Borovnica

Odg: Borovnice

Tek planiram bato, nemam ništa sem neki evro ostavljen sa strane. Knjižice će stići za 7dana odprilike, samo će ova iz hrvatske malo da kasni dok mi pošalje čovek. Svukao sam sa neta dosta materijala a ima ga još mnogo pa ću polako početi da čitam. Za vodu sam pitao kolegu forumaša, čim završi jesenje radove u voćnjaku, napisaće nam. Još ću knjiga kupiti preko neta iz inostranstva, ovde nije više bilo sem par nekih iz '48/49. što je zastarelo da bih kupovao. Ako neko ima preporuku za literaturu neka napiše, u temi http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/vocarstvo-literatura/
sam napisao naručeno, pa da dopunim zbirku.
 
Odg: Borovnice

Aca Leposavic iz instituta u cacku je napisao knjigu o borovnicama ,pristojna je,ali sve to sto pise na netu je u stvari to,to.znaci kiselost zemljista je najbitnija, da ima humusa i navodnjavanje a sto se tice vode mislim da nije to najbitnija stvar .
Post je spojen: [time]1287943446[/time]
_________________________________________________
Mislim na kvalitet vode ( mozda gresim)
 
Odg: Borovnice

Od Ace Leposavića imam 2 teksta a knjigu pokušavam da nađem:

1. PROJEKAT
UVODENJA PLANTAŽNOG GAJENJA KULTURE BOROVNICE
U
OPŠTINI ARILJE
(U OKVIRU MALIH I SREDNJIH PREDUZECA I PREDUZETNIŠTVA)
–TEHNOLOŠKI DEO –
autor
CENTAR ZA VOCARSTVO CACAK
šef službe za jagodasto voce
dipl. ing. Aleksandar Leposavic

2. BOROVNICA - POSEBNOSTI UZGOJA
Autor: Aleksandar Leposavić
 
Odg: Borovnice

Kupina i borovnica (tehnologija gajenja i prerade) izdata je 2007.
Probaj preko instituta da nadjes Acu pa ondsa da ti on posalje knjigu poistom bila je oko 1000 dina pre dve godine .
 
Hvala puno, našao sam CV na sajtu instituta i telefon za kontakt. :ppozdrav:

Dok mi ne stigne literatura, pitanje za -dejantmitrovic- i ostale uzgajivače, čime razbacujete malč oko biljaka u redovima i da li koristite isključivo borovu piljevinu ili nešto drugo za malčiranje? :cao:
 
Poslednja izmena:
ja se vec dve godine bavim uzgojem borovnice i ne vidim cemu rizik koji ispoljavaju pojedini forumasi, pa lepo je jedan kolega rekao da je rizik i spavanje jer mozes da se probudis ali ,,gore,, negde.da vam pojasnim ,mislim na one koji nemaju ama bas nikakvo znanje o toj kulturi posto vidim da ima dosta lutanja.postoje 2 vrste borovnica i to divlja i kultivisana borovnica .divlja borovnica nema ama bas nikakvih slicnosti sa kultivisanom osim boje i naziva.kultivisana borovnica ima mnogo bolji ukus i aromu a i plod joj je velicine od 8mm do velicine tresnje a cena na marketu joj je i vise puta veca nego divlje.ja sam posadio 1h i za sada sam prezadovoljan i mislim da je to trenutno jedino u sta se vredi upustiti u ovoj zemlji jer kupci su evropa i po malo nase trziste jer je to jos uvek novo na nasoj trznici.jeste veliki ulog ali to je visegodisnja biljka (postoje zasadi i od 30-40 god) tako da je po meni to na neki nacin jedna lepa penzija, a rizik normalno postoji zna se kako se uzimaju pare bez rizika ,postanes gdina ministra polj dragina savetnik i onda nemas rizik imas platu i zajebavas seljka i pricas im bajke kako on zna da se bavi polj , ami ne znamo.valjda su posisali svu pamet ovog sveta, ko se interesuje za investiranje u borovnicu rado cu pomoci jer sam i ja napravio dosta greasaka tako da se to ne bi i vama desilo ovih dana cu vam okaciti slike mog zasada jer sam danas klao svinje pa sam malo umoran sto od sljive sto od mesa.pozzzzzz
 
Odg: Borovnice

Ja mislim da sam stavljao borovu piljevinu.Kako se razbacuje ,posto mi nemamo masine za to onda ide rucno jeste tesko ali tako je za sada nema druge.Recimo i to da sam ja stavio malu kolicinu i korov je probio kroz to pa sam imao dosta problema da se sasem od korova ali uspeo sam kopanjem i ta piljevina se rasturila rako da sada opet nemam malc vec okopavam.Takoda ti ako budes to radio nekada da znas damora dosta debeo sloj biti .
 
Odg: Borovnice

Kod mene će ove lepotice da rade, tu nema priče, imam kontakte par proizvođača pa ću videti kad dođe vreme. Mašine su izvrsne, rasturaju i malč i kompost/glistenjak i sa obe strane i međuredno.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8WiqCg3aOMQ&feature=player_embedded[/youtube]

Ova ima i nastavak da baca dalje ali mislim da mi taj deo neće trebati:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d-dhg7-G020 [/youtube]

Jedino me malo buni, kad malčira preko creva za KPK, da li može da se desi da se oni kapljači zapuše od prašine ili nešto? :sta:

Ili ovakav neki sistem da stavim-Medusa - Kapljač sa 6 izlaza
21n2l8o.jpg
(boli koliko je skup)
 
evo me na raspolaganju a koga zanima bilo sta u vezi borovnice pitajte, samo da vam na pocetku dam inf da sve sto ste culi na b2 o toj biljci je isto propaganda kao i za puzeve tako da znate da je istina mnogo drugacija i da ne pominjem ime coveka koji to reklamira jer nije to ni zasluzio jer je u itanju klasican prevarant- licno iskusio na svojim ledjima.poooozzz
 
Imam pitanje, postavio sam u više tema ali mogu i ovde, kako i čime nabacujete malč oko sadnica i da li samo borovu piljevinu ili još nečim malčujete. Posebno me zanima, da li se događa da se zapuše kapači na kpk sistemu kad se malč nabacuje preko svega toga, kao na ovom snimku:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8WiqCg3aOMQ&feature=player_embedded[/youtube] :ppozdrav:
 
Odg: Borovnice

lepo,lepo,
Ali daleko smo od toga pre svega mozda gresim ali mislim da ovakva masina za malc ne postoji kod nas.
S druge strane ove kapaljke jesu dobre nema sta, ali mislim da netreba to nama jer ekonomicnost je bitna a misljenja sam da nista taj zasad nece biti bolji od mog koji ima obican kpk.Znaci ako imas pored biljke dobru smesu zemlje sa dosta humusa i ostalih elemenata,ako je zemljiste kiselo koliko treba,navodnjavaj redovno i tu je uspeh na vidiku .
 
Odg: Borovnice

I meni se čini da ove prikolice za malč i kompost nema ali se može nabaviti od "preko". Inače, veoma nalikuje onoj prikolici kojom se hrani stoka kroz hranidbeni hodnik u štali.
Potpuno se slažem da kapaljka nije ekonomična, čak ni upola cene. Nikako da mi neko od iskusnih kaže da li bi rasipanje malča kao na snimku moglo zapušiti kapače na kpk?
 
malc je najbolji d cetinara mada amerikanci stavljaju sve sto moze da se samelje a biljnog je porekla.kapaljke se ne zapusavaju od malca vec od loseg min djubriva i od paukova za neverovati. u svakom slucaju kapaljke moras cesto da kontolises jer ima raznoraznih razloga za to.pustis sistem za navodnjavanje i lagana setnja i problem resen.inace imamo malcer za travu a u fazi smo pravljenja masine za rasturanje piljevine pozzzzzz
 
Odg: Borovnice

ja ne znam srta se desilo sa mojim postovima o borovnici izgleda da nesto nije u redu.future nemoj puno da lutas tj da citas od toga nema vajde vec se uzdaj u iskustvo sta tebe briga za ameriku i cile ,gledaj si nasa posla.napisao sam ti da se kaaljke nece zapusiti od malca vec od lose prihrane i paukova u svakom slucaju moras pratiti sistem i to tako sto ga ustis u rad i lagana setnja .nema ti druge
 
Nazad
Vrh