Alternativne metode, inovacije i eksperimenti u odgoju zivine

chickenlover

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2010
Poruka
315
Postovani ucesnici foruma, sigurno su mnogi od vas namerno, slucajno ili silom nuzde otkrili ili primenili nesto novo, originalno i nekonvencionalno u odgoju svoje zivine. Ovim putem vas pozivam da iznesete svoja iskustva, ideje, uspehe i neuspehe. Navedite i iskustva drugih, za koja ste culi, bilo proverena ili ne proverena, pa o tome mozemo prodiskutovati.
 
Hajde ljudi, sta se stidite, nije moguce da ste svi sve po ps-u? Delite malo sa drugima...
 
Već sam negde napisao malo o čiken traktoru video sam da malo ljudi ovde zna za taj sistem.
Sasvim jednostavan i lak način za mala jata. Da se ne ponavljam malo izguglajte i naći ćete puno ideja za izradu kaveza koji može da se šeta po bašti livadi voćnjaku ili gde god vam je zgodno i gde vam treba šišanje trave ili uništavanje korova.

http://www.google.com/search?hl=en&...5Bg&ved=0CBgQvwUoAQ&q=chicken+tractor&spell=1
 
Nema se potrebe ni vremena za to, situacija je takva u drzavi svakoj bivse eks Juge da je pitanje opstanka.(Moje iskustvo).Ja imam nekolicinu golubova ali vidim da su mi visak jer jednostavno vrijeme nedozvoljava da ima dam paznje koliko trebaju a ljubav po strani ostaje.
 
Ne razumem kakve to veze ima sa ovim sistemom nemaju svi ambicije da uzgajaju hiljade pilića i da se naglo obogate od toga ;-) Nemoj samo da truješ temu sa politikom i svetskom situacijom ako nemaš volje ili vremena to je tvoja individualna stvar.

Ovo ništa ne košta osim početnog (simboličnog) ulaganja u odnosu na baterijski tov (ili kako se već zove) koji je sve komplikovaniji i skuplji iz godine u godinu (što će potvrditi stariji odgajivači). Gde je neophodna precizna matematika da bi se na kraju došlo do neke zarade koja opet u mnogome ne zavisi od uzgajivača već od spoljih faktora koji čine 90% takve proizvodnje.

Sistem sasvim dobro radi povrtarima kojima je glavni cilj obrada, djubrenje zemlje i čišćenje od korova a jaja i meso ako pretekne ne smeta :)
 
dzionik je napisao(la):
Već sam negde napisao malo o čiken traktoru video sam da malo ljudi ovde zna za taj sistem.
Sasvim jednostavan i lak način za mala jata. Da se ne ponavljam malo izguglajte i naći ćete puno ideja za izradu kaveza koji može da se šeta po bašti livadi voćnjaku ili gde god vam je zgodno i gde vam treba šišanje trave ili uništavanje korova.

http://www.google.com/search?hl=en&...5Bg&ved=0CBgQvwUoAQ&q=chicken+tractor&spell=1

Dzionik, nema veze sta si ti negde vec napisao, poenta ove teme je da se sve relevantno skupi na jedno mesto, da ljudi ne moraju da saraju i lutaju po celom forumu (ili netu) da to nadju. Poenta je i da se, ko zeli, malo pohvali i pokaze sta je sam smislio ili otkrio, a takodje i da ljudi kazu ako su stogod probali, a to nije uspelo, da drugi ne ponove istu gresku. Najzad, ovde mozes da prilozis, tekstom ili fotkom, sta god si interesantno ili neobicno uradio ili primetio u zivinskom svetu. Nikad se ne zna kome sve to moze biti inspiracija za novu ideju. Ako bas neces da se ponavljas, ili da parafraziras taj predjasnji post, a ti bar ubaci sliku, da nam stimulises zelju da googliramo. ::namigivanje::

Care, to sto ti pises, nema veze sa ovom temom. Na kraju krajeva, mozda bas zbog "situacije u drzavi" ljudi ne rade kako bi inace i dovijaju se kako znaju, a muka je, zna se, iz mnogih pametnih ljudi "izvukla" sjajne izume i inovacije.
 
Ocito ljudima ovde nije jasno o cemu se radi, pa da dodam i ovo: nije tema samo za high-tech i bombasticne poteze. Na primer, ja sam ovde na forumu nasla da je neko (izvinjavam se sto sad ne mogu da se setim tacno ko) napravio pojilicu od petolitarskog balona za vodu. Za to pre nisam znala, a onda sam primenila i vrlo sam zadovoljna. Hvala autoru. :D

Isto tako, ja sad izvodim jedan mali eksperiment sa tovnim pilicima. Imam ambicije da se bavim organskim zivinarstvom, ali sa pilicima nemam velikog iskustva, tako da je ovo neki "tranzitorni" poduhvat, cisto da ispipam teren. Elem, nabavila sam hibrid Ross, dajem im specijalno spravljenu, potpuno prirodnu hranu (ne smem da odajem komponente jer covek koji radi smesu zeli da patentira), nemaju uopste vestacko osvetljenje, niti su ga imali od pocetka tova, vec su potpuno na prirodnoj smeni dana i noci od prvog trenutka. Nisam im davala nikakav antibiotik, niti bilo kakve sinteticke vitamine, od 15-tog dana dodajem im u vodu domace jabukovo sirce, a ishranu dopunjavam jos koprivom i kosenom travom iz koje oni odabiraju sami sta im se dopada. Borave na betonskom podu, 3.60 kvm., preko koga je prostirka od drvene suske debele do 5 cm, koja se menja svaka 3 dana i imaju dosta sunceve svetlosti tokom veceg dela dana.

Cilj eksperimenta je, naravno, da se ustanovi koliko ce pilici napredovati bez tkzv. "obaveznih artefakata" kao sto je elektricno osvetljenje i kako ce to uticati na njihovo opste stanje. Ishod eksperimenta cu svakako, kad dodje vreme, izneti u relevantnim rubrikama. Danas imaju 33 dana i za sad mogu reci da napreduju i bolje nego pilici drzani pod konvencionalnim uslovima: pojeli su 80 kg. hrane (35 pilica), a prosecna tezina po piletu je 1.3 kg. Za sad nema ni jednog smtnog slucaja, veoma su zivahni i reklo bi se vrlo raspolozeni.
 
prvo da pohvalim temu, svaka cast autoru iste :D mada ja sad nesto nevolim bas te organske nacine u odgoju pilica, tov traje dosta duze, rezultati slabiji, jeste da je meso ukusnije, ali............... :kisa: chikeloveru vidi se da si jako ambiciozna cim si se odlucila za ovakav potez, jeste da 35 pileta nije mnogo, ali nije ni za bacanje.ti bi sa tom organskom proizvodnjom plica mogla da probijes granicu nase zemlje, ovakvi pilici se narocito traze u austriji, francuskoj, svajcarskoj...kad bi ti uspela nekako da se domognes dobavljaca iz nekih od od ponudjenih zemalja, za tebe vise nebi imalo zime, jeste da to nije mali poduhvat, i jeste da ti njima nebi izvozila 35, a ni 500 pileta, nego dosta vise, ali vredi razmisliti, za organsku proizvodnju tebi i nje potreban neki objekat, samo dosta veliki pasnjak, i neke male kucice, gde bi se pilici skrivali u toku vremenskih nepogoda.ja sam ti samo dao jednu od mogucih solucija, cisto sta bih ja pokusao da uradim kada bih zaplovio u takvim vodama. :sreca:
P.S.koliko slabije napreduju organski pilici pokazuje cinjenica da moji sa 35 dana imaju od 2-2,3kg.znaci kilo vise od tvojih, jeste da nisu ukusni kao tvoji, ali ....ja sam evo za 35 dana imao samo 2 gubitaka :cao: PoZzZ ::000::
 
E cekala sam da neko pomene to sa tezinom. Tu sam napravila gresku u kucanju, trebalo je da pise 1.8, a ne 1.3. Takodje, zaboravila sam i da pomenem da sam ih merila par dana ranije. Kad sam uocila sta sam napisala, bilo mi glupo da stavljam neku napomenu, nego reko neko ce vec da komentarise, pa cu tad da ispravim ovako verbalno.

Cinjenica je da su laksi od tvojih, ali sad su se narocito zahuktali u zdranju i radoznala sam da vidim sta ce biti na kraju. Posto me tov na ovaj nacin kosta manje, mogu sebi da dozvolim - u ime nauke - da ih drzim duze.

Medjutim, u pravu si za strano trziste, samo mi treba neko da mi uradi dobar biznis-plan i jeli bi mi iz ruke.

Naravno da o ukusu ne mozemo da raspravljamo. Ali zanimljivo je nesto sto mnogi ne znaju - prirodno hranjeno pile je ne samo ukusnije, nego i IZDASNIJE nego konvencionalno gajeno, makar bilo i kilo lakse. To doduse zahteva posebno objasnjenje, pa ako ovde bude interesenata, ja cu ga i dati.
 
Ja razmisljam da u moj ogradjeni vocnjak pustim pilez, do sada nisam ni nosim se sa mislju da bi ih lisica pojurila. Sta vi mislite o tome ? Ne bio cilj organsko pile, za sada, imam ih u dvoristu nego vise kao popravljanje strukture zemljista .

" nego i IZDASNIJE nego konvencionalno gajeno " Ivana zanimalo bi me tvoje vidjenje .
 
Ma pogresno ste me razumijela ja imam 50 "domacih"koka koje nemam pojma koje su pasmine svak sa svakim se (cepa) i to po zadnjem dvoru hoda a dvor je 100x27 tu su i 4 guske dvije patke i 6 purana,2 kera itd.Inace se bavim ovcarstvom tako da nemam bas izbora previse.Podrzavam tu u tvojoj nakani ::svaka cast:: .
 
Moje iskustvo sa grabljivcima pilica (rakuni, lisice, velike macke, pacovi...) je sledece: nikad ih nisam videla da napadaju po danu. U mom okruzenju se nije desilo da ikad napadnu zivinu koja je u vecem jatu (15 komada pa na vise). Bezecuju samo jedinke koje su se izdvojile i koje su vidno slabije (male odlutale pilice). Zato, ako ti je prostor ogradjen, ne vidim razlog da ih ne pustis. Medjutim, mozda budes imao drugi problem. Ako ti je zivina kao moja i ako im ne kreses krila, ima da se penju po drvecu da jedu sa grana. Moje su kokosi jednu smokvu satrle ko skakavci.

Domace pile je izdasnije iz prostog razloga sto je domace. Biohemijski sastav i karakteristike mesa su mu takvi da je zasitnije. Ovo ce shvatiti svako ko je ikad jeo divlje ptice (recimo fazana), ili zivinu koja nije uvucena u masovnu industrijsku proizvodnju (napr. morke.) Radi poredjenja, to je kao sa kozijim mesom, koje je mnogo zasitnije od svinjskog (i manje se skuplja pri termickoj obradi) iako je svinjsko meso masnije. Ovo je zato sto se koze, bar za sad, ne tove, vec ostaju na relativno prirodnoj "kozijoj hrani".

Medjutim, ovde treba istaci cinjenicu da je pojam "domace pile" odavno izgubio dodir sa svojim poreklom i danas se pod tim izrazom naprosto podrazumeva zivince utovljeno u sopstvenoj reziji, pri cemu sama tehnologija tova nije bitno razlicita od industrijske. To moze dovesti do zabune. Pravo domace pile je ono sto u ovim modernim vremenima ide pod terminom "organsko". A to je jednostavno pile koje je jelo pilecu hranu i koje su nase babe spremale svaki dan. A u to vreme je islo jedno pile na petoro ljudi, a ne jedno po glavi tinejdzera u kuci. U to vreme, ako ste hteli gozbu od 4 kile mesa na trpezi, klali ste curku, a sada se pile od kilo i osamsto smatra uzinom. U to vreme su ljudi radili vise, a jeli "manje". Naizgled paradoks koji se tesko objasnjava. Sve dok se ne setimo kakva je hrana nekad bila. Al ko se toga jos seca, jel?

@Care, mi tebe i dalje ne razumijemo.
 
Moje pilice preprosle noci je napala divlja macka,i ako su bili zatvoreni, a na svu srecu kuce je bilo pusteno pa ju je rastrglo na nekolko delova, il inace bi obrao zelen bostan, to je bilo oko tri posle ponoci, po danju nikad mi ih nije nista napalo sto se tovnih tice, al zato domace redovno nosi soko, po sto su pusteni po dvoristu... ::novac::
 
Hvala na objsnjenju . U mojim uslovima po cinjenicama koje ste naveli trebao bih da sklepam nekakav kokosinjac da ih uterujem nocu , nekog kucu da sve to nadgleda i obavezno kresanje krila . Jedno ostaje da vidim kako ce da bude sa sokolima i ostalim letecim grabljivicama mada mislim da soko ne moze da odnese odraslu kokos . Ko zna ako to sve ustelujem i sredim mozda se pozabam i otvorenim tovom pilezi posto je prostor poprilicno veliki a medjuredno ne obradjujem tako da tu ima svasta za njih od hrane .
 
Nema problema sto me nerazumete vijerovatno zato sto drzim sitan zub a ne kljunove ali nema problema razumijem ja vas :ppozdrav: .
 
Pozdrav svima,želim i ja da se priključim ovoj temi sobzirom da gajim živinu u slobodnom prostoru.Još moja baka je odgajala piliće,ćuriće i guščiće bez upotrebe koncentrovane hrane i to ne zato što nije htela već što nije toga ni bilo.Nama su sada dostupne sve vrste hraniva ali ja i dalje koristim bakin recept, izuzev belih tovnih pilića koje svi u kući vole i pored mojih "ubeđivanja"a domaće kotrljaju po zamrzivaču dok ne završi kao pseća hrana.Iz navedenih razloga imao sam previše pilića koje sam ispoklanjao komšijama,rođacima i prijateljima.Nećete mi verovati ali moji "domaći" pilići koje odhrani kvočka već sa nekoliko dana kljucaju kukuruz u zrnu a o pšenici i da ne govorim.Ali moram priznati da i pilići australope,orpigtona italijanke ako ih izvodimo inkubatorom neće lako preći na zrnastu hranu.
Što se tiče štetočina poput pasa lutalica,mačaka,pacova,tvorova,svraka,vrana...tu imam veliko iskustvo pa vam mogu reći da što se tiče onoga "ako je velika brojnost neće napasti"to ne stoji.
Ptice-štetočine napadaju danju dok ovi drugi pretežno noću,pacov u toku noći uzme po neko pile a tvor je u stanju ako imate 100 sve da odnese ili bar sve da pokolje,čak i u žičanom kavezu gde nađe način da uđe a o drvenom da ne govorim.To kada su pilići u pitanju dok odrasla živina "domaća", primetio sam,pruža otpor čak kada su i psi u pitanju ali ako su u pitanju "iskusni"psi (oni koji su naučili da se hrane živinom) kao i lisice onda živina ako nije dobro zaštićena ogradom nema šanse. :cao:
Post je spojen: [time]1282913412[/time]
_________________________________________________
Care-ima onih koji te razumeju :cao:
 
Simovicu, dobro nam dosao. :D Ovo sto pricas je vrlo zanimljivo, mada je malo off topic. Koji predatori postoje ocigledno podosta zavisi od kraja. Kod mene napr. nema ni sokola ni tvorova, a ptice stetocine napadaju samo jaja, koja vole da buse i jedu na licu mesta. U svakom slucaju, unutar ove teme, otvorila se nova. Predlazem da neko zvanicno otvori tu novu temu, pod recimo naslovom "grabljivci zivine i odbrana od istih". Naravno, taj naslov je samo predlog, mozda neko smisli bolji. Ovde bi ipak trebalo da nastavimo da se drzimo onoga za sta je ova tema i otvorena - razmena inovativnih, alternativnih i eksperimentalnih iskustava u odgoju zivine. Nemam nista protiv svega ovog drugog, al da se ne rasplinemo...znate kako ide.

Inace, sa CAREM se mi malo salimo, sto mislim da je njemu sasvim jasno i ok.
 
neznam da li je neko danas gledao Ovo je Srbija na rts 2, i bas je bio prilog o Eko pilicima, pokusao sam da ga pronadjem na youtubu, ali nema ga ::lose::
P.S chikenloveru razmislicu, pa mozda otvorim temu takve vrste ::namigivanje::
 
Hvala na dobrodošlici.Imam stotak komada domaćih kokošaka gde selekciju vrše većinom "štetočine" pa na svaku pomen iste odmah me "ponese".Trudiću se da u buduće ne iskačem iz teme mada moram priznati da me uvek ova reč "alternativa" zbunjuje. Pozdrav :cao:
 
@simovic
Shvati "alternativa" kao sve drugacije, nekonvencionalno, originalno, domisljato, novo, da nije po strogom propisu, da odstupa, licni izbor, iznenadjujuce, nije po ps-u....snaci ces se.
 
Nazad
Vrh