Gde kupiti penetrometar

valhalla

Član
Učlanjen(a)
9 Apr 2010
Poruka
133
Lokacija
Vršac
sve piše u naslovu :)
Neka firma koja ih pravi ili dobro snabdevena poljoapoteka?
pokušavao sam da nađem na netu ali uglavnom ne dobijam penetrometre za voće :haha:
 
Odg: gde kupiti penetrometar

@ valhalla

Probaj kontaktirati firmu "Probus". Oni su ove godine bili na sajmu u Novom Sadu i imali su izloženo mnogo različitih mernih uređaja. Njihovi predstavnici su u Bačkom Petrovcu, a telefoni su 021 782 612. fax021 780 625 i mobilni 063 543 138.

Nadam se da će ti pomoći da nađeš željeni instrument. Pozdrav od Mirka iz Kule! :cao:

http://www.pce-grupa.co.rs/index.htm
 
Odg: gde kupiti penetrometar

hvala na brzim odgovorima

U Probusu je penetrometar 100e + PDV ako nekome zatreba...
 
Odg: gde kupiti penetrometar

@valhalla
Mozes li malo vise da nam kazes o korisscenju penetrometra konkretno ja recimo znam da se koristi zautvrdjivanje tehnoloske zrelosti voca ali mi je malo nejasno potreba za tim mislim da svako i sa malo iskustva lako moze da utvrdi zrelost vizuelno ili organolepticki verujem da postoji neka caka zasto bi ga koristio pa ako hoces to da podelis sa nama :ppozdrav:
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Da bi znao kad trebaš brati jabuku i za koju namjenu ju bereš moraš znati njenu tvrdoću, udio suhe tvari... Nije taj penetrometar za džabe. Ja svakih par dana pred i za vrijeme berbe utvrđujem tvrdoću jabuke, suhu tvar... i za svaku sortu se znaju referentne vrijednosti koje određu termin za berbu jabuke. Ljudi kod "odokativnog" određivanja termina berbe rade velike pogreške jer nevalja brati ni prerano ni prekasno.
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Dobro ali tu se postavlja pitanje reprezentativnog uzorka :cao:
Odgovorom sam uglavnom zadovoljan razumeo sa ja to i pre ali ajd rekoh mozda ima jos nesto :ppozdrav:
 
Odg: gde kupiti penetrometar

nema tu nikakve preterane nauke, samo zelim da uberem jabuku kada bude optimalno vreme za berbu. Znaci penetrometar, jodno-skrobni test, odokativna metoda i pitam iskusnije :)
 
Odg: gde kupiti penetrometar

@valhalla
Постоји баштованска техника која се зове :ХИПЕРМАНГАНСКА ПРОБА,врло је јефтина и тачна и
одавно је у упортреби.Пенетрометар користим само због претставе а хиперманганска проба ми
одређује време бербе скоро у сат,наравно потребно је мало вежбе.
 
Odg: gde kupiti penetrometar

@ Deda Lala
Sad si me naterao da googlam retke su stvari o vocarstvu za koje ja nisam ni cuo ali moram da priznam da je ovo jedna od njih :sta:
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Deda Lala je napisao(la):
@valhalla
Постоји баштованска техника која се зове :ХИПЕРМАНГАНСКА ПРОБА,врло је јефтина и тачна и
одавно је у упортреби.Пенетрометар користим само због претставе а хиперманганска проба ми
одређује време бербе скоро у сат,наравно потребно је мало вежбе.

može li malo detaljnije kako se to radi? ::namigivanje::
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Moli se Deda Lala da malo detaljnije objasni hipermangansku probu... ja za ovu metodu prvi put cujem!
 
Odg: gde kupiti penetrometar

ja sam jedino pronasao za skrobno-jodni test: 40gr kalijum jodida,10gr kristala joda, rastvoriti u vodi, iseci jabuku na pola, namazati rastvorom i konsultovati tabele...

Al nigde ne mogu da nadjem sastojke :) Nemaju u apotekama, nemaju u poljoapotekama...
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Ja sam danas pitao u drzavnoj apoteci za kalijum jodid i kristale joda iona zenica koja radi me je gledala kao da cu nuklearku da pravim!!!
U privatnoj apoteci su mi rekli da kontaktiram Vetfarm iz Zemuna, pa cu njih da zovem sutra ili da nadjem nekog da mi mazne u apoteci!!!
 
Odg: gde kupiti penetrometar

Iskopao sam da se umesto ovog rastvora moze upotrebiti jodna tinktura koje ima u prosecnoj apoteci...Samo je treba razblaziti i moze da se testira :)
 
Odg: gde kupiti penetrometar

valhalla
Kalijum-jodid i kristali joda se mogu kupiti u Media Zemun i Centrohem Stara Pazova, KJ je 200g pakovanje, a kristali joda 100 g.
Ja sam juce narucio, u Pazovi kalijum-jodid oko 2000 i u Media Zemunu kristale joda oko 1700 din.
E, sad pakovanja su veca nego sto mi trebaju, imacu zalihu za 15 godina.
 
Odg: gde kupiti penetrometar

puno hvala na informaciji, i ja ću naručiti, trebaće za iduću godinu ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh