Stočni grašak

Evo danas sam slikao grašak. Sorta Junior. Počeo da cveta. Visine oko 80 cm. Noćas je bilo par puta malih pljuskova. Juče popodne je duvao vetar i krajevi su malo polegli...





 
Eh, danas popodne je palo oko 25 lit kise po kvadratu.
Za psenicu u pravo vreme a nadam se i za grasak.
 
Moguće je sijati kukuruz nakon graška, to sam i ja napravio na jednoj parceli. Ja ga namjeravam silirati, tako da sam uzeo fao grupu 400, a za zrno bi došla grupa 300, a možda i 400. Ovisi o lokalitetu i godini.
Inače, farmeri koji proizvode mlijeko, prakticiraju sjetvu sudanske trave ili stočnog sirka. Dobiju se još tri otkosa sigurna, vrlo kvalitetne mase.
Grašak bi trebao ostavljati podosta dušika u tlu. Kad sam orao na onoj njivi gdje sam posijao kukuruz, vidlo se jako puno žila graška i tlo je bilo dosta rahlo, a inače je dosta tvrda zemlja.
Kod nas je telad starosti 15 dana otprilike 270 do 300 eura, ovisno kak se dogovoriš. Junad je 1.70 do 2.00 eura po kg. Država daje poticaj od 220 eura po komadu, pod uvjetom da imaš minimalno 20 komada.
Mljekarstvo je isplativije. Cijena litre mlijeka ekstra kvalitete je oko 0,35 eura za litru. Tvornica na veće količine od 50000 litara godišnje daje premiju od 0,04 eura i država oko 0.10 eura. Dobiva se i poticaj po kravi, ne znam koliko te na prvotelke, koje imaju poznato porijeklo. Sve u svemu, nije tako loše, kako bi moglo biti.
Treba samo puno kvalitetne krme, tako da nema troškova na smjese i kojekakve premikse. Krava može dati jako puno mlijeka ako se kvalitetno hrani.
 
Zanimljivo...
Ovde su prvi put uveli premiju za tovnu junad. 85 eura za simentalski tip, a 40 eura za ostale tipove.
Za mleko ne znam kako stoje stvari, ali mislim da nije sjajna situacija. Daje država neku premiju, ali misli da to Salford, vlasnik svih bitnih mlekara, kompenzira nižom otkupnom cenom.
Još uvek je ovde politika države prema agraru - bedna i otimačka. ::lose::

Inače ovde je za dva dana palo preko 60 lit/m2. Super za sve kulture, ali i za korove.
 
Naravno.
To će odlučiti da li ću ubuduće umesto pšenice više sejati grašak.
Cena mu je oko 45 evro centi, a to znači da i rod od 1500 kg/ha, u slučaju sušne godine, ima veću isplativost od pšenice, kojoj su sada oborili cenu na ispod 20 evro centi.
Takođe, i troškovi su mnogo manji, jer nema prihrane (uz uslov da je zaorana dovoljna količina NPK), a i radio sam samo jedno prskanje.
Inače i slamu mogu da unovčim, jer mi je jedan čovek iz susednog sela ponudio otkup. Ima čovek krave, pa mu je to dobra hrana - tako on kaže.
Šteta što nemam tov junadi ove godine...
 
Ne žali. Za sve ima vremena. Bitno je jedino da se uvijek ulaže. I meni je žao što nemam bar 2000 kvadrata plastenika, pa nemam. Dogodine
 
Skinuo sam grašak, sutra ću postaviti sliku.
Dakle imao sam površinu 8 KJ, to je 4,64ha.
Ukupan rod je oko 15 tona, dakle 1875kg/KJ, odnosno 3230kg/ha.
Mogu reći da sam vrlo zadovoljan.
Novac sam dobio pola odmah a drugu polovinu za mesec dana.
Cena 35din/kg, tj. 45 centi/kg.
Zarada je za oko 350 evra po hektaru veća, nego na pšenici sa prosečnim rodom 5800kg/ha, koji sam imao ove godine.
Slamu sam takođe unovčio, doduše simbolično, ali barem ima dovoljno za roštilj i :ppozdrav:, nakon žetve.

Sada je potpuno jasno da je grašak isplativije sejati od pšenice. :D

Loša stvar je kombajniranje. Podigne se tolika prašina da prosto uguši. Sreća pa je celo vreme pirk'o vetrić.
 
Pozdrav svima na forumu. Potrebno mi je par saveta u vezi stocnog graska. Posejao bih stocni grasak za silazu u smesi sa zobi. Nikada to do sada nisam radio ali sam slusao razna iskustva ljudi pa bih probao ove godine. Posto nemam sejacicu interesuje me da li bi mogao onako rucno nasejati po oranju ili da se spremi zemlja pa onda, zbog dubine setve, posto sam cuo da ide na nekih 8cm. To bih posle presao sa drljacom. Interesuje me kolicina semena graska i zobi po ha. Kada ta kombinacija stize za siliranje? Kada je optimalno vreme za setvu, da li bi moglo ovih dana posto je oranje zavrseno? Silirao bih sa kombajnom za travu, evo i slike
ousa6r.jpg

Silirao sam sa njim lucerku pa mesao sa kukuruznom silazom, ispalo je dobro.
 
Sad bas napisah u temi koji grasak sejati. Posejao sam NS-ov Pionir za silazu na prolece kod njih je cena 80din/kg
 
Samo nemoj veliki procenat ovsa da staviš, jer će poprilično smetati grašku, tj. počeće da ga guši.
 
Nazad
Vrh