Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

pridruzicu se i ja vec sam formirao mali vocnjak0.5 ha sa svakojakim sortama domacih jabuka ikruske, neke ove godine pocele da radjaju.Sve sam sam kalemio uglavnom na spavajuci pipak [okce]
 
:cao:
Ne znam za profesionalce ali za amatere je super folija koja se koristi za pokrivanje posuda sa jelom. Tanka je, isteže se pa fino naleže, lepi se sama za sebe, jeftina je, inma je u svakoj samoposluzi.....Doduše ja je koristim samo za kalem. na pupoljak pošto jedino to radim. Rolna je široka pa se skalperom ili oštrim nožem iseče prsten željenje širine sa sve kartonom na koji je namotana i to je to. Meni se odlično pokazala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja imam nekih kalemarskih gumica, to je ok za kalemljenje na pupoljak. A za kalemljenje grančicom mislim da je praktičnija streč folija ili tako nešto!
 
Imam i ja kalemarski gumica za ruze i one gumice za voice.Treba mi ona bijela plsaticna traka,a stvarno ne znam kako se zove.To kod mene nema nigdje za kupiti,a ranije su mi kalemari donosili to traku iz Srbije.Zato mi treba proizvodjac ili neko ko prodaje tu traku.Poruke na PP.
 
Ja sam foliju probao kad sam kalemio ruze (samo par komada) i nije mi se nesto pokazala. Ili sam ja zurio pa zeznuo stvari, uglavnom, nije htela lepo da stegne(a i povrsina ruze je hrapava, zaostalo trnce neko)... Sta se meni pokazalo odlicnim ( kad kalemite svega nekoliko vocki) to je obicna izolir traka kupljena na pijaci, a preko toga stegnem gumicom. Kojom? Pa isekao sam staru unutrasnjnu gumu od bicikla, izrezao na tanke trakice sirine 5mm i duzine 10 cm i pokazala se odlicno, steze taman koliko treba. :ppozdrav:
 
ja sam koristio decije balone (one uske i dugacke) umesto gumica i super su se pokazali.
 
A ja sam koristio prezervative i bilo je sigurno i dobro.
Poslije se skine i baci!:haha:
 
To da sprečiš neku oplodnju, stvaranje novih gena i sl? :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
slikano 16/07/2011
pokusaj pravljanja prevremenih grana na jednogodisnjoj sadnici,
vasi su oprskane ili ih nisam skinuo za slikanje

sw5jzb.jpg


Treba da se ponovi prskanje jos neki put, ako stignem napravicu slike
 
@aremane, to je proletos kalemljeno? I iz tog izraslog dela su male prevremene grančice?
 
jeste, ali nema navodnjavanje, pa dok smo se nakanili da oprskamo vec je bilo malo i kasno, neke su vec prerasle visinu.

Ovo covek radi za svoje potrebe pa ako sta dobije to mu je cist plus, ionako je planirao da zabode stapove

Pre tri dana sam bio u rasadniku i imale su i po 10 cm, videcemo posle ovih kisa kakav je porast
 
kad bude gotovo poslacu postupak koga zanima, nisam nikad licno to radio do sada (jedno je u teoriji, a u praksi videcemo)
 
Važi. Ja sam sličnu stvar radio sa višnjama. Ustvari, nije slična, bez hemije je. S tim da sam imao dvogodišnju sadnicu u rasadniku na kojoj su formirane prevremene grančice. Šta bi tek bilo da sam hemiju koristio?
 
Tu je šansa rasadničara, da na takav način ožive i unaprede proizvodnju. Jer takve sadnice daju prinos iste godine po sadnji. Jedino je problem u sertificiranja sadnog materijala. Papirogija i uslovi za proizvodnju sertifikovanog sadnog materijala je vraški zaj.bana i malo kome dostupna. Dok država to ne bude regulisala, nema napretka!
 
Poslednja izmena od urednika:
To je samo za ozbiljne vocare.
Zadnjih par godina po raznoraznim vasarima (sajmovima) kad sam pitao rasadnicare zasto ne prave knip ili jednogodisnje sa granama uglavnom su mi odgovarali da takve ne mogu da prodaju jer kupci traze sadnicu koju mogu sami da formiraju (glupost) ili kupe sa granama pa ih orezu.
Uglavnom rasadnicari iz Krusevckog regiona.

Jednogodisnja sadnica kosta zanemarivo skuplje u odnosu na stap, a prednosti znas koje su
 
За пријатеља из Мостара,набави тефлон траку коју користе водовоџије.
На знање свима,постоје готове таблице за скоро све воћне врсте и сорте , када се и како калеме и у којим терминима и који су начини калемљења за дотичну воћну врсту најбољи.Потрудите се да их пронађете,можда вам и буду од користи.
 
Tipično neznanje. Sve gore što sam naveo stoji kao mogućnost, al zaboravih da napišem pre svega da je neophodna edukacija i malo obrazovanja. Opet dužnost države da na to obrati pažnju, unapredi i modernizuje proizvodnju odgovarajućim merama, pre svega savetodavnim!
 
Nazad
Vrh