Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Nebi da ispadne da nekog reklamiram mislio sam na polis msz.
 
Evo da se i ja malo ukljucim urazgovor posto sam iz Krusevca zivim na periferiji grada u naselju Lazarica.Vidim da vas interesuje kalemljenje voca u Drenovi i ostalim selima to rade profesionalno i to kaleme nisko iznad zemlje a u rano prolece pre nego pupoljak krene sa otvaranjem kalemi se na procep na visini od 70 cm pa navise zavisi kako kome odgovara.Kalemgrancice se uzimaju uprolec da budu sveze i odmah se kalemi sve stare sorte krusaka ,jabuka i ostalog voca su tako nakalemljene taj takvim kalemljenjem voce najduze traje.Ja imam krusku bazvu stablo nemogu rukama da obuhvatim tu su imedunac,satlicara,bostanka vodenac,kamenac,vidovaca i mnogo drugo voce. I ja sam danas obelezavao da kopam jame resio sam u toku zime da posadim divlje jabuke kruske i tresnje i uprolec da nakalemim licno mislim da su te stare sorte najzdravije i manje zahtevne oko prskanja. I
 
A u čemu je razlika skinuo ih sad pa stavio u trap ili ih skinuo u februaru martu pa odmah kalemio? Bojim se nešto tog trapa :D
 
@oktopod
tvoj komsija ce da kalemi iz ruke , to je uobicajeni nacin kalemljenja . to su sve samouki kalemari koji znaju da nakaleme ali ne poseduju dovoljno znanja iz biologije , valjda nisi bili na svim casovima ;-) ti si kupio podloge , utrapio si ih , i kalemices ih negde krajem februara ili pocetkom marta iz ruke , nakon toga ces sadnice utrapiti u nekoj toploj prostoriji ne napolju dok se plemka primi na podlogu tada se trapi u sitnu vlaznu piljevinu tu ce ostati nekih dve nedelje pre nego ih prebacis u rastilo. kalem grancice treba da se skinu pre mrazeva , neko ih trepi a vecina koji imaju zemljane podrume gde nije previse toplo drze u tim podrumima dok drugi skidaju kalem grancice pred kalemljenje ako neces da trapis moze i frizider da posluzi.
@darko1973
ja imam iskustva sa kalemarima iz drenove ,konjuha ,lazarevca i sva su negativna imaju dosta sadnica ali uopste ne vode racuna o sortama za njih je sljiva jednostavno sljiva i bitno im je da tog trenutka uzmu para a za posle videcemo , sve imaju kad prodaju akad dodje na rod uvek neke leve sorte. a sto se tice cene trenutno ide i 60 - 70 dinara sadnica sljive ali dzaba ih bilo nemogu da razmisljam par godina i da brinem dali je to sto sam posadio ta sorta, pa posle da vadim a vadio sam i prosle i preprosle godine svaki put po 150-200 komada i ima jos da se vadi. sad u se i u svoje kljuse, vec drugu godinu sami kalemimo.
 
@krcinac bilo mi je vazno da cujem misljenje od nekoga ko je uzimao od njih,mada je cena primamljiva ali se neisplati rizikovati ipak nije to paradajz pa da cupas svake godine.Najbolje uzimati od nekog proverenog pa si miran ili sam kalemiti ko @oktopod sto se sprema.
 
Oktopod
Pokusacu da ti pomognem kolko mogu u vezi kalemljenja ovih tresanja za koje si kupio podlogu.
Najvaznije je skinuti kalem granku pre kretanja vegetacije tj. sto ranije da li je to decembar ili januar tvoja stvar. Uzimas jednogodisnje grane odgovarajuce debljine u odnosu na tvoju podlogu.
Potom iste najcesce stavljaju u pesak ( onaj deo gde je rez da bude u vlaznom pesku) da ne dodje do susenja .
Tebi je podloga kuci sto ranije je iskalemi iz ruke u sobi utrapi je i potom cim pre izbaci na parcelu.
Iz tvoje price sam shvatio sa ces ti ove godine nju odrzavati u prporistu a na jesen posaditi na stalno mesto mozes tako.
Ovaj nacin kalemljenja daje najveci procenat prijama a u avgustu imas sanse za popravni svu podlogu kod koje se nije primio pelcar okalemljavas takozvanim "Cipovanjem"
Nadam se da sam makar malo pomogao.
 
Biće malo problem pogoditi debljinu...ove magrive su uglavnom prilično debele pri dnu, da li da kalemim na visinu koja se "gađa" po debljini pa ako je previsoko da sadim dublje ili šta?

Ja sam mislio onda u januaru februaru ako ne sad ovih dana da uzmem kalem grančice, tad da kalemim (januar, februar) pa onda nema potrebe za trepljenjem sadnica već odmah da ih rasadim u dvorištu a na jesen da ih nosim u njivu, jel to OK?
 
@Oktopod
Amater sam u vezi kalemljenja i sve sto sam naucio je iz knjige. Nikako nemoj sadnice saditi dublje nego sto su bile u skolicama(mogu da zaostanu i dve godine u razvoju od pravilno posadjenih sadnica).
Idealno je kalemiti ako su podloga i plemka iste debljine,a ako nisu barem da kora naleze 2/3. Moja prva greska je bila ta da sam na jesen posadio podloge u skolicu i odmah na prolece kalemio i prijem je bio 0. Posle godinu dana je prijem bio dobar posto je podloga mogla da izgura i samu grancicu.
U toku kalemljenja grancica mora da bude u fazi mirovanja dok podloga mora da bude aktivna tj. da su sokovi u kori poceli da rade. Ja grancice skidam u januaru i odsecem im vrhove i sa obe strane premazem kalem voskom da se ne osuse umotam ih u kesicu pa u frizider ili u podrum(za sad nisam primetio neku razliku izmedju frizidera i podruma u prijemu) i kod kalemljenja na grancici ostavim dva pupoljka.
Kalemio sam engleskim spajanjem i makazama.
U tvom slucaju ako bi kalemio iz ruke ja bih obavezno stavio sadnice u skolicu i tamo bi ih negovao do jeseni pa presadjivao na stalno mesto.
Da napomenem da su moja iskustva samo sa lesnikom. Nadam se da sam ti barem malo pomogao. Evo i koja slika

Poslednja slika-sa leve strane englesko spajanje,sa desne strane kalemarskim makazama i u sredini to prvo kalemljenje kad se nista nije primilo.

 
OK, samo ja bi ih u školicu posadio dublje ako ne nađem dovoljno debelu kalem grančicu, pa isto toliko duboko i u njivu, jel to OK?

EDIT: zvao sam sad rođaka kalemara, problem je što se ja i on ne razumemo kad mi priča, a inače on je pravilno razmišljao...pokazivao mi je pupoljke na ovogodišnjim grančicama i govorio "evo vidi šta je, vidi šta je, to ćemo na proleće da kalemimo", ja sam mislio da misli na grančice koje izbiju iz tih pupoljaka a on je sve vreme mislio na same te grančice.. :osmeh:

Tako da kaže i on, u januaru da ih skinemo, utrapimo, pa u martu otprilike da kalemimo
 
Poslednja izmena:
Hvala puno, imam i ja knjigu pa ću da pročitam još, voleo sam da čujem prvo i mišljenja iskusnijih iz prakse, ovde na trećoj slici ima i objašnjeno to "iz ruke" kako ćemo mi da radimo jer imamo prvoklasnu podlogu, čini mi se i da je najjednostavnije u smislu ne treba parafin, držanje u sanduku i ostale čudotvorije :osmeh:
 
Aj pa javi kako je proslo kalemljenje i slikaj kako to rade iskusniji. Ja za prolece imam nekih 40 podloga za kalemljenje,a sad sam stavio seme da se stratifikuje(oko3000 kom) pa cu videti koliko ce uspeti

Pozz
 
Hoću sigurno, sve ću snimiti i sebe radi, mislim da nije ni tako loš posao gajiti sejance iz semenki, kao i proizvoditi sadnice, kod mene u selu bi sigurno kupovali kad vide rezultate :)

A mislio sam i dve magrive da ostavim da porastu, pa da i od njih uzimam semenke i prodajem i magrive, što da ne, gde god može da kapne ne škodi :osmeh:
 
@Krcinac
Uvek je jeftina roba (sadnica) bila losa roba.Tako da si i ti sigurno imao vise ponuda za sadnice ali si se uvek odlucivao za jeftiniju varijantu . Posto sam proizvodis sadnice kazi mi molim te za koliko bi ti prodao jednu sadnicu sljive?
@Oktopod
Slusaj samo dedu,Mozda ga ti ne razumes sada sta ti prica ali za par meseci ce ti sve biti jasnije.
 
Poslednja izmena:
Biće deda u subotu u emisiji Domaćin na Prvoj, između 7 i 8 sati pa ko gleda nek obrati pažnju, pričao je o rezidbi i o kalemljenju, ali ne znam da li će sad u subotu ići prilog o kalemljenju ili samo o rezidbi...zove se Steva Moldovan(ović)..ja sam bio sad u subotu ako je neko gledao, čekam da stave na jutjub pa ću podeliti to sa vama u drugoj temi nekoj :)
 
Mislim da ti kalemari mnogo uvelicavaju to u vezi kalemnjenja.Ja sam proletos u aprilu isao kod jednog prijatelja za sadnice starih sorti voca koje on kalemi.Rekao sam mu da znam na "seljaci" nacin kalemiti,a on kaze da ce mi pokazati kalemnjenje iz ruke.Izvadio je iz trapa divlju krusku i osekao kalem grancicu od takise i na englesko spajanje okalemio.Spoj zamotao trakom za kalemnjenje i rekao da posadim do dubine koliko je bila sadnica i obavezno nekoliko dana dobro zalijem.Tako sam i uradio i ja okalemio na isti nacin jos tri sadnice i sve su se primile i lepo rastu.Tako da nije to bas toliko komplikovano kao sto se hoce prikazati.
 
Niko nije ni rekao da je komplikovano ali mora ti neko pokazati za početak :osmeh: bolje nego kad samo pročitaš...i postoji par pravila zavisno od toga šta kalemiš i u koje doba godine.

Nije ni teško auto voziti...a puno je komplikovanije od kalemljenja...pa kad naučiš smešno ti da nisi znao i kako si se ponašao u saobraćaju dok si vozio časove :osmeh:
 
Nazad
Vrh