Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

11vt7w7.jpg


bi - baum, jos ga nema kod nas
 
Pa zar ovako treba da izgleda jedan komercijalni zasad voća, ovako formiranom krunom? Naravno da ne.
Prednosti sadnica sa prevremenim grančicama? Pa pre svega se ogleda u tome da iste godine po sadnji može da donese rod, a pored toga, započeto je formiranje uzgojnog oblika, stavka koja je kod dosta voćara špansko selo!
 
nije ovo komercijalni zasad nego ogledno polje.
Inace tu je matematika oko broja sadnica po HA, ostalo mi nije bilo jasno
Ima nekih ogleda i sa po 6.000 sadnica
Paralela sa kruskom Abate koja je cesto sadjena na 30/35 cm u redu

Dokoni su zabari, nemaju vise sta da smisle kako da z-----vaju proizvodjace jabuka pa prave svakojake kombinacije.
 
Čuo sam za tu varijantu, al ništa nisam pokušavao da uradim. Nisam siguran ni šta tačno treba da se uradi!!
 
Jbg Covek iz Blaznave od koga sam uzimao kalem kadas sam sadio vinograd pre nekih 6,7 godina mi objasnjavao i ja nikada nisam imao vremena da probam otprilike prica ide ovako:
-Na mladoj sadnici duda koja je debla par cm se provrti rupa kroz koju se provuce mlad lastal vin.loze rupa naravno srasta polako prihvatajuci ovaj lastar kao deo stabla kasnije se samo presece lastar na mestu ulaska u drvo i drvo nastavlja da ga hrani
e sad tu ima detalja koje sam pozaboravljao ali znam da sam negde skoro naleteo na tu pricu da postoje ljudi koji to rade i dandanas:ppozdrav:
 
Ok to za rupu, to sam i ja skontao. Logično je onda da i lastar bude u početku u zemlji, da se preko zemljišta održava u životu. Uzmeš onda jedan lastar proturiš ga kroz rupu i čekaš da rupa sraste, kasnije presečeš lastar! Taj rad, je l da?
Moram to da probam, imam 2 duda kući!
 
Fruit ne zezaj pa lastar je u pocetku raste sa cokota koji je posadjen pored duda i cokot ga hrani naravno posle preseces vezu a dud mozes da pustis a mozes i da odseces povise tog mesta tako da samo bude "podloga":ppozdrav:
 
Ne druze odreze se loza na mestu gde ulazi u dud ili malo pre koren duda ce ubuduce hraniti lozu koja nastavlja da raste od tog lastara,pretpostavljam da je to izvuceno iz prirode jer je loza nekada bila divlja puzavica koja jerasla uz drvece :ppozdrav:
 
Samo ti ovako nesto nedostaje,ovaj mi se posebno svideo jer je kombinovani za kalemljenje na pupoljak i p. spajanjem licno sam samo probao kalemljenje na pupoljak i nemam vremena za to ali stalno zastajem kad vidim ove kalemare
 
Hteo bih sad u Avgustu da kalemim krusku. Kako? Pa u selu ima staru krusku (deda kaze da je jagodarka, jagodka), blizu nje su izbile dve (znaci sejanac) i ja bih na to nakalemio npr junsku lepoticu ili karamanku ili Abate fetel. Kazu da je izvodljivo, samo ne znam sta cu dobiti?!

@kicca koliko je taj kalemar?
 
A ne, imam još jednu bolju stvar! Uslikaću ga, pa staviti ovde!

Da ti kazem verujem da ima i bolje mada je secivo na ovome Sollinger ipak je to marka nije zezanje mada za za nekog ko hocce na vecu kolicinu da radi verovatno je osim seciva bitno i kako lezi u saci moj deda je nakalemio hektare i hektare sa kalemarom kojeg je sam napravio od britve za brijanje:ppozdrav:

@profi
Sad cena je 35€ mada mislim da je neka Akcija ali sve jedno tu se krecu cene od 25€ pa gore do 50ak
A inace te dve mladice sto su izbile oko kruske su verovatno "izdanci" a ne sejanac:osmeh:
 
Nisu izdanci, malo su dalje od kruske, a blize jasenu, tako da...
A kalemar je verovatno dobar. Imam Solinger kombinovani noz, mali praktican.
 
Pa kako da ne pogresim kada si napisao da imas staru krusku i blizu nje dve mladice
Zasto nisi napisao imam dve mladice kruske pod jasenom :haha:
Mora malo i sala da bude:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh