Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Zaintrigirao nas i sad ćuti... pa reci zašto se kalemi bagrem?!
 
Jeste, baš to!

A na kraju krajeva, stvarno ne znam na šta bi bagrem mogao da se iskalemi. Ako proizvedeš sejanac, jedino na njega. A inače, ti sejanci rastu ko blesavi (al ne brrže od sibirskog bresta, to je idealno za pošumiti, raste ko iz vode, a tvrdo ko đavo, posebno kad se osuši), samo što je pre setve neophodno seme iskuvati u vodi, da omekša. Inače neće moći da klija! Tako mi bar jedan profa rekao, i predlagao da posejem toga dosta, pa da prodam nekom društvu koje će da poušumljava terene!
 
Kalemiti bagrem? Zanimljiva ideja, samo i ja ne razumijem zašto bi se to radilo. Bagrem raste "kao iz vode", a njegova ravnost rasta zavjesi od gustine i održavanja... (pretpostavljam).
Bagremovo kolje je u mom kraju najcjenjenije, pogotovo cijepano (srčika), pa se i najbolje prodaje. Među ostalim i mene zanima razlog kalemljenja bagrema.

@FruitBoy, baš tako, po ličnom iskustvu, čini mi se da je nabolje što ranije kalemiti da se pripremi za zimu. Evo ovog vikenda ću slikati trenutno stanje pa nakačiti sliku.

@Profi, kod mene je bila slična situacija, i neki se nisu primili bez obzira što je duže vrijeme bio svijež pupoljak... mislim da sam zakasnio jer je vegetacija već krenula.
 
@Vocar
ti i ja smo se uvek razumeli! :ppozdrav::ppozdrav:
A nadam se da će gospodin koji je spomenuo kalemljenje bagrema što pre da se javi, ne bi li smo uklonili određene dileme!
 
Evo me...
Nisam pobegao nego sam ja na forumu tek kada završim sve poslove na imanju i udjem u kuću...
Bagrem bih kalemio da bih dobio ukrasni cvetni bagrem.
Pre par godina je supruga dobila na poklon kalemljenu sadnicu bagrema i rekli su joj da su takve sadnice 30 do 50 evra.
Prošle godine jedan cvet a ove cela kruna prelepih krupnih ljubičastih cvetova. Ako pronadjem sliku u mojoj arhivi kačim je odmah da vidite.
 
Poslednja izmena:
Evo ga našao sam...
Kalemljeni bagrem ispred moje kuće gde se vidi i mesto kalemljenja na stablu
2czx9oj.jpg

I još nešto. Prve pupoljke je ove godine ubio mraz na djurdjev dan, a on je obnovio pupoljke i ponovo cvetao evo ovako
 
E jesi majstor sam si napravio i razresio najvecu dilemu na forumu u avgustu :ppozdrav:
Kalemi se prostim spajanjem to se ovde jasno vidi na slici krajem zime pocetak proleca nadji ovaj obicni bagrem mladicu oko 8-10mm izvadi i nakalemi ovaj postupak je objasnjavan na forumu probaj sa nekoliko komada i uspece sigurno:ppozdrav:
 
Tek kad sam video sliku setio sam se da sam ih vidjao ovde u Becu svaki malo veci park ih ima bas kod mene u komsiluku je Crkva i ispred su dva komada a da ne pricam u dvorcu Schönbrun postoje cele aleje sa takvim bagremom msm da imam slike okaci cu samo da ih navatam:osmeh:
 
Uvek se nešto novo nauči! :D




Za dalje postovanje o bagremu postoji odgovarajuća tema: http://poljoinfo.com/showthread.php?535-Sađenje-bagrema-i-bagremar
Ya bagrem ima tema... pa ima i za krusku i za jabuku i sve sto se kalemi...
Gospodine @fruitboy da se nismo malo rayocarali
Gos'pon @Dzionik nema komentara...
Sta to bi? Ja hocu iskustva o kalemljenju recimo bagrema... I mislim da je ovo prava tema i to u kucnoj radinosti. Mislim, da ne mislim o nekakvim bagremarima vec samo po neki komad da poklonim prijateljima...
Ako nevolite bagrem hajde recite mi kako se kalemi bor ako znate ili ce neki moderator pardon clan reci da ima tema o boru...
 
draganpan, mislim da ste odgovor dobili a potrebe da se ljutite ili nalazite prozvanim nema, obaveštenje sam ostavio ja a ne kolega FruitBoy.
O kalemljenju naravno da može da se piše ovde a za opširnije pisanje o bagremu i slike iz austrijskih zamkova postoji odgovarajuća tema.
 
draganpan,slike iz austrijskih zamkova postoji odgovarajuća tema.
Sliku koju sam ja postavio je licno moja kuca, a u Austriji nisam video nijednu ovakvu, a postavio sam je samo da se vidi kako je kalemljen bagrem.
E sad neko rece prostim spajanjem, a mene interesuje moze li pod koru i moze li u procep pa onda moze li na pupoljak - oprostite ja koristim autohtone nazive iz mog kraja...
 
Nisu mi pale na pamet ukrasne vrste... Lepo izgleda samo malo retko? Možda treba kresati?
 
sve je to lepo i ukrasno sto se bagrenja tice..... aliiiiii....ni sve biljke nisu za kucno dvoriste i okucnice...i tu se mora biti obazriv...inace...gorko je kajanje...
 
velika vrucina, mnogo posla i ko da stigne :)
Salim se malo , ja sam hteo neke ruze stablasice ali mi se dosta stapova osusilo pa cu da ostavim za prolece kada navadim nove podloge
 
Nazad
Vrh