Silosi i sušare

Ako je tako onda je to dobro ! :ppozdrav:
 
Jedna dopuna ove teme:
Pre sedam dana sam sušio kokičar, ali isključivo sa čokanjima.
Bilo mi je potrebno mnogo manje energenta a dima je bilo mnogo manje nego kad sam ložio sa sojinom slamom.

Zanimljivo kako se lepo osušio kokičar, ali sam ga sušio sa toplim vazduhom od nekih 35 do 40 stepeni - ne više.
 
Ma ova moja sušara i ne može postići jako velike temperature.
Proračuni su mi, što se tiče utroška energenta, nebitni. Potrebno mi je samo konstantno loženje da ne bi temperatura previše varirala. Energent mi je ionako mnooooooooooooogo jeftiniji nego zemni gas, koji koriste komercijalne sušare.
A i brzina sušenja je mnogo manja nego kod protočnih sušara. Mislim da sam šaržu kukuruza sa ulaznom vlagom od 20-21% sušio nekih 6 sati + 1 sat hlađenja. To znači ovako, jedan dan napunim dve zmajevke sa kukuruzom a sutradan ih osušim, pa tako u krug.
Važno mi je to da kukuruz više ne vraća u sebe vlagu i da ga mogu skladištiti u rinfuzi, u deblim slojevima, sve dok ne napravim neke improvizovane silose.
 
Planiram da napravim "prihvatne silose" za sirovo zrno, pa da mogu istovremeno vršiti na njivi i sušiti kući. Osušeno zrno zatim samo istočiti u prikolicu pa odneti na prodaju, ili možda preraditi kotobanje za prihvat rinfuze sušenog zrna.
Ionako ne zna šta bih drugo sa kotobanjama, a da mi zvrje prazne i to je bez veze...
 
Znaš kako planiram...
Primer: danas navršim dve zmajevke i istovarim, sutra se taj kukuruz suši i skladišti u silose a istovremeno se vrši na njivi sledeća tura...
I tako u krug.
Tako bi mi i kombajn i sušara radili svaki dan.
 
kakav gorionik to jest kolike snage i kako je reseno duvanje toplog odnosno hladnog vazduha
 
Imaš slike na početku teme.
Koristio sam sojinu slamu kao energent, ali uguših komšiluk kada je pritisak vazduha.
Zato sam proš'o na čokanje (kukuruzni oklasak), jer ih treba manje a razviju višu temperaturu. Količina dima je zanemarljiva u odnosu na dim od sojine slame.
Turbina uduvava vazduh u peć kroz dno, tj. kroz rupe na šamotnim ciglama i tako se vrši ubrzano sagorevanje energenta. Iznad ložišta se nalaze cevi koje se zagreju do usijanja i kroz koje takođe turbina gura vazduh koji se tu zagreva i onda ulazi u sušaru. Dakle, kroz kukuruz prolazi čist zagrejan vazduh...

Eh sad tek videh:
777
 
branko a dalisi razmišljao da ubaciš top na butan bocu sa termostatom kao što imam ja za grejanje plastenika i nemaš šta da ložiš i nema dima ? a štose tiče temperature termostat se sam iključuje kad nagura 40c jedino što bi taj ventilator koji duva "u ložište" morao biti ispred topa da vuče zagrejan vazduh da neduva otpozadi u top da neugasi pilot , i trebalo bi povezati taj ventilator sa termostatom dase zajedno uljučuju , znači kad se uključi top pali se odmah i ventilator koji povlači vreo vazduh i duva ga u sušaru
 
Ne, nisam je ni sejao.
Kada je trebalo da se seje, počela da pada cena merkantilnoj, pa sam se predomislio. :D
 
dosta sam se raspitivao u vezi susara i silosa, o tome bih mogli da pricamo ceo dan pogotovo jer ja radim u firmi na odrzavanju kao elektricar u jednoj firmi koja ima jedene od najvecih susara i naj veci kapacitet silosa i podnih skladista! ova susara nije losa samo po meni mogla bih malo da se automatizuje a to nebi bila velika investicija, a pono bi pomogla ::namigivanje:: a inace cena jednog manjeg silosa od 100t je 6000e, njihova je samo montaza celije a sve ostalo je vase! ::novac::
 
Predrag Brankov je napisao(la):
dosta sam se raspitivao u vezi susara i silosa, o tome bih mogli da pricamo ceo dan pogotovo jer ja radim u firmi na odrzavanju kao elektricar u jednoj firmi koja ima jedene od najvecih susara i naj veci kapacitet silosa i podnih skladista! ova susara nije losa samo po meni mogla bih malo da se automatizuje a to nebi bila velika investicija, a pono bi pomogla ::namigivanje:: a inace cena jednog manjeg silosa od 100t je 6000e, njihova je samo montaza celije a sve ostalo je vase! ::novac::
HOces da kazes 100 tona silos 6000eura samo ruke? Materijal placas pride?
 
ne, cena same celije je 6000eura, na sve ostalo je tvoje sam mislio na temelj, planove izgradnje... oni ti sve to odrade ali to posebno placas. Sa njima mozes da se dogovoris o visini i precniku celije. Pored svega toga imas jos dodatne troskove u zavisnosti od kapaciteta celije, upunjenje i praznjenje mozes da izvedes na vise nacina, sve zavisi od kapaciteta celije!!! ::svaka cast::
 
druze ajde ti to nama malo konkretnije ko to radi,? gde, kako ,sta ,neku sliku sa primerom, brojevi telefona :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh