PDA

View Full Version : Borovnica

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

dejantmitrovic
26-04-10, 21:19
Ja sam Dejan Mitrović iz Smed. palanke i gajim visokožbunastu borovnicu

Post je spojen: 1272309682________________________________________ _________
Želja mi je ako ima još ljudi koji gaje borovnicu da se jave da razmenjujemo iskustva ...

dejantmitrovic
05-05-10, 21:54
http://i42.tinypic.com/11iq06a.jpg

Post je spojen: 1272992226________________________________________ _________
http://i44.tinypic.com/hwcwas.jpg

Post je spojen: 1273024863________________________________________ _________
http://i41.tinypic.com/2j2zsbm.jpg

Post je spojen: 1273057331________________________________________ _________
Ovo su slike iz Maja meseca 2009 godine a inace tada su bile u drugoj godini starosti.

Post je spojen: 1273090895________________________________________ _________
D:\radni\dejan\borovnica1\borovnica lep tekst.pdf

dejantmitrovic
08-05-10, 08:26
za belit , pazi ovako humus je idealno da bude od 5-10 meni je 4,8 i deluje da sasvim ok za sada ,kiselost ti jeste malo jaca aliverujemi ako se previse opterecejues nista ne dobijas ,pusti to neka ide svojim tokom greske koje si imao ako mozes ispravi ako ne popravice se to,ja stavljam govedji stajnjak a kiselost snizavam ureom.Ako imas 5 humus moj ti je savet stavljaj govedji stajnjak svake druge trece godine po malo i ufreziraj ga nekako jer ako samo stavis na zemlju efekta nema i stavi malo odozgo piljevine od cetinara idi samo ureu ali ne prevelike kolicine jer je zeznuta moras biti oprezan i ureu stavljaj do pocetka jula posle ne.Moj kpk je obicno okiten crevo pola cola na njemu izbusim specijalnom zumbom rupe gde hocu da stavim kapaljku stavis kapaljku i to je to one su komenzirajuce tako da su odlice. ,desi da zapuse odvijes ocistis i ode dalje ako se nesto zezne zamenis membranu i ide dalje ...ja sam to kupio i video prvi put u smederevu ali ima tih kapaljki ,skala green znam da ima ...
Kakav je kod tebe sada situacija ocekujes li neki rod i ako ti nije problem slikaj ih pa ih okaci ovde.

Post je spojen: 1273300074________________________________________ _________
Zaboravih jesi li se uclanio u zadrugo ZZ prima

Aleksandar J.
20-05-10, 11:38
cao Dejane! >:D
Ja sam bio zagrejan za borovnicu, ali sam odustao zasad...
zanima me kolika ti je povrsina pod borovnicom, da li si imao koju berbu i ako jesi, kako si prodao?

dejantmitrovic
20-05-10, 15:55
Pozdrav Aleksandru j , Povrsina je oko 27 ari tu ima 600 biljaka prosle godine sam nabrao oko 150 kgpolovinu sam prodao zasruzi u belanovici ciji sam clan ,a drugu polovinu u bgd na pijacama posto sam isao u bgd cesto .Inace zadruga je sve to prodavala Maksiju i bilo je malo problema.Ove godine ja ocekujem manji rod jer su mi bile prerodile prosle god i tokom zime srne su mi opalse mladare sve do snega tako da su iz zime izasle sa pola metra visine a bile su metar Tako da ove godine ocekujem rod ispod 100 kg .

Aleksandar J.
20-05-10, 17:16
auuuu... ::lose::
Moras ih zastiti.
Bio sam kod Djuknica proslog leta, i sve to lepo zvuci ali ja sam resio da zapocnem sa jagodama dok se borovnica "prokrcka" jos neku godinu. Da vidim ima li sta od toga. Ipak, ovo je Srbija ::namigivanje::
Hvala na informacijama >:({

Aleksandar J.
21-05-10, 20:43
preprosle godine sam bio na cacanskom institutu za vocarstvo i pricao sa Acom Leposavic o borovnici.
pricao mi je da je preko ministarstva isao u Chile u zvanicni obilazak (ili kako se to vec zove)
kaze da oni dole forsiraju proizvodnju borovnica, ali kaze da se njihova u 4. godini ne moze porediti sa nasom u drugoj. a kvalitet ploda pogotovu. pokazivao mi je fotke, i nije to to, vidi se. nekako zakrzljalo deluje sve to kod njih. ja sam jos uvek zagrejan, ali kazem sacekacu malo...
tebi se vidi da su dobre i da im sve odgovara ( osim bambia :lol: )

dejantmitrovic
21-05-10, 21:37
Ja sam takodje povremeno u kontaktu sa acom kada zapne recimo prosle godine mi napao neki pauk zeleni , preprosle godine mi napao botritis i tako ... aca deluje ok i mislim da je dosta strucan za jagodicasto voce gde spada i borovnica.
Ti u sustini ostani zagrejan samo nemoj da okolisas previse sacekaj jos ovu godinu pa odlucuju ides u ivesticiju ili ne imaj na umu da ministarstvo ove godine cinimi se daje 800.000 po hektaru .

marko d
01-07-10, 20:10
Interesuje me koji je postupak sadjenja,prosecna cena,koliko uspeva na nasim podrucju,koliko moze da izadje tona na hektar i ostale informacije...Hvala unapred!

Kosmajac
13-07-10, 20:15
Ove godine je 3 evra.

Pogledaj na http://www.agropress.org.rs/tekstovi/13440.html

marko d
13-07-10, 20:17
Cena je stvarno bedna ::lose:: a prosle godine bila 800 din..........

marko d
29-07-10, 01:26
Ljudi zar nije pocela sezona?Ima li leba od borovnice ove godine?
Evo mali podsticaj kako se to radi u svetu...

http://www.landwirt.com/Reportage-Kulturheidelbeeren-am-Betrieb-Gosch,,8853,,Bericht.html

Samo pustite snimak... >:({

srkitransporter
29-07-10, 16:00
cao, zovem se Srdjan i iz Bg-a sam.. interesujem se dosta za uzgoj borovnice, a imam i nesto zemlje u blizini Arandjelovca... Svi pricaju neke bajke o tome, kao sto je bojcetic napisao, ali posto je ovo Srbija i drzavu boli uvo da zaastiti svoje proizvodjace, postavlja se pitanje da li je ovo uopste isplativo tj da li ce kroz par godina biti sanse da se pokriju samo troskovi proizvodnje, a da ne pricam o nekoj boljoj zaradi... ulaganja su poprilico velika a rizik jos veci zbog nesigurnosti trzista.. takodje sam cuo iz mnogo izvora da se na podsticaje ceka po dve do tri godine, a da se nekad cak ni ne dobiju, sve je to lepo na papirima i izgleda fino, krasno...ali da li je tako u stvarnosti?? ja bih evo voleo da cujem od nekoga ko ima vec possadjenu borovnicu u punom rodu kako je prosao ove god, gde je plasirao proizvod i po kojoj ceni?? ::namigivanje::

krcinac
31-08-10, 17:50
meni to pre lici na bajku a to iz vise razloga, prvo jedini ko je do sada zaradio su prodavci sadnica i to dobro zaradio. cena borovnice jeste bila 800 dinara ali u pitanju je divlja borovnica ubrana u sumi i u pitanju su bile manje kolicine , (kollko kostaju sumske jagode i koliko ih ima u ponudi) to je isto i sa borovnicom. zato je i bila cena 800 dinara kazem bila jer to je bilo mislim pre oko 2 godine i to samo kratko ali vidite kako se to primeti a tada je i kupina bila 110- 120 din a sad je 20. ja bih sebi kada bih se odlucio da gajim borovnicu kupio 100 tinak sadnica a onda se potrudio da ih sam razmnozimi za par godina bih imao to sto hocu , razmnozavanje nije jednostavno kao za kupinu ali nije ni toliko komplikovano da nemoze svako da izvede. pa i da se polovina primi uspeh je.

ako neko zeli da proba
sa biljke majke se iseku grancice mogu i zelene kao i one bez lista zabiju se u substrat i tu puste zile to taje od 8 do 15 nedelja razmnozava se od maja do juna a sve pri temperaturi od 25 do 30 stepeni substrat neb trebao da se zaliva vec se voda dodaje velikom vlaznoscu vazduha . sve se to radi normalno u stakleniku ili plasteniku ko radi na vece. a postoji i preparat u koji se grancica "umoce" da bi pustile zile na zalost neznam kako se zove u srbiji,
a u domacoj radinosti to izgleda ovako : kad zena ili u slucaju darosavca mama nije na vidiku maznes joj tablu za tortu sa providnim plasticnim " zvonom" nadam se da znate na sta mislim onda ispod njega posadis u nekoj drugoj odgovarajucoj posudi grancice i to poklopis tim providnim zvonom a onda ostavis na kuhinjskom prozoru tu mu je najtoplije a i ima svetla, stim sto vise puta tokom dana pumpicom (plasticna flasa od sredstva za ciscenje prozora ili slicno samo da ima pumpicu) podignes zvono i sto je moguce vise u vidu magle sve poprskas onda spustis zvono sedne pored i molis se da raste, :lol: dobro mozes da probas i bez ovog zadnjeg, a mozes i iz semena samo sto tada nebi dobio tu sortu i na rod bi morao malo vise da cekas
moja proba uspela sa 30% ali se bas nisam trudio i nisam koristio nikakav preparat da pusti zile hteo sam samo da vidim jel funkcionise a onda je zeni trebalo zvono za tortu hahahha salim se.

najbolje ako se biljka sa koje se uzima "kalem" godinu pre toga Malo "zesce" oreze tako da pusti mladjare 50- 60 cm pa se onda drvenasti deo isece na stapice da ima 5-6 okca i zabije u supstrat da ostane samo 1 ev. 2 okca iznad problem je sto ce prvo da krenu listici a ne koren pa je tad potrebna velika vlaznost u vidu magle da se ne osusi a pomaze i da se makazicama prepolove listici ( isprobana metoda)

tip mi je rekao da moze i drugacije da se grancica polozi i zatrpa deo sa zemljom pa se taj deo uzili i dogodine imas novu sadnicu nisam probao a ako je neko probao nek napise jel uspelo.

marko d
31-08-10, 18:00
najveci problem ovog posle je sto je veooooma rizicno.....evo npr....zasadim 1 ha borovnice ulozim 30000 evra...stavim i protivgradnu mrezu.....i rodi lepo i oberem i sta ako nemam gde da prodam ili mi on lupi cenu 200 i kaze ,,Hoces/Neces,, i mogu da se popisam na sve sto sam ulozio.........suvise je ovo rizicno...... :<<>

krcinac
31-08-10, 18:14
sve je rizik cak i spavanje a ti kao poljoprivrednik moraces celog zivota da zivis sa time a sto se tice tih 30 000 hiljadarke , dao sam ti ideju traje par godina ali manja ulaganja a ti meni dodjes >:({
jednog jelena ja sam skroman covek :lol:

srkitransporter
01-09-10, 10:52
pa i ja kao i ti planiram za sada samo, ali kao sto si napisao to su velika ulaganja, a trziste je neizvesno, ova drzava umesto da pomogne samo odmaze... ti ove god posadis a za 5-6 god kad budes imao ozbiljniji rod moze da bude cena 10dinara... ::lose:: bio sam i u Belanovici kod Ivana Djuknica, on prodaje te sadnice i kao prvi je poceo da gaji borovnicu, on mi prica neke price o izvozu mada u praksi je ja mislim sve to drugacije...

markodanube
01-09-10, 13:44
Ja neznam zbog cega ste toliki pesimisti ? Nemoze cena biti tako mala . Nije stvar samo posaditi i obrati i cekati na kucnom pragu da vas neko moli da mu prodate robu. Roba se mora pristojno upakovati i naci trziste. Na zapadu je kg. Borovnice u veleprodaji od 3-6 € u zavisnosti od sezone . Cena ispod 3 € nepada. U Srbiji je sigurno prednost da je nasa borovnica ranije na trzistu nego Nemacka , to znaci da je cena isto veca. Ako jedan kraj ima 10-15 hektara borovnice lako je naci trziste u zapadnoj evropi ili rusiji . Neko je ranije postavio video snimak iz Austrie kako tamo covek radi na 3 hektara zasto u Srbiji ne bi moglo ? U Austriji mora beraca ili uopste radnika da plati 10€ bruto kod nas taj isti radnik pod najboljim uslovima ( za radnika ) za 5 godina nece kostati vise od 4-5 € bruto. Kako moze onda da se ne isplati ? Srbija nije vise pod sankcijama i na viznom sistemu. Svako moze da ode do Münchena i da vidi trznicu i da nadje kupca u cemu je problem ? Ovde u prodavnicama vidim pecurke lisicarke i sljive iz Srbije zasto ne bi mogla i borovnica da se prodaje ? Ljudi rasirite malo vidike i nemojte samo gledati na pijacu u svojoj okolini . SVET JE POSTAO JEDNO GLOBALNO SELO .

srkitransporter
01-09-10, 16:28
sve je to lepo sto si ti napisao Marko i sve aj to znam.. ja sam godinu dana razmisljao optimisticki i jurio sam gde sve nisam da se raspitam sta kako, a sad kad sam dosao do svih raspolozivih informacija skoro da me prosla volja za tim...:((( jeste, ako jedno selo ima 15ha moze se naci kupac, ali treba naci selo sa 15ha(kvalitetnog ploda) i treba organizovati sve to, pokrenuti jer su ljudi vecinom nezainteresovani, a i kad im organizujes oni misle samo kako hoce neko da ih prevari itd i sl.. nadam se da ce stvarno biti bolje i da ce moci da se investira uz nesto manji rizik... trenutno je sve jako neizvesno i nesigurno ovde kod nas...

markodanube
01-09-10, 17:11
Nemoj me bukvalno shvatati kada sam napisao 15 ha. to sam napisao u smislu transporta za udaljen kupce kao stu je EU. Niko ziv na svetu mi nemoze objasniti da se neisplati iz jednostavnog razloga. Ako se isplati Izraelcima da izvoze u Nemacku svezu sargarepu i mlad krompir onda nemam o cemu vise da pisemo.

Sta znaci to trenutno je sve nesigurno kod nas ? Gde je sigurno ?

srkitransporter
02-09-10, 09:29
pa znaci da drzava kad treba nesto da ti uzme onda je prva, a kad treba da da(npr. subvencija) onda se ceka i po 2-3 godine, onda osiguravajuca drustva, kad uzimaju premiju sve moze sve super, a kad nastane steta isplate jedva 30% i kao super je treba da budem srecan... ima tu jos mali milion primera da ti ne nabrajam sad, a to u zemljama EU nije bas praksa... da drzava ne stiti seljaka koji radi(ne bi imali da jedu bez njega), a stiti zato trgovinske lance, omugucava im monopolske polozaje i umesto da podstice izvoz oni daju po 10.000e po zaposlenom i besplatno zemljiste stranim firmama.. pa sto nama ne daju besplatno zemljiste i po 10.000e po ha:lol:? :<<> ne kazem ja da postoji sigurno trziste, svako trziste je neizvesno i nosi odredejnu vrstu rizika, ali ovde kod nas ne postoje "zdravo" trziste gde vladaju zakoni ponude i traznje nego postoje samo monopolisti koji odredjuju cene kako se njima svidja, onda oni imaju razlike u ceni od po 200-300% a ti kao proizvodjac nemas ni troskove da pokrijes... kod nas sve naopako!!! ::lose::

markodanube
02-09-10, 11:05
Nerazumem poentu tvog komentara , osim da si besan na drzavu kao i svi mi . Ja licno ne bi nikada usao u posao gde treba da se oslonim samo na trziste Srbije i da zavisim od nekog M;iskovica ili slicnih junaka. Ako je moguce napraviti proizvod koji moze da se plasira ne trziste EU ili Rusije onda je taj posao uredu. Sto se tice pomoci drzave seljacima u EU , naravno da je ima i da je isplata na vreme ali , veruj mi da su obaveze koje seljak u EU ima daleko vece nego u Srbiji. I Nemacki seljak mora da skupi mali milion papira kako bi dobio subvenciju , a Nemacka birokratija je mukotrpna kao i svugde ( samo sto su sluzbenici malo ljubazniji ). >:D

srkitransporter
02-09-10, 13:52
ma kakvo trziste Srbije, naravno da treba teziti izvozu.. ja se nadam da cu posaditi sledece godine par ha borovnice pa sta bude nek bude, i ja smatram ako se boris ali bas bas da dajes sve od sebe da ne moze da bude lose, samo sto ce taj put biti jakooooo tezak.. use i u svoje kljuse...:D pozdrav >:D
nego, jel ti gajis borovnicu vec, msm kakva su tvoja iskustva(ako si uopste u poljoprivredi):lol:

dadoxxl
03-09-10, 06:40
Ja imam manji nasad borovnica.Najveci problem je sastav vode kojom ces zalijevati borovnicu.Bez analize vode ne sadite borovnicu.Zemljiste se lako zakiseli,ali ako voda nije u redu sve se to odrazi na rast i rodnost.

sinadinovicn
11-09-10, 15:32
Po meni borovnica je ove godine podbacila [jug srbije ] Veliki broj dana sa kisom od aprila do juna a posle visoke temperature sa toplim fenskim vetrom ucinile su svoje . Aronija je mnogo bolja i cena za kilogram je bila 300 din za kilogram a refuz plodova od 100 do 200 din.

futurefarming
16-09-10, 01:11
Praštajte ako je glupo pitanje. Da li je moguće gajiti divlju borovnicu?

marko d
16-09-10, 01:18
Cim je posadis to vec (valjda) nije divlja.. ^-^

markodanube
16-09-10, 01:21
hm...........znaci ako uzmem pelcer od divlje biljke i posadim kod mene u saksiju ona je tada :lol: pitoma ?

marko d
16-09-10, 01:23
Ja sam tako mislio.....malo sam se iz"ebao....... {"{": {"{":

markodanube
16-09-10, 01:39
pa neznam ni ja ali ........... ^-^razmisljam pa :lol:

marko d
16-09-10, 01:42
Ja divlje racunam kao npr. borovnicu u sumi.......ako ja to posadim u njivi i ja redovno zalivam to vec jednostavno nije divlje..... to vec nije to..... >:({

markodanube
16-09-10, 01:44
ako je posadim u njivu ( njiva na planini okruzena borovima i jelkama ) , ne obrezujem i drzim je kao zbunje , ne prskam je ( ponekad zalijem da niko ne vidi :lol: ) malo bacim sagorelog djubreta ( isto da niko ne vidi ) sta je onda ?

marko d
16-09-10, 01:46
To ti valjda znas........ :D

futurefarming
16-09-10, 11:34
Nije bitno kako ćemo je zvati nego karakteristike i cena ploda. Čini mi se da sam pročitao na forumu da je moguće ali sad nikako to da nađem.

Pitoma može da se kalemi, valjda može i divlja.

futurefarming
29-09-10, 00:13
Ja imam manji nasad borovnica.Najveci problem je sastav vode kojom ces zalijevati borovnicu.Bez analize vode ne sadite borovnicu.Zemljiste se lako zakiseli,ali ako voda nije u redu sve se to odrazi na rast i rodnost.

Kakvi su parametri vode idealni za borovnicu?

futurefarming
29-09-10, 18:46
Pozdrav za sve voćare, imam jedno pitanje ako neko zna da mi odgovori; kako bobičasto voće, pre svega borovnica, reaguje na mraz i koje su eventualne mere zaštite? Hvala unapred. >:({

dejantmitrovic
30-09-10, 21:18
Pozdrav pre svega, moram da te ispravim i kazem da je borovnica jagodicasto voce,na mraz reaguje veoma dobro trpi temperature poreko -25 a u fazi korena preko -18 tako da mere zastite od mraza nisu potrebne i jedino nije pametno djubriti posle pocetka Jula sa dosta azota da nebi mladi izadanci eventualno izmrzli . Recicu ti i to da sam ja ove godine dao maxiju po nesecam se tacno ali oko 650 din kg mislim da je bio kada se odbije ambalaza ostalo je cisto oko 600 din.Ostali iz zadruge borovnicara su izvozili u holandiju po 9 evra ali se odbijao prevoz i mislim ambal;aza tako da se doslo na isto.

markodanube
30-09-10, 22:08
Jesam li ja ovo dobro razumeo ?

1 Hektar = 10.000 kg do 15.000 kg
1 Kg 650 = 6 €

1 Hektar bruto prihod 60.000 €
troskovi 1200 radnih sati x 1,5 € = 1500 €
navodnjavanje , djubrenje , i ostalo
neka je 10.000 €
ostaje dakle na 1 hektaru godisnje u punom rodu oko 50.000 € ?

Jesam li ja pogresio , ispravite me , molim vas

marko d
30-09-10, 22:10
A ako se ne plasira proizvod ili udari grad....onda bude {"{":

markodanube
30-09-10, 22:11
za grad postoje mreze i nema {"{":
zasto ne bi bilo kupaca ?

marko d
30-09-10, 22:15
Prevelika ponuda a mala potraznja i onda ti ponudi 200 din pa ti onda daj ako hoces.......ako nista onda moze u rakiju :lol:

futurefarming
30-09-10, 22:16
Negde sam pročitao da su okvirna ulaganja u startu oko 35 hiljada evra po ha, a za kalkulaciju najbolje znaju proizvođači.

marko d
30-09-10, 22:17
Ljudi preveliko je ulaganje.....ko ce rizikovati 40.000 evra za poljoprivredu?

futurefarming
30-09-10, 22:26
Ok, ali da pustimo ljude koji već imaju voćnjak borovnice da kažu šta misle a i da nam tema ne ode u :){{

marko d
30-09-10, 22:35
Pa evo da cujemo ko ima zasad borovnice i kako je zadovoljan sa prinosom/prihodom......:lol:

markodanube
30-09-10, 22:46
Darosavac , nisi procitao moju kalkulaciju koja je vise nego rasipnicka. neka je i 2 € kg ako imas 12.000 kg ( sto nije puno ) to je 24.000 € nemozes vise troskova od 4000€ da imas da gori zemlja.

Trziste u Srbiji je nesigurno , o tome nemoramo da pricamo ali za voce na zapadu nije nesigurno, pogotovu sto kod nas ranije stize berba nego u Nemackoj ili Holandiji i sa samim tim je veca cena .

Danas je cena borovnice u Nemackoj 125 gr. ( u prodavnici ) 2,49 €

marko d
30-09-10, 23:04
Ljudi svi mi kalkulisemo ali da je tako onda bi svi radili po tom proracunu......i svi bi bili srecni i zadovoljni ali UVEK postoji neki razlog zasto se to ne radi.......

srkitransporter
01-10-10, 00:56
za KVALITETAN proizvod uvek ce biti kupaca.. Sto veci ulozi-veci rizici, oduvek bilo i bice, ali i veci profit(ukoliko se ostvari).. Bas me zanima da li ti je isplaceno do sada tih 650 dinara po kilogramu od Maxija:lol: Znam da traze uslove placanja ne daj Boze, a i pitanje da li ce i da plate... :(

markodanube
01-10-10, 13:54
srki bravo za komentar :D ;D}

Post je spojen: 1285935609________________________________________ _________
Podizanje zasada

Parcele za podizanje zasada borovnice potrebno je brižljivo odabrati i izvršiti osnovna ispitivanja kvaliteta zemljišta (pH vrednost, sadržaj humusa, N, P205 i K2O), kao i ispitivanja zdravstvenog stanja zemljista. Odabrana parcela treba da uz optimalnu primenu agrotehnickih i drugih mera obezbedi prinos od najmanje 4,0 tone po hektaru plodova dobrog kvaliteta (prag rentabilnosti) Takode parcela mora biti u blizini izvora vode i dobrih puteva.

Priprema zemljišta za podizanje zasada, podrazumeva nivelisanje i ravnanje (valovitih, neravnih) terena, uništavanje višegodisnjih korova, duboko oranje (do dubine oranicnog sloja), površinska priprema zemljišta (drljanje, tanjiranje, freziranje).

Meliorativno dubrenje: Zbog velike vegetacione mase i relativno visokih prinosa borovnica iz zemljišta iznosi znacajne kolicine hranljivih materija. Pored toga, mora se imati u vidu i cinjenica da ce zasad na istom mestu ostati 15 i više godina. Meliorativno dubrenje je obavezna mera i ona se sastoji u rasturanju i zaoravanju 40-60t/ha dobro zgorelog stajskog dubriva (govedeg ili ovcijeg, a nikako konjskog ili svinjskog) i 600-900 kg NPK mineralnog dubriva (NPK 8:12:26 + 3% MgO, zatim 8:16:24, 4:8:20, 8:15:20, 8:4:24). Polovinu mineralnih dubriva rasturiti po celoj površini pre oranja i zaorati, a drugu polovinu posle sadenja oko svake sadnice (20-30 grama po sadnici).

Povoljan supstrat za gajenje borovnice se dobija i dodavanjem strugotine cetinara, cime se povoljno utice i na bilans vode u zemljištu. Takode je veoma dobar substrat treset tipa sfagnum. Ovaj tip treseta nalazi se na Valsinskom jezeru.

Sadnja borovnice: Borovnica se sadi na prethodno pripremljenom zemljištu. Umesto klasicne pripreme cele površine, danas se sve više preporucuje sadnja u kanale (rovove), sadnja na lejama (bankovima) i sadnja u iskopane jame. Jesenja sadnja ima niz prednosti, iz dva osnovna razloga:

*Sadnice se u toku zimskog odmora obezbede dovoljnim kolicinama vlage;
*Biljke imaju raniji pocetak vegetacije i brže se razvijaju.

Zasadi visokožbunaste borovnice podignuti ujesen, u prvoj godini po sadnji razvijaju snažne izdanke, a vec u trecoj godini mogu doneti znacajnu kolicinu roda cija vrednost pokriva troškove tekuce proizvodnje. Pre pocetka sadnje, ukoliko u prethodnoj pripremi zemljišta nisu uništene štetocine zemljišta, potrebno je u otvorene brazde za sadnju staviti neki od zemljišnih insekticida, kao što su Forat G-5, Galation (Rovicid), Dotan i dr, u propisanim kolicinama. Zbog najboljeg iskorišcenja svetlosti, preporucuje se da pravac redova bude sever-jug. Rastojanje izmedu sadnica je u zavisnosti od bujnosti sorte, izmedu redova 2,5-3 m, a u redu od 1 m za manje bujne (Bluta), do 1,5 m za bujne sorte (Blukrop). Ako se biljke sade u kanale, potrebno je da kanali budu široki oko 1 m, a duboki 40-50 cm. Kanal se ispuni odgovarajucim supstratom. Sadnice se postavljaju na predvideno rastojanje, nakon cega se po vrhu dodaju bukova kora ili otpaci cetinara. Potrebno je redovno dodavati nove kolicine supstrata zbog procesa humifikacije i raspadanja.

Sadnja na lejama (bankovima) nije za preporuku. Uglavnom se na bankovima zasadi podižu ukoliko se radi o neodgovarajucem zemljištu. Najracionalnijii najpreporucljiviji nacin, je postupak sadnje u jame, koje su dimenzija 80-100 cm širine i 50-60 cm dubine.

Jame se najvecim delom pune supstratom u kolicini od oko 50 lit. kome je poželjno dodati do 1/3zemlje lakšeg mehanickog sastava. Sadnja borovnice se po pravilu vrši rucno, mada je moguce mehanizovati ovaj radni proces. Najbolje je sadnju obavljati po oblacnom vremenu ili u jutarnjim i poslepodnevnim casovima. Sadnice se sade malo dublje nego cto su bile u rasadniku. Da bi redovi bili pravi, prethodno se duž istih zateže kanap, pa se sadnice postavljaju uz njega. Kontejnerske sadnice se mogu saditi tokom cele sezone. Pažljivo se presaduju da bi supstrat oko korena ostao što kompaktniji. Balirane sadnice je najbolje saditi od oktobra pa sve dok vremenski uslovi to dozvoljavaju. Prolecnu sadnju obavljati na vecim nadmorskim visinama i mestima gde postoji opasnost od pojave jakih prolecnih mrazeva. Odmah po sadnji treba izvršiti srednje obilno zalivanje svake sadnice. Neophodan preduslov uspešne proizvodnje borovnice je postavljanje odgovarajuceg sistema navodnjavanje.

Nega i zaštita zasada borovnice uprvoj godini: Negom i zaštitom u prvoj godini potrebno je zasad pripremiti za što vecu i kvalitetniju rodnost u godinama eksploatacije. Ove mere se uglavnom svode na okopavanje i rucno plevljenje i trave oko sadnice, navodnjavanje i zaštitu od bolesti i štetocina.

Nega zasada u rodu obuhvata nekoliko agrotehnickih i pomotehnickih mera kako bi borovnica svake godine davala stabilan i kvalitetan prinos i to: prihranjivanje zasada mineralnim dubrivima, održavanje zemljišta, malciranje, rezidba, navodnjavanje i održavanje zemljišta u stanju optimalne vlažnosti i zaštita od bolesti, štetocina i korova.

Prihranjivanje se izvodi na osnovu stanja zasada i stvarnih potreba biljaka. Pri izvodenju ove mere mora se biti obazriv kako se nepravilnom primenom ne bi izazvala promena pH vrednosti supstrata, što bi imalo negativni efekat po sadnice. Za postizanje visokih i redovnih prinosa potrebno je dubrenje organskim i mineralnim dubrivima. Svake trece godine treba koristiti stajnjak u kolicini od 30 tona po hektaru. Borovnica dobro reaguje na azotna dubriva, ali se bolji rezultati postižu upotrebom kompleksnih dubriva. U maju ili junu prve godine poslesadnje treba koristiti po50-60g KAN-a po sadnici. Dubrivo rasturiti na 25-30cm od sadnica borovnice. Posle stupanja zasada na rod treba koristiti kompleksna dubriva (NPK - 8:12:26 + MgO) ili vockal (NPK 8:5:24 + MgO i gvozde) u kolicini 400-500kg/ha. Dubrenje treba izvesti krajem novembra ili pocetkom decembra pre snega. Prihranjivanje KAN-om u kolicini od 200 do 250 kg/ha izvoditi pocetkom marta i krajem maja, s tim što se u prvom terminu koristi 100-150kg/ha, a u drugom terminu100 kg/ha.

Održavanje zemljišta u zasadima borovnice se najcešce vrši tako što se meduredni prostor zatravi i kasnije redovno vrši malciranje. Manje je povoljno održavati zemljište u vidu jalovog ugara jer se cestim freziranjem gube ogromne kolicine vegetativne mase. Prostor u redu se održava plitkim okopavanjem, vodeci racuna da se ne ošteti korenov sistem sadnice. Primena herbicida nije preporucljiva osim u slucaju kada nemamo drugog izbora. Tada se veoma oprezno mogu koristiti neki od kontaktnih herbicida (Gramokson, Basta) u kolicini 3-5 lit./ha. Totalne herbicide ne koristiti u zasadima visokožbunaste borovnice. Malciranje je postupak zastiranja zasada razlicitim materijalima. U tu svrhu se mogu upotrebljavati bukova kora, strugotina ili folija. Dobre strane malciranja su što je zemljište ispod malca u stanju povoljne vlažnosti, nije moguc porast korova i slicno. Veliki nedostatak je da se ispod malca naseljavaju razlicite vrste glodara koji mogu naneti ogromne štete korenovom sistemu. Iz tog razloga je neophodno postaviti zamke.
Rezidba borovnice nema intenzivan karakter kao kod vecine drugih vocnih vrsta. Borovnica donosi rod na letorastima izprethodne vegetacije, a pocinje da rada druge godine posle sadnje. Najkrupniji i najkvalitetniji plodovi su na bujnim letorastima. Pošto vecina sorti imaju sklonost da prerode, namece se potreba uklanjanja jednog dela rodnog drveta putem rezidbe. Kod sorata sa tendencijom poleganja bocnih izdanaka namece se njihovo uklanjanje ili prekracivanje, dok je kod sorata sa vertikalnim izdancima potrebno proredivanje rodnih grana unutar žbuna. Po pravilu rezidba treba da je umerena i prilagodena rodnom potencijalu i stanju svakog žbuna po naosob. Jaka rezidba koja se sastoji u uklanjanju sitnih rodnih grana, uklanjanjanju pojedinih izdanaka žbuna i jakom prekracivanju izdanaka dovodi do znatnog smanjenja prinosa, povecanja krupnoce ploda i ranijeg zrenja. Ukoliko se želi postici kasnije zrenje rezidbu treba svesti na najmanju meru. Uopšteno govoreci, oštra rezidba borovnice se ne preporucuje, sem u slucajevima jace regeneracije i obnavljanja žbunova. Bujniji žbunovi daju krupnije plodove i veci prinos, te zbog toga treba slabije orezati. Njima treba obezbediti odgovarajucu kolicinu vode u svako doba. Jaca rezidba se sprovodi kod slabijih žbunova, na lošijim zemljištima sa deficitom hrane i vlage. Sa rezidbom treba poceti tek u cetvrtoj godini posle sadnje, kada se uklanjaju zakržljale grane pri osnovi žbuna. U petoj godini treba uklanjati polomljene i suve grane. Rezidbu treba sto više reducirati na nekoliko jacih rezova u cilju uštede radne snage pri cemu se sve nepotrebne grane uklanjaju do osnove ili do neke bujne bocne grane. Povijene bocne izdanke takode treba uklanjati. Cesto je potrebno vršiti smanjenje rodnog potencijala na 3 - 5 rodnih pupoljaka po grani. Jacina rezidbe zavisi od broja rodnih pupoljaka po grancici, što zavisi od uslova gajenja i sorte. Rezidbu treba sprovoditi posle prestanka opasnosti od poznih prolecnih mrazeva. U principu rezidba se može izvršiti u svako doba posle opadanja lišca do završetka cvetanja ukoliko je potrebno.

Mnogi proizvodaci zanemaruju ulogu pcela u gajenju ove vocne vrste. Brojnim ogledima je dokazano da sa unošenjem pcelinjih društava u zasade borovnice dolazi do bolje oplodnje, krupnijih i kvalitetnijih bobica a time i neuporedivo veceg roda. Na površini od 0,20 ha dovoljno je unošenje jednog jakog pcelinjeg društva.

Navodnjavanje: Navodnjavanju kao neophodnoj meri kod plantažnog gajenja borovnice mora se posvetiti posebna pažnja. Pored obezbedenja dovoljnih kolicina vode mora se voditi racuna i o njenom kvalitetu, hemijskom sastavu, pH vrednosti i sadržaju gvozda. Potrebne su cesle provere pH vrednosti vode da ne bi došlo do promene kiselosti supstrata na kojem se borovnica gaji.

Visok sadržaj gvožda u vodi za zalivanje može da izazove na bobicama pojavu pega braon boje koje smanjuju tržišnu vrednost plodova.

Najkvaliletniji nacin zalivanja se obezbeduje sistemom "kap po kap". Upotrebom ovog sistema najracionalnije se koristi voda, biljke se ne kvase po površini lišca cime se smanjuje opasnost od nastajanja i prenošenja bolesti. Posebna pogodnost se ogleda u cinjenici da se pomocu "dozatora" kroz sistem zajedno sa vodom mogu dodavati potrebne kolicine lako rastvorljivih dubriva. Mana ovog sistema je njegova velika osetljivost na mehanicka oštecenja i uticaj vremenskih uslova. Takode, nedoslatak je i ispiranje lako pokretljivih elemenata (azot) iz zone kvašenja u dublje slojeve, usled cega oni postaju nedostupni korenovom sistemu biljke. Navodnjavanje veštackom kišom putem instaliranih stacionarnih ili pokretnih sistema ima brojne prednosti. Ovi sistemi se odlikuju dugim vekom upotrebe, ne predstavljaju smetnju pri izvodenju razlititih operacija u zasadu i veoma se efikasno mogu upotrebiti pri zaštiti zasada od poznih prolecnih mrazeva. Posebno je znacajna njegova uloga u stvaranju povoljnog mikroklimata u zasadu (vlažnosti vazduha koja se veoma povoljno odražava na kondiciono stanje biljaka), što nije slucaj sa primenom sistema "kap po kap". Zbog ove i cinjenice efikasne zaštite od mraza, preporucujemo instaliranje oba sistema ("kap po kap" i sistema za navodnjavanje veštackom kišom).

Organizacioni aspekti gajenja borovnice: Lokaliteti koji u pogledu pedoklimatskih osobina odgovaraju za gajenje borovnice u našoj zemlji najcešce su u planinskim i priplaninskim terenima cesto dosta udaljeni od vecih naseljenih mesta i bez dobre putne mreže. To znacajno utice na povecanje troškova proizvodnje (prevoz radnika) i pad kvaliteta plodova zbog dugog transporta lošim putevima. Poseban problem u gajenju borovnice u našoj zemlji je i nedostatak iskustva i znanja kod proizvodaca o ovoj vrsti. Takode, mali broj strucnjaka ima iskustva u gajenju ove, po mnogo cemu specificne vrste jagodastog voca.

srkitransporter
01-10-10, 15:12
Kad smo vec kod podizanja zasada borovnice interesuje me da li mozda znas koliko kosta sadnica borovnice u Nemackoj i koja sorta:lol: Jer ovde gospodin Djuknic prodaje po ceni od 5 evra koliko se secam, nize nije sigurno(toliko mi je rekao u maju, mozda sledece godine bude jos veca cena).

markodanube
01-10-10, 16:11
srki@

U Nemackoj je sve zavisno od kolicine koju kupujes. Na svaku cenu mozes da se pogadjas .

markodanube
01-10-10, 18:36
srki @ kazi mi koja sorta i koja kolicina ja cu im traziti ponudu

dejantmitrovic
01-10-10, 19:00
Tih 650 dinara mi je maxi isplati posle posle dva ili tri dana isteka valute placanaj koja je bila mesec dana znaci posle nekih 33,34 dana su mi platili.Takav slucaj je bi i za jagodu ove godine.Iskreno ranijih godina je bilo problema sa njima ali ove je to funkcionisalo na ovaj nacin.

srkitransporter
01-10-10, 19:02
pa interesuje me Bluecrop sorta, a trebalo bi mi 1600 sadnica(za 1ha).. trebao bih sledece jeseni da posadim pa se sad vec raspitujem, mozda bih i uvozio sadnice ako se ispostavi da mi je isplativije nego da placam 5e ovde... hvala puno unapred... >:({

dejantmitrovic
01-10-10, 19:06
E sada naravno sve je u ponudi i traznji.Znaci ako se izvozi cena ce biti pristojna,a ako nema izvoza i 200 dinara ce biti solidna cena...ja nemogu pricati u punom rodu koliki je prinos vec sam citao kao i svi vi tu pise da stvarno moze i preko 10.000 kg sto je meni i dalje neverovatna zarada ali trenutno je tako (pisao vec negde da sam u drugoj godini imao 150 kg sa 600 biljaka ,ove godine treca godina je inace imao sam samo 60-ak kg jer su mi srne opasle mladare sve do snega tako da su sa nekih metar prosecne visine spale na pola metra pa cak i manje.Tek sada su negde na nivio pr[le godine tako da sam otprilike jednu god izgubio.)

Post je spojen: 1285927668________________________________________ _________
za 1 h trebace ti 2200 komada toliko je potrebno kod nas da bi imao od ministarstva povracaj koji ove godine bio cinimi se 800.000 hiljada po hektaru.

Post je spojen: 1285953214________________________________________ _________

I jos jedan savet nevalja samo jedna sorta zbog oplodnje treba imati barem dve ja imam brigitu i bluecrop

srkitransporter
01-10-10, 19:21
ma naravno da sve zavisi od ponude i traznje, ali u sustini traznja je ogromna, samo sto je jako tesko obezbediti kolicinu za trziste tipa Rusija, EU koji mogu da "progutaju" sve sto se proizvede(ako je naravno kvalitetno).. a da se osnivaju npr udruzenja, tu je jos nas covek uvek nesto skeptican, samo misli kako ce neko da ga z...be sto i ne iznenadjuje s obzirom koliko je bilo takvih slucajeva, a kod nas niko nema sam fazon 1000t borovnice pa i da se sam progura za izvoz neki.. bice bolje valjda, tj sve zavisi od nas koliko se trudimo, sve se moze kad se hoce...:)))) hvala na informacijama za cenu i rokove..:)))

futurefarming
19-10-10, 21:53
Jedan od razloga visoke cene borovnice na svetskom tržištu:

http://i52.tinypic.com/vzbsqs.png
Worldwide highbush blueberry yield-Proizvodnja visokožbunaste borovnice u svetu

srkitransporter
20-10-10, 00:54
borovnica je po meni trenutno velika sansa za sve koji bi zeleli ozbiljnije da se bave poljoprivredom samo sto trazi dosta ulaganja sto retko ko ima u startu da ulozi....:( ali da je deficitarna jeste...

futurefarming
20-10-10, 23:48
Dovoljan je podatak da Južna Afrika i Čile od skoro izvoze borovnicu u Evropu jer je prosto nema dovoljno. Ameri gaje više varijanti, nisu sve žbunaste, ima i kanadske divlje a prodaju sadnice od 1-4 godine starosti. Jedino što se ne mogu uvoziti zbog endemskih štetočina.

srkitransporter
24-10-10, 17:56
@futurefarming
vidim po svim postovima da se interesujes za borovnicu i da si narucio i knjige one pa me zanima da li imas neki zasad ili tek pkaniras:lol: i bilo bi lepo da napises kakve su te knjige kad stignu ima li sta korisno sto nema na netu da se nauci kao npr ovi parametri kakva voda trebad a bude za navodnjavanje i slicno.. :D >:({

futurefarming
24-10-10, 18:26
Tek planiram bato, nemam ništa sem neki evro ostavljen sa strane. Knjižice će stići za 7dana odprilike, samo će ova iz hrvatske malo da kasni dok mi pošalje čovek. Svukao sam sa neta dosta materijala a ima ga još mnogo pa ću polako početi da čitam. Za vodu sam pitao kolegu forumaša, čim završi jesenje radove u voćnjaku, napisaće nam. Još ću knjiga kupiti preko neta iz inostranstva, ovde nije više bilo sem par nekih iz '48/49. što je zastarelo da bih kupovao. Ako neko ima preporuku za literaturu neka napiše, u temi http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/vocarstvo-literatura/
sam napisao naručeno, pa da dopunim zbirku.

dejantmitrovic
24-10-10, 20:03
Aca Leposavic iz instituta u cacku je napisao knjigu o borovnicama ,pristojna je,ali sve to sto pise na netu je u stvari to,to.znaci kiselost zemljista je najbitnija, da ima humusa i navodnjavanje a sto se tice vode mislim da nije to najbitnija stvar .

Post je spojen: 1287943446________________________________________ _________
Mislim na kvalitet vode ( mozda gresim)

futurefarming
24-10-10, 20:23
Od Ace Leposavića imam 2 teksta a knjigu pokušavam da nađem:

1. PROJEKAT
UVODENJA PLANTAŽNOG GAJENJA KULTURE BOROVNICE
U
OPŠTINI ARILJE
(U OKVIRU MALIH I SREDNJIH PREDUZECA I PREDUZETNIŠTVA)
–TEHNOLOŠKI DEO –
autor
CENTAR ZA VOCARSTVO CACAK
šef službe za jagodasto voce
dipl. ing. Aleksandar Leposavic

2. BOROVNICA - POSEBNOSTI UZGOJA
Autor: Aleksandar Leposavić

dejantmitrovic
24-10-10, 20:37
Kupina i borovnica (tehnologija gajenja i prerade) izdata je 2007.
Probaj preko instituta da nadjes Acu pa ondsa da ti on posalje knjigu poistom bila je oko 1000 dina pre dve godine .

futurefarming
24-10-10, 20:48
Hvala puno, našao sam CV na sajtu instituta i telefon za kontakt. >:({

Dok mi ne stigne literatura, pitanje za -dejantmitrovic- i ostale uzgajivače, čime razbacujete malč oko biljaka u redovima i da li koristite isključivo borovu piljevinu ili nešto drugo za malčiranje? >:D

provac
31-10-10, 20:12
ja se vec dve godine bavim uzgojem borovnice i ne vidim cemu rizik koji ispoljavaju pojedini forumasi, pa lepo je jedan kolega rekao da je rizik i spavanje jer mozes da se probudis ali ,,gore,, negde.da vam pojasnim ,mislim na one koji nemaju ama bas nikakvo znanje o toj kulturi posto vidim da ima dosta lutanja.postoje 2 vrste borovnica i to divlja i kultivisana borovnica .divlja borovnica nema ama bas nikakvih slicnosti sa kultivisanom osim boje i naziva.kultivisana borovnica ima mnogo bolji ukus i aromu a i plod joj je velicine od 8mm do velicine tresnje a cena na marketu joj je i vise puta veca nego divlje.ja sam posadio 1h i za sada sam prezadovoljan i mislim da je to trenutno jedino u sta se vredi upustiti u ovoj zemlji jer kupci su evropa i po malo nase trziste jer je to jos uvek novo na nasoj trznici.jeste veliki ulog ali to je visegodisnja biljka (postoje zasadi i od 30-40 god) tako da je po meni to na neki nacin jedna lepa penzija, a rizik normalno postoji zna se kako se uzimaju pare bez rizika ,postanes gdina ministra polj dragina savetnik i onda nemas rizik imas platu i zajebavas seljka i pricas im bajke kako on zna da se bavi polj , ami ne znamo.valjda su posisali svu pamet ovog sveta, ko se interesuje za investiranje u borovnicu rado cu pomoci jer sam i ja napravio dosta greasaka tako da se to ne bi i vama desilo ovih dana cu vam okaciti slike mog zasada jer sam danas klao svinje pa sam malo umoran sto od sljive sto od mesa.pozzzzzz

srkitransporter
31-10-10, 21:13
konacno neko sa iskustvom...:)))) ;D} >:({

dejantmitrovic
01-11-10, 15:10
Ja mislim da sam stavljao borovu piljevinu.Kako se razbacuje ,posto mi nemamo masine za to onda ide rucno jeste tesko ali tako je za sada nema druge.Recimo i to da sam ja stavio malu kolicinu i korov je probio kroz to pa sam imao dosta problema da se sasem od korova ali uspeo sam kopanjem i ta piljevina se rasturila rako da sada opet nemam malc vec okopavam.Takoda ti ako budes to radio nekada da znas damora dosta debeo sloj biti .

futurefarming
01-11-10, 16:11
Kod mene će ove lepotice da rade, tu nema priče, imam kontakte par proizvođača pa ću videti kad dođe vreme. Mašine su izvrsne, rasturaju i malč i kompost/glistenjak i sa obe strane i međuredno.

http://www.youtube.com/watch?v=8WiqCg3aOMQ&feature=player_embedded

Ova ima i nastavak da baca dalje ali mislim da mi taj deo neće trebati:

http://www.youtube.com/watch?v=d-dhg7-G020

Jedino me malo buni, kad malčira preko creva za KPK, da li može da se desi da se oni kapljači zapuše od prašine ili nešto? ^-^

Ili ovakav neki sistem da stavim-Medusa - Kapljač sa 6 izlaza http://i53.tinypic.com/21n2l8o.jpg(boli koliko je skup)

provac
03-11-10, 15:41
evo me na raspolaganju a koga zanima bilo sta u vezi borovnice pitajte, samo da vam na pocetku dam inf da sve sto ste culi na b2 o toj biljci je isto propaganda kao i za puzeve tako da znate da je istina mnogo drugacija i da ne pominjem ime coveka koji to reklamira jer nije to ni zasluzio jer je u itanju klasican prevarant- licno iskusio na svojim ledjima.poooozzz

futurefarming
03-11-10, 15:50
Imam pitanje, postavio sam u više tema ali mogu i ovde, kako i čime nabacujete malč oko sadnica i da li samo borovu piljevinu ili još nečim malčujete. Posebno me zanima, da li se događa da se zapuše kapači na kpk sistemu kad se malč nabacuje preko svega toga, kao na ovom snimku:

http://www.youtube.com/watch?v=8WiqCg3aOMQ&feature=player_embedded >:({

dejantmitrovic
03-11-10, 20:30
lepo,lepo,
Ali daleko smo od toga pre svega mozda gresim ali mislim da ovakva masina za malc ne postoji kod nas.
S druge strane ove kapaljke jesu dobre nema sta, ali mislim da netreba to nama jer ekonomicnost je bitna a misljenja sam da nista taj zasad nece biti bolji od mog koji ima obican kpk.Znaci ako imas pored biljke dobru smesu zemlje sa dosta humusa i ostalih elemenata,ako je zemljiste kiselo koliko treba,navodnjavaj redovno i tu je uspeh na vidiku .

futurefarming
03-11-10, 20:36
I meni se čini da ove prikolice za malč i kompost nema ali se može nabaviti od "preko". Inače, veoma nalikuje onoj prikolici kojom se hrani stoka kroz hranidbeni hodnik u štali.
Potpuno se slažem da kapaljka nije ekonomična, čak ni upola cene. Nikako da mi neko od iskusnih kaže da li bi rasipanje malča kao na snimku moglo zapušiti kapače na kpk?

dejantmitrovic
03-11-10, 20:53
koliko ja znam nece se zapusiti kapljaci

provac
05-11-10, 19:05
malc je najbolji d cetinara mada amerikanci stavljaju sve sto moze da se samelje a biljnog je porekla.kapaljke se ne zapusavaju od malca vec od loseg min djubriva i od paukova za neverovati. u svakom slucaju kapaljke moras cesto da kontolises jer ima raznoraznih razloga za to.pustis sistem za navodnjavanje i lagana setnja i problem resen.inace imamo malcer za travu a u fazi smo pravljenja masine za rasturanje piljevine pozzzzzz

futurefarming
05-11-10, 19:17
Svaka čast ;D} , evo i par linkova ako vam mogu biti od pomoći:

http://www.wrap.org.uk/downloads/4400_WRAP_Machinery_Leaflet_WEB.97ee8083.7371.pdf

http://www.millcreekmfg.com/products_rowmulcher.asp

provac
09-11-10, 18:34
ja ne znam srta se desilo sa mojim postovima o borovnici izgleda da nesto nije u redu.future nemoj puno da lutas tj da citas od toga nema vajde vec se uzdaj u iskustvo sta tebe briga za ameriku i cile ,gledaj si nasa posla.napisao sam ti da se kaaljke nece zapusiti od malca vec od lose prihrane i paukova u svakom slucaju moras pratiti sistem i to tako sto ga ustis u rad i lagana setnja .nema ti druge

dejantmitrovic
10-11-10, 20:35
u pravu si potpuno,
provac imas li zasad

provac
12-11-10, 01:16
DA 1H OD 2008

dejantmitrovic
12-11-10, 19:56
E super,reci kakve su tvoje borovnice trenutno,koliko si imao rod ove godine,i gde si plasirao ...imas li veye sa belanovicom.

provac
15-11-10, 23:44
veze sa Belanovicom sam imao do subote 13.ovog meseca kada smo nas 15 tak napustili tu privatnu zadrugu koju vodi ivan djuknic (inace kopija zaharija) i sada osnivamo sopstvenu zadrugu u kojoj nece biti direktora i lopova koji su doveli zadrugu u minus od 10.000,00 eura i koja ce raditi po principu svi za jednog jedan za sve i u kojoj ce saki clan imati svoje zaduzenje, inace ako si bio na skupstini ja sam dragan nedeljkovic a na forumu sam provac po lokaciji gde mi je zasad.o cenam ne mogu da ti pricam putem foruma jer ce mnogi ljudi reci da su to lovacke price a ja to ne bih.borovnica mi je u perfektnom stanju i imam lastare koji su dostigli visinu od skoro 2m a inace mi zasd borovnice prati Dr Aca Leposavic jedini covek koji se razume i zna oko borovnice u srbiji i njemu dugujem veliku zahvalnost jer omam u komsiluku ljude koji su pratili djuknica -katastrofa.ljudi kad resdite da sadite tu biljku zaobidjite Belanovicu sto kilom u krug - moj savet .pozzzzzz

dadoxxl
24-11-10, 19:05
Kao sto sam ranije i napisao najveci problem za uzgoj borovnice je voda.Dakle zemljiste se zakiseli tresetom,borovim iglicama,sisarikama,piljevinom.Voda je pretezno izmedju 7-9 ph vrijednosti i vremenom ispire zemljiste gdje je posadjen nasad borovnice,to se nekako popravlja ureom,ali vremenom i zemljiste postaje neprikladno za rast i donosenje plodova.Uz vece nasade potrebno je napraviti bazene u koje se sipa dusicna(nitratna) kiselina 56%,koja se mijesa sa odredjenom kolicinom vode,da bi se voda razblazila na vrijednost 0d 4-5 ph vrijednosti.Tek tada se vide prvi znaci roda na sadnicama,a ne pojedinacni grozdovi.Kad pogledate slike u Holandiji njihovi nasada borovnica,onda se tek uvjerimo da mi nemamo ama bas nista.Kod njih se ne moze vidjeti jedno stablo da ima rod ispod 25 kg,a ko je u ovim nasim krajevima ubrao 2-3 kg.taj je super prosao.

provac
25-11-10, 12:39
dadoxxi jel ti gajis borovnicu ili dsi to samo negde cuo sto si napisao.molim te ne iznosi pausalne ocene jerr mi vec imamo kolege koji su na 4godisnjem zasadu imali po 5kg plodova .toliko

dadoxxl
25-11-10, 18:47
Gajim i ja borovnicu.To sto sam napisao radi se svugdje u svijetu,a najvise u proizvodnji borovnioce,kao i u proizvodnji gerbera u zatvorenom prostoru koji sluze za rezanje.Uz borovnice imam manje plantaze aronije,kupine,tajberija,maline wilamet,maline polana i nesto joste,ribizle,ogrozda i brusnice.

Post je spojen: 1290707444________________________________________ _________

dadoxxi jel ti gajis borovnicu ili dsi to samo negde cuo sto si napisao.molim te ne iznosi pausalne ocene jerr mi vec imamo kolege koji su na 4godisnjem zasadu imali po 5kg plodova .toliko

Ko ubere 5 kg na 4.godisnjoj sadnici super je,jer ne uspije preci sadnica metar i nesto visine za te godine.

Prima-borovnica
26-11-10, 10:57
Poštovani korisnici foruma,gospodin Dragan Nedeljković je na poslednjoj Skupštini zadruge "Prima-borovnica" predložen za isključenje iz zadruge jer je svojim postupcima nanosio štetu po zadrugu.Njegove ocene o radu zadruge nikako ne mogu biti objektivne."Prima-borovnica" iz Belanovice je zadruga sa najboljim konceptom gajenja borovnice u Srbiji,koja poseduje najveće površine pod borovnicom(preko 30 hektara).Prodajna cena kilograma naše borovnice je ove godine dostigla 9 i 8.2 evra,proizvođaču je ostajalo čisto 5.10 evra po kilogramu.Posedujemo potpuno formiran krug delatnosti,od nabavke najkvalitetnijeg uvoznog sadnog materijala do proizvodnje i obezbeđene prodaje ploda po najvišim cenama.

markodanube
26-11-10, 17:33
Prima-borovnica

kako bi bilo zemljace da nam se predstavis , da nam malo nesto o sebi napises , ko si, sta si , koliko zasade imas itd. a ne prvi kometar pa napad na coveka ?

Nije red

Mi smo ovde neutralni i volimo da cujemo misljenje od svih polj proizvodjaca.

miki
29-11-10, 00:46
Pozdrav proizvodjacima borovnice.Imam jedno pitanje ili nedoumicu..hteo bih nesto da posadim na svom placu u okolini Grocke (to je mesto na pola puta izmedju Bgd-a i Smedereva).Plac mi se nalazi na vrhu jednog brda,na oko 200m nadmorske visine,prostire se pravcem sever-jug,imam vode na placu (bunar 7-8m dubok,sa otp.1,5 m3 vode u njemu),bunar je na sredini placa.Plac je velicine 24 ari,i u blagom je padu..Radio sam analizu zemljista,pre 10 dana: Ph (6.6) ,CaCO3 (0),Humus (3.23), Azot (0.16),Fosfor (7.32),Kalijum (11.58)..Rekli su mi da je zemljiste`neutralne reakcije`,da li je moguce gajiti borovnicu na takvom terenu?I gde da nadjem zasad (ako je moguce gajenje borovnice),t.j gde vi nalazite piljevinu od smrece da bih povecao kiselost zemljista..i da li moze da se koristi piljevina nekog drugog drveta?Pozdrav i izvinite na dosadi!

topola
29-11-10, 00:53
Zdravo provac, ja sam nov na ovom forumu, imam zemlju 1ha i citam puno o borovnicama, citao sam koliko kosta sadnica,kazu 5evra u Belanovici, koliko je stara ta sadnica, koliko treba za 1ha i koliko kosta takva ista sadnica u EU.

Sta forumasi znaju o zadruzi borovnice u Belanovici, koliko ima zadrugara, koliko godisnje imaju tona plodova,..kakvo je uopste iskustvo sa tom zadrugom.

Ja sam iz Topole i jedan vocar mi rece da je neki Djuknic zavio u crno zadrugu ili seljake u Jarmenovcima, da li je Ivan Djuknic iz Belanovice taj Djuknic koji se spominje oko Jarmenovaca,..
ako neko ima informacije neka napise nesto o tome,..

topola
29-11-10, 10:02
Dejane ja sam nov clan iz Topole sam, imam zemlju 1ha, i interesuje me sve o borovnici. U vezi podsticajnih sredstava kazes da Ministarstvo daje 800000 po hektaru za borovnicu!! Jedan uzgajivac borovnice mi rece da mu nisu dali nista a ima dve godine od kako je predao za ta sredstva. Ako je to tacno onda tu nesto nije u redu sa tvojom promocijom. Mozes malo da pojasnis kada je neki clan zadruge iz Belanovice dobio sredstva za zasad i iz koje godine.

Ja sam takodje povremeno u kontaktu sa acom kada zapne recimo prosle godine mi napao neki pauk zeleni , preprosle godine mi napao botritis i tako ... aca deluje ok i mislim da je dosta strucan za jagodicasto voce gde spada i borovnica.
Ti u sustini ostani zagrejan samo nemoj da okolisas previse sacekaj jos ovu godinu pa odlucuju ides u ivesticiju ili ne imaj na umu da ministarstvo ove godine cinimi se daje 800.000 po hektaru .

Post je spojen: 1291022288________________________________________ _________
Ja sam novi clan, iz Topole sam, imam 1ha i raspitujem se o borovnici gde god mogu. Cuo sam za zadrugu iz Belanovice. Da li ste vi iz te zadruge. Koliko clanova imate, na nekom forumu je pisalo da je iz te zadruge izaslo 15 clanova. U Topoli ima zadruga i zadrugari retko izlaze odnosno izpisuju se. Nikad nisam cuo da je zadrugar naneo stetu zadruzi. O cemu se tu radilo kazite ako mozete.

Kada sam vec tu ,koliko kosta sadnica kod vase zadruge, odakle je i koliko je stara, Zeleo bih da znam i ko je pedsednik te zadruge i gde je pre radio i da li i on ima zasad borovnice. Poz Topola

Poštovani korisnici foruma,gospodin Dragan Nedeljković je na poslednjoj Skupštini zadruge "Prima-borovnica" predložen za isključenje iz zadruge jer je svojim postupcima nanosio štetu po zadrugu.Njegove ocene o radu zadruge nikako ne mogu biti objektivne."Prima-borovnica" iz Belanovice je zadruga sa najboljim konceptom gajenja borovnice u Srbiji,koja poseduje najveće površine pod borovnicom(preko 30 hektara).Prodajna cena kilograma naše borovnice je ove godine dostigla 9 i 8.2 evra,proizvođaču je ostajalo čisto 5.10 evra po kilogramu.Posedujemo potpuno formiran krug delatnosti,od nabavke najkvalitetnijeg uvoznog sadnog materijala do proizvodnje i obezbeđene prodaje ploda po najvišim cenama.

provac
29-11-10, 13:22
eto vam dokaza da ne ukazujete poverenje ljudima koji su privatizovali zadrugu u belanoivci i koji se na svaki nacin bore da i dalje prljese ovaj dosta ojadjeni narod.svaka inf koju sam vam izneo je sto posto tacna sto se moze i proveriti.a izmedju ostalog vreme ce pokazati svoje pa ce se videti ko je u pravu.sta dalje da vam pricam ako se zna da su nam sednice od 16 -17 meseci prodavane kao trogodisnje i to po ceni od 5.00 do 5,2 eur i to clanovima zadruge onda vam je sve jasno .prevare na sve strane.tacno je da se borovnica izvezla po 9.2 e eur a da su clanovi na kraju dobili 5,2e , e a se vi upitajte gde je 50 posto novca otislo , a da vam samo skrenem paznju da je treca tura otisla i do danas dani nije naravljena kalkulacija , a izgleda da ce ljudima biti islaceno po 2,2 eu.mi cemo ovih dna dobti prave sadnice i po pravoj-nabavnoj ceni .kada stignu dobicete slike i skeniranu fakturu, da vam niko ne bi prodavao maglu.odgovor za mikija iz grocke je da ce se tesko borovnica adaptirati na tu kiselost ili ces morati mnogo novca da ulozis da bi je doveo na kiselost oko 5 sto je vec normala.to mozes ostici i sumporom kao i sa velikom kolicinom iljevine pretezno cetinarske , a moze u druge vrste sve osim bukve normalno da se kombinuje sa cetinarskom.za anonimusa iz rima borovnice koji skace sam sebi u usta obavestenje da je dragan nedeljkovic SAM ISTUIPIO iz zadruge a da nije iskljucen jer su ga clanovi zadruge odrzali i to vecinom glasova.toliko da se zna istina.mislim da se i kolega iz topole ovim postom dovoljno inf o cenam i nacinu rada bivse zadrufe iz belanovice.pozzzz

zoran sef
29-11-10, 14:39
Sve je to u ovoj zemlji preveliki rizik... Ja sam se dugo dvoumio ove jeseni u vezi borovnice, hocu li ili necu, ali sam se na kraju ipak odlucio za sljivu... Ne zna se ko koga tu .... a ja nisam spreman za avanturu.

provac
29-11-10, 15:46
nisi uopste pogresio, prvo ti si iz sljivarskog kraja, drugo mnogo manje ulaganja , a siguran proizvod i veci prinos ,jeste manja cena ali ako pogodis sortu onda si na konju.sto prodas prodas a ostalo u rakiju.podrzavam tvoje razmisljanje

futurefarming
29-11-10, 16:40
Skidam kapu šljivi ali, bogami, od sledeće jeseni krećem sa borovnicom pa šta bude-biće. Još samo da vidim koliko ::novac:: ću skupiti za tu avanturu, što kaže Zoki.

Praštajte ako je pitanje banalno ali meni je vrlo bitno, da li mogu da računam na bar malo slobodnog vremena (radio bih još jedan posao uporedo) ili neću izlaziti iz voćnjaka kad ozbiljno krenem sa tim poslom?

dejantmitrovic
29-11-10, 18:41
Pozdrav proizvodjacima borovnice.Imam jedno pitanje ili nedoumicu..hteo bih nesto da posadim na svom placu u okolini Grocke (to je mesto na pola puta izmedju Bgd-a i Smedereva).Plac mi se nalazi na vrhu jednog brda,na oko 200m nadmorske visine,prostire se pravcem sever-jug,imam vode na placu (bunar 7-8m dubok,sa otp.1,5 m3 vode u njemu),bunar je na sredini placa.Plac je velicine 24 ari,i u blagom je padu..Radio sam analizu zemljista,pre 10 dana: Ph (6.6) ,CaCO3 (0),Humus (3.23), Azot (0.16),Fosfor (7.32),Kalijum (11.58)..Rekli su mi da je zemljiste`neutralne reakcije`,da li je moguce gajiti borovnicu na takvom terenu?I gde da nadjem zasad (ako je moguce gajenje borovnice),t.j gde vi nalazite piljevinu od smrece da bih povecao kiselost zemljista..i da li moze da se koristi piljevina nekog drugog drveta?Pozdrav i izvinite na dosadi!

Sto se tice kolicine vode1,5 m3 tesko da moze da bude dovoljno kada dodje do velike suse osim ako bunar nema dotok vode u njega dobar.Ph kao sto rece kolega provac morao bi smanjis minimum na 5 a to mozes uraditi na vise nacina jedan od njih je i ubacivanjem litvanskog treseta koji pored sto smanjuje kiselost ima i oko 30% humusa koji bi bilo pozeljno takodje povecati,kalijum takodje moras popeti .A ove godine ministarstvo je isplacivalo subvenciju ali samo za zasade preko 30 ari.U svakom slucaju imas dosta literature na netu uzmi iscitaj uputi se koliko toliko a posle ako zelis i dalje tu smo pa mozes doci do mene vidis kako je kod mene ,provca ... da se uveris na licu mesta sto je i najbolje.

Post je spojen: 1291027807________________________________________ _________
[quote=topola ]
Dejane ja sam nov clan iz Topole sam, imam zemlju 1ha, i interesuje me sve o borovnici. U vezi podsticajnih sredstava kazes da Ministarstvo daje 800000 po hektaru za borovnicu!! Jedan uzgajivac borovnice mi rece da mu nisu dali nista a ima dve godine od kako je predao za ta sredstva. Ako je to tacno onda tu nesto nije u redu sa tvojom promocijom. Mozes malo da pojasnis kada je neki clan zadruge iz Belanovice dobio sredstva za zasad i iz koje godine.
Ja se nebavim promocijom vec imam zasad i zelim da razmenjujem misljenja sa ljudima koji imaju i planiraju da imaju zasad .
Na sajtu ministarstva ima uredba u kojoj sve lepo pise,nebih da branim ministarstvo daleko od toga da su dobri ali meni su za zasad koji je posadjen u aprilu 2008 isplatili u januaru 2009 godine i tada su mi dali novac i za kopanje bunara i za sistem za navodnjavanje.U sustini nisu cvecke ali ako ispunis sve sto traze mislim da to isplacuju.

Post je spojen: 1291053097________________________________________ _________
Greska se desila u citatu topola od polovine pa nadole imas moj odgovor.

provac
29-11-10, 19:16
FUTURE NE ZNAM KOLIKO MISLIS DA POSADIS, ALI STO VISE TO BOLJE, STO SE TICE VREMENA PRVE DVE GODINE, IMACES GA SAMO ZIMI.JA CU RADO POMOCI SAVETIMA I PRILIKOM SADNJE CU TI POKAZATI, A POSLE OOOORUK.STO VISE POSADIS MANJE CES SE KAJATI JA BIH SADA VOLEO DA IMAM 2-3H, ALI LAKO JE SADA, KAD SAM PREZIVEO ,,BOGINJE,,.POZZZZ

Post je spojen: 1291054630________________________________________ _________
izvinjenje za pisanje velikim slovim. nije namerno .sorryyyyyy

futurefarming
29-11-10, 19:32
Hvala, vašoj pomoći se i nadam a rada se ne bojim. Što se tiče površine, do vremena za sadnju ću ganjati novce pa koliko se bude moglo. >:D

topola
29-11-10, 20:36
[quote=miki ]

Sto se tice kolicine vode1,5 m3 tesko da moze da bude dovoljno kada dodje do velike suse osim ako bunar nema dotok vode u njega dobar.Ph kao sto rece kolega provac morao bi smanjis minimum na 5 a to mozes uraditi na vise nacina jedan od njih je i ubacivanjem litvanskog treseta koji pored sto smanjuje kiselost ima i oko 30% humusa koji bi bilo pozeljno takodje povecati,kalijum takodje moras popeti .A ove godine ministarstvo je isplacivalo subvenciju ali samo za zasade preko 30 ari.U svakom slucaju imas dosta literature na netu uzmi iscitaj uputi se koliko toliko a posle ako zelis i dalje tu smo pa mozes doci do mene vidis kako je kod mene ,provca ... da se uveris na licu mesta sto je i najbolje.

Post je spojen: 1291002607________________________________________ _________

Ja se nebavim promocijom vec imam zasad i zelim da razmenjujem misljenja sa ljudima koji imaju i planiraju da imaju zasad .
Na sajtu ministarstva ima uredba u kojoj sve lepo pise,nebih da branim ministarstvo daleko od toga da su dobri ali meni su za zasad koji je posadjen u aprilu 2008 isplatili u januaru 2009 godine i tada su mi dali novac i za kopanje bunara i za sistem za navodnjavanje.U sustini nisu cvecke ali ako ispunis sve sto traze mislim da to isplacuju.

Post je spojen: 1291027897________________________________________ _________
Greska se desila u citatu topola od polovine pa nadole imas moj odgovor.

Hvala Dejane na pojasnjenju u vezi ministarstva.

dejantmitrovic
30-11-10, 16:55
Ma tu smo da se pomazemo, doponjujemo, razmenjujemo misljenja...

miki
30-11-10, 16:56
Topola,a gde da nadjem litvansko treset..ko do prodaje u Srbiji?A piljevina od borova se verovatno dobija iz nekih pilana,mozda fabrika parketa (jedna mi je u bljizini kuce).Ako znate odgovor,pisite! Pozdravljam vas!

dejantmitrovic
30-11-10, 18:11
Ja sam treset kupio u zrenjaninu nesecam se tacno naziva firme .

topola
30-11-10, 19:01
Miki, ja nemam zasad borovnice, imam 1ha zemlje i zelim da je zasadim. Puno sam gledao,citao,pitao i izgleda bez tog treseta ne moze jer on ima 3-4ph kiselost. meni su rekli da tog treseta ima u nekoj firmi na putu za N.SAD kad se izadje iz Zemuna,..,mislim da se zove Skala ili tako nesto.

Topola,a gde da nadjem litvansko treset..ko do prodaje u Srbiji?A piljevina od borova se verovatno dobija iz nekih pilana,mozda fabrika parketa (jedna mi je u bljizini kuce).Ako znate odgovor,pisite! Pozdravljam vas!

Post je spojen: 1291140445________________________________________ _________

eto vam dokaza da ne ukazujete poverenje ljudima koji su privatizovali zadrugu u belanoivci i koji se na svaki nacin bore da i dalje prljese ovaj dosta ojadjeni narod.svaka inf koju sam vam izneo je sto posto tacna sto se moze i proveriti.a izmedju ostalog vreme ce pokazati svoje pa ce se videti ko je u pravu.sta dalje da vam pricam ako se zna da su nam sednice od 16 -17 meseci prodavane kao trogodisnje i to po ceni od 5.00 do 5,2 eur i to clanovima zadruge onda vam je sve jasno .prevare na sve strane.tacno je da se borovnica izvezla po 9.2 e eur a da su clanovi na kraju dobili 5,2e , e a se vi upitajte gde je 50 posto novca otislo , a da vam samo skrenem paznju da je treca tura otisla i do danas dani nije naravljena kalkulacija , a izgleda da ce ljudima biti islaceno po 2,2 eu.mi cemo ovih dna dobti prave sadnice i po pravoj-nabavnoj ceni .kada stignu dobicete slike i skeniranu fakturu, da vam niko ne bi prodavao maglu.odgovor za mikija iz grocke je da ce se tesko borovnica adaptirati na tu kiselost ili ces morati mnogo novca da ulozis da bi je doveo na kiselost oko 5 sto je vec normala.to mozes ostici i sumporom kao i sa velikom kolicinom iljevine pretezno cetinarske , a moze u druge vrste sve osim bukve normalno da se kombinuje sa cetinarskom.za anonimusa iz rima borovnice koji skace sam sebi u usta obavestenje da je dragan nedeljkovic SAM ISTUIPIO iz zadruge a da nije iskljucen jer su ga clanovi zadruge odrzali i to vecinom glasova.toliko da se zna istina.mislim da se i kolega iz topole ovim postom dovoljno inf o cenam i nacinu rada bivse zadrufe iz belanovice.pozzzz
Provac hvala na informacijama, jos cekam od prima borovnice odgovore a mozda nece da odgovore, ovi vocari iz Jarmenovaca kazu da je mozda taj direktor Djuknic iz Prima Borovnice isti Djuknioc koji je njih 'udesio' mislim finansiski udesio.

miki
30-11-10, 20:28
Raspitacu se za taj treset..i gde moze da se nabavi,pa cu vam staviti informacije na uvid..mozda nekome to znaci,kao i meni.

đorđe
01-12-10, 12:06
[quote=topola ]
meni su rekli da tog treseta ima u nekoj firmi na putu za N.SAD kad se izadje iz Zemuna,..,mislim da se zove Skala ili tako nesto.[quote=miki ]

Evo web sajt:
http://www.skala-su.co.rs/

topola
01-12-10, 16:09
Dj

meni su rekli da tog treseta ima u nekoj firmi na putu za N.SAD kad se izadje iz Zemuna,..,mislim da se zove Skala ili tako nesto.[quote=miki ]

Evo web sajt:

ordje puno hvala

Post je spojen: 1291216437________________________________________ _________
Djordje puno hvala na info o tresetu. Jos da dobijemo info od Prima Borovnice o njihovom direktoru pa da vidimo sta cemo dalje. Ako je to taj Djuknic sto je radio sa vocarima iz Jarmenovaca onda od njega treba zazirati. Ako Prima Borovnica ne odgovori to je zbinjujuce a mozda potvrdno da tu nesto nije u redu. Interesuje me kod koga jos mogu da se nabave sadnice borovnice ali po dobroj ceni, ako neko zna neka javi.

[quote=topola ]
Dj

[quote=topola ]

Evo web sajt:

ordje puno hvala

topola
02-12-10, 23:06
Prima Borovnica, posto nema odgovora od 'tvoje visosti' slucajno sam dosao u kontakt sa jednim clanom te vase zadruge iz Belanovice. I gle cuda, ti Prima ne govoris istinu, taj zadrugar kaze da je u prvoj isporuci cena bila 9€/kg uz 43% troskova, druga isporuka 7,5€ a treca 4,2€ uz isti nivo troskova (43%). Takodje kaze da je direktor slao veliki sleper hladnjacu za Holandiju a imali ste samo1360kg plodova u prvoj posiljci, 1850kg u drugoj,..!!! Da li je to normalno i moguce?. Covek mi je pokazao kalkulaciju koju je dobio od vaseg direktora Ivana Djuknica. Prima, ako je ovo neistina izjasnite se jer sam video kalkulaciju na Prima Borovnica memorandumu. Kao sto rece Provac, Vi ste izgleda jedna gomila koja je zavedena i sada svi lazete i pricate o nekim super cenama, povracajima od ministarstva i sve to radi navlacenja novih clanova i kupaca sadnica. Ja takvu drskost nisam mogao da zamislim, cim je Provac rekao sta mu se desilo u toj zadruzi, ti si se javio izrekao neistine i nestao,..,bravo za Prima Borovnicu iz Belanovice, ovo je prava 'preporuka' da vam se novi clanovi pridruze.

markodanube
03-12-10, 00:56
Koliko ja vidim iz tvoje kalkulacije TU JE NEGO DEBELO KRAO !

meeker
03-12-10, 01:04
Jel ima neki član foruma koji će napisati ubrao sam toliko kg sa jedne biljke i koliko je stara ta biljka. Jedan piše imamo preko 30ha pod borovnicom a drugi pominje bedni izvoz od 1360kg + 1850kg ......
^-^

aleksandar81
03-12-10, 07:44
Veliki pozdrav svima. Zamolio bih one osobe koji se razumeju u gajenje borovnica da mi odgovore na neka pitanja ukoliko je moguce.
S obzirom da su za ozbiljno gajenje borovnica potrebna velika ulaganja, da li postoji neka vrsta finansijske pomoci (mislim na subvencije drzave ili na pomoc eu) i kako doci do nje?
Kakva je situacija oko plasmana gotovog (svezeg) proiizvoda? Kako najlakse doci do kupca, da li u Srbiji postoje neka udruzenja za gajenje borovnice uz pomoc kojih je moguce plasirati svoj proizvod?
Ozbiljno razmisljam da pocnem sa gajenjem borovnice i zbog toga bih voleo da se povezem sa ljudima koji su vec u tom poslu. Unapred hvala!

srkitransporter
03-12-10, 11:22
iscitaj malo forum, imas jos dve teme o borovnici u vocarski proizvodi... pa sta ti nije jasno pitaj...

koliko bi sadio:lol: inace drzava na ha daje 800.000 dinara ali se zale ljudi da niko ne dobija.. ::lose::

topola
03-12-10, 11:56
Ja nisam clan ali sam video kalkulacije prema posiljkama i one su: Prva posiljka 1360kg, cena 9 eura troskovi 43%, druga posiljka 2650kg, cena 7,5€/kg troskovi 41,55%, treca posiljka 1870kg, cena oko 4,2€, troskovi se neznaju jer kalkulacija nije ni obelodanjena. Znaci od cele price Prima Borovnice od 30-40ha zasada izvezli su 5880kg u tri posiljke i svaki put je isao veliki sleper hladnjaca koji je kostao ukupno 6000€. Prima Borovnica sa ovog foruma se ne oglasava i to samo potvrdjuje navode Provca i njegov savet da se izbegava ova prevarantska zadruga ima jos dodatnu tezinu. Pitao sam za njihovog direktora Ivana Djuknica ko je i gde je radio,nisam dobio odgovor. U Topoli se prica da je neki Djuknic ojadio farmere u Jarmenovcima i po svemu sudeci se radi o istoj osobi jer Djuknic prezime nije tako cesto. Forumasi trebaju da budu oprezni pri svakoj prici ili promociji ove zadruge borovnice u Belanovici.

Jel ima neki član foruma koji će napisati ubrao sam toliko kg sa jedne biljke i koliko je stara ta biljka. Jedan piše imamo preko 30ha pod borovnicom a drugi pominje bedni izvoz od 1360kg + 1850kg ......
^-^

Post je spojen: 1291374117________________________________________ _________
Ne da je krao nego je drao zadrugare. Interesantno je da nema nijednog zadrugara ukljucujuci Mitrovica i Prima Borovnica sa ovog foruma da bilo sta demantuju od svega toga sto sam video a daleko od toga da kazu nesto o svom direktoru Ivanu Djuknicu koji ih tako 'umetnicki' obradjuje- po svemu sudeci. Treba uzimati sa velikom rezervom bilo koji komentar koji dolazi od clanova zadruge Prima Borovnica iz Belanovice ili od njihovog direktora.

Koliko ja vidim iz tvoje kalkulacije TU JE NEGO DEBELO KRAO !

markodanube
03-12-10, 13:15
To sto nema ljudi iz te zadruge ovde na forumu nije nista cudno. Pretpostavljam da su stariji ljudi sa sela koji nemaju kompjutere itd.
Slusajuci celu pricu od pocetka tu neko nekoga vara i taj neko nema bas mnogo veze sa ekonomijom, cim salje 1500 kg sa sleperom.

Ali je fakt da je borovnica dobra biljka i da se sa njom moze zaraditi novac.
Koliko sam ja citao po stranim portalima , na 1 hektar ima oko 10-12 tona prinosa u punom rodu.
Neka je i izvozna cena SAMO 3 € to je odlicna cena i dobra zarada , po mom misljenju , mozda se varam ^-^

meeker
03-12-10, 15:09
Na ovoj adresi možete saznati više o prima-borovnici i videti imena zadrugara kao i finansijski izveštaj. Ukucajte ime privrednog subjekta (prima-borovnica) klik na pronađi u novom prozoru klik na prima-borovnica i otvoriće vam se prozor sa podatcima o subjektu. Ma umete vi to i bez ove moje pisanije. Naravno ovo je javno i svima dostupno.

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=7&sqi=2&ved=0CEcQFjAG&url=http%3A%2F%2Fpretraga.apr.gov.rs%2FRepsisPubli cSite%2FSearch%2FGeneralEnterpriseSearch.aspx&ei=rdb4TLLzHsiC4Qbe0qHjBw&usg=AFQjCNH0GqI1NV0zQUvcNYfMqE2IHNxQwQ
>:({ >:({

srkitransporter
03-12-10, 15:48
i sta se tu moze videti:lol: nista, cak sta vise, covek posluje sa dobitkom od 435.000 dinara... to je samo sta je na papiru, a to sto nas zanima... e to cekamo od tog gospodina iz Prima-borovnica da nam odgovori ali je ocigledno mislio da je sa onim jednim postom pobio sve sumnje.. :lol:

provac
03-12-10, 16:46
nabavka treseta nije problem jer jedan moj komsija i buducu kolega, mislim na borivnicu hoce da posadi malo vecu povrsinu pa ce uvoziti trset direktno iz litvanije tako da ce biti viska . o tom potom.no sto se tice tamo neke bivse zadruge iz belanovice mislim da je izlisno trositi i reci i vreme nije mi cudo za ljude koji su ostali tamo jer su zavedeni, samo me cude ljudi koji jos uvek veruju u deda mraza.moje je kao coveka i clana ovog foruma da ljude upozorim da ne prodju kao ja i mnogi , a svima cu pomoci i savetima i ako treba pomoci pri sadnji bez da to iskoristim sa materijalne strane kao sto sam ja iskoriscen.pozzz pamet u glavu

futurefarming
03-12-10, 16:56
Negde sam pročitao da kiselog treseta ima na Vlasini ^-^

dejantmitrovic
03-12-10, 17:20
Posto se i ja malo osecam prozvanim ja niujednom slucaju nisam nikoga ubedjivao da sadi borovnicu , jer to je stvar pojedinca znaci ja mogu pomoci ono sto znam i to je to,takodje ja sam izjavljivao i to je istina da sam u drugoj godini nabaro oko 150 kg sa 600 biljaka(polovinu sam prodao po pijacam u bgd a drugo polovinu dao zadruzi u belanovici to je islo maksiju i bilo je problema oko placanja pisao o tome), u trecoj godini sa istih 600 biljaka samo 60 kg jer si mi srne tokom zime oopasle pa su sa prosecne metar visine spala na pola metara to sam dao delti agrar u udovicama kojki otkupljuju za maksi i cena je bila oko 650 din kada se odbije ambalaza izaslo je na oko 600 din.
E sada sto se tice zadruge u belanovici ja nezelim nikoga da napadam jer nisam bio previse u toku sta je se i kako radilo .Moj otac je dobio u materijalu ya tu famoznu skupstinu koliko se secam otprilike to sto pise kod tebe TOPOLA sto je slazem se neverovatno,ali oni takodje imaju nekakava objasnjenja koja se meni nesvidjaju ali to je tako.Moje misljenje je bilo da nezadovoljni clanovi zadruge su morali da izlobiraju naprave vecinu i smene djuknica a ne da prepuste to stihiji i da ne uspu.
Tako da zelim da vam kazem da i moj otac od nedavno nije vise clan te zadruge odnosno da je izasao.
Tako da mi je zelja da ako moze zavrsimo sa prepucavanjima i priocamo o tresetu,piljevini sadnicama,prihrani i ostalim bitnim stvarima.

Post je spojen: 1291393422________________________________________ _________
Ja sam takodje samo cuo da tog terseta ima na vlasini ali ja neznam nista vise o njemu,ali ako provac to moze nabaviti preko tog komsije misljenja sam da je to mozda bolje jer je direktan uvoznik i ipak je taj treset proveren kod nas i pokazao se kao dobar.

futurefarming
03-12-10, 17:45
Dovoljan je i jedan glas da se za nečiji lopovluk daleko čuje tako da, nema potrebe da više trošimo reči na takve.

Sad sam gledao za treset, to je čitava nauka, ima ga na mnogim mestima ali je baltički izgleda najbolji zbog % vlažnosti, hranljivih sastojaka i ph. i to beli tipa Sphagnum. Što se tiče vlasinskog, možda je ovo odgovor:

http://www.youtube.com/watch?v=MB75VICPqfU

Post je spojen: 1291396208________________________________________ _________
Aleksandar Leposavić u knjizi kaže da je vlasinski treset pogodan za uzgoj borovnice i da ga ima u dovoljnim količinama. Kineski crni treset ima cenu od 100-200$ po toni, baltički, norveški, ruski je verovatno skuplji (zavisi od kvaliteta) a za svaku sadnicu treba oko 50L=50kg treseta i humusa (miks) pa računajte >:D

Prima-borovnica
03-12-10, 18:53
ZZ Prima-borovnica nema nameru da odgovara na obmane i lazi koje su plasirane od odredjenog broja ljudi protiv kojih je bio poveden postupak za iskljucenje a oni su posle toga istupili iz zadruge. Zadruga Prima-borovnica nikada nije komunicirala na tako prizemnom nivou niti ce to ikada ciniti.
Svi dobronamerni koji zele pravu istinitu informaciju o gajenju borovnice, nabavci sadnica i izvozu svezih plodova mogu je dobiti kod nas, i kao i uvek, ona ce biti prava i korektna kako i prilici najboljoj, najvecoj i najuspesnijoj organizaciji koja se bavi borovnicom u Srbiji.
Sa ovim je za nas svaka polemika zavrsena i necemo vise odgovarati na bilo kakve optuzbe ljudi ciji su nam metodi jako dobro poznati.

Za ZZ Prima-borovnica
Sa postovanjem
direktor Djuknic Ivan

provac
03-12-10, 19:24
srki pise i na busu ,,beobanka,, ali nema saltera unutra. ne zavaravaj se laznim obecanjima od 2008 niko to nije dobio.ne ulivaj ljudima laznu nadu.pozzz

meeker
03-12-10, 19:33
i sta se tu moze videti:lol: nista, cak sta vise, covek posluje sa dobitkom od 435.000 dinara... to je samo sta je na papiru, a to sto nas zanima... e to cekamo od tog gospodina iz Prima-borovnica da nam odgovori ali je ocigledno mislio da je sa onim jednim postom pobio sve sumnje.. :lol: :lol: :lol:

Kolko ja vidim čovek sa ulogom od 150eura ima sva ovlašćenja. Ili je u pitanju kolektivni organ upravljanja ^-^.
>:({

provac
03-12-10, 21:53
sa ulogom od 150 eur mozes samo da se slikas.jer nemas pravo nikakvog ucesca u toj org vec samo da dajes pare i to samo jednom coveku(tom manipulantu koji se potpisao kao prima borovnica) .bice javnost vrlo brzo upoznata sa svim i posto su sadnice i to dokumentovano sa skeniranim racunom i slikom sadnice.a to kome ce ta zadruga izvesti plodove to ce pokazati mesec jun , zivi bili pa videli.da ima obraza ne bi trebalo ni da se obraca javnosti jer za njegovu proslost se dobro zna.pozzzz

Post je spojen: 1291409851________________________________________ _________
sto se tice treseta najbolji je litvanski i tu nema price jer jer ph i cistoca naj naj a vlasinski nije bas , on je dobar samo sto je jeftinji.pozzzz

markodanube
03-12-10, 22:59
provac@

Ja nesto ne razumem u toj celoj prici ?

Ako su zadrugu osnovali nekoliko ljudi , oni su izabrali direktora ili upravni odbor ili slicno. Ti isti ljudi imaju pravo na sastanku da smene direktora ili upravnika,ako se skupi vecina clanova koja ima pravo glasa , to mi nekako zvuci logicno . Ili je ta zdruga napravljena po komunistickom rezimu i vlada se po partijskom kljucu ?

provac
03-12-10, 23:29
BRAVO BRAT VALJEVAC PRAVA PROCENA I OCENA.vi glasajte al ce biti po mome .e to ti je ta zadruga

markodanube
04-12-10, 00:08
Sta onda reci , treba postupati civilizovano i po zakonu . Skupe se clanovi ZZ smene direktora , napravi se zapisnik i izabere se novi direktor . Zapsinik se preda sudu ili komori neznam ko je zaduzen i kraj. Onda se proveri poslovanje prethodnog direktora , ako je nesavesno i na stetu zadruge radio ide krivicna prijava i sud ! Postoje i zakoni u nasoj drzavi i advokati koji za to dobijaju novac .

babrenko
04-12-10, 00:43
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/Agrar/story/142894/Borovnica+donosi+ogromnu+zaradu.html

topola
04-12-10, 01:39
Ovde je sada mnogo toga postalo jasno. Direktor zadruge se krije iza imena Prima Borovnica i sa njemu znanim razlogom se nije ni predstavio nego krenuo odmah sa napadima na clana ili bivseg clana zadruge Provca!! Bas lepo i 'zadrugarski'. Iz mnogih tekstova se vidi da je ovaj direktor optuzivan za lazi i prevare nad zadrugarima a sada optuzuje clanove ovog foruma za iznosenje istine koju izbegava da komentarise. Ovo ponasanje je karakteristicno za neka prosla vremena i samo ljude koji jos nemaju borovnicu upucuje da trazimo resenja na nekoj drugoj strani i sto dalje od ovakvih 'namazanih' rukovodilaca.

ZZ Prima-borovnica nema nameru da odgovara na obmane i lazi koje su plasirane od odredjenog broja ljudi protiv kojih je bio poveden postupak za iskljucenje a oni su posle toga istupili iz zadruge. Zadruga Prima-borovnica nikada nije komunicirala na tako prizemnom nivou niti ce to ikada ciniti.
Svi dobronamerni koji zele pravu istinitu informaciju o gajenju borovnice, nabavci sadnica i izvozu svezih plodova mogu je dobiti kod nas, i kao i uvek, ona ce biti prava i korektna kako i prilici najboljoj, najvecoj i najuspesnijoj organizaciji koja se bavi borovnicom u Srbiji.
Sa ovim je za nas svaka polemika zavrsena i necemo vise odgovarati na bilo kakve optuzbe ljudi ciji su nam metodi jako dobro poznati.

Za ZZ Prima-borovnica
Sa postovanjem
direktor Djuknic Ivan

Za ZZ Prima-borovnica
Sa postovanjem
direktor Djuknic Ivan

Post je spojen: 1291398492________________________________________ _________
Dobro zboris ali!! Od clana zadruge sam cuo da ovaj direktor ima pozamasni dosije tamo gde treba i da je dva puta bio na izletima tamo gde se ide bez familije. Kazao mi je da su neki clanovi isli u Zadruzni Savez Srbije koji je obavezan da uradi reviziju poslovanja pa su i tu oduglovacili itd, duga prica, i onda su odlucili da izadju i napuste tog lopova i prevaranta (autenticne reci).
Jedini oprez je raspitati se ko je ko u nekoj zadruzi pre nego sto se postane clan i onda otvoriti siroko oci.

Sta onda reci , treba postupati civilizovano i po zakonu . Skupe se clanovi ZZ smene direktora , napravi se zapisnik i izabere se novi direktor . Zapsinik se preda sudu ili komori neznam ko je zaduzen i kraj. Onda se proveri poslovanje prethodnog direktora , ako je nesavesno i na stetu zadruge radio ide krivicna prijava i sud ! Postoje i zakoni u nasoj drzavi i advokati koji za to dobijaju novac .

Post je spojen: 1291424198________________________________________ _________
Dejane hvala na pojasnjenjima i potvrdi o zbivanjima u toj 'privatnoj' zadruzi. Sama cinjenica da je i tvoj otac izasao iz Prima Borovnice govori da se tamo radi na necastan nacin. Podrzavam da treba govoriti o bitnim stvarima oko uzgoja borovnice a to je narocito vazno za nas koji se spremamo da zasadimo borovnicu.

Posto se i ja malo osecam prozvanim ja niujednom slucaju nisam nikoga ubedjivao da sadi borovnicu , jer to je stvar pojedinca znaci ja mogu pomoci ono sto znam i to je to,takodje ja sam izjavljivao i to je istina da sam u drugoj godini nabaro oko 150 kg sa 600 biljaka(polovinu sam prodao po pijacam u bgd a drugo polovinu dao zadruzi u belanovici to je islo maksiju i bilo je problema oko placanja pisao o tome), u trecoj godini sa istih 600 biljaka samo 60 kg jer si mi srne tokom zime oopasle pa su sa prosecne metar visine spala na pola metara to sam dao delti agrar u udovicama kojki otkupljuju za maksi i cena je bila oko 650 din kada se odbije ambalaza izaslo je na oko 600 din.
E sada sto se tice zadruge u belanovici ja nezelim nikoga da napadam jer nisam bio previse u toku sta je se i kako radilo .Moj otac je dobio u materijalu ya tu famoznu skupstinu koliko se secam otprilike to sto pise kod tebe TOPOLA sto je slazem se neverovatno,ali oni takodje imaju nekakava objasnjenja koja se meni nesvidjaju ali to je tako.Moje misljenje je bilo da nezadovoljni clanovi zadruge su morali da izlobiraju naprave vecinu i smene djuknica a ne da prepuste to stihiji i da ne uspu.
Tako da zelim da vam kazem da i moj otac od nedavno nije vise clan te zadruge odnosno da je izasao.
Tako da mi je zelja da ako moze zavrsimo sa prepucavanjima i priocamo o tresetu,piljevini sadnicama,prihrani i ostalim bitnim stvarima.

Post je spojen: 1291368222________________________________________ _________
Ja sam takodje samo cuo da tog terseta ima na vlasini ali ja neznam nista vise o njemu,ali ako provac to moze nabaviti preko tog komsije misljenja sam da je to mozda bolje jer je direktan uvoznik i ipak je taj treset proveren kod nas i pokazao se kao dobar.

dejantmitrovic
04-12-10, 20:09
Danas sam malo obisao zasad i krtica je upala i u dva reda haos je napravila .znaci kao pod konac krenula je po redu i rovari.prosle godine imao sam istih probllema i tu gde je bila biljke su losije.Imate li ostali problema sa krticom... {"{":

provac
04-12-10, 20:22
odmah to unistavaj kako znas i umes jer ce ti biljkle ostati tj korenov sistem u vazduhu tj bez zemlje i kad dodje leto ode mast u propast.pozzzz.probaj sa lovolicom ili acetonom

dejantmitrovic
04-12-10, 21:12
Kako mislis acetonom (mislis na aceton onaj sto skida lak sa noktiju)

speed
04-12-10, 23:05
Kazao mi je da su neki clanovi isli u Zadruzni Savez Srbije koji je obavezan da uradi reviziju poslovanja pa su i tu oduglovacili itd, duga prica,

Pa valjda ste upoznati ko je komsija.Neki su ga mozda tamo vidjali i na kafi(ja jesam).Sta mislite otkud onoliko publiciteta za dane borovnice.I odakle nekom tolike smelosti da zavrce ljude ako nema zaledjine

BSteva
04-12-10, 23:06
Pozdrav svima,

zovem se Ivan i iz Beograda sam. Imam hektar rezmlje u okolini Ljiga, vodu na zemlji i nesto novca u steku. Vec neko vreme razmisljam da pocnem sa borovnicom.

E sada, citam ja tako po ovom internetu i naidjem na sve i svasta vezano za uzgoj borovnice u Srbiji. Te ti treba za podizanje zasada od 15000 do 36000 eur, te radja od 5t do 20t po hektaru, te je cena od 2eur do 10 eur. Neko kaze da drzava daje subvencije a neko ne. Sadnice kostaju od 3 do 8 eur. Vidim da ovde ima ljudi koji vec imaju svoje zasade pa mozda mogu da daju informacije iz prve ruke posto ovima iz novina i televizije ne verujem.

Ako bi neko mogao da kaze koliko stvano kosta podizanje zasada, koliki su ocekivani prinosi u nasim krajevima i na kraju koliko je realo sve to isplativo bio bih mu jako zahvalan

pozdrav i hvala

provac
05-12-10, 00:17
bravvvvvvvvvvvvvoooooooooooooo speeeeed , hocu samo da pomognem mom komsiji BStevi i da mu preporucim da se slobodno moze raspitati na forumu kod ljud,i kolega koji su bili kod mene na plantazi sta su videli, prema tome ja ne pricam prazne price vec ono sto kazem to i dokumentujem.samo jedno zapamti sto dalje od tvojih komsija koji se busaju sa nekim uspesnim poslovanjem i izvozom, a pravu istinu znamo mi bivsi clanovi te ,,privatne zadruge,, meni se za bilo kakvu inf mozes obratiti uvek na PP, i za razliku od gore pomenutih ja svoje inf ne naplacujem vec ih vrlo rado sirim svima da ne naj,,bu kao ja poz i javi se

provac
05-12-10, 23:24
najnoviji potez ,,bivseg ,, propalog direktora sumnjive privatne zadruge je taj sto nas nisu ni danas iskljucili iz zadruge samo da bi nas zajeb...li ali ni to nas nece spreciti da se obratimo organima koji ce to preuzeti u svoje ruke.samo sto dalje od tog udruzenja da bi izbegli maltretiranja i iskoriscavanja od strane pomenute zadruge .

pustimela
11-12-10, 09:39
dejantmitrovic
Član

Borovnice
« poslato: 26.04.2010, 21:19 »

--------------------------------------------------------------------------------
Ja sam Dejan Mitrović iz Smed. palanke i gajim visokožbunastu borovnicu

Post je spojen: 26.04.2010, 21:21

--------------------------------------------------------------------------------
Želja mi je ako ima još ljudi koji gaje borovnicu da se jave da razmenjujemo iskustva ...

* * * * * * * * * * * * * *

Не гајим боровницу, потребан ми је савет и искуство ( као комшије >:({).
"Тренутно" сам у Русији а поседујем 1,5 хектара (у комаду) са бунаром и викендицом, на Брду изнад Колоније (Чубуре) под засадом воћа (разног) већ неколико година зараслог коровом, јер нисам могао да нађем човека (породицу) да одржава и користи бесплатно.
Од 12.12 сам у Паланци и вољан сам да директно саслушам савете, јер ме је заинтересовала боровница и
да не одузимам простор на форуму питањима.
Поздрав из Москве

markodanube
11-12-10, 16:47
Sta Nemac radi kada mu ne valja zemlja a on hoce da gaji borovnicu ?
Pogledajte fotografije dobro

http://i53.tinypic.com/314f3fm.jpg

http://i54.tinypic.com/2iafjgi.jpg

http://i55.tinypic.com/a1oa5e.jpg

http://i52.tinypic.com/30b0ia1.jpg

http://i54.tinypic.com/2wgxkc7.jpg

provac
11-12-10, 19:29
i sve ove saksije idu u hangar na zimovanje. ali opet to nije to. nije to prava stvar.nikad nije to taj ukus

dejantmitrovic
11-12-10, 21:25
Pozdrav za komsiju pustimela , naravno tu sam pa se vidimo kada dodjes pa da popricamo.

provac
11-12-10, 22:38
litvanski treset bale (jumbo) 6m3 kostaju 23000 din sa pdv-om.sadnice dvogodisnje oko 4 e sa pdv(ali stvarno dvogodisnje) sto moze biti i jeftinije kada se udruzimo.postavicu slike ako ne veceras onda sutra.

srkitransporter
12-12-10, 11:38
evo upravo mi je stigao rezultat analize zemlje na koju bih sadio borovnicu:
ph vrednost : 4,0 u KCI, 4,4 u vodi
Humus : 1,69
Azot : 0,08
Fosfor-P2O5 mg7100gr : 2,96
Kalijum-K2O mg7100gr : 6,42

dejantmitrovic
12-12-10, 15:33
Za Srkitransporter ovde ti je jedino dobar Ph sve ostalo ti je lose Jer humusa po knjigama valja imati preko 5 po nekima cak do 10 kod mene je oko 4 tako da bih ga i ja trebao popravljati,Fosfora trebas imati 16-24 kao i kalijuma,azota takodje trebas imati malo vise od0,1-0,2 sto se moze lako popraviti ureom ili nekim drugim azotnim djubrivom ali koja nemaju u sebi nitrate kao npr kan.Naravno sve se to moze popraviti ali ti treba dosta stajnjaka ,litvanskog terseta,piljevine i naravno kompleksnog (jese njeg djubriva) .
PS nesmem da se Zakunem ali ja mislim da je PH vrednost razlika u vodi i KCI oko 1 .Recimo ako je u KCI 4 trebalo bi biti oko 5 u vodi jos jednom kazem nisam u ovo bas 100% siguran tako da konsultuj se jos sa nekim.

Post je spojen: 1292164517________________________________________ _________
Posto kod mene ima manje fosfora nego sto bi trebalo ja sam ovih dana bacio jesenje djubrivo 151515 oko 5 kg po aru.

Umpahpah
12-12-10, 16:22
Dobar dan dobri ljudi. Voćar sam po struci,nisam potpuno u priči sa borovnicom ali ove godine sam primetio da je izražena veliko interesovanje za gajenje borovince na području Srbije. To me raduje jer borovnicu smatram za veoma profitabilnu voćku i pre svega zdravu voćku. Iz Vojvodine sam i znam da kod nas nisu uslovi za njeno gajenje ali imam kontakte u centralnoj Srbiji i tamo ljudi gaje borovnicu sa lepim uspehom.
Ono što je zanimljivo ove godine je bilo veliko interesovanje za podizanje sistema protivgradne zaštite nad borovnicom. Imao sam priliku da postavljam protivgradnu mrežu nad jednim zasadom u okolini Ljiga i mogu reći da izgleda veoma lepo. Ne nadkrivaju se danas samo jabuke i kruške, proizvodnja borovnice je takođe postala rizična pod otvorenim nebom.

srkitransporter
12-12-10, 16:31
@dejanmitrovic
hvala na odgovoru, raspitacu se ja jos o tome sta kako, trebao bih ovih dana da odem do nekih tatinih prijatelja oni su profesori vocarstva pa sa njima da se konsultujem... :D

provac
12-12-10, 17:11
SRKI ti imas samo jednu jedinu dilemu:gde ces da nas vodis da castis.tebi je zemljiste idealno za borovnicu tebi je ph dobar ostalo je sve nebitno sve se da popraviti i to kroz sistem ka p po kapp. dont woryy .a za te profesore mozes da ides ali ti je to cisto gubljenje vremena jer ce te gledati BELO niko nista ne zna o toj biljci a sve sto ti budu rakli to je na-pamet.nemoj gubiti vremena dzabe.ali svako ima svoje Principe u zivotu.Pitanje zaa dejanamitrovica KO TE PRATI U GAJENJU.odakle ti ta ideja da dajes 15:15:15 to ti nije komb za borovnicu vec za druge vocke npr sljivu.pogresio si ali ubuduce se malo inf.

markodanube
12-12-10, 17:14
Bas tako kroz navodnjavanje kap po kap se moze sve dodati sto zemlji fali, barem tako rade na zapadu

dejantmitrovic
12-12-10, 18:30
Ja idalje mislim da mu zemljiste trenutno nije idealno ali slazem se da se moze popraviti jer predpostavljam da se slazes da su potrebne vrednosti otprilke one gore sto sam ja naveo .

A ja sam koristio 151515 iz tog razloga jer kalijum mi je 18% a fosfor 6% takodje se slazem da u tom djubrivu ima vise azota koji je sada nepotreban ali obzirom da on brzo se spira i biljke su sada u fazi mirovanja mislim da on nece nista lose uticati na njih tako da moja logika je bila da posto je dobra formulacija 8,12,24 ili 8,16,24 ili slicno a ja imam manjka fosfora da idem sa istom formulacijom kalijuma i fosfora .Pred kretanje vegetacije isao bih sa amonijumom sulfatom pa do precvetavanja sa 20,20,20 nakon toga sa nekom formulacijum sa vise kalijuma nego fosfora i ayota.
Nadam se da si razumeo moju zamisao i zanima me misljenje da li je to po tebi ok.
A i sam kazes svako ima svoje principe u zivotu moj je bio taj i nadam se da je ispravan.

Post je spojen: 1292175147________________________________________ _________
A da li si ti koristo neku djubrivo a ako nisi koje ces i kakva ti je analiza zemljista ako si radio

provac
12-12-10, 18:38
8.12.24 i kumulus pred zimu, to je to i samo haifina djubriva .pozzz ne bih ti savetovao da sve radis na svoju ruku ja uvek pitam onga ko zna a znam ko zna sto jenajvaznije,pozzzz

dejantmitrovic
12-12-10, 18:47
Znam da je 8,12,24 jedna od idealnih formulacija ali i vrednosti kada se uradi analiza trebaju biti idealne.
A kada to nije slucaj kao kod mene onda mislim da treba ici na popravljanje onoga sto fali.

A reci ti meni da li ce imati sadnice na prolece jer bih mozda eksperimentisao malo odnosno ubacio bih jedan red 70-ak komada da probam na banak sa folijom .

provac
12-12-10, 19:22
bice bice samo da napravimo zadrugu uskoro.

dejantmitrovic
31-12-10, 15:34
Sve najbolje u novoj godini onima koji gaje i onima koji razmisljaju o gajenju borovnice i da imamo vise zasada pod borovnicom ... 8) a sada idemo na::vino::

POPI76
10-02-11, 12:42
Pozdrav za sve borovnicare,
ja sam Milan iz Beograda, i takodje sam jedan od mnogih koji bi zeleo da se oproba u ovom poslu. Imam neku zemlju u okolini Arilja i trenutno sam u fazi ispitivanja zemljista. Zemlja se nalazi na vecoj nadmorskoj visini oko 1200m, sta mislite o tome da li vredi pokusavati. Da li je neko od Vas cuo za neku vrstu sibirske borovnice i sta misli o njoj.
Unapred zahvalan na misljenju i sugestijama.

zoran sef
10-02-11, 19:11
Ja sam cuo da imaju psi Sibirski haski i Sibirski samojed, ima i Sibirski tigar, znam da ima Sibirski aris ( terasna daska), ima i Sibirski viun ( borba nozevima). Salu na stranu, to je ARONIJA iliti Sibirska borovnica. Mislim da je navlakusa uvoznika sadnica posto ne znam nikog ko je ima duze od dve godine, a sadnica kosta oko 400 dinara. Za samu biljku sam cuo da je energetska bomba i da je u ekspanziji. Skupa je to investicija, i pitanje dal moze da uspeva dovoljan broj godina da bi bila rentabilna. Sto ne probas sa nekom od sorti koje su proverene na nasem podneblju... >:D
Trebao bi da se predstavis svima http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0

dejantmitrovic
10-02-11, 22:01
Slazem se u potpunosti sa Zoranom sefom . Naravno ti sadis tvoje zemljiste ali prvo se raspitaj dobro o svemu pa onda se odluci . Naravno sa tim proverenim sortama kao sto su bluecrop,brigita, ... mnogi od nas imaju nekakvog iskustva i mogu ti pomoci a sa tom sibirskom borovnocom (ja nisam ni cuo za nju) a predpostavljam da retko ko ima iskustva .U svakom slucaju uradi analizu zemljista razmisli dobro procitaj dosta toga raspitaj se dobro pa se odluci sta ces raditi .

dadoxxl
11-02-11, 07:25
Sto se tice aronije m.ili sibirske borovnice,mislim da je to biljka koja moze da raste gotovo na svim vrstama tla.Ja imam posadjeni oko 100 komada i prezadovoljan sam rastom,takodje rodom.Biljka uopce nije problematicna za uzgoj,niti ima neki stetnika.Gotovo svi cvjetovi se pretvore u plodove,koji zriju krajem 9.mjeseca,ali je plod veoma trpak.Veoma se lako oziljava,iz reznice,kao i izdancima,tako da je moguce u nekoliko godina prosiriti zasad.Od svega sto voli primjetio sam ,a to je voda.Moje je misljenje ,ko hoce da je posadi da nece pogrijesiti,e sad za prodaju proizvoda od nje,to je malo veci problem.

POPI76
11-02-11, 11:06
[quote=zoran sef ]
Ja sam cuo da imaju psi Sibirski haski i Sibirski samojed, ima i Sibirski tigar, znam da ima Sibirski aris ( terasna daska), ima i Sibirski viun ( borba nozevima). Salu na stranu, to je ARONIJA iliti Sibirska borovnica. Mislim da je navlakusa uvoznika sadnica posto ne znam nikog ko je ima duze od dve godine, a sadnica kosta oko 400 dinara. Za samu biljku sam cuo da je energetska bomba i da je u ekspanziji. Skupa je to investicija, i pitanje dal moze da uspeva dovoljan broj godina da bi bila rentabilna. Sto ne probas sa nekom od sorti koje su proverene na nasem podneblju... >:D
Trebao bi da se predstavis svima http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Malo me brine nadmorska visina zemlje na koju planiram zasad ( oko 1200 ), da li neko ima iskustva po ovom pitanju

Post je spojen: 1297418862________________________________________ _________
Malo me brine nadmorska visina zemlje na koju planiram zasad ( oko 1200 ), da li neko ima iskustva po ovom pitanju

provac
12-02-11, 14:38
sadnja borovnice na 1200m nadm visine ne dolazi u obzir upravo zbog vremena zrenja, jer ces mnogo kasniti u odnosu na nas a neces moci da se uklopis u izvoz jedino da se orijentises na domace trziste jer bi ti u to vreme bio jedini i mozda ti je u tome sansa.pozzzz

dadoxxl
13-02-11, 11:43
Na visinu iznad 1200 m.nad.visine odgovarala bi gentiana l.Probaj posaditi kao ogled,svega po nekoliko sadnica i onda mozes vidjeti sve od prijema,dozrijevanja..

dejantmitrovic
14-03-11, 19:30
Juce sam polio borovnice sa plavim(cuproblau Z) i vec ponegde ima neki listic da je krenuo.

đorđe
16-03-11, 12:31
Planiram ovih dana da zasadim par sadnica borovnice (za sopstvene potrebe).Uzeo bi Mikskaar beli treset pa mi treba savet od vas iskusnijih u kojem odnosu se mesa treset sa zemljom (ili se stavlja čist treset kao podloga za borovnicu)
Hvala!

provac
16-03-11, 13:20
ne mozes saditi borovnice sa tim tresetom jer mu je kiselost ne odgovarajuca pod 1)gde si kupio sadnice pod2) ne sadi se samo sa tresetom ide piljevina treset i stajnjak pod 3) iskopas rupu stavis na dno rupe mesavinu treseta piljevine i stajnjaka i prekrijes sa malo zemlje jedno 5cm pa onda u na tu zamlju polozis sadnicu a oko nje stavljas pomesan treset i piljevinu tako da sadnica viri jedno 4cm iznad zemlje dobro rukama utabas oko sadnice zalijes i to ti je to

đorđe
17-03-11, 10:24
Hvala Provac!
1) Sadnice još nisam kupio (planiram da uzmem 10-ak komada u rasadniku reva dva,sorta je Duke)
Koji mi onda treset preporučuješ? (ako Mikskaar beli treset nema odgovarajuću kiselost)

dejantmitrovic
17-03-11, 22:16
Jedan od najboljih treseta je litvanski treset ako se dobro secam njegova ph je 3,5

Chille
19-03-11, 22:54
procitao sam celu temu ali nigde ne pise u kojoj godini stize za berbu?

dejantmitrovic
20-03-11, 19:44
U drugoj godini ima malo roda u trecoj vise... itd kao i ostalo voce .

đorđe
28-03-11, 19:39
Jedan od najboljih treseta je litvanski treset ako se dobro secam njegova ph je 3,5

Nabavio sam danas litvanski treset i pise da mu je ph od 3 do 4,5.
Zanima me u kom odnosu se treset meša sa piljevinom i stajnjakom?
Poručio sam danas nekoliko sadnica borovnice (sorta berkley) od economcopa iz Subotice po ceni od 375 din po sadnici plus troškovi dostave pošto su ovi iz revadva rasadnika bezobrazni sa cenama (850 din)

micekeli
04-04-11, 21:34
posadio bih borovnicu u okolini Leskovca pa me zanima dali je neko otkupljuje u tom kraju, ipak je to najvaznije.

futurefarming
12-04-11, 22:31
http://www.agroklub.com/vocarstvo/pomama-za-borovnicama/4620/

bojann
17-04-11, 23:00
Ovako ljudi imam posađenu Jagodu i usput sam nabavio sjeme Borovnice koje sam posadio,sad niče pa čemo da vidimo što če biti-dali tko ima kakva iskustva o tome?

mladen978
25-04-11, 13:40
Postovane kolege forumasi ,
Moje ime je Mladen Jovanovic i imam zasad borovnice povrsine 20 ari u Bajinoj Basti koji je podignut 2008.godine. Po svim preporukama strucnjaka na mojoj parceli nije bilo moguce podici zasad jer je kiselost bila nezadovoljavajuca (ph 6.23, malo humusa i malo ostalih mikroelemenata). Medjutim primenom nove tehnologije u podizanju zasada uspeo sam da zasad dovedem na zavidan nivo. Iz tog razloga sam spreman da svojim odgovorima pomognem svim kolegama koji su zainteresovani za podizanje novih zasada. I jos jedna stvar za sve forumase, za borovnicu su najvazniji voda i velike kolicine piljevine od cetinara jer se najbrze razlaze tako da vam ph vrednost zemlje nije mnogo bitna.
Pozdrav.

futurefarming
25-04-11, 14:01
Još jednom, dobro nam došli kolega!>:({

Koja nova tehnologija je u pitanju, da niste možda podizali zasad na bankovima?
Što se tiče crnogorične piljevine, lako je vama sa 5 pilana u okruženju, moraćemo doći da se malo "ogrebemo" za par prikolica. Lkl{{

Koje sorte imate u zasadu? Pozdrav.

mladen978
25-04-11, 14:36
Nisu bankovi nego smo nove zasade podizali bez zemlje. U redove dubine 40 do 50 cm stavljali smo prvo kore cetinara , zatim poluraspadnutu piljevinu i do povrsine zemlje taze piljevinu. Nakon sadnje ponovo smo sadnice zatrpavali piljevinom i tako smo joj napravili idealan supstrat za rast i razvoj.

Na zasadu imam Duke i Ozarkblue.
pozdrav

dejantmitrovic
26-04-11, 16:14
Dobro dosao takodje .ako sam dobro razumeo (da uprostimo) ti fahticki si zasadio borovnicu u piljevini . Opisi malo ako mozes kakve su sada jesu li u dobrom stanju,kolike su velicine ...

Kod mene se pojavio kao neki crv ili gusenice zute boje sa crnom glavom velicine oko 2 cm a debljine ka mina od hemijske olovke iz korena udje u granu i ide po njoj i grana se susi .tako da sam u subotu isao sa nrel D putem sistema za navodnjavanje i nadam se da ce biti efekta .

mladen978
26-04-11, 21:59
Dobro dosao takodje .ako sam dobro razumeo (da uprostimo) ti fahticki si zasadio borovnicu u piljevini . Opisi malo ako mozes kakve su sada jesu li u dobrom stanju,kolike su velicine ...
Tacno tako. Piljevina stvara humus prilikom raspadanja, a svi ostali elementi se dodaju kroz sistem za navodnjavanje i preko lista. Zasad je dobrom stanju i ove godine je dosta cvetnih pupoljaka vidljivo na svim izdancima. Po mojoj proceni trebalo bi da bude od 300 do 500 kg na onim sadnicama na kojim ostavim rod. Ovo kazem iz razloga sto sam prosle i pretprosle godine zrtvovao rod zarad povecanja zelene mase zbuna. proslogodisnje slike sa zasada mozete pogledati na
http://bbborovnica.blogspot.com/
moj zasad je na 1, 2, i 10 -toj slici
pozdrav

futurefarming
27-04-11, 00:48
dejantmitrovic, bilo bi dobro slikati tog crva pa ćemo videti šta je.

mladen978, jako lepo, uzor za sve nas. Možete li mi reći, kako su kolege zadovoljne sa Nui sortom, pored vojvode ona je moj favorit.>:({

dejantmitrovic
27-04-11, 11:36
Problem mi je ya slike fotoaparat mi je stariji tako da bih morao razvijati film ... tako da mi je to sve komplikovano.

mladen978
27-04-11, 15:49
>:D
Izuzetno dobra sorta, bar se tako kod nas pokazala. Krupni plodovi i stizu rano sto je u celoj ovoj prici sa borovnicom i najvaznije. Mada se i ja slazem sa Vama da je sorta DUKE ipak br. 1

bojann
01-05-11, 08:24
ja posadio borovnicu iz sjemena,evo tek sad niče..3.mj.je trebalo da prva biljčica nikne.radi se o am.borovnici-kentucky.Jednostavno experimentiram,a planiram i sadnju kad naraste.samo neznam s koliko starosti smije prezimiti vani.jer ovo je tako krhko ,nježno..izgleda poput djeteline s dva lista.....

dejantmitrovic
03-05-11, 21:19
Iskreno ja nemam iskustva sa time a koliko se secam sadnice se uvoze stare dve godine i on da se sade.

bojann
08-05-11, 22:35
uvoz,ali opet postoji način da se sadnice stvore..evo moje rastu jako sporo,dok ne narastu za 2-3g.sadim Jagodu.velik su trošak sadnice.ali mislim da ima budučnost i u toj proizvodnji.Nitko nezna a tko i zna neče reči da se iz sjemena dobije biljka,samo treba vremena i moraju bit uvjeti.ta što bi rasadnici radili...

dejantmitrovic
12-06-11, 21:34
http://i54.tinypic.com/2yknyav.jpghttp://i53.tinypic.com/1z68v4n.jpghttp://i56.tinypic.com/64m91g.jpghttp://i54.tinypic.com/2mc62s8.jpghttp://i51.tinypic.com/9r6dme.jpgevo i mojih borovnica slikanih 11.06.2011 inace u cetvrtoj su godini starosti

pepeljac
12-06-11, 23:47
Pozdrav svim forumasima, narocito mom zemljaku Mladenu.Ove godine ce konacno biti neka berbica, ostaje da vidimo kakva ce biti cena.Dal ce se formirati realno ili ce biti kao sa malinom.
Mislim da je gajenje iz semena jalov posao(mada nikada se ne zna), ali kada se zasad ubokori moze se godisnje proisvesti neka kolicina sadnica koje poteraju iz zila .
dejantmitrovic (http://poljoinfo.com/member.php?2458-dejantmitrovic) na kojoj nadmorskoj visini ti je zasad i kada procenjujes da ce poceti berba?

futurefarming
13-06-11, 01:43
Sviđaju mi se klasteri sa treće slike i (ako dobro vidim) dupli kapljači. Mislim da nisam pitao gazda Dejana koje su sorte u voćnjaku(?).

dejantmitrovic
13-06-11, 22:25
Pozdrav svim forumasima, narocito mom zemljaku Mladenu.Ove godine ce konacno biti neka berbica, ostaje da vidimo kakva ce biti cena.Dal ce se formirati realno ili ce biti kao sa malinom.
Mislim da je gajenje iz semena jalov posao(mada nikada se ne zna), ali kada se zasad ubokori moze se godisnje proisvesti neka kolicina sadnica koje poteraju iz zila .
dejantmitrovic (http://poljoinfo.com/member.php?2458-dejantmitrovic) na kojoj nadmorskoj visini ti je zasad i kada procenjujes da ce poceti berba?
neznam tacno za nadmorsku visinu ali otprilike 100-150m

Sviđaju mi se klasteri sa treće slike i (ako dobro vidim) dupli kapljači. Mislim da nisam pitao gazda Dejana koje su sorte u voćnjaku(?).
sorte su brigita i bluecrop,a creva se prvo bila okiten sa kapljacima od4 l na sat pored biljke ali prosle godine bila susa pa cale se uplasio da nije dovoljno pa smo stavili i obicne trake sa druge strane misleci da istera samo do zime ali funkcionise i ovako za sada i nadalje.

Nebojsa Kostovic
14-06-11, 01:36
@mladen978
nadrmorska visina kod mene je 550-600m, ja sam isto zainteresovan za sadnju borovnice, znam za piljevinu i slazem se sa tobom da piljevinom garantovano "popravljas" sastav zemlje koji borovnici treba.Ono sto mene interesuje a sta si pomenuo u postu to je voda.Sta je kod vode najbitnije, kakav sastav vode bi trebao da bude?

aleksandarva
25-06-11, 22:32
http://imageshack.us/photo/my-images/199/image00325.jpg/Pozdrav!!
Borovnica spartak i djuk ukupno 220 sadnica treca godina.
Juce su ubrani i prvi plodovi borovnice.
Bilo bi ih i vise da nije bilo grada tako da sledece godine ide mreza.

http://imageshack.us/photo/my-images/233/image00324h.jpg/

http://i55.tinypic.com/29atysm.jpg

futurefarming
25-06-11, 23:42
Lepo, bili bismo zahvalni i na slikama žbunova. Kako su lastari podneli led?
Jesu mokre od pranja ili kiše?

aleksandarva
26-06-11, 13:57
Mokre su od pranja a sto se tice lastara ima ih i dobro su podnele zimu.
Malo ih je grad unazadio u maju mesecu i naceo je dosta ploda ali nema stete na listovima.
Slika ce biti uskoro samo da se setim da ponesem telefon.
KOja su vasa iskustva sa zalivanjem?
Neki saveti u vezi zalivanja...

futurefarming
26-06-11, 17:39
O navodnjavanju borovnice može knjiga da se napiše. U domaćoj i stranoj literaturi navode se različita iskustva pre svega o količini vodenog taloga i kvalitetu (hemijski sastav vode).
Prava stvar je zalivati kišnicom ili sniziti pH vode na 5-5.5, za početak 25L na 10 dužnih metara (dnevno, u sezoni). Pogledaj i temu -Azotna kiselina- http://poljoinfo.com/showthread.php?947-Azotna-kiselina

aleksandarva
26-06-11, 21:34
vrsio sam analizu vode i ona je:
http://i56.tinypic.com/32zp2d4.jpg

Da li je to ok ili moram jos poraditi po pitanju kvaliteta vode?

futurefarming
26-06-11, 22:58
Voda ti je savršena što se tiče pH. http://i56.tinypic.com/34dq7fc.gif
Je li to izvor, bunar?

Hemijsku sliku vode verovatno imaš kad si radio analizu, bitan je nivo kalcijuma i gvožđa.

pepeljac
28-06-11, 21:38
Krenula berba, evo par slika:
http://img405.imageshack.us/img405/2033/bor1n.jpg%20http://img263.imageshack.us/img263/6628/bor2u.jpg%20http://img861.imageshack.us/img861/7979/bor3.jpg%20http://img692.imageshack.us/img692/5282/bor4.jpghttp://imageshack.us/g/405/bor1n.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/405/bor1n.jpg/http://imageshack.us/photo/my-images/405/bor1n.jpg/

pepeljac
28-06-11, 21:48
http://img405.imageshack.us/img405/2033/bor1n.jpg
http://img263.imageshack.us/img263/6628/bor2u.jpg
http://img861.imageshack.us/img861/7979/bor3.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/5282/bor4.jpg

provac
03-07-11, 21:50
2 Kamiona otisla za holandiju cirka bruto 7.5 tona po ceni od 6,5eur sutra ide treci pozzzzz valjevac borovnica se ne pere nikada..koga zanimaju sadnice prijavite se da bi skupa paorucili inace sadnice su iz holandije icena zavisi od kolicine poruke na PP

nui
05-07-11, 20:37
provac, rspisite se. Koja je to zadruga ili udruzenje? Moze li se jos neko prikljuciti? Koje sorte imate kad je vec otisla prva kolicina? Sta je 6,5 evra, cena u izvozu ili prema proizvodjacu?

Markan
09-07-11, 17:12
Za pocetak,lep pozdrav svima,kako clanovima,tako i ostalima sto posecuju ove stranice..
Pre neko vece sasvim slucajno sam otkrio ovaj sajt gluvareci po netu za informacijama o poljoprivredi.. Citao sam skoro celu noc sto me zanimalo,pogotovu o borovnici,posto vec imam neke poluideje cime bih se bavio...Dosao sam do nekih zakljucaka sa stranica ovog foruma..
Trenutno zivim u inostranstvu,zelja mi je da se vratim u svoju zemlju medju svoje ljude i da se posvetim zemlji koju posedujem.. Ne mastam o nekom bogatstvu ili biznisu vec da od te iste zemlje mogu ja i moja porodica pristojno da zivimo...Unapred sam zahvalan svima sa kojima cu nadam se dijalogovati,izmenjivati ideje,iskustva,planove na pozitivan i korektan nacin...
Pozdrav od Markana sa obronaka Homolja..

futurefarming
09-07-11, 20:46
Dobro došli na forum. Ako su zaključci da je borovnica plemenita voćka kojoj treba posvetiti puno pažnje ali i rada i znanja, na pravom ste mestu.

Markan
09-07-11, 23:09
Upravo tako Futurefarming,nisam se slucajno zakacio bas na ovoj stranici hahahaha.....procitao sam sve od pocetka i mogu reci da sam zaista nailazio na izlaganje raznih iskustava koje su mi dosta iskristalizovale mnoge stvari vezane za uzgoj ove plemenite vocke. Znam da je to prvi mali korak,ali za mene znacajan,ko ne krene,taj nece ni stici!!!
Sto se posla i zauzimanja tice,toga se ne plasim,jer sam pola mog zivota proveo na tom imanju i radio na njemu,ali ne sa ovim mentalitetom i pogledima na nacin proizvodnje i koriscenja onoga sto zemlja moze da pruzi... Iskustvo koje sam pokupio putujuci po svim zemljama Evrope,videci kako oni to rade i koji odnos imaju prema bilo cemu sto rade,me je navelo na ovakvu odluku...Znam da smo mi jos daleko za njima,ali optimista sam i verujem u nas strucni kadar i sposobnost nasih ljudi!!! Mozda sam se malo i udaljio od teme,medjutim smatram da mi nece niko zameriti.....
Veliki pozdrav svima.. do narednog pisanja....

Najmanji
26-07-11, 16:10
Поздрав свима на форуму, посебо онима који учествују у овој дискусији. Доста корисних ствари сам сазнао управо у овој дискусији. Иначе пикирао сам једно имање у близини Аранђеловца и намеравам да га купим и на њему подигнем плантажу боровница. Очекујем да за недељу дана, под условом да у међувремену не падне киша, покупим узорке земљишта и воде и предам их на анализу. Обавестићу вас о резултатима. Оно што сам до сада, у вези са неопходним параметрима и условима, схватио је следеће:

Ph земљишта: 4,5 - 5,0
Ph воде: 5,0 - 5,5
Хумус: 5 - 10%
Надморска висина до 800м
Наводњавање: "кап по кап" и "вештачка киша" (као заштита од мраза)
Противградна мрежа

Ако сам погрешиo у нечему, молим вас исправите ме.

nemanja_st01_58
26-07-11, 21:42
@provac
sa koliko povrsine si skinuo tu kolicinu, koja je sorta kod tebe, koliko berbi imas u toku godine i jel moze bukova piljevina ili hrastvova umesto cetinarske, druga stvar, jel mora piljevina ili moze da sakupe borove iglice iz borovnjaka i sa njima neki sloj zemlje npr 15cm. Ne bi bilo lose ako bi nam neku svoju sliku postavio.
Sta mislis o recnoj vodi za zalivanje, npr planinska reka.

pepeljac
27-07-11, 23:35
Nije bas sve tako "zlatno" sa prodajom borovnice, kupca nije lako naci.Nadam se da ce sledece godine biti bolje.Bitno da je kvalitet tu, evo jedna grana koju je cale greskom pokosio, u neprekidnom ratu sa travom. :)

http://i52.tinypic.com/dqi1hh.jpg

dejantmitrovic
28-07-11, 17:19
Meni danas nudila jedna zena iz udovica da otkupljuje ya ruse krupne po 6 a sitne po 4 evra ali ja sam zavrsio sa berbom ima jos nesto sitno sto cu ostaviti za sebe .tako da ako neko ima jos da bere a nema bolju cenu neka se javi da mu ostavim kontak.

nemanja_st01_58
28-07-11, 19:35
@dejan
koliko si imao roda ove godine, ja ako budem sadio necu vise nego ti oko 20-30 ari pa me interesuje koliki je rod u praksi, sa srnama bolestima i svim ostalim jer apsolutni prinos iz knjiga i nasa srbij su dve stvari :)
pozdrav

maxi-rs
28-07-11, 21:35
^ Kakve veze ima Srbija sa maksimalnim prinosom ?
Ukoliko imas znanje i hoces da ulozis, a prvenstveno da radis, maximalan prinos ne moze da manjka.

Ispadose turci "zemlja obecana" .....

nemanja_st01_58
28-07-11, 21:51
Kako kakve, pa evo ja uradim sve kako treba i treba da berem a ono nama udarili embargo, ili sve krene ok u zemlji kad nastane svetska ekonomska kriza, ili naidju srne i obrste borovnice, a ti ne mozes da naplatis osiguranje jer nemas cime da ga platis i niko ti ne garantuje da ces da ga dobijes. Desi se da bude grada ili poplave ili neke stvari za koju stranci imaju subvencije i osiguranje a cik je ti nadji u srbiji ili milion takvih situacija i zato kazem da je srbija drugacija zemlja sa ljudima, klimom i svim drugim.To ne moze da zna neko dok ne iskusi na svojoj koži, ja sam gajio stoku i to mi je struka ali ono sto stranci rade i sto iz teorije znam ja nisam mogao da postignem a ovo sto pricam zna svaki proizvodjac voca iz srbije pa ma iz kog je reona bio, što rece jedan u postu o kupinama, i ti mozes i konj ti moze i buzdovan ti je dobar ali ti bog neda/ e to je srbija i maksimalni prinosi.
Nemoj da pomislis da ja necu da ulažem u proizvodnju niti da neću da se trudim već samo kažem da treba čovek da bude spreman na sve i da računa sa prosekom pa ako sve bude ekstra onda je na konju :)

futurefarming
28-07-11, 23:23
Ako postaviš ogradu mogu srne da nailaze i češće. Embargo, do juče nezamisliv ali danas..., o tome treba misliti. Ostalo je pitanje, novca i rada, koliko si spreman da uložiš.

maxi-rs
29-07-11, 13:00
uh bre nemanja pa ljudi u americi umiru na ulici jer nemaju da plate socijalno dok drugi imaju privatne bolnice.

To oko embarga je u tvojoj glavi ili si verovatno istraumiran '90tima, embarga nema a svetska ekonomska kriza je SVETSKA a ne srpska.
Ako naidju srne nije ti kriva srbija vec tvoj nonsalantni pristup uzgajanju jer nisi podigao ogradu, isto je i sa gradom. Stavi mrezu i nema grada.
Poplave kod gajenja borovnice nema jer se ne gaji u niskim predelima niti plavnim, bar ne bi trebalo.

Neka ostane post dok kolega pročita pa ću ukloniti off topic. Upišite bližu lokaciju ako nije problem.

provac
29-07-11, 22:34
maxi jel ti gajis borovnicu ili se bavis nekom politikom,svetskom ekonomskom krizom ili si se tek tako nakacio da ubijes vreme,,,ne razumem ove komentare jer covek iz najboljih namera pita sta mu je ciniti jer se verovatno vec opekao pa sad i u jogurt duva .pozzzz

maxi-rs
29-07-11, 22:46
Nije pitao sta ciniti vec je konstatovao sta god da uradi nije dobro jer je u srbiji.

nemanja_st01_58
30-07-11, 00:08
Ne kazem ja da nije dobro šta god da uradim već da se uvek nešto nepredviđeno desi, a savet i iskustvo ljudi koju su u poslu su preko potrebni, pogotovo kada su ulaganja nekoliko hiljada evra ako ne i više. Nego maxi ne reče imaš li nešto od voća ili u kojoj si struci, da vidimo kroz koju ti prizmu gledaš Srbiju >:({

Dosta o krizi, vratimo se na borovnicu.

dejantmitrovic
30-07-11, 13:38
@dejan
koliko si imao roda ove godine, ja ako budem sadio necu vise nego ti oko 20-30 ari pa me interesuje koliki je rod u praksi, sa srnama bolestima i svim ostalim jer apsolutni prinos iz knjiga i nasa srbij su dve stvari :)
pozdrav

Sa nekih 27 ari ili ti 600 biljaka imao sam skoro 300 kg sto je malo ali su bile dosta sitne i nisu bile za izvoz tako da sam davao tu po okolini.Odnosno bulecrop je bas bio dosta sitan cak i presitan na biljkama koje su ponele dosta,a brigita je bila dosta krupnija odnosno u standardima ali ja nje imam manje.Ali takodje znam coveka koji je sa 60 ari imao do sada 900 kg i ocekuje jos jednu berbu oko 400 kg .

@provac
Kako je bilo kod tebe , da li je breba gotova da li si zadovoljan prinosom i krupnocom.

nemanja_st01_58
30-07-11, 16:37
Može li da se koristi bukova piljevina umesto od četinara, jel neko probao?

provac
30-07-11, 18:20
sve osim bukove moze ,,tako su nas ucili i toga se pridrzavamo,,a ja bih ponovo postavio pitanje MAXIJU? jel ti gajis borovnicu ili si samo na ovoj temi da bi tek tako ucestvovao !nije mi jasno,,,svaki komentar je dobrodosao ali treba imati malo razumevanja prema l;judima koji su oprezni jer dosta nam je puzeva,nojeva cincila itd zaharijevih biznisa a, covek nema ni saksiju zemlje,,pun mi je kufer takvih predavaca i prodavaca fora i fazona.treba se obazrivo i detaljno raspitati o svemu pre nego se udje u pricu jer ulozen novac je ogroman,,JA BIH SVAKOME SAVETOVAO KO ZELI DA GAJI KONKRETNO ,,BOROVNICU,, BEZ 1H ( JEDAN HEKTAR) NE POCINJITE PRICU-NE ISPLATI SE.voljan sam svakome obrazloziti ovo moje misljenje i normalno posavetovati i to opet ,,normalno prijateljski,, ali preko tel jer rec je rec a mejl je mejl.pozzz

maxi-rs
30-07-11, 20:32
Kako mozes da me pitas da li gajim borovnicu kad si mi dao broj telefona da te nazovem za sadnice, znaci da ne gajim ali cu sigurno gajiti.
Sta znaci "tek tako" ucestvovati ? Oni koji planiraju zasad ucestvuju tek tako ili sta ?

Znas i sam da je u prici 5,5ha od kojih ne bi sve bilo borovnica, niti imam sredstava da izguram toliko.Maksimalno cu posaditi 2ha sa tim da cu svake godine saditi po 0,5ha.
Kontaktirao ljude sa baplast-mreze.com koji su mi dali cenu od 3,2€ za plastenik (a cenu za protivgradnu moram da pogledam u email) sa sve ringlicama i opsivene.
Sa drugarom sam vec ugovorio da mi ostavlja piljevinu borovine.
Cekam odgovor za cenu cevi.
... eto ja tek tako, a nadam se da ti je sada malo jasnije ?

pozdrav

pepeljac
30-07-11, 23:05
Provac kada vec pomenu telefon, zasto mi se ne javi bar da kazes da niste zainteresovani za moje borovnice, vec mi odbijas pozive?Znam da verovatno nisi ti odlucivao, delovao si korektno za onoliko koliko sme pricali, ali mogao si mi se javiti samo i reci da necete uzimati.

Kada se obraćate samo jednom članu, koristite privatne poruke.

maxi-rs
01-08-11, 21:21
Dobro ajmo ovako, pre nego li narucim sadnice.

Vidim da je kod nas zastupljen Duke a ima i BlueCrop.
E sad, ja trazim O'Neal, Patriot, Reka i Duke.

Zna li neko gde mogu da nadjem O'Neal na prvom mestu a posle ostalo .
Gledao sam nekoliko holandskih i belgijskih prezentacija i nasao sam samo Partiot.
Izgleda da O'Neal nesto nije popularan a ukrstan je za otprilike nasu geografsku duzinu, mora da bude dobro ... ?!

E da je prevoz malo jeftiniji isplatilo bi se da se poruci iz amerike, 2,7€ ispada sadnica od 500-5000 komada ... verovatno preko 5000 jos jeftinije.

futurefarming
02-08-11, 02:14
Uvoz iz amerike NIKAKO, mislim da je čak i zabranjen jer, i pored fitosanitarnih mera, velika je opasnost širenja štetočina, gljivičnih, bakterijskih i, što je najgore, virusnih oboljenja za koje leka nema. Poznato je da kod virusa koji napadaju borovnicu simptomi infekcije nisu vidljivi godinama a o prenosnm vektorima da i ne govorim.

O'Neal ima u poljskoj: http://www.in-vitro.pl/oferta.php?p=8

maxi-rs
02-08-11, 10:47
O hvala na ovom linku, taman sam se uplasio da je nema u evropi hehe

Pa eto ja bi O'Neal, Patriot i vidim da je Chandler zanimljiv.
Sve tri sorte kao i Duke su komercijalne i za to ukrstane.

Za Chandler kazu da ima zno od 20mm u precniku i jedna bobica tezi vise od 2g.
Nastala 1994 a raste 150cm u visinu.Ima produzeno vreme sazrevanja 4-6 nedelja.

Patriot raste 120-180cm u visinu,neophodno je kresanje za formiranje zbunastog oblike, neophodno konstantno zalivanje tokom vegetacije i cvetanja.
Otporna na hladnocu -34 do -40, tolerantna na krace leto (visoka nadmorka visina) ali bolje raste u toplijim predelima (niza nadmorska visina.
Daje prinos 4,5kg-9kg a u posudu od 0,25l staje 49 bobica.Prvo branje je nesto manje 60 bobica u 0,25l ali ipak su vece nego BlueCrop.
Branje pocinje krajem Jula a tolerantna je na niz bolesti ...
(bas su se usrecili vlasnici BlueCrop-a)

O'Neal raste oko 180cm,rana "pustinjska" varijanta (pretpostavljam da nije mnogo zahtevna za vodu ali kao sto znamo kap po kap je obavezno)
Daje prinos veci od 5kg po zbunu,moguce je mehanicko branje.
Izdrzava pemperature od -15.
Potrebno je bar 600 sati temperature ispod 7 stepeni celzijusa da bi dala dobar prinos sledece sezone. (treba joj hladnoca kako bi mirovala i odmorila se)

E sad, interesuje me jel neko narucivao od njih, jer su ponude u malim rasadnickim kontejnerima tako da to moraju biti male sadnice, ali koliko male?

A zbog cega mi ne bi uzimali clonove mladih lastara i pravili nove sadnice ?
Jel probao neko ?

maxi-rs
02-08-11, 15:11
Mozda u srbiji niko nije probao ali je moguce i ljudi rade to.
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/hil/hil-8702.html

Mrzi me da prevodim ali klonirati borovnicu nije nista strano u svetu.
Dakle klon je genetski identicna biljka kao njen davaoc.Ukoliko je biljka spora u rastu ne treba uzimati klon, tako da se klonovi uzimaju samo od najboljih, najnaprednijih biljaka i onih koje radjaju mnogo.
Cloniranje traje od 7 do 20 dana u zavisnosti od vrste biljke.
u svakom slucaju za 10-15 dana eto mlade sadnice visoke oko 20cm.

futurefarming
02-08-11, 22:17
Kome se isplati i ima vemena neka radi. Nije to loše kod proširivanja postojećih većih zasada ali uspeh je upitan, tehnologija ima nekoliko faza a smrtnost jednogodišnjih sadnica velika. Takođe, treba "pogoditi" odgovarajući supstrat za svaku sortu.

maxi-rs
03-08-11, 01:07
Nisam te razumeo kakav supstrat ?Koristi se cloning powder/puder za kloniranje ,odnosno nekoliko hormona koji ce naterati grancicu da pusti korenje.
Postoji procedura za to i nije naucna fantastika.

Ako se "njima" isplati da prodaju sadnice za 5€ zasto se nama ne bi isplatilo da proizvedemo tu sadnicu za 0,5€.
Uspeh u kloniranju zavisi od vrste biljke, inace u vecini slucajeva uspeh je 90% da grancica pusti koren.

Ukoliko je to kalem, klonirenje ne vredi jer ce klon nositi apsolutno iste nukleusne nasledne osobine davaoca tako da ce baza za kalemljenje biti izostavljena.

futurefarming
03-08-11, 21:28
Supstrat za rast ožiljenih mladica.

maxi-rs
03-08-11, 21:57
Vidi ...
Kloniranje je sto nase zene kazu uzimanje pelcera.
Ne grese sto stavljaju "pelcer" pod teglu ali 90% gospodja nema pojma zasto se stavlja pod teglu.To se radi kako bi se povecala vlaznost vazduha a samim tim i vlaznost zemlje sto ce nakon duzeg perioda dovesti do proklijavanja.
E to je kucna radinost.

1)A komercijala je kada se napravi "kutija" sa ramom od drvenih letvica i opsije se najlonom.
Kupi se jedna Metal Halide sijalica jer daje vecinom plavi spektar a to je potrebno za vegetaciju.
Onda se ta sijalica stavi iznad te "najlonske kutije" i to je izvor svetlosti koji je potreban za fotosintezu.
2)Onda se iseku lastari na oko 20-30cm
3)Lastari se iseku pod ostrim uglom kako bi povrsina koja ce biti izlozena hormonima bila veca (pod 45*)
4)Ostavi se veoma malo lisca kako bi biljka bila primorana da uzima vodu preko korena, posto korena nema
ona ce koristiti to malo ostavljenih listova ali ce definitivno poceti da razvija korenski sistem
5)Umoce se oko 2cm u gel ili prasak za kloniranje
6)Zabodu se u medijum koji pre toka dobro nakvasen
SUPSTRAT/medijum
u slucaju borovnice taj supstrat treba da bude kiseo ili ako je supstrat neutralan onda se mora koristiti obicna voda ali pH mora biti ispod 6pH
Neutralan medijum je kamena vuna a kiseo medijum je koje kakvi komposti,sumski kompost itd itd sve sto je ispod 6pH je dobro za borovnicu.
7)Mladice se isprskaju (u slucaju borovnice) obicnom vodom ali sa niskom pH vrednoscu kako bi se napravila vlaznost vazduha iznad 65%
8 )Svetlo drzati upaljeno 24 sata dok mladica ne razvije korenski sistem
9)Vlaznost vazduha odrzavati iznad 65%

Potrebno malo najlona, par metara letvi, jedna MH sijalica a mogu i one neonske ali 6500 oznake.
Prasak ili gel za kloniranje, jedan skalpel i dobra volja .... za nedelju dana eto sadnica borovnice.

sredstva koja sadrze citokain, auksin, ga3 kiselinu i ostale hormone a sluze za kloniranje
Rhizopon
Clonex
RootBoost
Miracle Gro powder
itd itd ali ova prva dva su najpoznatija

http://homeharvest.com/cutstrtrootagents.htm

Evo da editujem post i okacim sliku da ne bi bilo "citao na internetu"
evo jedne kockice od kamene vune i kloning gel OLIVE's koji je blagi uzas i nijedna sadnica mi se nije zakorenila sa njim (cetinari i nesto ukrasnog siblja uzetog od komsije) ali zato Rhizopon ima zakorenjavanje 90% i jace.
http://img838.imageshack.us/img838/1283/cloninggel.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/838/cloninggel.jpg/)

GRIZZLY
04-08-11, 16:41
Pozdravljam sve na ovom forumu zovem se glavom i bradom GRIZZLY i tako me i vi oslovljavajte u buduce naravno ko to zeli.
U ovaj posao sa borovnicom sam usao nakon dugog proucavanja u svemu i svacemu. (posao kojim se profesionalno bavim daje mi dosta vremena za teoretsko proucavanje) Za sad imam posadjeno nesto malo 500 grmova jos ih ne berem nek se malo razvijaju u korenu,imam nameru da posadim jos oko 0.5 h i neki od komsija i kolega mi savetuju da zbog veceg prinosa i normalno zarade u buducnosti (ako je bude bilo) zasad sadim tkz. BEZ ZEMLJE kao u saksije direktno u treset izmesan sa piljevinom 70/30% u korist litvanskog treseta, pa molim sve one koji se duze bave sa ovim a iz ovog sta sam procitao na ovom forumu svi odreda imate jace iskustvo,primam k znanju sve dobronamjerne savete.
Unapred zahvaljujem svim dobronamjernicima!!

maxi-rs
04-08-11, 19:12
Evo i ja sam zainteresovan da cijem tu pricu.

Jel to bez saksija ili u saksijama ?
Imaju li komsije takav zasad ili se to uce na tebi ?
Jesi li nasao negde gde se to radi, mislim negde u svetu gde je borovnica ko kod nas sljiva,domace ? (mada je sljiva iz kine)

GRIZZLY
04-08-11, 19:36
Zdravo zivo .
Nisam vidio ama bas nigdje a negdje sam citao o tome, nisu saksije u pitanju vec u rupe, ali ponavljam da ne poznam materiju dovoljno u praksi, neka logika postoji ali isto mislim da bez malo zemlje bar 10% nebi bilo ok.
Javice se netko vec nadam se sa daleko boljom iskustvom od mene.

futurefarming
04-08-11, 20:06
Pozdrav za novog kolegu, dobro nam došli. Slike polja borovnica u saksiji iz nemačke imate u jednoj od tema, citiraću post kada ga nađem. Gajenje u saksijama je zanimljivo i ima svoje prednosti ali i mane, o tome naširoko diskutujem sa američkim uzgajivačima (i oni koriste forume Lkl{{).

Recept za smešu u saksiji je 80% trula piljevina četinara, 10% treset tipa sphagnum i 10% perlit. Lično bih stavio više treseta i dodao malo zeolita (zbog Mg).

Evo i slika:

Sta Nemac radi kada mu ne valja zemlja a on hoce da gaji borovnicu ?
Pogledajte fotografije dobro

http://i53.tinypic.com/314f3fm.jpg

http://i54.tinypic.com/2iafjgi.jpg

http://i55.tinypic.com/a1oa5e.jpg

http://i52.tinypic.com/30b0ia1.jpg

http://i54.tinypic.com/2wgxkc7.jpg

pole
05-08-11, 09:38
@maxi-rs >:({
Za kloniranje lepo objasnjeno...? kad mi je naj bolje da kloniram aroniju (mislim na vremenski period) mozeli to da se organizujem ovih dana..?HVALA

maxi-rs
05-08-11, 10:20
Najbolje je u vegetaciji.
Bilo sta da hoces da zakorenis je najbolje jos u vegetaciji, moze u plodonosenju ili cvetanju ali manji % uspeha.

GRIZZLY
05-08-11, 12:48
Cestitam ZVEZDI na pobedi ,ali me fudbal omeo u ovom za mene vaznijeg, hteo sam da pitam dali se moze saditi u rupe u zemlji kao u saksije i kojih dimenzija bi rupe morale biti....HVALA

provac
05-08-11, 22:53
gajenjeu saksijama iluzija a tebi future predlazem da se klonis malo tih amera jer su to sve do jednog:lol::lol: narod,svo zlo ovog sveta je poteklo od njih prema tome use i u svoje kljuse
1.gaji zeleni hit ogledno u saksijama -ni miris ni ukus ni slast,, znaci zaboravi
2.skup sport
3.ne dolazi u obzir zeolit
4.kloniranje je super ideja ali za nekoga ko ima 20 god i ima vremena da se zeza ostatak zivota a za ozbiljnu pricu to je po meni cist hobi..jer sta ce se desiti ako ulozis silan novac i cekas 5-6 god i ustanovis da nesto nije ok,,a sta ce biti sa borovnicom za to vreme misli na one koji je uzgajaju pre tebe i vec imaju pun rod ,mislim da nisam protiv ali ja nemam vremena za to zezanje mada sam uspeo da uradim to sto maxi preporucuje ali cisto iz hobija

futurefarming
05-08-11, 23:15
Ne mogu očima da ih vidim ali moram priznati da znaju sa borovnicom a, što kaže jedan kolega, najmanje što mogu je da im kradem znanje.
Gajenje u saksijama nije održivo na duži rok, tu nema sumnje ali kako izgledaju borovnice čoveka koji ih je samo godinu dana negovao u saksijama pre sadnje... ma lepota gledati (nije to samo do saksija već ima svašta-nešto ali da ne dužim).

Izvinjavam se za zeolit, moja greška, mislio sam na Vermikulit.

Vladan.Spas
06-08-11, 21:34
O kom ukusu pricas provac ja pocinjemda se interesujem i za borovnicu

provac
09-08-11, 16:06
ne znam da li ti to mene vladane malo zzzz ili stvarno treba da ti objasnjavam..pa kako kavog je je ukusa jer imas milion primera npr paradajz iz baste i iz plastenika,, svo voce gajeno vestackim ili ti nasilnim putem je bez slasti i ukusa ili ti nekog mirisa ,arome ili kako god ga nazovi,,probaj pa ces se uveriti...odgovor na futureovo razmisljanje,,,samo ti kradi znanje ali se plasim da je to cisto gubljenje vremena niko ti nece prijatelju moj na svetu otkriti neke pojedinosti ili ti tajne u proizvodnji necega a da je za dzz ,ne zavaravaj se,,a jedna od najbitnijih stvari na koji si zaboravio je priroda i prirodno okruzenje ili ti habitat,,,jer mi smo imali par predavanja od americkih uzgajivaca koji su ljudi stvarno za primer u celokupnom procesu od proizvodnje do prodaje ili prerade,,ali tog istog coveka kad upitas ? a kakova je situacija i severnom delu amerike on ti jednostavno kaze ,,ne znam,,ne zato sto nece da kaze vec sto stvarno nezna , a nezna zato sto je njihov mentalni sklop tako programiran da su ih sveli na tri vijuge,,da jede, vrsi nuzdu i jednu vrstu posla da radi ,,sve ostalo je je za njih fenomen,,pa da im nije otisao tesla tamo i danas bi bili u mraku.mani se ti moj prijatelju njih i njihove price ,,svo zlo ovoga sveta je poteklo odande i sida i svinjski i priciji grip i antraks i modifikovana hrana,,,,meni je davno jedan tvoj kolega koji je bio u godinama dao jedan prost i dobar savet,,drz se svog okruzenja,,nemoj puno pametovati ,,tada je mislio ne uzgoj sljiva ali mislim da se to na sve odnosi ,,mislim biljnu proizvodnju,,ako ces vec da se malo skolujes dosta toga mozes da naucis i od cileanaca ali opet ja staru pricu tvoja klima i tvoje podnevlje su jedno ..pozzzzz

maxi-rs
10-08-11, 19:15
Izvinjavam se ali moram da demantujem kolegu provca.
Naime kloniranje nije gubljenje vremena jer vecina sadnica koje kupujete dolazi na taj nacin jer se na
taj nacin kopiraju sve nasledne osobine.

Ukrstanjem dve homogene vrste dobija se hibrid i ta generacija se oznacava sa F2 od eng. Filial sto znaci
potomsto-naslednik-dete.
F2 generacija nije homogena i ima nasledne osobine oba roditelja, ali ako je to ukrstanje napravljano kako bi
se poboljsao ukus a zadrzao prinos onda se mora naci biljka sa pribliznim osobinama koje zelimo da dobijemo pa
se u zavisnosti od naslednih osobina ponovo ukrsta sa jednim od roditelja.Naravno postoji mnogo nacina za
razmnozavanje biljaka tako da i nacin ukrstanja zavisi od toga ali selekcija medju njima i princip stabilizacije nove sorte je isti.

Dakle ukoliko se ta novopronadjena biljka koja ima zadovoljavajuce osobine zbog kojih smo i pravili ukrstanje
zeli ukrstiti i dalje stabilizovati mora se napraviti klon.
Zapravo biljka se krese i pusta u rast kako bi pustila sto vise grancica koje ce postati klonovi.
Klon ima apsolutno sve nasledne osobine kao davaoc tako da nema sta da krene naopako (kako kaze provac).
Na ovaj nacin je tesko izgubiti osnovu od kojih se napravila ta nova sorta, poneke biljke od kojih se dobija nova
sorta vrede i po nekoliko desetina hiljada eura, u principu to su klonovi a takve biljke sluze da bi se napravila nova sorta.
Primer, borovnica koja je selektovana i daje enormno velike prinose ali joj je ukus ili boja ili ili ne bas najbolji pa je
potrebno poraditi na tome kako bi se dobila jedna nova i kompletn sorta.

Izvini provac ali morao sam, prvo sto sam stariji duplo od tih 20 godina koje pominjes, drugo zato sto nema sta da
krene naopako, trece zato sto ti kupujes klonove iz evropskih rasadnika i cetvrto nikada ne pricam i ne savetujem
ukoliko ne baratam 100% sa materijom o kojoj pricam. Lkl{{

Dakle, kloniranje je i vise nego isplatljivo, radi se veoma lako ali srpski poljoprivrednici nisu vicni novim metodama i
tesko ih prihvataju, zato se sadnice borovnice uvoze u srbije a ne proizvode se u srbiji....iako je sistem dobijanja
sadnica veoma jednostavan.

DULEmajstor
11-08-11, 11:19
Ma ljudi namojte se zamajavati tom borovnicom .
Velika su ulaganja , dugo se ceka i strepi , a cena samo pada , pada , pada . . .
ZA koju godinu bice ista prica kao i sa malinom ,kupinom , visnjom . . .

Mnogo bre veliki rizik drugari. . .

Vilamet 2002
11-08-11, 12:09
Pokušao sam da ožilim reznice borovnice i nisam uspeo. Koristio sam IBA, ali sam unapred znao da su male šanse jer sam kasno uzeo reznice. Pokušaću opet.
Međutim, dok ih ja ožilim, pa napravim trogodišnju sadnicu, pa posadim, pa sačekam 5-6 godina za pun rod, prošao voz. Pitanje šta će se desiti sa tržištem.
Trenutno imam 20 ari borovnice posađene 2006. godine i zasad je u dobrom stanju (kasnije sam posadio još 10ari, ali nisam uspeo, taj zasad sam uništio). Ako budem širio zasad, a to planiram, ukoliko napranim finasijsku konstrukciju, ići ću na trogodišnje sadnice.

futurefarming
11-08-11, 14:02
Cene paduju zahvaljujući poljacima, oni svesno idu ka hiperprodukciji a proizvodni vek plantaža je 25 godina minimum. Sledeća sezona će biti dobar pokazatelj u kom pravcu cela priča ide.

provac
11-08-11, 21:23
maxi samo si sam sebe demantovao ,,ja nemam sta da ti kazem osim da si prepisao sve ono sto sam i ja rekao ali svejedno mozda si ti malo strucniji...rto sto ti sada pises je isto kaso kad bi mi srbi hteli da izmislimo mercedesa...mislim da ti je sada malo jasnije ako nije onda cu ti pojasniti ,,ako ja sada posadim odredjen broj sadnica i u roku od 5 god dodjem do punog roda i u narednih par godina uzmem dobre pare a, tebi sa reznicama treba duplo vise vremena ,,e dotle ces uci u pricu kao i sa malinama prema tome ja nisam rekao da je nemoguce klonirati vec da je vreme novac i kao u svemu ko pre devojci ...a ti samo kloniraj i uzivaj a dotle ce neke druge biljke uzeti primat u odnosu na ove sada..pozzzz

maxi-rs
12-08-11, 20:06
Voleo bi da iznosis cinjenice a ne misljenje ukoliko zelis da doprineses kvalitetu ove teme i svom kredibilitetu.

Dakle, veoma malo ljudi moze da zasadi 1-3 hektara u jednoj godini, pa i ti imas samo jedan hektar ako i toliko.
Ukoliko se radi odrziva proizvodnja kloniranje borovnice je extra potez.

Covek ima novca da posadi 0,5ha ove godine zasad od 3god stare borovnice koja je visoka oko 50cm.
Sa svake sadnice se moze uzeti grancica koja je 20cm.
To se radi u prolece a posto zakorenjavanje traje 10tak dana to znaci da ce ostalih 180 dana taj klon od 20 cm biti u vegetaciji, odnosno dostici visinu od bar 30cm.

Sledece godine covek zasadi novi zasad od 0.5ha i ponovo uzme klonove sa novog zasada.
Te godine ce uzeti klonovi predhodne godine biti visine kao i prvi zasad (50cm)

Dakle trece godine se ne mora investirati 5000 eura u sadnice za nov zasad od 0,5ha
takodje ne mora se dati ni sledece godine 5000 eura za nov zasad od 0,5ha jer smo dva puta uzimali klonove

U cetiri godine podigli smo zasad na 2ha za 10 000 eura
U toj 4toj godini vec stize rod sa prvog zasada a ponesto i sa drugog.

U svakom slucaju ako covek finansijski ne moze da dize zasad po godini veci od 0,5ha onda mu je bolje da po ceni 1ha digne zasad od 2ha.

Treba li jos malo da ti objasnjavam ili si uvideo da je tvoja prica neosnovana.
Podsecsas me na dete kada zelis da mu pokazes kako da napravi bolji zamak od peska a ono posne da se bacaka i udara nogama i rukama o zemlju jer misli da ces da mu razrusis zamak a ne da mu pomognes.

provac
12-08-11, 23:41
maxi ogromna je razlika izmedju onoga sto ti pises i mastas i igras se sa peskom i onoga sto ja kao proizvodjac ZNAM a ne lutam kao ti,,kao prvo ti ne mozes da kupis sadnicu od tri godine(ne potcenjujem ali sadnica od tri godine je neisplativa za pocetak ovog biznisa jer je preskupau startu) i da sa nje skines jedan lastar vec kupujes sadnicu od 2 god i tek posle godinu dana mozes sa nje da skines lastar i da ga ozilis,,pod 2 ja jos nisam video te tvoje carobnjacke sposobnosti kojima ti uspevas da ozilis reznicu za deset dana? pa ti bi onda bio najbogatiji covek na ovom prostoru-osim ako nemas neke tajne lilule kojima to mozes.pod 3 reznica se oziljava na jesen a ne na prolece ako vec neznas onda pitaj.pod 4 ja licno imam prijavljen i registrovan 1h ili ti precizno 96 ari pod borovnicom i ovde su bile slike mog zasasda koje su sa promenom sistema na ovom forumu nekim cudom nestale,,ali cu se potruditi ovih dana da ih ponovo postavim da vidite i uverite se kako treba da izgleda zasad za udzbenik(to nije moje misljenje vec ljudi koji su u postupku otpocinjanja bavljanja ovom vrstom vocke i koji su obisli razne zasade)poz i ja kad nesto ne znam ja pitam ,bar mi je takav princip u zivotu jer kad god to nisam primenio mnogo me je kostalo.

futurefarming
13-08-11, 00:32
Slike nisu nestale već stoje u drugoj temi::

Zasad našeg kolege sa foruma -provca-, samo napred i svaka čast još jednom :D

http://thumbnails6.imagebam.com/10691/8ac236106900211.jpg (http://www.imagebam.com/image/8ac236106900211) http://thumbnails12.imagebam.com/10691/44078d106900286.jpg (http://www.imagebam.com/image/44078d106900286) http://thumbnails28.imagebam.com/10691/a74b01106900362.jpg (http://www.imagebam.com/image/a74b01106900362) http://thumbnails25.imagebam.com/10691/74e3d6106900492.jpg (http://www.imagebam.com/image/74e3d6106900492) http://thumbnails25.imagebam.com/10691/7be965106900587.jpg (http://www.imagebam.com/image/7be965106900587) http://thumbnails33.imagebam.com/10691/b2676b106900760.jpg (http://www.imagebam.com/image/b2676b106900760)

Za pregled ostalih slika klik na http://poljoinfo.com/images/buttons/viewpost-right.png u citatu.

Kad već pričamo o tome, koliko koštaju trogodišnje (dvoipogodišnje, troipogodišnje) sadnice?

maxi-rs
15-08-11, 20:05
Prvo lep ti je zasad, i to izgleda da si krenuo sa sadnicama od 1,5 do 2 god starim sadnicama ako ti je ovo druga godina od presadjivanja.
Ti nadji po vcelicini gde su tvoje borovnice na ovoj slici, koje trebaju da su u cetvrtoj godini.

http://www.watersblueberryfarm.com/images/nathanindex.jpg

Dakle, nemam pojma od koga si dobijao sadnice ,po kojoj ceni i koliko su ti rekli da su stare.
Pitao sam te privatnom porukom oko sadnica i cene.
Rece da zavisi od kolicine, ali ne i cenu.
Pitao sam koje sorte imaju ali nisam dobio odgovor.
Pre deset dana ili vise , rece mi da ces tacne cene dobiti za 2-3 dana, nikad odgovor poslao nisi.
Moj zakljucak je da ti taj neko prof.dok ili sta je vec preterano puni glavu i da verovatno nabavka sadnica a i tvoj zasad zavisi od tog nekog prof ili dok.
Takav odnos mi se u startu ne svidja i ispao si neozbiljan bar po nekim mojim kriterijumima u poslovanju.
Znajuci da je borovnica poprilicno nova kultura u Srbiji, tvrdim do jos uvek nema eksperta za borovnicu u srbiji vec onih koji manje ili vise znaju o njoj , u te grupe ukljucujem i tvog tutora prof.
Mislim da necemo saradjivati po pitanju nabavki sadnica jer sam malo explozivan kad me vozaju u poslu pa bih zeleo da izbegnem moguce neprijatnosti ali hvala ti na pomoci.

2) Kako mislis da tin pokazem nesto sto je zakorenjeno za deset dana?
Ocekujes da ti na klonu pise datum ili ces da mi verujes da je to za deset dana ?
Mozda je najbolje da koristis engleski i proveris zemlje gde se borovnica gaji u stotinama i hiljadama hektara pa proveris iskustva farmera ...

3) SVE biljke se zakorenjavaju u prolece.
Taj koji ti je rekao da se to radi u jesen nema veze sa zivotom, pogotovo za biljke koje imaju plodove.
Kad ti on zakoreni grancicu, koja ima mali i nejak korenski sistem , neka ti je on i zasadi napolje gde zima ide za mesec dva, pa da vidimo procenat uspesnosti zakorenjenih biljki u prolece i u jesen.

4) Zasad ti je dobar, proveri kako izgledaju zasadi iste starosti po svetu pa uporedi ... nema potrebe da ti neko odavde kaze jel dobro ili ne .videces sam.

Po meni zasad tog uzrasta treba da izgleda ovako da bi bio za udzbenike i verujem da ga nije nadgledao expert iz srbije.
Mada je ovo moje misljenje i veoma irelevantno ali eto da malo vidimo kako isti zasadi izgledaju u svetu.
http://www.borowka.pl/photo/plantacja05.jpg

Starost biljke

Visina biljke

1 year old (http://www.watersblueberryfarm.com/images/nathansmall5Layer1.jpg)
1 godina

15" -20" tall
(37cm-50cm)

3 year old (http://www.watersblueberryfarm.com/images/nathanburlap5Layer1.jpg)
3 godine

3' - 4' feet tall
(90cm-120cm)

4 /5 year old (http://www.watersblueberryfarm.com/images/nathanextralarge5Layer1.jpg)
4-5 godina

4' - 5' feet tall
(120cm-150cm)

futurefarming
15-08-11, 22:52
Zasadi u svetu su šareni, američki daleko najbolji a poljski i čileanski uglavnom gori nego prosečan zasad u Srbiji. Maxi druže, uz svo dužno poštovanje, ali daleko je zasad sa slike od idealnog (tj. za udžbenik).

GRIZZLY
15-08-11, 23:44
Pozdrav svim uzgajivacima borovnice naravno i ostalima ! Uskoro putujem na duze putovanje na daleki istok. Japan, Kina,J.Korea i ostale zemlje pa ako mi posao dozvoli mozda cu i doznati neko njihovo iskustvo u uzgoju borovnice tamo gde je ima.
Posadio sam 40-tak ari i planiram jos pa sam uplatio jos 1200 sadnica, ali me kuci nece biti u vreme sadnje pa me interesira sta joj se moze nepozeljno desiti ako ostane u saksijama skoro godinu dana.kako se ponasati sa sadnicama. Unapred veliko HVALA

provac
21-08-11, 22:32
meni je licno i draqgo da da se ljudi poput takvih kao maxi upustaju u diskusiju oko borovnice ajos nemaju ni saksiju borovnice pa ja takve rado nazivam ,,zaharijevcima,,maxi meni je drago sto si ti posisao svu pamet ovoga sveta ali preko interneta a to ce ti biti od velike koristi kada budes usao u taj projekat ,,ali malo juce,,
pod 1)ti uoppste nisi relavantan da komentarises moj zasad i da ga uporedjujes sa tamo nekim sa neta jer se u borovnicu razumes kao marica u krivo drvo
pod 2)slike mog zasada su od jeseni 2010 a sada je 2011
pod 3)zasad na slici koju si ti prikazao je najmanje stariji od mog 3god sto se i vidi po debljini stabla ili ti pruta
pod 4)drago mi je sto ne saradjujem sa tako teskim i nerazumnim ljudima koji su posisali svu pamet sveta jer je ocigledno da ti nisu potrebni ljudi koji imaju visegodisnje iskustvo u gajenju borovnice i koji ti savetima mogu pomoci -a to ce te skupo kostati -jer si ocigledno sam sebi dovoljan
pod 5) ne lupetaj ko otvoren prozor da u srbiji nema strucnjaka za borovnicu vec ako nisi upucen onda se prvo informisi pa onda prica-a ne napamet
pod 6)nisam ti poslao cene, kao sto ih nisam nikome ni poslao, jer su ljudi bili na odmorima pa se cekalo da se prijave. sto vise odgajivaca cime bi cena bila jos povoljnija- a posto si ti ,,zaharijevac,, ti ces vec naci neku shemu da kupis sadnice, ali se odvec plasim da ces proci kao mnogi koji su pametovali i svemu sto na netu pise verovali,,,ili ces kupiti negde na pijaci - ko zna
pod 7)sada i da zelis da kupis sadnice preko nas neces moci jer si mnogo arogantan i nekorektan ,, pa cak i da ih platis po duploj ceni -nece moci..:lol:
pod 8)cisto za tvoju inf ja sam uspeo da proizvedem sadnice i to na nacin koji sam ti opisao i sada imaju oko 20 cm a kako? to nikada neces saznati.

odgovor za ,,grizlija,,..: je da sadnice komotno mogu u saksijama sacekati prolece. stim da budu u nekoj prostoriji ili mogu caki i napolju ali pod uslovom da se prema njima ophodis kao da su posadjene,,,znaci redovno zalivannje do proleca,,nake nase kolege su uzele visak sadnica koje ima i danas dani od 2008 god stoje u saksima i uopste ima nista ne nedostaje cak su imali i plodove.pozzz

maxi-rs
22-08-11, 18:24
futurefarming, mozda nije najbolji zasad ali sam se odusevio nacinom orezivanja i formiranja.
Definitivno postoji razlika izmedju prikazanog zasada za koji provac tvrdi da je za udzbenike a ustvari je za slikovnicu.
Nisi mali, vidim da znas engleski pa bar mozes da prics sa drugim uzgajivacima u svetu i da uporedjujes, samo nemoj reci da je provcev zasad za udzbenik :D

provac, covece sta je bre sa tobom ? ? ?

imas najbolji zasad u srbiji koji je za udzbenike!
saradjujes sa najvecim expertima za borovnicu u srbiji!
imas najpovoljnije cene sadnica u srbiji!
tvoje trogodisnje iskustvo u gajenju borovnice ne moze da se poredi ni sa jednim drugim izvorom informacija o borovnici!

nije problem covece, nije problem i sve je kako ti tvrdis , samo nam se skini s' .... i tom demagogijom !
strasno koliko si slep kod ociju.

futurefarming
22-08-11, 22:00
Verujem da će Srbija uskoro dobiti najbolje plantaže.

GRIZZLY
23-08-11, 08:39
"Provac" hvala ti druze na savetu, sadnice ce mi biti na otvorenom ali velikim delom dana u hladovini bez direktnog udara vetrova, vode ce imati dovoljno pa ako ce da rastu neka rastu,a reci mi molim te dali im je potrebno neko umjetno djubrivo. Jos jednom veloko HVALA !!!!

provac
28-08-11, 22:00
Maxi ja nisam tvrdio da je moj zasad najbolji u Srbiji vec da je za udzbenike po onome sto sam video po srbiji ,a obisao sam sve zasade ,pa ja prema tome tvrdim a i svi koji su bili da vide moj zasad da je za udzbenike po urednosti i odrzavanju jer ja konkretno ne izlazim iz zasada(a verovatno bi bio mnogoooo mnogooo bolji da sam imao tj da sam dobio ono sto sam platio i da sam znao ono stro danas znam ) i odrzavam ga bez obzira na vremenske prilike i rucno i masinski ,,tako da se sa te strane ponosim njime ,a sigurno ima i boljih u svetu, ali ja se ne kitim tudjim perjem kao ti sto se kitis tudjim slikama, jedva cekam da vidim tvoj zasad pa da se pohvalis njime a ne tudjim,,prema tome nemoj se hvaliti time sto si procesljao po internetu sve o borovnici a tek si juce poceo da se bavis time a ja vec 4 god kontaktiram i sa nemcima i sa cileancima i italijanima i poljacima i samo da znas da nije sve tako ruzicasto kao sto je na slikama,,uostalom zasto je nasa borovnica ove god bila 6,5 eur a poljska 1,6eur to ti je uostalom parametar kvaliteta(poljski uzgajivac dobija kompletnu finanansijsku podrsku od drzave , kod nas imas samo drsku )poz za sve buduce uzgajivace i one koji vec to jesu.Za grizlija odgovor :ne znam kada ces dobiti sadnice jer se one tretiraju u zavisnosti od doba god,,u svakom slucaju ja cu ti se javiti ili se ti javi putem pp kad ih dobijes pa cu ti reci cime ih tretirati u zavisnosti od peroida ,,pozzz

GRIZZLY
30-08-11, 19:38
Hvala Provac na pomoci sadasnjoj i u buduce ako mi bude trebala a coveku uvek nesto treba.
Sadnice mi dolaze u mart/april 2012 i bit ce dvogodisnje kao i obicno.
Ja se momentalno nalazim u Omanu a za par dana idem za singapur pa negde dalje u sva cetiri pravca pozdravljam vas sve skupa i zelim vam i hladnu i toplu zimu a ja cu je negde provesti na dalekom istoku

stojancicivan
12-09-11, 12:52
ja cu vam svima ostati kratak za inf gde i kako kupiti sadnice jer smo nas nekolicina istupili iz zadruge u belanovici preko koje smo to i nabavljali inace zadruga se samo zvala zadruga a njom je dirigovao jedan veliki prevarant zvani ivan djuknic tako da vam srdacno preporucujem da se tog coveka manete ili bilo sta imate sa njim.mi smo u toku osnivanja nase zadruge i mi smo porucili za nase clanove sadnice koje ca nas kostati duplo manje nego preko pomenutog prevaranta tako da ne bih da vamunosim zabunu jer mi imamo i clanove koji se time bave vec 5god pa cekam da vidim kakave ce biti sadnice pa cu vam onda na osnovu naseg iskustva preporuciti gde i kako a dotle strpljenje, tp ce biti za par dana pa tako da mozete da se strpite.inace preko bivse zadruge su nam prodavane sadnice stare 16 -17 meseci kao trogodisnje i placali smo ih po 5 neko i po 5,2 eura a sada nam stizu sadnice negde oko 3,2 e i to prave dvogodisnje.pozzzz

Kakvo je sada stanje sa nabavkom sadnica i plasmanom, pošto vidim da je ova tema "malo" stala?
Ima li neke nove zadruge a da nije belanovačka, kako doći do sadnica, po kojoj ceni, gde ide plasman, ima li koja slika o stanju borovnice na tvojoj parceli.

Pozdrav!

German hunting terrier | Jagdterrier