Borovnica

Odg: Borovnice

veze sa Belanovicom sam imao do subote 13.ovog meseca kada smo nas 15 tak napustili tu privatnu zadrugu koju vodi ivan djuknic (inace kopija zaharija) i sada osnivamo sopstvenu zadrugu u kojoj nece biti direktora i lopova koji su doveli zadrugu u minus od 10.000,00 eura i koja ce raditi po principu svi za jednog jedan za sve i u kojoj ce saki clan imati svoje zaduzenje, inace ako si bio na skupstini ja sam dragan nedeljkovic a na forumu sam provac po lokaciji gde mi je zasad.o cenam ne mogu da ti pricam putem foruma jer ce mnogi ljudi reci da su to lovacke price a ja to ne bih.borovnica mi je u perfektnom stanju i imam lastare koji su dostigli visinu od skoro 2m a inace mi zasd borovnice prati Dr Aca Leposavic jedini covek koji se razume i zna oko borovnice u srbiji i njemu dugujem veliku zahvalnost jer omam u komsiluku ljude koji su pratili djuknica -katastrofa.ljudi kad resdite da sadite tu biljku zaobidjite Belanovicu sto kilom u krug - moj savet .pozzzzzz
 
Kao sto sam ranije i napisao najveci problem za uzgoj borovnice je voda.Dakle zemljiste se zakiseli tresetom,borovim iglicama,sisarikama,piljevinom.Voda je pretezno izmedju 7-9 ph vrijednosti i vremenom ispire zemljiste gdje je posadjen nasad borovnice,to se nekako popravlja ureom,ali vremenom i zemljiste postaje neprikladno za rast i donosenje plodova.Uz vece nasade potrebno je napraviti bazene u koje se sipa dusicna(nitratna) kiselina 56%,koja se mijesa sa odredjenom kolicinom vode,da bi se voda razblazila na vrijednost 0d 4-5 ph vrijednosti.Tek tada se vide prvi znaci roda na sadnicama,a ne pojedinacni grozdovi.Kad pogledate slike u Holandiji njihovi nasada borovnica,onda se tek uvjerimo da mi nemamo ama bas nista.Kod njih se ne moze vidjeti jedno stablo da ima rod ispod 25 kg,a ko je u ovim nasim krajevima ubrao 2-3 kg.taj je super prosao.
 
dadoxxi jel ti gajis borovnicu ili dsi to samo negde cuo sto si napisao.molim te ne iznosi pausalne ocene jerr mi vec imamo kolege koji su na 4godisnjem zasadu imali po 5kg plodova .toliko
 
Gajim i ja borovnicu.To sto sam napisao radi se svugdje u svijetu,a najvise u proizvodnji borovnioce,kao i u proizvodnji gerbera u zatvorenom prostoru koji sluze za rezanje.Uz borovnice imam manje plantaze aronije,kupine,tajberija,maline wilamet,maline polana i nesto joste,ribizle,ogrozda i brusnice.
Post je spojen: [time]1290707444[/time]
_________________________________________________
provac je napisao(la):
dadoxxi jel ti gajis borovnicu ili dsi to samo negde cuo sto si napisao.molim te ne iznosi pausalne ocene jerr mi vec imamo kolege koji su na 4godisnjem zasadu imali po 5kg plodova .toliko
Ko ubere 5 kg na 4.godisnjoj sadnici super je,jer ne uspije preci sadnica metar i nesto visine za te godine.
 
Odg: Borovnice

Poštovani korisnici foruma,gospodin Dragan Nedeljković je na poslednjoj Skupštini zadruge "Prima-borovnica" predložen za isključenje iz zadruge jer je svojim postupcima nanosio štetu po zadrugu.Njegove ocene o radu zadruge nikako ne mogu biti objektivne."Prima-borovnica" iz Belanovice je zadruga sa najboljim konceptom gajenja borovnice u Srbiji,koja poseduje najveće površine pod borovnicom(preko 30 hektara).Prodajna cena kilograma naše borovnice je ove godine dostigla 9 i 8.2 evra,proizvođaču je ostajalo čisto 5.10 evra po kilogramu.Posedujemo potpuno formiran krug delatnosti,od nabavke najkvalitetnijeg uvoznog sadnog materijala do proizvodnje i obezbeđene prodaje ploda po najvišim cenama.
 
Odg: Borovnice

Prima-borovnica

kako bi bilo zemljace da nam se predstavis , da nam malo nesto o sebi napises , ko si, sta si , koliko zasade imas itd. a ne prvi kometar pa napad na coveka ?

Nije red

Mi smo ovde neutralni i volimo da cujemo misljenje od svih polj proizvodjaca.
 
Odg: Borovnice

Pozdrav proizvodjacima borovnice.Imam jedno pitanje ili nedoumicu..hteo bih nesto da posadim na svom placu u okolini Grocke (to je mesto na pola puta izmedju Bgd-a i Smedereva).Plac mi se nalazi na vrhu jednog brda,na oko 200m nadmorske visine,prostire se pravcem sever-jug,imam vode na placu (bunar 7-8m dubok,sa otp.1,5 m3 vode u njemu),bunar je na sredini placa.Plac je velicine 24 ari,i u blagom je padu..Radio sam analizu zemljista,pre 10 dana: Ph (6.6) ,CaCO3 (0),Humus (3.23), Azot (0.16),Fosfor (7.32),Kalijum (11.5:cool:..Rekli su mi da je zemljiste`neutralne reakcije`,da li je moguce gajiti borovnicu na takvom terenu?I gde da nadjem zasad (ako je moguce gajenje borovnice),t.j gde vi nalazite piljevinu od smrece da bih povecao kiselost zemljista..i da li moze da se koristi piljevina nekog drugog drveta?Pozdrav i izvinite na dosadi!
 
Zdravo provac, ja sam nov na ovom forumu, imam zemlju 1ha i citam puno o borovnicama, citao sam koliko kosta sadnica,kazu 5evra u Belanovici, koliko je stara ta sadnica, koliko treba za 1ha i koliko kosta takva ista sadnica u EU.

Sta forumasi znaju o zadruzi borovnice u Belanovici, koliko ima zadrugara, koliko godisnje imaju tona plodova,..kakvo je uopste iskustvo sa tom zadrugom.

Ja sam iz Topole i jedan vocar mi rece da je neki Djuknic zavio u crno zadrugu ili seljake u Jarmenovcima, da li je Ivan Djuknic iz Belanovice taj Djuknic koji se spominje oko Jarmenovaca,..
ako neko ima informacije neka napise nesto o tome,..
 
Odg: Borovnice

Dejane ja sam nov clan iz Topole sam, imam zemlju 1ha, i interesuje me sve o borovnici. U vezi podsticajnih sredstava kazes da Ministarstvo daje 800000 po hektaru za borovnicu!! Jedan uzgajivac borovnice mi rece da mu nisu dali nista a ima dve godine od kako je predao za ta sredstva. Ako je to tacno onda tu nesto nije u redu sa tvojom promocijom. Mozes malo da pojasnis kada je neki clan zadruge iz Belanovice dobio sredstva za zasad i iz koje godine.

dejantmitrovic je napisao(la):
Ja sam takodje povremeno u kontaktu sa acom kada zapne recimo prosle godine mi napao neki pauk zeleni , preprosle godine mi napao botritis i tako ... aca deluje ok i mislim da je dosta strucan za jagodicasto voce gde spada i borovnica.
Ti u sustini ostani zagrejan samo nemoj da okolisas previse sacekaj jos ovu godinu pa odlucuju ides u ivesticiju ili ne imaj na umu da ministarstvo ove godine cinimi se daje 800.000 po hektaru .
Post je spojen: [time]1291022288[/time]
_________________________________________________
Ja sam novi clan, iz Topole sam, imam 1ha i raspitujem se o borovnici gde god mogu. Cuo sam za zadrugu iz Belanovice. Da li ste vi iz te zadruge. Koliko clanova imate, na nekom forumu je pisalo da je iz te zadruge izaslo 15 clanova. U Topoli ima zadruga i zadrugari retko izlaze odnosno izpisuju se. Nikad nisam cuo da je zadrugar naneo stetu zadruzi. O cemu se tu radilo kazite ako mozete.

Kada sam vec tu ,koliko kosta sadnica kod vase zadruge, odakle je i koliko je stara, Zeleo bih da znam i ko je pedsednik te zadruge i gde je pre radio i da li i on ima zasad borovnice. Poz Topola

Prima-borovnica je napisao(la):
Poštovani korisnici foruma,gospodin Dragan Nedeljković je na poslednjoj Skupštini zadruge "Prima-borovnica" predložen za isključenje iz zadruge jer je svojim postupcima nanosio štetu po zadrugu.Njegove ocene o radu zadruge nikako ne mogu biti objektivne."Prima-borovnica" iz Belanovice je zadruga sa najboljim konceptom gajenja borovnice u Srbiji,koja poseduje najveće površine pod borovnicom(preko 30 hektara).Prodajna cena kilograma naše borovnice je ove godine dostigla 9 i 8.2 evra,proizvođaču je ostajalo čisto 5.10 evra po kilogramu.Posedujemo potpuno formiran krug delatnosti,od nabavke najkvalitetnijeg uvoznog sadnog materijala do proizvodnje i obezbeđene prodaje ploda po najvišim cenama.
 
Odg: Borovnice

eto vam dokaza da ne ukazujete poverenje ljudima koji su privatizovali zadrugu u belanoivci i koji se na svaki nacin bore da i dalje prljese ovaj dosta ojadjeni narod.svaka inf koju sam vam izneo je sto posto tacna sto se moze i proveriti.a izmedju ostalog vreme ce pokazati svoje pa ce se videti ko je u pravu.sta dalje da vam pricam ako se zna da su nam sednice od 16 -17 meseci prodavane kao trogodisnje i to po ceni od 5.00 do 5,2 eur i to clanovima zadruge onda vam je sve jasno .prevare na sve strane.tacno je da se borovnica izvezla po 9.2 e eur a da su clanovi na kraju dobili 5,2e , e a se vi upitajte gde je 50 posto novca otislo , a da vam samo skrenem paznju da je treca tura otisla i do danas dani nije naravljena kalkulacija , a izgleda da ce ljudima biti islaceno po 2,2 eu.mi cemo ovih dna dobti prave sadnice i po pravoj-nabavnoj ceni .kada stignu dobicete slike i skeniranu fakturu, da vam niko ne bi prodavao maglu.odgovor za mikija iz grocke je da ce se tesko borovnica adaptirati na tu kiselost ili ces morati mnogo novca da ulozis da bi je doveo na kiselost oko 5 sto je vec normala.to mozes ostici i sumporom kao i sa velikom kolicinom iljevine pretezno cetinarske , a moze u druge vrste sve osim bukve normalno da se kombinuje sa cetinarskom.za anonimusa iz rima borovnice koji skace sam sebi u usta obavestenje da je dragan nedeljkovic SAM ISTUIPIO iz zadruge a da nije iskljucen jer su ga clanovi zadruge odrzali i to vecinom glasova.toliko da se zna istina.mislim da se i kolega iz topole ovim postom dovoljno inf o cenam i nacinu rada bivse zadrufe iz belanovice.pozzzz
 
Odg: Borovnice

Sve je to u ovoj zemlji preveliki rizik... Ja sam se dugo dvoumio ove jeseni u vezi borovnice, hocu li ili necu, ali sam se na kraju ipak odlucio za sljivu... Ne zna se ko koga tu .... a ja nisam spreman za avanturu.
 
Odg: Borovnice

nisi uopste pogresio, prvo ti si iz sljivarskog kraja, drugo mnogo manje ulaganja , a siguran proizvod i veci prinos ,jeste manja cena ali ako pogodis sortu onda si na konju.sto prodas prodas a ostalo u rakiju.podrzavam tvoje razmisljanje
 
Odg: Borovnice

Skidam kapu šljivi ali, bogami, od sledeće jeseni krećem sa borovnicom pa šta bude-biće. Još samo da vidim koliko ::novac:: ću skupiti za tu avanturu, što kaže Zoki.

Praštajte ako je pitanje banalno ali meni je vrlo bitno, da li mogu da računam na bar malo slobodnog vremena (radio bih još jedan posao uporedo) ili neću izlaziti iz voćnjaka kad ozbiljno krenem sa tim poslom?
 
Odg: Borovnice

miki je napisao(la):
Pozdrav proizvodjacima borovnice.Imam jedno pitanje ili nedoumicu..hteo bih nesto da posadim na svom placu u okolini Grocke (to je mesto na pola puta izmedju Bgd-a i Smedereva).Plac mi se nalazi na vrhu jednog brda,na oko 200m nadmorske visine,prostire se pravcem sever-jug,imam vode na placu (bunar 7-8m dubok,sa otp.1,5 m3 vode u njemu),bunar je na sredini placa.Plac je velicine 24 ari,i u blagom je padu..Radio sam analizu zemljista,pre 10 dana: Ph (6.6) ,CaCO3 (0),Humus (3.23), Azot (0.16),Fosfor (7.32),Kalijum (11.5:cool:..Rekli su mi da je zemljiste`neutralne reakcije`,da li je moguce gajiti borovnicu na takvom terenu?I gde da nadjem zasad (ako je moguce gajenje borovnice),t.j gde vi nalazite piljevinu od smrece da bih povecao kiselost zemljista..i da li moze da se koristi piljevina nekog drugog drveta?Pozdrav i izvinite na dosadi!
Sto se tice kolicine vode1,5 m3 tesko da moze da bude dovoljno kada dodje do velike suse osim ako bunar nema dotok vode u njega dobar.Ph kao sto rece kolega provac morao bi smanjis minimum na 5 a to mozes uraditi na vise nacina jedan od njih je i ubacivanjem litvanskog treseta koji pored sto smanjuje kiselost ima i oko 30% humusa koji bi bilo pozeljno takodje povecati,kalijum takodje moras popeti .A ove godine ministarstvo je isplacivalo subvenciju ali samo za zasade preko 30 ari.U svakom slucaju imas dosta literature na netu uzmi iscitaj uputi se koliko toliko a posle ako zelis i dalje tu smo pa mozes doci do mene vidis kako je kod mene ,provca ... da se uveris na licu mesta sto je i najbolje.

Post je spojen: [time]1291027807[/time]
_________________________________________________
topola je napisao(la):
Dejane ja sam nov clan iz Topole sam, imam zemlju 1ha, i interesuje me sve o borovnici. U vezi podsticajnih sredstava kazes da Ministarstvo daje 800000 po hektaru za borovnicu!! Jedan uzgajivac borovnice mi rece da mu nisu dali nista a ima dve godine od kako je predao za ta sredstva. Ako je to tacno onda tu nesto nije u redu sa tvojom promocijom. Mozes malo da pojasnis kada je neki clan zadruge iz Belanovice dobio sredstva za zasad i iz koje godine.
Ja se nebavim promocijom vec imam zasad i zelim da razmenjujem misljenja sa ljudima koji imaju i planiraju da imaju zasad .
Na sajtu ministarstva ima uredba u kojoj sve lepo pise,nebih da branim ministarstvo daleko od toga da su dobri ali meni su za zasad koji je posadjen u aprilu 2008 isplatili u januaru 2009 godine i tada su mi dali novac i za kopanje bunara i za sistem za navodnjavanje.U sustini nisu cvecke ali ako ispunis sve sto traze mislim da to isplacuju.

Post je spojen: [time]1291053097[/time]
_________________________________________________
Greska se desila u citatu topola od polovine pa nadole imas moj odgovor.
 
Odg: Borovnice

FUTURE NE ZNAM KOLIKO MISLIS DA POSADIS, ALI STO VISE TO BOLJE, STO SE TICE VREMENA PRVE DVE GODINE, IMACES GA SAMO ZIMI.JA CU RADO POMOCI SAVETIMA I PRILIKOM SADNJE CU TI POKAZATI, A POSLE OOOORUK.STO VISE POSADIS MANJE CES SE KAJATI JA BIH SADA VOLEO DA IMAM 2-3H, ALI LAKO JE SADA, KAD SAM PREZIVEO ,,BOGINJE,,.POZZZZ
Post je spojen: [time]1291054630[/time]
_________________________________________________
izvinjenje za pisanje velikim slovim. nije namerno .sorryyyyyy
 
Odg: Borovnice

Hvala, vašoj pomoći se i nadam a rada se ne bojim. Što se tiče površine, do vremena za sadnju ću ganjati novce pa koliko se bude moglo. :cao:
 
Odg: Borovnice

dejantmitrovic je napisao(la):
miki je napisao(la):
Pozdrav proizvodjacima borovnice.Imam jedno pitanje ili nedoumicu..hteo bih nesto da posadim na svom placu u okolini Grocke (to je mesto na pola puta izmedju Bgd-a i Smedereva).Plac mi se nalazi na vrhu jednog brda,na oko 200m nadmorske visine,prostire se pravcem sever-jug,imam vode na placu (bunar 7-8m dubok,sa otp.1,5 m3 vode u njemu),bunar je na sredini placa.Plac je velicine 24 ari,i u blagom je padu..Radio sam analizu zemljista,pre 10 dana: Ph (6.6) ,CaCO3 (0),Humus (3.23), Azot (0.16),Fosfor (7.32),Kalijum (11.5:cool:..Rekli su mi da je zemljiste`neutralne reakcije`,da li je moguce gajiti borovnicu na takvom terenu?I gde da nadjem zasad (ako je moguce gajenje borovnice),t.j gde vi nalazite piljevinu od smrece da bih povecao kiselost zemljista..i da li moze da se koristi piljevina nekog drugog drveta?Pozdrav i izvinite na dosadi!
Sto se tice kolicine vode1,5 m3 tesko da moze da bude dovoljno kada dodje do velike suse osim ako bunar nema dotok vode u njega dobar.Ph kao sto rece kolega provac morao bi smanjis minimum na 5 a to mozes uraditi na vise nacina jedan od njih je i ubacivanjem litvanskog treseta koji pored sto smanjuje kiselost ima i oko 30% humusa koji bi bilo pozeljno takodje povecati,kalijum takodje moras popeti .A ove godine ministarstvo je isplacivalo subvenciju ali samo za zasade preko 30 ari.U svakom slucaju imas dosta literature na netu uzmi iscitaj uputi se koliko toliko a posle ako zelis i dalje tu smo pa mozes doci do mene vidis kako je kod mene ,provca ... da se uveris na licu mesta sto je i najbolje.

Post je spojen: [time]1291002607[/time]
_________________________________________________
topola je napisao(la):
Dejane ja sam nov clan iz Topole sam, imam zemlju 1ha, i interesuje me sve o borovnici. U vezi podsticajnih sredstava kazes da Ministarstvo daje 800000 po hektaru za borovnicu!! Jedan uzgajivac borovnice mi rece da mu nisu dali nista a ima dve godine od kako je predao za ta sredstva. Ako je to tacno onda tu nesto nije u redu sa tvojom promocijom. Mozes malo da pojasnis kada je neki clan zadruge iz Belanovice dobio sredstva za zasad i iz koje godine.
Ja se nebavim promocijom vec imam zasad i zelim da razmenjujem misljenja sa ljudima koji imaju i planiraju da imaju zasad .
Na sajtu ministarstva ima uredba u kojoj sve lepo pise,nebih da branim ministarstvo daleko od toga da su dobri ali meni su za zasad koji je posadjen u aprilu 2008 isplatili u januaru 2009 godine i tada su mi dali novac i za kopanje bunara i za sistem za navodnjavanje.U sustini nisu cvecke ali ako ispunis sve sto traze mislim da to isplacuju.

Post je spojen: [time]1291027897[/time]
_________________________________________________
Greska se desila u citatu topola od polovine pa nadole imas moj odgovor.
Hvala Dejane na pojasnjenju u vezi ministarstva.
 
Odg: Borovnice

Topola,a gde da nadjem litvansko treset..ko do prodaje u Srbiji?A piljevina od borova se verovatno dobija iz nekih pilana,mozda fabrika parketa (jedna mi je u bljizini kuce).Ako znate odgovor,pisite! Pozdravljam vas!
 
Nazad
Vrh