PDA

View Full Version : Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13

ns10
08-11-16, 09:43
Sve sto si napisao je tacno i slazem se u potpunosti sa tobom. Vecina sajtova je pravljena po principu copy-paste, i vecinom su preprodavci. Zato mi je glupo da ti kao dobar kalemar, nemas reklamu bar ovde gde te svi cene. Ako nista bar napisi koji sortiment imas u ponudi, a za cene neka te kontaktiraju, ako je reklama. Meni je mucno da zovem svaki rasadnik i pitam za sortiment i cene, verovatno i drugima, pa se odlucuju za one izreklamirane koji nemaju ni k od kvaliteta, ali zato imaju super sajt.

vuxsd
08-11-16, 13:28
Ima raznih stvari što se tiče kalemara i njihovih web prezentacija. Većina njih je prezentaciju kupila i platila da im neko napravi ali je problem sa ažuriranjem sorti i cena i to takođe košta. Takođe nisam nigde video da neko ima prezentovan lager odnosno koliko ima sadnica na stanju. Takođe je problem sa cenama za sadnice sa papirom i bez njih jer rasadnik će jeftinije prodati bez papira. Takođe će dati i popust za veću količinu.
Čini mi se da bi im bilo lakše da na prezentaciji imaju cene sadnica po kriterijumu sa papirima, za količine, za razne podloge, za stare sorte odnosno da redovno ažuriraju sorte koje imaju na stanju jer bi u tom slučaju sam razgovor sa potencijalnim kupcem bio kraći i lakše bi se dogovorili. Ipak je ovo neuređena zemlja pa shvatam i strah tih ljudi jer ako možda neki komšija vidi da mnogo prodaje moža da ga 'prejavi'.
Čak i kad kupiš dobru sadnicu nisi siguran koja je sorta dok ne rodi a i kad rodi teško se razlikuju...
Čak i neke prezentacije koje imaju on-line kupovinu ne ažuriraju redovno ponudu.
Ali ipak sve se svodi na onu staru izreku da se dobar glas daleko čuje a loš još dalje....

ns10
08-11-16, 14:01
Jedino rasadnik Polis ima cene na sajtu, ali ove jeseni ne radi maloprodaju. Zato sam i rekao da bi clanovi foruma, koji su dokazano dobri i posteni kalemari, treba da se predstave ovde na forumu sortimentom koji proizvode. Jer kad se na googlu ukuca kvalitetne vocne sadnice, izbaci poljoinfo, a u temi nema nikakvih informacija. Ja bih prvi pre kupovao od "proverenih" clanova foruma, nego od rasadnika sa ful prezentacijom.

gandrad
09-11-16, 20:05
Slušaj, javi se čoveku na pp, i zatraži šta ti treba, on će ti odgovoriti šta ima i po kojoj ceni...
Ili će ti dati broj telefona , pa ga ti zovi...
A već se na ovom našem forumu, dosta pisalo o njegovim sadnicama, tako...
A i ti ga kasnije ( ili odmah) nahvali...
Što se mene tiče, ja samo po njegovim napisima , dosad, mogu garantovati, za njega .

djjova
24-11-16, 23:23
Ako nekoga interesuju sadnice šljive rodna, stenlej, jo-jo i grose felicija može da se javi u pp. Sadnice su visoke između 1,5 i 2 metra i sve imaju privremene grane.

gandrad
25-11-16, 11:40
Probao sam da ti pošajlem poruku na pp , ali ne ide...Evo mogu i ovako...
Interesuju me dve sadnice jo-jo-a ...Koliko bi me to koštalo?
A mogu da ti ponudim vinogradarske breskve iz semena u zamenu...
Ogovori na pp

ns10
25-11-16, 23:24
Trebalo bi da su pupoljci spremni za kalemljenje na budni pupoljak, kod mene jesu, ako su i kod tebe takvi onda mozes da se bacis na posao :).
Imas ovde u mom postu video kako se to radi i kako treba da izgleda pupoljak za kalemljenje na budni pupoljak.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1145051&viewfull=1#post1145051

misoo83, imas onaj video na youtubu kako se cuvaju kalem grancice. Hteo sam da te pitam koliko grancica takvim cuvanjem ostaje sveze i prima se prilikom kalemljenja na prolece? I dal krenu grancice u frizideru, do kad mogu da se cuvaju? Ja sam probao da sacuvam grancice vinove loze, ali uvek krenu u frizideru. Sad treba da mi stignu grancice kajsije i bas mi je bitno da ih adekvatno sacuvam do proleca, ako znas neke cake?

misoo83
26-11-16, 19:41
Ostaje 100% sveze ako se pravilno cuvaju a prijem zavisi od onog ko kalemi, podloga i vremenskih uslova.
Ako stavis previse vode onda se ubudljave ili krecu pupoljci ako je premalo vode (vlage) onda se sasuse.
Moras provaliti kako da im napravis optimalne uslove znaci ni premalo vlage ni previse, i ja kada sam pocinjao sa kalemljenjem sam imao problema da sacuvam kalem grancice.
Jedne godine sam imao pola vrece kalem grancica kajsije koje sam drzao u frizideru, a pola frizidera su mi bile razne kalem grancice i sve su bile dobre kada je doslo vreme kalemljenja.
Kod kajsija sam u vrecu stavio jednu vlaznu krpu uvio vrecu, vezao kanapom i stavio u frizider i povremeno samo prekontrolisem stanje vlage u vreci sa kalem grancicama.

ns10
27-11-16, 10:21
Nisam znao da krecu ranije ako ima previse vlage, a ja sam cuvao tako sto sam kesu napunio vodom, onda prospem i u tako vlaznu kesu stavim grancice, ali su krenule pre kalemljenja, verovatno je bilo previse vlazno. Sad cu po tvom receptu.

mirlee
27-11-16, 10:51
Meni je taj nacin: u kesu sipam vode, prospem, stavim grane pa frizider uspeo. Jedino sto sam kalem grane uzimao krajem januara i poc februara. Tako sam sacuvao: jabuke, kajsije, tresnju i musmulu.

2pan
27-11-16, 15:36
Ja sam old school cuvao, u vlaznom pesku u podrumu, nesto kasnije sam uzeo grancice, ali sve se sacuvalo. Kad sam kalemio vec su malo bile krenule, ali zadovoljan sam prijemom, s obzirom da mi je prva godina kako kalemim

Knez01
27-11-16, 20:02
Nije najbitnija vlaga po mom skromnom zapazanju.
Najbitnije je plemke skinuti u pravo vrijeme tj. u potpunom mirovanju.
Zatim najbitnija je pravilna temperatura i pravilno mjesto u hladnjaku.
Sto dalje od vrata jer tu temperatura jako brzo varira i to nekoliko stupnjeva u nekoliko sekundi i tako puno puta na dan pri svakom otvaranju frizidera.
Sto se tice vlage treba je biti sto manje.
U vlaznoj krpi pa u vrecici ce se najprije javiti problemi.
Krpu je najbolje ne stavljati.
Ako plemke krecu prekasno su skinute sa stabla ili nisu na odgovarajucoj temp.ili oboje u isto vrijeme.
Sto manje vlage to bolje.
Blago zarosena unutarnja stijenka vrecice je sasvim dovoljno vlage za 3 mjeseca cuvanja plemki u hladnjaku..

gandrad
28-11-16, 21:11
Da , sasvim je dovoljno nakvasiti kesu iznutra...i uzimati plemke što kasnije, znači januar pa sve do početka februara, tad kad je najveća zima, kad sve "miruje"...( ja sam pretprošle godine uzimao još u decembru, što se nije pokazalo dobro, jebiga ne možeš kontrolisati frižider baš tako lako...ili imati taj aparat samo za to... i ne otvarati...)
I stavite malo više nego što vam je stvarno potrebno...i posle vršite odabir iz kese koje su najbolje...

Зоран
01-12-16, 19:35
Јуче је у комшилуку извађено и исечено једно стабло крушке старе сорте. Крушка је била стара и на издисају, али је имала и пар зелених грана. Ја сам калемио почетком септембра на спавајући пупољак, али не знам да ли ће се бар један од четири примити. Пре пар година сам је пробао, и по мени вреди је сачувати. Плод је средње величине ,жуте глатке коже, сладак са понегде тврђим "каменчићима", петељка често иде бочно. Питање за упућене гласи: да ли постоји било који начин да се сада сачувају калем гранчице?

vuxsd
01-12-16, 19:58
Vredi probati. Pokuđaj da isečeš grančice i stavi u frižider kako je objašnjeno u prethodnim postovima.... Meni je jedna izmakla ove godine ali je razlika u tome što je izvađena pre nego je opao list.
Pokušaj... pa ako uspe, razmnoži je....

suljaga
05-12-16, 13:02
Evo savjeta kako sacuvati kalem grancice

http://biovrt.com/voce/priprema-kalema-plemki-za-kalemljenje-vocaka

SimkeVa
10-12-16, 23:50
Može neki predlog, šta uzeti kao podlogu za krušku lubenicarku?

miroljubceful
11-12-16, 00:35
posadi 2 jednu na dunji BA a za drugu uzmi podlogu divlje kruske

SimkeVa
11-12-16, 00:50
U dvorištu stare kuće ima jedna za koju ni deda nije znao kada je posađena, ali je govorio da ima sigurno preko 80-90 godina. To je jedina za koju znam u selu. Ja ih bas volim pogotovo dok su onako tvrde pred samo zrenje, a i dolazi nekako rano u odnosu na ostalo voće, pa verovatno i zbog toga. Imam baš želju da je nekako sačuvam.

ns10
11-12-16, 08:34
Može neki predlog, šta uzeti kao podlogu za krušku lubenicarku?

Skoro sam procitao da se lubenicarka koristi kao posrednik pri kalemljenju na dunji, po tome bi trebalo da je podudarna, ali ce ti stablo na divljoj biti daleko dugovecnije.

Knez01
11-12-16, 16:49
http://i1379.photobucket.com/albums/ah144/knez011/Mobile%20Uploads/20150806_135353_zpskc0udooy.jpg (http://s1379.photobucket.com/user/knez011/media/Mobile%20Uploads/20150806_135353_zpskc0udooy.jpg.html)
http://i1379.photobucket.com/albums/ah144/knez011/Mobile%20Uploads/20150806_140201_zpsso83jzxb.jpg (http://s1379.photobucket.com/user/knez011/media/Mobile%20Uploads/20150806_140201_zpsso83jzxb.jpg.html)

Podloga ima jako velik utjecaj na plod.
Sitnija Lubenicarka je sa stabla koje je kalemljeno na divlju krusku a krupnija sa stabla koje je kalemljeno na glog.
Plemka je potpuno ista.
Sitnije Lubenicarke sa podloge divlje kruske su puno bolje obojenog mesa,socnije i slade dok su sa gloga krupnije ali slabije obojene iznutra te suhe i bezukusne

2pan
11-12-16, 17:07
Kakva su vam iskustva sa kalemljenjem vise sorti kruske na jednoj podlozi? Ja sam ove godine kalemio po 2, i imam i nekoliko starijih stabala gde su kalemljene 2 razlicite sorte na jednu podlogu. Zanima me moraju li obe sorte da stizu u isto vreme (meni je to logicno)? Odradio sam ove godine za probu na jednoj podlozi (divlja kruska 2 palca debela, na procep kalemio) kombinaciju boskova bocica i junska lepotica, bas da vidim dal ce moci. Zasad ravnomerno teraju... Zanima me sta ce biti kad prorode. Logika kaze da ce rana sorta iscrpeti biljku i da ce kasna biti mnogo slabija, ali videcemo... Cuo sam da su neki ljudi radili i kalemljenje po 8 sorti na jednu podlogu ^-^

milanristicks
11-12-16, 21:10
Sto se tice podloge divlje kruske i njih ima vise sorti kod mene mogu da se nadju kruske (divlje)sitnijih plodovakao kliker pa neke budu kao sitnije jaje isto tako ima i divljih jabuka.Sve stare sorte se kaleme na divljaku kruska na krusku jabuka na jabuku i tako ako hocete dug vek biljke .A na glog moze samo musmula na dunju dunja jedino tada dugo traju u svakom drugom slucaju su kratkog veka. Skoro sam video krusku staru desetak godina kruna manja nego oblacinka visnja a iz krena izbijaju mladari dunje za mene su divljake zakon sve ostalo je bacanje para.>:({

Knez01
12-12-16, 15:07
Potpuno tocno i istinito.
Samo bi jos dodao da rasadnicari vole vegetativne podloge jer ih je puno lakse i brze uzgojiti i puno ih je lakse i kalemiti sa vecim postotkom uspjesnosti.
One su nezamjenjive za intenzivne vocnjake gdje se puno upotrebljavaju pesticidi i mineralna gnojiva i gdje nema travnog tepiha uz vocku.
Za okucnice, dvorista i bez intenzivnog uzhoja,prskanja vegetativna podloga je bacanje novaca.

gandrad
12-12-16, 19:27
Da " divlje" podloge su dugovečnije...ali kažu da kasnije ulaze u rod...A po meni najbolje su sejanci divljih sorti...jer ovo što se nađe slobodno u šumi je najčešće manjkavo zbog lošeg korena ( ili imaju preduboku , centralnu žilu , pa kad izadiš takvu biljku ona skoro da nema nikakve žilice osim par "brkova" ako slučajno ne potrefiš dubinu vadnje ili je deo nekog većeg korena, tako da se jako teško prima).
Što se tiče kalemljenja više sorti na jednu podlogu, meni to , na neki način, liči na nekakvo "silovanje" prirode...Ono lepo izgleda, i atraktivno...
Što se tiče gloga...pored mušmule, pretprošle godine sam kalemio jabuku a ove sezone i krušku....Primilo se... a šta će biti dalje, što se tiče dugovečnosti, videćemo...
A imam i aroniju na glogu...

bak01
25-12-16, 22:27
Dali je rano uzimati sada kalem grancice za cuvanje u frizideru?

ubovicratko
25-12-16, 23:21
Nije ako ti je stalna temperatura, ali sto bi uzimao sad kad mozes i u februaru?

- - - - - - - - - -

Da " divlje" podloge su dugovečnije...ali kažu da kasnije ulaze u rod...A po meni najbolje su sejanci divljih sorti...jer ovo što se nađe slobodno u šumi je najčešće manjkavo zbog lošeg korena ( ili imaju preduboku , centralnu žilu , pa kad izadiš takvu biljku ona skoro da nema nikakve žilice osim par "brkova" ako slučajno ne potrefiš dubinu vadnje ili je deo nekog većeg korena, tako da se jako teško prima).

A cena sadnicama ista ^-^

gandrad
26-12-16, 18:31
U pravu si druže. Ali ja nisam sa tih pozicija,jer kao nešto proizvodim samo za mene...

gandrad
11-01-17, 15:58
Da li je vreme za skupljanje plemki voća za naredno kalemljenje...?
Ja sam prošle godine , negde u ovo vreme...možda neki dan kasnije...

zarkodj
12-01-17, 10:40
U pravu si druže. Ali ja nisam sa tih pozicija,jer kao nešto proizvodim samo za mene...

Ja bih sačekao još mesec dana ,što se tiče plemki.

gandrad
12-01-17, 14:17
Pa dobro, još je hladno...a ko zna kako će biti za mesec dana...šta ako otopli...?
Ja sam pretprošle godine neke plemke pokupio još u decembru...a prošle u dva navrata, sredinom i krajem januara, onda idu u frižider...i pojedine otpadnu , a inače mogu trajati do kraja marta...

2pan
12-01-17, 20:05
men se cini da je rano...

gandrad
13-01-17, 15:07
Ma nije rano ...evo već "pola dva"...Pa dobro ovaj mraz ih drži baš kao u frižideru....možda još bolje...

ubovicratko
21-01-17, 23:19
https://lh3.googleusercontent.com/VYG3wjBclSrdV5NyhMT2yY2uuPiB_huR0MxC0evzlaYO9yi_3P AvWLTcxsdtp9YBaESs1z_u2lJOxw=w367-h220 (https://s24.postimg.org/sepjlsn7p/20170120_153203.jpg) https://lh3.googleusercontent.com/oEcEl-qwZjUfjpFgU6EQwosCcx_mbAj-rDk23uKZioQLeV2gsJU09b1YXi9tL49YBSSA-Lem95T8mQ=w367-h220 (https://s27.postimg.org/lub07udzn/20160825_115955.jpg)
Vinogradarka - ne znam kako spavajuci izdrzava ove minuse?

Priprema Viljamovke na posrednik kaludjerke (spavajuci viljamovka, pa u prolece engleski spoj kaludjerku na dunju)

https://lh3.googleusercontent.com/2VK54wMUChF09Z64u58Uj_FWS1RLeEBNkezJVdp-opxUhqv_QeP3HMcMFQgcXxK7Rlq0KhFeTCSpig=w132-h220 (https://s23.postimg.org/bgb550lmj/20160907_155109.jpg) https://lh3.googleusercontent.com/1I2HRk8NdW3Ar3GCLXJ1H9Uuh7GPfeBK7Y0BOE4_UJcJME017P 0UKNeGqFhKZJOLRK4_X-LdzwE2ZA=w132-h220 (https://s24.postimg.org/ldjjidu5h/20160907_160233.jpg)

gandrad
23-01-17, 18:53
Interesantno!!! Znači ovako sa spavajućim pupom odsečeš ...pa na dunju?
Majstorski!!!
Znači "to je to" odnosno "reverzibilna hidroelektrana" možda nije lepo poređenje ali najtačnije, koje mi je moglo pasti na pamet...
Čestitam! A za minuse ne brini...juče slušao nekog profesora na onim poljo-emisijama, koji kaže, da nema brige oko izmrzavanja, jer kad je voćka u mirovanju...maltene hibernaciji...i nema "prometa " sokova nema ni bojazni...

mirlee
23-01-17, 20:28
Imam jedno amatersko pitanje, a krenucu redom.
Prosle godine sam prvi put kalemio, uzeo plemke pocetkom februara, cuvao u frizideru, kalemio kada je krenula vegetacija (od 03.03. do 15.03.).
Kalemljenje na procep i pod koru je bilo uspesno, ali za prvi put nisam mnogo komada uradio za cim zalim. Prost spoj i sedlo na par komada nisam dobro uradio.
Jedan primerak jabuke na kraju prethodne godine:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170123/397d2fa27d94484f5ff2590f1495b078.jpg
Deo placa koji je zarastao sam ocistio i zasadio voce, a za drugi deo nisam imao snage i vremena, ali sam skontao da mogu kalemljenjem da ga oplemenim pa tako i uredim.
Nemam mnogo slobodnog vremena, ali kad god stignem, odrzavam seosko domacinstvo i voce.
Trrba mi savet za ovu godinu, malo vise bih kalemio pa da vidim kako to najbolje da izvedem. Uzecu plemke u toku februara i stavicu u frizider jer mi je najlakse tako. Mene interesuje zbog nedostatka vremena, da li nesto da kalemim i u februaru dok vegetacija miruje ili da sacekam kretanje sokova u podlozi pa da to produzim do par nedelja. Sta bi mi bilo uspesnije:
1. Kalemljenje u mirovanju (februar),
2. Kalemljenje u poodmakloj vegetaciji (npr poc aprila) sa plemkom koja miruje?
Od podloga, mladjih i starijih imam dzanariku, sljivu (ranka), poneku tresnju i glog, pa cu kalemiti uglavnom sljivu i kajsiju.
Nabavio sam i malo podloga iz sume, jabuka i tresnja:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170123/45124f42aef51e671ac4d11af65eac8b.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170123/a005c53c826b07236f16ade152c6507f.jpg
Nadam se da sam razumljivo postavio pitanje.

2pan
24-01-17, 00:09
mislim da ne valja da zuris sa kalemljenjem

ubovicratko
24-01-17, 08:56
Pa bitno ti je da izbegnes jace minuseve (temperaturu), ako plemke mozes sacuvati da ne krenu, onda bolje kasnije kalemiti

mirlee
24-01-17, 10:30
Pa ako uzmem plemke 15 feb, mirovace u frizideru do 15 aprila nadam se.
Jedino ne znam koliko duzina mirovanja utice negativno na kalem grancicu ili to nema veze.

ubovicratko
24-01-17, 11:13
Najveci problem ti je da ona ne krene, vlazna kesa i te stvari znas, inace to su najbolji prijemi kalema - ako je podloga u fazi vegetacije a plemka u mirovanju
Ljudi uglavnom stavljaju u frizider gde im stoji hrana - a to se cesto otvara pa mnogima se plemkinje probude - tu je problem, najbolje je staviti najblizoj polici odakle ide sistem hladjenja, a da nije blizu vrata i mozda cak i neki akumulirajuci sloj oko plemkinja da sto manje ima promene temperature

mirlee
24-01-17, 13:59
Znam da je daleko uspesnije kada krenu sokovi u podlozi. Video sam kako je kod preranog kalemljenja, plemka krene, izgleda da je uspelo, a podloga bez sokova i ne dodje do povezivanja.
Za frizider jeste problem sto temp varira, a mora da postoji resenje i za to, mozda one torbe za cuvanje decije hrane ili nesto sl.

gandrad
24-01-17, 18:44
Da , može se desiti da te torbe pomognu, da održe stalniju temperaturu...Što se tiče vremena kalemljenja, moraš voditi računa da neke voćke ranije kreću, kao trešnja , na primer, kreće mnogo pre jabuke...Ne znam sve detalje ali ću ja, a i tebi preporučujem, da se vratimo kroz temu malo unazad i podsetiti se , takvih detalja, a i šta bi drugo u ovom periodu...Definitivno sve zavisi o vremenskim prilikama u narednom periodu, ali moje je mišljenje da do aprila će svakako biti završeno kalemljenje sa ovako čuvanim podlogama, već u tom periodu biće na raspolaganju plemke sa drveta, naravno u zavisnosti od sorte...

mirlee
24-01-17, 19:10
Prethodna godina je bila katastrofa, sve je prerano krenulo. Secam se, cvetale kajsije u februaru opusteno.
Mene zeza sto samo subotom mogu da odem da kalemim, pa mi brzo prodje taj period kada mogu da odradim. Mozda uhvatim i neko popodne, videcu.

gandrad
01-02-17, 20:08
Ja sam danas , sakupljao plemke za predstojeću sezonu...Imam dve vrste trešnje, čačansku rodnu, kajsije, breskve, jabuku zimsku i krušku staru...
Trebam još kod mene da uzmem jabuke... nakalemio bih crveni delišes na neku divlju podlogu pošto mi se suši ovo staro stablo. Uzeću stenli i čačansku ranu, badem i mušmulu...zatim kivi i aroniju...Sveto ide u frižider ...a nisam siguran za kivi i aroniju...da li da njih skidam sa grane...A moram uzeti i kesten , tu u komšiluku...

mirlee
01-02-17, 20:32
Pravo vreme po meni za grancice, ja samo cekam jos malo da se otopi sneg, pa po selima da krenem. Kakve su ti podloge za kesten i aroniju?
Takodje bih voleo da nadjem jos neke vrste sljiva za kalemljenje, a da nisu cacanke, stenlej i sl.

gandrad
02-02-17, 19:56
I ja bih još neke šljive...top i slično...ali...
Aroniju nisam još sklonio , ona mi je kod kuće u dvorištu...ona gore u vinogradu sve su neke tanušne...a i kesten sam ostavio za sutra...
Danas sam iz mog voćnjaka sakupio čačansku ranu...imam samo jedno staro drvo, a i ono je pri kraju, prošle godine sam nakalemio jednu a ove ću još par komada.
Zartim sam ostavio stenli i lepoticu od šljiva...Ja imam na dve lokacije voće pa ga ovim putem prenosim i šaram da imam i tamo i tamo...
Uzeo sam badem, te viljamovku i karmen i nekoliko pruteva crvenog delišesa i jednu sortu rane jabuke...Znam da su one nove sorte i da ih treba redovno tretirati ali ja mnogo volim taj slatkasti ukus delišesa tako da pošto ovo stablo jede žilogriz i osušiće se ove godine, staviću nekoliko komada ,pa nek ima u voćnjaku, pa koliko rodi...

vocarcg
02-02-17, 20:03
cuo sam da kad se zavrsi kalemljenje da mjesto dje je kalemljeno moze da se prodje ljepilom za drvo?! cim je najbolje omotati spoj??

ubovicratko
02-02-17, 20:29
http://vizantgm.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=15&id=43&Itemid=6
Ne trebas nista mazati na mestu spoja, mazes samo plemkinju vrh da tu ne gubi vodu.

mirlee
02-02-17, 20:39
Gandrad,
Kod mene dzanarika i slljve uglavnom pa takodje planiram lepoticu, stenlej, rodnu i kajsije, a bi da ubacim jos neku sljivu, samo da nadjem plemke. Za kruske, zeznuto naci podlogu, a imam par starih sorti, pravo vreme da se razmnoze.
Takodje sam po sumi nakopao tresnje i presadio kod mene, tako da cu kalemiti dosta visnje i tresnje.
Za vocarcg:
Na dosta klipova po netu sam gledao da koriste lepak za drvo, ali ja sam koristio fitobalzam italijanski, ne znam koja je marka.
Spoj sam omotavao izolir trakom i pvc vezivom ojacam.
Gledajuci snimke na netu, video sam laksi nacin i to strec folijom, moze ona kucna, tako da cu obavezno probati.

mirlee
02-02-17, 20:42
http://vizantgm.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=15&id=43&Itemid=6
Ne trebas nista mazati na mestu spoja, mazes samo plemkinju vrh da tu ne gubi vodu.

Kakve su cene?

ubovicratko
02-02-17, 21:00
250 dinara 200 m, ali pitanje je oce li ti hteti prodati kotur, dva prodaje se na 10

mirlee
02-02-17, 21:12
Dobra stvar, nije ni mnogo za dva komada, ali bas veliko pakovanje (10 kom).
Jedan kotur bi mi bio dovoljan, da je 1 m po kalemu potrosnja, to je 200 kom, za amatera puna kapa i vise od toga.

ubovicratko
02-02-17, 21:17
Dobra stvar, nije ni mnogo za dva komada, ali bas veliko pakovanje (10 kom).
Jedan kotur bi mi bio dovoljan, da je 1 m po kalemu potrosnja, to je 200 kom, za amatera puna kapa i vise od toga.
:-) ne treba ti ni 30 cm po kalemu :-)

ns10
03-02-17, 10:04
:-) ne treba ti ni 30 cm po kalemu :-)
Ja sam pre nekoliko godina narucio jedan kotur i deset strec folija (one idu samo po deset), poslali su bez problema. Jos mi traje, a bas sam dosta kalemio. Ako oni nece da posalju jedan kotur, imas njihove distributere-preprodavce, neznanto skuplji, a salju male kolicine.

mirlee
03-02-17, 10:23
Pozvacu danas da pitam.
Recite mi da li traku koristim i za procep i za npr. englesko kalemljenje?
I za sta si koristio strec od njih ns10?
Inace volim da presek podloge premazem fotobalzamom pa kada se sasusi motam trake, sad ne znam dal je to bezveze, ali racunam da je bolje za drvo.

ubovicratko
03-02-17, 11:00
Traka se koristi za prolecno kalemljenje, e sad da li ces raditi procep ili englesko od volje ti, nemas potrebe premazivati, samo trakom lepo upakuj i ne moze se susiti spoj.
Strec foljija je za kalemljenje na spavajuci.

mirlee
03-02-17, 11:11
Kalem traka: min 5 komada po 400 din, sto mu dodje 2000 din.

miroljubceful
03-02-17, 17:48
koliko ti treba trake? ja kupujem pa kupujem,tako da mogu da ti ustupim koliko ti treba nje,a a moze i folija kako ti odgovara

Комадара
03-02-17, 19:26
Ја сам платио у Крагујевцу 200 метара 402 динара.

- - - - - - - - - -

И маказе 3т које сам платио 3000 динара. Превоз до Београда око три стотине динара.

mirlee
03-02-17, 19:27
koliko ti treba trake? ja kupujem pa kupujem,tako da mogu da ti ustupim koliko ti treba nje,a a moze i folija kako ti odgovara
Pogledacu u poljo apotekama i javljam ti za par dana. Ima migros u kragujevcu moze da se naruci.
U svakom slucaju hvala, ako se ne snadjem, ne bi bilo lose da mi posaljes.
Inace mi jedna treba.

gandrad
03-02-17, 19:54
Ja sam od prošle godine koristio gumice za kalemljenje. Ima ih u svakoj poljo apoteci. Ne sećam se cene , a planiram ovih dana da idem da kupim za ovu sezonu...
Ranije sam koristio izolir-traku i beli lepak-tutkalo... a prošle sam uzeo fitobalzam...isto u apoteci, i isto se koriste i jedan i drugi...kod engleskog mažeš samo vrh plemke , bilo čim, kad nisam imao čim da mažem ,ja sam stavljao parče izolirke...a kod procepa ( ili ono sa strane ,kako primenjuje Ratko) mažeš ceo onaj panj odozgo ...i opet vrh plemke...
Gumica ima malu prednost jer njome možeš , nekako, više da stegneš, dok trakom samo obmotaš...i ne moraš tokom dalje sezone da je diraš jer ona sama otpadne, a traku trebaš , ipak, sam ukloniti...
A probao sam i sa streč-folijom, onom kuhinjskom, samo izrežeš kolutove na 1-1,5 cm širine...ali njoj u radu teško možeš da kontrolišeš tu širinu, jer kad oćeš malo da zategneš, traka prelazi u uzani ,skoro, kao konac i onda moraš više puta obmotavati...
No u svim varijantama se prima kalem, a radio sam i engleski i obični spoj, te procep...
Sa ovom trakom za kalemljenje nisam probao...
Mirlee@ pa kad si našao u šumi divlje trešnje , samo malo dublje trebaš tražiti i divlje kruške...jer i one su doosta rasprostranjene ( barem u mom okruženju), a najveći problem je zapravo divlja jabuka jer se jako teško nalazi u šumi ( bar u mom okruženju, opet kažem).

mirlee
03-02-17, 20:24
Imam i gumice, probao kada sam kalemio na cip, pokusacu i sa njima.
Inace sam radio sa izolirkom i fitobalzamom, a sada hocu da probam i ovu traku.
Kod nas tresnje dosta, jabuke takodje, mada koren slab, ali za krusku moras da se namucis.
Samo da te pitam za gumice:
Odradim engleski npr, pa zategnem gumicom i preko fitobalzam?

gandrad
04-02-17, 19:50
Ma ne, samo vrh plemke namažeš bilo voskom , bilo lepkom...mada ništa neće smetati ako namažeš preko gumice...

mirlee
05-02-17, 09:21
Juce sam obilazio teren za kalemljenje, malo cistio oko podloga za laksi pristup pri kalemljenju. Imam dosta gloga i naravno jabuka, sljiva i dzanarike. Od sljiva mi je jedan deo crvena ranka i za nju spremam kajsiju. Jedino ne znam sta da radim sa glogom, na njega sam kalemio musmulu i to je to za sada, a ove godine bih probao nesto drugo. Kod mene je crveni glog pa citajuci vidim da on nije pogodan za aroniju, a crni glog jeste. Sta ce biti ako nakalemim aroniju na crveni? I pored toga ako kalemim krusku na glog, da li je bolje npr da uzmem staru visuljku, neku staru sortu mednjaca ili npr junsku lepoticu, viljamovku?
Mozda bih mogao i dunju na glog, ali malo me zezaju plemke jer su stabla u mojoj blizini obolela od ervinije pa ne bih da je sirim. Juce sam bas jednu staru dunju isekao do osnovnih grana zbog ove bolesti, pa neka potera nove mladare.
Voleo bih neko iskustveno da mi kaze, a znam da je bilo reci posebno o aronije, mada kod mene nema ovo mekinja, brekinja itd.
Hvala!

малина994
05-02-17, 11:13
Поздрав калемари. Желео бих у свом дворишту да посадим мушмула, па шта мислите о дивљој крушци као подлози за мушмулу. Имам наравно и могућност да то буде и бели глог, али желео бих да дрво буде веће и бујније а не слабо до средње бујно. Наравно да бих за крушку за разлику од глога обезбедио оптималније услове у земљишту, веће рупе, више органског ђубрива типа компост, сифорга и сл. Lkl{{

YT1RDI
05-02-17, 14:02
Ама људи слободно експериментишите и калемите све на све да видите шта ће испасти. Најбоље је лично искуство. Друга је прича плантажа и комерцијални засад. Ово схватите као оглед и не заборавите да записујете где, кад, како... Ја калемарски ножић и траку не вадим из торбе (раније сам користио белу траку ал' је уочљива из даљине па људи поваде и однесу али није ми жао).

I pored toga ako kalemim krusku na glog, da li je bolje npr da uzmem staru visuljku, neku staru sortu mednjaca ili npr junsku lepoticu, viljamovku?
На глог сам калемио Санта Марију и до јесени је истерала око 35 цм али нисам отпратио следећу сезону јер је неко ископао.

gandrad
05-02-17, 14:30
Što se tiče gloga kao podloge za kalemljenje, neko je rekao da ona može poslužiti samo kao prelazno rešenje, tjt. da se sačuva neka voćka , pa da se iduće ili za dve godine prekalemi na pravu , vama potrebnu podlogu.
Ja sam kalemio mušmulu, vrlo uspešno, i opet ću,a razlog je da su i neke stare mušmule kupljene u rasadniku ( kupio i zasadio još moj Otac), ustvari bile na glogu...
Kalemio sam i aroniju i to na onom belom ili crvenom glogu i eno jedna sadnica ima blizu dva metra a druga je malo manja, stoga što je bila u gustoj šumi a presadio sam je jesenas...Crni glog u mom kraju je jako redak , a o njegovim sadnicama i da ne pričam...
Još sam na glogu kalemio jabuku, sad će joj biti tri godine i visine je oko metar i po, a debljine, tako kao malić prst...ovog proleća ću je prekratiti na 90 cm , radi formiranja krune...a isto je kalemljena u tuđoj parceli u šikari i očekujem da će je neko maznuti ( već su iskopali sličnu mušmulu). A imam i krušku na glogu, kalemljenu prošle godine , ali je nešto slabo napredovala , videću šta će biti sa njom. I ne sećam se koja je kruška u pitanju.
A tvoje dileme Mirlee@ da li ćeš ovu ili onu drugu...svejedno, ali bolje neku staru , jer koliko ja znam vilja teško ide i na dunjii na divljoj kruški, i tamo mora međupodloga, a kamoli na glogu....
A kolega što se raspituje o mušmuli, možda bi bolje bilo da nađe divlju mušmulu za podlogu u nekom zapuštenom voćnjaku ili vinogradu...A za krušku kao podlogu za mušmulu ne znam...možda.

2pan
05-02-17, 14:47
Danas odlozio prve kalem grancice u frizider, conference i neku kasnu meni nepoznatu... Prosle godine sam ih stekao u vlaznom pesku (uspesno), sad cu da probam u frizideru. Nakvasio sam kesu, lepo je iscedio i umotao grancice u nju. Nadam se da ce biti ok... Za ovu godinu planiram samo te dve kruske i dve jabuke da kalemim, eventualno neku sljivu. Od nekog sejanca mi ispala mnogo dobra jabuka (definitivno neki hibrid, ne lici ni na jednu koju su moji sejali), pa planiram da prekalemim sa nje na samoniklu podlogu, da vidim kako ce da ispadne.

gandrad
06-02-17, 16:24
Ma i ja neću mnogo,ali sam sakupio plemke ko' da imam rasadnik...A najveći mi je "problem" tridesetak komada vinogradarke koju sam prošle godine posejao a nemem dovoljno plemki ni breskve ni kajsije . Što se ostalog tiče , čekam nekoliko podloga burlata, jabuke i kruške od jednog kolege, a i jasam spremio, eto van toga, još nekoliiko podloga ....možda ću neku ranku još prekalemiti i to jesve...

mirlee
06-02-17, 16:46
Jedno konkretno pitanje:
- uzeo sam podloge divlje tresnje iz sume i presadio kod mene (na slici), uglavnom su malo deblje i kalemicu visnju i tresnju, a interesuje me visina kalemljenja?
Ne razumem se toliko u podloge, kalemicu na procep kod debljih ili engleski, a plemke cu skupljati po okolini.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170206/0ed4e0f57f8beb4f615ba7563554d704.jpg

Od danas skupljam plemke pa u narednih desetak dana, nadam se da ce biti na "vreme".

gandrad
06-02-17, 17:19
Ne mogu ti dati neku "stručnu" preporuku za to što pitaš-visinu. Obično rasadničari kaleme pri zemlji nekih 5-10 cm. ja sam za moje potrebe kalemio visoko...a razlog sam našao ovde na forumu isčitavajući teme o trešnji i kalemljenju...naravno i o osatalim voćkama a naj sličnije kajsiji...
Glavni razlog je prolećni mrazevi i pucanje kore tzv. apopleksija...i onda sam kalemio kako koju i gde mi je odgovaralo za plemku, što kažeš, engleski ili procep...ali ne niže od nekih 60-70 cm i više ....nisam baš precizno proveravao....
Ja sam isto tako kao ti navadio u šumi ,ali sam posadio na stalno mesto i ne mogu onda ležati na zemlji u rano proleće i kalemiti na 5 cm od zemlje...to se radi kad se radi kalemljenje " iz ruke" , kad su podloge u trapu, podrumu ili gde već...
Kad samo već kod teme...imao bih i ja jedno pitanje za iskusnije: Koliko je bujna biljka ako se badem kalemi na vinogradsku breskvu?

mirlee
06-02-17, 18:29
Dosta sam ove teme opet prelistao i ima neka prica:
Ako je bujna podloga, povecanjem visine kalemljenja se smanjuje bujnost, ako je krzljava nemam pojma.
Meni logicno da divljake tresnje i jabuke budu bujne pa samim tim mi je ok da idem visoko, mada je meni svejedno manje, vise, ali ajd da znam.
Mnogo je lakse da se kalemi visoko, stojis i radis normalno, a ovako se valjas po blatu i poturas sta nadjes.
Za kajsiju cu sigurno visoko, to sam video da je bolje.
Upravo sam isao po plemke i evo jedne:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170206/440449fe724b724096b459a41b513367.jpg
Da li da ostavljam samo gornji deo, debljine do 0,5cm ili da spakujem sve pa da probam?
Kesa, voda pa jos jedna pvc kesa u kontra smeru i dve gumice, pa stavio u poslednju policu frizidera, ona kao fioka.

vuxsd
06-02-17, 22:05
Trebalo bi da jednogodišnji porast izabereš, mada sam ja gde je porast kratak (par pupova i 5-6cm grančica) ostavljao i dvogodišnji. Za kalemljenje biraš pupove u sredini ni tamo gde je mnogo tanko ni gde je mnogo debelo. Mada sam ja uzimao kako sam stigao. Gde su grančice 'gađale' podlogu po debljini tu sam išao engleski spoj, gde je podloga bila deblja tu sam išao na procep. I uvek sam ubacivao ponegde i pup iako mu nije bilo vreme. Neki pupovi su se primali neki nisu, negde su se primile obe varijante.... negde ništa.... ali najvažnije je da pokušavaš i da u tome nađeš zadovoljstvo.... Te podloge što se ne prime posadiš na stalno mesto pa onda kalemiš na zeleno ili u avgustu ili septembru na čip....

miroljubceful
06-02-17, 23:37
nakalemi na jedno30- 35 cm od korena ili gde ti vec odgovara debljina kalem grane,nemoj mnogo da razmisljas oko tog

mirlee
06-02-17, 23:45
Pa da, znam da treba jednogodisnji, al sve nesto tanko i kratko.
Imam i dosta starijih podloga pa cu na procep, a rad sam bio da imam deblju plemku pa kao onaj isecak da napravim.
Probao bih neke stvari, ali da ne budu bas besmislene.
Prosle godine, inace prvo kalemljenje, imao sam grancice kajsije, pa max 3mm su imale u precniku i iskreno od 4 drveta, na tri se po bar jedna primila, a bilo je na procep sa 2-4 plemke.

Ok Miroljube, hvala, cisto kad vec radim da ne bude glupo.

vocarcg
07-02-17, 00:25
Interesuje me ovo... Naime, pored jabuke crveni delišes je iznikla "divlja" jabuka.. E sad me zanima, da li mogu da divlju jabuku isčupam, da na nju nakalemim sta mislim, pa da je usadim, da li se na taj nacin moze "primiti" kalem. Mozda je glupo pitanje, ali nov sam u ovome, ucim uz vasu pomoc. Neki kazu da, kad presadim i na kalemim da je pitanje da li ce uopste ostati ta divlja jabuka u zemlju, a kamoli oce li se kalem primiti....???

vuxsd
07-02-17, 09:50
Uradi tako, biće to u redu.

Knez01
07-02-17, 11:21
Najvjerovatnije izdanak divlje jabuke nema svoj korijen pa od toga nece biti nista.

gandrad
07-02-17, 15:01
Interesuje me ovo... Naime, pored jabuke crveni delišes je iznikla "divlja" jabuka.. E sad me zanima, da li mogu da divlju jabuku isčupam, da na nju nakalemim sta mislim, pa da je usadim, da li se na taj nacin moze "primiti" kalem. Mozda je glupo pitanje, ali nov sam u ovome, ucim uz vasu pomoc. Neki kazu da, kad presadim i na kalemim da je pitanje da li ce uopste ostati ta divlja jabuka u zemlju, a kamoli oce li se kalem primiti....???

Ja , na prvo čitanje nisam ni ukapirao ,šta si pitao...alii vuxsd@ i Knez01@ su ti dali ispravne odgovore , a ipak suprotne...
Ja ti mogu reći iz ličnog iskustva, što ne mora biti tačno....Naime vađenje,ili odvajanje mladara pored samog drveta, panja , pa i malo dalje, je problematično ,jer nema ili vrlo malo ima sopstvenih žilica ( probao sam-zato i pišem)...i jako teško,skoro nikako, se prima ,da bude samostalna biljka (inače to su tzv. "brandusi" koji se moraju redovno skidati oko voćke, nekoliko puta godišnje,jer štete matičnom drvetu)...možda moraš probati da ideš na ožiljavanje , pa tek naknadno da kalemiš ...
Konkretno, probaj da izvadiš te izdanke i izaberi one koje imaju žilice i posadi negde i neguj do kalemljenja....ili na pup u avgustu ili iduće godine...
No, niko mi ne odgovori na pitanje, koliko bujna zna biti biljka , kad se na vinogradarku nakalemi badem? Koji razmak moram ostaviti i koliko će biti veliko to drvo , recimo, za desetak godina...?

vuxsd
07-02-17, 16:20
Gandrade, ja sam badem na vinogradarskoj breskvi sadio na 5x4. Al su još mali da bi ti rekao koliko porastu.

U vezi izdanka divlje jabuke.... gledao sam na internetu gde se kalemi iz ruke na podlogama koje nemaju ni žilicu. Ne bi sigurno kalemili da to neće da se primi. Verovatno to posle nekako neguju.... Pitao sam slično pitanje na forumu.... pa su mi iskusniji odgovorili da takva biljka (podloga + plemka) može da nastavi da raste.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti/page86

Ipak je bolja varijanta ovo što je napisao kolega Gandrad da se to malo odneguje pa da se tek onda kalemi.... Ja slično radim sa izdancima džanarike ispod jedne stare kajsije... Mada kažu da podloga džanarika treba da se proizvede iz semena....

2pan
07-02-17, 23:00
Slazem se, presaditi vocku,pa dogodine kalemljenje,ako bude ok

oktopod
08-02-17, 13:26
Nije tema za pitanje, ali ovde ljudi imaju iskustva....

Da li se nakon rezidbe vocaka gde imamo puno orezano, mnogo grana prekraceno, uklonjeno itd, preseke mazati Drvofiksom? A tutkalom? Da ne povuce biljka u sebe to kao neki otrov, cenim da moze jer tutkalo spominjete za kalemljenje, jos za drvofix nisam siguran ne znam ni sta je to.

Sloba31
08-02-17, 13:32
Nije tema za pitanje, ali ovde ljudi imaju iskustva....

Da li se nakon rezidbe vocaka gde imamo puno orezano, mnogo grana prekraceno, uklonjeno itd, preseke mazati Drvofiksom? A tutkalom? Da ne povuce biljka u sebe to kao neki otrov, cenim da moze jer tutkalo spominjete za kalemljenje, jos za drvofix nisam siguran ne znam ni sta je to.

Drvofix i tutkalo ti je isto i svi to koriste u zadnje vreme u mom kraju za premazivanje preseka posle orezivanja. Cak se i u literaturi to moze naci kao predlog.
Znaci ne moze da steti.

mirlee
08-02-17, 15:22
Kupio sam traku za kalemljenje, malo vise od 400 din, hvala @miroljubceful na ponudjenoj pomoci i javi molim te kada kreneš sa kalemljenjem na otvorenom ove godine.

Evo jedan noviji video, a povodom stare price, tresnja na visnji:

https://www.youtube.com/watch?v=stseebbCI18

Ima li ova kesa osim zastite od sunca jos neku ulogu:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170208/fad934859a0b5deffc843da6a9f2d5dc.jpg

DarkoCV
08-02-17, 22:52
Evo mojih tresanja kalemljenih na visnji, slikano u decembru 2016. Tresnje ce sad na prolece uci u cetvrtu godinu. Visnje su bile stare 2-3 godine pa sam kalemio na visoko, prva je engleski spoj a druge dve su na procep. Kod mene u selu se ova visnja zove marela, ne kalemi se posto lako klija iz semena i tera izdanke. Inace su ove tri tresnje moji prvi pokusaji kalemljenja, posle sam krenuo da kalemim i drugo voce. To cu objaviti u nekom drugom postu.

http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_51261545_041220161720.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_51261545_041220161720.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_371646215_041220161722.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_371646215_041220161722.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_64634131_041220161726.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_64634131_041220161726.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_92911565_041220161738.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_92911565_041220161738.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_743292551_041220161735.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_743292551_041220161735.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_82588063_041220161734.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_82588063_041220161734.jpg)

ubovicratko
09-02-17, 08:39
Ima li ova kesa osim zastite od sunca jos neku ulogu:

Dovoljno je samo zatvoriti necim ranu na vrhu plemke, nema potrebe stavljati kesu, verovatno mozda jos od ptica zastita, da ne slecu.

- - - - - - - - - -

Zanimljiva varijanta:
https://s29.postimg.org/vbayvszpv/image.jpg (https://postimg.org/image/vbayvszpv/) https://s28.postimg.org/vxceh9zkp/image.jpg (https://postimg.org/image/vxceh9zkp/)
https://s30.postimg.org/htwtuihgd/image.jpg (https://postimg.org/image/htwtuihgd/) https://s28.postimg.org/6olrxzo15/image.jpg (https://postimg.org/image/6olrxzo15/)

Knez01
09-02-17, 11:16
Jel to nije dobro podešen datum na fotoaparatu?

oktopod
09-02-17, 11:51
@darkocv drago mi je sto vidim da ti debljina podloge i tresnje prate jedna drugu, izgleda da je ta marelica podjednako bujna kao sorta tresnje koja je kalemljenja pa bi bilo dobro da nam kazes i ime sorte da znamo, posto je kalemljenje tresnje na visnju obicno neuspeh jer se krosnja odlomi vremenom jer joj grane budu znacajno deblje od podloge.

Ja sam vidjao da ljudi stave kesu na kalem, vezu je ispod mesta kalemljenja i tako zastite kesom ceo deo...a od cega? To sam se i ja pitao i pravo da vam kazem iz licnog iskustva sa tek posadjenim sadnicama, nesto mi je izjelo par pupoljaka komplet kad olistaju, sve listove i sve komplet, ostane samo rupa na mestu gde je bio pupoljak. Verovatno pipa ili moze da se desi i rutava u nedostatku cvetova.

Drugi razlog je mozda i zbog ptica, isto iz licnog iskustva gde mi je ptica tacno sam je video sletela na kalem i polomila, kesa je tera, nije joj privlacno da sleti tu. Takodje mi se desava na mladoj sadnici lepo isteraju grane onda sleti ptica i odvali jednu dve i muke zive posle za formiranje krosnje.

Tako da to ja vidim kao razloge. Ko kalemi par komada pa mu je od velikog znacaja da sve uspe taj nek proba i sve da ih sacuva.

p.s. inace se protiv sletanja ptica napravi od neke odsecene vitke grane kao naopako slovo U pa se veze ispod mesta kalemljenja, tako ptica sleti na to znaci mora biti dobro vezano.
p.s.2 ako stavite kesu gore izbusite par rupica da ne istruli kalem

vuxsd
09-02-17, 12:23
Pa, da, u pravu si. Dugačke motke po voćnjaku ili oko mesta gde se školuju kalemovi. Da ima ptica da sleti kad je pojuri soko. Ja sam stavljao velike motke da vidim gde mi je kraj njive i gde mi je red ili mesto za voćku. Posle sam na tim mestima video da ptice ostavljaju trag.... Imam sreće što sa obližnje topole patrolira jedan soko i stvarno se čuje kliktanje.... ko u istorijskim pesmama...

ns10
09-02-17, 16:03
@darkocv, super su ti ovi kalemi. Hteo sam da te pitam kad su poceli da radjaju, koliko posle kalemljenja? I ja imam "marelu" koja daje izdanke, a stablo joj je vece bujnosti od olacinske visnje, kao i plod. Karakteristika tresnje kalemljene na oblacinsku visnju je da pocinje da radja vec sledece godine. Mislio sam da sam nakalemim tresnju na tu moju marelu, ali ako se ponasa kao na divljaku i kasno radja, onda mi se ne isplati. Sto se tice bujnosti, te tvoje ne zaostaju mnogo za kalemima na divljoj tresnji.
A sto se tice tresnje kalemljene na oblacinsku, mirlee je gore okacio video iz bolje zemlje, koji pokazuje da je takvo kalemljenje uspesno odradjeno i uveliko radja.

DarkoCV
09-02-17, 21:25
@oktopod, plemka je uzeta sa stabla tresnje preko 30 godina starog koje sam nasao kod neke babe. Tresnja nikad nije prskana i solidno rodi svake godine, plod je odlican uzimajuci u obzir da ga nisam probao pre uzimanja plemke, slikacu ga u junu.

@ns10, prve godine posle kalemljenja su cvetale sve tri ali nije bilo ploda, prosle godine je bilo na prvoj i drugoj tresnji desetak plodova a treca je imala oko 1 kg. Ove godine cemo videti koliko ce biti. Prosle godine sam nakalemio jednu na divljoj tresnji pa cu tek videti koje su razlike.

ns10
10-02-17, 07:30
Meni je to onda super podloga za kalemljenje tresnje. Probacu i ja na ovim mojim. a tvoje cemo pratiti da vidimo koliko ce roditi ove godine i kolika ce im biti bujnost.

ubovicratko
10-02-17, 21:22
Jel to nije dobro podešen datum na fotoaparatu?
Jbmlg sa grupe na FB-u su slike, dobra solucija da ne skidas stablo dok ne vidis siguran prijem.

misoo83
10-02-17, 22:47
Ma visnja je dobra podloga za tresnju, budu na njoj manje bujna stabla i vise radja, ja sam kalemio nekoliko tresanja na visnju i njene izdanke i u ovom videu mozete videti i plodove koji su dosta krupni.
Ove godine cu snimiti i ovu sa videa levu tresnju koja je imala prosle godine jako krupne plodove, inace nema neke velike razlike u debljini podloge i plemke a kalemljeno je pre oko 3-4 godine.

https://www.youtube.com/watch?v=AYI6akxrZLc

ns10
10-02-17, 23:25
Super ti ja youtube kanal, pratio sam sta si radio. Reci mi samo jel ovo bas oblacinska visnja ili mozda neka druga? U srbiji postoji dosta autohtonih sorti visnje, koje daju izdanke, a za njih se samo lokalno zna, jedna od takvih je i feketicka visnja, za koju se skoro culo, sad je vec i registrovana kao sorta prima. Mislim da oblacinska visnja nije bas idealna podloga za tresnju jer brzo se javi disproporcija na spojnom mestu.

misoo83
11-02-17, 00:03
Nije ovo oblacinska visnja, ne znam koja je sorta ali znam da ima krupniji plod od oblacinske.

Ovako izgleda plod te visnje slicno kao ova na slici.

http://105.imagebam.com/download/o_G8Z-RG8HI8mmxz516nGQ/41588/415871196/visnja.jpg

ns10
11-02-17, 11:29
Tako sam i mislio, ta visnja verovatno ima vecu bujnost i deblje deblo od oblacinske pa zbog toga moze da prati kalem tresnje.

mirlee
12-02-17, 18:34
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170212/eabd6cc555673121773dbdfd43370189.jpg

Roba je spremna, hrana na terasu!

mlinka
14-02-17, 08:21
Ima li neko spremljeno u frižideru plemke za kalemljenje oraha sorte Chandler

gandrad
14-02-17, 20:45
Ja,kad pogledam ,prošle godine, sam prve kaleme radio drugog februara...a ove godine još brrrr...

mikac-kv
17-02-17, 13:11
Da li neko ima ili zna nekog ko prodaje kalem grancice zimskih sorti krusaka osim kaludjerke na primer krasanka,hardeponova, zimska dekatkinja, pakhams trijumf ili neke domace treba mi za desetak stabala da okalemim po 2 komada moze na pp informacija

vuxsd
17-02-17, 13:39
Probaj da kontaktiraš kolegu sa foruma ubovicratko. Imao je dosta starih sorti kušaka i veoma dobre sadnice - prema mojim shvatanjima.

ubovicratko
17-02-17, 18:36
Krasanku i pakams imam, lekler, druardova je isto dobra kasnija je ali sve sam to sad zasadio (jesenas) osim pakamsa, koji sam kupio iz nekoga rasadnika i jako lose je napredovao... uzas jedan
Kifer je isto kasnija sorta kao i drustvenka - koja vazi za najukusniju sortu
Boskova i Konferans isto valjaju

mikac-kv
19-02-17, 15:57
Krasanku i pakams imam, lekler, druardova je isto dobra kasnija je ali sve sam to sad zasadio (jesenas) osim pakamsa, koji sam kupio iz nekoga rasadnika i jako lose je napredovao... uzas jedan
Kifer je isto kasnija sorta kao i drustvenka - koja vazi za najukusniju sortu
Boskova i Konferans isto valjaju

Ako sam dobro razumeo sve su ti tek kalemovi Da li znas gde se onda mogu nabaviti sadnice na jednom mestu da ne jurim na vise mesta za 5-6 kalema

ubovicratko
19-02-17, 20:41
Nema ga koliko sam ja upucen :-)

mirlee
23-02-17, 20:03
Da li je neko krenuo sa kalemljenjem na otvorenom?
Interesuje me kada se radi kalemljenje na sedlo, da li plemku samo iseci po sredini ili kao sto sam gledao na nekim klipovima, dva kosa reza uraditi pa izvaditi srednji deo plemke?

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk

ubovicratko
23-02-17, 23:20
Ovo je meni bolja verzija jer kambijum spaja sa obe strane, znaci ne cepas podlogu po sredini ves sa strane da rascep bude promera koliko ti je debela plemka
https://lh3.googleusercontent.com/avgQCZZYi5yWKbyoQPS3XXeyUeJjFie-5l3B2U9aq2ZAxPMrFqPe0Yr1xF0EsduWOPrCc67FV83CJQ=w16 5-h220-rw https://lh3.googleusercontent.com/t3ILUPYY2UcxKbRrBmlyxeBF5p_xgvqCOchXUB4ti6Dg-d6KDteW3_AOAQFOtkDhrraFKrzC53TNTw=w165-h220-rw https://lh3.googleusercontent.com/4wKDY0f7Ljvv2aySOarJZfsnOH3gLjb3_39A3IJYJVYwNRmbXP igxqBKxbbGK6sr9P0H8ovOSUXpTw=w165-h220-rw

https://lh3.googleusercontent.com/TOdYNwRdP7waZww1Ni16rt9TRXFwN033Km5h-ptrqnIpu7zcUtVQqisO7eBa90Wi_PNwrZd01QNYUQ=w165-h220-rw https://lh3.googleusercontent.com/x-oPZD3rjETCL76OMDZyNQhV-bAjXMDzSisbh0tTw1_uIXIIzqo-Qw7WNExkZzGhSVwEL8fZvF46fg=w165-h220-rw https://lh3.googleusercontent.com/DGf-QcL1PJlRf-dXGQ7A85ROkNkKxYpyCSiVsJ2W_KlflNHHpHRlxyY2qrDuPJLZ FmrDPvB_K_GVMg=w165-h220-rw

mirlee
23-02-17, 23:40
Ekstra fazon, ne moraju cak podloga I plemka da budu iste debljine. probacu obavezno!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk

ns10
24-02-17, 09:57
Jel pocelo kalemljenje na otvorenom?

miroljubceful
24-02-17, 11:15
Pocelo,ja startujem prvi dan

Arandjel
24-02-17, 13:46
Ovo je meni bolja verzija jer kambijum spaja sa obe strane, znaci ne cepas podlogu po sredini ves sa strane da rascep bude promera koliko ti je debela plemka

Dobro je ovo čak i ako je kontaktna površina samo sa jedne strane

mirlee
24-02-17, 14:18
Vidi kako ovi stranci rade>
https://www.youtube.com/watch?v=7UC5Dr3tWDc
izvadi sredinu iz plemke
http://4.bp.blogspot.com/-EpfdtiLZ5Bk/TXRvhZHsqmI/AAAAAAAAAVM/R_B_5-ma95o/s1600/w707.jpg

ubovicratko
25-02-17, 21:52
Dobro je ovo čak i ako je kontaktna površina samo sa jedne strane
Centriram da bude sa obe - tako da ne omanjuje

2pan
26-02-17, 16:09
Ljudi, koliki je procenat prijema ako se breskva radi na procep? Znam da je los, ali koliko los, to me zanima. Nisam jos radio kalemljenje na pupoljak, dok sam se kod ovog ranog kalemljenja podnosljivo izverzirao, a i imam neke malo matorije vinogradarske breskve (2-3 godine), pa bih da ih kalemim nekim plemenitim... Zato bih probao na procep, al dal to uopste ima svrhe? ^-^

gandrad
26-02-17, 20:41
Ja sam danas počeo sa kalemljenjem ove sezone.Počeo sam sa trešnjom, i to tako što mi je na pijaci jedan prodavac dao dva vrha od burlata i sanbrsta, koje je odrezao kad je prodao sadnice...dosta su bili debeli , ali sam izvukao ukupno pet plemki i nakalemio isto toliko divljih trešnji, tri u mom zasadu a dve u šumi...Onaj na drugoj tezgi,kad sam mu tražio, isto to , tvrdi da se to neće primiti,čak ni od prevremene grane da se skine....kaže samo od vodopije, iz iskustva priča...Ja nakalemio,pa ćemo videti...Onda sam na džanariki nakalemio stenli, kao posrednika za kajsiju i kajsiju na prošlogodošnji kalem stenlija...Kod kuće u rastilu na vinogradarki iskalemio breskve , kajsije i badem i kiwi na prošlogodišnji izdanak , ispod kalemljenog mesta . Na vinogradarki sam išao uglavnom procep i nekoliko engleskih spojeva , a kiwi na engleski...

mirlee
26-02-17, 20:49
Takodje poceo, odradio dvadesetak komada sljive I visnje.
Prvi put sam radio sa industrijskom strec folijom, ne znam da li neko ima iskustva. Od velike folije kao na slici, isekao sam parcad 2cm debljine I meni odgovara, ide brzo, posebno za deblje podloge I kalemljenje na procep.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170226/16f3b0699d876069bc7d90d9a83ea415.jpg

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk

gogidj
26-02-17, 20:56
Kod kuće u rastilu na vinogradarki iskalemio breskve , kajsije i badem i kiwi na prošlogodišnji izdanak , ispod kalemljenog mesta . Na vinogradarki sam išao uglavnom procep i nekoliko engleskih spojeva , a kiwi na engleski...

Koja je svrha kalemljenja kivija na vinogradsku breskvu..??? ono ova vocka sto je ja znam ko vinogradsku breskvu relativno kratak vek ima...
I uopste jel kivi otporniji i rodniji ..??

vuxsd
26-02-17, 21:41
Gandrad je kalemio na izdanak kiwija. Plemka mu se osušila ili mu je slabo rasla pa je kalemio na podlogu koja mu je ostala živa.... ako sam dobro pohvatao ono što je pisao....

Ja sam skroz posustao ove godine... hteo sam neke podloge da stavim u kuću da krenu ranije ali sam odustao..... Imam u voćnjaku spremljene podloge džanarike, divlje trešnje par komada, neke koje bi trebalo da liče na divlje jabuke - te ću da ostavim za avgust ili za sledeće proleće, dve podloge vinogradarske breskve.... Spremio sam plemke kajsije i stavio ih u frižider.... pa kad se steknu uslovi - krećem.

mikac-kv
27-02-17, 10:16
[QUOTE=gandrad;1225796]Ja sam danas počeo sa kalemljenjem ove sezone.Počeo sam sa trešnjom, i to tako što mi je na pijaci jedan prodavac dao dva vrha od burlata i sanbrsta, koje je odrezao kad je prodao sadnice...dosta su bili debeli , ali sam izvukao ukupno pet plemki i nakalemio isto toliko divljih trešnji, tri u mom zasadu a dve u šumi...Onaj na drugoj tezgi,kad sam mu tražio, isto to , tvrdi da se to neće primiti,čak ni od prevremene grane da se skine....kaže samo od vodopije, iz iskustva priča...Ja nakalemio,pa ćemo videti...

Iz mog iskustva mogu reci da ovo sto si uzimao kalem grancice sa sadnica funkcionise. Pre dve godine sam kalemio bas zutu tresnju sa grancicom uzetom sa sadnice koju sanm kupio na pijaci. Prosle godine sam na dzenariku nakalemio sljivu top taste cije sam granice doneo iz rasadnika u Slovackoj, primila se i napreduje bas dobro.

ilicstefan
28-02-17, 19:32
Za Oktopoda, pošto nisam lepo umeo da citiram poruku.

Ja sam koristio beli lepak za drvo. Kad god nešto sadim odmah prerežem sadnicu i na mestu gde sam prerezao namažem taj lepak koji se jako brzo osuši i zatvori ranu. Do sada sam tako radio na više od 500 stabala i nikada nije bilo štete. U pitanju je bio ovaj lepak http://www.mojaradionica.com/Slike/Lepkovi/03-Lepkovi.jpg Pretpostavljam da ima više proizvođača ali samo potraži beli lepak za drvo. Sa tutkalom nisam radio tako da zaista ne znam.

misoo83
04-03-17, 13:51
Kalemljenje lešnjaka englesko spajanje.

https://www.youtube.com/watch?v=m6OaMOeA8u4

misoo83
09-03-17, 15:58
Evo jedan video kalemljenja kajsije na procep.

https://www.youtube.com/watch?v=sVW3lZSK2Nc

DraganVš
11-03-17, 00:32
Interesuje me šta mislite kad je idealno vreme kalemljenje kajsije na belošljivu. Plemke sam skinuo 15.02. i stoje u frižideru na 5,5c - nisu krenule al su dosta vlažne pa se bojim da ne ubuđave. Belošljiva još nije krenula, valjda će uskoro. Ne znam šta je veće zlo, poraniti ili okasniti?

Arandjel
11-03-17, 09:09
Nema ni jednog razloga za čekanje

misoo83
11-03-17, 11:35
Mozes kalemiti ako ti vreme dozvoljava, mene zeza kisa i vetar :'({.

milan 87
11-03-17, 12:47
na dunju sta se moze jos kalemi sem musmule?

misoo83
11-03-17, 14:37
Mogu neke sorte krusaka.

Kalemljenje šljive na prosto spajanje.

https://www.youtube.com/watch?v=KGeJnKzkTG4

gandrad
12-03-17, 21:03
Ja sam juče kalemio nešto...kajsija na belašu , dve kruške na divljaku i nekoliko šljiva...

Da , sad sam video nedoumice oko prvog dela mog kalemljenja ( nisam bio tu 15 dana) i vidim da ste sami otkrili o čemu se radi...Hvala!
Da izdanak kiwija od prošle godine....A što se tiče uzimanja plemke sa sadnice...pa jedan od njih mi je dao vrh, dok drugi tvrdi da je probao i da se uzalud trudim...ali ja sam kontao da je to ipak prošlogodišnji porast, kao i neka vodopija sa stare voćke...i što se ne bi primilo...uostalop probao sam pa ćemo videti...meni se nigde ne žuri...godina tamo -godina vamo...više prošlo -manje ostalo ...
A planiram i narednih dana da prošetam do pijace i ogrebem se opet za neku plemku...
Jedino me brine, ono moje kalemljenje na vinogradarku, engleskim ( nekoliko komada) i procepom ( mnogo više)...jer je neko napomenuo da se to malo prima na taj način...mislio sam da će to neko iskusniji komentarisati...no videćemo.

Entuzijast
12-03-17, 21:06
Evo ja danas probno krenuo sa kalemljenjem. Kupovao sam jesenas neke kajsije (Krupnu ranu i Mađarsku najbolju ) a kolega nedavno San Castrese i Bergeron a ja ne bih bio ja da ne pokupim plemke za slučaj ako mi se ne bi primile sadnice to uvijek još i negdje nakalemim. Prije dvije god mi se osušila šljiva kupljena iz rasadnika a podloga ( džanarika) je preživjela.Prošle god sam na nju kalemio kajsiju Kečkemetsku ružu i primila su se dva pupa a sad sam kalemio po tri grančice od ove ostale četiri sorte. Sad ako se to sve primi to bi moglo ispasti jedno jako zanimljivo stablo kajsije sa sazrijevanjem plodova od kraja 6 do sredine 8 mjeseca http://www.vvvforum.eu/Smileys/default/grin.gif http://www.vvvforum.eu/Smileys/default/grin.gif http://www.vvvforum.eu/Smileys/default/grin.gif

frenky9415
12-03-17, 23:35
Danas kalemio 5 tresanja majskih na podlogu divlje tresnje na procjep najstariji metod.

Entuzijast
13-03-17, 08:35
Gandrad
za bresku na vinogradarku nije problem to rade i rasadnici a kajsija malo teže i na boljoj podlogi više voli jesensko kalemljenje na pup ali nije nemoguće već sam to radio i primalo se.I sad imam par vinogradarki kalemljenih jesenas kajsijom na pup i čekam da vidim šta će potjerati.

gandrad
13-03-17, 19:26
Hvala na odgovoru. Ali to na pup, sam probao više puta i nikad potrefio (ili potrevio) , odnosno nikad mi se nije primilo...prošle godine nisam ni probao...
Sutra ili narednih dana , ostala mi je još par aronija na glogu i nekoliko jabuka i završiću ovu sezonu...posle ostaje prebrojavanje uspelih...
Da , moram konačno probati kesten na ceru....samo da ne zaboravim.

ns10
13-03-17, 19:46
Hvala na odgovoru. Ali to na pup, sam probao više puta i nikad potrefio (ili potrevio) , odnosno nikad mi se nije primilo...prošle godine nisam ni probao...
Sutra ili narednih dana , ostala mi je još par aronija na glogu i nekoliko jabuka i završiću ovu sezonu...posle ostaje prebrojavanje uspelih...
Da , moram konačno probati kesten na ceru....samo da ne zaboravim.

Nemoj na pup, probaj na cip, ja sam vec pisao o tome, na pupoljak pod koru se mnogo teze prima, dok se na cip svaki, ali svaki primi. Takav kalem naredne godine pretekne ove na grancicu, cak i ako je podloga manja.
http://www.zeleni-list.net/tekstovi/59/vrijeme-za_cijepljenje-je-pravi-tezacki-posao/
Ovde imas slike kako to treba da izgleda, ne mora da bude bas pasent, kambijum tu sraste sa pupoljkom jer ga strec folija zatvori skroz. Probaj neces se pokajati. Samo je stvar vezbe.

vuxsd
13-03-17, 19:49
Ako se tvoje pitanje odnosilo na visoko kalemljenje kajsije čipovanjem budnim pupoljkom - to nisam radio ali verovatno ću pokušati jer mi se nije primilo kasno kalemljenje na engleski spoj na podlozi za koju pretpostavljam da je crvena ranka. Grančice su već bile procvetale - stvarno je bilo prekasno.

Ono što sam radio i što je uspelo je kalemljenje kajsije na migavac - izdanak velike kajsije u blizini - kalemljenje je rađeno na spavajući pupoljak čipovanjem prošle jeseni. Visina spojnog mesta 40-80cm 3 komada.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1121580&viewfull=1#post1121580

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310
(http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310)
Pripremam još nekoliko podloga tako što im skidam lastare sa strane i ostavljam jedan najviši da podloga poraste a kasnije ću da ih pinciram da se udebljaju. To ću kalemiti kad dostignu mogućnost da se kaleme (kad se udebljaju) ili na kraju leta.

Naše kolege sa foruma predlažu da se za migavac-džanariku više koriste podloge dobijene iz semena nego da se uzimaju izdanci (kolega Sloba je pisao da se u njegovom kraju uzimaju i izdanci ali ovo nije potvrđeno).
Za podloge se mogu uzimati i izdanci starih sorti šljiva koje su se ranije koristile (kolega Radašin je o tome pisao i treba da nam potvrdi da li je tako uradio).

Rastu mi desetak migavca iz koštice pa će možda i da porastu do jeseni jer već sada imaju oko 30-ak cm ali videćemo.... Ako dostignu mogućnost kalemljenja eto radosti...

Sećate se priče o kalemljenju kajsije na izdanke od drveta u blizini? Evo posle dve godine su cvetale:

http://i68.tinypic.com/18lzso.jpg

gandrad
13-03-17, 20:13
DA, ns10 hvala na savetu, no probaćemo kad dođe vreme...

miroljubceful
14-03-17, 02:00
ako nekog interesuje podloga jabuke imam za prodaju M 106 I 9 neka se javi u inbox kao i podloga dunje BA

gandrad
14-03-17, 20:20
Danas bio ponovo aktivan u kalemljenju...Okalemio šest aronija na glog, i tri jabuke...pošto nisam imao plemke, koje sam zamislio na to mesto, stavio sam zlatni i jednu ranu sortu jabuke, te sam iskoristio jednu plemku jabuke topaz, koju sam dobio i posadio prošle godine...one plemke od aronije sam danas skidao i imaju skoro pa listiće na sebi...da li će se primiti sam Bog zna...
Onda sam prešao u bagremar , te stari voćnjak i kalemio redom vilje, i neke zimske kruške, te lepoticu, rodnu, ranu i stenli a zatim nekoliko ( 6 ili 7) jabuka koje su mi ostale, na nekim divljakama jabuke rasutim po vrzini...badem takođe, na šljivi.
PA šta se primi-primilo se i većina će ostati tu, možda samo poneku izvadim i premestim...a nisam ni pisao koje ,gde i šta...
Za sutra mi je ostalo par rodnih kod jednog drugara i kod mene kesten...

vasovac
14-03-17, 20:32
Sve što sam probao da čipujem sve mi se primilo, mislim da je to najlakši način kalemljenja i najbolji

Комадара
15-03-17, 00:04
Јесте чиповање најбољи начин, али мени не иде. У јуну ми се примило више од пола под кору на Т, а у августу чиповањем пет посто.

ns10
15-03-17, 07:54
Mozda si preprano skidao strec foliju. Kad se skine rano hoce da se osusi. Ja skidam tek krajem oktobra, pocetkom novembra. Opet ako ne skines foliju hoce da propadne, ne znam kako, ali mi je tako par kalema tresnje propalo.

misoo83
16-03-17, 14:37
Kalemljenje trešnje na podlogu višnje.

https://www.youtube.com/watch?v=yNuZDuyA_0I

misoo83
18-03-17, 06:35
Kalemljenje jabuke na prosto spajanje.

https://www.youtube.com/watch?v=KAdPDS6YgFE

DraganVš
19-03-17, 01:23
Koliko dana treba da prođe da bi ustanovili uspešnost kalemljenja?
Pre nedelju dana sam kalemio kajsiju na belošljivu i ne daje nikakve znake....da li to znači da nije uspelo?

misoo83
19-03-17, 08:05
Kako kad nekad duze nekad krace sve zavisi od vremena, vidi se po pupoljcima koji menjaju izgled da li kalem pocinje da se prima.
Treba da prodje vise od 7 dana da bi se videli neki znaci zivota na kalemu, najcesce 15+ dana.

Proposition Joe
19-03-17, 13:37
Ja sam kalemio dosta toga jos prije 20ak dana, krajem februara i pocetkom marta, i kako stvari stoje izgleda da se dosta toga primilo, jabuke razne, tresnje na visnju ali opet kao i prosle godine mi izgleda nije uspjela sljiva na džanariku...ne znam zasto...

I da, ja nisam skracivao plemku nakon kalemljenja kao sto je prikazano na videu iznad, je li to vazno ili neophodno? Moze li se sada skratiti naknadno?

misoo83
19-03-17, 16:09
Pozeljno, nisam nikada to radio naknadno ali ne vidim razlog zasto nebi moglo sad da se skrati.

gandrad
19-03-17, 20:16
Ja sam kalemio dosta toga jos prije 20ak dana, krajem februara i pocetkom marta, i kako stvari stoje izgleda da se dosta toga primilo, jabuke razne, tresnje na visnju ali opet kao i prosle godine mi izgleda nije uspjela sljiva na džanariku...ne znam zasto...

I da, ja nisam skracivao plemku nakon kalemljenja kao sto je prikazano na videu iznad, je li to vazno ili neophodno? Moze li se sada skratiti naknadno?

Morao si skratiti...to je sastavni deo procesa kalemljenja...U principu treba ostaviti dva pupoljka na plemki, jer više njih zna da potera i onda se svi osuše vremenom...jer više pupoljaka treba više snage da podloga sve njih potera i ishrani...
Možeš skratiti i sad, ali vrlo pažljivo da ne rasklimaš spoj plemke i podloge...kažem vrlo pažljivo jer svako sečenje ili cimanje može poremetiti spoj, jer su u ovoj fazi kambijumi svakako počeli da srašćuju....I na vrhu plemke treba namazati vosak, lepak ili zalepiti parče izolirke ili streča , u zavisnosti šta si koristio, da se sama plemka preko tog reza ne isušuje previše...
Ja sam video samo da se metodom "pod koru" ponekad uzima vrh drveta plemke i onda se ostavi tri-četiri pupoljka i ne oreže se...Ali...

smiljan123
19-03-17, 20:35
Trebao bi ukalemit dvije jabuke....dal sam okasnio ako sad moram skidat mladice a mozda su pupovi vec i proradili....htio sam ukalemit jabuku koju kod nas zovu plenka...

Entuzijast
20-03-17, 09:30
Jučer nakalemljeno 5 dunja Leskovačka na samonikle divljake ponikle iz sjemena dunja bačenih na đubre. Uskoro i par krušaka na divlju krušku presađenu prije par god iz šume koju svake god izrežem ispod razine tla (povadim mladice) i ona do nagodinu pusti nove koje opet kalemim.

mirlee
20-03-17, 13:04
Uskoro i par krušaka na divlju krušku presađenu prije par god iz šume koju svake god izrežem ispod razine tla (povadim mladice) i ona do nagodinu pusti nove koje opet kalemim.

ovo me interesuje da li moze, znam za vegetativne podloge koje koriste rasadnicari, dunja ma, ba, jabuke m..., ali za divlje?
mozes li opisati tu divljaku koju si uzeo iz sume kakav joj je koren bio i kako napreduju kada su okalemljene?
znam da je divlje kruske i jabuke najbolje dobiti iz semena, ali ovim putem je mnogo lakse.

frenky9415
20-03-17, 17:35
Divlja kruska iz rizoma ima veoma slab koren i uopste je retka dok jabuka ima u izobilju i imaju jako dobar koren

gandrad
20-03-17, 19:44
Što se tiče "kašnjenja" u kalemljenju....Ja sam večeras okalemio četiri jabuke...odnosno čertiri podloge sa dve sorte jabuka...Kod koleginice sam rezao vinovu lozu i voćnjak i pokazala mi je jednu jabuku ( donela iz hladnjače , koju ima u sklopu kuće, inače za čuvanje kolača i torti , pošto ih pravi...)odnosno dve...jedna je bela liči pomalo na kožaru i tvrdi da je njen otac izvadio samoniklu negde pored reke i posadio tu pored ograde i evo rađa obilno i svake godine preko četrdeset godina, i drugu, koju ne zna odakle tu, ali tvrdi isto nekalemljena nego autohtona samo crvena i prilično krupna....
Za podloge sam koristio prošlogodišnju sadnicu divlje jabuke , kod mene u rastilu, na kojoj se kalem nije primio, te jedan sejanac divlje jabuke, i onda dve kalemljene jabuke na divljaki koje su mi se primile prošle godine, ali nisam imao gde da ih posadim ( ustvari imao sam gde da ih posadim ali tu sortu imam već dovoljan broj),, pa sam ih praktično prekalemio i sad ove imaju posrednika...Kažem danas, a danas dvadeseti ....pa videćemo da li će biti nešto od toga....

smiljan123
20-03-17, 20:41
Ja sam danas ukalemio dvije jabuke i jednu krusku.Vidio sam video sto je misoo 83 postavio pa sam probao krusku na prost nacin spajanja....Sta im bog da...ove zime su mi srne ostetile 5 kalema...odgrizle mladice....sreca pa ih nisu iscupale pa ce tu ponovo krenut

2pan
21-03-17, 01:10
Ja danas video da mi je jedan "otpisani" proslogodisnji kalem tek ove godine krenuo ^-^ Ladno godinu dana mirovao... na procep kalemljeno prolog proleca

Entuzijast
21-03-17, 01:57
ovo me interesuje da li moze, znam za vegetativne podloge koje koriste rasadnicari, dunja ma, ba, jabuke m..., ali za divlje?
mozes li opisati tu divljaku koju si uzeo iz sume kakav joj je koren bio i kako napreduju kada su okalemljene?
znam da je divlje kruske i jabuke najbolje dobiti iz semena, ali ovim putem je mnogo lakse.

Pa divljaka ko divljaka sva nekako bodljasta,sitan kožast list istina dosta slab korijen ali se lako primila.Plemke mi na njoj napreduju duplo bolje nego na dunji. A ako trebaš bolje korenje kad se divljaka dobro ukorjeni odrežeš je nisko i zagrneš kada potjera nekoliko mladica odgrneš ih na proljeće pa nekom testericom ili nožem zarežeš lagano te mladice pri dnu tek toliko da oštetiš koru namažeš ta mjesta hormonom za ožiljavanje i zagrneš ponovo . Te mladice tako dobiju do jeseni odlično korenje.Možeš ih na prolječe odma kalemit a do jeseni one kad dobiju korenje već su i potjerale kaleme paih samo odvojiš i posadiš na stalno mjesto.

PLAWCE
21-03-17, 08:31
Dali nije kasno da se kalemi tresnja.?

vuxsd
21-03-17, 08:59
Nisam siguran. Podloga je kod mene krenula. Neke plemke čuvam u frižideru i te plemke su malo krenule a to nije dobro. Danas ću da kalemim pa šta bude. I kajsije na džanariku. Valjda će i mladenci da pripomognu... Lkl{{ ...

misoo83
21-03-17, 09:35
Dali nije kasno da se kalemi tresnja.?

Nije kasno.

misoo83
24-03-17, 13:42
Kalemljenje kruške na procep.

https://www.youtube.com/watch?v=xmE9SjXxqjo

Зоран
25-03-17, 05:21
Писало се о скраћивању племке, а ево како је то мој комшија урадио пре пар дана
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_165601221_Photo0103.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_165601221_Photo0103.jpg)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_372602796_Photo0102.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_372602796_Photo0102.jpg)

http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_62100469_Photo0105.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_62100469_Photo0105.jpg)
А ово је калемио на исти начин прошле или пре 2 године (нисам сигуран шта је рекао)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_165601257_Photo0101.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_165601257_Photo0101.jpg)
Каже да он тако увек ради, и да је задовољан процентом пријема +- 70%.

ubovicratko
25-03-17, 06:32

Nije ni blizu lakse cak naprotiv, samo za sejanje treba vreme i organizovanost

Entuzijast
25-03-17, 08:57
Juče sam posijao 50tak koštica Džanarike i oko120 Bjelošljive tako da si probam riješiti podloge za šljivu i kajsije za nagodinu a ako koja baš uznapreduje možda i za na pup već najesen.Stratificirane od 11 mj do juče u vlažnom pjesku u frižideru na 0-5 c° vidio sam 2-3 kom džanarike da su već pustili klicu znači da je stratifikacija odrađena jedino me brine što nije probila ni jedna bjelošljiva ali vidim na forumima da i inače teže klija valjda će sad u zemlji proklijati . Bio bi zadovoljan i sa pola.

misoo83
25-03-17, 15:46
Kalemljenje trešnje na procep.

https://www.youtube.com/watch?v=SwFWEe_Jxa4

milan 87
25-03-17, 16:57
kalemio sam sljive neke na uzimao sam ono vodopije. nisu se primile zasto koje to granje treba se uznu da bi primile.

mirlee
25-03-17, 17:06
Moze li se reci za kalem da se primio ako je u sledecoj fazi:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170325/1ba6a9eb8fc31de92787a75512c29019.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170325/c43b46d87fa52e152bee6a630ad402d4.jpg

Ne znam koliko kalem grana sama moze da istera pupoljak pa zato pitam.
Prvi put sam kalemio na jednogodisnje podloge pa mi nesto brzo krenulo, a inace na debljim podlogama to traje po par nedelja.

frenky9415
25-03-17, 20:11
Primilio nego sta super samo napred lepo je videti kad nesto uspe . Entuzijast javi kako napreduje dzanarika i belosjiva kad klija verovatno je da je belosliva mnogo tvrdja kospica pa ce kasnije. U šta si ih posijao zemlja,supstrat i da li si u kontejnere ili direkt u zemlju?

Entuzijast
25-03-17, 22:26
Sijao sam direkt u zemlju ali uz pripremu. Prvo sam zemlju dobro izfrezao pa iskopao jarak za ašov dubine ,stavio po dnu pregorenog stajskog đubra i zagrnio zemljom po vrhu zalio vodom poredao koštice na 10tak cm razmaka i prekrio sa otprilike 5 cm zemlje pa opet zalio.Pokazao mi se ovaj način jako dobar za lozu u školici pa sam sad tako probo i sa šljivama pa ću da vidim.

PLAWCE
26-03-17, 17:57
Zna li neko kako posejati i posaditi podlogu dunje kruske sljive lesnika.

misoo83
31-03-17, 08:26
Priprema podloge za kalemljenje.

https://www.youtube.com/watch?v=wyLHxaFekTI

ubovicratko
31-03-17, 23:55
Zna li neko kako posejati i posaditi podlogu dunje kruske sljive lesnika.
Imas u temi o tome dosta...
Kanta dno izbusis - kojekakve mesavine (glistenjaka, stajnjaka zemlje ) za brzi rast do pola kante napunis, pa sloj peska i u pesak seme stavis pocetkom 11-og meseca
Seme je u pesku nece istrunuti, u prolece kad krene zile dodju do kvalitetne zemlje i lepo raste.

Arandjel
01-04-17, 21:53
https://usnimi.me/slike/2017/04/01/IMG20170401132209o1aUY.jpghttps://usnimi.me/slike/2017/04/01/IMG20170401132114bU7mF.jpg

misoo83
03-04-17, 10:42
Kalemljenje aronije.

https://www.youtube.com/watch?v=hFop06roaSs

oktopod
03-04-17, 18:00
Mirlee, ne mora da znaci da su se primile. Moj otac je jedne godine neiskoriscene kalem grane pobo po parceli nesto je razmeravao i one su takodje olistale i jako dugo je taj list stajao. Ne znam dal ima veze s tim sto su bile pobodene, a mnoge su bile pobodene i naopako. Ista stvar sa onima sto smo bacili na djubriste, i one su olistale bile.

mirlee
03-04-17, 21:36
Oktopod, to je i meni bilo na umu pa sam iz tog razloga pitao.
Ne znam koliko moze kalem grana sama da potera, ali verujem da je to zeleni pupoljak i mozda malo da se otvori, a sve pre toga je uspesan prijem.

Treba mi mala pomoc! Napravio sam neki mini rasadnik i kalemio, na polovini su zeleni pupoljci, a druga polovina jos miruje. Podloge zasadjene na jesen i u februaru su krenule i tek kada sam bio siguran da biljka zivi, kalemio sam.
Sada me interesuje sta dalje, tj. kako da im pomognem, cime da djubrim i kada. Ako ne padne kisa sledeca dva dana, obavezno cu zaliti i posuti slavol koji mi je ostao. Inace sam pokosenu travu stavio oko biljaka, a verovatno cu izmedju postojeca 3 reda staviti crnu foliju. Sve okalemljene tresnje, visnje, jabuke, kruske su za mene i za poklon, nije mi bitno da to nesto izgleda, samo da pomognem u prezivljavanju. Podloge su divlja tresnja, jabuka, kruska, dunjja 29, m106.

Jedan kalem koji je jako brzo krenuo i bio mi je sumnjiv, napreduje po meni neverovatno. Iz panja divlje tresnje, poteralo je par mladica od godinu dana, kalemio sam neku krupnu visnju, plemka krenula posle 4, 5 dana, a posle 15, 20 dana:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170403/675267e0039f9e5fb1d8840c71605c66.jpg

Комадара
03-04-17, 23:48
Ја све што сам калемио гранчицама из пијеска, скинутим почетком децембра није се ништа примило. Такође на јесенас пресађеној подлози се није ништа примило. Оно што сам калемио гранчицама скинутим са стабла на лицу мјеста и на подлози на сталном мјесту све су се примиле. О чувању гранчица од децембра више нећу да мислим, све скидам на лицу мјеста и калемим.

- - - - - - - - - -

Битно је да су кренули сокови у подлози, а и ако су кренули у племци није тако страшно. А да угањам да племка мирује, а подлогом колају сокови је тешко изводиво.

ubovicratko
04-04-17, 00:06
Ma skidas samo onu kolicinu grana i to u periodu pre samog budjenja, da produzis vreme kalemljenja - ako imas vise za kalemiti

2pan
04-04-17, 00:13
Ja sve sto sam kalemio iz peska primilo se, ali februara skidane...
Ја све што сам калемио гранчицама из пијеска, скинутим почетком децембра није се ништа примило. Такође на јесенас пресађеној подлози се није ништа примило. Оно што сам калемио гранчицама скинутим са стабла на лицу мјеста и на подлози на сталном мјесту све су се примиле. О чувању гранчица од децембра више нећу да мислим, све скидам на лицу мјеста и калемим.

- - - - - - - - - -

Битно је да су кренули сокови у подлози, а и ако су кренули у племци није тако страшно. А да угањам да племка мирује, а подлогом колају сокови је тешко изводиво.

SimkeVa
04-04-17, 00:30
Ja moram da se pohvalim, da sam imao 100% prijem, bar za sada tako deluje. Kalemio sam samo trešnje sa plemkama uzetim istog dana i sa onim čuvanim u frižideru.
Zanima me kada se bira koje grančice ostaju, a koje ne? Imam jedan kalem na koji sam stavio 6 plemki u procep i 3 pupoljka na čip, verovali ili ne sve se primilo (ili bar tako izgleda). Šta je bolje ostaviti, procep ili čip? Ili da gledam koje budu najjače pa njih da ostavim?

2pan
04-04-17, 01:47
Ja pak imam jedno glupo pitanje, ostalo mi je u frizideru nesto grancica kruske, dal je (pre)kasno da ih okalemim na divlju?

mirlee
04-04-17, 08:41
Ja pak imam jedno glupo pitanje, ostalo mi je u frizideru nesto grancica kruske, dal je (pre)kasno da ih okalemim na divlju?
Po meni je to skroz ok opcija i takodje imam jednu turu plemki u frizideru koje nisam stigao da iskoristim, a uskoro cu.
Neke kruske su mi krenule u frizideru, to treba paziti, a pogresio sam i sa kolicinom vlage u pojedinim kesama, tako da su grane propale.
Opcija cuvanja u frizu mi je odlicna, uspeh poprilicno dobar, a ove godine sam skupljao plemke pocetkom februara.

vuxsd
04-04-17, 16:13
Mirlee je si li skinuo one cvetove sa kalema sa gornje fotke?

mirlee
04-04-17, 16:50
Nisam, ali imam u vidu da treba. Kosio nesto i samo obisao kaleme pa cu za koji dan da ih sredjujem.
Imas li kakvu preporuku za djubrenje?

gandrad
04-04-17, 20:04
Ja sam juče obišao moje kaleme , i mogu reći nešto jeste a više nije...najveći problem su mi kajsije ...na raznim podlogama i nikakav prijem...A i njih sam čuvao u frižideru kao i ostale koje su se primile...Da , evidentno je da plemke koje se skidaju i odmah kaleme imaju mnooogo veći prijem...činjenica. Spremio sam i slike, samo ne umem da ih ubacujem...

Entuzijast
04-04-17, 21:34
Ja sam kalemio na jednu džanariku Mađarsku najbolju i Krupnu ranu iz frižidera i San castrese i Bergeron odrezane sa voćkica kupljenih proljetos za sadnju i čini mi se da se ove dve zadnje primaju a prve dve ne što ide u prilog teoriji da je za proljetno kalemljenje možda ipak bolje uzimati svježe plemke.

mirlee
07-04-17, 11:51
Postovane kolege iako bez veceg kalemarskog iskustva, ne bih se slozio sa vama u vezi plemki iz frizidera. Obisao sam juce jednu lokaciju gde sam kalemio dosta kajsije na starije podloge dzanarike i malo jabuka, krusaka itd, a prijem je odlican. Za cuvanje grana u frizideru sam se trudio da ispostujem temp., vlaznost i sl, a za prikaz prijema postavljam slike.
Cak sam zbog sigurnosti kalemio i podloge jednu do druge pa ima i viska.
Mislim da je za hobi kalemare frizider odlicna stvar jer imamo vise od mesec dana vremena da obavimo kalemljenje. Racunajuci da je u hobi varijanti slobodno vreme, neka subota, eventualno neko popodne, ovaj nacin cuvanja je pravo resenje.
Imam na drugoj lokaciji jos kalema, a uspeh cu utvrditi uskoro, mada za sada od pedesetak divljih tresanja na koje je kalemljena tresnja i visnja, na svakoj se zelene pupoljci i verovatno je prijem uspesan.
Plemke koje sam uzimao su uglavnom sa starijih stabala tj. nisu idealne sto je jedna otezavajuca okolnost.
Sve u svemu, frizider je moja preporuka, a inace plemke uzimam kraj januara i pocetak feb. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170407/e14b8e115c9aee90e1750e8e5a7631dd.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170407/07d7ca388af36bb2fa71df47b8dcd3fd.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170407/3e739cdf6757c32d7b9d0dc90d01f8d2.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170407/1f12408819bdbe9afee17fff0661ab97.jpg

gandrad
07-04-17, 19:49
Evo probaću nekoliko fotkica da nakačim...ako uspem...
Ako uspem , kasnije ću napisati šta je šta...

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/fca9a9542290199.jpg (http://www.imagebam.com/image/fca9a9542290199)

Ne znam koliko se ovo vidi...ali to je aronija na glogu, kalemljena još pretprošle godine, u gustoj šumi , tako da se nije mnogo, odnosno uopšte razvijala. Rasla je svega po pet cm. godišnje...Jesenas sam je preneo na ovo mesto i dobija savim drugi tretman...

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/cf95c1542290222.jpg (http://www.imagebam.com/image/cf95c1542290222)
Ovo je još jedna aronija na glogu, kalemljena ovog proleća, plemka skinuta pola sata pre samog kalemljenja, a podloga posađena još pretprošle godine, a zbog slabog porasta tek sad sam okalemio....

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/b02164542290137.jpg (http://www.imagebam.com/image/b02164542290137)
I još jedna...

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/99c013542290258.jpg (http://www.imagebam.com/image/99c013542290258)
I još jedna...

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/1a4f49542290312.jpg (http://www.imagebam.com/image/1a4f49542290312)
A ovo je aronija na glogu kalemljena pretprošle godine, a jesenas izvađena iz šume i prebačena na ovo stalno mesto...Mnogo je bolja od one prve , ali je bila skoro na čistini, tamo gde je te godine sečeno okolno drveće

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/724dcc542290277.jpg (http://www.imagebam.com/image/724dcc542290277)
Ovde imamo burlat kalemljen početkom februara na divlju trešnju. podloga posađena prošle godine, a plemka dobijena sa pijace od čoveka koji je odsekao vrh voćke pri prodaji...

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/1c6ea9542290289.jpg (http://www.imagebam.com/image/1c6ea9542290289)
Još jedan burlat...

- - - - - - - - - -

http://thumbnails101.imagebam.com/54230/7b4258542290338.jpg (http://www.imagebam.com/image/7b4258542290338)
A ovde sanbrst....
Takođe plemka sa pijace...

- - - - - - - - - -

Što se tiče čuvanja...i ja sam za frižider...i ranije sam imao solidan prijem....ali ove sezone kasjija me je izdala, a što ne znam ,jer sam i druge držao na isti način...Prepstavljam da je problem bio u terminu skidanja sa drveta....moram vratiti film i razmisliti o čemu se radi...

Entuzijast
08-04-17, 01:49
Ma ja sam se pogrešno izrazio mislio sam samo što se tiče kajsije.Sve drugo iz frižidera mi odlično napreduje ali sa kajsijom nikako i to već druga godina samo možda 25 % plemki kajsije iz frižidera da mi potjera.

Комадара
08-04-17, 11:33
И код мене кајсија из хладњака неће да се прими, а ни из пијеска. А, кад узмем на лицу мјеста прими се доста ако је подлога дуго на сталном мјесту.

mirlee
08-04-17, 15:36
Danas sam nakalemio nesto kajsija koje su bile u frizideru od pocetka februara pa cu ispratiti prijem. U prvoj turi gde su se dobro primale, plemke su bile u friz. oko 40 dana. Videcu bas koliko kod mene duzina cuvanja plemki utice na prijem pa cu vas obavestiti.

2pan
08-04-17, 19:50
I ja isto danas kalemio, ali krusku, na procep. Dugo su mi stajale plemke u frizideru, videcemo, ne greje me sunce, al nisam mogao ranije. Podloga divlja kruska koja krenula nekontrolisano da nice po celom vocnjaku, podloga od nekih 70 godina starih krusaka napustala zile na sve strane. Pratim situaciju pa javljam...

milan 87
08-04-17, 21:39
ko ima da proda plemke tresnje kipio bi jedno 5

misoo83
09-04-17, 07:03
Milane sad je kasno za plemke jer vecina je zavrsila kalemljenje za ovu godinu, moj ti je savet da na jesen kupis sadnicu tresnje npr burlat i da ti ne oreze sadnicu i onda zasadis sadnicu i imaces i kalem grancica kada orezes sadnicu :).
Ja sam imao viska nekoliko kalem grancica tresnje ove godine ali sam ih bacio kada sam zavrsio kalemljenje da si se ranije javio poslao bi ti ja.

Комадара
09-04-17, 13:57
Ја ћу посадити неке воћке на 1310 метара да имам племке које нису кренуле. Калемућу на 362 метра.

gandrad
10-04-17, 20:55
ko ima da proda plemke tresnje kipio bi jedno 5

Po mom saznanju...u principu ( ili "po pravilu"), trešnja se kalemi ( sad s'proleća) nešto ranije nego ostale voćke...kako koje godine, ove sezone, recimo ja sam kalemio početkom februara , a prošle godine takođe sličan termin...Pre par godina sam kalemio trešnju , kad i ostale voćke( jabuka , kruška, mušmula...) ali sam imao slab prijem. Mislim, čak, da je jednaki slučaj sa čuvanim i sa sveže skinutim plemkama...malo ranije nego ostalo...tačan termin...iskustveno....

mirlee
13-04-17, 22:46
Ubovicratko,
da se zahvalim na uputstvu za nacin kalemljenja kao na slici. U pitanju je Junska lepotica na stariju ukorenjenu podlogu divlje kruske.
Ovaj nacin kalemljenja (ne znam mu ime) koristim kao rezervu i nije mi bas 100% uspesan prijem, ali zadovoljavajuce, jos se uvezbavam sa koje strane koliko seci itd.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170413/b5beadb454b162e9c4ea02c265360f76.jpg

ben roj
14-04-17, 17:06
Recite mi sta se kalemi na glog.
I sta je najbolje kalemiti na bjelosljivu.

mirlee
14-04-17, 17:11
Na glog sigurno musmula, moze i npr kruska, ali nije najsrecnije resenje. Ove godine sam probao i aroniju, citao sam da moze.
Na belosljivu najbolje kajsiju.

gandrad
14-04-17, 20:46
Eno ti gore slika kalemljene aronije na glogu...inače kalčemio sam mušmulu i jabuku...vrlo uspešno , mislim samo kalemljenje i prijem a koliko će trajati ta biljka i kako rađati, ne znam...Vidim da su i moje , stare inače kupovne mušmule bile na glogu, a jabuka ima već dve godine i visinu preko metra, ovog proleća je odrezo na 0,8o cm da se razgranava...pa ćemo videti...

ben roj
15-04-17, 00:28
Zahvaljujem.

mirlee
15-04-17, 21:35
Danas sam gledao kalemove, na 3, 4 kom gloga se primila aronija.
Citao sam da ima vise vrsta gloga, kod mene je crven plod i samo taj ima. Videcemo u narednom periodu sta ce biti od ovoga.

Зоран
16-04-17, 23:45
Почетком децембра извађено је једно стабло старе сорте крушке. Ја сам калемио на спавајући, али нисам знао да ли ће се примити па сам узео гранчице и ставио у фрижидер, где су биле пуна три месеца. Нисам успео да нађем подлоге дивље крушке па сам калемио на стабло, само да се сачува стара сорта. Данас то изгледа овако
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_186546111_Photo0114.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_186546111_Photo0114.jpg)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_106597783_Photo0115.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_106597783_Photo0115.jpg)
Једна од две гранчице које су се успавале, а ако се приме успех ће бити 100%
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_124364089_Photo0112.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_124364089_Photo0112.jpg)
Овде је пукла гумица. Да ли је потребно да поново вежем гумицом или не?
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_99491293_Photo0111.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_99491293_Photo0111.jpg)
Све је калемњено на енглески спој, негде 2 пупољка, негде 3, а негде сам оставио сам врх (обе успаване гранчице су са остављеним врхом).Овако добар % пријема за једног аматера, мислим да дугујем једном помоћном средству (откривам тајну), а то је шублер. Једноставно сам мерио дебљину подлоге и племке, и гледао да буду ако не исте, максимално приближне.
После око недељу дана добијем од једног расадничара из околине Зрењанина на поклон (хвала), и неколико подлога дивље крушке. Енглески спој ми је и ту 100%,а оно што је било дебље од племки, калемио сам на процеп, и ту ми је пријем око 25%. али ми је важно да је стара сорта сачувана.
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_124364370_Photo0123.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_124364370_Photo0123.jpg)
Како сада да водим младаре. Да ли да оставим само вршни, и када се то ради (колико треба да су дуге гранчице), или да све оставим.

Калемио сам и на чип (шљиву), али се ни један од 4 калема није примио. Са једног је отпала гумица, делује да се спојио са подлогом (једва се види састав), а ипак није кренуо
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_165819329_Photo0110.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_165819329_Photo0110.jpg)

Јесенас сам калемио на спавајући пупољак једну другу стару сорту крушке, и само се 2 калема од 10-так примило и расте, а данас приметим још пар, али јако стидљиво. Да ли да подлоге већ сада одсечем или да сачекам, ако уопште вреди оставити овакве калемове?
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_746187525_Photo0126.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_746187525_Photo0126.jpg)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_149237511_Photo0120.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_149237511_Photo0120.jpg)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_74618763_Photo0119.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_74618763_Photo0119.jpg)

2pan
17-04-17, 19:02
Sve sto je kolko tolko zivo ja bih ostavio, imam jedan kalem koji je godinu dana mirovao, nisam ni znao da je ziv, a sad cepa! Inace, iznenadjujuce je sto je prijem kruske na procep slab,meni je bukvalno 100%, a to su mi prva kalemljenja,nikad to nisam radio do prosle godine...

smiljan123
18-04-17, 11:20
Ja sam ove godine ukalemio samo jednu krusku i dve jabuke....jedan mladak na jabuci mi se nije primio a ostalo je ok...prenio sam i dvije visnje ....

Imam blizu kuce dio gdje kalemim i ima tu oko 10 vrsta jabuka i jedna tresnja,jedna kruska....vecina je kalemita pre 5 do 6 godina a rodi samo kruska i tresnja.evo sad je iscvala i jedna jabuka....neznam sta je sa ostalim....vocke su visoke oko 3 metra i krosnjate al ne cvataju ni ove godine

mirlee
18-04-17, 11:38
Na divljim podlogama voce prorodi kasno, tako da pricekaj.

smiljan123
18-04-17, 12:14
Nema druge nego cekat.....tresnja najpre pocne radat...jednu sam ukalemio pre dve godine i evo sad ima preko 30 cvati

mirlee
19-04-17, 21:16
Kako li ce ovo vreme uticati na ovogodisnje kalemove? Na pojedinim kalemovima vec veliki listovi, negde zeleni pupoljci, nadajmo se dobrom!

misoo83
20-04-17, 11:27
Juce isao stititi kalemove kivija da ne smrznu i slucajno zakacim jedan pupoljak na kalemu koji se primio i odma otpade pupoljak ko da sam ga udario cekicem :P{, a na kraju minus temperatura nije ni bilo prognoza vremena me sj..ba...

Arandjel
20-04-17, 16:21
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_93293396_IMG_20170420_115608.jpgObišao sam neke kalemove izgleda da će preživeti

mirlee
23-04-17, 10:15
Citam na sajtu stare hrvatske sorte:
NAPOMENA
Često čujem pa i čitam u novinama kako se ne isplati saditi*stare sorte jabuka*jer počnu roditi tek za 8 do 10 godina, to naprosto nije istina i nije mi jasno zašto šire laži. U mom voćnjaku možete vidjeti trogodišnje cjepove koji imaju dvadesetak plodova, a imam i voćke koje istu godinu nakon cijepljenja imaju pokoji plod, ali ako ostavite plod onda voćka ne napreduje jer mladica hrani plodove, pa sami morate odlučiti hočete prije plod ili jače stablo.

ubovicratko
23-04-17, 10:51
Zato sto ne zna orezati vocku, zna je nakalemiti ne zna orezati
Licno imam jerbasimu na dunji MA sad je usla u 4 vegetaciju, cvetala zametnula i otpao sav plod - e sad kad ce biti spremna ko zna
Imas sorti koje jednostavno nece da prorode rano, ali 10-ta godina je puno i generalno zbog podloge takve sadnice se sade na veci razmak, pa ko ti brani izmedju posaditi jos neku vocku koja brze prorodi kao npr breskvu

Arandjel
23-04-17, 13:25
Činjenica je da bez starog stabla nema ni voća.
Ovo što mi sada kalemimo ne radimo zbog nas već zbog onih koji idu za nama.

SimkeVa
23-04-17, 18:29
Kakvo je sada stanje sa kalemovima koji su tek počeli da otvaraju pupoljke pre ove zime, da li im je škodio ovaj mraz? Da znam šta me očekuje pri obilasku. Prošle godine su mi zbog sličnog vremena, uglavnom kiše, stradali svi kalemi, mada su bili manje razvijeni nego sada.
I dalje me zanima šta je bolje ostaviti, čip grančicu ili procep (na istoj su podlozi)?
Evo jedne trešnje slikane za uskrshttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170423/cfb526fbb4236035a1ef2ad97d1d36c0.jpg

misoo83
27-04-17, 08:58
Kalemljenje kivija na zeleno.

https://www.youtube.com/watch?v=F9l-iISvIQo

gandrad
27-04-17, 20:30
Pa kad si ovo kalemio? Ovo nije od ove sezone?
Interesuje me taj kalem kako izgleda sada...A inače tehnika je super...

misoo83
28-04-17, 15:34
Kalemljeno je ove godine, imas vise o tome u opisu i komentarima ispod tog videa na youtubu.

gandrad
28-04-17, 20:32
Pa kad porastao taj kiwi...ovde kod mene svega nekoliko sntimetara zelenila!!!

misoo83
29-04-17, 10:19
Kivi vec ima preko pola metra lastare od ove godine, cudno bi bilo da nema jer i svako drugo voce vec ima mlade grane izrasle od ove godine.
Tvoj ako kazes da ima nekoliko centimerata grane onda ili je kod tebe hladnije ili ti kivi nesto kilavo raste.

2pan
03-05-17, 00:28
E, da podnesem izvestaj,prijem 100%! Sumnjao sam zbog kasnog kalemljenja (8.april), dugog stajanja plemki u frizideru, kalemovi nisu mrdali preko 2 nedelje, a onda bum, bio sam odsutan 5 dana, kad sam se vratio pupoljci po 2 cm! Bilo bi jos bolje da nisam uspeo da se sapletem danas o jedan kalem i oborim mu jedini pupoljak (onaj drugi sam mu na identican nacin oborio prosle nedelje:lol:)Sve u svemu- kruska je mama za kalemljenje, prijem 100 % u ove dve godine od kad kalemim, nakalemio sam desetak komada ukupno. Sljiva je takodje ok, samo jedna mi se do sad nije primila, isao sam danas u vocnjek da obidjem proslogodisnje kalemove, cak i oni koji su izgledali lose prosle godine su se oporavili i cepaju. Najgori sam sa jabukom, prijem negde oko 60% na procep.
I ja isto danas kalemio, ali krusku, na procep. Dugo su mi stajale plemke u frizideru, videcemo, ne greje me sunce, al nisam mogao ranije. Podloga divlja kruska koja krenula nekontrolisano da nice po celom vocnjaku, podloga od nekih 70 godina starih krusaka napustala zile na sve strane. Pratim situaciju pa javljam...

mirlee
04-05-17, 23:20
Kod mene kajsija i visnja najbolje napreduju:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170504/62aa494197d8d76c7312faec2fc84a65.jpg

vasovac
05-05-17, 09:17
Našta kivi moze da se kalemi?

Zaharije
10-05-17, 01:09
Моји први покушаји калемљења прошле и ове године:
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_71160199_Trnjina%20na%20dzanku.JPG (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_71160199_Trnjina%20na%20dzanku.J PG)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_114951103_Trnjina%20na%20dzanariku.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_114951103_Trnjina%20na%20dzanari ku.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_62265184_sljiva.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_62265184_sljiva.jpg)
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_99624301_sljiva%20englesko%20spajanje.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_99624301_sljiva%20englesko%20spa janje.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_74718238_kajsija.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_74718238_kajsija.jpg)http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_83020268_DSCI1139.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_83020268_DSCI1139.jpg)
На прве две слике су трњине калемљене прошле годнине почетком августа на спавајући пупољак на џанарике које су пустиле изданке пошто су се кајсије које су биле калемљене на њих осушиле. На првој слици је пупољак био кренуо прошле године, али није измрзао, вероватно зато што је био заштићен снегом. На трећој слици је шљива калемљена исто на џанарику пошто се кајсија осушила. На четвртој слици је исто шљива калемљена енглеским спајањем у марту ове године. Имам и неколико неуспелих покушаја калемљења на процеп, то нисам сликао... На петој слици је кајсија (требало би да је Роксана) калемљена на старије стабло брескве на спавајући пупољак. На шестој слици је исто кајсија калемљена на гране од шљиве у висини крошње. Јасно се види да је лош афинитет ове сорте кајсије према брескви (пета слика), иако добро расте, листови су скроз деформисани, улубљени, као чашице и имају бледу боју, а то је једини пупољак који је кренуо, од 4-5 колико сам калемио. Занимају ме ваша искуства са калемљењем кајсија на виноградарску брескву? Колега "ubovicratko" је овде http://poljoinfo.com/showthread.php?395-Kajsija/page198 изнео искуства са сортом НС5 калемљеном на виноградарску брескву, било би добро када би он или неко други рекао још нешто о томе, на пример које сорте кајсије имају добар афинитет са бресквом а које не, да ли има појаве апоплексије у већој или мањој мери, како је боље калемити, да ли гранчицом у висини круне, или пупољком ниско, какав је плод у односу на исту сорту калемљену на другој подлози, има ли разлике (знам да би требао да буде крупнији и обојенији, али ме занимају лична искуства), итд. Значи, запажања и лична искуства... Хвала унапред Lkl{{

Dzogi_89
10-05-17, 14:21
Po prvi put pisem u ovoj temi,nemam bas vremena da citam svih 137 stranica.Da li neko ima ili je okolamio krusku takusu? i jos jednu lubenicarku?Hvala unapred...

ubovicratko
10-05-17, 22:08
Onda ti fali jos i Zelena Magdalena (Nacika) i Karamut (Tepka) ::namigivanje::
Imam sadnice, nemam za prodaju - te stvari se retko traze pa moras naruciti da ti se nakalemi na vreme - lubeniucarku imam

Slav
18-05-17, 00:14
Poštovani,

u ovoj temi sam ranije pisao o prolećnom (april, maj ) kalemljenju okuliranjem i čipovanjem. Tada sam dosta toga objasnio a sada samo da postavim slike KOMPLETNOG voćnjaka koji je tako okalemljen. Ovo je slika nakon 1 (jedne) godine i 28 (dvadeset osam) dana nakon kalemljenja. U voćnjaku se ispituju i druge stvari pa izmedju ostalog proveravamo i ovaj način kalemljenja.

http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_166117192_IMG_20170517_104341.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_166117192_IMG_20170517_104341.jp g)

Levi red je starosti kao što je gore napisano, desni redovi su malo stariji.
Grad je oštetio mlade, tek izrasle kalemove u junu. Kalemovi su mirovali oko 3 nedelje pa su tek tada nastavili da rastu.
O svemu ovome sam pisao u ovoj temi na stranici 120.

mirlee
20-05-17, 20:55
Obilazio kalemove danas i moram da postavim sliku. Na divljaku kalemio Kozaru, do sada nisam imao bolji prirast.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170520/8298b5e1e5eccc90797a360da00a6bb7.jpg

Arandjel
21-05-17, 20:43
http://i75.photobucket.com/albums/i312/vidik212/17%20043_zpsh2aa73jh.jpg (http://s75.photobucket.com/user/vidik212/media/17%20043_zpsh2aa73jh.jpg.html)

- - - - - - - - - -

Prošlogodišni kalem pitomog kestena na cer

- - - - - - - - - -

http://i75.photobucket.com/albums/i312/vidik212/IMG_20170520_115009_zpssw3fsdcm.jpg (http://s75.photobucket.com/user/vidik212/media/IMG_20170520_115009_zpssw3fsdcm.jpg.html)

- - - - - - - - - -

Ovogodišnji kalem

mirlee
22-05-17, 22:49
Moze li neko iz iskustva da mi kaze, kako da planiram sadnju svojih kalemova:
1. stare sorte, npr takusa, lubenicatka, vodenjaka, kalemljene na dunju ba 29,
2. stare sorte, npr. zelenika, kolacara, kozara na m106,
3. visnju i tresnje na divljim tresnjama iz sume?
Citao sam za divlje tresnje, to je mozda 6x5 najbolje i verovatno cu ih zasebno posaditi.
Pitanje je sta da radim sa jabukama i kruskama, jer hocu da planiram mesto i pripremim parcelu?
Jabuke i kruske na divljim podlogama, takodje planiram od 5x5 do 6x6, videcu jos.
Da li kruske na dunji iako su stare sorte mogu u redu na npr 2m ili da odradim sve 4x4?

vuxsd
22-05-17, 23:18
Nisam siguran koliko ću ti pomoći ali ako sadiš stare sorte na divljim podlogama onda ta stabla treba da budu velika... a opet da pokušaš da ih formiraš tako da možeš da bereš plodove a da se ne penješ na merdevine.... što je opet veoma teško postići jer na divljim podlogama drvo želi da ide u visinu i širinu.... a takva je biljka jača i otpornija i plus ima plodova i za tebe i za ptice i za putnika namernika....

Evo mog iskustva... kruške i jabuke domaće sorte sam kupio i sadio na 4x4 razmaku i mislim da je to malo. Pustiću da rastu kao neka vrsta piramide pa sa malim modifikacijama možda nešto i postignem ali u suštini kako im bude.... Jabuke su na mm106 a kruške su na divljoj kruški mada imam i par sadnica na dunji BA29. Trešnje sam kupovao na magrivi a kalemio sam na višnji i te na višnji sam posadio na razmaku od 2 metra od međe i udaljene od ostalih voćaka oko 3 metara. To će biti neka vrsta piramide koja će biti visoka do 2-3 metara naravno ako uspem i ako prežive prskanje komšija i vetrove koji duvaju uz i preko Dunava....

Danas sam video jedan tek zarudeli plod trešnje koju sam kalemio na višnji i taj plod je mnogo veći od one moje stare trešnje koja najverovatnije kasinova.... Liči na sunburst ali nisam siguran jer nisam pitao komšiju kad sam pozajmio kalem grančicu ::sramota::. Imam u voćnjaku jedan plod sunbursta koji još nije počeo da rudi pa ne mogu da uporedim....
Ali sam ipak ponosan jer će roditi... do sada po jedan plod imaju dve kajsije koje sam kalemio na izdanku velike kajsije i taj jedan plod trešnje i umalo da zaboravim da sam kalemio na procep jednu grančicu breskve na drvetu vinogradarske breskve i ta grančica je pustila tri mladara i ona su ove godine zametnuli plodove....
Sve u svemu nije loše za početnika kakav sam ja.... jer počeo sam da eksperimentišem sa kalemljenjem u proleće 2015. godine.

mirlee
22-05-17, 23:58
Na divljim podlogama imam par starih krusaka i jabuka, mada primecujem i tu razliku sto verovatno zavisi od sorte, al su u svakom slucaju ogromne krosnje, visoke i siroke.
Imam kupljenih kalemova kruske i verovatno su na dunji 29, sorte fetel, viljamovka itd, vidim tacno da su slabo bujna stabla i sadio sam na 4x4 i 4x2m, ali ne znam kako se stare sorte ponasaju na toj podlozi. Imam nedoumicu da li ovo sto sam kalemio odradim neku piramidu 4x4 ili se igram na 4x2m pa mozda i stubove ubacim. Ovo naravno sve amaterski, ali opet hocu da lici na nesto.
Sto se tice tresanja na divljoj podlozi, stvarno nenormalan rast, toliko sam ih video, al da se ubere nesto, ne moze. Za obuzdavanje divljih podloga, stvarno treba vremena i upornosti.
Voleo bih da mi neko kaze, da li moze divlja podloga da se obuzda zasecanjem npr motorkom kao sto je radio neki tip u Srbiji sa jabukama, vidjao sam klip i ovde na forumu, da ne trazim sada.

ovako:
https://youtu.be/mHGdOyufQKA

oktopod
23-05-17, 16:08
Sorta itekako utice na bujnost a to dalje utice na period nerodnosti. Primera radi tresnje burlat i kompakt stela, obe kalemljene na magrivi, burlat 5 godina retko gde cvet i samo raste u vis, stela 4 godine bila puna cveta i lepo se razgranava, ne ide samo u vis.

vuxsd
23-05-17, 16:17
Kad sam se malo raspitivao i dopisivao sa zaposlenima u čačanskom institutu rekli su mi da su sve ove sorte bujne - burlat, kordia, lapins, hedelfinger (kerminka), stela... ali da uz dosta truda i rada preko leta - zelenom rezidbom - mogu da se 'drže' na rastojanju 5x4 u obliku neke piramide.... i to kalemljene na divljoj trešnji. Tada sam mislio da su mi podloge divlja trešnja a ispalo je da je višnja....
Pa sam kupio trešnje na magrivi a s ovim na višnjama ću da se 'sigram'... dok traju...

Da, imam dve sadnice kompakt stele a i sadnicu stele pa ću videti kako i da li se razlikuju po bujnosti.... doduše nisu u isto vreme posađene.... al to je manje bitno....

Oktopode jel gledaš radar - oće li 'kaliforniju' zaobići ova pošast iz Vojvodine?

mirlee
23-05-17, 20:01
Evo slika komsine tresnje koja predstavlja standardni oblik i visinu krune na divljoj podlozi. Cesto vidjena scena po dvoristima, a beru je joga letaci.
Inace u ovom slucaju moze da posluzi kada majstori menjaju crep, uz pivce i tresnja za osvezenje.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170523/19a12c9deb21eb385163582129fd0a1c.jpg

oktopod
24-05-17, 11:56
Oktopode jel gledaš radar - oće li 'kaliforniju' zaobići ova pošast iz Vojvodine?

Ne gledam nista a iz iskustva znam da je kraj maja vreme za grad, uvek pola sarene oberem lepo a pola budu gradobite pa se namucim da prodam. Taj grad obicno ne nasteti kajsijama, sljivama itd.

Knez01
24-05-17, 21:58
Mala sadnica kruške Bučice kalemljena kopulacijom na divlju krušku u 3 mj.
Osim atraktivno obojenog ploda ima i zanimljivo obojen list...

http://i1379.photobucket.com/albums/ah144/knez011/20170523_190137_zps4pstegqu.jpg (http://s1379.photobucket.com/user/knez011/media/20170523_190137_zps4pstegqu.jpg.html)

mirlee
24-05-17, 22:05
Mnogo interesantna kruska, mislim da ne postoji u mom kraju.
Kako si planirao da obuzdavas bujnost divljih podloga, kakvu krunu planiras?

Knez01
24-05-17, 22:12
Sa kruskom nije problem.
Savijanjem grana i rezidbom se da bez problema saditi na 3 m razmaka.
U profesionalnim intenzivnim nasadima se ide i na znatno manji razmak od 3 m a vocke u takvim vocnjacima puno bujnije rastu jer se prskaju,ucestalo prihranjuju i trava se redovno uklanja.
Tako da u nasim eksrenzivnim,eko,zatravljenim vocnjacima na okucnici i bez gnojidbe mineralnim gnojivima bi trebalo biti jos lakse drzati krusku u nkim okvirima manjih gabarita ukoliko se ne odlucimo formirat visokostablasicu pa onda prema tome prilagodimo i rezidbu i formiranje

mirlee
24-05-17, 22:22
I mislio sam, kruska, uglavnom stare sorte, idem 2m u redu na dunji29, a na divljoj podlozi da odradim 4x4m.
Tresnje na divljoj cu verovatno 5x5(6).
Za jabuke na m106 sam planirao isto 4x4.
Nadam se da ce to biti ok pa da rasporedim kalemove po parceli.

misoo83
31-05-17, 09:04
Kalemljenje trešnje na procep nastavak video.

https://www.youtube.com/watch?v=J-7c8tn4AOA&t=7s

worm
02-06-17, 10:21
Zna li neko kako se kalemi dud da bude zalosni

misoo83
02-06-17, 11:39
Kalemljenje kajsije na procep nastavak video.

https://www.youtube.com/watch?v=0jRzX8AQnj0

jakovljevic79
02-06-17, 13:56
Moraš uzeti plemku od žalosnog duda,to nema veze sa kalemljenjem.

worm
02-06-17, 14:13
Moze malo pojasnjenje, ako sam dobro razumeo, posadim obican dud i njega iskoristim kao podlogu i kalemim grancice od zalosnog gore gde ce krosnja da bude

vuxsd
02-06-17, 14:21
Da tako sam pročitao na netu.... posadi se obični pa se kalemi žalosni.

ubovicratko
03-06-17, 00:46
Zalosni brest kalemljen na sibirski:
https://s24.postimg.org/sjk0ywd41/20170412_133658.jpg (https://postimg.org/image/sjk0ywd41/) https://s14.postimg.org/hitzkqfq5/20170412_133719.jpg (https://postimg.org/image/hitzkqfq5/) https://s9.postimg.org/hmq3qb8a3/20170412_134027.jpg (https://postimg.org/image/hmq3qb8a3/) https://s1.postimg.org/m3s88bm63/20170502_174708.jpg (https://postimg.org/image/m3s88bm63/)

- - - - - - - - - -

Primio se sve do zadnjeg, materijal kalemljenja za pocetnike Lkl{{

- - - - - - - - - -

I mislio sam, kruska, uglavnom stare sorte, idem 2m u redu na dunji29, a na divljoj podlozi da odradim 4x4m.
Tresnje na divljoj cu verovatno 5x5(6).
Za jabuke na m106 sam planirao isto 4x4.
Nadam se da ce to biti ok pa da rasporedim kalemove po parceli.

Jabuka moze i na 2m, izmedju tresanja posadi nesto u startu... breskvu npr. vinogradarku da ti ne stoji toliko mesta prazno
Sve je stvar da tokom sezone ne dozvolis da divlja vocka pa je onda jako rezes, pa ona opet ima jak porast itd...
Radi redovno uklanjanje tokom zelene rezidbe sve sto ti ne treba ukloni, sama lisna povrsina daje korenu snagu za rast, ako koren nije jak nema ni krosnje velike
Jak koren isto daje biljci dodatan rast, znaci u startu je stroji i nema rasta, sve to iziskuje dodatno vreme oko angazovanja pa sad ko voli nek izvoli
Prstenovanje zaustavi rast celu godinu, moze e raditi i na ramenim granama

- - - - - - - - - -

Moze malo pojasnjenje, ako sam dobro razumeo, posadim obican dud i njega iskoristim kao podlogu i kalemim grancice od zalosnog gore gde ce krosnja da bude
Skupi seme duda javicu ti kad pitam coveka koji zna kad i kako se seje dud, on jeste najlepsi u zalosnoj formi.

mirlee
04-06-17, 13:18
Ovogodisnji kalemovi jabuke:https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170604/3437d169c6704d6cd067e3f7148399a8.jpg

misoo83
16-06-17, 03:02
Kalemljenje na budni pupoljak.

https://www.youtube.com/watch?v=lFpG7HVRk3Y

Комадара
16-06-17, 21:20
Ја сам прошле године калемио око 10. јуна, а пупољци су кренули на прољеће ове године. Прије неколико дана сам опет калемио кајсије, а и сутра ћу.

mirlee
16-06-17, 21:25
Posle koliko vremena bi trebalo da krene, ja takodje kalemio proslog vikenda? Ne racunam ovo na sledece prolece hehe.
Prosle godine sam probao, jedan uspeo i porastao par cm do kraja godine, evo ga post od tada, slikano 24. jula:
http://poljoinfo.com/showthread.php?p=1161270
Samo ne znam kada sam kalemio tj koliko je vremena proslo.

Комадара
16-06-17, 23:46
Мени и не треба да крене ове године. Калемим сад док има сока јер је бољи пријем. У августу присуши па је пријем слаб, а за шљиву бјелицу препоручују раније калемљење.

Zaharije
18-06-17, 23:12
Мишо, имаш ли искуство какав је пријем кајсија калемљених на будни пупољак? У књизи коју сам читао, колико се сећам, за кајсију кажу да се калеми на спавајући пупољак и просто спајање, а ређе остали начини. На будни пупољак колико сам видео, од свог воћа калеми се само бресква. То не значи да не може, али вероватно има неки разлог (нпр. слаб пријем) зашто кажу "ређе остали начини калемљења".

German hunting terrier | Jagdterrier