaj,karakteristika je da sazreva na zelenom stablu i nikad se ne osipa ,znaci nikad neces zakasniti.

Matic
07-01-13, 20:11
Sve sam spremio sem semena a po njega idem posle svih praznika i svetaca.

idklecin
07-01-13, 20:15
Takodje idemo po seme ima ove godine dosta zainteresovanih jer kakvo je vreme doslo nece ljudi da rizikuju sa kukuruzom ,zbog crvenila,a i boje se suse ,ovde imas neku sigurnost a trenutna cena je oko 38 din/kg .Racunica je da ce alternativne kulture se sve vise sejati upravo zbog vremenskih prilika koje vise niko nemoze predvideti a treba ziveti i raniti stoku /ovce,krave,svinje,kokoske.../cele godine ,oni neznaju da je susa bila i za njih mora biti

Matic
07-01-13, 20:18
Ja sam prinuđen da sejem sirak kao alternativu jer se na kukuruz ne smem osloniti a za potrebe ishrane stoke mi treba preko 5 vagona sitnozrne hrane.

idklecin
07-01-13, 20:21
Nista malo sirka za zrno,ubaci stocnog graska,zobi,jecma,nesto silaze i napravices hrane svi to tako trazi se neka sigurnost ,kada se ti osiguras sa hranom lako ces ti posejati i kukuruza i soje ,repe ...

rekreativac
07-01-13, 20:32
@idklecin znam da ste radili sa zitnim kombajnom ali me je zanimalo jel su obrtaji bubnja kao i zazori isto podeseni kao za zito?
jel moze seme koje se ovrsi ponovo sejati ili mora svake godine da se kupuje?

idklecin
07-01-13, 20:36
Svake godine se kupuje seme ,nije to skupo, broj obrtaja kombajna bude oko 700 i podesi se tako da se sa povrsine zrna sto bolje odstrane plevice.

Matic
07-01-13, 20:41
Na sajtu N.S Instituta piše cena od 3.200 dinara za pakovanje od 5 kg koje je setvena norma za 1 k.j.

talianu
07-01-13, 20:43
Idklecin jel ovo na 70 cm sejano?
Jel ima osim motikana način za suzbijanje divljeg sirka u sirku za zrno?

Matic
07-01-13, 20:50
Napisao je da seje na 50.

idklecin
07-01-13, 21:13
Idklecin jel ovo na 70 cm sejano?
Jel ima osim motikana način za suzbijanje divljeg sirka u sirku za zrno?

na 50 cm ,nazalost za taj divlji sirak iz semena nema leka osim motike ako seme nije tretirano protektantom kada je tretirano moze se prskati sa Dual Goldom od 1,3-1,5l po ha ali ga prosle godine skoro nije ni bilo , sirka je bilo na flekove i to je krenuo kada je pala jedna dobra kisa a sirak se nije mogao vise nicim prskati a ni kopati,nije smetao jer ga kombajn izduva jer je seme tog sirka iz semena lakse od ovog sirka tako da ako ga ima u nekoj manjoj meri nesmeta ,vazno je da nema ambrozije,zelja,tj.ovih korova cije je seme ili teze ili isto kao seme sirka po masi pa kombajn nemoze da ga izbaci napolje.

abro
10-02-13, 21:47
Za početnike ,

proizvodnja sirka za zrno (https://mega.co.nz/#!tAhnCbiA!JklJGUoybWMxlg3jQ9yhNVJgBgcQuLfjWpKWQTW Ap5I)

jugi
11-02-13, 22:46
Na sajtu N.S Instituta piše cena od 3.200 dinara za pakovanje od 5 kg koje je setvena norma za 1 k.j.

a gde si ti na tom sajtu video cenovnik? ja se ubi traseci cenovnik na sajtu ns seme i nista...

pankin
12-02-13, 15:57
ima cjenik kad uđeš na krmno bilje .danas kupljen ns titan za silažu 135 din kg

jugi
12-02-13, 17:08
ee video sam :) :) super i ja cu kupiti da posejem 10 ari za moje krave da jedu svezu zelenu masu :)

talianu
15-02-13, 18:52
Za Igora Dulića i naravno sve članove
Ploče za sirak 31 rupa,prečnik 2 mm
http://thumbnails103.imagebam.com/23748/46b906237473306.jpg (http://www.imagebam.com/image/46b906237473306)

idklecin
15-02-13, 18:59
Idu ploce 48 rupa 2,1mm za sirak najbolji odnos zbog rastojanja

talianu
15-02-13, 19:22
A koji je lančanik 16 ili 24?

idklecin
15-02-13, 19:57
A koji je lančanik 16 ili 24?
Kod mene je druga sejalica da neduzim uglavnom setva ide sa 48 rupa 2,1mm otvori na rupi ,dubina setve 3 do 5cm zavisi od zemljista i pripreme,medjuredni razmak od 50cm ili 70 cm ,uglavnom rastojanje izmedju biljakaod 6 do 8 cm to sirak za vrsidbu sto isto zavisi od djubrenja,klase zemlje ali bi trebalo obezbediti oko 250.000 biljaka po ha ili oko 142-144.000 biljaka po katastarskom jutru

talianu
15-02-13, 20:59
Ovo su mi napravili u Agrii i samo sam rekao vlasniku za šta mi treba on je odgovorio da zna o čemu je reč i da je radio ploče za sirak tako mi je i odradio.
Posejao sam samo jedne godine i bilo je ok sve dok nisam isprskao motivelom":":{

idklecin
15-02-13, 22:04
Valjda ce onda sluziti svrsi,uglavnom je bitan sklop na to pazi

jugi
11-03-13, 11:37
a sto nisi isprskao na crno tj posle setve a pre nicanja??? ono sto samvideo na yutube korov u sirku nema nikakvih sansi kad poraste,i onda mi palo napamet zasto prskati kad ima 5-6 lista kad moze na crno?

telnett
05-04-13, 11:40
Dali neko zna gde ima semena albe ili golda ?

milos bota
05-04-13, 12:00
Ns institut,bilo je pre 10 dana kada sam ja kupovao

telnett
05-04-13, 13:13
Nema, jedino ako ima po ponekim prodavnicama da ima je zaostalo pa zato pitam .

bunjela
09-04-13, 15:24
Da li netko zna ima li u kod vas za kupiti sjeme mađarskog hibrida sirka zrnaša Alfoldi?
Radim pokus na fakultetu u sklopu kojeg će biti posijani NS Alba i Gold, ali bi htjeli posijat i taj mađarski i jedan od Pioneera.

igordulic
14-05-13, 10:00
Posejali smo nesto sirka ns dzina oko kuce,sad nebi bilo lose mozda ovi dana nabaviti terbis pa istretirati do korova dok jos ne nikne.

Matic
14-05-13, 10:24
Igore može i Matonom da se prska kada mu je veličina otprilike kao kutija cigareta.Naravno standardna ne 100s ili 120s.Inače da li je neko sejao sirak za zrno N.S Alba i Gold?Kako je nikao?Kod mene je nikao nekih 80% pa je nakon jake kiše nastala pokorica.Nisam išao posle ove kiše da vidim da li je izašao još koji.Ako danas odem u obilazak biće i slika.

pankin
14-05-13, 10:32
prije nicanja sam poprskao lumaxom a kasnije ako je potrebno nešto na bazi dikambe

Matic
14-05-13, 10:37
Uzeo sam seme sa protektantom da bi mogao da ga prskam pre nicanja sa Dual Goldom.Pošto kiše nije bilo na vidiku nije prskano na crno.Počeo je na niče već nakon 5-6 dana a kiša je pala tek 2 nedelje kasnije.Sada mu predstoji tretman od širokolisnih sa Peak-om a od uskolisnih u ovoj fazi nema adekvatne hemije bezbedne po njega.

igordulic
14-05-13, 12:36
Uzet cu neki preparat na bazi tog terbisa,bio sam danas po jedan deo hemije u zadruzi,a sutra idem po drugi deo jer nisu imali sve pa cu uzeti i za sirak onda.

milos bota
15-05-13, 05:57
Igore može i Matonom da se prska kada mu je veličina otprilike kao kutija cigareta.Naravno standardna ne 100s ili 120s.Inače da li je neko sejao sirak za zrno N.S Alba i Gold?Kako je nikao?Kod mene je nikao nekih 80% pa je nakon jake kiše nastala pokorica.Nisam išao posle ove kiše da vidim da li je izašao još koji.Ako danas odem u obilazak biće i slika.

nikako je tako kako kod tebe možda malo bolje

pankin
22-05-13, 21:10
posijani jedan sirak prije 10 dana ns titan i sav je nikao a prije 5 dana kws zerebus i malo mi je neobičnototalno različita sjemena ns je kao i obični sirak a kws bijelo i okruglo

milos bota
22-05-13, 21:15
moj dobijo po sebi ,izgleda od komšiskog prskanjahttp://thumbnails103.imagebam.com/25586/230dd5255853562.jpg (http://www.imagebam.com/image/230dd5255853562) http://thumbnails105.imagebam.com/25586/e81771255853514.jpg (http://www.imagebam.com/image/e81771255853514) http://thumbnails101.imagebam.com/25586/5ad501255853615.jpg (http://www.imagebam.com/image/5ad501255853615) http://thumbnails105.imagebam.com/25586/c02f4d255853664.jpg (http://www.imagebam.com/image/c02f4d255853664) http://thumbnails108.imagebam.com/25586/191e70255853698.jpg (http://www.imagebam.com/image/191e70255853698) http://thumbnails104.imagebam.com/25586/c92d6f255853743.jpg (http://www.imagebam.com/image/c92d6f255853743)

Matic
22-05-13, 21:18
Prskao po vetru pa naneo hemiju za uskolisne po sirku.To ne valja.

milos bota
22-05-13, 21:20
to je njiva od hektara,izgleda da nema nista od nje ostalo mi je jedna njiva od jutra

Matic
22-05-13, 21:29
Kako mu je uspelo da poprska čitav hektar?Ja bi moj trebao da špartam ali čim se malo prosuši druga kiša dolije.Za eksperiment sam posejao 12.25 k.j sirka.

Gorski Car
22-05-13, 21:35
Jel nije kasno da se narednih dana poseje sirak?

milos bota
22-05-13, 22:47
Kako mu je uspelo da poprska čitav hektar?Ja bi moj trebao da špartam ali čim se malo prosuši druga kiša dolije.Za eksperiment sam posejao 12.25 k.j sirka.

Ide komšijin kukuruz moj sirak pa bagrenova šuma verovatno magla nije mogla da se raznese od šume

mbranko
22-05-13, 23:13
Jel nije kasno da se narednih dana poseje sirak?

Mada je kod vas malo ranija vegetacija nije kasno jer kod mene su tek sad počeli sa sjetvom, brat je prekučer posijao prvi ( 3 ha) i još će 1 ha kad skine drugi otkos ljulja, znači za desetak dana. Za njega nije kasno ni u postrnoj sjetvi samo ovisi o padalinama da li će imati dovoljno vlage za nicanje i rast pa će ovisno o tome biti i prinosi.

Matic
24-05-13, 19:35
4889
Sirak Alba na današnji dan.

idklecin
24-05-13, 19:39
4889
Sirak Alba na današnji dan.

Dobar sirak ,sad ga ospartaj cim se prosusi i jos jednom kad malo poraste prije zatvaranja ,znaci zadnji momenat za ulazak traktorom ,makar i sa prednjim motikama na spartacu

Matic
24-05-13, 19:47
Hvala na savetu.To nam i jeste u planu čim se prosuši.

Gorski Car
24-05-13, 20:08
Jel sejao neko sirak postrno. Posejao bih posle zetve Jecma?

jan
24-05-13, 21:13
Dobar sirak ,sad ga ospartaj cim se prosusi i jos jednom kad malo poraste prije zatvaranja ,znaci zadnji momenat za ulazak traktorom ,makar i sa prednjim motikama na spartacu
Moze i da se zagrne,bolje stoji u redovima i rese se sitni korovi.

branko
25-05-13, 00:06
Postrni sirak neće sazreti.

Petar84
25-05-13, 16:24
Pitanje za ljude koji su prodavali sirak,da li se obavezno zahteva da bude selektiran ili ne?
Nasao sam na sajtu Farm komerca da ga otkupljuju,ali pise da mora da bude selektiran.

idklecin
25-05-13, 22:06

ovo je od godine do godine desava se da normalno dodje ,treba probati

igordulic
30-05-13, 00:40
Evo koja slika od sirka na dzin dupli red:
http://imageshack.us/a/img189/3521/220520131063.jpg
http://imageshack.us/a/img811/4935/220520131065.jpg
http://imageshack.us/a/img713/3636/220520131064.jpg

bunjela
30-05-13, 09:44
4889Sirak Alba na današnji dan.Jako lijep sirak.Na koliki si razmak sijao, i kad si ga posijao?

- - - - - - - - - -

Evo koja slika od sirka na dzin dupli red:http://imageshack.us/a/img189/3521/220520131063.jpghttp://imageshack.us/a/img811/4935/220520131065.jpghttp://imageshack.us/a/img713/3636/220520131064.jpgIgor, daj pojasni zašto si sijao u duple redove?

igordulic
30-05-13, 11:17
Pisao sam kad je bila setva,u postovima prije,a datuma se bas ne sićam mozda je to bilo oko 15.05. ali nisam siguran,a sto se dupli redova tice,jedna baterija na masini se iskljucila,pa onda ovaj deo tata uzme i opet preseje,jer nismo potrosili 10kg od 250kg kolko smo kupili.
A razmak je oko 3-5cm.

Matic
05-06-13, 21:04
51345135
Danas špartao sirak za zrno.Ostala još jedna parcela za sutra.Čini mi se da će mu ovo biti prvo i poslednje špartanje za ovu godinu jer nema potrebe za drugim.Od korova ima samo divljeg sirka.Širokolisne su otišle.

Dragan18
07-06-13, 18:34
zavisi dali je Sirak za zrno ,silažu, ili zelenu krmu!

Matic
13-06-13, 20:19
52645265
Ovako izgleda danas.Zanimljivo je kako brzo raste.

Fantastiko015
22-06-13, 09:23
Da li je kasno da se sirak poseje u toku sledece nedelje za siliranje (dzin) je u pitanju.

Dragan18
22-06-13, 15:16
Nazovi na institut dr Djuru Karagića i priupitaj ga! Možda bi i moglo!

igordulic
25-06-13, 18:35
Evo kako izgleda,doduse malo mi sporo raste ali dobro,sad se zaletio.
http://imageshack.us/a/img542/5964/9y1d.jpg
http://imageshack.us/a/img855/1226/49sk.jpg

bunjela
25-06-13, 19:38
Ovako izgleda moje pokusno polje s sirkom zrnašem Gold:)
Upoznajem ovu kulturu paću iduće godne posjat i za žetvu 1 ha
Samo da napomenem, ja istražujem koje će biti razlike kod razmaka u redu od 8, 16 i 32 cm, plus imam jedan dio i s gustom sjetvom, 3-5 cm razmakom između biljki
http://www.mojalbum.com/william25/sirak-za-zrno/foto/20885236
[IMG]http://www.mojalbum.com/william25/sirak-za-zrno/foto/20885237[IMG]
[IMG]http://www.mojalbum.com/william25/sirak-za-zrno/foto/20885246[IMG]
[IMG]http://www.mojalbum.com/william25/sirak-za-zrno/foto/20885248[IMG]
Ovdje se vide znakovi fitotoksičnosti koji su se pojavili nakon prskanja s Dual Goldom i radazinom, a sirak je već bio niknuo i u fazi 3 lista.
Inaće pokus je posijan 9.5.

pankin
25-06-13, 20:03
kolega ja sam prskao lumaxom 1 l po jutru prije nicanja i njiva čista ko sunce a nema fitotoksičnosti

Matic
27-06-13, 19:58
53985399
Iz današnjeg obilaska.

pankin
09-07-13, 22:56
narode vjerovali ili ne ali prije četiri dana sam počeo da kosim titan sirak bio je visok metar večeras kad sam otišao sirak je visok 1,70-1,80 i nema šanse da stignem da ga poranim .ne znam da pokosim polovicu pa da sušim bojimse prerašće mi

nikola_VUK
12-07-13, 20:34
Siliranje!!!!!!!!!

Zmaj 151
12-07-13, 22:29
Daj neku sliku da vidimo

igordulic
15-07-13, 17:46
E kolki je moj dzin poceli da ga hranimo,izbacili smo silazu sad samo njega trosimo.
http://imageshack.us/a/img818/5230/49wz.jpg
A ovo je isto dzin posle graska sejan.
http://imageshack.us/a/img842/1720/t65k.jpg

Matic
18-07-13, 22:26
54725473
Metličenje u punom jeku.Jako zanimljiva biljka.

igordulic
19-09-13, 14:55
Evo friskih slika dzina koji je posle graska,na slici u postu pre je pokazan kad je bio mali:
http://imageshack.us/a/img849/3628/qvfi.jpg
http://imageshack.us/a/img802/715/srp4.jpg
http://imageshack.us/a/img200/2655/m62e.jpg
A ovo je drugi otkos posle perka:
http://imageshack.us/a/img43/6894/wktg.jpg

pankin
21-09-13, 16:48
http://i43.tinypic.com/1zlbsx4.jpg http://i39.tinypic.com/awt5hx.jpg

- - - - - - - - - -

evo moj sirak za košnju u zeleno na prvoj slici treći otkos a na drugoj slici drugi otkos koji je prerstao pa ću ga u sjenažu a radi usporedbe iza sirka drugi otkos je kukuruz koji je niži od sirka

- - - - - - - - - -

http://i43.tinypic.com/29upqw4.jpg
a ovo je danas slikano usput(negdi usput)

- - - - - - - - - -

http://i42.tinypic.com/2i0btk8.jpg

Matic
27-09-13, 20:41
http://www.youtube.com/watch?v=TVNcG26kkKE
Juče završili žetvu sirka za zrno.Izuzetno smo zadovoljni prinosom tako da sledeće godine sejemo opet.

bunjela
27-09-13, 21:00
Matic, koliki si prinos ostvario?
Drago mi da si zadovoljan, valjda ću i ja bit s svojim pokusom:D

Matic
27-09-13, 21:07
Zavisi od parcele do parcele.Gde nije bilo divljeg sirka tu je prešlo 40 metara/k.j a gde je bilo divljeg sirka tu su se Miki mausi žestoko izbaškarili i poskidali veliki broj metlica tako da je samim tim i prinos drastično pao.

bunjela
01-10-13, 19:24
Možete napisat kako treba biti podešen kombajn kod žetve sirka?

Petar84
05-10-13, 15:08
@Matic
Jel moze neki podatak o agrotehnici,kolko djubriva?i da li je merena i kolika je bila vlaga u zetvi?

Matic
05-10-13, 15:16
Bunjela kombajn se šteluje otprilike kao i za soju.Mi smo naš radili sa sve kukuruznom varijantom samo su sita bila žitna.
Petar84 agrotehnika je sledeća.Setva 15-og Aprila.Predusev je svuda bilo strnjište.Jedan deo parcela je đubren stajnjakom a drugi deo nije dobio ništa od đubriva.Prskano površinski sa Peak-om i špartano.Ko misli da ga seje bez prskanja na crno ne vredi zasnivati proizvodnju jer ima problema sa divljim sirkom.Vlagu nismo merili ali po izgledu zrna prezreo je tj.suv kao barut.Nije se upalio što je dobro.

jan
05-10-13, 18:43
Nerade svi soje na istim obrtajima bubnja. za sirak,nekad je bilo potrebno 1ooo(kad je malo zeleniji) a radio sam i na 500 prezreo
setva ako je seme tretirano protektantom onda moze da se prska dual goldom na crno

Petar84
08-10-13, 13:11
Kolege da li je neko ko seje malo duze proteinski sirak pratio kakvi su rezultati bez i sa osnovnim djubrivom?i koje osnovno djubrivo je korisceno?
Sve sto sam nasao od literature govori da mu treba jako mnogo kalijuma,a ja sam nameravao da ovu jesen zaorem samo Map,jer fosfor je sigurno u velikom deficitu.Za K nisam siguran,mada je i prosle,a i ove godine ce biti zaorana kukuruzovina na tim parcelama.

BOKIBOLE
08-10-13, 13:28
Petar84, sadržaj kalijuma možeš pouzdano odrediti samo na osnovu analize zemljišta a ne na osnovu zaoravanja kukuruzovine. Sadržaj kalijuma može znatno da se razlikuje, kod mene je na jednoj njivi 20 ppm, a na drugoj 500m udaljenoj je 50ppm.

Petar84
08-10-13, 14:34
Jasno je to meni,mozda sam lose formulisao pitanje,zanima me da li je djubrenje velikim kolicinama kalijuma bitno za visok prinos ili ne?
Literatura navodi da jeste,ali vidim ovde da ljudi postizu dobre prinose cak i bez ikakvog djubrenja.

Matic
08-10-13, 21:28
Jan ne zreo ili zelen sirak neću raditi.Ima svoje vreme za skidanje sa njive pa se čeka dok ne sazri potpuno.Ovo nam je prva godina da smo ga sejali i sada znamo kako i šta ide a puno su mi pomogli i neki od članova foruma koji ga godinama seju.Obrtaji bubnja su išli od 600-700 a podbubanj je bio skroz stegnut da bi mogao lepo da se izvrše i da ne ostaje zrno na metlici.Za prskanje na crno je tačno da se mora kupiti seme sa protektantom mada ove godine drugog semena i nije bilo u ponudi sem toga.
Petar84 može bez đubrenja ali to zavisi od kondicije zemljišta.

jan
09-10-13, 19:46
Bilo je godina kada ako ga ne skines zeleniji neces skinuti nista ti biras kad navale misevi ili vrapci to je katastrofa,
Bez osnovnog dubrenja prinos obicno bude puno manji isprobano.

Petar84
10-10-13, 09:23
Pa kolko je onda pametno sejati ga na njivama gde okolo ima suma i drveca?Da li ga ptice napadaju vise nego suncokret?
Jan koliko je to zeleniji?jel se posle rasprostre i susi?

jugi
10-10-13, 10:58
posto ne mogu da ostavim predlog u predlozima, molim gosp. Matica da mi odgovori zbog cega dozvoljavaju da hakeri konstantno napadaju ovaj forum, zar nema niko kobi mogao da stavi zastitu neku????!!!
izvinjavam se za offtopic:){{

jan
10-10-13, 21:01
Pa kolko je onda pametno sejati ga na njivama gde okolo ima suma i drveca?Da li ga ptice napadaju vise nego suncokret?
Jan koliko je to zeleniji?jel se posle rasprostre i susi?
Moje misljenj pored suma je rizicno sejati,ako ga ovrsis sa vecom vlagom prospes ga po dvoristu ili nekoj pisti uz obavezno SUNCE posto se bez njega susi tesko ili nikako,
zeleniji-nemoze da se skladisti velika vlaga.

Matic
10-10-13, 21:49
Jugi ja sa zaštitom foruma nemam ništa.

jugi
10-10-13, 21:59
ok izvini onda oprostite na :){{

Petar84
10-10-13, 22:01
Moje misljenj pored suma je rizicno sejati,ako ga ovrsis sa vecom vlagom prospes ga po dvoristu ili nekoj pisti uz obavezno SUNCE posto se bez njega susi tesko ili nikako,
zeleniji-nemoze da se skladisti velika vlaga.

Verujem da jeste,ali opet gledam seju kod nas i u selu suncokret,pa se ne zale nesto preterano.Imam dosta lose zemlje i kukuruz je bio prilicno slab ove dve godine sa ovom susom.Jbg,kukuruz pojede susa,nek ptice pojedu i malo sirka,pa kako bude nek bude.Valjda te pticurine ne mogu pojesti 10 Ha sirka>:({

pankin
20-01-14, 14:50
da pokrenemo temu, sirak pušten u prodaju na ns seme

Gorski Car
20-01-14, 19:01
Kako se pokazao Sirak Zrnas u ishrani Svinja? Kojom sejalicom ga sejete, koju hemiju koristite(na njivama nemam divljeg sirka), koliko i kog djubriva? Kakvi su prinosi? Unapred zahvalan za odgovore.

Nikad nisam sejao Sirak, ako potraje ova susa planiram da ga sejem umesto kukuruza.

abro
20-01-14, 21:14
Kako se pokazao Sirak Zrnas u ishrani Svinja? Kojom sejalicom ga sejete, koju hemiju koristite(na njivama nemam divljeg sirka), koliko i kog djubriva? Kakvi su prinosi? Unapred zahvalan za odgovore.

Nikad nisam sejao Sirak, ako potraje ova susa planiram da ga sejem umesto kukuruza.

http://poljoinfo.com/showthread.php?201-Sirak-sto%C4%8Dni-i-metla%C5%A1&p=641499&viewfull=1#post641499

pocerina
30-01-14, 18:53
Malopre stiglo seme stocnog sirka, sorta NS Dzin, cena 150 din za kg....

Petar84
30-01-14, 21:40
Da li je na institutu pusten u prodaju samo sirak za zelenu masu ili i zrnas?
Meni su rekli da sirak za zrno pocinje da se prodaje tek u Martu...

Matic
30-01-14, 21:45
Dobro su ti rekli.

pocerina
05-02-14, 17:56
Pitanje za one koji su sejali NS Dzin, i za one koji su sejali KWS sirak za silazu... Koliko kg po hektaru ste sejali jednog a koliko drugog ?

igo
17-02-14, 14:25
sejan je krajem juna meseca i bio je odlican svakom bi ga preporucio da proba pa ce sam da se uveri , ne trazi velika ulaganja , podnosi slabija zemljista ,otporan je na susu i ima veliku masu za silazu , nebi drebalo da se radi silaza samo od njega jer ima mnogo sesera u sebi i krave imaju problema sa prezivanjem .
http://i61.tinypic.com/21d2zw8.jpg

pocerina
04-03-14, 22:38
NA koji razmak sejete NS dzin u redu, a koliki vam je razmak izmedju redova ? Intresuje me za silazu...

Matic
05-03-14, 21:01
Danas kupljeno seme sirka za zrno sa protektantom.

pocerina
05-03-14, 21:39
I ja sam razmisljao da posejem nesto za probu sirka za zrno.... E sad koliko on moze da zameni kukuruz u ishrani goveda, posto od kukuruza zadnjih godina slaba vajda...

Matic
05-03-14, 21:41
Kod mene menja kukuruz 100%.Ima više proteina od kukuruza.Goveda ga vrlo rado jedu.Lako se melje...Odlična stvar.Ako misliš da ga seješ požuri sa kupovinom semena.

milos bota
05-03-14, 21:42
pošto je setvena jedinica

Matic
05-03-14, 21:46
4.500 dinara.Ima ga i u prodavnici instituta na Rimskim Šančevima.Danas video.

pocerina
05-03-14, 21:48
Kod mene menja kukuruz 100%.Ima više proteina od kukuruza.Goveda ga vrlo rado jedu.Lako se melje...Odlična stvar.Ako misliš da ga seješ požuri sa kupovinom semena.

Koju sortu sejes, i sta radis sa stabljikama posle vrsaja ?

Matic
05-03-14, 21:51
Prošle godine sam sejao beli i crveni.Ove godine samo crveni jer nema semena belog.Stabljike sam prošle godine tanjirao jer nisam stigao da pokosim.Ove godine se kosi odmah nakon skidanja,suši i balira za ishranu goveda.

Djani01
05-03-14, 21:52
ove godine cujem da ce mnogi sejati sirak za zrno, zbog cega to ljudi? ima li potencionalni kupci za sirak ili ce to biti zamena za kukuruz?

caco
06-03-14, 19:37
Ja juce kupio seme u ns institutu za 10kj, sejem ga umesto suncokreta.
Nesto ce ici za nase potrebe a nesto za prodaju, ako bude rodio naravno....
Dali neko zna neka otkupljivacka mesta na veliko i kako mu se cena krece?

Matic
06-03-14, 19:42
Obavezno ga poprskaj na crno ako si uzeo seme sa protektantom.Cena mu je ekvivalentna ceni kukuruza za 1.5 put.Znači kukuruz bi realno trebao biti 20 dinara pa kada se izračuna dođe se do cene od 30 dinara za kilogram sirka.

caco
06-03-14, 19:45
Kupio i duall golda, rece mi onaj u apoteci 6 deci po jutru da prskam posle setve a pre nicanja.....

igordulic
06-03-14, 19:46
http://www.farmcommerc.co.rs/sites/default/files/cenovnici/Otkup_1.pdf farm komerc otkupljuje 26din/kg.

Matic
06-03-14, 20:27
Dual Gold-a ide 1.5L po ha.Koliko si plaćao Dual?

caco
06-03-14, 20:46
Dual Gold-a ide 1.5L po ha.Koliko si plaćao Dual?

2040 din 1 lit
Zastitar mi je rekao citiram ` stavi 6dl po jutru, nemoj se saliti sa jacom dozom....`

Djani01
06-03-14, 23:36
sta suzbija sve dual gold?

branko
06-03-14, 23:44
Ja sam prošle godine pokosio i izbalirao ono što je ostalo nakon žetve sirka.
Masa je jako slična kukuruzovini i goveda rado jedu.

caco
07-03-14, 00:09
sta suzbija sve dual gold?

Uskolisne korove i divlji sirak iz semena.
NAPOMENA: seme sirka koji se seje mora biti tretirano sa protektantom da bi moglo da se prska sa duall goldom!!! inace ode mast u propast......

bojcetic
07-03-14, 01:08
Nema neke hemije posle nicanja useva?

pocerina
07-03-14, 09:35
Kolege ako moze mala pomoc... Naime pre nekih 20 dana sam naRimskim Sancevima kupio seme NS Dzina za silazu, i rekli su mi tamo da ga posejem oko 30 kg po HA... Ali juce odem do zastitara sa kojim saradjujem, i o n mi pozove kolegu koji je doktorirao na stocnom sirku, i on mi kaze da ga za silazu sejem 10 kg po Ha.... E sad ne znam koga da poslusam, razlika u kolicini semena nije mala ?

caco
07-03-14, 10:15
Nema neke hemije posle nicanja useva?

Moze Maton do 4 lista protiv sirokolisnih korova, a posle toga samo motika......
Zato sejes u cistu njivu bez divljek sirka i duall gold resi divlji sirak iz semena, muhare i neke sirokolisne korove.....
Po potrebi se moze tretirati matonom i to je to....

Djani01
07-03-14, 10:44
To ste u pravu ,mora da se seje na ciste njive,i mora bar 2 put da se sparta i po potrebi motikom napravi korekcija,i sirak zahteva vise npk dljubriva neho kukuruz i iscrpi zemljiste vise nego kukuruz i soja, skoro kao i repa pa je sledece godine gde je predusev bio sirak, znatno slabiji kukuruz

coci064
07-03-14, 15:31
Kolege ako moze mala pomoc... Naime pre nekih 20 dana sam naRimskim Sancevima kupio seme NS Dzina za silazu, i rekli su mi tamo da ga posejem oko 30 kg po HA... Ali juce odem do zastitara sa kojim saradjujem, i o n mi pozove kolegu koji je doktorirao na stocnom sirku, i on mi kaze da ga za silazu sejem 10 kg po Ha.... E sad ne znam koga da poslusam, razlika u kolicini semena nije mala ?

NS Dzin je krmni sirak, stocni sirak se proizvodi za zrno. Mozda se niste sporazumeli. Ja mislim da za silazu treba blizu 30kg po ha.

- - - - - - - - - -

Sa koliko procenata vlage se skida stacni sirak, a sa koliko moze da se skladisti? Ja mislim da je to mali problem sto bude vlazan pa moze da se upali.

Farmer II
07-03-14, 16:19
Da li ovaj sirak za zrno zahteva neki poseban plodored i posle kog vremena moze opet na istu njivu?
Gde bi se najbolje uklopio u rotaciji sa kukuruzom i suncokretom?

pocerina
07-03-14, 17:58
NS Dzin je krmni sirak, stocni sirak se proizvodi za zrno. Mozda se niste sporazumeli. Ja mislim da za silazu treba blizu 30kg po ha.

- - - - - - - - - -

Sa koliko procenata vlage se skida stacni sirak, a sa koliko moze da se skladisti? Ja mislim da je to mali problem sto bude vlazan pa moze da se upali.

Ma rekao sam ja da sam kupio NS Dzin, i da ga hocu za silazu... Ipak cu ja sejati 30 kg po HA... SAmo jos da ustelujem sejac...
Dal bih mogao da ga sejem na ploce od kukuruza, izbacivao bi onda verovatno po 4 5 semenki, ali sta mu fali ?

branko
07-03-14, 18:46
Da li ovaj sirak za zrno zahteva neki poseban plodored i posle kog vremena moze opet na istu njivu?
Gde bi se najbolje uklopio u rotaciji sa kukuruzom i suncokretom?

Posle suncokreta.

Matic
07-03-14, 19:57
Dobro podnosi i monokulturu.

coci064
07-03-14, 23:24
Ma rekao sam ja da sam kupio NS Dzin, i da ga hocu za silazu... Ipak cu ja sejati 30 kg po HA... SAmo jos da ustelujem sejac...
Dal bih mogao da ga sejem na ploce od kukuruza, izbacivao bi onda verovatno po 4 5 semenki, ali sta mu fali ?
Kod nas se sudanske trave i sirkovi seju zitnim sjalicama. Sejalicom za kukuruz sa rastojanjem na 70 dobro bi se radilo silo kombajnom. Ako pricamo o pneumatskoj sejalici na tanjirima za kukuruz su rupe kroz koje ce seme prolaziti i bice izbaceno kroz turbinu napolje. Onda je naj bolje uzeti tanjire za slacicu ili repu gde su rupe daleko manje. Ako ces mehanickom bojim se da ce puno semena izbacivati i da ces dobiti setvu kao na kucice ili gromilice. Zato se prvo dobro informisi.

pocerina
07-03-14, 23:27
Sa Beker sejalicom cu sejati, znaci turbina ne moze usisati seme... Prsle godine je sejano zitnom ali je lose zagrtala seme... Suzicu najverovatnije redove na 50 cm, pa cu silirati silo kombajnom...

caco
28-03-14, 12:22
Dali bi bilo rano da se vec sada poseje sirak? Uvek sam ga sejao posle 15og aprila do sada....

pocerina
29-03-14, 19:55
mislim da je rano. ja cu ga sejati posle 10 maja.

jan
29-03-14, 20:25
Jos je rano,posle 15 maja je rizicno.oko 20 aprila najbolje.

pocerina
29-03-14, 22:47
Ja ga sejem za silazu, tako je i prosle godine radjeno... A i taman prodje setva kukuruza, pa da suzim redove na sejalici...

kožuarac90
07-04-14, 22:21
Ja ga sejem za silazu, tako je i prosle godine radjeno... A i taman prodje setva kukuruza, pa da suzim redove na sejalici...
ja imam u planu da posejem sirak kada skinem perak... hteo sam na kukuruznu sejalicu. na predavanju kws-a su mi rekli da moze, samo ploce od repe s stavljaju i seje se na 5,6 mm... samo mi nisu rekli kolko smena po hektaru.... na zitnu ide 30 kg,ali se zatvara svaka druga lulica... sada ne znam sta da radim,da li na kukuruznu ili zitnu????
planiram kada skinem jecam da na njega nasejem sirak,kada krenem sa kukuruzom da secem i njega

jan
08-04-14, 18:22
Na 5,7mm je dovoljno 5kg-kj kada se seje na 70cm kukuruznom sejalicom.

stefan100
09-04-14, 21:53
Da li znate gde bih mogao da kupim ns gold ili alba seme sirka kod mene u okolini ne mogu da nadjem ???

branko
09-04-14, 21:54
Sad nećeš nigde naći.

stefan100
09-04-14, 21:55
Kako to ?????

Matic
09-04-14, 21:59
Seme sirka Gold i Alba se kupuje početkom Marta meseca jer ga onda institut u B.Petrovcu pušta u prodaju.Ponuda semena nije dovoljna za potražnjom pa se sve rasproda u toku nekoliko dana.Juče sam prodao 10kg merkantilnog sirka za zrno.Hoće čovek da seje.

branko
09-04-14, 22:14
Zato što se to proda za dan-dva nakon početka prodaje u NS institutu.

caco
13-04-14, 12:19
Seme sirka Gold i Alba se kupuje početkom Marta meseca jer ga onda institut u B.Petrovcu pušta u prodaju.Ponuda semena nije dovoljna za potražnjom pa se sve rasproda u toku nekoliko dana.Juče sam prodao 10kg merkantilnog sirka za zrno.Hoće čovek da seje.

Moze komotno da se seje posto je u pitanju SORTA a ne hibrid, samo je u tom slucaju problem sto nemoze da se prska duall-om. zato sto nije tretiran protektantom.
Ja sam moj posejao pre 3 dana, danas bio da vidim i vec su zrna popucala, vidi se klica.

Matic
13-04-14, 13:30
U Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom
Sadu stvoreni su visokoprinosni niskotaninski F1 hibridi Alba i Gold čime je
pitanje sortimenta za početak širenja proizvodnje sirka za zrno može smatrati
rešenim na zadovoljavajući način.

Srdjan Žorž
19-04-14, 17:53
Pre dva dana dobio seme Gold i Alba po 2,5kg vrece za ogled,ko ima iskustva sas ovim sortama koji je sklop i razmak u redu najbolji?

Matic
19-04-14, 18:01
Piše u temi sve.

Srdjan Žorž
19-04-14, 19:36
Procitao,sreca nije duga.

jan
19-04-14, 20:04
Moze komotno da se seje posto je u pitanju SORTA a ne hibrid, samo je u tom slucaju problem sto nemoze da se prska duall-om. zato sto nije tretiran protektantom.
Ja sam moj posejao pre 3 dana, danas bio da vidim i vec su zrna popucala, vidi se klica.
Mozde jeste sorta, kod posejes merkantilni rod oko 50% manji,proverio sam.

talianu
19-04-14, 23:58
Piše na sajtu da je hibrid,samo treba čitati.

- - - - - - - - - -

Da li znate gde bih mogao da kupim ns gold ili alba seme sirka kod mene u okolini ne mogu da nadjem ???
Malopre sam gledao na njihovom sajtu imaju stanje lagera koji se ažurira svaki dan,piše da imaju gold,zovi pitaj.

stefan100
20-04-14, 10:48
Sad sam bas bio na sajtu NS seme i poslao sam narudzbinu.

Srdjan Žorž
02-05-14, 20:06
Posejan sirak 28.04 danas isprskan Dual Goldom i totalom.

igordulic
02-05-14, 22:26
Neki dan stiglo seme kws buldozera,sirak za silazu,pa od nedelje setva :)

caco
03-05-14, 23:28
Ja bio moj danas da obidjem NS Goldi sejan oko 15-og aprila.
Jako, jako lose je nikao, fali mozda i 50% biljaka, verovatno ide presejavanje...... cim vreme dozvoli........:'({

Matic
04-05-14, 00:18
Caco na koju si ga dubinu sejao?

caco
04-05-14, 13:16
Pa bilo je namesteno da masina seje na 3 cm, ali zbog jako fino usitnjene zemlje islo je dublje......

Matic
04-05-14, 13:21
Zato i nije izašao sav.On ne voli dugoko jer je kilav po tom pitanju.Prošle godine sam ga sejao prvi put i ista priča.Otišao dublje nego što treba i nije mogao da istera pa je bio redak.Ove godine je sejalica opremljena uređajem za setvu š.repe i posejan je na 2 cm.Kontrolisano i mnogo bolja situacija nego prošle godine.

caco
04-05-14, 19:18
Posle setve parcela je bila poprskana duall gold-om.
Dali je sada bolje samo posejati nove redove a postojece oprskati totalom, ili ici ponovo setvospremacem pa sejati?
Posto je tretiranje duallom dozvoljeno samo jednom u toku godine na istoj parceli.....

Srdjan Žorž
06-05-14, 21:34
Posljana pre 8 dana nadam se za dv tri dana nicice.

- - - - - - - - - -

http://i59.tinypic.com/2uti2rs.jpg

Matic
06-05-14, 21:35
Moj bi počeo da izlazi ali udarila koretina posle kiše samo takva.Nadam se da će pasti neka kiša za nekoliko dana da je razmekša inače će biti katastrofa.

milos bota
06-05-14, 21:36
Moj je izgleda sredio žičar ,jako slabo izlazi

talianu
06-05-14, 21:48
Moj je u vreći još uvek!

caco
08-05-14, 09:28
Ja danas krecem u presejavanje. posejacu ga tik ispod same povrsine, i ako nebude nikao kako valja za 10 dana sledi ponovno presejavanje ali seje se suncokret.....

pocerina
09-05-14, 21:53
Danas namontirao ploce za repu na Beckera i rasirio redove na 77 cm... Probao malo u dvoristu, razmak oko 6-7 cm, s tim sto su mi ostali lancanici od kukuruza... Pa sutra pocinjemo sa setvom...

MONTOYA
09-05-14, 22:51
Što si širio redove?

pocerina
09-05-14, 22:53
Sejacu i medjuredove... Za koliko bi sad trebao da produzim markere ?

MONTOYA
09-05-14, 22:55
pa valjda za 10 cm

pocerina
09-05-14, 22:57
Tako sam i ja mislio, ali opet videcu kada ih spustim u njivi... Inace ploce nije toliko komplikovano zameniti, jedno je malo teze izbijac namestiti kada se vraca ploca...

MONTOYA
09-05-14, 23:00
Izvadi ona dva čepa pa ga prstima drži

pocerina
09-05-14, 23:04
Tako sam i radio ali opet nije bas najzgodnije...

MONTOYA
09-05-14, 23:05
Uvežbaćeš Lkl{{

igordulic
12-05-14, 18:47
Mi smo danas nas sirak posejali :)
http://www.dodaj.rs/f/U/fi/WuXT5L/090520141932.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3L/YM/1qW2NcZf/090520141930.jpg
Proba
http://www.dodaj.rs/f/1s/nd/4wsOdt5j/090520141933.jpg
I setva:
http://www.dodaj.rs/f/1C/k4/3Q128tXX/090520141938.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3v/M7/1V1b2mVd/090520141935.jpg

Njiva je oprskana totalom,i sad ako se stigne i nabavi neki zeazin ili terbis ili rezon uradicemo i sa njim na crno.
http://www.dodaj.rs/f/36/10a/278UvMLB/110520141941.jpg

Srdjan Žorž
14-05-14, 11:26
Slikano pre 4 dana,bori se sa pokoricom ali i nice,ova kisa mu dobro dodje.
http://i58.tinypic.com/4fx1c6.jpg

Matic
14-05-14, 12:48
Kiša mu je legla kao letva na šarova.

pocerina
14-05-14, 13:28
U Subotu posejano 3 Ha usluzno.. Sorte NS Dzin , KWS Tarzan i Buldozer.... Ostalo mi jos 2.5 Ha Buldozera, i meni da posejem 1 Ha Dzina...

igordulic
14-05-14, 22:22
Uzet http://www.stovet.rs/ratarstvo/kukuruz/pesticidi/herbicidi/?prod_id=100000300099 Gardoprim plus goldNavodno moze kada je sirak do 3 lista da se primeni bez problema, jedino sto dosta skupo izadje, posalo sam brata da kupi hemiju za sirak i reko mu sta da uzme a oni su mu ponudili ovaj prepartat iako je 3x skuplje od terbisa jer ide trodupla kolicina,ali sreca nije velika povrsina pa probacemo da vidimo.

milanches
16-05-14, 12:02
pitam se ciji je ovo kombajn za secenje metlica sirka? jel nekom poznat i kako radi?
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t35.0-12/10340460_802255229785845_1045664977_o.jpg?oh=3a9ce 0455bbaf042b58db566ae13b084&oe=5377DAE0&__gda__=1400349989_908d1e7ee756fd4f851d0a8cee4e1fe 5

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t35.0-12/10350205_802255183119183_840523504_o.jpg?oh=d1dab3 ad916c21f91328e0086f5c9474&oe=537775C9&__gda__=1400352319_67b17b12bf432f582fd00d21e3ffb59 e

talianu
16-05-14, 12:17
Jel može rezon u sirku ,posle setve pre nicanja u pitaju je seme sa protekatom, principu njiva bez sirka.

caco
16-05-14, 13:09
Meni koliko je poznato samo Duall gold moze u sirku kada je seme tretirano protektantom, AM s-metahlor.
Verovatno mogu i neki drugi na bazi iste aktivne materije.
Rezon je Terbutilazin aktivna materija, ja se ne bih igrao sa time......

Matic
16-05-14, 14:25
Može i Galenikin Basar.Ista aktivna materija kao i kod dual Gold-a.Jeftiniji je za 500 dinara po litri.

branko
16-05-14, 15:06
@milanches

To je kombajn jednog čoveka sa severa. To je za metlaš, ali mora da bude ujednačen, inače je velik otpad.

Matic
16-05-14, 15:13
Branko jesi li posejao sirak i poprskao na crno?Ne znam da li će biti fitotoksičnosti nakon ove kišurine koja je pala?Jedan deo je izašao napolje a drugi nije zbog pokorice.Verujem da će sada izaći sav ili neće. ^-^

branko
16-05-14, 15:53
Nisam posejao. Sejem ga kad, i ako, pokosim i pokupim graorica/ovas kao seno. Onda sledi tanjiranje pa setva.

Ali ček prvo da Srem preživi poplavni talas Save koji stiže sledeće nedelje.

talianu
20-05-14, 21:22
Danas napokon posejao sirak 50 cm međuredno 6 c cm u redu,nešto mi malo semena otišlo .Ove vreće iz NS su 5 kg ili za 1 kj meni na 2,5 kj otišlo 1,5 vreća.Kakva su vasa iskustva sa količinom semena?

Matic
20-05-14, 21:25
Tako je i kod mene kako ove tako i prošle godine bilo sa semenom.Ove godine je ispalo malo ispod 4kg/k.j.Ne mogu sejalicu da uštosim da baci više pa ću za sledeću godinu uzeti ploče sa više rupa.

German hunting terrier | Jagdterrier