Borovnica

pa znaci da drzava kad treba nesto da ti uzme onda je prva, a kad treba da da(npr. subvencija) onda se ceka i po 2-3 godine, onda osiguravajuca drustva, kad uzimaju premiju sve moze sve super, a kad nastane steta isplate jedva 30% i kao super je treba da budem srecan... ima tu jos mali milion primera da ti ne nabrajam sad, a to u zemljama EU nije bas praksa... da drzava ne stiti seljaka koji radi(ne bi imali da jedu bez njega), a stiti zato trgovinske lance, omugucava im monopolske polozaje i umesto da podstice izvoz oni daju po 10.000e po zaposlenom i besplatno zemljiste stranim firmama.. pa sto nama ne daju besplatno zemljiste i po 10.000e po ha:haha:? :nono: ne kazem ja da postoji sigurno trziste, svako trziste je neizvesno i nosi odredejnu vrstu rizika, ali ovde kod nas ne postoje "zdravo" trziste gde vladaju zakoni ponude i traznje nego postoje samo monopolisti koji odredjuju cene kako se njima svidja, onda oni imaju razlike u ceni od po 200-300% a ti kao proizvodjac nemas ni troskove da pokrijes... kod nas sve naopako!!! ::lose::
 
Nerazumem poentu tvog komentara , osim da si besan na drzavu kao i svi mi . Ja licno ne bi nikada usao u posao gde treba da se oslonim samo na trziste Srbije i da zavisim od nekog M;iskovica ili slicnih junaka. Ako je moguce napraviti proizvod koji moze da se plasira ne trziste EU ili Rusije onda je taj posao uredu. Sto se tice pomoci drzave seljacima u EU , naravno da je ima i da je isplata na vreme ali , veruj mi da su obaveze koje seljak u EU ima daleko vece nego u Srbiji. I Nemacki seljak mora da skupi mali milion papira kako bi dobio subvenciju , a Nemacka birokratija je mukotrpna kao i svugde ( samo sto su sluzbenici malo ljubazniji ). :cao:
 
ma kakvo trziste Srbije, naravno da treba teziti izvozu.. ja se nadam da cu posaditi sledece godine par ha borovnice pa sta bude nek bude, i ja smatram ako se boris ali bas bas da dajes sve od sebe da ne moze da bude lose, samo sto ce taj put biti jakooooo tezak.. use i u svoje kljuse...:D pozdrav :cao:
nego, jel ti gajis borovnicu vec, msm kakva su tvoja iskustva(ako si uopste u poljoprivredi):haha:
 
Ja imam manji nasad borovnica.Najveci problem je sastav vode kojom ces zalijevati borovnicu.Bez analize vode ne sadite borovnicu.Zemljiste se lako zakiseli,ali ako voda nije u redu sve se to odrazi na rast i rodnost.
 
Po meni borovnica je ove godine podbacila [jug srbije ] Veliki broj dana sa kisom od aprila do juna a posle visoke temperature sa toplim fenskim vetrom ucinile su svoje . Aronija je mnogo bolja i cena za kilogram je bila 300 din za kilogram a refuz plodova od 100 do 200 din.
 
hm...........znaci ako uzmem pelcer od divlje biljke i posadim kod mene u saksiju ona je tada :haha: pitoma ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja divlje racunam kao npr. borovnicu u sumi.......ako ja to posadim u njivi i ja redovno zalivam to vec jednostavno nije divlje..... to vec nije to..... :ppozdrav:
 
ako je posadim u njivu ( njiva na planini okruzena borovima i jelkama ) , ne obrezujem i drzim je kao zbunje , ne prskam je ( ponekad zalijem da niko ne vidi :haha: ) malo bacim sagorelog djubreta ( isto da niko ne vidi ) sta je onda ?
 
Nije bitno kako ćemo je zvati nego karakteristike i cena ploda. Čini mi se da sam pročitao na forumu da je moguće ali sad nikako to da nađem.

Pitoma može da se kalemi, valjda može i divlja.
 
dadoxxl je napisao(la):
Ja imam manji nasad borovnica.Najveci problem je sastav vode kojom ces zalijevati borovnicu.Bez analize vode ne sadite borovnicu.Zemljiste se lako zakiseli,ali ako voda nije u redu sve se to odrazi na rast i rodnost.

Kakvi su parametri vode idealni za borovnicu?
 
Odg: Borovnice

Pozdrav za sve voćare, imam jedno pitanje ako neko zna da mi odgovori; kako bobičasto voće, pre svega borovnica, reaguje na mraz i koje su eventualne mere zaštite? Hvala unapred. :ppozdrav:
 
Odg: Borovnice

Pozdrav pre svega, moram da te ispravim i kazem da je borovnica jagodicasto voce,na mraz reaguje veoma dobro trpi temperature poreko -25 a u fazi korena preko -18 tako da mere zastite od mraza nisu potrebne i jedino nije pametno djubriti posle pocetka Jula sa dosta azota da nebi mladi izadanci eventualno izmrzli . Recicu ti i to da sam ja ove godine dao maxiju po nesecam se tacno ali oko 650 din kg mislim da je bio kada se odbije ambalaza ostalo je cisto oko 600 din.Ostali iz zadruge borovnicara su izvozili u holandiju po 9 evra ali se odbijao prevoz i mislim ambal;aza tako da se doslo na isto.
 
Odg: Borovnice

Jesam li ja ovo dobro razumeo ?

1 Hektar = 10.000 kg do 15.000 kg
1 Kg 650 = 6 €

1 Hektar bruto prihod 60.000 €
troskovi 1200 radnih sati x 1,5 € = 1500 €
navodnjavanje , djubrenje , i ostalo
neka je 10.000 €
ostaje dakle na 1 hektaru godisnje u punom rodu oko 50.000 € ?

Jesam li ja pogresio , ispravite me , molim vas
 
Odg: Borovnice

A ako se ne plasira proizvod ili udari grad....onda bude :udri:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Borovnice

za grad postoje mreze i nema :udri:
zasto ne bi bilo kupaca ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh