Udruzivanje poljoprivrednika radi gradnje silosa za sopstvene potrebe

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.415
Lokacija
Ada-Mol
Na zahtev članova foruma otvorio sam ovu temu, lično mislim da ideja nije loša, međutim poznavajući mentalitet našeg naroda mislim da je teško izvodiva!
 
Treba se prvo formirati udruzenje ( al profitabilno) , pa od investitora - ljudi koji ce uloziti novac u silos
formirati osnivacku skupstinu ( u slucaju raspada clanovi osnivacke skupstine , SAMO clanovi osnivacke skupstine dele zajednicki stecenu imovinu i to treba naglasiti u statutu) pa iz osnivackeskuptine treba izabrati upravni i nadzorni odbor itd.
Lokaciju treba izabrati prema lokaciji clanova da nikome nebude previse daleko , krug od 60 km pa u sredinu.
Ideja je :D
 
@Rale 83

Slazem se sa idejom, skroz je zdrava...
Treba odrediti nekoliko centara u svakom okrugu, u njima organizovati satanke za pocetak i cuti svaciju ideju...
Na sastancima treba svako da dobije primerak idejnog projekta (istog za svaki okrug) sa svim pravnim aktima i uslovima...

Jos jedna pametna stvar koju bi ste mogli da uzmete u obzir ako ideja o ovome uzme maha, je da stupite u kontakt sa pristupnim fondovima EU i sa evropskom bankom... prosle godine su gurali jako ozbiljne i produktivne projekte...a ovo je jedan od takvih...koji ne iziskuje velike cifre!

Samo da se ljudi dogovore, bice tesko ali mislim da je izvodljivo jer je to ipak u cilju vaseg dobra!
 
Evo da povecam ulog, ja ulazem zemljiste za izgradnju, na ulazu u selo.
 
ja sam potpuno spreman da sve pisete na moje ime
moze i betonska celija :ppozdrav:
 
Ma ja nemam sam dovoljno kukuruza za silos, a u Crepaji ima dosta ljudi sa dosta zemlje, sto u vlasnistvu, sto u renti, verovartno bi bilo jos zainteresovanih. Pretpostavljam 30-ak gazdinstava bi moglo da uzme ucesce, samo mi nije jasno kako napraviti prvi korak, pretpostavljam da u inostranstvu postoje takvi sistemi.
 
Duki je napisao(la):
Ma ja nemam sam dovoljno kukuruza za silos, a u Crepaji ima dosta ljudi sa dosta zemlje, sto u vlasnistvu, sto u renti, verovartno bi bilo jos zainteresovanih. Pretpostavljam 30-ak gazdinstava bi moglo da uzme ucesce, samo mi nije jasno kako napraviti prvi korak, pretpostavljam da u inostranstvu postoje takvi sistemi.
Ocigledno vi mislite na neke velike silose u koju bi investiciju bilo ukljuceno mnogo ljudi sto je kod nas vrlo tesko ostvarivo. Medjutim ja kad govorim u ovoj temi mislim na MINI silose kapaciteta od nekoliko vagona do nekoliko desetina vagona, gde bi se udruzilo 2-3 gazdinstva sto je vrlo realno i izvodljivo. Mala investicija malo ljudi, laksi dogovor. A silosi za svoje potrebe ,svoju robu.
 
Idja je dobra , kad tad poljoprivrednici ce morati takve stvari da rade,sa sto manje ljudi to bar u pocetku bolje. Ja sam uz pomoc par kolega pre nekoliko godina osnovao poljoprivrednu Zadrugu i u startu napravio gresku zbog velikog clanstva (32)JER JE NAJMANJE DVIJE TRECINE CLANOVA USLO U ZADRUGU SAMO DA NESTO UZME I NE PLATI . tako da danas imamo 15.000.evra kod seljaka koje ne mozemo da naplatimo a zbog toga duga ce mo morati da se ugasimo.
Silosi i susare su bile u poslovnom planu zadruge koji sam dostavio raznim ne vladinim organizacijama u BiH koje pomazu u investicijama zadruga i postojale su velike sanse da se odobri dio nepovratnih sredstava.
 
Nazad
Vrh