Organsko stocarstvo

Bravo za temu. :D Ljudima su informacije pred nosom. Jos samo kad bi imali usi da cuju...
 
markodanube je napisao(la):
Za mene licno najbolja recenica od zene u 2.34 minutu :) :sta:

http://www.poljoprivrednaemisija.com/2009/05/organsko-stocarstvo/

Sve je to lepo kada se ovako čuje.

Medjutim...

Ja sam prvi za to da se proizvodi organska hrana i podržavam napore članova ovog foruma koji se trude da se organizuju u toj oblasti. Na svom imanju držim životinje za svoje potrebe - goveda, svinje i živinu. Hranu za njih u 95% slučajeva sam proizvodim i samim tim imam kontrolu nad njom.
Ne mogu reći da je to u potpunosti ogranska proizvodnja, jer naravno savremeno ratarstvo je vrlo teško bez upotrebe hemije. Ali, ako bi neka mlekara ili mesara izašla sa dobrom cenom za organske poljoprivredne proizvode, ja bih bez oklevanja prešao na takav vid proizvodnje.
Dok se to ne desi, ja moram ovako kao i dosad, jer i ja i moja porodica živimo od toga.
 
banatski@

Pozdravljam tvoje misljenje , niko se ne bavi ni jednim poslom iz humanitarnih razloga nego zbog novca .

Sve je to pitanje edukacije , da se nesto nauci iz sveta , jer racunice mora imati da nema racunice ne bi se organska proizvodnja u Evropi uvecavala svake godine za 5-10 %.
 
Ovo što kaže banatski je glavni kamen spoticanja, zato će sa organskim stočarstvom i početi kod ljudi koji to sebi mogu da priušte uz minimalne rizike a i na experimentalnom nivou. Lično mislim da su mini krave/goveda u ovom sistemu više nego dobitna kombinacija što se tiče proizvodnje mesa.
 
Ljudi koji se mnogo "spoticu" kasno stignu na cilj. Obicno kad je trka vec zavrsena. Oni koji cekaju da to komsija prvi uradi, jednog dana ce se probuditi i shvatiti da je na stanici prevelika guzva da se udje u autobus. Ko ano rani, dve srece grabi. Eeeee....
 
Šta reći vidiš da ima tu par ljudi koji pametno savetuju ali ih niko ne zarezuje. Ni meni nije jasno odakle im samo takve ideje kao da ih neko savetuje po sistemu "samo da komšiji crkne"
Pročitao sam negde u njihovoj računici 30 din kilo hrane, pa za te pare možeš da ih hraniš svojom sopstvenom hranom maltene.
 
Ne bih nikom da "solim pamet", samo mi je žao gledati kako teme o otvorenom tovu stoje prazne a one o bolestima stoke imaju više desetina strana. Nemaju svi mogućnosti, ali, ko ima a ne želi da bar proba mislim da greši.
 
Moje stočarsko gazdinstvo je u organskom režimu i u konverziji u biodinamičko. Držim krave buše i svinje mangulice. Ima 3 krmače jer prasiće od njih mogu bez problema da prodam. Po jednom prašenju ima oko 15 prasića i svi su unapred prodati kad napune 2 meseca za 150 eura komad. Moje svinje ne jedu kukuruz jer im od kukuruza mast bude nezdrava - ima zasićene masne kiseline. Ovako ishranom od ječma, ovsa, raži, tikvi i pomija iz kuće mast mojih mangulica ima obilje nezasićenih masnih kiselina, tj. zdrav holesterol. Organsku raž plaćam 40 dinara po kg a od ove godine imam svoj ječam i ovas. Naravno organski.

pozdrav
 
биодинамика je napisao(la):
Moje stočarsko gazdinstvo je u organskom režimu i u konverziji u biodinamičko. Držim krave buše i svinje mangulice. Ima 3 krmače jer prasiće od njih mogu bez problema da prodam. Po jednom prašenju ima oko 15 prasića i svi su unapred prodati kad napune 2 meseca za 150 eura komad. Moje svinje ne jedu kukuruz jer im od kukuruza mast bude nezdrava - ima zasićene masne kiseline. Ovako ishranom od ječma, ovsa, raži, tikvi i pomija iz kuće mast mojih mangulica ima obilje nezasićenih masnih kiselina, tj. zdrav holesterol. Organsku raž plaćam 40 dinara po kg a od ove godine imam svoj ječam i ovas. Naravno organski.

Svaka čast, samo napred. Koji soj mangulice je u pitanju i ko je radio sertifikaciju ako nije tajna? Pozdrav. :ppozdrav:
 
markodanube je napisao(la):
Malopre citam na nasem forumu kako nasi odgajivaci kljukaju svinje sa lekovima, hormonima itd. najezio sam .
Svi hrane svinje sa Kukuruzom i sojom koje su onako muski isprskali sa hemijom i onda se cude sto im umiru svinje i prasad ?

http://poljoinfo.com/svinjarstvo/potrebno-misljenje-i-savet/45/

ima li komentara na ovakvo ponasanje ?
Imas li alternativno resenje, junace?
Lako je pricati sa stolice, ali kad ti se razboli bravce tada ga treba spasti a ne humano gledati ga kako lipsuje... interesuje me sta Ti radis kada treba leciti stoku. A za hormone, to jos nisam procitao.
 
Alternativa je veterinar ili knjigu u ruke pa naučiti osnovne stvari.
O proizvoljnom lečenju smo svojevremeno polemisali na ovom forumu a vidim da nismo daleko odmakli.
Većina ne kapira prostu činjenicu da proliv nije bolest već simptom neke bolesti ili jednostavno greške u ishrani a osnovno pravilo je da se ne leči simptom već uzrok.
 
futurefarming je napisao(la):
биодинамика je napisao(la):
Moje stočarsko gazdinstvo je u organskom režimu i u konverziji u biodinamičko. Držim krave buše i svinje mangulice. Ima 3 krmače jer prasiće od njih mogu bez problema da prodam. Po jednom prašenju ima oko 15 prasića i svi su unapred prodati kad napune 2 meseca za 150 eura komad. Moje svinje ne jedu kukuruz jer im od kukuruza mast bude nezdrava - ima zasićene masne kiseline. Ovako ishranom od ječma, ovsa, raži, tikvi i pomija iz kuće mast mojih mangulica ima obilje nezasićenih masnih kiselina, tj. zdrav holesterol. Organsku raž plaćam 40 dinara po kg a od ove godine imam svoj ječam i ovas. Naravno organski.

Svaka čast, samo napred. Koji soj mangulice je u pitanju i ko je radio sertifikaciju ako nije tajna? Pozdrav. :mad:

Bele mangulice.

Sertifikaciona kuca je SGS.
 
Preventivno delovanje i poboljšanje uslova odgoja a sve u skladu sa mogućnostima ne može da škodi. :ppozdrav:

Organski način odgoja u velikoj meri smanjuje rizike pojave bolesti kod stoke a svakako da je lečenje obolelih životinja dozvoljeno. Rezultat takvog odgoja su zdraviji i osetno skuplji produkti životinjskog porekla ali i manji troškovi samog odgoja. Konačno, ovaj vid poljoprivredne proizvodnje ima za cilj očuvanje i unapređenje zdravlja ljudi, ne samo životinja. :cao:
 
Tar je napisao(la):
Alternativa je veterinar ili knjigu u ruke pa naučiti osnovne stvari.
O proizvoljnom lečenju smo svojevremeno polemisali na ovom forumu a vidim da nismo daleko odmakli.
Većina ne kapira prostu činjenicu da proliv nije bolest već simptom neke bolesti ili jednostavno greške u ishrani a osnovno pravilo je da se ne leči simptom već uzrok.
Da, da naravno ...... ::lose::
 
francuz je napisao(la):
markodanube je napisao(la):
Malopre citam na nasem forumu kako nasi odgajivaci kljukaju svinje sa lekovima, hormonima itd. najezio sam .
Svi hrane svinje sa Kukuruzom i sojom koje su onako muski isprskali sa hemijom i onda se cude sto im umiru svinje i prasad ?

http://poljoinfo.com/svinjarstvo/potrebno-misljenje-i-savet/45/

ima li komentara na ovakvo ponasanje ?
Imas li alternativno resenje, junace?
Lako je pricati sa stolice, ali kad ti se razboli bravce tada ga treba spasti a ne humano gledati ga kako lipsuje... interesuje me sta Ti radis kada treba leciti stoku. A za hormone, to jos nisam procitao.

Junace , moj odgovor je u samoj postavci !
ali posto se nisi potrudio da procitas evo jos jednom :)
Svi hrane svinje sa Kukuruzom i sojom koje su onako muski isprskali sa hemijom i onda se cude sto im umiru svinje i prasad ?
 
Ma bre mislim da si ga preterao malo sa :"Svi hrane svinje sa Kukuruzom i sojom koje su onako muski isprskali sa hemijom i onda se cude sto im umiru svinje i prasad" .
A ti si ziv, nisi umro, a sigurno si se nagutao svega i svacega u tom inozemstvu, sumljam da si se informisao detaljno kada si kupovao namirnice u megamarketima, kada si jeo u restoranima, tako da ne mislim nego sam siguran da malo pricas bilo sta...
 
Ima li GDE da se iznajmi pusto ostrvo?

Narod veli: Od viška znanja glava neće boleti.
Stavite kamen na glavu i proverite tzv. provereno narodno iskustvo.

Da je naš narod baš toliko pametan: svaka kuća bi danas imala šunku i pršute bez broja.

Šalu na stranu.
Hranite domaće životinje sa dodatkom pekarskog kvasca, jabukovog sirćeta, pojite ih ekstraktima lekobilja...:
Pa da vas Bog vidi !!!
 
Nazad
Vrh