Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Bas dobre fotke, ovo je zgodno kad su osnova i plemka iste debljine ili makar priblizno iste.
 
Kad je najbolje vrijeme za ovaj vid kalemljenja? Imam stotinjak podloga divlje kruške i jabuke pa bi malo eksperimentisao na proljeće. Kako prepoznati i uzeti dobru plemku?
 
Juce sam stavio u pesak semenke divlje breskve, ruske dzanarike i dunje za stratifikovanje. Ako bude uslova probacu ekspresno kalemljenje breskve u prolece, a ako ne onda u septembru.*

---------- Poruka napisana u 17:41 ---------- Prethodna poruka je at 17:25 ----------

Prosle godine sam kalemio Zlatni delises na Ajdadred cisto iz zabave. A ove godine rodile, i daju mi nadu da ce biti nesto od mene.*:bravo: * *
*
 
Najbolja debljina podloge je kad je ona otprilike debela kao grafitna olovka! Za kalemljenje je neophodno da podloga bude aktivna, tj da krenu sokovi, a plemka mora da bude u stanju mirovanja.
 
@Vocar
Ovaj nacin sam koristio rano proletos i sve mi se primilo.Plemenku pripremi u februaru a najkasnije u martu i stavi u frizider. Kako se uzima plemenka pisano je na forumu pa sam tako i radio.
 
Najbolja debljina podloge je kad je ona otprilike debela kao grafitna olovka! Za kalemljenje je neophodno da podloga bude aktivna, tj da krenu sokovi, a plemka mora da bude u stanju mirovanja.

E vidis ja sam se tripovao da i plemka treba da bude pobudjena, ovo je vrlo bitna informacija. Znate li gde mogu da se kupe gumene trake za kalemljenje?
 
Hvala kolega, cena a Bogami i kolicina je znatna. Izgleda da je za nas hobi kalemare vosak isplativije resenje ili ona silikonska izolir traka.
 
Znam da zemlja kodnas ne odgovara za pitomi kesten ,jer ima jedan deda vec dvadesetak godina i visok je svega metar ipo ,ja bi da probam da ga kalemim na divlji posto on jako lepo uspeva i kodnas . Molio bi za savet kako i kad da to izvedem ako vec neko ima iskustvo to je jos bolje .:ppozdrav:
 
Narode, sutra idem da kupim magrivu, imam jednog rođaka kalemara koji ima 80 godina skoro i dugo je u tom poslu...on mi kaže da sad kupimo magrivu, sledeću jesen kalemimo, a tek onu tamo da sadim? Jel to ok ili on možda nema šta da nakalemi pa me lera do sledeće jeseni? Čak i da tad nakalemim, što ne bih odmah sadio? Sadio bih u njivi pa je okopavanje i navodnjavanje blago nemoguće, možda je mislio da se prvo dobro prime...u svakom slučaju ja tako ne bih gubio godinu, stajale one kod kuće pa ih presadio onu tamo jesen ili u njivu odmah sledeću jesen, vremenski mi isto...

---------- Poruka napisana 14-12-11 u 17:05 ---------- Prethodna poruka je 13-12-11 at 21:15 ----------

Kupili smo magrivu, kažu prodavac i moj ujak da je prva klasa, pa takva i cena, 25 dinara komad.

Pošto je dobra, mi ćemo u proleće da kalemimo "iz ruke".

Evo slika:

 
najvise voca u srbiji se bas tako nakalemi. po meni prostim spajanjem je jednostavnije ali u tom slucaju kalemar mora sam da veze podlogu i plemku ovako kalemar sve pripremi a drugi je vezuje. ovi u drenovi i konjuhu skoro sve kaleme engleskim spajanjem i proizvedu milione sadnica.
 
Meni totalno nije jasan ovaj rođak kalemar...kaže da kalemimo na proleće "iz ruke", tako što ćemo grančice koje izbiju na proleće da koristimo kao kalem grančice...jesam ja blesav ili se to tako ne radi, pročitah iz knjige i vidim ovu priču o orezivanju kalem grančica sad na jesen pa da se čuvaju do proleća..

Dve stvari mi nisu jasne, da bi grančica nova porasla i zadebljala treba da čekam do maja, juna, neće sigurno u martu aprilu da bude dovoljno velika da se koristi kao kalem grančica..?

Drugo me zanima, ujak mi ima trešnje sa kojih mogu da uzmem kalem grančice, da ih uzmem sad pa čuvam ili mogu u februaru martu da ih poskidam pa isti dan kalemim? Uzeo bih naravno one koje su ove godine izbile...
 
Bolje skini sad pa stavi u trap,pa ako zatreba imaces za prolece, bolje da imas nego da gubis godinu ili cekas avgust da kalemis na pupoljak.Uzmi grancice debljine ko podloga.Da li je neko kupovao kalem u Krusevcu vidim da se dosta reklamiraju a cena 90-100 din,kad sam zvao delovali su mi ozbiljno jel ima neko neko iskustvo.
 
Nazad
Vrh