PDA

View Full Version : Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

mirlee
10-03-16, 21:15
Hehe, jes mi glupo pitanje. Nego imam jos plemke u frizideru pa ako nije pravo vreme, mogu da ponovim za nedelju, dve.

vuxsd
10-03-16, 21:28
Da li je izdanak crvene ranke crvene boje?
Našao sam nekoliko izdanaka u okolini jedne šljive. Barem mislim da je šljiva jer ima šiljate pupoljke. Nije višnja ona je malo krenula, trešnja ima drugačije stablo, migavac je procvetao, mora da je neka stara šljiva. Čitava ta parcela je kao džungla. Ne održava se već godinama.
Uglavnom, sa kajsije što je procvetala skinuo sam par grančica, skinuo cvetiće i nakalemio na te izdanke. Nešto na engleski spoj a nešto na čipovanje. Kad pišete da tako može onda sam i probao. Uostalom nije ni važno šta će se iz toga izroditi važno je da sam danas uživao u kalemljenju.

Gledao sam moje šerpe, lonce i ostale saksije gde sam sadio semenke jesenas. Izbijaju nekoliko badema a i migavac polako izlazi. Biće zanimacije i sledećeg proleća (2017 a i 20188)). Još uvek se ne javljaju trešnja, belošljiva i orah.
Jesenas sam na licu mesta u voćnjaku posadio na nekoliko mesta po tri badema. Na dva mesta sam morao da ih vadim. Od šest koštica badema svih šest je krenulo. Par centimetara iznad korena i koren od desetak centimetara. Sve je to bilo u zemlji. Presadio sam ih u jednu kantu ali mislim da te biljke neće preživeti. Ipak se pomalo nadam.

2pan
11-03-16, 00:35
Cim malo odrveni kora posivi crvenoj ranki, jednogodisnje su ako se dobro secam crvenkaste (ali me ne drzi za rec, davno sam ih rasadjivao)...

vuxsd
11-03-16, 08:37
Sad ako su ti izdanci crvene ranke onda navijam iz sveg srca da neki kalem ne uspe (kao što i neće) pa da mogu da posadim crvenu ranku.

đađo74
11-03-16, 11:10
Sad ako su ti izdanci crvene ranke onda navijam iz sveg srca da neki kalem ne uspe (kao što i neće) pa da mogu da posadim crvenu ranku.
Ako nisi siguran u to kolega a imaš želju za Crvenom rankom, ako ti odgovara ja mogu da ti izvadim i pošaljem par komada (samo plati poštarinu).
Nešto sam jesenas sadio a nešto "pripremio" za jesen. Jako su lepe sadnice, na vreme proređene.
Pozdrav ...

vuxsd
11-03-16, 12:10
Hvala kolega đađo74, imam želju da u mom voćnjaku imam i crvenu ranku i požegaču koliko god da to povlači rizika. Hajde da nastavimo na pp.

Gorski Car
11-03-16, 12:25
Crvena Ranka nije kompatibilna sa podlogom dzenerike, i posle 5-6 godina puca stablo. Ako je posadis izdankom na sopstvenom korenu, jako sporo raste. Trebace ti 7-8 godina da to poraste i prporodi.
Ja sam tako sadio te stare sorte, Ranka, Madzarka, Bugarka, dosta mi se posusilo, ono sto je bilo dobro i pretelo sve sam prekalemio na kajsiju.

vuxsd
11-03-16, 12:40
Zato je stablo oko koga sam navadio izdanke tako malo. Baš sam se pitao zbog čega.
Ta parcela je već dvadesetak godina zapuštena i većina drveća je obrasla divljom lozom onom što smo kao deca zvali lijane. Ima jedan deo oko par metara pojasa do komšija koje žive pored pa su verovatno oni malo sređivali da bude bar malo 'kultivisano'. Ta parcela se dalje nastavlja ka reci Jezava (ono što je od nje ostalo) pa je to otvoren prostor za najezdu raznih životinja. Jedne godine su 'nadolazile' zmije pa jedne godine su lisice posećivale kokošince. Pričali su da tuda prolaze i jazavci.

Ono što sam video je da džanarici ne smeta ništa ona raste svuda...

Gde ode tema kalemljenje...

Gorski Car
11-03-16, 12:50
Stablo tako na "ledini" jako sporo raste, zato je i bilo malo. Kada ga posadis i odrzavas, djubris, prskas, raste to mnogo brze ali opet je to jako sporo za danasnje vreme. Ako ja treba da cekam 10 godina da popijem rakiju od te sljive, ma ne treba mi ni takva rakija.
Ovako sam sve lepo prekalemio na kajsiju Madjarsku Najbolju, pa umesto od tih starih sljiva, rakiju cu peci od kajsije, bar brze raste >:({

Комадара
11-03-16, 15:34
Погледам у хладњак кајсије, а оне процвјетале једнако као оне што су биле напољу!
Истина, ставио сам их у доњи дио - пластичну кутију која је изгледа топлија. Ужас.

misoo83
11-03-16, 16:33
Neces od tih iz frizidera imati ploda jer u frizideru nema pcela da oprase cvetove :lol:.
Ja sam moje grancice juce kontrolisao, otvorio jednu kesu vidim ok druge nisam ni gledao imam oko 10 kesa sa grancicama sveukupno.

Gorski Car
11-03-16, 17:17
Погледам у хладњак кајсије, а оне процвјетале једнако као оне што су биле напољу!
Истина, ставио сам их у доњи дио - пластичну кутију која је изгледа топлија. Ужас.

To je bioloski sat budjenja. Isto kao i ove sto se krece nenormalno, mozes da ih krecis koliko hoces ona krece kad joj sat otkuca kretanje...

Комадара
11-03-16, 18:13
Окалемићу ја њима подлоге у уторак па шта им буде.

misoo83
12-03-16, 14:48
Evo jedan kalem nektarine na podlozi sljive sto sam kalemio prosle godine.
Ja planiram poceeti kalemiti za nekih 10-tak dana tada su najavili lepo vreme.

https://www.youtube.com/watch?v=HfpwpIm6DGE

mirlee
12-03-16, 16:21
I ja sam imao dosta kalem grana od nektarine iz dvorista pa sam vezbao i kalemio na dzanariku, nadam se da ce nesto uspeti. Ovo lepo izgleda.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160312/542af4861961c2d88de1119acaf8cb1a.jpg

Evo moje tresnje, samo sto sam nakalemio, ona procvetala [emoji1]

2pan
12-03-16, 21:40
Ja se nadam da sutra uslikam svoj pocetnicki rad, prekalemljivanje 8 godina stare samonikle jabuke, nesto pod koru, nesto na procep... videcemo na kraju sta ce da bude.

misoo83
15-03-16, 18:56
Evo nekoliko videa gde mozete videti neke od mojih kalemova sto sam kalemio po sumi pre nekoliko godina Lkl{{.
Sve su kalemovi kajsija jer sam te godine imao pun dzak kalem grancica kajsije i kalemio sam na 4 mesta te godine i u sumi i jos mi ostalo puno viska plemki.
Najveci neprijatelj tih kajsija je pored coveka monilija i divljac koja glodje grane :":214.

https://www.youtube.com/watch?v=z6Omb3viLWY

https://www.youtube.com/watch?v=qGGiWGFhm3g

https://www.youtube.com/watch?v=F8uxaxB3W5A

vuxsd
15-03-16, 21:51
Evo pitanja pa neka odgovore oni koji se bolje razumeju. Bilo je pisanja i na temi trešnje ali bih voleo da budem siguran. Razumem da je u ovim razmišljanjma oko bujnosti sve relativno jer se radi o podlozi divlje trešnje i ona mora da 'gura' i 'bije u visinu i širinu' i da tu mora mnogo i pametno da se radi na sprečavaju bujnosti.

'Daklem', kada se kalemi na divljoj trešnji bujna i manje bujna sorta trešnje da li:
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - smanjuje bujnost bujne sorte (npr. burlat i kordia)
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - još više smanjuje bujnost manje bujne sorte (npr. lapins i kerminka (hedelfinger) i stela)

ubovicratko
16-03-16, 20:40
visok kalem cak i vislje od 50, kalemi na visinu gde zelis prvo grananje i prstenovanje u 3-oj godini

vuxsd
16-03-16, 20:46
A šta prstenujem na toj visini divlju ili plemenitu trešnju?

2pan
17-03-16, 00:42
kod mene vec minus... kakva je sansa da osteti kalemove? mahom sam na procep radio... i nesto pod koru

priest77
17-03-16, 01:12
Kod mene dva uspavana pupoljka se primila. Eksperimentišem na jednu trešnju ubacujem više sorti.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160316/fc933900516ffd11f5dd3fc693aa1234.jpg

vuxsd
17-03-16, 08:44
Evo pitanja pa neka odgovore oni koji se bolje razumeju. Bilo je pisanja i na temi trešnje ali bih voleo da budem siguran. Razumem da je u ovim razmišljanjma oko bujnosti sve relativno jer se radi o podlozi divlje trešnje i ona mora da 'gura' i 'bije u visinu i širinu' i da tu mora mnogo i pametno da se radi na sprečavaju bujnosti.

'Daklem', kada se kalemi na divljoj trešnji bujna i manje bujna sorta trešnje da li:
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - smanjuje bujnost bujne sorte (npr. burlat i kordia)
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - još više smanjuje bujnost manje bujne sorte (npr. lapins i kerminka (hedelfinger) i stela)

Evo stručnijih razmišljanja:

''Ако је подлога генетички доминантно бујна (дивља тршња), што се више калеми, то ће воћка бити бујнија. Што ниже, то мање бујна. Ако било коју сорту трешње окалемите на дивљаку, на висини 50-80-120 цм имаћете изражено бујно стабло...

Код слабо бујних подлога (дуња МА, јабука М9...) што је подлога виша, воћка ће бити мање бујна и обратно. Због тога се код неких сорти јабуке које имају изражену бујност, као што је Елстар, примјењује високо калемљење на 50-60 цм.''

''Neма indicija da bi visoko kalemljenje na bujnoj podlozi moglo da utiče na smanjenje bujnosti okalemljene sorte. To bi eventualno moglo imati smisla u slučaju dublje sadnje ovakvih sadnica.
S druge strane ako se visoko kalemljene sadnice posade dublje na teškom zemljištu postoji rizik slabijeg prijema i porasta sadnica.''

mirlee
17-03-16, 10:13
kod mene vec minus... kakva je sansa da osteti kalemove? mahom sam na procep radio... i nesto pod koru
Na nekoj od mnogobrojnih strana unazad, procitao sam da mora biti jak minus da bi ostetio kalem. Ovo sada mislim da nece predstavljati problem.

gandrad
17-03-16, 21:03
Kolega Vuxsd@ , mislim da si u pravu...
Po meni ( što ne mora da znači da je tako), svako kalemljenje na bujnoj podlozi , daje bujnu biljku,a divlja trešnja to svakako jeste...
Plemke sa bujnijih sorti, kalemljene visoko, daju još bijnije biljke, zato njih treba kalemiti nisko...
A plemke sa manje bujnih sorti, kalemljene visoko , takođe daju bujnije biljke (doduše ne toliko bujne, kao bujne kalemljene visoko na bujne)...zato ove se kaleme nisko da bi se dobile niže biljke ...u pricipu...
E sad, visoko kalemljenje se, pored ostalog , najviše preporučuje na terenima sa ranim prolećnim mrazevima da bi se maksimalno izbegla apopleksija...A sve trešnje u gustoj proizvodnji su kalemljene nisko( gizela).
Dubina sadnje ne verujem da ima nekog značajnijeg udela u svemu ovome...
Elem , ja sam sve moe trešnje kalemio visoko...Šta to znači ? Nijedna nije ispod tih projektovanih 50 cm..a ima i od metra...
A Ti, si u pravu, jer ovo možeš kod sebe ili kod mene proveravati tek za izvesno duuuže vreme...
Nadam se da nisam odmogao...

- - - - - - - - - -

Ja mislim da u ovim našim temama je neko nekad izbacio tabelu sa bijnošću trešnje na raznim podlogama...ima toga negde...ja sam to čitao...i mislim baš ovde na našim temama...

Gorski Car
17-03-16, 22:05
Da li je neko od vas probao da kalemi sljivu Čačansku Lepoticu na dzeneriku, ali visoko? Da bi se izbeglo pucanje i propadanje stabla sto je glavni problem kod lepotice. Ima li neko takvo iskustvo?

misoo83
17-03-16, 23:05
Ja sam danas po prvi put kalemio ove godine kod druga, imam jos sutra da mu kalemim i onda sam kod njega zavrsio i mogu da pocnem polako i kod sebe da kalemim.

Ovo je jedan kalem od pre 2 godine na kome ima preko 10 razlicitih sorti krusaka, a na ovom videu mozete videti kako to kalemljeno drvo sada izgleda.

https://www.youtube.com/watch?v=XZ-DNaN7Gto

Sloba31
17-03-16, 23:06
Ja ima okalemljenu na belosljivi, visoko, u trecoj godini. Za sada je sve u redu. Nema pucanja. Pripremila je cvetnih pupoljaka da ne poverujes.

Комадара
17-03-16, 23:17
Ја сам се прекјуче учио да калемим. Користио сам маказе за калемљење. Није баш ни са њима испочетка добро ишло, а имао сам мало калем-гранчица. Везивање са траком за калемљење у односу на фолију за мотање хране је право уживање. Мало ми је незгодно кад калем гранчице нису скроз праве и кад су "квргаве" од мноштва пупољака. Али, мени као почетнику је неупоредиво лакше да калемим уз помоћ маказа за калемљење него ножем на спој са језичком (енглески спој), а и не могу се исјећи.

misoo83
18-03-16, 18:33
Jel probao neko kalemiti tresnju sad na cip sa pupoljkom iz prethodne vegetacije?, ja do sad nisam to nikad probao sa tresnjom a razmisljam se da probam :).
Danas sam zavrsio kod druga kalemljenje i sad je ostalo jos da krenem i kod sebe da kalemim, al nemam puno tako da cu za 1-2 dana sve zavrsiti samo da krenem.

gandrad
18-03-16, 18:53
Da li je neko od vas probao da kalemi sljivu Čačansku Lepoticu na dzeneriku, ali visoko? Da bi se izbeglo pucanje i propadanje stabla sto je glavni problem kod lepotice. Ima li neko takvo iskustvo?

Ja sam kalemio lepoticu na džanariku...jedna na 15cm , a dve na oko 60cm...
Ali to je bilo pre 15 dana...O tome što tebe interesuje, a i mene, i verujem još ponekoga...
Za par godina, ćemo imati odgovor.

vuxsd
18-03-16, 20:12
Evo nekog preseka u kalemljenju:
- Kreću pupovi trešnje koja je kalemljena na višnji u drugoj polovini prošle godine na čip i na T. U fazi su pola zelenog pupa. Imam presađene četiri sadnice i kalemovi su okrenuti ka severu. U međuvremenu sam nakalemio još po par pupova pošto sam bio nestrpljiv pa i oni kreću.
- Kreću na 1 od 5 pupovi kajsije koja je kalemljena na izdanku (džanarika) velike kajsije. Ti pupovi su okrenuti ka jugu ostali su ka severu i oni ne kreću. Kalemljeno na čip. Isto 'dokalemljeno' po par pupova ali oni stoje.
- Na divljoj trešnji (podloge ne tako kvalitetne) kalemljena pitoma trešnja na raznim visinama na engleski spoj i na čip. Pupovi kreću i u fazi su krupnog zelenog pupa. Sutra nosim na plac a u njivu će u nedelju - zbog minusa koji najavljuju u nedelju ujutru. Sada se nalaze u kantama u hladnoj prostoriji ali se brinem da će mi biti ograničena manipulacija ako bi pupovi još više krenuli. Bojim se da se kalem ne očene kad ih vadim iz kante, transportujem i onda presađujem u rastilo. U početku sam mislio da ih posadim na lice mesta ali nisam siguran da bi se svi kalemovi primili.
- Na podlozi verovatno izdanak šljive ranke (ili neke šljive bez kalem spoja) kalemljeno na engleski spoj i na čip velika kajsija za koju mislim da je domaća rana. Na par kalema kreće da bubri pup. Takođe u rastilo u nedelju.

Arandjel
19-03-16, 11:42
Gledam ovaj video i na kraju čovek kaže da na jednom stablu ima više vrsta krušaka.
Verujem da to i nije loše rešenje za one koji su ograničeni prostorom a vole da imaju raznolikost u voćnjaku.

https://www.youtube.com/watch?v=18OCgRYt5Tg

ubovicratko
19-03-16, 20:30
A šta prstenujem na toj visini divlju ili plemenitu trešnju?
Eto sad ispada da visoki kalem povecava bujnost - potrazicu na netu u vezi toga sta je sta - isao sam na rec strucnjaka koji se razume - al moguce je da gresim
Ja imam par lepotica ali na visini oko 50 cm u drugoj godini, sada sam nakalemio dosta cac. rodne na visini od nekih 80cm jer su podloge bile jako narasle.
U svakom slucaju prstenovanje smanjuje bujnost jer uvodi brze vocku u rodnost - ja bih je prstenovao na divlji deo ako sam nakalemio na 80 cm

misoo83
20-03-16, 08:46
Ja nikako da krenem kod mene da kalemim sve il je lose vreme il ja ne stignem :P{.

@ arandjel

Ima video sam ja postavio u ovoj temi na strani 114, sto sam ja kelmio kod prijatelja oko 12 sorti krusaka tako da mozes da pogledas video ako hoces da vidis kako to izgleda Lkl{{.

vockica
20-03-16, 23:34
Ljudi seme Stenlija od prosle sezone tj berbe sam stavio u strugotinu a pre toga ga potopio u rastvor KANa,pre neki dan pogledam,sila se isprimila....zanima me da li ce to biti stenlej klasican s obzirom da je iz semena,ako jeste onda planiram da ga iskoristim za kajsiju da kalemim

Комадара
21-03-16, 00:18
Можда буде и бољи од изворног стенлија.

dzionik
21-03-16, 07:21
Kad smo kod sadnica da li može da mi kaže je li ovo jabuka ili nešto drugo? Niklo mi puno ovih malih u plasteniku gde sam bacio kompost u kome je bilo i jabuka izmedju ostalog.

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1140135.jpg

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1140138.jpg

vockica
21-03-16, 09:16
Komadara ne mora da bude bolji al sto ds ane samo da ne poprimi odlike dzenarike ali tesko da moze semenskim razmnozavanjem....posto je to na jednoj gomili da li da ih izdvojim u neke posudice i malo bolje odnegujem do kalemljenja??koje ne znam kad treba raditi kad se dobije ovakav sejanac sorte???

2pan
21-03-16, 09:36
dzionik,meni ovo na dud lici

dzionik
21-03-16, 09:47
dzionik,meni ovo na dud lici
Previše je debelo za dud jer kako klija vidi se da su kotiledoni praktično dve polovine semenke. Dud ima sitno seme nema šanse da izbaci tako debeo klijanac. Tu ima pored jabuke i šljive i džanarike pa može da bude i nešto od toga.....

misoo83
21-03-16, 10:30
Ovo je sljiva najverovatnije ne lici mi bas na jabuku :).

mirlee
21-03-16, 18:27
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160321/8ac75c5de730f8c7bc2f63bea4ad4a0d.jpg

Prijatelji, kupio sam divlju krusku za podlogu, hocu neke stare sorte da nakalemim. Nisam divljake imao u okolini, tako da sam porucio i zeleo bih da budnim ili spavajucim pupoljkom kalemim ako se prime.
Tek kada su stigle, vidim da nisu dobijene iz semena pa hocu da vidim sa vama, smeta li to nesto i sta da ocekujem od njih?

vuxsd
22-03-16, 08:46

'Ако је подлога генетички доминантно бујна (дивља тршња), што се више калеми, то ће воћка бити бујнија. Што ниже, то мање бујна. Ако било коју сорту трешње окалемите на дивљаку, на висини 50-80-120 цм имаћете изражено бујно стабло...
Код слабо бујних подлога (дуња МА, јабука М9...) што је подлога виша, воћка ће бити мање бујна и обратно. Због тога се код неких сорти јабуке које имају изражену бујност, као што је Елстар, примјењује високо калемљење на 50-60 цм.''

''Neма indicija da bi visoko kalemljenje na bujnoj podlozi moglo da utiče na smanjenje bujnosti okalemljene sorte. To bi eventualno moglo imati smisla u slučaju dublje sadnje ovakvih sadnica.
S druge strane ako se visoko kalemljene sadnice posade dublje na teškom zemljištu postoji rizik slabijeg prijema i porasta sadnica.''

Evo još jednog suprotnog razmišljanja:

''Treba i puno predznanja za sva objašnjenja oko toga šta sve utiče na bujnost plemke. Ukratko, neće visina kalemljenja uticati na bujnost plemke. Nema za to nikakvih osnova. Dobar spoj na visini od 50 cm obezbeđuje jednaku bujnost kao i na 20 cm visine odnosno isto kao i 1 m od zemlje. Uostalom pogledajte stara stabla trešanja po selima na kojoj su visini kalemljena i sve će vam biti jasno.

================================================== ========================

22-03

Danas su Mladenci - želim vam da se 'omlade' kalemovi...

frenky9415
22-03-16, 16:48
Da danas se po nekom verovanju kalemi voce . Navodno gora se mladi. Srecni mladenci svima koji slave.

jovica24
22-03-16, 17:14
Ja i otac prekjuce ukalemili tri kruske i cetri tresnje (karaslame). Naucio me kako se kaleme vocke, jer je to na selu korisno. Bolje imati svoju vocku, nego ici i krasti tudje :D

Sent from my E2105 using Tapatalk

2pan
22-03-16, 19:37
Ja do sad nakalemio (prvi put to radim ove godine) 5-6 sljiva, 4 kruske i 3 jabuke. Drzte mi palceve... nadam se za mesec dana da cu moci da vidim dal se primilo nesto

Комадара
23-03-16, 00:48
http://poljoinfo.com/showthread.php?3203-Podloga&p=1078808#post1078808
Мене занима је ли ово дивља јабука, а сличи Џиониковој биљци.

mirlee
28-03-16, 20:39
Kalemari, jel krenulo sta, kako ide. Kod mene se pupoljci zelene:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/abbae64df3be49303bac793d8cef83bc.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/ff077e9e29c1bb6ce51bf5ba93880abf.jpg
Da ne bude ono: poterala grancica od svojih sokova i nema nista od kalema!? Prvi put mi je ovo, nestrpljiv sam, a znacilo bi mi da se primi, zbog morala [emoji1]

gandrad
28-03-16, 21:46
Pusti još malo...
Ja moje ne smem ni da obilazim...mnogo me nerviraju ovi mrazevi , učestali zadnjih nedelju dana.
I zbog kalema i zbog voća uopšte...
Kad sve prođe , videćemo šta je peteživelo...

2pan
28-03-16, 22:21
Kod mene jako lose, vec vidim... mrazevi, kise, lose kalem grancice... ako bude 30% prijem bicu srecan

vuxsd
29-03-16, 18:56
Evo fotografija pupova koji kreću a kalemljeni su prošle godine u kasno leto i jesen:

Trešnja na višnji.

http://i66.tinypic.com/9ie4wk.png

Trešnja na višnji sa još jednim kalemljenim pupom od ovog proleća jer nisam bio strpljiv da sačekam da prošlogodišnji pup krene.

http://i65.tinypic.com/dovu2x.png

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kajsija na podlozi izdanku migavca - izdanak podloge sa kajsije u blizini. Videćemo kako će se takva kombinacija dalje razvijati.

http://i63.tinypic.com/2uq2l4z.png http://i64.tinypic.com/inbwr5.png

Sve u svemu ne deluje baš najlepše ali meni je odlično. Kako će se sve dalje razvijati nije ni toliko važno. Ako ne uspe trešnja - porašće višnja :).

ubovicratko
29-03-16, 19:01
Ovaj zaddnji pup ce ti i cvetati :-)

gandrad
29-03-16, 20:17
Ja sam popodne( pre podne je bila kiša), obišao moje kalemove...Pupovi se još nisu otvorili, ali ima "zelenih tački"...čini mi se da jabuka, kasnije kreće , a ovi drugi ( trešnja , šljiva , mušmula) lepo izgledaju...I nadam se velikom procentu...
Ono što sam po šumi , bezveze "vežbao" , sve se primilo a to je bilo još početkom februara ...onaj lepi period...
Zasad sam zadovoljan...

vasovac
29-03-16, 20:56
Našta si kalemio mušmulu ?

mirlee
29-03-16, 21:16
Musmula ide na glog

ubovicratko
30-03-16, 13:33
http://i1.wp.com/agroinfotel.net/wp-content/uploads/2015/04/prstenovanje-tresnje.jpg?w=600

http://agroinfotel.net/prstenovanje-tresnje-za-boljki-rod-voca/

misoo83
30-03-16, 16:49
Evo ja danas malo kalemio pa snimio i video kako se kalemi na cip :":214.

https://www.youtube.com/watch?v=IiCxvzW6SYs

vasovac
30-03-16, 21:00
Trebao si ispod zice da staviš na jednom mestu letvicu,.

mirlee
30-03-16, 21:12
Miso, jesi cuvao grane u frizideru i ako jesi kada si uzeo?

misoo83
30-03-16, 21:25
Jesam cuvao sam grancice u frizideru a uzo sam ih 9.02.2016, kao sto moze da se vidi pupoljci lepo izgledaju i nisu ni malo krenuli da se bude Lkl{{.

mirlee
30-03-16, 21:30
A jesi li podloge sadio iz semena ili kupovao?
Kod mene jabuka iz semenke porasla par cm, a zasadio pre mesec dana. I to seme od jabuka koje sam jeo tada i kao ajd da probam.

misoo83
30-03-16, 22:57
Neke sam sam iz semena uzgojio, neke sam kupovao podloge a neke sam doneo iz sume.

Ja sam danas bio kod mene u basti i vidim oko 4-5 malih jabuka niklo a ja ih nisam ni sejao samo niklo odnekud seme se tu pojavilo :lol:.

gandrad
01-04-16, 21:56
Našta si kalemio mušmulu ?

Mušmulu sam kalemio na glog i na divlju mušmulu.
Mušmula mi je inače prvi kalem u životu i prvi prijem a i prva krađa , na koju sam inače jako ponosan...
Naime taj prvi kalem je bio u komšijskoj , inače zapuštenoj livadi-njivi-šumu, kako da je nazovem...punoj šipka, trnjina, gloga, nekog bresta, neće tu ni bagrem da se uhvati...Tu sam uvežbavao kalemljenje i rezove i vezivanje ...I primi se ta mušmula na glog i ja je orežem i istera ona prošle godine oho ho...I neko je iskopa i odnese...Mislim nije moja , nije u mojoj parceli , a ipak je moja , i ponosan što će nekome biti dobra u voćnjaku...
A tokom leta sam našao u jednom napuštenom voćnjaku mnogo izdanaka oko jedne stare mušmule i jesenas sam preneo kod mene i i nju sam nakalemio nekom krupnom mušmulom , dobio od jednog prijatelja iz susednog sela...
Što se tiče gloga kao podloge, ja sam i jednu jabuku prošle godine kalemio i primila se ...eno je i sad se ozelenela...
Isto tako imam na glogu aroniju , kalemljenu prošle godine, ove godine nisam imao odgovarajuće plemke ...

mirlee
01-04-16, 22:02
Takodje sam u nedostatku bolje podloge kalemio jabuku pored musmule na glog. Nije jos poteralo, ali reci mi sta moze da se ocekuje od takvog kalema, jesi video nekada ili citao? Kolacaru sam ubacio na glog.

ubovicratko
02-04-16, 12:19
Glog je najbolje u opciji ako nemas sta drugo pa da ti ostane sorta - inace ako imas sta drugo izbegavajte ga - vido sam krusku na glogu u 3-oj godini od pola metra je sadnica.

gandrad
02-04-16, 19:49
Ja sam jabuku na glog probe radi...i primila se plemka, olistala i ove godine, e sad koliki i kakav će biti porast i život te biljke, ne znam...
Za krušku nisam čuo...a mušmula na glogu je jako veliko i napredno drvo...Moje stare mušmule , koje je pokojni Otac sadio pre tridesetak godina, kupljene su sa podlogom gloga...Lično sam se više puta uverio, kad sam "čistio" oko stabla...

gogidj
02-04-16, 23:04
Ja sam pokusavao kaluderku na glog...dve godine nesto mrljavo raslo a trece godine u po niceg se osusila....Nije to bas dobra opcija kruska na glog, deluje da se stablo i jedno i drugo dosta muci...

Комадара
02-04-16, 23:57
Могу ли маказе 3Т да се користе за љетно калемљење умјесто чиповања ножем?

mirlee
04-04-16, 20:53
Prva kalemljenja kod mene, delimicno uspesna, ali na moju radost dovoljno za dizanje morala[emoji12] :
- kolacara na divljaku
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/e1adf18e5a586767a1c4c9285daee311.jpg
- tresnje razne na staro deblo divlje (svi mi se smejali, kao to ne moze), krenulo izgleda-nadam se
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/4ee5c5277ef9cf05f719530e7970fda2.jpg
- kajsija na dzanariku
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/fd24fed818dcc5e180dd5076f2d8b020.jpg
Itd da ne smaram dalje.
Stvarno se iskreno zahvaljujem svima koji ucestvuju na ovom delu foruma, jer sam sve odavde pokupio, a bas sam pocetnik u vocarstvu.
Naravno nastavljam dalje cim se steknu uslovi: na budni pa na spavajuci pa u krug.

Jedino me interesuje to sto sam na procep vezbao nektarinu i vinogradarsku breskvu na dzanariku i sljivu, a nije mi se primila nijedna. Da li neko zna u cemu je fazon?

2pan
04-04-16, 21:22
Neko rece da je za breskve i kajsije bolje na pupoljak, a i danas mi jedan kalemar to isto rece. Znaci to sto se neije primilo prekalemljuj na leto ako podloge ostanu u zivotu

mirlee
04-04-16, 21:45
Imam gomilu krsa: dzanarika, sljiva, nekog bezveznog siblja i divljih ruza. Nisam hteo to da secem nego red po red hocu da kalemim. Uglavnom su deblja stabla dva cm pa navise i ovo mi je odgovaralo da odradim procep tako da mozda probam sljive i ponegde jos kajsiju.

gogidj
04-04-16, 21:55
A jel moze vinogradska breskva na dzenariku..?? i koliki je vek toj vocki, ako se primi??

mirlee
04-04-16, 22:17
Nemam pojma dal moze, ali racunao sam da su vinogradarska i nektarina breskve, a breskva moze na dzanariku. Inace sam njih imao u dvoristu pa mi bilo lako da uzmem kalem grane, a primarno mi je bilo vezbanje zbog kalemljenja ostalog voca. Ipak mi je na kraju krivo jer sam na vise nacina najmanje 30 grana iskoristio, a nema uspeha. Al ovo ostalo ide

misoo83
04-04-16, 22:42
@ gogidj

Moze imam ja radja 2 godine za redom a koliko moze to nemam pojma.

https://www.youtube.com/watch?v=D0EI00WxiGY

dzionik
05-04-16, 11:44
Eto a ja baš juče čistio medju od džanarika, skoro ceo dan za pet metara dužnih... kad niknu nove kalemim:-) možda još ove godine na pupoljak??

mirlee
05-04-16, 11:45
Koja je maksimalna debljina podloge za kalemljenje na pupoljak?

misoo83
05-04-16, 17:10
Ja sam kalemio u prolece na grancicu al ne vidim razlog zasto i na pupoljak nebi moglo :).
I nema tu neki max znaci idealno je do 1 cm debljine a ako ti mos odraditi na debljoj podlozi onda bi trebalo da je i to ok, ja na pupoljak nisam probao nikada kalemiti deblje od oko 2 cm.

2pan
05-04-16, 21:46
Danas sam kontrolisao kalemove. Kolko ja vidim, kruska prijem 100% (cuvao kalemove u podrumu), kalemio na divlju krusku, sljiva 50% (direktno plemka uzimana i na licu mesta kalemljeno na dzanariku), jabuka uzasno, izgleda od desetak samo jedna da se primila, a cuvao sam ih u podrumu u mraku i hladnom.

mirlee
05-04-16, 22:04
Sta si kalemio od kruske? Jabuka mozda nije krenula, tako kod mene kajsija, tek poneki pup se zeleni.

gogidj
05-04-16, 22:35
Hvala misoo83.....
Imao sam desetak sadnica dzenarike, mogao sam se zezat al et...nisam imao ideju sta turit na njih..

2pan
06-04-16, 01:11
Sta si kalemio od kruske? Jabuka mozda nije krenula, tako kod mene kajsija, tek poneki pup se zeleni.

Boskovu bocicu i junsku lepoticu... Jabuka mozda nije krenula, ali vecina kalemova mi deluje skroz mrtvo... Videcemo...Imao sam manjak dobrih kalem grancica.U svakom slucaju, ako ne uspe idem na pupoljak na leto.

mirlee
06-04-16, 11:40
Kupio sam divlje kruske, zasadio i primile se pa mi je takodje plan na pupoljak. Kako stojis sa kalemljenjem na budni, koliko sam shvatio nije neki prijem?
Moze li neko da mi kaze kako obelezava kalemljene vocke, ako ima neki dobar nacin, da ne isprobavam bezveze.

vuxsd
06-04-16, 12:05
Ja sam prvo pisao flomasterom na papir-traci koja se koristi za moleraj. Kad sam zalivao kalemove flomaster se rastvorio. Baš sam se čudio, kad sam bio klinac kad se umažeš flomasterom ne možeš da se skine dve nedelje a ovi današnji kineski.... Izgubio sam tako imena 7 kalema a oni su prvi kalemljeni najlepše podloge i plemke i kalemljeno na engleski spoj nisko i ti pupovi se razlistali... Trešnja na divlju trešnju... Svejedno ako porastu ići će u voćnjak kao neobeležene, bezimene dok ne rode... posle će se valjda saznati koje su...
Posle sam na parčetu papira pisao ime plemke i to sa obe stane lepio prozirnom lepljivom trakom. Pazi ako ovo koristiš moguće je da će na suncu mastilo da izbledi. Na takvoj 'pločici' probušim rupu i provučem 'manilu' napravim omču i nabacim na kalemljenu sadnicu.

Probaj da nađeš neke plastične trake koje su dovoljno elastične da mogu da se vežu oko plemke pa na njih možeš da pišeš specijalnim markerom koji se ne skida.

Eto nekih ideja....

mirlee
06-04-16, 12:51
To je taj fazon, tako se i ja "krpim" za neke moje uzorke, papir pa traka sa obe strane, ali ako udje voda ono se razmaze. Nego sam negde gledao kako ljudi imaju kao neke plasticne bele trake, a ispisano markerom, kao sto si pomenuo, pa mi izgleda postojano, a i lepo za oko. Budzanje mi ne gine [emoji12]

Vux, snimi ovo:
http://www.kupujemprodajem.com/traka-za-obelezavanje-sadnica-31751592-oglas.htm

dzionik
06-04-16, 13:12
Aluminijumski lim od štamparskih ploča se lako seče makazama, probuši šilom i veže bakarnom žicom. Još samo dobar flomaster...
Rasad obeležavam sa štapićima izrezanim od čaša od pavlake ili sl. kineski flomaster dobro drži na njima jer ih verovatno malo rastvori.

vuxsd
06-04-16, 14:01
Vux, snimi ovo:
http://www.kupujemprodajem.com/traka-za-obelezavanje-sadnica-31751592-oglas.htm

Ne izgledaju loše samo meni to nije u duhu ove teme ''... u kućnoj radinosti''. Pametan si i sposoban da sa svojih deset prstiju napraviš nešto što će ti trajati i za kasnije i u čiju ćeš izradu uključiti i porodicu pa će svi da se raduju. Meni su kad sam kalemio i pravio 'ceduljice' pomagala deca, da pridrže plemku ili podlogu, dodaju makaze, vosak, izrežu papir... Sad kad stignemo u voćnjak odmah se sjure da vide kako im kalemovi napreduju.
Meni su kalemovi posađeni u njivi i iz daljine izgledaju jadno, krive podloge, malčirano je ostacima od trave i kompostom, označeni štapovima od bagremca, par kalemova tamo, par ovamo, ovi kojima neznam ime još i najbolje izgledaju. Ali samo tako izgleda drugima. Kad bi postavio ove trake iz linka nestale bi sa sve kalemima.

Pre par dana me ubeđuje jedan komšija da skratim jednu sadnicu na 50-ak cm. (Ja je pustio i planiram piramidu i rovašio pupoljke.) Kaže nije dobro biće visoka sadnica nećemo moći da je beremo trebaće merdevine itd... Ja mu kažem kako će naša deca i sutra unučići da se penju na drvo a mi ćemo da gledamo 'od dole' ili 'od gore', kako ko bude imao sreće... On ode mrmljajući nešto u bradu i češkajući se po glavi...
Hoću da napišem kakvo je došlo vreme da sam ja više puta pao i tresnuo sa raznoraznih drveta, više nego što su moja deca i pokušala da se popnu... iako nisu od one dece koja su stalno u četiri zida, naprotiv prilično su zmajovita... možda i zbog toga što više nema drveta na koje bi mogao da se samostalno popneš (kako npr. na vazu?)...

gandrad
06-04-16, 20:42
Bravo druže...!!!Na lep način koristiš i povezuješ dve ( ili više...) stvari, kao što su bavljenje voćem ( sada kalemarenje, kasnije orezivanje, okopavanje... branje i drugi radovi) i vaspitavanje dece , odnosno boravak u prirodi, navikavanje na rad...i mnoge druge pozitivne stvari...Bravo tako treba...i kad malo razmisliš i mora...Ja sam doživeo da gledam unuka kako pokušava da se vere po drveću-voćkama...i..mnogo lep osećaj....A gledaću ih i odozgo , pa mora nekad i to doći, neminovno je...
Što se obeležavanja tiče, sve to zaboravite, sve je to privremeno , jer se obriše ili odnese vetar...Ja sam nabavio jednu svesku, tjt. onu ukoričenu agendu što su nekad komercijalisti nosili i u njoj beležim sve i odmah...tipa ." od ograde , dvanaest trešnje na divlju, trinaesta na magrivi 14 i 15 jabuka kolačara ...zatim kruška....itd. itd. ovo mi se pokazalo najpouzdanije ...jes da moraš nositi svesku sa sobom...ali vremenom naučiš napamet i posle samo proveravaš gde ti šta stoji...meni odgovara...Ja sam tako i u voćnjaku po redovima popisao sve ( jer imam izmešane razne voćke, ai dodajem nove na praznim mestima).

vuxsd
06-04-16, 21:12
Savaka čast Gandrade, da si mi živ i zdrav u tom Morava gradu. I ja isto sve pišem da ne moram da pamtim a tako i ostavljam 'građu' za neku autobiografiju ili biografiju....

gogidj
06-04-16, 22:12
Hoću da napišem kakvo je došlo vreme da sam ja više puta pao i tresnuo sa raznoraznih drveta, više nego što su moja deca i pokušala da se popnu... iako nisu od one dece koja su stalno u četiri zida, naprotiv prilično su zmajovita... možda i zbog toga što više nema drvata na koje bi mogao da se samostalno popneš (kako npr. na vazu?)...

hehe ili nam vocke prelaze u minijaturu.?..pa deca i nemaju gde da se pentraju...

Ovo me podseti na moju komsinicu...
Naime pre tri godine okalemio ja tresnju... koja je bila samonikla uz onu betonsku banderu od struje, lepo se primila i rasla tako jednu godinu...prosle godine u prolece resim ja da je posadim na stalno mesto... a posto mi je mali plac oko 500 kvadrata morao sam vecat sa porodicom gde da je "turim"...dogovorimo se da je posadim kraj ulaza sa ceste u dvoriste...cisto onako da imaju djeca da copnu koju tresnju kad idu iz skole....
E sada nastupa moja komsinica sa pitanjima: sta ce ti tu, pa plomit ce je djeca, pa iscupat ce je neko....i ja joj kazem da je sadim bas zbog djece da imaju sta "krast"...
Reakcija je bila da nisam bas sav svoj i nalevo krug pravo u svoje dvoriste...

Et gledam je sad tresnjica malo vislja od metar a vec poterala da cveta...a cetvrta joj godina pa mi je nesto i zao voleo bih da naraste barem 4-5 metara...

mirlee
06-04-16, 22:32
Apsolutno se slazem sa vama i imam iste razloge zasto sam krenuo u avanturu sa vocem. Nekada na vrucini i pri velikom umoru, pitam se sta ce mi ovo, ali nosi me misao kada dovedem mlade narastaje pa krenu da beru.
Nadam se da cu odgajiti i stare, dugotrajne sorte pa da ima i za sledece generacije.
Inace sam za obelezavanje probao plastiku od kiselog i marker bic, ali brise se.
Takodje, rokovnik je neizostavni deo rada, ali kada krene kalemljenje po krsu i obali, treba nesto i obeleziti. Mozda gps sa malom greskom, pa po koordinatama upisivati [emoji1]

dzionik
07-04-16, 09:41
I ja upisujem u svesku, odnosno nacrtam plan pa upisujem brojeve. U legendi piše sve što treba vrsta, vreme sadnje, poreklo.

Радоица К
07-04-16, 14:20
Да ли неко има искуство са калемљењем виниве лозе на дуд?
Наиме чуо сам, али нисам пробао, да се кроз младо стабло дуда пробуши рупа под што мањим углом у односу на вертикалу (подужну осу), и да се криз њу провуче млади изданак лозе.
остаје да се место заштити од продора воде воском рецимо. Кад се недвосмислено утврди да је спој срастао, одреже се прво лоза испод калемљеног места а потом и дуд изнад.
Разлог калемљења је наводно , развијенији коренов систем код дуда који може да понесе веома широку вињагу.
Па ако је неко ово већ с успехом радио, нека нам пренесе своја знања.

Knez01
07-04-16, 21:31
http://m.ebay.com/itm/200pcs-2x20cm-Waterproof-Plastic-Plant-Hanging-Tags-Nursery-Gardening-Labels-/301803111838?nav=SEARCH

Za oznacavanje kalemljenih sadnica narucujem ovakve plasticne etikete po kojima se pise vodootpornim markerom i poprilicno je dugotrajno, pouzdano i brzo.
200 komada kosta oko 600 dinara a postarina je besplatna...

talianu
07-04-16, 23:27
E svaka čast,ja sam tražio ovo ko lud ali nisam mogao naći.

mirlee
08-04-16, 07:59
Hvala Knez, ima i na Aliexpressu da se nadje, to je ta cena.
Evo i kod nas, moram pitati za cenu:
http://www.gradinaspa.com/noviteti

mirlee
10-04-16, 17:05
Odem da obidjem kalemove i snimim zmaja:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160410/561f008e8202bc187b4ae8ba5e212c34.jpg

Nego imam pitanje, ako moze neko da odgovori, a znam da je bilo reci, nego sam posvecivao paznju samom kalemljenju, a ne sta posle.
Evo slike jedne jabuke:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160410/6e291fc885848b367644d0740dc8644d.jpg
Krenulo.polako, a ne znam kako sada! Uzriljao sam okolo, bacio malo kana sto sam imao i koliko se secam treba da secnem ili skinem izolirku za dva, tri meseca. Ali interesuju me ove kalem grane sto su poterale, da li sve da pustim da se razvijaju i formiram od njih cetiri ramene grane, tj kada da odstranim visak? Koliko dugo treba da pustim da slobodno rastu i kada da skinem primljene pupove za koje ne zelim da mi budu grane?

ubovicratko
11-04-16, 10:21
Ostavis jos neko vreme sve pa izaberes najjacu koja potera ostavis a ostalo poseces.

gandrad
12-04-16, 19:21
A jel su plemke sve od iste sorte? Ako nisu, ostavi od svake po jedan pupoljak...Ali što reče Ratko, još je rano, ja mislim tamo sredinom juna...Ja sam to radio prošle godine u tom periodu...tada oslobađaš i izolirku...i u tom periodu zalij čašće...da se to što ostaviš osamostali -ojača... A praviti ramene grane od kalem grančica , po meni, ne bi smelo...

mirlee
12-04-16, 20:02
Hvala ljudi, bas sam jos malo listao temu da vidim o cemu se pisalo, ali ovo je pravi odgovor. Tako cu i ja Gandrad, da ne izmisljam "toplu vodu". Shvatio sam, ali sa malim zakašnjenjem da ustvari sa jedne kalem grane kreće nova voćka i od nje se razvijaju ramene grane što je i logično, a u suprotnom bi se "gurale".
Što se tiče sorti, otprilike su na jednoj podlozi sve grane iste, ali malo sam se pogubio u celokupnom kalemljenju pa sledeći put neću preskočiti obeležavanje na plastičnim trakama ili sl.
Još nešto me interesuje, trešnja prečnika preko 20cm na koju sam kalemio dve sorte, a možda oko 8 grančica, da li da postupim isto tj. ostavim samo jednu uspešno primljenu kalem granu? Nešto mi tu zbog velikog prečnika, logično da ostavim možda 4 ili bar 2, ali kažem: ne znam!

ubovicratko, (http://poljoinfo.com/member.php?9870-ubovicratko)

u pregledu teme od pre god, dve, video sam da si pisao o kalemljenju aronije na divlju krušku, da li si probao i kojim načinom?

Sloba31
12-04-16, 22:22
Mirlee, meni je covek okalemio na divlju tresnju precnika oko 10 cm 3 sorte tresnje i te 3 kalem grancice su mi postale ramene grane.
Tresnja je sad u trecoj godini i cvetala je. Da li ce biti roda videcemo.

frkani
12-04-16, 23:06
Nevalja ostavljati ramene grane iz kalem-grančica. Izgledaju malo nagurano ali veći je problem kasnije kad voćka ojača i grane otežaju. To mjesto između kalem grančica nikad dobro ne sraste i kasnije se čitava grana očene na tom mjestu. Ostavite jednu grančicu pa iako treba više vremena da mjesto kalemljenja obraste, kasnije će to biti bolje a i ljepše izgledati. Pogotovo izgleda ružno kad se debela grana očene.

mirlee
13-04-16, 09:04
Ovo ce biti kao kad rezem voce, a stariji komsa dodje pa se cudi i kaze mi: i ja bi, al mi svake zao da je skinem i na kraju ostavim neorezano.
Tako i ja, one se primile, ja se obradovao, pa mi zao da isecem, ali moracu.

misoo83
13-04-16, 14:11
Evo napravio sam danas jedan video posto me ovo dosta ljudi pitalo.

http://www.youtube.com/watch?v=XSlNWfbQFmE

A evo i video kalemljenej na t pod koru kako se radi.

http://www.youtube.com/watch?v=-1LSpShgbjw

gandrad
14-04-16, 20:21
Mirlee@, vidi...Odi do nekog voćnjaka ili tvog ako imaš u blizini i pogledaj neku voćku , bilo koju, u nekoj šestoj-sedmoj godini i pogledaj rasopored i debljinu i uopšte odnos ramenih grana...
Šta hoću da naglasim ...ne treba ramene grane da idu iz iste tačke, i kod grana koje nisu kalemljene ... jer se dešavaju razne stvari , kao što su kolege opisale...Ali to je već tema o rezidbi...
Što se tiče toga da ti je žao da ostaviš samo jednu od primljenih pupoljaka...gledaj to sa deruge strane...
Prvo ti si stavio više plemki da bi sebi dao sigurnost da će bar jedna da se primi...što ti je , jel tako, dovoljno...pa onda izaberi jednu, naravno najbolju , najjaču, najperspektivniju, ako hoćeš najlepšu, plemku...
Na kraju krajeva to je prirodan izbor i pobeda najačeg...a u ovom slučaju na tebi je da odlučiš o tome...hej zar nije dobar osećaj...i nemoj... i nemožeš biti neodlučan i sentimentalan...

vuxsd
14-04-16, 20:41
Evo fotografija pupova koji kreću a kalemljeni su prošle godine u kasno leto i jesen:

Trešnja na višnji.

http://i66.tinypic.com/9ie4wk.png

Trešnja na višnji sa još jednim kalemljenim pupom od ovog proleća jer nisam bio strpljiv da sačekam da prošlogodišnji pup krene.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kajsija na podlozi izdanku migavca - izdanak podloge sa kajsije u blizini. Videćemo kako će se takva kombinacija dalje razvijati.

http://i63.tinypic.com/2uq2l4z.png

Sve u svemu ne deluje baš najlepše ali meni je odlično. Kako će se sve dalje razvijati nije ni toliko važno. Ako ne uspe trešnja - porašće višnja :).

Evo kako kalemovi rastu a i ja s' njima:

trešnja:

http://i63.tinypic.com/j0z1tu.png

kajsija:

http://i66.tinypic.com/be7luw.png

vocarcg
20-04-16, 00:57
Zanima me kad sve moze da se kalemi tresnja?

Profi
21-04-16, 21:50
Evo bas tresnja kalemljena pre mesec dana, i to pod koru. Za sada su 3 tresnje tako kalemljene i krenule, i jedna mala na englesko spajanje, takodje krenula, ali da sacekamo. Koristio sam ideju od misoo83, sa kesom preko, ali sam dodatno premazao blatom (zemllja je zuta, kao glina). Nisam poneo vosak, pa...
http://img4.imagetitan.com/img4/small/13/13_tresnjakalem.jpg (http://img4.imagetitan.com/img.php?image=13_tresnjakalem.jpg)

vocarcg
22-04-16, 00:51
super je ostala tvoja, ali mene zanima u koja god doba moze sve da se kalemi?

Profi
22-04-16, 01:00
vocarcg, malo prelistaj ovu temu, a i google je koristan! Ukratko, moze da se kalemi u prolece pre kretanja pupoljaka, znaci sredina, druga polovina marta i tada se najcesce koristi kalemljenje grancicom u procep ili pod koru, a moze i pupoljkom na tzv chip. KAsnije kad krene vegetacija, moze da se kalemi pupoljkom i to na budni pupoljak (koji krene u tekucoj godini), obicno je taj period od kraja maja do kraja juna, i moze se kalemiti krajem leta, pocetkom jeseni na spavajuci pupoljak, koji se aktivira naredne godine. Potrazi snimke od misoo83, prilicno je dobro objasnjeno.

Комадара
22-04-16, 01:05
Калемио сам прије мјесец дана кајсије и трешње. Ништа не креће, али се гранчице нису ни осушиле.

- - - - - - - - - -

Имам ли чему да се надам?

misoo83
22-04-16, 10:07
Imas ako pupoljci lepo izgledaju, kod mene na kalemovima koje sam kalemio pupoljkom zelene se pupoljci nabubreli ali jos uvek nisu se otvoirili, da je kalem propao nebi pupoljci tako izgledali.
Ja inace jos nisam zavrsio sa kalemljenjem, ostala mi je jos jedna grancica (egzoticnog voca) koju trebam kalemiti ovih dana Lkl{{.

http://116.imagebam.com/download/PgrHr8seRW2ujn_Ze1YPFA/47920/479199130/aaaeqw.jpg

@ vocarcg (http://poljoinfo.com/member.php?28663-vocarcg)

Mozes kalemiti na spavajuci pupoljak u 8-9 mesecu, na grancicu u prolece otprilike 3-4 mesec i budni pupoljak otprilike 6-7 mesec sve u zavisnosti kad je pupoljak sazreo dovoljno inace imas dosta videa o kalemljenju mojih na youtube pa pogledaj mozes dosta toga nauciti.

https://www.youtube.com/user/misoo83

vocarcg
22-04-16, 12:09
Ok i ovdje je dosta u tvom postu objasnjeno. Ja sam kalemio ove godine, i mislim da se primilo (tresnja) samo ne znam kada treba da maknem onu traku kojom sam omotao kalem?

gandrad
22-04-16, 20:45
Sam primitak je diskutabilan...Može duuugo ostati pupoljak naizgled mrtav , pa se iznenada otvori...Dosta pomaže zalivanje, jer ovi jako sušni periodi tokom aprila baš i ne pogoduju razvoju pupoljka plemke. Jedino je sigurno (po mom iskustvu) da se neće primiti ako kalem grančica ima uzdužne prugice...naravno ovde mislim na prost, engleski, pod koru i na procep , načini kalemljenja, koji se rade u ovom periodu.
Ovo kako Miša radi ne znam jer nisam probao.
Što se mene tiče ja sam prezadovoljan primitkom kalema...šljive i trešnje su mi sto posto, kao i mušmule a jabuka i kruška su negde na pola-pola, kao i kajsija, mada kruška i jabuka mogu duuugo ostati naizgled da spavaju, a onda za jednu noć iznenađenje , pozitivno naravno.

vocarcg
22-04-16, 23:57
a kada se skida ona traka sa kalema, a da se pritom ne povrijedi ili slicno?

gandrad
23-04-16, 19:20
Ja sam ove godine koristio gumice za kalemljenje, a one same popuštaju vremenom i otpadaju...na mnogim , spojevima , kalemljenim ove sezone su već poluotpale...
Prošle godine sam koristio izolir -traku. Nju moraš sam skidati, ali znatno kasnije nego gumiocu, zato što ona mnogo manje steže mesto spoja, manje steže a više obavija. Prvo se samo zaseče vertikalno i tako se pusti da ona sama otpadne, a ako ne otpadne onda je jednostavno sam razmotaš, ali pazi da se ne povuče i deo kore sa njom...Meni su dva kalema otpala , kasnije nakon očiglednog primitka, samo što sam loše odvio izolirku. Koristio sam i streč foliju a nju sam istovremeno skidao , kad i izolirku. A o terminu...pa ostavi što duže tamo za juni...

vasovac
24-04-16, 08:58
kada se kalemi vinova loza -na zeleno i kako je najbolje to odraditi?

Proposition Joe
24-04-16, 12:32
Rezultati moga prvog kalemljena...Probao sam jabuku na divlju jabuku. Inace, radi se o nekoj sorti jabuke kojoj ne znam ime, kisela je, zute boje i pri tome ima jako specifican miris. Nigdje nisam ovakvu probao, u zeninom selu ima jedna jedina i to jako stara.

http://s31.postimg.org/3ybyhns47/WP_20160423_14_03_55_Pro.jpg (http://postimg.org/image/3ybyhns47/)

http://s31.postimg.org/5ppt8r507/WP_20160423_14_04_23_Pro.jpg (http://postimg.org/image/5ppt8r507/)

tresnja na visnju

http://s31.postimg.org/ao51yjrx3/WP_20160423_14_01_32_Pro.jpg (http://postimg.org/image/ao51yjrx3/)

E sad, savjet mi treba sta dalje? Na objema treba izabrati samo jednu granu a drugu odrezati?

rekreativac
24-04-16, 18:04
Ovog proleca sam kalemio 7-8 kajsija, na 2 se zazelenili svi pupoljci i mislio sam da je uspelo,medjutim na jednoj su vec 2 pupoljka otpala a treci ce uskoro jer kao da se susi i ne napreduje.Malo pre bacim pogled na onaj preostali kalem(tu sam radio u procep 2 grancice) i vidim mlade grancice su oko 10 cm poterale. Prosle godine kajsija koja se primila mi se prelomila od vetra na spoju tj jednostavno je vetar izvalio kalem granu iz podloge i to par meseci posle kalemljenja i videlo se da za svo to vreme spoj se ni malo nije "zalepio" sto mi deluje prosto ne verovatno s obzirom da se kalem "hranio" preko podloge

Knez01
24-04-16, 19:31
Koja je podloga?

rekreativac
24-04-16, 22:37
Belosljiva(i ovogodisnji kalemovi i ona sto se prelomila) koja je tu nikla ili iz kostice ili iz zila od starije sljive,sto je najgore ona sto se osusila bila bas na mestu gde je mogla i ostati a ova mi je sad ispod neke tresnje pa cu morati presaditi, a vec je i dosta matora a i pitanje kakav joj je koren

Knez01
24-04-16, 22:53
Prema opisu tj. nepotpunom, slabom kalusiranju spojnog mjesta sve upucuje na to da se ovdje radi o djelomicnoj ili losoj kompatibilnosti podloge sa plemkom.
Bjelosljiva opcenito je dobra podloga za kajsije ali nije svaka jednako kao i ringlov.
Slijedeci puta pokusaj neke druge bjelosljive koristiti za podlogu

gandrad
25-04-16, 18:50
Ostale su mi dve sadnice oskoruša u pesku , urovljene još od jeseni. Izabrao sam dve i posadio na stalna mesta.
Ove dve mi nisu potrebne...
Da li mogu na njih da nakalemim aronije?
Znam da aronija može na krušku, a kontam, oskoruša je iz porodice krušaka, da li bi bila konpatibilna?

Juče inače po kiši obilazio kalemove ...i doživeo dva prijatna iznenađenja...
Jedna jabuka i jedna šljiva, inače otpisane, zazeleneli pupoljci na plemki!!!!
A stvarno sam ih bio otpisao... i ušle su u negativnu statistiku ovogodišnjeg prijema...
Ipak mislim da pojačana vlažnost doprinosi boljem prijemu...mislim na vlažnost zemlljišta...

frenky9415
25-04-16, 20:04
Mozes aroniju na oskorusu . I jos na neke sorbuse Sorbus torminalis,Sorbus Domestika, Sorbus aria i Sorbus Akuparija. Oskorusu i Brekinju lako ces naci dok ove dve druge malo teze.pozz

Knez01
25-04-16, 20:31
Ja sam kalemio 4 Oskoruse na divlju krusku prije nekih mjesec dana.
Sve 4 su se primile a treba mi samo jedna.
Tako da sam takoder isplanirao probati na ostale 3 kalemiti na spavajuci pupoljak visoko aronije.
Ubacit cu na svaku 4 pupa na nekoliko cm razmaka po visini kako bi ih sve ostavio za primarne grane.
Oskorusa na divljoj kruski bi trebala do kraja ljeta poprilicno narasti pa vjerujem da ce to ovo ljeto biti iskalamljeno.

2pan
25-04-16, 22:21
Ostale su mi dve sadnice oskoruša u pesku , urovljene još od jeseni. Izabrao sam dve i posadio na stalna mesta.
Ove dve mi nisu potrebne...
Da li mogu na njih da nakalemim aronije?
Znam da aronija može na krušku, a kontam, oskoruša je iz porodice krušaka, da li bi bila konpatibilna?

Juče inače po kiši obilazio kalemove ...i doživeo dva prijatna iznenađenja...
Jedna jabuka i jedna šljiva, inače otpisane, zazeleneli pupoljci na plemki!!!!
A stvarno sam ih bio otpisao... i ušle su u negativnu statistiku ovogodišnjeg prijema...
Ipak mislim da pojačana vlažnost doprinosi boljem prijemu...mislim na vlažnost zemlljišta...

Druze, isprazni inbox, pokusavam da te zbarim da mi prodas te dve oskoruse, u mom kraju su izuzetno retke.Javi mi se na pp ako si zainteresovan

Комадара
25-04-16, 23:03
Шта је ово?
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_121801208_IMG_20160425_162108.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_121801208_IMG_20160425_162108.jp g)

Slav
26-04-16, 10:21
Kada krenu kalemovi dešava se da se mladi letorast iz plemke polomi, šta koristite za oslonac ?

Znam da se može koristiti i trska, bambus, prut, kolac ... Šta je najjednostavnije postaviti i gde to nabaviti ?

mirlee
26-04-16, 20:18
Evo malo mojih kalemova, inace prvi put sam ove god probao. Bilo je i neuspeha, ali ipak se nesto i razvija. Kajsija poslednja krenula, a do sada najvise napredovala.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160426/72dfc27924f14359295324330d47b638.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160426/e876e686d56bd97c14e1bd40d51a971a.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160426/436ea362c3d7e066086c5b68a4056a62.jpg

gandrad
26-04-16, 20:51
Druze, isprazni inbox, pokusavam da te zbarim da mi prodas te dve oskoruse, u mom kraju su izuzetno retke.Javi mi se na pp ako si zainteresovan

Inbox mi je prazan...slobodno šalji poruke...Javio sam ti na pp...ne znam da li si dobio poruku?

- - - - - - - - - -

Frenki...druže...molim te, prevedi na naški te "sorbuse" izvini ali meni nisu poznate te latinske oznake...
Hvala!!!

frenky9415
27-04-16, 08:21
Sorbus torminalis-Brekinja, Sorbus domestika-Oskorusa, Sorbus aria-Mukinja, Sorbus akuparia-Jarebika.

2pan
27-04-16, 09:13
Inbox mi je prazan...slobodno šalji poruke...Javio sam ti na pp...ne znam da li si dobio poruku?

- - - - - - - - - -

Frenki...druže...molim te, prevedi na naški te "sorbuse" izvini ali meni nisu poznate te latinske oznake...
Hvala!!!

Javio sam ti se,hvala,inace je davalo obavestenje kao da je prepun.

Da se vratim na temu, jabuke su mi ubedljivo najkasnije krenule, izgleda da ce da doguraju do 50% prijema. Idem danas da obidjem sljive, pa cu da vidim kako je kod njih na kraju, bile su na 50% kad sam ih zadnji put obisao. Kruske 100% prijem, icepio sam gi :P

Knez01
27-04-16, 17:02
Nekoliko jakih mrazeva posljednjih dana no, na kalemovima starih sorata voca ne primjecuju se nikakve posljedice...

http://i1379.photobucket.com/albums/ah144/knez011/Mobile%20Uploads/20160427_130943_zpsr4agahiy.jpg (http://s1379.photobucket.com/user/knez011/media/Mobile%20Uploads/20160427_130943_zpsr4agahiy.jpg.html)

dzionik
28-04-16, 06:37
Čemu plastika?? ne vidim ništa na njoj.

Knez01
28-04-16, 16:37
Ici ce lubenice na mulch foliju.
Osim toga u redu za odredeno vrijeme nece rasti korovi zbog gustoce sadnje podloga a medured nije potrebno odrzavati...

http://i1379.photobucket.com/albums/ah144/knez011/Mobile%20Uploads/20160428_185911_zpsmfbrroye.jpg (http://s1379.photobucket.com/user/knez011/media/Mobile%20Uploads/20160428_185911_zpsmfbrroye.jpg.html)

Borislav Dobrić
29-04-16, 18:50
Pozdrav,
kalemio sam šljivu na podlogu džanariku. Iz kalema mi je izraslo 3 grančice koje su sad dugačke oko 25 cm, a takođe i iz džanarike mi je izbilo par grančica.
Šta da radim? Da li da ostavim samo jednu grančicu iz kalema?

http://i.imgur.com/8ADmFUos.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=94121097066148318419.jpg&file_imgur=8ADmFUo.jpg)

gandrad
29-04-16, 19:55
Da, i ja sam hteo da postavim slično pitanje.
Ali ovo znam, iz podloge, znači u ovom slučaju džanarike treba skidati sve, ali bukvalno sve i nisi smeo dozvoliti da ti podloga potera toliko velike grančice, ja inače skidam kad se pojavi i mali listić. Zbog toga što ti to uzima hranu koja je neophodna za život i rast pupoljaka , u ovom slučaju , znači već, grančica , na plemki, odnosno kalem-grančici.
Od tih grančica, na plemki, moraš izabrati jednu, koju ćeš dalje negovati i čuvati. Vidi koja je najbolja, najjača , te u najboljem položaju...ukratko za onu koju si najsigurniji da će nastaviti pravilan rast, odnosno biti nova biljka. A termin toga je diskutabilan...neka nek prođu ove kiše pa onda...ja sam na nekima već skinuo ,a na nekima nisam, zavisi od procene...Moraš biti siguran da se preostali lastar ne očeni, da nije suviše pod velikim uglom , trebalo bi ga vezati ili fiksirati na bilo koji način , zbog vetra i slično...Treba onda odseći deo plemke koji ti je višak , neki kažu ukoso iznad te zelene grančice, neki kažu ravno, no nije važno, ali bi trebao premazati nečim, npr. kalem voskom ili lepkom.
Ja bih postavio pitanje za dvogodišnje kalemove, tjt. kad treba izabrati ramene grane, kod mojih kalemljenih šljiva?
I one imaju porast ( kako koja) od nekih dvadeset i više cm.
Da li da to sada odradim ,ili da čekam juni , kad se savetuje orezivanje koštičevih voćaka , inače...?

wulf
01-05-16, 22:47
Kalemio sam cacansku rodnu i madzarku(pozegacu) na samonikle verovatno izdanacke ranke .Kakva je podloga ona za ove dve sorte i da li mogu ostati na istom mestu posto sam tako birao ili da ih presadjujem .

mirlee
02-05-16, 20:47
Sledi kalemljenje na budni pupoljak, pa bih malo o tome.
Ima li neki najraniji period kada moze da se krene sa kalemljenjem?
Da li neko moze da objasni u kojoj fazi treba da je mladar sa koga bi skinuli pupoljak - tipa velicina i sl.?

Jos jedno iskustvo sam hteo da podelim sa vama:
Sa starog i slabog stabla kajsije, uzeo sam jednogodisnje mladare koji su bili 2 do 3 mm debljine jer je drvo iznemoglo. Kalemio sam na procep, misleci da nema sanse da uspe i da su mi kalem grane preslabe. Medjutim i na nekim lokacijama koje nisam do sada obilazio, kalemovi su uspeli i super se razvijaju. Ima na par strana unazad slika od jednog i mislim da mi oni brze rastu od jabuka, tresanja i dr.
Ne znam za dalje, sta ce biti i da li ce kasnije doci do nekog problema, takodje mi je iskustvo jednogodisnje[emoji1] , ali vazno je da kalem grana moze da se uzme sa stare, iznemogle vocke i da uspe. Meni je u glavi bilo da moram uzeti kalem granu skoro kao olovka debelu, sto je bitno za prost ili eng spoj, ali za procep mislim da ne mora, pa moze neko iskusniji da potvrdi ili opovrgne ovo.

jakovljevic79
02-05-16, 23:48
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160502/3499417d7b4ca76190c838f559879ca7.jpg

Ovako mladar treba da izgleda za kalemljenje na budni pupoljak,to je otprilike kraj maja,početak juna.

Послато са GT-I9505

wulf
02-05-16, 23:54
Oko kalemljenja na budni pupoljk nemam pojma kako se radi .Da li negde ima objasnjen ovaj nacin da mogu da procitam.

mirlee
03-05-16, 09:24
Jakovljevic79, hvala generacijo, pratim mladare, treba jos vremena da dodju u fazu kao na slici.
Wulf, ima price o tome na temi, vidi stranu 98, 99 i idi na pretragu: kalemljenje na budni pupoljak.
Inace se kalemi tako sto uzmes pupoljak sa ovogodisnjeg mladara i kalemis na T. Vreme za kalemljenje je od kraja maja, a bitno je jos skinuti drvenasti deo sa pupoljka i ubaciti samo koru u podlogu. Potrazi T-okuliranje sto se tice same tehnike.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/8dde8c78e6cb2693372ef6b5dd10e0e1.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/cf36c3e89b437e8d9d60f06750211c45.jpg
Vreme kalemljenja je uvece ili ujutru i to T napraviti na strani koju sunce najmanje obasjava.
Izgleda da nije neka uspesna metoda i treba pogoditi trenutak kada se kora dobro odvaja na podlozi. To je to ukratko.

gandrad
03-05-16, 20:22
Ja koliko sam shvatio ovaj termin i način kalemljenja....glavni štos je, što to ako se primi, istera neki porast do jesenii onda nepripremljen ulazi u zimu...a onaj u termin u jesen: avgust-septembar, ostaje tako i tek se na proleće razvija...
Inače sama tehnika je ista , stim što se u onom drugom terminu, ili spavajući pup,uzme malo vuiše drvenastog dela ...dakle ne samo kora.
A ima tu dosta videa da se savlada sama tehnika...Štos je u tome da se neko vreme pre, i posle naravno, intenzivno zalivaju biljke koje će biti podloge , a i biljke sa kojih se uzima plemka, ne bi li se dovele u takvo stanje da se kora jako lepo odvaja, pa čak i da "zaplače"...

mirlee
03-05-16, 20:35
Pa da, meni je bas to interesantno sto ima prirasta u ovoj godini. Najpre vidis ubrzo da li se primilo, a i dobijas deo godine u razvoju.
Koliko mi se cini, ti si gandrad probao ovo kalemljenje ranijih godina, ali nisi bio zadovoljan uspehom? Imas li neko iskustvo da podelis, da ne gresimo na istim stvarima?

Slav
03-05-16, 20:57
Oko kalemljenja na budni pupoljk nemam pojma kako se radi .Da li negde ima objasnjen ovaj nacin da mogu da procitam.

Pa ovo je stvarno vrlo zapostavljen način kalemljenja.

Mogu se uopšteno razdvojiti dva termina za kalemljenje ovim načinom:

1. termin je obično april i tada se kalemi na budni pupoljak pupoljkom iz prethodne vegetacije, tj pupoljkom koji ste uspeli da sačuvate na temperaturi od oko par stepeni u plusu, ne preko 5 stepeni, najbolje je oko 1 do 3 stepena. Potrebno je da je u prostoriji relativno dobra vlažnost, grančice se obično drže u najlonu dobro umotane. Neko ih samo stavi u kesu ili džak a neko ih i dodatno poprska vodom pre nego ih stavi u džak. Naša iskustva su da je dovoljno samo ih staviti u vreću i dobro vezati. Grančice je dobro uzeti u vreme apsolutnog mirovanja vegetacije.

Kalemi se kada podloga dobro krene a to se zaključi po tome što počinje da pušta listiće bar na dobrom delu podloge. Kora se tada jako lepo odvaja ali je nezgodno držanje pupoljka kod kalemljenja, nema drške.

2. termin za ovo kalemljenje je najranije kraj maja ili nešto kasnije, kada već na novim letorastima ima dovoljno razvijenih pupoljaka iz tekuće vegetacije (zato se i tačnije ovo kalemljenje i zove kalemljenje na budni pupoljak iz tekuće vegetacije). Kalemi se potpuno isto kao i kod kalemljenjea na spavajući pupoljak i vrlo je lagano jer pupoljak ima dršku za koju se može držati pri kalemljenju.

Kada se kalemi na budni pupoljak podloga se preseca iznad pupoljka čim se pupoljak primi , po mogućstvu što pre. Taj period je obično oko dve nedelje, možda bi moglo i ranije ali je ovako sigurnije. Potrebno je proveriti koliki je minimum ali to svakako zavisi i od vremenskih uslova.

Imamo određena iskustva na ozbiljnijem broju komada i dobra su. Da ne dužim previše.

rajko gmilanovac
03-05-16, 21:06
Zna li neko gde mogu da se kupe klesta za kalemljenje i kakva su u odnosu na rucno spremanje nozem podloge i plemke

mirlee
03-05-16, 21:16
Imamo određena iskustva na ozbiljnijem broju komada i dobra su. Da ne dužim previše.

Slobodno duzi, radi smo da saznamo sto vise i umanjimo greske!

Da li si probao na debljim podlogama, ima li tu nekog ogranicenja? I da li svo voce moze da se kalemi ovim nacinom?

Slav
03-05-16, 21:44
Slobodno duzi, radi smo da saznamo sto vise i umanjimo greske!

Da li si probao na debljim podlogama, ima li tu nekog ogranicenja? I da li svo voce moze da se kalemi ovim nacinom?

Ovo smo vrlo proverili na jabučastom voću, na koštičavom nismo imali dovoljno strpljenja i vremena da probao ali su prvi rezultati bili nešto lošiji. Potrebno je bilo malo više podloga da bi se to sve isproveravalo malo bolje.

Bilo je nekoliko pitanja na PP pa da odgovorim. Grančica kada se kalemi pupoljkom iz tekuće vegetacije se ne odrveni već se prati stanje pupoljaka na letorastu, kada vam je pupoljak koji je poželjno nije iz bazalnog dela dobro vidljiv i izgleda fino nabubrelo i dobro razvijeno može se koristiti za kalemljenje. Mali test koji može da pomogne je da se letorasti koje posmatrate preseku odmah iza pupoljaka koje bi ste uzimali za kalemljenje i ako iz pupoljaka poteraju novi letorasti znači da su pupoljci spremni. Ovako možete samo da sebe utrenirate da imate osećaj kada je pravi trenutak jer u praksi se izgubi mnogo vremena ako sada proveravate odsecanjem letorasta i čekate kretanje pupoljaka. Obično kada se već vidi pup da je dobro razvijen može se početi i da pup nije iz bazalnog dela, preskočiti bar prva dva tri.

U ovom načinu kalemljenja imate imperativ da sve uradite što pre da bi se dobio što bolji porast, ali ne preterivati sa đubrenjima nikako. Tek kada dobro krene pup početi sa vrlo malim količinama azota i to više puta po malo ili folijarno povremeno uz manje količine azota. Nakon jula ne đubriti. Nije tako bitno da dobijete tako jako razvijenu sadnicu ali će ta sadnica FANTASTIČNO napredovati sledeće godine. Mnogo voditi računa u zaštiti od bolesti i štetočina. Obilaziti redovno, gledati i ako naiđe jako sušni period zaliti. Pravo zadovoljstvo nastupa tek sledeće godine kada to mnogo bolje izgleda nego da je se sačekalo kalemljenje na spavajući. U svakom slučaju ako ne uspe ovo kalemljenje ima se vremena da podloga naraste i za kalemljenje na spavajući pup.

Benefit je sjajna sadnica sledeće godine

Knez01
03-05-16, 22:06
Chipovanje....puno bolje,kvalitetnije i jednostavnije.
Sto je najbitnije kora se ne mora odvajati pa je dug period za ovo kalemljenje.

https://youtu.be/8rhb8QBfjws

mirlee
03-05-16, 22:26
Kod mene nece video da se ucita, ali metoda je manje/vise poznata.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/d9315d74276bb2680a2d32d042017dd4.jpg

Moze li cipovanje da se odradi na budni pupoljak i vaze li ista pravila kao za T-okulaciju?

Evo jedan lep prikaz kalemljenja okulacijom na budni pupoljak:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/a221f994e0c51e9162017edf728e54d1.jpg

Mozda se neke stvari ponavljaju (slike), ali mora se znanje i obnoviti.

Slav
03-05-16, 22:32
Potpuno je svejedno. Čipovanje ili okuliranje.

Probati okuliranje a ako se odvaja fino kora može bilo kojim načinom jer je to znak da ima tečnog tkiva koje je najbitnije za kalemljenje i prijem. Šta je lakše to neka svako izabere za sebe. Probu da li je pravi trenutak napraviti bar sa nekoliko pupoljaka okuliranjem i birati podloge koje su najviše i najmanje krenule. Ako se kora fino odvaja onda je pravi trenutak, a ako ne sasvim dobro sačekati, naročito u onom prvom terminu jer se nekada mora sačekati i početak maja kada podloge sporije kreću (kasna sadnja, slabe žile, lošije podloge ...)

Knez01
04-05-16, 09:17
Mirlee, za chipovanje kao sto znas se ne radi T rez na podlozi pa nije nuzno da se kora lako odvaja.
Iako slazem se sa Slavom da je taj momenat kad se kora odvaja i kad kolaju sokovi najidealniji za obje vrste kalemljenja i primitak je tada najbolji.
Ipak, odvajanje kore je ograniceno u kratkom periodu i ako se ne odvaja ne moze se okulirati a chipovati se moze i radi se od sredine ljeta do jeseni i tu je ta prednost...

Комадара
04-05-16, 14:41
Је ли неко радио чиповање високо на подлози за кајсију?

vuxsd
04-05-16, 16:13
Ako se tvoje pitanje odnosilo na visoko kalemljenje kajsije čipovanjem budnim pupoljkom - to nisam radio ali verovatno ću pokušati jer mi se nije primilo kasno kalemljenje na engleski spoj na podlozi za koju pretpostavljam da je crvena ranka. Grančice su već bile procvetale - stvarno je bilo prekasno.

Ono što sam radio i što je uspelo je kalemljenje kajsije na migavac - izdanak velike kajsije u blizini - kalemljenje je rađeno na spavajući pupoljak čipovanjem prošle jeseni. Visina spojnog mesta 40-80cm 3 komada.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1121580&viewfull=1#post1121580

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310
(http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310)
Pripremam još nekoliko podloga tako što im skidam lastare sa strane i ostavljam jedan najviši da podloga poraste a kasnije ću da ih pinciram da se udebljaju. To ću kalemiti kad dostignu mogućnost da se kaleme (kad se udebljaju) ili na kraju leta.

Naše kolege sa foruma predlažu da se za migavac-džanariku više koriste podloge dobijene iz semena nego da se uzimaju izdanci (kolega Sloba je pisao da se u njegovom kraju uzimaju i izdanci ali ovo nije potvrđeno).
Za podloge se mogu uzimati i izdanci starih sorti šljiva koje su se ranije koristile (kolega Radašin je o tome pisao i treba da nam potvrdi da li je tako uradio).

Rastu mi desetak migavca iz koštice pa će možda i da porastu do jeseni jer već sada imaju oko 30-ak cm ali videćemo.... Ako dostignu mogućnost kalemljenja eto radosti...

gandrad
04-05-16, 19:30
Pa da, meni je bas to interesantno sto ima prirasta u ovoj godini. Najpre vidis ubrzo da li se primilo, a i dobijas deo godine u razvoju.
Koliko mi se cini, ti si gandrad probao ovo kalemljenje ranijih godina, ali nisi bio zadovoljan uspehom? Imas li neko iskustvo da podelis, da ne gresimo na istim stvarima?

Evo druže da ti odgovorim , jedino što si me "prozvao"...ali nisam nikakav stručnjak po ovom pitanju, tjt. načinu kalemljenja, a to što sam pisao o toj temi, je bilo preslišavanje onoga što sam ovde naučio... i moju kratku praksu.
Sreća moja i tvoja što smo animirali iskusnije, pa si iz nekoliko gornjih postova, i ja i ti mnogo naučili...
Inače ja jesam kalemio , bolje reći , probao da kalemim i budni i spavajući pup...i to sve prateći ovu temu...Ali ni jedan takav mi se nije primio...priznajem...Kao što i sam vidiš treba mnooogo sitnih, uslova da se sklopi, da bi se uspešno to završilo...

wulf
07-05-16, 23:58
Evo nekih kalemova sljive 6od9 po tri pozegace i rodne na izdancima rankehttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/3c99314a964310343cdcd228550bea79.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/8c70756c9244de3da7c16dc19c778a08.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/97bca1edb8362266987e8b1a9cf38195.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/98dd38839e61be6ba58b97d869fac020.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/10484247f02d75180457c5cddd8ca4cc.jpg

Послато са GT-S7562 уз помоћ Тапатока

Sloba31
08-05-16, 00:44
[QUOTE=vuxsd;1133995]

Naše kolege sa foruma predlažu da se za migavac-džanariku više koriste podloge dobijene iz semena nego da se uzimaju izdanci (kolega Sloba je pisao da se u njegovom kraju uzimaju i izdanci ali ovo nije potvrđeno).

Uzimaju se izdanci ali iskljucivo sa belosljive, ne sa dzenarike. Ali zale mi se da im je sve teze naci po par hiljada izdanaka. Sve je manje zapustenih vocnjaka. Deo iskopaju u jesen a drugi deo u prolece.
Normalno da rasadnicari iz Krusevca i okoline koji kaleme po 50000 komada ne mogu na taj nacin da rade.

wulf
08-05-16, 00:54
To je samo zbog prenosenja bolesti jer preko idanaka maticna biljka siri bolest a ja znam da mi stare sljive ranke posecene a nisu bile bolesne.Izdanak moze i ako neces da pomeras kalemljenu sadnicu nego da joj to bude stalno mesto.U svakom slucaju bolji vid razmnozavanja je generativni od vegetativnog tj bolja je podloga iz semena.Ali hobi je hobi za velike vocnjake se znasta ide.

gandrad
08-05-16, 21:01
Danas , išo' da završim sa okopavanjem vinograda i u delu gde sam kalemio voće, našao sam još dve šljive i jednu krušku na kojima se primio kalem. I to zadnja dva dana...znam , zato što sam u četvrtak prošao i nisu pokazivale ništa...
Ovim se moj postotak povećao ohoho ...Praktično mi se nisu primile samo jedna kruška i jedna jabuka...
Nemam pri ruci tefter, da izračunam procenat...ali nije ni bitno...
Bitno je da , znači povezano sa iskustvom od prošle i pretprošle godine, veliku i to pozitivnu ulogu je odigralo ovo kišno vreme...tjt. vlage u zemljištu...Znači kada se lepo zaštiti spojno mesto primitak je skoro siguran.
Mogu da podsetim, da sam ja kalemio na kraju februara,, i da sam imao problema sa čuvanjem plemki...da sam vežbe radi (vežbao motanje gumicom) oko dvadesetog februara iskalemio neke stvari sa plemkama skidane sa drveta istog momenta...i sve se primilo...
A otad je prošlo ohoho....više od dva meseca...

gandrad
12-05-16, 18:20
Danas ponovo ( em kišica, ne mož' da radiš , em crveno slovo.....jedva da ispunim dan) obilazio moje kalemove i neke ( šljiva) sam oslobađao viška...tjt. ostavio sam samo jedan pupoljak da "radi", a ostale otklonio makazama , isto tako i onaj patrljak gore na plemki odsekao do iznad pupoljka...Mada na nekima to više nije pupoljak, već grana ( na nekima i metar dužine)!!!
Za razliku od šljive, trešnja i jabuka su isterale svega po nekoliko cm...najviše desetak.Pa ne znam kad bi njih trebalo da "očistim" tjt. da ostavim samo jedan pupoljak da radi?
Isto tako bih pitao, da neke ovogodišnje kalem šljive pinciram? I da li sada da skinem one pupoljke i ostavim samo tri-četiri pri vrhu , da formiraju prevremene grane?
Hvala!!!

vocarcg
14-05-16, 14:25
Moze li mi neko reci ako ima iskustva naravno, zbog cega mi se vec neku godinu desava da iz sjemena tresnje uopste nece da proklija tresnja, pokusavao sam nekoliko godina, ali uopste ne izlazi?

Knez01
14-05-16, 19:31
Na koji nacin dolazite do sjemena divlje tresnje i koji je postupak nakon toga?

gandrad
14-05-16, 20:55
Da, stratifikacija...reč rogobatnog naziva, ko zna iz kog jezika je skovana i zašto...ali taj postupak koji opisuje, jednostavno mora da se odradi...Kad smo već kod toga ja , posle loše odrađene stratifikacije, zimus, danas brojao šta mi je niklo.
Dakle imam šest jabuka , dve leske, jedna kruškica, tri kajsijice i oko četrdesetak vinogradskih breskvi...

Комадара
14-05-16, 21:22
Moze li mi neko reci ako ima iskustva naravno, zbog cega mi se vec neku godinu desava da iz sjemena tresnje uopste nece da proklija tresnja, pokusavao sam nekoliko godina, ali uopste ne izlazi?
Ставиш коштице дубоко у пијесак почетком новембра и чуваш до марта. Још је боље ако их можеш поставити у пијесак негдје на сјеверу (нпр. Колашин) јер је код тебе превише топло.

vuxsd
16-05-16, 18:08
Juče sam kosio travu pored 'školice' i zakačio jedan kalem trešanja...nek je otišao gde je hteo.... ionako su u tom redu bili oni kalemovi kojima nisam sačuvao ime... nisam siguran da li sam pisao o tome... koristio sam neke kineske flomastere i ono što sam napisao kao ime se razvodnilo još dok je bilo u kući... taj red u školi vodim kao bezimeni, najbolji, majski, komšijski kalem....

Imam pitnje... da li je moguće da je divlja trešnja rodila? Evo fotorafije plodova koji izgledaju mali tamno crveni u prezrelom stanju... nalaze se na takvom mestu da je moguće da je stablo samoniklo ali ipak plodove nisam mogao da probam....

http://i68.tinypic.com/2zdqe4l.png

Sloba31
16-05-16, 19:51
Ne razumem, zasto nisi mogao da probas? Normalno da divlja tresnja moze da rodi. Kod nekih je plod pomalo gorak a ja imam jednu kod koje je srednje krupnoce ali presladak. Prerezao sam je na 3 m visine, bila je u vrzini koju sam iskrcio. Sad su pocele da izbijaju grane nize i bas se radujem sto ce biti plodova i ove godine.

gandrad
16-05-16, 20:09
Wuxsd, ti se držiš one basne: "ionako je grožđe bilo kiselo..."a napravio si štetu sam sebi...a imena možeš da im daš i kasnije...zar ne?
I što kaže Sloba, što ih nisi probao? Ja sam danas isto obilazio...i probao isto divljake...nisu baš toliko sazrele, više su rujne...a užasno gorke...Vidim da je svaka, načeta, šljivinom osom a ima i puknutih , a i ostale su mnooogo sitne, neke samo kožicom presvučena koštica. Valjda je vreme ove godine takvo...A vidim i kod ovih kalemljenih ima dosta sitnijih nego inače, a nisu mnogo ni rodile...Videćemo one koje kasnije stižu kakve će biti...ali ovo je već druga tema...

Gorski Car
16-05-16, 21:04
Kad smo kod divlje tresnje, imam jedno pitanje za vas.
Dakle, tresnja je divlja sitnija od oblacinske visnje, tamno crvena (skoro crna) izuzetnog ukusa, slatka, fantasticna. Ne postoji tresnja koju vise volim da jedem od nje Lkl{{. Sto je najzanimljivije radja svake godine puna, prepuna. NIKAD U NJENOM VEKU NIJE PRSKANA!
Nalazi se na samom sinoru izmedju jednog od mojih Sljivika i komsijine njive (koja je zapustena). Posto je bas na samom sinoru (medji) nismo jos utanacili cija je da li komsijina ili moja, zajedno beremo tresnje sa nje i ne bunimo se ni on ni ja.
U cemu je problem?... Komsija planira na njegovoj njivi da sadi voce, verovatno cemo tresnju morati da izvadimo, mozda ne ove godine ali sledece sigurno.
Ne bih da ostanem bez tako kvalitetne tresnje i zelim da zarmnozim, za pocetak bar 3-4 sadnice, da sacuvam genetiku za ostalo videcemo.
Zadnjih par godina sam ocekivao da ce izbiti neki izdanak, pa da je tako razmnozim ali izdanaka nema, ili izbije neki vrlo los sa losim korenom.

Pitanje glasi, da li bi mogao DIVLJU TRESNJU da nakalemim na podlogu DIVLJE TRESNJE? Da li je neko od vas to nekad radio i koliko je to uspesno? Ili da probam klasicnim sejancom, ali to je dug proces do dobre sadnice ^-^

vuxsd
16-05-16, 21:15
Odgovor je veoma jednostavan, drvo se nalazi pored puta gde prolaze puno vozila a oko drveta je mini deponija smeća.
Inače blizu voćnjaka ima jedna divlja trešnja koja je u rodu i od koje sam prošle godine uzimao koštice, dvadesetak komada od kojih su nikle dve sadnice. Verovatno sam negde pogrešio u stratifikaciji. Čini mi se da je plod bio sladak.
Pamtim kao dete da smo jurili po ataru i da smo jeli te 'divljake' slatkog ploda.... Te iz detinjstva su imale mali plod sa malo mesa oko koštice. Ova od danas ima mesa ali moguće je da je to zbog ovih kiša...
Mislio sam da divlja trešnja kasnije sazreva....

Gorski, trebalo bi da se divlja trešnja razmnožava košticama ali u pravu si, moraćeš da čekaš da prorodi i pitanje šta će roditi.... Može da se nakalemi to je moje mišljenje i možda treba da probaš pogotovo što imaš malo vremena.....
A to sa izdankom, možda je mogao da se malo 'potopi' i 'nagrne' zemljom pa da pusti žile... možda hormoni za ožiljavanje... ali.... ima teorija i teorija...

Gorski Car
16-05-16, 21:51
Kad sazri slikacu pa cu okaciti slike, da vidite o kojim plodovima se radi. Ako i ove godine ne upecam neki od izdanaka, iskalemicu 3-4 sadnice kalemljenjem se sigurno zadrzava genetika.
Vise me zanima da li je neko radio, divlju tresnju na divljoj tresnji . . .

Комадара
17-05-16, 00:03
Горски, убери зелене изданке и пошаљи онима који имају размножавање ин витро. Ја сам овамо нашао једног човјека, ау Србији би их требало бити још више.

dzionik
17-05-16, 07:20
Verovatnoća da se dobije ista ili čak bolja biljka je veća nego što se obično misli, oko 60% ili više. Tako da se vredi baviti sejancima jer oni jedini imaju pravi koren. Posade se gusto pa se kasnije iseče višak. Što je starija voćka to je veća verovatnoća da se dobije dobar plod.

vuxsd
17-05-16, 12:06
Odgovor je veoma jednostavan, drvo se nalazi pored puta gde prolaze puno vozila a oko drveta je mini deponija smeća.
Inače blizu voćnjaka ima jedna divlja trešnja koja je u rodu i od koje sam prošle godine uzimao koštice, dvadesetak komada od kojih su nikle dve sadnice. Verovatno sam negde pogrešio u stratifikaciji. Čini mi se da je plod bio sladak.
Pamtim kao dete da smo jurili po ataru i da smo jeli te 'divljake' slatkog ploda.... Te iz detinjstva su imale mali plod sa malo mesa oko koštice. Ova od danas ima mesa ali moguće je da je to zbog ovih kiša...
Mislio sam da divlja trešnja kasnije sazreva....

Našao sam jednu divlju trešnju koja ima veoma sitan plod. Još uvek plod nije sazreo... Zato sam se i čudio da postoje divljake koje sad imaju zrele plodove....

Gorski Car
17-05-16, 16:24
Ima ih raznih, i ranih i kasnih. Imao sam jednu koja je stizala pre najranijih tresanja, bila je dosta stara osusila se pre nekoliko godina. Nisam do sad naisao na slicu takvu. Krivo mi sto je nisam razmnozio i sacuvao...

2pan
17-05-16, 21:58
@Gorski- a da probas na jednoj biljci sa posrednikom? cisto razmisljam, onako...

misoo83
18-05-16, 20:25
Video na kome mozete da vidite kako izgleda kalem tresnje na izdanku visnje nakon 3 godine.

https://www.youtube.com/watch?v=YK2oW82GIbE

mikac-kv
19-05-16, 13:13
Prekalemljena divlja jabuka sa tri sorte krajem marta. Kalem grancice su uzete u decembru, cuvane u kofi sa peskom, tako da je iskustveno provereno da mogu da stoje duzi vremenski period bez problema.

http://s32.postimg.org/r6pejh2v5/20151102_154548.jpg (http://postimg.org/image/r6pejh2v5/)

http://s32.postimg.org/eu53davup/20151226_115615.jpg (http://postimg.org/image/eu53davup/)

http://s32.postimg.org/51ca6v3y9/20160329_163236.jpg (http://postimg.org/image/51ca6v3y9/)

http://s32.postimg.org/kx667a0u9/20160329_163317.jpg (http://postimg.org/image/kx667a0u9/)

http://s32.postimg.org/m3ampg62p/20160517_194221.jpg (http://postimg.org/image/m3ampg62p/)

http://s32.postimg.org/3vwmqwddt/20160517_194211.jpg (http://postimg.org/image/3vwmqwddt/)

vuxsd
19-05-16, 15:52
Imam pitnje... da li je moguće da je divlja trešnja rodila? Evo fotorafije plodova koji izgledaju mali tamno crveni u prezrelom stanju... nalaze se na takvom mestu da je moguće da je stablo samoniklo ali ipak plodove nisam mogao da probam....

http://i68.tinypic.com/2zdqe4l.png

Za svaki slučaj nakalemio sam ovu divlju trešnju na podlogu višnje. Nek raste pa ćemo videti... biće grančica... da nisam malo poranio za kalemljenje na budni pup?

misoo83
19-05-16, 20:05
Imao sam ja divlju tresnju sitno crnih plodova a jako slatki plodovi bili kada sazreju dobro ali sam je prekalemio prosle godine jer vise volim ove krupne tresnje da jedem.
Sa tvoje slike ne mogu da provalim koliko su krupni plodovi a ovi sto sam ja imao su bili negde velicine ko oblacinska visnja.
Sto se tice kalemljenja ja sam danas gledao jednu grancicu kajsije i izgledali su pupoljci dobri za kalemljenje mada ja izbegavam ovo kalemljenje pouzdanije mi je na spavajuci pupoljak.

Evo jos dva videa mojih kalemova tresnje na visnji starih par godina.

https://www.youtube.com/watch?v=cW6AiqNLktg
https://www.youtube.com/watch?v=AYI6akxrZLc

Ovaj tamniji plod je plod sa ove tresnje kalemljene na visnji koja je na videu, a nisam 100% siguran ali mislim da je u pitanju ista sorta tresnje kao i ovi svetliji plodovi sa drugog drveta.
Nemam gramsku vagu a prosle godine je bio jedan ogroman plod na drugom kalemu tresnje na visnji (ova sadnica iz mog posta iznad) takav veliki plod nisam pre nikada video Lkl{{.

http://115.imagebam.com/download/4Wlv_iLwIkPaLHSjfmd8TQ/48462/484617899/plodtres.jpg

gandrad
19-05-16, 20:34
[QUOTE=mikac-kv;1139691]Prekalemljena divlja jabuka sa tri sorte krajem marta. Kalem grancice su uzete u decembru, cuvane u kofi sa peskom, tako da je iskustveno provereno da mogu da stoje duzi vremenski period bez problema.

Lepo ti ovo izgleda, svaka čast!
Pojasni mi gde i kako si čuvao kofu?
Zatim, koliko su bile dugačke kalem grančice, koliko su bile zabodene u pesak, koji sastav je bio u kofi, jel sqamo pesak, koliko je bio navlažen, je bila bušna kofa...??? Jednom rečju , pobliže i detaljnije opiši taj postupak čuvanja kalem grančica.
Zahvaljujem!!!

vuxsd
19-05-16, 22:43
Imao sam ja divlju tresnju sitno crnih plodova a jako slatki plodovi bili kada sazreju dobro ali sam je prekalemio prosle godine jer vise volim ove krupne tresnje da jedem. Sa tvoje slike ne mogu da provalim koliko su krupni plodovi a ovi sto sam ja imao su bili negde velicine ko oblacinska visnja.

Plodovi su kao malo bolji plod višnje. Pisao sam da sam kao malo dete jurio za divljim trešnjama, samo su one bile sa malo 'mesa' ali slatke. Budemo izmazani i skroz ljubičasto crveni... Ovu nisam probao ali kad i ako se bude primila i rodila kod mene onda ćemo videti. Kad budem našao podlogu nakalemiću jednu na divlju trešnju....
Ni ja nisam siguran u ovo kalemljenje ali svrbe me prsti. Jednostavno mi je kalemljenje ušlo pod kožu i nekako se osećam lepo kad to radim. Strašno me opušta pogotovo posle radnog dana....

mikac-kv
20-05-16, 01:43
Kofu odnosno plasticnu kantu od jupola sam napunio do 2/3 mesavinom vlaznog peska i strugotine. Kalem grancice su bile dugacke oko 20 cm i pobodene do 2/3 duzine. Kanta nije bila busna i stavio sam je u orman u jednu hladnu i mracnu prostoriju. Od jedne sorte grancice su bile po malo smezurane kad sam ih vadio medjutim i one su se primile. I nema niceg boljeg nego kad je podloga za kalemljenje vec duze vremena na svom mestu Lkl{{

gandrad
21-05-16, 19:46
Ja nisam dosad , čuvao plemke na taj način, iz prostog razloga jer nemam podrum. A razlog što nemamo podrume, je taj, što je vodoplavno područje...Plemke sam čuvao u frižideru, što se pokazalo kao polovično rešenje( dobro, više nego polovično, rekao bih čak 80 prema dvadeset u procentima , iskorišćenost i sačuvanost plemki). Ali dobro, najesen ćemo probati i tako! Zahvaljujem!!!

Isnogood
25-05-16, 00:41
Najjednostavnije po meni je kesa i frizider...
Naime kesa za zamrzivac klasicna... napunis je vodom sa jednu dve case vode, zatvoris vrh,promuckas i prospes vodu...
ono sto ostane na zidu unutrasnjem kese,to je dovoljna kolicina vode.... ubacis u nju prethodno nasecene(na duzinu) kalem grancice sa papirom na kom pise sorta,malo istisnes vazduh zbog skladistenja i vezes cvor na kesi.... i u fioku na dnu frizidera i samo pakujes.... i tako do kalemljenja ili dok te zena/majka ne istera iz kuce sve sa kesama i grancicama:)
I dalje vazi da je najbolje direktno sa plemke uzeti pre kalemljenja,ali ovo je najbolja zamena po meni...
imao sam prijem 90 posto na jabukama ove godine, i jednak prijem sa sirovih i onih koje su bile mesec ipo u frizideru....
cak mi je i deo prsta lepo zarastao i bez usivanja:):)

gandrad
26-05-16, 20:36
Da, baš tako, sam i ja čuvao u frižideru ...Ali ovaj postupak može imati mane, jer zna da krene pupoljak i unutra...ili počinje da se zatvaraju rezovi na plemki...poneka ima i malo više vlage pa propadne a pojedine se i osuše...Treba održavati temperaturu istu...a što je jako teško.
Ali staviš više komada , pa šta ispadne...A činjenica da je najbolje kalemiti kad se plemka skida neposredno pre samog kalemljenja. A ovo što kolega predlaže u pesku, vredi isprobati...A meni je to interesantno i zbog vinove loze, koju pokušavam kalemiti...jer kod vinove loze moraš čuvati i plemku i podlogu na isti način.

- - - - - - - - - -

Ali dobro , ovde se radi o voću...

mirlee
26-05-16, 21:36
I ja sam imao dobra iskustva sa cuvanjem u frizideru, a probao bih ovo sa peskom. Cuvao sam prosle godine grancice breskve u pesku i to u pomocnoj zgradi, ali nazalost brzo su krenule verovatno zbog malo vise temperature. Ove godine ide cuvanje u podrumu u selu pa da vidimo. Inace u frizideru sam skladistio kao sto isnogood rece, oko dva meseca stajale i sve bilo vrhunski.

shonepa
01-06-16, 00:35
Pozdrav ljudi,
imam jednu 4 god staru vinogradarsku breskvu. To je trebalo da bude badem jer sam kupio tri sadnice,ali kad je rodilo prosle godine,video sam da je breskva. Verovatno je kalemljena na isto vin.breskvu.
Sada zelim da je prekalemim. Dajte mi neku ideju. Citao sam da kajsija ide na nju. Moze li jos neka vocka? Da li mogu dve razlicite vocke na ovo jedno stablo? Ovo mi nije neko bitno stablo pa hocu da experimentisem,pa i po cenu da ga vadim ako ne uspe.
Molim vas za neke ideje i u koje vreme,tj.koji tip kalema?
Hvala!

Sent from my K013 using Tapatalk

misoo83
01-06-16, 08:51
Uslikaj drvo, ja sam kalemio starije podloge breskve ali su rezultati bili losi.

shonepa
01-06-16, 20:46
Uslikaj drvo, ja sam kalemio starije podloge breskve ali su rezultati bili losi.
evo stabla. 2m je visoko
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160601/274dbf7e8dd6dc9e21ec0238e572636e.jpg

gandrad
01-06-16, 21:39
Pa ovo ti je vinogradska breskva, na nju možeš kalemiti breskve i kajsije, za badem ne znam...možda.
A samo kalemljenje možeš probati spavajući pup u avgustu ili na proleće na procep...

shonepa
01-06-16, 22:03
znam da je vinogradarska breskva,to sam i napisao :-)
Ko ce da ceka prolece,znaci radicu u augustu :-)

jakovljevic79
01-06-16, 22:49
Kalemi sada na budni pup,pravo je vreme.

Послато са GT-I9505

Комадара
01-06-16, 22:53
Хм... Колики је пријем калемљења чиповањем на дебеле подлоге као што је горња виноградарска бресква?

jakovljevic79
01-06-16, 22:56
Sigurno je slabiji ali može pokušati, najbolje za kalemljenje na pup je debljina olovke.
Ovo je kalemljeno na budni pup visoko na debeloj podlozi.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160601/5450434a1476d67f5291f2e40931a4e2.jpg

Послато са GT-I9505

shonepa
01-06-16, 23:55
OK.
Ja nikada nisam kalemio ozbiljno, nego sam se kao dee igrao sa tim... ali beše davno
Dakle kajsiju ću da kalemim na ovu breskvu. Pregledao sam brdo filmova i tutorijala, ali sve su sa baš mladim sadnicama... Pa mi nije jasno na koju visini da umetnem pupoljak... Jedan ili više? I da li da skratim stablo iznad pupoljka odmah ili kada?
Hvala

misoo83
02-06-16, 08:26
Najbolje bi ti bilo kalemiti u avgustu na pupoljak pod koru ili cip na staro deblo malo vise npr 60 cm visina tako da ako ne uspe mozes u prolece kalemiti malo nize a na te mlade zelene grane kad bi kalemio na cip tu je najsigurniji primitak kalemova, a ako ces u prolece kalemiti onda skratis npr na 50 cm od zemlje to debelo stablo i tu kalemis ili na procep ili pod koru ali tu ti je manja sansa primanja kalema.

Evo ti pogledaj ovaj video mozda ti pomogne, slicna je bila situacija kao kod tebe:

https://www.youtube.com/watch?v=7BppjtbISO0

- - - - - - - - - -

Kalemljenje trešnje na čip nastavak video (Objašnjena razlika između prolećnog i kalemljenja na spavajući pupoljak).

https://www.youtube.com/watch?v=cMGEbSspDwA

Skidanje folije sa kalemova (kada skinuti najlon sa kalema?).

https://www.youtube.com/watch?v=C8A6k6B8FrU

shonepa
02-06-16, 10:36
Hvala! Definitivno nisam naleteo na prave snimke , za nas početnike !
Ovo su pravi snimci, sve jasno! Imam jos mnogo stabala dzanarike, pa ću tek da se igram :)
Na ovu moju breskvu ću nakalemiti kajsiju i badem... Slično kao što je na prvom snimku breskvu i badem... Može li ta moja zamisao?

Mogu li na te dve gornje grane da radim na čip, a pre toga Da odstranim tri niže grane?

P.S. tek sada vidim da su ovo tvoji video snimci! Super!! :)

misoo83
02-06-16, 11:06
Mozes kako ti najbolje mada posto nemas previse iskustva sa kalemljenjem najbolje bi ti bilo da kalemis sve te grane pa ako negde i podbacis u kalemljenju imaces vise sanse da uspes da okalemis uspesno drvo a i na taj nacin ces polako sticati iskustvo u kalemljenju.
Kajsiju nisam nikada kalemio na breskvu ali drugi kazu da je ok ta kombinacija a badem sam kalemio i znam da je ok.

p.s Mozes se i prijaviti na moj yt kanal :D.

shonepa
02-06-16, 11:19
Ok,onda na svaku granu
prijavio sam se...:-)

misoo83
03-06-16, 19:41
Video u kome možete videti na koji se način skida pupoljak za kalemljenje na budni pupoljak:

https://www.youtube.com/watch?v=qsYUzgfAoGY

wulf
03-06-16, 22:03
Cuje se i fazan u pozadini da peva.ali samo jednom.Lkl{{

Комадара
03-06-16, 22:32
Негдје је неко поставио видео о прекалемљавању трешње на шљиву или обрнуто у Америци. Али, не могу да се сјетим.

misoo83
04-06-16, 04:48
Ne postoji takav video jedino je postojao mozda link sajta na kome je pisalo o tome :).
Ja sam probao kalemiti tresnju na sljivu i kalem se primio, ziveo nekoliko godina i polako poceo da propada.

Arandjel
04-06-16, 13:28
https://usnimi.me/slike/2016/06/04/IMG20160604111950.jpg
https://usnimi.me/slike/2016/06/04/IMG20160604112058.jpg

Pitomi kesten na ceru.

Комадара
04-06-16, 13:41
Аранђеле, има ли неко старије стабло кестена на церу? Може ли да буде кестен на храсту китњаку?

Arandjel
04-06-16, 17:34
Stvarno ne znam.
Kod mene pitomi kesten ne uspeva na sopstvenom korenu.

Ja sam čitao da može i pokušao,probaj i ti.>:({

mirlee
04-06-16, 17:40
Video u kome možete videti na koji se način skida pupoljak za kalemljenje na budni pupoljak:

https://www.youtube.com/watch?v=qsYUzgfAoGY

Svaka cast na trudu i za ovaj i za ostale klipove.
Evo jedan kalem jabuke iz ove godine, sam formirao grane za vazu.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160604/27835b0bbdede38a421f759ebb8f8146.jpg

Зоран
05-06-16, 17:12
Браво Аранђеле. Код мене такође не успева питоми кестен. Од зимус имам пар комада и муче се јадни, па бих покушао и ја да калемим, тако да је сваки савет добродошао. Занима ме на који начин си калемио, када, да ли се све примило, како разликовати цер од храста итд. Хвала.

Arandjel
05-06-16, 19:21
Nisam ja neki ekspert u ovoj oblasti,moje interesovanje za kalemljenje je proisteklo iz lošeg iskustva sa sadnim materijalom koji sam decenijama kupovao i ne retko bio prevaren.
Što se pitanja tiče pokušaću da odgvorim
-Kalemio sam na rascep,u proleće ove godine.
-Prijem je u mom slučaju 25%
-Razlika između cera i hrasta je očigledna kod odraslih stabala,kod mladih samoniklih jedinki teže je napraviti razliku.

mirlee
05-06-16, 22:53
Moze da posluzi ovaj tekst:
http://www.bioteka.hr/modules/zemlja/index.php/zemlja.Članci.45/Nauči-razlikovati-najčešće-vrste-hrastova-u-Hrvatskoj.html

Da li se kesten kalemi na cer?

mikac-kv
10-06-16, 00:40
Krenuo i orah

http://s33.postimg.org/icikzxr5n/20160608_193909.jpg (http://postimg.org/image/icikzxr5n/)

ubovicratko
10-06-16, 09:53
Svaka cast na trudu i za ovaj i za ostale klipove.
Evo jedan kalem jabuke iz ove godine, sam formirao grane za vazu.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160604/27835b0bbdede38a421f759ebb8f8146.jpg
Ubilo se za piramidu Lkl{{

Profi
11-06-16, 01:58
Krenuo i orah

mikac-kv kojim nacinom je kalemljen orah?

mikac-kv
13-06-16, 20:08
mikac-kv kojim nacinom je kalemljen orah?

Pod koru, ima snimak sa youtuba kako to rade Amerikanci postavio sam snimak u ovoj temi

gandrad
15-06-16, 22:02
Ja danas ,mahinalno, isekao lastar ovogodišnjeg porasta kalema...Bila je to mušmula na glogu...Srećom , posekao sam sami mladar, a kalem grančica ostala. A valjda će izbiti ponovo...I to sam onomad okopavao oko njih , baš zbog toga da ne prilazim trimerom blizu...I opet...

Gorski Car
15-06-16, 22:14
Kalemio sam kajsije na starim rakijskim sortama sljive. Mnogo kalemova se nije primilo, jer je kajsija mnogo ranije krenula pa nisam uspeo na vreme da skinem kalem grane. Ono sto se primilo, raslo je dobro do nekih 15-20cm, onda se naglo sparili i osusili kao da sam ih skuvao. Stitio sam og grinja, insekata i plamenjace. Zanima me da li neko ima slicno iskustvo i sta je zapravo problem?

rosuljac
15-06-16, 23:11
Možemo li neke sorte lagano da krenemo na pupoljak ili je još rano?

misoo83
16-06-16, 07:57
Trebalo bi da su pupoljci spremni za kalemljenje na budni pupoljak, kod mene jesu, ako su i kod tebe takvi onda mozes da se bacis na posao :).
Imas ovde u mom postu video kako se to radi i kako treba da izgleda pupoljak za kalemljenje na budni pupoljak.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1145051&viewfull=1#post1145051

vasovac
16-06-16, 09:29
Ja sam juče kalemio nešto brskve na pupoljak čipovanjem,šta ce biti videćemo

gandrad
17-06-16, 21:05
Kalemio sam kajsije na starim rakijskim sortama sljive. Mnogo kalemova se nije primilo, jer je kajsija mnogo ranije krenula pa nisam uspeo na vreme da skinem kalem grane. Ono sto se primilo, raslo je dobro do nekih 15-20cm, onda se naglo sparili i osusili kao da sam ih skuvao. Stitio sam og grinja, insekata i plamenjace. Zanima me da li neko ima slicno iskustvo i sta je zapravo problem?

Iz mog iskustva ti mogu reći...i oni što su se primili i isterali nekih dvadesetak cm. , pa se osušili iz istog razloga kao i oni što se u startu nisu primili...Ta razlika u tome da li je krenula pre podloga ili plemka je u ovom slučaju bila jako mala, tako da je teralo neko vreme, pa se osušilo...Nažalost i plemka je dakle bila krenula (što možda, odnosno najverovatnije, nije moglo da se primeti) i gurala...a podloga nije dodavala hranu dovoljno i desilo se šta se desilo...Pratim kad si pisao o tome i kad si kalemio, znam da si zakasnio sa skidanjem plemki...ali šta ćeš...
Za sledeću sezonu se bolje spremi , tamo negde januara... pa sačuvaj...

misoo83
04-07-16, 22:03
U ovom videu mozete videti sadnicu jabuke kalemljenu na koren.

https://www.youtube.com/watch?v=wp9ctp2xKrk

mirlee
24-07-16, 21:01
Uspelo kalemljenje na budni pupoljak po preporuci forumasa. Zao mi sada sto nisam probao jos. Ne znam datum, ali kora se bas lepo odvajala. Jabuka je u pitanju.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160724/759ecb18a8eceb2f98f1ef64b8ad8cd7.jpg

Nego mi treba pomoc:
Na placu gde sam sredio pola, zasadio svasta, ostalo mi dosta siblja i krsa, a medju njima i sledece:
Plod, danas uslikan:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160724/606ef51f241258cd07ef8691711f2c87.jpg
I kako izgleda krs
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160724/f1dfa52b34a390ccf8376d5236906491.jpg

Sta da radim tu sto se tice kalemljenja? Ovo su sve sljive, a samo na par imam plod kao na slici.
Probao bih to da ne cistim, nego kalem po kalem da sredim, a oko primljenih vocki da odrzavam.
Mogu li cacanske sorte da kalemim ili kajsiju? Ne znam ni koja je ovo sljiva, zna li neko?

gandrad
24-07-16, 21:50
Koliko ja vidim ovo je ranka.
A na nju mozes kalemiti sve ostale sljive pa i sve cacanke...kao i kajsiju...Koliko se secam jedan kolega je vec pisao da je bio na predavanju o kajsiji i da pre preporucuju kalemljenje na ranki nego na dzanariki...
Ali ovo , koliko vidim moras malo razgusiti, tjt. srediti...Mozes ti kalemiti redom, nego, em ce biti gusto ,em ako zelis kasnije premestati vec primljene kalemove, moras biti siguran u njihov samostalan koren...jer ovako kako izgleda, sve su ove biljke izdanci od susednih vecih i starijih biljaka i ako ih sutradan trebas premestati ....

mirlee
24-07-16, 22:14
Da, to sam i mislio, napravim neki plan pa jedno nakalemim, a oko njega po par m ocistim. Tako sam vec radio i nekako imam elana da odrzavam oko kalemova prostor. U suprotnom sam se smorio i u slucaju da ocistim teren, ima mnogo korenja u zemlji i ne moze nista novo lepo da se razvije.
A ta informacija mi je trebala, da je ranka, citao sam vec o njoj u ovoj temi. Posebno me inreresuje za kajsiju koju sam na tom placu vec kalemio na dzanariku, a znam da nije idealna kombinacija.
Hvala jos jednom gandrad!
Ps: sta kazes za budni pupoljak, nisam ocekivao uspeh, a sada kukam.sto nisam jos odradio?

gandrad
24-07-16, 22:29
Super ti je uspelo, svaka cast...

mirlee
24-07-16, 22:37
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160724/6bef00956a9b17f0ac4318cfa239b719.jpg

To je to!
Sorte kajsije kalemljene na Crvenoj ranki imaju umerenu bujnost i dobru rodnost. Kajsija na ovoj podlozi manje pati od apopleksije nego na džanarici, a više nego na belošljivi.

gogidj
17-09-16, 22:24
Ljudi jel se kalemilo sta na spavajuci pupoljak..??

Комадара
18-09-16, 00:23
Ја сам калемио средином јуна кајсију на џанарику. Пупољак није кренуо, али се зелени.

vuxsd
19-09-16, 10:56
Kalemio sam one pupove što sam capnuo sa te trešnje sa letovanja nešto na izdanke višnje a nešto na jednu granu divlje trešnje i sad je sve u rukama onog odozgo..... semenke nisam pokupio ali sam skupio semenke odnekih šljiva....

Skidao sam juče foliju sa tih kalemljenih pupova na čip i mogu da kažem da se to dobro drži. Lepo je kalusiralo. Videćemo kako će preživeti zimu.
Ove godine sam imao uspeha u kalemljenju kajsije na džanariku, trešnje na višnju i na divlju trešnju, badema na vin. breskvu i na sejanac pitomog badema... Sve je to po par komada i sa neizvesnim uspehom koji će se videti sledeće godine ali se čovek lepo oseća kad zna da je nešto stvorio.... Pogotovo kad vidim da je biljka porasla dva metra (sećate se pisao sam o kalemljenju kajsije na izdanke džanarike ispod glavnog stabla). Drago mi je da ću tu ranu kajsiju raširiti jer mi se čini da neće dugo iako ima lepe mlade grane koje odoše u nebo... ali stablo u delu gde izlaze ramene grane truli... neke su grane posečene jer su se osušile...
http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-vo%C4%87aka-u-ku%C4%87noj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310

Комадара
25-10-16, 12:58
Гдје има у Београду на продају трака за калемљење и растезљива (стреч) фолија? Има ли маказа за калемљење 3Т?

rekreativac
26-10-16, 13:47
Jel radio neko kalemljenje lesnika? Zanima me kad se rad?i posto on izgleda ranije krece, i jel na isti nacin kao i ostalo voce?

- - - - - - - - - -

Uh, upravo procitah da je to posle kalemljenja oraha najnezgodnija vocka za kalemljenje

vuxsd
26-10-16, 18:27
Čitao sam da se kalemi na mečju lesku engleskim spojem i da je težak za kalemljenje....

gandrad
26-10-16, 19:14
Vuxsd@, koliko se sećam imaš seme od mečije leske?
Da li si posejao ili ćeš sejati ove sezone?

vuxsd
26-10-16, 20:19
Drveta koja su prošle godine dale lep rod ove godine su podbacila... nisu rodila... par plodova... verovatno zbog kasnog mraza ili su odmarala. Od semenki od prošle godine koje sam naklijavao na papiru i ruskom metodom, puno semena je napravilo tri četiri listića i korenčić ali kad sam ih sadio nisu rasle jer je zemlja u saksijama bila loša. Ipak uspeo sam da sačuvam desetak komada i te sadnice su narasle oko 30-ak cm. Pustiću ih i sledeće godine da rastu u kontrolisanim (i jadnim) uslovima na terasi. Ima tu i za tebe koja sadnica jer ja pamtim da si se interesovao... samo ćeš morati da pričekaš. Zato sam ti onomad, tamo negde i napisao da ništa ne pitaš jer pamtim ponešto...
Bukvalno sam bacio u dve rupe na obali kanala po 5-6 semenki i nikle su u obe rupe 3-4 sadnice ali su one zbog loših uslova i moje nebrige porasle samo desetak sadnica.... Njih ću ipak da vadim jer sam se predomislio pa neću tu da ih ostavim za stalno....
Ove sezone mi je supruga na pijaci kupila semenke nekog velikog lešnika mislim da je halski džin jer je ogroman plod pa ću to da posejem... ali to samo onaj odozgo zna šta će da nikne... al to mi je samo za dokolicu. Imam i nekoliko plodova mečje leske jer sam vredno skupljao i otimao se sa gavranima.....

Navadio sam dve podloge divlje trešnje i nekoliko podloga koje liče na divlju jabuku ali nisam skroz siguran sa malim listićima i desetak džanarika ali ću sigurno dokupiti još.
Skoro mi je promakla jedna stara kruška. Kolega je prodao deo placa i na njemu je bila ta stara kruška preko 30 godina a on na nju nije obraćao pažnju jer ima zasad viljamovke. Planirali smo da skinemo lastare s proleća ali je novi vlasnik isčupao bagerom...
Imam u komšiluku jednu krušku koja liči na one što kad padnu skroz se raspadnu... Stablo je staro preko 40 godina i visoko 7-8 metara. Prve grane su sigurno na oko 3 metara. Zbog toga drveta ću nabaviti podloge divlje kruške... ako uspem da nađem sve na jednom mestu jer mi je nezgodno da naručujem i da plaćam poštarinu na više mesta. A kad napišem i kažem da mi treba od svega po desetak komada onda im nisam interesantan kupac. Doduše prošle godine sam kasnije i krenuo sa potražnjom ali ove krećem na vreme.

Razgovarao sam sa jednim komšijom koji će mi nabaviti izdanke šljive moravke-bugarke i to planiram da posadim na kraj njive i da ne diram ili barem minimalno... a možda ostane i koja za... onako... iz ruke... malo kafica... malo grančica... malo neki pupoljčić... malo se nerviraš zbog tupog noža, malo jer su ti plemke ili 'debele' ili pretanke... ali jedva čekam....

rekreativac
26-10-16, 20:33
Čitao sam da se kalemi na mečju lesku engleskim spojem i da je težak za kalemljenje....Malo sam iskoristio ovaj kisni dan i pregledao internet, koliko sam video na jednom snimku kalemi se potpuno isto, jedino je podloga dvogodisnja pa je verovatno stoga skuplja sadnica, tu sam video da naklijale semenke stavljaju u one kontejnere za rasadu, jedino su dublji i onda u plastenik a kasnije u rasadnik i tamo direktno kaleme engleskim spojem, a na drugoj strani sam procitao da meciju lesku sakupe u augustu i krajem oktobra je poseju i posle 2 god kaleme kazu da ne valja presadjivati jednogodisnju pa posle kalemiti,jedino joj posle prve god. preseku glavnu zilu korena da bi se bolje razvijali bocni korenovi.
Naskupljao sam danas nesto mecje leske i nadam se da ce valjati posto je dosta vlazno a negde ima i plesni,stavio sam na promaju da se osusi pa cu kasnije u trap da naklija

gandrad
27-10-16, 19:55
Vuxsd@, vidi, ja sam imao ispod vinograda dva velika žbuna sa "belim" lešnjacima, ali nikad nismo uzbrali ni jedan komad...prvo tu je šuma i veverice i ko zna šra još je to skupljalo...a i retko je to i rađalo...Kad sam na tom terenu pravio kaskade za voćne redove naišo sam u zemlji, trap sa puno lešnika i žireva, odnosno sve su bile prazne ljuske...ne znam koja je to životinjka sakupljala...Na kraju sam pre par godina izvadio ta dva žbuna ..a posadio neki "crveni" koji sam imao kod jedne rođake u komšiluku, ali on ima ,kažem, dve godine i još nije prorodio...karakteristika i belih i crvenih ( ja sam ih tako razlikovao , jer ne znam koje su sorte u pitanju) su da teraju žbun...odnosno ne mož' se otkačiti izdanaka...Iz tih razloga mi je zanimljiva mečija leska ..pa da ja probam da nakalemim neku sortu...U međuvremenu , jedan poznanik u mom, našem, ataru je zasadio celu njivu ( ne znam koje je veličine) lešnika i ima nekoliko različitih sorti i koliko vidim sve su stablašice...uopšte čovek nema problema sa čišćenjem...
Kad pominješ neku staru krušku ili jabuku negde u komšiluku staru 30 ili 40 godina...molim te budi oprezan...
O čemu se radi...tih 30 ili 40 , pa možda i više godina nije ti garancija da je to stara sorta...Mislim stara u smislu da je otporna na bolesti i da je autohtona, jednom rečju "starovremska" Jer šta su 40 god. ... ništa...to je 1976 godina...A mogu ti reći da "moderni" zasadi sa "novim" sotrama su počinjali još desetak godina pre toga...i to su sve sorte koje i sad imamo na tržištu i koje se moraju mnooogo prskati...Ja u mom okruženju tražim potvrdu da je najmanje pre rata (41-45) sađena ili kalemljena...sve posle toga mi je sumnjivo...
Tako sam ja naleteo na stari , zapušteni vinograd i u njemu dve ogromne kajsije, i uzeo plemke i kalemio kao "stare i otporne sorte"...Kad sam se malo bolje raspitao, čovek je sadio vinograd negde krajem pedesetih i do početka osamdesetih je već bio zapušten...elem kajsije su bile kalemi neke mađarske sorte, kojih i sad ima u ponudi...
A taj pojam "neinteresantni" ili "mali" kupac i mene bije...Evo sad gledam da zbarim Vojvodu da mi pošalje dve...i samo dve..lonicere...pa videćemo na šta će to izaći...

vuxsd
27-10-16, 20:38
Tako je i potpuno se slažem sa tobom.... taj crvenolisni lešnik je crveni lambert.....

oktopod
27-10-16, 22:58
elem kajsije su bile kalemi neke mađarske sorte, kojih i sad ima u ponudi...

Tkz domaća

2pan
28-10-16, 08:52
Jedno pitanje,nemam iskustva sa tom problematikom, prvi put sam kalemio ove godine. Radio sam rano kalemljenje, na procep i pod koru,krusku, jabuku i sljivu. Kaleme sam obezbeljivao izolir trakom, a preseke premazivao fitobalzamom umesto kalemarskim voskom (procitah negde da moze). Izolirku sam skinuo za mesec dana, a vodjen nekom svojom logikom fitobalzam nisam strugao sa preseka. SAD SKORO SVUDA ISPOD FITOBALZAMA IZBIJA NEKA PLESNIVA MATERIJA! Sta da radim? Inace, kalemi su se odlicno primili i napreduju ok...

mirlee
28-10-16, 09:06
Meni se to desavalo ispod izolirke, ali kada sam je skinuo (jun, jul), sve je bilo ok.

2pan
28-10-16, 09:31
Ma da, i meni, to je ok sad, ali fitobalzam, jbte...pa trebalo bi bas suprotan efekat da ima ?!

mirlee
28-10-16, 10:25
Cudno, to si neki kineski fals pazario :-)

Knez01
28-10-16, 20:19
To je najvjerovatnije gusta bijela vostana prevlaka krvave usi.
Vidi na netu koji tekst o jabucnoj krvavoj usi i pronaci ces rjesenje.
Inace, fitobalzam se meni pokazao puno bolji za rane od vocarskog voska jer puno bolje prianja na ranu i bolje je zatvara te je tvrdi od voska.
Ispod voska ima puno vise problema...

2pan
31-10-16, 09:18
Ma i ja sam isao sa tom logikom da je bolji za rane...

ns10
04-11-16, 23:40
Da napisem i ovde nesto. Kalemim od malena, ucio me deda.Lkl{{ Posle deset godina mogu da iznesem svoja iskustva.
Prvo kvalitetna kalemarska oprema, kalemarski noz FELCO (http://felco.rs/kategorija-proizvoda/alati/nozevi-za-kalemljenje-i-orezivanje/), kalemarski vosak, odnosno fitobalzam ZAPI, traka za kalemljenje na zrelo i strec folija- VIZANT Gornji Milanovac (http://vizantgm.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=15&Itemid=13). Sa ovom opremom nema greske.
A sto se tice tehnike kalemljenja, na zrelo u martu, kalem grancicama uzetim neposredno pred kalemljenje (meni je uspevalo sve osim tresnje). Iako je prolecno kalemljenje dobro, meni se najbolje pokazalo kalemljenje na spavajuci pupoljak u avgustu i septembru, tehnikom kalemljenja na cip, ne pod koru (npr. kajsija i tresnja pustaju smolu kad se kalemi pupoljkom pod koru u obliku slova T, a kada se kalemi na cip i obmota gore pomenutom strec folijom, svaki pupoljak savrseno sraste sa podlogom). Jos da dodam za lozu, kalemljenje na zeleno, i grancicom i pupoljkom treba vrsiti na dobro dazvijenom mladaru, precnika oko 1cm u periodu od 15. - 30. juna i uspeh ne izostaje. Ne znam zasto, ali kalemljenje pre i posle tog termina nema uspeha. Sa ovim se mozda ne slazu profesionalni kalemari, ali ja ovo nisam ni pisao zbog njih nego zbog hobi vocara kojima je zadovoljstvo da tu i tamo nesto iskaleme.

miroljubceful
04-11-16, 23:46
profesionalno je malo drugacije,ipak su tu malo vece kolicine,jedan aklemar okalmi ozmenju 2 i 3 hiljade dnevno,dok ko dlesnika od 1500 do 2000

ns10
05-11-16, 10:21
Posto vidim da se bavis kalemarstvom i hvale te na forumu. Imas li neki zvanicni sajt rasadnika? Kako da vidimo koje sorte voca imas u ponudi? Bolje tebe da reklamiramo ovde, nego da se ljudi prevare sa nekim rasadnicarima preko raznih oglasa...

ubovicratko
05-11-16, 20:08
profesionalno je malo drugacije,ipak su tu malo vece kolicine,jedan aklemar okalmi ozmenju 2 i 3 hiljade dnevno,dok ko dlesnika od 1500 do 2000
Pricao si mi ali meni i dalje nije jasno kako neko uspe 2-3 uraditi... ceo dan da radim ne bih uspeo 500 i to posle 300 ako bih bio dovoljno pazljiv da se ne iskasapim :-)

vuxsd
05-11-16, 20:41
Pretpostavljam uigrane ekipe... ja samo za pripremu potrošim vremena... pa polako odmeravam plemke i podloge jednu po jednu pa odmaram pa kafica... pa malo psujem domaćinski... pa odmeravam opet... pa zamotavanje folijom.... to je kada se radi kućno kalemljenje jer to je kod mene bukvalno u kući...
Kada se radi kasnije tokom proleća i početkom leta na budni pupoljak ili čipovanje onda je to u polju direktno na podlozi koja je u zemlji... onda lagano stoličica....

Generalno, gledam da uživam. I kad mi ne ide ne prihvatam to na način kao neke druge stvari. Jer kalem je sveto drvo... nikad to ne zaboravljam.

miroljubceful
08-11-16, 00:07
ja zvanicni sajt nemam,firmu nemam,ja sam seljak i da budem iskren para viska nemam oko 4-5000 evri ca da bih odrzavao firmu u zivotu,e sad 90% onih koji imaju sajtove nemaju ni firmu,pogledajte na koliko sajtova mozete videti pib ili izvode iz apr mozda na par desetina,ne znam tacno ali ako s emalo potrudim i to mogu da saznam,to sto pise asortiman na sajtovima,pise da se ima sve i svastaa realnost je neka druga da dobar deo njih nem ani jedne jedine sadnic eu proizvodnji,a tek o sertifikatima to necu da komentarisem,ko iole malo zna o proizvodnji sadnica shvatice i sam da je to cista glupost,laz i zabluda,to je jedno parce papira koje ti neko izda za pare a kalem grancice uzimas gde ti hoces,sertifikovana sadnica bezvirusna podrazumeva da je podloga uvezana od nekuda ili da je uzimano uzoraka i ustanovljeno da je bezvirusna,isto to vazi i za kalem grancice,sto u realnosti nem aveze s amozgom,jos kad vidim da neko napise da je svaku sadnicu pregledao neki strucnjak za sertifikat,ali se ljudi pecaju na te gluposti,no svako ima pravo da kupuje za svoje pare od kog god hoce,svi se mi borimo za parce hleba,neko ovako neko onako,meni licno sajt nije neophodan,meni vise znace neke preporuke od ljudi koji su kupovali od mene,i dok biude moglo da se radi ovako radicu,kad drzava i to ukine a uskoro goce radicu za nekog ko ima potrebnu dokumentaciju pa ce i moja proizvodnja biti sertifikovana,samo sto cu j adobijati mrvice a klasicno za nasu drzavu veliki ce skidati kajmak,meni ce placati mozda 50-60 dinara a vama prodavati recimo za sta znam 300-400 jer ovakvih kao ja i meni slicnih uskoro nece biti na trzistu,inace ako niste znali za vreme Tita moj pradeda je odlezao mesec dana zatvora zato sto nije imao pokrice kako se tada zvalo a danas taj sertifikat ili kako vec hocete za jedan deo proizvodnje loznih kalemova

German hunting terrier | Jagdterrier