Ishrana svinja kašastom hranom

francuz

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
12 Jan 2010
Poruka
1.567
Lokacija
Donji Krnjin, Leposavic, KiM, Srbija
Zanima me da li neko od kolega "svinjara" hrani svinje kašastom hranom. Ukoliko primenjuju kašastu ishranu, neka pojasne koja je vrsta kašaste hrane u pitanju, koja je frekventnost hranjenja, da li dopunjuju obroke, čime?, itd...
 
Bas sam se i ja pitao u vezi ove teme. Ja dajem s vremena na vreme po neki obrok kasaste hrane prasicima, ne redovno, bas iz razloga sto se nigde ne pominje ovaj nacin ishrane, da li je i koliko preporucljiv u tovu. Ali mogu reci da ga prasad obozavaju. Ne stignem ni da im sipam u korito, oni su pouskakali u kantu u kojoj sam pripremio hranu. Pravim ga tako sto mesavinu samlevenog kukuruza i jecma poparim sa vrelom vodom, ostavim da se ohladi na neku normalnu temperaturu, i takav im dajem.
 
Ja sam ovaj sistem ishrane samo jednom video na modernim farmama, ali nažalost već tada je taj sistem bio na izdisaju pa je samo pravio probleme. Sam metod davanja vlažne (kašaste) hrane ima svoje prednosti i mane. Prednosti su manji rastur hrane, radije ga životinje jedu i bolji je za mikroklimat leti zbog prašine jer gotovo i nema. Mane su mu skupa oprema koja mora redovno da se održava, brže kvarenje hrane pogotovu kod prasadi to može biti izuzetno opasno, zimi hrana može da se zaledi a i povećava vlažnost vazduha u samom objektu. Ima stvari i za i protiv, nije loše a nije ni spektakularno. Dobro je za ljude koji imaju produkte melkara(surutku...), neko individualno koristi i pomije iz restorana (što ne preporučujem). Bukvalno stvar izbora, nećeš pogrešiti ali nećeš ni otkriti Bog zna šta.
 
Moj otac hrani krmace sa kasastom hranom, redovan koncentrat i natopi ga i zamesa ako je zima u vrelu vodu, a ako je leto u hladnu i tako im daje. Tovljenike i prasad hrani sa suvom hranom.
 
Ja sve hranim sa zametenim, tj. sa kasastom hranom. Prasici kad krenu da jedu onda dobiju kratko suvo pa odma predjem na zameteno.
 
kod nas je kupio zem zadrugu jedan funkioner da ga tako nazovemo i sredio već postojale objekte za tov svinja i dovezao 250 prasad u proseku od 25.35kg i počeo je da hrani saostatom kukuruza iz koga metanol izvuče alkohol i to je stizalo u buradima u tečnom stanju navodno sa dosta visokim sadržajem proteina i to su davali prasadima kako je vreme prolazilo broj grla se sve više smanjivao zbog proliva veterinar je dao objašnjenje da tečna hrana tečan izmet i kraj pa sad funkioner vidi da odno đavo šalu počeo je mešati u taj tečni obrok i koncentrat nepoznatog porekla ali gupitak se i dalje nastavio i čak i onda kada su već neki od tih svinja dostigli 80 kg neželim tačne brojke da kažem ali na kraju tova od 250 prasadi utovareno oko 50 mislim ali više nije sigurno toliko o kašastoj hrani :nono:
 
@casper
Ne bih se slozio sa ovom konstatacijom u vezi kasaste hrane. Ne znaci da ce svaka kasasta (tecna) hrana prouzrokovati proliv, pogotovo ako se daje taze spremljena od prvoklasne hrane. Ovo sto si ti opisao verujem da je tako, ali davanje nekih nus proizvoda pri industrijskoj preradi poljoprivrednih artikala pogotovo ovoga sto si ti rekao da je koriscen metanol koji je vrlo toksican, ravno je samoubistvu. Proliv je stanje izazvano nekom bolescu ili trovanjem, a ne zbog unosenja kasaste (tecne) hrane.
 
U Donjem Sremu, u Hrtkovcima je bila farma gde je korišten sistem sa tečnom hranom. Sve je bilo dobro dok kiseline nisu smazale opremu...
 
Ja imam nesto malo svinja 12kom i od kad znam za sebe hranili smo svinje kasastom hranom. E sad , pocetkom ove godine resim nove prasice da hranim na suvo, ucinilo mi se da je to dosta lakse :)
Medjutim za 15-tak dana sam se vratio na kasastu hranu jer ne mogu da gledam kako prasici rasturaju koncentrat kad je suv , plus sto cesto ne pojedu sve i ono ostane u koritu pa ga posle zvacu ceo dan sto me uzasno nervira jer volim kad su svinje obrocene tj kad dobijaju tacno na vreme (cini mi se da onda bolje jedu) Eto to je moje iskustvo:) Naravno ja ne kazem da sam ja u pravu ali meni licno je lakse da sipam jarmu u kante , zalijem to vodom , promesam i pravo u korito. Zan mojih 12 kom. ne treba nikakve masine i cuda, samo par kanti, jarma, voda i dobra volja :)
 
Dok sam tovio junad spravljanje te "kašaste hrane" je bilo obavezno, jer nema šanse da bude rastura.
Pretpostavljam da to isto važi i za svinje.
 
Kad smo drzali junad i krave uvek su obrok dobijali na suvo i nikad nisu prosipali jer su takve bile jasle.
dok kod svinja kao sto vec rekoh krmace dobijaju uvek kasastu hranu i uvek od koncentrata....eventualno kad se siri mleko pa se dodaje surutka umesto vode.
 
Pozdrav!
nov sam na forumu,ali bih vam preneo jedno dobro iskustvo.Svinje hranim kasastom hranom i to otpadnim pireom koji kupujem u cipsari.Rezultati su izvrsni,mali utrosak zitarica,povoljna cena pirea i velika isplativost.Vredi pokusati!!!
Post je spojen: [time]1286982172[/time]
_________________________________________________
 
Ne ide mi u glavu kad koncentrat pomesate sa vrelom vodom!? Pa svi vitamini u koncentratu ispare ::lose:: :nono:
 
Čovek je delimično u pravu, većina vitamina su termonestabilni, odnosno na višim temperaturama menja im se struktura i gube svoju funkciju. Ne ispare ali se da tako kažem razgrade, pa kao i da ih nema. Ovo se dešava kad se ˝zamete˝sa vrelom vodom!
 
to "zametanje" rade ljudi koji imaju manji broj svinja
da vidim ko bi zametao za 100,200 i više komada :haha:
ja imam CAVENKO hranilice gde svinje same sebi okvašavaju hranu "zametaju"
 
Nazad
Vrh