Stočni grašak

Ovas neće baš skroz biti zreo...
 
Jara Grahorica,seje se u smesi sa jarim ovsom ili jarom psenicom u kolicini 100-120kg/ha i 30-35kg/ha ovsa,daje visoke prinose [34-40t/ha] zekene krme odlicnog kvaliteta.
 
Koja bi sotra graska bila najbolja da se poseje sada u prolecu sa jecmom da se ovrsi i naravno da ima dobar prinos
 
Junior sazreva kad i pšenica, ili malo nakon nje.
To je NS sorta.
Uglavnom je još uvek najbolja sorta.

Samo nisam baš siguran da ga ima još u prodaji, tj verovatno je već rasprodat.
 
Branko je napisao(la):
Junior sazreva kad i pšenica, ili malo nakon nje.
To je NS sorta.
Uglavnom je još uvek najbolja sorta.

Samo nisam baš siguran da ga ima još u prodaji, tj verovatno je već rasprodat.
Zar nije javor bolji za zetvu , nizi rast manje poleganja , krupnije zrno sto verovatno rezultira vecim prinosom ?
 
@Rale

Jeste, u pravu si.
Moja greška, ja sam na grašak uvek gledao kroz prizmu mog kupca. A onom je junior više odgovarao za pečenje, jer na Javoru je uvek imao mnogo otpada ljuske.
 
Ja sejem Jinior zbog kolicine semena (100-125 /H) plus 30 kg ovsa jer mi start za 50% jeftiniji , sad jos nisam kupio seme , nadamse da cu sutra naruciti i uzeti paritete za ostalo
 
sto se valja posle setve, jel je bolje nicanje?
mi smo sejali obican grasak na 5ari sejalicom za kukuruz oltovom i izgleda da je prvi bio malo dublji pa niko za nijansu redje nego drugi kasniji.
A krave od sena grasak, graorika i ovas imaju izuzetno mleko, samo je teska kombinacija za susenje, bas treba da se ispece na suncu, verovatno je siliranje lakse. Kod nas je bio na oko 350m nad visine.
 
ovaj prvi je obican grasak za jelo koji ce rucno da se bere a kobinacija sa ovsem i graorikom se seje rucno kao psenica i kosi se u leto kada ovas pocne da klasa ili kada pocnu graorika i grasak da precvetavaju
 
fxaqg.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav svima na forumu. Jesenas sam prvi put posejao grasak za silazu. Mesao sam sa tritikalom, za sada ne izgleda lose, ima negde visine i do pojasa. Zanima me kada bi ga trebalo silirati, da li treba da ucveta, da li treba da se pojave mahune posto jos uvek nema nista samo krupni listovi? Da li bi trebalo stavljati kakve inokulante, posto sam cuo da ne moze sam da prevri. Neko kaze da treba posipati malo kukuruzne prekrupe. Godinama siliram kukuruz i nikada nisam nista dodavao, silaza je odlicna. Zanimaju me vasa iskustva. Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh