No-Till , direktna setva bez obrade

samo ti pisi imamo mi vremena za citanje :haha: :ppozdrav:
 
Cenjeni gospodine panonstib! Naravno da je to bio ogled od par procenata od ukupne površine,zašto,jer je to imanje imalo i direktora,i agronome,koji su bili skeptični kao i neki od nas,verujem da poznajete nekolicinu dotične gospode! Što se klona tiče napisao sam na samom početku,da nije reklama,što se originala tiče,znam štošta,jer sam i ja kao malo majmunče pa me svaštanešto zanima,uostalom dvojica mojih traktorista je rukovalo tom sejalicom,i sejali su njome svemoguće kombinacije! Koliko ja znam većina sejalica za direktnu setvu sa diskovima,upravo zbog ustaljenije dubine setve! Sa moje strane je jedina sumnja u klon samo po pogledu kvaliteta materijala,a to će pokazati vreme! U ostalom prirodno je da nedelimo svi po svakom pitanju isto mišljenje,neko voli crne-a neko pak plave,ali kod obe je poenta ista
 
@zorancile to kod nas po ovakvim uslovima nije bas za preporuku...jedino ako prelazimo na ribnjake :haha: Za setvu ozimih zitarica jeste opravdano direkna setva ali za ostalo ne bi rekao...
 
Chille je napisao(la):
@zorancile to kod nas po ovakvim uslovima nije bas za preporuku...jedino ako prelazimo na ribnjake :haha: Za setvu ozimih zitarica jeste opravdano direkna setva ali za ostalo ne bi rekao...
Kakvo je stanje u vašem ataru? Hoće li biti redukovane obrade u proleće ,pošto je oranje početkom marta u takvim zemljištima rizično.
 
[/quote
zorancile je napisao(la):
Zašto je rizično?
Ako se sećaš zadnjih nekoliko godina su bile dosta rane (Mrazeva nije bilo od polovine februara) bez padavina sa dosta vetrovitih dana.Ovako prevlažena zemlja (neverujem da će se prosušiti do marta -aprila) kad se uzore i izloži vetru i suncu postaje kamen.Da je odmah usitniš nemožeš pošto je prevlažena i pravi "kaiševe" pri oranju.Kad se prosuši već je kasno.Drugo ostaju vazdušni džepovi i kad u takvu zemlju poseješ desi se da nenikne pola.Na lakšim zemljištima se ovaj problem nejavlja u tolikoj meri a i samo oranje je mnogo bolje.
 
kiraj je napisao(la):
Kakvo je stanje u vašem ataru? Hoće li biti redukovane obrade u proleće ,pošto je oranje početkom marta u takvim zemljištima rizično.
Sa svakom kisom sve gora ...verujem da ce biti... :udri:
 
@panonstib
Ako bi mogli u ovoj temi da mi odgovorite na par pitanja , koja su mozda i :off_topic:
Kako se ponasa korenov sistem u ovakvoj obradi ?
Koja je razlika u vodo vazdusnom rezimu zemljista u takvom sistemu obrade?
Na koji nacin se vresi osnovno djubrenje?
Dali je moguce djubrenje stajnjakom u ovakvoj obradi , U inostranstvu koriste cisterne sa ulagacima
al to kod nas se jos ne koristi , cak je jako malo i farmi koji koriste tecno izdjubravanje (nisam nasao adekvatnije reci da se izrazim , ne zamerite )
 
cicimoric je napisao(la):
moguce da nisam u pravu, ja sam samo rekao da mi sa slike ne uliva poverenje


ako uspem sledece godine da uzmem jos drzavne zemlje mi planiramo ovako nesto da kupimo:
2zgsr9j.jpg


....naravno ne novo jer je preskupo nego polovno iz inostranstva
sijao sam sa takvom od tri metra ima ju moj prijatelj i kupio ju je novu prije 2 godine odlican stroj nema se sta reci, jd6820 ju vuce 15-17 na sat ako su uvijeti ok... ali je i bila 50.000 eura pa tko voli neka izvoli....
 
Gospodine Rale83,
Da pokušam da odgovorim na Vaša pitanja mada ovde ima malo mesta, a tema je dosta opširna.
-Prvo da bi se pristupilo ovakvom načinu obrade zemljišta moraju se prvo uraditi neke agrotehničke operacije na zemljištu.Prvo mora se obaviti podrivanje da se razbije plužni "djon", da se poravna zemljište na onim mestima gde su bili razori i tek onda da se pristupi jednom od ovih načina obrade zemljišta.Korenov sistem se odlično ponaša u ovom načinu obrade a to je zbog toga što je zemlja u prirodnom stanju bez mehaničkih delovanja na nju.To je zemljište kao u šumi.Ni jedna šuma leti kada je suša nije presušila nego je zelena.
-Kod vodo vazdušnog sistema moramo malo da razjasnimo neke stvari.Ovaj način obrade se koristi pretežno u aridnim uslovima (uslovi sa smanjenim padavinama) dok se u humidnim uslovima koristi drugi način obrade.Biljni ostaci su ti koji čuvaju vlagu u zemljištu i sprečavaju prekomerno isparavanje i zemlja ispod takvog sloja ostaje rastresita.
Oanovno djubrivo se unosi direktno u zemljište.Za to su potrebne specijalne mašine i mineralno djubrivo je uglavnom u tečnom stanju.Startno djubrivo se unosi sa setvom
2ijs17a.jpg
e0il9c.jpg

Na ovim ulagačima koji se korise u direktnoj setvi se vidi sprovodna cev za mineralno djubrivo i to na provj slici za granulisano, a na drugoj za tečno djubrivo.Zadnja cev služi za sprovodjenje semena.
Djubrenje čvrstim stajnjakom nije moguće samo osokom jer u ovom načinu nema obrade zemljišta pa će stajnjak ostati na površiti.
Kod ovog načina obrade je bitno da zemlja ne ostane bez useva pa da pored Vaših pitanja dopunim ovaj post sa još par slika kako se to radi u jednoj zemlji koja kod nas nije baš mnogo popularna.
Setva pšenice se obavlja u trake (ko nije video ulagače nek pogleda Horsch sejalicu Pronto pa će videti ulagač Anderson koji služi za setvu pšenice u trake). U medjurazmak se poseje soja
2mg8s5z.jpg
Kada dodje vreme žetve normalno kombajni pokose pšenicu,
63xhtw.jpg
i ostane soja kao drugi usev, a parcela nije bez useva,
24cfo75.jpg
Obratite pažnju na ovu sliku koliko su široke prednje gume na kombajnu (da ne gazi redove soje)
Na ovoj slici je prikazan način ulaganja semena, a na Vama je da zaključite koji je najbolji
9jg4sk.jpg

Za ovaj put toliko mislim da sam odgovorio na sva Vaša pitanja i na dužini posta. :cao:
 
Bravo Panonstib

Evo i kako se u jednom prolazu valja raž za malč i sadi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PW4mwVJPS9A[/youtube]
 
Rale 83 je napisao(la):
Mislio sam da dosta znam o ratarenju , sve vise uvidjam koliko neznam i dobijam zelju da ucim dalje

Konačno jedan komentar koji nije tipa: "Moj otac je radio ovako, i bilo je dobro, pa zašto ja to da menjam..."
A može se poboljšati mnogo toga.
 
Svidja mi se onaj sistem sa pšenicom i sojom. Možda bi se moglo tako nešto uraditi i sa standardnim mašinama? Koji je medjuredni razmak od soje do soje, a koliko se ostavlja praznog mesta od pšenice do soje, da pšenica ne bi ugušila soju?
 
zorancile je napisao(la):
Svidja mi se onaj sistem sa pšenicom i sojom. Možda bi se moglo tako nešto uraditi i sa standardnim mašinama? Koji je medjuredni razmak od soje do soje, a koliko se ostavlja praznog mesta od pšenice do soje, da pšenica ne bi ugušila soju?
Procitaj ponovo panonstib-ov post , vidi napisao je ime sejalice pa izgogla
 
Nazad
Vrh