Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Moj kalemar je isto ručne izrade, jezivo oštar. Proletos sam ga dobio, a uskoro će da krene u rad!
 
Da se vratim na krusku. Nasao sam na planini divlju krusku i to oho ho. Pitam brata, dal je ima negde, kaze ne znam da je prepoznam! A ispod vikendice na 5 m ogromna divljla kruska! E sad, ono sto kazu da kruska sporije prorodi ako se kalemi na divlju krusku?! Kaze mi jedan covek sa pijace da kod njega prorodi posle 3 god. Nije strasno, odnosno meni je to ok, posto bi nakalemio par komada samo, a podlogu dunje ne znam dal bi mogao da nabavim.
A kalemar imam jedan praSTAR! Ali je naostern u masinskoj radionici + fini brus! Vec su stradali prsti ::sramota::
 
vodite vi racuna kad kalemite te kalemove nije preporucljivo kalemiti po vrzinama,parlozima i zapustenim mestima....kalem je ipak sveto drvo.....!!!!!
 
Najbolje bi ti možda bilo da nakalemiš tu krušku na dunju, Ba29. Sejance ti ostavi kalemarima, nek se oni bakću sa tim. I što kaže talle, kalem je sveto drvo!
 
FruitBoy, moze li neka slika kad krene kalemar u rad. Ne samo zbog kalemara nego da se i mi pocetnici priucimo. Ne ide mi nesto kalemljenje na spavajuci pupoljak pa ko velim da vidim iz prve ruke. Doduse samo sam jednom probao (u avgustu Pozegacu na mladice od iste sljive).

Da li bi bilo kasno da probam ponovo pocetkom septembra?

Pozdrav!
 
Pa može, kad budem kalemio, gledaću da uslikam! Okalemi malo ranije, oko 20.avgusta možeš!
 
Problem je da nadjem dunju ba29. Sve sto mogu da nadjem od dunje su mladari izbili blizu stare dunje (dunjac). Necu da kalemim po vrzinama, vec cu da uzmem seme pa da spremim za sledecu godinu.
 
Problem mi je sto sam van Srbije kad god je dobro vreme za kalemljenje. Kad stignem nesto i da kalemim, opet me nema da to propratim ili prekalemim ako mogu. A imam nesto dedinih jabuka i krusaka kojima jos neznam sortu osim da su jako ukusne i kvalitetne (stabla preko 50 god). Zato su svaki savet i slika dragoceni.
Jel' nije problem na mladare da se kalemi ili da spremim sejanac ili na divljaku? Hteo bi da mi to drvo bude dugovecno, prinos nije na prvom mestu.
 
Citao sam o kalemljenju oraha i delikatnosti tog poduhvata. Ja sam probao juna i nije se primio pupoljak, probacu i sad u Avgustu, pa...
 
@anthrax
pa možeš na bilo šta da kalemiš neku voćnu vrstu, samo da su one kompatibilne. I vegetativne i generativne podloge su zastupljene u rasadničarstvu. S tim da je akcenat stavljen na vegetativne.

@Profi
Ja ne znam da se orah kalemi u avgustu. Do sada što sam imao priliku da vidim, to je sve bilo sobno kalemljenje u proleće! A da je zahtevan poduhvat, to se slažem! A da je "poduhvat" platiti dobru sadnicu oraha, takođe se slažem sa tim! :haha:
 
@FrutiBoy
Orah se kalemi u Avgustu na prozor ili prsten.Komsije Bugari su imali procenat prijema od 80-100%
@Profi
Proba ne kosta nista ali to je uzaludan posao.Kada bi svaki kalemar uspeo da kalemi orah gde bi nam bio kraj.Pogledaj na YouTube - orah kalemljen:ppozdrav:
 
Bas tako, proba ne kosta nista, probao, video i...
Nego na onom snimku se slabo sta vidi.
 
Zakalemljen orah, slikano krajem juna. Kad uhvatim vremena uslikaću i postaviti svježije slike.

keb142.jpg
 
Bravo Vocar! A sad detalji?:ppozdrav:
Kod mene je pupoljak dugo bio svez i mislio sam da je uspelo kalemljenje, ali kad sam skinuo traku video sam da je propalo. Inace, pupoljak oraha se toliko razlikuje od drugih vocki ...
 
Poslednja izmena:
Pa što bi da kalemiš bagrem?

A ovo za orah, svaka čast. Kapiram da ga treba što ranije iskalemiti u junu, da bi mladar mogao da naraste i sazri do jeseni!
 
Poslednja izmena od urednika:
Svašta! Ja eo prvi put čujem da neko kalemi bagrem! A možda i ima toga, ne znam. Nek i ostali kažu, nova saznanja su mi uvek dragocena.
 
Osim sto se kalemljenjem dobija jedinka istih karakteristika drugo mi ne pada na pamet
npr svaki bagrem nije isti uglavnom su krivi ili ukoso rastu i nisu za gradju redak je koji raste uspravno prav kao strela i velike upotrebne vrednosti takav je zgodan kao genetski materijal :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh