Prirast i konverzija kod prasica

S`JUGA

Član
Učlanjen(a)
1 Maj 2010
Poruka
73
Tema za one sa iskustvom. Sa koliko tezine odvajate -zalucujete prasad.Kolike starosti.Koliko treba da teze po zalucenju,koliko u 4-5-6-7-8- nedelji.Jeli neko merio,kolika je ujednacenost legla. Koliko se potrosi hrane po prasetu u svakoj nedelji a koliko to bude na kraju.Kolika je konverzija.Hvala. poz
 
Zar niko nema ništa da kaže po ovom pitanju? A tema je baš zanomljiva za nas početnike .I mene ova tema jako interesuje pa bilobimi jako drago da se malo diskusija po ovom pitanu razmaše .takođe bi voleo čuti iskustva nekog koje dugoposlu u ovom ili ko to može sa stručne strane dami objasni.
 
Ja sam malo pogrešio kod prošlog posta, jer ovde mu je mesto a ne u recpturama. Prasad sa oko 70 dana uzrasta treba da imaju oko 30 kg, a tov treba završiti u najgorem slučaju sa 180 dana i masom od 120 kg, imnače optimalno je sa 160 dana. To su dobri rezultati, može to i bolje ali može i mnogo gore. Svaka konverzija ispod 3kg hrane za kg prirasta je odlična,dobra je 3-3.5 kg a preko toga je diskutabilno. Kakva su vaša iskustva?
 
Niste samo vi pogrešoli i jasm o ovome pisao u temi Recepture. tek sad sam video ovu temu tako dasm prebacio priču ovamo
Post je spojen: [time]1281763477[/time]
_________________________________________________
Ja o ovome nema nikakva iskustva zato i pitam vas kojiste znato ili iz ličnih iskustava ili zato štovamjeto jednostavno profesija .I puno vam svima hval na odgovorima .Sad kad budem imao sledeću turu prasića bašću ija da uradim merenja prasadi prilikom prašenja i onda svake nedelje. I pratiću potrošnju hrane od momenta kad krenu da jedu. Da ija mogu da znam šta i kako radim dabi mogao da ispravljam svoje greške.
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Ja sam malo pogrešio kod prošlog posta, jer ovde mu je mesto a ne u recpturama. Prasad sa oko 70 dana uzrasta treba da imaju oko 30 kg, a tov treba završiti u najgorem slučaju sa 180 dana i masom od 120 kg, imnače optimalno je sa 160 dana. To su dobri rezultati, može to i bolje ali može i mnogo gore. Svaka konverzija ispod 3kg hrane za kg prirasta je odlična,dobra je 3-3.5 kg a preko toga je diskutabilno. Kakva su vaša iskustva?
stapavica je napisao(la):
Niste samo vi pogrešoli i jasm o ovome pisao u temi Recepture. tek sad sam video ovu temu tako dasm prebacio priču ovamo
Post je spojen: [time]1281731077[/time]
_________________________________________________
Ja o ovome nema nikakva iskustva zato i pitam vas kojiste znato ili iz ličnih iskustava ili zato štovamjeto jednostavno profesija .I puno vam svima hval na odgovorima .Sad kad budem imao sledeću turu prasića bašću ija da uradim merenja prasadi prilikom prašenja i onda svake nedelje. I pratiću potrošnju hrane od momenta kad krenu da jedu. Da ija mogu da znam šta i kako radim dabi mogao da ispravljam svoje greške.
Ja sam postavio temu sa ciljem da malo vise saznamo od iskusnijih. Profo ti si otisao sa temom predugacko i obuhvatio tovljenike sto mi nije bio cilj.Znam da ti mozes mnogo bolje i konkretnije sa diskusijama. Da malo pojasnimo prirast i konverziju prasadi. Koliko treba da imaju tezine pri zalucenju. Koja starost je najpogodnija za zalucenje.E, onda koliko da imaju u cetvrtoj,petoj ,sestoj nedelji zivota. do neke tezine od 20-25 kg. Smatram da je najcesca prodaja sa tom tezinom. Pozivam i ostale forumase da daju svoj pecat ovoj temi. Jako bi znacilo nama pocetnicima u odgoju prasadi. Pozzzz :ppozdrav:
 
Nikola.KV je napisao(la):
Danas odlucene 2 ture prasadi,stari su mesec dana,prosek 11 i 11.5kg.
@Nikola KV -ako ti nije problem ,napisi kako si postupio u tom periodu.Kada si ih odbio i cime i koliko hranio. poz :cao:
 
Od 15 dana starosti sam im ubacio hranilice i posude za vodu.Davao sam jednoj turi Gebi 20% a drugoj Narcis(Magna vita),otprilike po casu od jogurta 3x dnevno 5 dana,cisto da osete.Posle sam polako povecavao do oko pola kila (50gr po prasetu) dnevno,a krmaci sam smanjivao-obema hranu a jednoj vodu (to sam nesto cuo pa da probam).Za 5 dana ova sa manje vode je smanjila mleko da ne poverujes,a ova druga slabije.I sa tacno mesec dana su odbijeni skroz.Dobro kenjaju,jedu,zivahni,ali mi ovi na Narcisu lepse izgledaju-glatki su,sjajni,ali ga i bolje jedu pa bas vodim racuna da im nepreteram.
 
Svaka čast Nikola to je super rezultat. Ovo sa prihranjivanjem prasadi ti je dobro, pravilno, rani -početak, postepeno povećanje. Nakon zalučenja narednih dana prasad hraniti koncentratom koji su jela dok su sisali, i ne više od 200 gr po grlu. Kasnije polako povećavati ali pratiti da ne dodje do proliva, edemske bolesti. Inače optimalno vreme za zalučenje je oko 4 nedelje starosti, znači izmedju 27-30 dana. Tada prasad u zavisnosti od veličine legla i starosti krmače treba da imaju od 7-10 kg (a vidimo da je Nikola postigao fantastičan rezultat, svaka čast). U periodu odgoja (do 25kg telesne mase) prasad treba da imaju prosečan dnevni prirast oko 350-380 gr, inače imaju genetski potencijal i za veći međutim kod ovakvog tempa ishrane problemi sa prolivima su svedeni na manju meru a i smanjuje se konvrezija, takođe prasad ovako gajena u tovu ostvaruju kompezatorni efekat, gde efikasnije koriste hranu i postižu odličnu konverziju. Konverzija u ovom periodu je nešto ispod 1.8 kg hrane za kg prirasta, mada je često i 2 kg.
Post je spojen: [time]1281865244[/time]
_________________________________________________
Da, samo kod zalučenja, krmače treba hraniti normalno i po volji bez obzira što su zalučene da bi što pre ušle u estrus i zbog veličine narednog legla. Postoji mišljenje da krmači treba smanjiti hranu da bi zasušila, to je netačno, jedini stimulans za lučenje mleka kod krmača jeste sisanje prasadi, onog momenta kada odvojimo prasad tu se priča završava, imaće ona još par dana mleka ali to su minimalne količine.
 
Hvala veliko na takvom mišljenju, meni je drago kad neko hoće da pročita i bar deo da posluša. Meni je jako bitno da čujem i vaša mišljenja, jer sam više u problematici govedarstva poslom, ali podjednako volim i svinjarstvo i imam dosta iskustva(nadam se i znanja :haha:) ali mi fali obilaska proizvođača, tako da sa vama polako stičem sliku o našem svinjarstvu, koja je mnogo bolja nego što sam mislio, a to je zahvaljujući vama, proizvođačima ( i ja sam jedan ali jako mali, takoreći hobi). Još da se udružimo mi sa fakulteta sa vama, a daće Bog biće to pun pogodak.
 
@ Nikola.KV

Mene interesuje, koliko si prasadi zalucio- od koliko krmaca? U te dve ture? ::svaka cast::



Evo jedne moje ture,tj poslednje ,27 kom prasadi pojela su 600 kg startera,22,2 kg po prasetu,prodati su sa19 kg,prosekom,odbijeni sa 6kg,prosekom. 28 dana su sisali

Da se izracunati, da je konverzija hrane negde oko 1,7 za kg prirasta,a period hranidbe je 64 dana.

Prasad su od 3 krmace koje su se oprasile u periodu od 7 dana.
 
Od dve krmace,jedna landras(11 kom),druga melez hempsir-landras(10 kom).Inace melez je nazimica i 12 oprasila ,al 2 sam ja sjebo sa kaodijarom,a landarsu je 4 prasenje. Nisam znao koji je prirast optimalan na zalucenju,ali ako vi kazete da je ovo dobro onda hvala,jer sam cist hobista pa mi je ovo onda jos draze. :ppozdrav:
 
ja ove rezultate nemogu ni blizu da postgnem nekad kada sam hranio sa sano koncetratom imao sam te rezultate i bio sam prezadovoljan ali danas ne ni blizu loši su mi prasad mnogo gubitaka imam pietren landras meleze proliv za prolivom odvajam od 6 nedelja hranio sam milkivit koncetratom davao strašne pare za startere i ništa ja mislim da nije milkivit krivac za to ali iskreno ni sam neznam de sam pogrešio radim već duže vreme sa svinjama ali kao ove godine nisam imao nikad tako loša iskustva nadam se da vam nisam pokvario volju pozzzz :cao:
 
Danas kontrolno merenje:
Nakon 73 dana od odlucenja i posle pojedenih 35 kg koncetrata(10kg startera sa probiotokom i 25 kg grovera) po komadu prasad imaju u proseku 27 kg.Misljenje?
 
Jako dobro, za individualne proizvođače odlično,svaka čast. Ja danas merio dvoje svinja u tovu, oprašeni 15. maja, kad je počeo sajam poljoprivrede u NS, danas prosek 85 kg. Ja sam zadovoljan, to je prirast 700 grama dnevno.
 
Nikola.KV je napisao(la):
Danas kontrolno merenje:
Nakon 73 dana od odlucenja i posle pojedenih 35 kg koncetrata(10kg startera sa probiotokom i 25 kg grovera) po komadu prasad imaju u proseku 27 kg.Misljenje?
vidi, mislim da nije bas tako sjajno kako ga Prof.Dr.Seljak opisa..., iskreno!
Jednom, ali samo jednom sam imao prasad 8 oprasenih, 8 utovljenih, 2 prodata na 100 ti dan zivota musko 65 a zensko 62 kg. Tako da sam siguran da moze mnogi bolji prirasat da bude...

Ne kazem da ja imam bolji prirast od tvog, ali smatram/ siguran sam da moze bolje.
Proveri kod ostalih.. sledece leglo koje budem odvojio merim na ulaz pa kontrolisem i izvestavam.
 
Sve zavisi od uslova sredine i genetike, čovek se ne bavi profesionalno sa tim, kupuje hranu gotovu, sad za grla nisam siguran šta poseduje. Verujte mi na nekim farmama ne postižu ove rezultate, zvanično svi oni imaju priraste fantazija, male gubitke a propadaju, lažu sami sebe. Prirast nejegovih prasadi je 360 grama dnevno. Optimalan prirast u periodu odgajivanja tj do 25 kg je između 350 i 400 grama. Sve preko toga povećava se konverzija te nije ekonomski opravdano i povećava verovatnoća pojave metaboličkih problema. Sad ako nastavi dalje da ih ozbiljno hrani, oni to kompenzuju, jer oni su sad već formirani za dobar i intenzivan tov.
 
Nazad
Vrh