PDA

View Full Version : Živina u gastronomiji

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

jovanips
04-08-10, 18:51
ajde ljudi dajte neki recept za piletinu ::000::

Post je spojen: Wed Aug 4 09:52:20 2010______________________________________________ ___
chickenloveru mozes da pocnes sa izlaganjem svojih kulinarskih vestina.piletina na 101 nacin 8)

chickenlover
04-08-10, 19:25
Bravo CARE ! Da znas da hocu. Danas nemam jos mnogo vremena, al kad pocnem da pisem, ima svi da jedete domace pilice i da pevate. Tajna je u tome da im das "uvertiru" kao za divljac. Onda budu meki ko dusa, a ukus ne moze ni da se poredi sa tovnim, kamoli kupovnim.

Sad sam svima napravila zazubice, hehe. Pa sedite i balavite, necete cekati uzalud. A ovo mozda privuce i vise zena na forum.

Veliki pozdrav, sutra prvi recept!

jovanips
04-08-10, 19:35
eee to je ta prica.Znaci prvo uvertira, pa onda...........rerna, isto kao sto divlji zec treba celu noc da ostoji u sircetu i nekuvanom mleku, tako i pile treba da ostoji u ^-^ ^-^ ^-^ vi kazte cemu....e polako sa receptima pilici mi imaju tek 7 dana, treba sacekati do 50-tog ::) znaci postim jos 43dana :pecanje:

peto1
04-08-10, 19:46
PAŠTETA OD KOKOŠKE

Skuvano kokošje meso, zajedno sa 4 tvrdo kuvana jajeta samleti na mašini za meso. U posudu staviti 100 gr. maslaca, penasto ga umuiti, dodati masu od mesa i jaja, 2 kašike supe u kojoj se kuvao meso, 2 kašike senfa, sok od 1 limuna, so i beli biber. Kalup namazati maslacem i sipati masu.

chickenlover
04-08-10, 19:57
Petao prvi u lonac skocio. Pa znas sta, probacemo mi to, al sve je jestivo kad se samelje. Ajde nesto sto se ZVACE, da vas vidim, hehe.

peto1
04-08-10, 20:14
Zaboravio da napisem da se to odnosi na iznosene koke nosilje. Bolje pasteta nego 100 di. komad.

To su bila vremena kada smo drzali koke nosilje i nikad vise. Zena htela da ih proda duture pa kad je videla koliko daju za jednu kokos, kaze bolje da mi pojedemo za te pare.

chickenlover
04-08-10, 20:31
Da je ovo neka drzava, prodao bi ti tvoju pastetu za 100 din./25 GRAMA. A onda bi je izveo u Francusku da se jede na kanapeima uz sampanjac.

jovanips
04-08-10, 21:17
hahaha ni manje ni vise ego u Francusku, a de je prvo domace trziste ^-^ kod nas sve sto iole valja ide pravo preko granice, a za nas sve znj.............. ja cu sutra da vam dan recept za kokosiji djuvec, stavio bih sad ali nemogu da nadjem kevinu knjigu recepata 8)

chickenlover
05-08-10, 11:51
Za pocetak, mali uvod:

Meso istrosenih nosilja i dvorisne zivine je odlicna i ukusna hrana. Ono se, medjutim, ne moze ni shvatiti ni tretirati kao meso tovne zivine. Tajna je da se njegovoj pripremi pristupi koriscenjem tehnika koje se inace primenjuju u spravljanju divljaci. Prva, osnovna i nezaobilazna stavka u toj proceduri je odlezavanje mesa u marinatu, iliti pacu.

Marinata ima raznih, ali za sad je bitno zapamtiti da je 24 h. minimum potapanja, a bogme je bolje i duze. Zato, ko nema strpljenja da se potrudi za dobar zalogaj, bolje da i ne cita dalje.

Druga vazna stvar koju treba znati je da je meso matore i dvorisne zivine po prirodi vlaknastije i suvlje. Zato se mora postarati da prilikom pripreme dobije potrebnu masnocu. Ovo se postize spikovanjem, ili oblaganjem mesa slaninom. No, ako ce meso biti servirano u sosu, ovo nije nuzno.

Trece: Kad spremate zdravu hranu - ocekujte da zvacete. To sto se savremen covek odvikao od upotrebe svoje vilice i naucio da "kvalitet" meri brojem lopata koje moze da sabije u usnu duplju u sto kracem roku, moze nekima ovde predstavljati prepreku. Verujem ipak da ce ukus kompenzirati za trud.

Za pocetak, to je sve sto treba da znate da bi otvorili novu gastronomsku stranicu u svom zivotu. Nastavak sledi.

jovanips
05-08-10, 12:08
eee u tome je tajna dobrog kulinarstva.Sa velikom zeljom ocekujemo nastavak tvoje price ::svaka cast::

chickenlover
06-08-10, 11:42
MARINAT ZA MATORU KOKU br. 1

Uzeti jednu plasticnu kofu (nikako metalnu, od enamela, teflona, pa ni rostfraja, zbog dejstva fermenata i kiseline koji ih mogu razgraditi), i u nju sipati sledece:

-5 srednje krupnih glavica crnog luka, seckanih na debela rebarca
-5 sto vecih sargarepa, secenih na debele kolutove
-5 jabuka, ociscenih od semena i peteljki, seceno na krupne kriske
-1 bela sargarepa (nije nuzno, al prija), secena na kolutove
-4 supene kasike vrhom pune pekmeza, ili dzema, najbolje od sljiva, al je odlicna i breskva ili kajsija
-4 supene kasike vegete
-1 supena kasika obicne soli
-4 supene kasike secera
-pola kasicice sode bikarbone (nije neophodno, al ubrzava proces omeksavanja)
-2 veca lista lovora
-10 zrna bibera, najbolje belog, ili prstohvat mlevenog
-1 saku seckanog persuna
-1 saku seckanog lista celera (moze i koren, ali onda staviti manje, jer je jaci)

Ovo sve preliti sa:

-1 tegla vodice od tursije. ko nema, neka kupi teglu krastavaca od 500g. i sruci sve sa krastavcima
-2 flase piva
-2 case koka kole ili pepsi
-pola litre vode

Sve dobro promesati i probati. Ukus treba da je uravnotezeno sladak, kiseo slan. Koku iseci na anatomske komade i poloziti u pac. Dobro izmesati, pa utapkati da "legne".Treba da je sasvim ogrezla. Ostaviti je tako potopljenu i pklopljenu, bar 24 sata na prohladnom mestu. Obavezno povremeno promesati.

Napomena: isto ovo se moze uraditi sa belim vinom, umesto pivom. Al to daje sasvim drugi smek i moze se smatrati posebnim pacem. Takodje, ako se radi sa vinom, umesto celera, dobro je staviti ruzmarin, 1-2 struka najvise, jer je to jak zacin.

Dalja uputstva u sledecem nastavku.

R.Bradic
06-08-10, 20:32
Vrlo, vrlo zanimljiva tema!!!
:lol: :lol: :lol:
>:({ >:({ >:({

jovanips
09-08-10, 18:40
a gde da nadjem matoru koku, kod mene ima samo mladi tovni pilici, koke ni u najavi, jedino da ukradem od komsije :D , pa da ga pozovem na rucak 8)

chickenlover
09-08-10, 20:46
Pa ti, prijatelju, ostavi neko da omatori, na eksperimentima su se podigle civilizacije. Il dodji kod mene na rucak, ionako ti dugujem za one savete.

P.S. Idi na curke, ostavila sam obecanu "vrucu" informaciju, pa nek se svi izedu. Pozz

jovanips
09-08-10, 22:55
ipak cu da dodjem na rucak......dok pile ostari...ima vremena. bio sam, svaka cast, informacija na nivou, ja cu isto da ostavim adresu ove moje pijace, i broj tezge...pa ko voli, nek izvoli >:({

Deda Lala
03-09-10, 20:58
Да би скратили кување маторе кокошке или петла ,на почетку кувања у супу сипати једну чашицу добре ракије.

chickenlover
03-09-10, 21:03
Zaboravio je da kaze - taj tanjir sa supom pojede kuvar. Vreme mu brze prodje, kad se probudi, gle - gotovo! :lol:

jovanips
03-09-10, 21:06
sto kuvar, mozemo i mi da probamo, jedna caska, gore-dole........... >:({ nego chikenloveru ti se ucuta sa svojim receptima nesto. ^-^ ^-^

chickenlover
03-09-10, 21:24
Pa cekam vas da prijavite nesto matoro, pa da nastavim. Dzaba kad nema sta da stavite u lonac, da vam ja pricam sta se u loncu desava.

jovanips
03-09-10, 21:26
ja vise volim mladu piletinu, ovo staro mnogo zilavo......a ti to, da nam nebi isla voda na usta...e nadje li slike..... 8) 8)

duskoc
19-10-10, 15:11
Chickenlover, gde je nastavak recepta? Koka je već dugo u "pacu".

A sad jedan starinski recept (čuo sam ga od mog dede). Kokoška na "Ciganski način": Kokošku očistiti od droba(povaditi creva i iznutrce), počupati krupno perje iz krila, iznutra dobro posoliti, staviti kašiku masti, a onda celu kokošku sa perjem oblepiti ilovačom, i tako "spakovanu" koku zatrpati žarom i pepelom. Posle otprilike dva sata, kokošku izvaditi, odvojiti pečenu ilovaču na kojoj će ostati perje, a pred vama će se pojaviti mirisno i sočno pečenje. Jesti rukama!

jovanips
19-10-10, 21:38
uuu recept je zaista interesantan.samo ja bi mako svo perije......... ^-^ ^-^ >:({ chickenlover vise ne posecuje ovaj forum, ukoliko te zaista interesuje nastavak recepta pisi joj na e-mail adresu.Pozdrav ::namigivanje::

Maestro
19-10-10, 22:52
@jovanips

A što nam se, odnosno na koga, naljutila vredna članica, pa je nema više na Forumu?! ^-^

>:({

jovanips
20-10-10, 14:56
e pa to bih i ja voleo da znam, sad je na hrvatskom forumu ^-^ ^-^ neznam sto... >:({

Zoran Kostović
20-10-10, 20:43
Ako je na hrvatskom forumu znaci da joj se tamo vise svidja. Zar ne vidite da je svet globalno selo, sto bi rekli politicari. Zao mi samo tog nedorecenog recepta, puno je obecavao. >:D

robins
18-12-10, 19:24
Kakvo je ono cudo od plasticne kese u kojoj moze da se pece piletina (maggy reklama). Da li je neko to probao i koliko je to zdravo, mada sta se sve jede u poslednje vreme mi smo veoma zdrava nacija.

jovanips
20-12-10, 21:17
haha, ja stvarno, neznam kako je to moguce, nisam probao, ali nameravam, pa cim probam javljam, dal sam ziv....... >:({ :lol:

toshiba
20-12-10, 22:32
Kakvo je ono cudo od plasticne kese u kojoj moze da se pece piletina (maggy reklama). Da li je neko to probao i koliko je to zdravo, mada sta se sve jede u poslednje vreme mi smo veoma zdrava nacija.

Super stvar, a moc ::svaka cast:: kkad isecem meso na tanjiru obavezno mocim u tepsiju :lol: :lol: lepo je to sto se ispece u sopstvenom soku pa sva masnoca iz mesa nestaje! Sad koliko je ta kesa zdrava ^-^ ^-^ ^-^

dfiskal
21-12-10, 11:49
Slazem se sa Toshibom,super stvar,meso socno i meko a ipah hrskavo,dobra moca, mada je bolja kesa od "C" proizvoda nego od "Maggy", zacini su "blizi" nasem ukusu, no i maggy je dobra..(Ja sam uzimao kese uz koje ide i zacin...)

Misa i

SAMA
07-03-11, 00:00
S obzirom da se na forumu mnogi caste sa >:({ evo jednog recepta u kome ucestvuju mlada piletina i naravno >:({
Elem staklenu pivsku flasu dobro oprati,skinuti etiketu,pa odcepiti.
Nista dok se cep ne skine.Zatim skinuti piletinu.Mislim urediti pile da ne bude zabune.
Pile da izvinete nataci na flasu,prethodno ga usoliti,pa u tepsiju i rernu.
Ljudi pa ovo je super.Kako se pile pece,tako ga pivo preliva,posto kipi usled temperature.
Zaboravio sam da kazem da grlic mislim piva treba da izadje na mesto pilece guse,tako da ga preliva spolja.
Probajte necete se pokajati. >:({

crni tekir
19-05-11, 14:24
Pzdrav drustvo. Evo da i ja podelim sa vama jedan recept koji primenjujem bas cesto a i vi cete nadam se kada probate. "Rolovana punjena piletina":
1 pile 2,5~3kg; 200g pica sira(bilo koji proizvodjac); teglica mariniranih sampinjona; 300g dimljene slanine(po mogucstvu domace); 1 glavica belog luka; 1vezica svezeg persuna; 2dl belog vina;lep slobodan dan i dobra volja :lol:
Ispandlovati pile(povaditi kosti) tako da kada se rasiri dodje kao "ponjavica od mesa";na tako rasireno pile izrendati sir; tanko iseckati slaninu i poredati po celoj povrsini pileta;isto uraditi sa sampinjonima; ocistiti glavicu belog luka i sitno iseckati,zatim je rasporediti p[o piletini;takodje i persun;~ Kada se sve to odradi ,meso sa punjenjem polako saviti u rolat. Rolat obmotati i uvezati sa kanapom(od prirodnog materijala~zidarski kanap); svinjskom mascu,podmazati dobro pleh ili zemljani sac~sto je mnogo bolja opcija,STAVITI ROLAT I PECI 15 MINUTA SA OTVORENIM SACOM da dobije boju sa jedne strane,onda okrenuti i peci jos 1 sat sa poklopcem.Izvaditi iz rerne,preliti belim vinom i ostaviti da odstoji 10~tak min.>:({>:({

SAMA
19-05-11, 15:45
I taj recept je super.Primenjujem ga odavno,s tim sto moze da se puni sa bilo cim,pilecom dzigericom,suvim vratom,sunkaricom i td.Sir je obavezan,da sve to drzi kompaktnim.Treba sir,koji se nece istopiti i iscuriti,vec onaj koji ce zadrzati kompaktnost rolata.Kad se isece i servira izgleda veoma dekorativno,a pri tome je i veoma ukusno.Ja pre filovanja onako rasireno pile premazem semfom,a pozeljan je i KARI ,zacin koji ne razdvajam od piletine.
Jos jedna napomena,posto ne znaju svi da uvezu rolat sa kanapom.
Postoji gotova mrezica po prodavnicama za rolovanu piletinu.Kupuje se na metar.Treba vam i jedna plasticna cev fi 90 do fi 100 duzine oko 25cm.Moze biti i kanalizaciona,naravno nova ne koriscena.
Mrezica se prvo navuce na cev,a rolat ugura u unutrasnjost iste.Kada kraj mrezice uvezemo koncem,istresemo pile iz cevi i lepo formiramo rolat.Vezemo rolat, pa na pecenje,kako je kolega vec objasnio.
Cev i ostatak mrezice cuvamo do sledeceg puta, a to ce biti ubrzo,jer ce vam se recept sigurno svideti.

crni tekir
19-05-11, 16:53
Slazem se u svemu,s' tim sto smo zaboravili da napomenemo da je piletina u svakom receptu ukusnija za 50% ako je bar malo nadimlljena.Dobro rashladjena salata i 'ladno pivo pa...>:({

SAMA
19-05-11, 17:48
Naravno pivo,moze i vino,a pre svega dobro drustvo.Ili lep poroicni ambijent.>:({

valjevac
13-09-11, 00:12
Evo jedan recept za pripremu curecih snicli.Naterase me mangupi da ga ovde postavim.Prijatno
recept
recept
U vatrostalnu činiju, red slaninice, red šnicli, normalno posoljene i premazane sa kiselom pavlakom i senfom, pa opet red slaninice pa red šnicli na isti način kao i prvi red.Dolije se vode da ogrezne kako bi rekle naše žene, i na 220 stepeni sačekaš 45 minuta.
Ako sve radiš kako je napisano šnicla onako sočna topi se u ustima kao sladoled.I neka mi posle neko kaže da je ćureće meso posno.

Duško58
13-09-11, 10:56
@valjevac

Sta mislis druze kada bi se cureci karabatak samo malo prodimio i onda od iskoscenog izvukle snicle, pa te snicle spremiti po tvome receptu? Ako si probao pricaj.>:({

jovanips
13-09-11, 13:04
ma sve sto je od curke, ukusno je.....>:({ i na sve to dodamo jos jednu gajbu Jelenka....Lkl{{

valjevac
13-09-11, 13:06
@valjevac

Sta mislis druze kada bi se cureci karabatak samo malo prodimio i onda od iskoscenog izvukle snicle, pa te snicle spremiti po tvome receptu? Ako si probao pricaj.>:({
Za prodimljeno imam drugi recept.>:({

SAMA
13-09-11, 20:47
Jel posle ide pivo il vino.Rakija znam da ide pre.:lol:

vojvođanin
13-09-11, 20:49
Jel posle ide pivo il vino.Rakija znam da ide pre.:lol:

Dobar borac....front ne bira...>:({

SAMA
13-09-11, 20:54
deluje mi poprilicno slano,a to trazi tecnosti.Inace ova ti je dobra.>:({

Duško58
17-09-11, 15:52
Za prodimljeno imam drugi recept.>:({

Pa sta cekas? Sto ne pises? Par dana sam cekao, ali vise ne mogu. Pisi.>:({

valjevac
17-09-11, 21:34
Pa sta cekas? Sto ne pises? Par dana sam cekao, ali vise ne mogu. Pisi.>:({
Recept stize sa prvim dimljenim batacima i kara karabatacima.Kod mene jos nije pocelo dimljenje to negde u drugoj polovini novembra

Duško58
17-09-11, 21:38
Recept stize sa prvim dimljenim batacima i kara karabatacima.Kod mene jos nije pocelo dimljenje to negde u drugoj polovini novembra

Eto meni jeda i cekanja dotle.>:({

valjevac
17-09-11, 21:51
Eto meni jeda i cekanja dotle.>:({
Dusko, prva vatra i dimljenje recept stioze - kad je valjevac do sada izdao

SAMA
25-10-11, 22:34
Slucajno sam naleteo na ovaj recept.Nisam ga probao,al deluje zanimljivo.::super::

http://www.youtube.com/watch?v=FEfaqQSK3rE

valjevac
25-11-11, 09:00
Možda nije baš odgovarajuća tema ali moram da pohvalim recept koji je postavio SAMA.Juče bila degustacija.Komentar: "Posle degustacije nije bilo dovoljno>:({:lol:"http://i41.tinypic.com/e6eumd.jpg

SAMA
27-11-11, 20:25
Zanimljiv recept,koji u sebi sadrzi aperitiv tj.konjak i potom se kuva u vinu.Lkl{{

http://www.youtube.com/watch?v=VygfBhJ9HD4&feature=related

Rale 83
27-11-11, 22:33
Jel radite nesto konkretno ove zime
http://www.dodaj.rs/t/1Y/Nn/1CJRiCUm/rolati1.jpg http://www.dodaj.rs/t/2N/dj/GNJQE5N/rolati2.jpg http://www.dodaj.rs/t/2x/AN/1a2haXlb/pile1.jpg

nikola_VUK
28-11-11, 12:03
Šta je ovo rale, jel rolovana piletina?

SAMA
28-11-11, 16:13
Meni se cini rolovana spremna za susenje.Nedostaje obrazlozenje,a o degustaciji da ne pricam.:lol:Po principu ko ima vaki kavasaki.Kako se gasi.:lol:

Rale 83
28-11-11, 17:28
Rolovana i tad je bila spremna za susenje , a sad je osusena.
@sama
Zvao bi te ja na degustaciju al fali vino

SAMA
28-11-11, 19:24
Ja bi ga poneo,al nesme tolika kolicina da se transportuje bez etikete i propratnih papira.:lol:

Duško58
04-12-11, 13:58
@valjevac

Ti mi druze dodjes onaj recept za snicle od dimljene curetine. Samo da ne zaboravis.>:({

valjevac
04-12-11, 16:48
>:({Preciznosti radi nisam pominjao dimljenje šnice - jer ja to ne radim - dimljeni bataci i karabataci.Greh ne to raditi sa šniclom pored onog recepta kojeg sam ti dostavio.A nisi mi pisao jel recept proveren

zelja
23-12-11, 22:14
bitno je da meso ostane socno, a ne da se pece u plitkoj tepsiji, bilo bi bolje da imate neku dublju tepsiju sa poklopcem koji je iste dubine kao i ta tepsija, da se ono dinsta dugo, izrendaj sargarepe luka, celera, bele zeleni, i stavi to sa batacima, batake zacini i premazi senfom i po jedan tanki rezanja slanine stavic na njih, to sve stavis zajedno odmah da se pece, lini jedno 3 deci crvenog vina da se povrce ukrcka u tom vinu, stavi i malo vode,i kasnije kad svi sokovi ostanu u tome ostavite otvoreno da se zapece i porumeni, prijatno

SAMA
13-02-12, 02:06
http://www.bezgluten.net/content/pilici

Duško58
13-02-12, 08:25
@SAMA

Auu... nema sta nema.Lkl{{

SAMA
06-08-12, 23:05
http://www.dominomagazin.com/article/14538/recepti/piletina-u-vinskom-sosu

Pedja1
08-09-12, 15:49
ааа то смо тражили .. доста за почетак .. па да мало развијамо хибриде ...

SAMA
25-10-12, 20:48
http://www.bezgluten.net/content/pilici

MilanM
22-11-12, 15:12
Jel postoji nacin da se ublazi zilavost belog mesa

zis
22-11-12, 20:01
Jel postoji nacin da se ublazi zilavost belog mesa^-^ Kako ga spremaš?

SAMA
24-11-12, 20:51
Belo meso je samo po sebi suvlje.Nije dobro da se isusi u rerni.Kada se pohuje bude socno.Ako se i pece u rerni moze se premazati senfom.I to poprilicno.Semf mu daje mekocu.>:({

Pedja1
24-11-12, 21:30
Најједноставнија и најефикаснија варијанта за сочно бело месо .. је врело уље танко исећи ( на око неких 7-8мм ) 5мин пљус пљус ... сенф касније па уље може да с искористи и за следећу туру >:({

SAMA
15-01-13, 13:40
http://www1.serbiancafe.com/lat/kuvar/recipe/5/9263/punjeni-pileci-bataci-sa-karabatacima#.UPVN-h1dOkY

Pegaz013
22-01-13, 14:45
Lkl{{Evo jedan pravi muški (muški zato što se brzo pravi,nije potrebno nikakvo kulinarsko predznanje a fenomenalno deluje na suprotni pol :) ) recept za pileće belo meso:
Potrebno je jedno belo meso od većeg pileta,1 krem supa sa pečurkama,malo masti ili ulja i jedna cela pavlaka.
Belo meso iseći na komade od prilike kao pola paklice od cigareta,u jednu činiju sipati sadržaj kesice krem supe i tu staviti belo meso.
U meso dobro utrljati krem supu tako na suvo i ostaviti pola sata u frižider da ostoji.(ne treba dodavati ni so ni vegetu jer je ta krem supa dovoljno začinjena).Namazati pleh sa mašću a može i ulje (na masti je mnogo ukusnije) poređati komade mesa i premazati pavlakom da pokrije meso.Peći u rerni na umerenoj vatri od 30-40 min.Ja čačkalicom probam kada je gotovo ako se lako ubada u meso znači da je gotovo.Belo meso nikad sočnije a žena nikad zadovoljnija jer je dočekala da proba muški ručak.Prijatno Lkl{{

crni tekir
23-01-13, 08:59
Ja belo meso isecem na snicle,usolim vegetom u koju dodam malo ljute tucame paprike,onda te snicle umotam u jagnjece maramice pa na rostilj.Maramica mu daje socnost,tj. ne da mu da se presusi.Takodje ga dobro "kvasi" i jedna buteljka KRSTACA:lol:>:({

SAMA
23-01-13, 10:10
E sad ga pokvari sa krstacom.:lol:::vino::

crni tekir
23-01-13, 13:00
Moze i "SMEDEREVKA" :lol:>:({

SAMA
07-06-13, 08:46
Brze, jeftine i fine marinade pretvorit će jelo u poslasticu

Aromatična piletina: Piletinu je najčešće dovoljno marinirati četiri sata kako bi meso upilo sve mirise, a prethodno napravljena začinska smjesa štedi vaše vrijeme

http://www.24sata.hr/image/brze-jeftine-i-fine-marinade-pretvorit-ce-jelo-u-poslasticu-504x335-20130519-20130516172735-b38c036df6ea1d6619407b70d85b17b7.jpgFotoliaU marinadi je najvažnije pogoditi pravi omjer

Uz dobru kombinaciju začina i piletina sa žara može postati vrhunsko jelo bogato okusima. A zato je važno znati pravi omjer za pripremu aromatičnih marinada. Piletinu je najčešće dovoljno marinirati četiri sata kako bi meso upilo sve mirise. A ako vam se žuri, možete pripremiti začinsku smjesu, koju možete čuvati i tri mjeseca u zatvorenoj staklenoj posudi.

Pomiješajte tri žlice mljevene paprike, žlicu smeđeg šećera, po dvije žličice češnjaka u prahu i mljevenoga kima, po žličicu soli, sušenog origana i papra te četvrtinu žličice kajenskog papra. Pomiješajte sve sastojke pa na pola kile piletine bez kosti ili na 700 g s kostima utrljajte dvije žlice pripremljenog začina. Ostavite je na sobnoj temperaturi 15 min prije roštiljanja ili je prekrijte folijom i ostavite u hladnjaku najviše 24 sata. Ta je smjesa izvrsna i za rebarca, odreske te ribu. Volite li limun, pomiješajte žlicu ribane limunove kore, po tri žlice limunova soka i maslinova ulja, četiri zgnječena režnja češnjaka, žlicu crnog papra i pola žličice soli. Piletinu marinirajte u hladnjaku četiri sata.
Marokanska marinada

Sastojci: 3 žlice maslinova ulja, 2 žlice mljevenoga kima, 2 žlice mljevene paprike, 2 žlice šećera, 2 žlice svježeg limunova soka, 2 mljevena režnja češnjaka, 1/2 žličice soli, 1/2 žličice papra, 1/4 žličice cimeta
Priprema: Pomiješajte sve sastojke. Pola kile piletine bez kosti ili 750 g s kostima marinirajte s 1/3 šalice marinade. Prekrijte folijom i ostavite u hladnjaku od 4 do 12 sati. Ova je marinada dobra i za ribu, ali nju nemojte marinirati dulje od pola sata.
Karipska marinada

Sastojci: 2 žličice sušene majčine dušice, 2 žličice soli, 2 žličice papra, 2 žličice češnjaka u prahu, 1 žličica cimeta, 1 žličica mljevenoga korijandra, 1 žličica mljevenog đumbira, 3/4 žličice kajenskog papra, 1/2 žličice mljevenoga muškatnog oraščića
Priprema: Pomiješajte sve sastojke. Na pola kile piletine bez kosti ili na 700 g s kostima utrljajte dvije žlice smjese. Ostavite je na sobnoj temperaturi 15 min prije pripreme ili prekrijte folijom i ostavite u hladnjaku najviše 24 sata. Gotovu piletinu prelijte limunovim sokom.
Pikantna marinada od naranče

Sastojci: 1 žlica ribane narančine kore, 2 žlice svježeg narančina soka ili vinskog octa ili biljnog ulja, 1 žlica koncentrata rajčice, 1 žlica čilija u prahu, 1/2 žličice sušenog origana, 1/2 žličice soli, 1/2 žličice papra
Priprema: U velikoj zdjeli pomiješajte sve sastojke pa u marinadu dodajte pola kile piletine bez kosti ili kilu s kostima. Pokrijte folijom i ostavite u hladnjaku četiri sata.
Marinada od crnog vina

Sastojci: 3 žlice crnog vina ili crnoga vinskog octa, 3 žlice biljnog ulja, 4 zgnječena režnja češnjaka, 1 žlica dijonskog senfa, 2 usitnjena lovorova lista, 1/2 žličice soli, 1/2 žličice papra
Priprema: U velikoj zdjeli pomiješajte sve sastojke te dodajte pola kile piletine bez kosti ili kilu s kostima. Pokrijte folijom i ostavite u hladnjaku četiri sata.
Tangy

Pomiješajte po 2 žlice jabučnog octa, jabučnog soka i biljnog ulja, po žličicu majčine dušice i senfa te po 1/2 žličice soli i papra.

zis
16-06-13, 15:18
Evo jedan recept za piletinu koji ujedno opovrgava (valjda se tako pišeLkl{{)tezu o štetnosti duvana.Gledao sam kako je spremao onaj "matori "gastronomad na RTS-u još pre ohohoj godina i sad mi palo na pamet a moraću i da probam da spremim sad kad imam recept a zove se Cipljona tabaka Lkl{{ jelo je iz gruzijske kuhinje

- 2 mlada pileta
- sok od 4 limuna
- 2 glavice crnog luka
- ½ kašikice sitnog duvana
- 2 kašikice krupno mlevenog bibera

Priprema

Operite piliće i isecite ih uzduž popola.
Umešajte u limunov sok,luk strugan na rendetu,biber i so.
Piliće držite u ovom marinatu 30 muinuta.
Ugrejte nezamašćen pleh na jakoj toploti.
Stavite piliće i poklopite teškim predmetom (5 kg) da se polovine spljeskaju.
Pecite svaku stranu po 5 minuta.
Čim skinete sa vatre pospite malo duvana.
Služite odmah.

maski
16-06-13, 16:57
Jel radite nesto konkretno ove zime
http://www.dodaj.rs/t/1Y/Nn/1CJRiCUm/rolati1.jpg http://www.dodaj.rs/t/2N/dj/GNJQE5N/rolati2.jpg http://www.dodaj.rs/t/2x/AN/1a2haXlb/pile1.jpg

snimila sam majstora u jednom restoranu kako odkoštava pile za rolovanje

http://www.youtube.com/watch?v=iR3FIWpqKcM

... naoštrite nož i veDŽbajte :D

maski
16-06-13, 17:34
koka u vinu

izgriluju se bataci i karabataci na vrlo malo masnoće
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/316727_10150273395966517_5312774_n.jpg

slaninica, praziluk i šargarepa se prodinstaju pa se doda piletina i nalije pilećom supom
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/296267_10150273396016517_5613637_n.jpg

pred kraj se dodaju pomidori (pelat) i šampinjoni ili bukovača i nalije belim vinom (al ne onim odvratnim sirćetom iz samoposluge, nego neko lepo pitko domaće)
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/294572_10150273396086517_405172_n.jpg

i to je to...
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/321672_10150273396186517_6036482_n.jpg

jelo je stoput lepše sa domaćom matorom kokom nego s ovim nabildovanim pilićima.

SAMA
16-06-13, 17:45
Jel moze vino i posle tog jela ^-^:lol:

maski
16-06-13, 17:51
100% Lkl{{

crni tekir
17-06-13, 22:18
Ovo drugari tako dobro izgleda da bi tesko ostalo mesta u stomaku za vino.....jedino posle sat vremena kada se slegne >:({

SAMA
17-06-13, 23:08
Jato za uzivanje.Lkl{{>:({

zrno
06-12-13, 22:00
Ево предлога за припрему јела од живине:

http://www.coolinarika.com/recept/770499/

http://www.coolinarika.com/recept/povrtni-pureci-gulas/

http://www.coolinarika.com/recept/perfektno-pohana-piletina/

http://www.coolinarika.com/recept/hrskavo-socna-pohana-pileca-prsa/

http://www.coolinarika.com/recept/bajadera-od-belog-mesa/

http://www.coolinarika.com/recept/721713/

http://www.coolinarika.com/recept/piletina-u-jogurtu-i-belom-luku/

Duško58
28-12-13, 19:42
http://www.youtube.com/watch?v=b9LvsBOUUi0#t=18

SAMA
28-12-13, 19:51
Piletina, zdrava i ukusna!!!Zbog blagotvornog dejstva na organizam, pileće meso, zajedno s ribom, spada u veoma zdravu hranu. Piletina je lako svarljiva, visoke biološke vrednosti i sa optimalnim sadržajem belančevina.
http://www.alo.rs/stari-alo
Najposniji deo piletine je belo meso, koje ima dvostruko manju količinu masti od bataka i karabataka. Mast u pilećem mesu je manje zasićena nego u junećem, ali ako se piletina jede s kožom, količina masti se udvostručuje. Belo meso je takođe dvostruko bogatije vitaminom B3, ali je dva do tri puta siromašnije cinkom i gvožđem. Piletina utiče i da se dobro osećamo jer aminokiselina triptofan, koja se nalazi u pilećem mesu, utiče na dobro raspoloženje. Nadamo se da je sve ovo dovoljan razlog za nedeljni ručak od piletine.

SAMA
22-02-14, 12:49
4 koraka do savršeno pečenog pileta22. 02. 2014. 09:40 | Komentara: 5 (http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/21098/4-koraka-do-savrseno-pecenog-pileta/komentari)
Tamara Vujović | Foto: Shutterstock

Verovatno mislite da nije preterana filozofija napraviti pečeno pile: stavite ga u rernu, začinite sa solju i biberom i pečete 45 minuta na 200 stepeni. Međutim, francuski kuva Daniel Bolud, vlasnik restorana sa tri Mišelinove zvezdice, smatra da je nemoguće napraviti ukusnu hranu bez mnogo truda i rada. I naravno, mnogo vežbe.
http://zena.blic.rs/data/images/2014/02/21/15/52436_shutterstock-93416152_630x0.jpg?ver=1392993067

Bulud je otkrio nekoliko caka koje je naučio tokom godina rada kao profesionalni kuvar, a koji može svako od nas da primeni i da dobije savršeno pečeno pile u samo 4 koraka. Možete koristiti jedan ili sva četiri, ali će pile svakako biti ukusnije nego da niste upotrebili ni jedan savet.

1) MARINIRAJTE

Po kuvaru Buludu, mariniranje piletine je krucijalno da bi se dobila hrskava korica i da se pile ne bi osušilo.

Napravite miks od tri litra vode, oko 150 grama soli, 150 grama šećera i meda. Stavite sve to na vatru da proključa i pustite neka se ohladi na sobnoj temperaturi. Onda stavite celo pile u marinadu, pokrijte i stavite u frižider oko 18 sati. Koža će izgledati bleđe i biće mnogo nežnija na dodir. Izvadite pile na pleh.

2) VEŽITE

Vežite pile tako što ćete mu staviti kanap po sredini grudi i potom ga okrenite i vežite kanap. Jedan kraj kanapa vežite oko jednog bataka, a drugi oko drugog i spojite ih vezujući kanap u mašnicu.

3) OSUŠITE

Sušenje, kao i mariniranje, mora da se radi sa živinom i to je tehnika koja se primenjuje od davnina. Tako se znatno poboljšava ukus pileta i hrskavost kožice, kaže Bulud. Kada izvadite pile iz marinade i povežete ga, stavite ga u frižider na 12 sati, otkrivno i bez ikakvih začina. Kada prođe 12 sati, možete dodati koje god začine želite, ali vam ne treba so. Bulud preporučuje da dodate biber, ruzmarin i beli luk.
http://zena.blic.rs/data/images/2014/02/21/15/52437_shutterstock-157730312_630x0.jpg?ver=1392993106
4) PECITE

Sada konačno možete da pečete pile. Bulud ima poseban metod koji voli da koristi: 15 minuta peče na 220 stepeni čisto da porumeni, a zatim 20 minuta na temperaturi od 180 stepeni dok ne bude skroz gotovo. Međutim to nije to. Iako većina nas krene da jede piletinu nekoliko minuta pošto je izvadi iz rerne, Bulud preporučuje da piletina bude 90-95 odsto gotova i da je onda ostavimo da pola sata stoji na toplom mestu dok ne krenemo da je jedemo. Ako je sečete ranije, izgubiće vlažnost i ukusne sokove.

- Ovaj recept je idealan ako pripremate svečani ručak i imate dosta vremena za to, a istovremeno je i veoma jednostavan- kaže Bulud.

crni tekir
23-02-14, 19:16
Treba znati-sesir nacrtati (rekao bi nas narod). Korisni saveti,probacu prvi put kad budem pekao,ovo sa mariniranjem.>:({

SAMA
27-01-15, 17:50
Lepi pilici na jos lepsem raznju. Lkl{{
http://www.dodaj.rs/f/3n/qV/2TDlz7WH/105838116075654526930161.jpg
>:({

Duško58
01-02-15, 18:03
Tradicionalno jelo izbosne http://www.vukovisadunava.com/Smileys/mojismajliji/cheesy.gif
Spremaju je na dosta mesta, negde ovako, negde drugačije....ovo je moja verzija, malko izmenjen kozarački recept http://www.vukovisadunava.com/Smileys/mojismajliji/takoje.gif

Jelo jednostavno za pripremu, koliko i ukusno.
Dakle idemo.....pile isecite na komade po želji i posolite, pobiberite i stavite kašikicu vegete. Širu tepsiju obilno namastite, ja sam ovde koristio pileću mast, a vi po volji....ulje, mast, puter.
Poslažite piletinu i pecite 20 minuta na 220, a za to vreme....

http://i58.tinypic.com/2lbe555.jpg

...pripremićemo testo za preliv. 4 jaja, 200 gr brašna, 200ml mleka, so i biber. Umutite jaja, dodajte mleko, pa brašno, posolite i pobiberite.... treba da je malo gušće nego za palačinke....

http://i59.tinypic.com/1693q5h.jpg

.....I preliv.....pola litre jogurta malo posolite, i dodajte 3 sitno seckana čena belog luka. To će biti preliv i tu je najveće moje odstupanje od original recepta, u originalu ide mleko i pavlaka za kuvanje, bez belog luka. Bolje je sa jogurtom....verujte http://www.vukovisadunava.com/Smileys/mojismajliji/thumbup.gif

http://i59.tinypic.com/2hi599e.jpg

Ok, piletina je pečena, mast je vrela, okrenite piletinu, pa je prelijte testom, vratite u rernu. Testo će se naduvati....ne brinite, pašće kad ga.....

http://i57.tinypic.com/2v12s6b.jpg

....prelijemo sa mešavinom jogurta i belog luka. Vratićemo ga u rernu još 10ak minuta da se to sve prožme.

http://i60.tinypic.com/14nis0l.jpg

I evo ga...Dobro izgleda, a??? E pa 1000x je ukusnije http://www.vukovisadunava.com/Smileys/mojismajliji/cheesy.gif

http://i62.tinypic.com/10f4xt1.jpg

crni tekir
02-02-15, 16:20
Auu Dule...od ovog moze da se rikne...Lkl{{ Ja bih tesko nasao granicu u ovom tvom specijalitetu ,pa bi' se jos nalio vina...

SAMA
02-02-15, 16:25
Brasna,jogurta i vino imam,za zacine cu se snaci,nego manjka mi piletine.:lol:

SAMA
26-09-15, 20:37
https://www.youtube.com/watch?v=ZZi21sywOVA

German hunting terrier | Jagdterrier