Ishrana svih kategorija svinja travom i lucerkom

francuz

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
12 Jan 2010
Poruka
1.572
Lokacija
Donji Krnjin, Leposavic, KiM, Srbija
Zanima me da li u letnjem periodu dopunjavate obroke svinjama(kojim kategorijama) mladom lucerkom, u kojoj kolicini, da li njome zamenjujete/smanjujete ostale obroke, (za strucne) hranljiva vrednost lucerke za svinje i tako jos koji podatak o nekom dopunskom obroku koji nije striktno koncentrat, surutka ili sta jos.... :cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

ja kao veliki laik im dajem i vidim da je jedu,volu je...seckam im cak i zeleni tulaj i to jedu!
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Pored redovnog obroka dajem im sveže košeni stočni sirak jedu rasturaju se ali više vole i jedu zelenu lucerku takođe sveže košenu tako da tu nema nekih problema i grešaka. :cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Ja sam vise puta pokusavao da nadjem odgovore na pitanja koja je postavio kolega francuz. Medjutim malo je onih sa kojima mozes na tu temu da razgovaras.Malo ko da ima iskustva sa time,pogotovo sa surutkom.Tu i tamo po koji slucaj u dohranjivanju ali niko ko zaista koristi surutku kao svakodnevnu dopunu hrani i to u kontinuitetu u svakom tovu.Ja je koristi za ishranu tovljenika, ili najbolje poceti sa ishranom prasadi tek kada predju nekih 20 kg.Pre toga ne,takvo je moje iskustvo. Inace postoji jedna mlekara u okolini Krusevca koja svakodnevno koristi surutku u ishrani tovljenika.Buduci da imaju i sopstvenu farmu. Covek nije mnogo filozofirao,dao na analizu surutku.Ustanovio njene hranljive vrednosti i lepo sa tom analizom otisao Uu Sojaprotein iz Zrenjanina i oni mu napravili potpunu smesu prilagodjenu analizi. Covek ima zadivljujuce rezultate.Extra kvalitet mesa.Poodigao zdravstveno stanje i kondiciju svinja. I tako.A sto se tice deteline ja je dajem prasadima takodje od 20 kg tezine,onako umereno_Otprilike jedan obrok.Inace hranim ih obrocno 3 puta pa mu to dodje nesto kao nekih 30% .Takodje dajem i krmaci-dojari jedan obrok ,nekih 2-2.5 kg sveze.I nemam problema,Malo koncetrata,surutka i lucerka.MA IDU KO IZ VODE. A krmaca ima mleka samo tako. :cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Lucerku dajem svinjama i svezu i susenu,zavisno od sezone,i to ujutru i na podne,a koncetrat uvece.Dojarama nedajem,a sa malcima sam probao,jedu ekstra ali posle slabo jedu koncetrat pa se produzi period tova.Naravno pocinje se sa manjom kolicinom,zbog proliva,i NIKAKO ne kositi ujutru a davati uvece i obratno,jer se upali i obavezno se proliju.
A sa surutkom nemam iskustva,mada se koristi kao lek za jetru pa neznam zasto bi smetala.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

nikola neznam zasto nedajes dojarama :sta:njima je potrebnije nego bravcima. preko mleka i prasici dobijaju potrebne sastojke.prema nekim podacima prosusena detelina ima vise vitmina i minerala nego sirova tako da nije tacno da je nesmes kositi ujutru a davati uvece.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Prosusena da,ali ako ostane na gomili upali se i onda sjebe zeludac.A dojarama nedajem da malci nebi jeli,dajem susenu i konc po volji-uvek puna hranilica.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

od prvog dana prasenja dajem detelinu(govorim o svezoj)i nikada nisam imao problema.prasici kad su mali (nedeljak dana)oni nejedu detelinu nego je vuku i igraju se sa njom.prilikom igre oni je grickaju i tom prilikom sok iz stabljike im ulazi u usta i zeludac,i navikavaju stomacic za kasnije. nemoj da pomislis da sam ja toliko pametan.to mi je ispricao prof.veterine(sada nazalost pokojni)kojem su krmace bile uza specijalnost i jos dosta korisnih a jednostavnih stari mi je rekao.nadam se da te nisam ugnjavio.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Taman posla,tu smo da razmenjujemo iskustva i misljenja.Sledeca mi se prasi krajem meseca pa cu probati. :ppozdrav:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

sasa1 je napisao(la):
od prvog dana prasenja dajem detelinu(govorim o svezoj)i nikada nisam imao problema.prasici kad su mali (nedeljak dana)oni nejedu detelinu nego je vuku i igraju se sa njom.prilikom igre oni je grickaju i tom prilikom sok iz stabljike im ulazi u usta i zeludac,i navikavaju stomacic za kasnije. nemoj da pomislis da sam ja toliko pametan.to mi je ispricao prof.veterine(sada nazalost pokojni)kojem su krmace bile uza specijalnost i jos dosta korisnih a jednostavnih stari mi je rekao.nadam se da te nisam ugnjavio.

jbt...ja ranije davao krmacama doiljama svezu detelinu i uvek su posle toga prasici dobijali proliv,i ja skapiram da je to od toga i prestanem sa tim...sad evo citam vase postove i nerazumem u cemu je fora,kako se i kod vas to nedesava...neznam gde gresim :sta:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Ako si davao detelinu i prasad imala proliv,sad nedajes i nemaju proliv,znaci da netreba da dajes,prosta stvar.Ja mojim dojarama nisam ni pokusavao,da se neigram.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

KishRobert je napisao(la):
ja kao veliki laik im dajem i vidim da je jedu,volu je...seckam im cak i zeleni tulaj i to jedu!
I ja ovo dajem i jedu ko ludi. Deda je pre sejao oko pola kj i kad naraste do kolena onda pocinjao da kosi pa kad sve pokosi ponovo poseje...
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Evo vec je pocelo hladno vreme. Pravo jesenje,zelenilo se polako menja i nestaje. Pa u skladu sa temom hteo bih da iznesem svoja zapazanja . Misljenja sam da svezu lucerku svakako treba koristiti u ishrani svinja, moglo bi se reci svih kategorija. Ali najbolje je njome hraniti krmace -dojare kao i po zalucenju istioh pa skoro do samog prasenja.Koristeci zelenu lucerku kao dopunsku hranu poprilicno pojeftinjujemo samu proizvodnju prasadi. Dojarama davati desetak dana po prasenju ,ja sam davao koristeci je kao jedan obrok. Zalucenim krmacama takodje kao jedan obro,nekad i dva . Prasicima starosti 6-7 nedelja starosti onako u "prste".ali smatram da i nema nenog efekta, davao sam cisto iz znatizelje i nisam imao nikakvih problema.ali? Jedu je i traze ,pa postaje problem jer se okrecu ka zelenoj hrani zanemaraju koncetrat,Tako da je bolje je i ne davati prasicima.Moje misljenje. Tovljenicima sam takodje davao ali time i produzio vreme tova pa i nema neke matematike. Sve u svemu zakljucak je da ona kao dopunsko hranivo najbolje rezultate daje onda kada se njome hrane krmace .U svim fazama.Odrzava krmace u kondiciji,postice mlecnost a smanjuje troskove. Pa sve u svemu ::000::+lucerka= ::novac::
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Bogatiji smo za jedno novo iskustvo. :D S`Juga ako se sećaš da smo diskutovali na istu temu da li preko pp ili na nekoj drugoj temi. Imali smo različita mišljenja i dobro je što si to proverio praktično. I istina je kao i uvek negde na sredini, tako da smo obojica naučili ponešto! :ppozdrav:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Ma profo :ppozdrav: Ne secam se i ja tacno,kometarisali smo njenu hranljivu vrednost. Mislim da je to bilo oko njene proteinske vrednosti. Dosta toga sam "kopao" ne bi li dosao do nekih informacija u vezi lucerke. Svaki put bih se iznova razocaravao kada bih citajuci nailazio na neverovatne razlike u misljenu onih koji su pisali knjige. Svako je komentarise na svoj nacin. Pogotovu se razlikuju onda kada je kolicina koju treba dati u pitanju. Ja sam je u ishrani "uvodio " postepeno i nisam imao problema. Davao sam je celo leto. Ma kamo srece da ima jos jedno leto u toku godine.Uh .Lako bi mi?? No jedno je sigurno, LUCERKA je No-1 kao dopunsko hranivo polj.gazdinstava u ishrani svinja.(misljenja sam -najbolje krmaca i nerastova). a onda kada se ishrani dodaju tikve,pecenke.ponesto od voca pa i surutka.Koncetrata jedan obrok ,ma sve bude :cool:. Ma lepo svinjama lepo i nama. Nama malo vise,zbog ::novac:: ANadam se da vi sa Severa znate sta su tikve i pecenke> :haha:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Slucajno naleteh na temu koju je otvorio moj prijatelj @francuz.
Lucerku koristim u ishrani svih kategorija svinja, pogotovu dojilja. Nikada nije bilo problema. Jedini uslov za to je kontinuitet. Ako dojilja jede lucerku u periodu suprasnosti onda sigurno nece biti problema u laktaciji.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Definitivno je lucerka dobro i kvalitetno hranivo za starije kategorije svinja (krmače, nerastove), ali u maldjim kategorijama kao i sam što vidiš dovodi do produženja tova i do povećanja konverzije. Ali ako govorimo o dobrobiti samih životinja i kvalitetu njihovog mesa nezamenjiva je lucerka, bundeve, kostunjičavo voće, sve to je za njih poslastica. Mi idući ka intenziviranju proizvodnje sve smo to zanemarili pa zato veliki procenat populacije ima kardio-vaskularne probleme. Za te pečenjke sad čujem od tebe, šta vam je to? :haha: Tikve su bundeve, ludaje ili kako gde ih krste. :D
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Kod nas se kaze za mladi kukuruz pecenjaci pa predpostavljam da je kolega na to i mislio. I ja im poneked okrunim, ne bune se a nema ni losih posledica.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Tikve vidim da znate sta su.Jedino oni sto grickaju semenke na stadionima se pitaju odakle su? :bravo: aA pecenke .e to Vam je ono sto se pece za Badnje vece i sluzi uz ostalo voce kao poslastica. Mislim da imase neka pesma"kad se popnem na ludaju usred njive u....." E mislim da se sad razumemo. Ili da Vas pozovem na Bozic u goste pa da malo pojasnimo uz "casicu razgovora" ::vino:: /Pozzzzzz
 
Nazad
Vrh