PDA

View Full Version : Krompir

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

novii
21-03-08, 23:55
Krompir se do pre par godina gajio za svoje lične potreba prilično često u našem kraju. Međutim u poslednje vreme, su ljudi čini mi se odustali od te prakse. Sada svi uglavnom kupujemo od velikih proizvođača. Jedan moj kolega je nekoliko godina zaredom gajio krompir i sve je prodavao preko sindikalnih organizacija po firmama. I to je gajio uvek na nekoliko hektara, mada kaže da je mogao i mnogo više da proda na taj način. Sada se malo više okrenuo ka gajenju paprike i karfiola.

Dali se neko od vas upuštao u veću proizvodnju krompira, jer je plasman krompira preko sindikata prilično siguran i može se mnogo ranije ugovoriti.

bubiša
22-03-08, 14:43
Zadnje 3-4 godine nisam sejao a pre toga 10-11 godina zaredom.
Krompir je kultura koja svake sedme godine uspe ljudski i bude mu dobra cena.Nemam puno zemlje koja izlazi na reku a krompir traži dosta vode pa ako ga ne zaliješ tri-četiri puta kada mu je najpotrebnije onda nema ništa od roda.Sejao sam najviše 5 jutara.
Sa plasmanom nisam imao problema jer sam preko sindikata prodavao firmama na nekoliko rata.
Kod čuvanja je problem jer nesme da smrzne.To mi je bio najveći problem jer nisam imao dobro skladište pa sam morao da sve prodam do zime, eventualno 1-1,5 vagona da sačuvam za proleće za prodaju kada mu je cena bolja.
>:({ >:({

tragtor
08-04-08, 14:39
Kolega je moj sijao i uspeo je da proda sa dva hektara krompir preko sindikata, ali se namučio sa krompirovom zlaticom jer prvo sretstvo koje je koristio za suzbijanje krompirove zlatie nije dalo rezultate. Mislim dalo ih je ali u isuviše bledom dejstvu, kao da je bilo izlapelo, mada se nalazilo u orginalnoj anbalaži. Tek je sa drugim sredstvom uspeo da suzbije štetočinu. Neznam tačno kako se zvalo, ali ću ga pitati.

cabage
08-04-08, 19:53
Ja sam ga sadio lani jutro i dobio 20 tona. Posadio sam i jucer jutro pa kako bude. lani je cijena bila 178 eura za tonu. Prodao sam sve za konzum.

novii
09-04-08, 22:06
Koliko se kreće cena semenskog krompira u Hrvatskoj i koji su sortu posejao?

cabage
10-04-08, 22:08
Cijena za krupniji 35-55 mm je oko 1 euro sa pdv-om, a sitiniji 28-35 mm je 1.50 euro. Dosta skupo s obzirom koliko ga se sadi po povrsini.
Ja sam posadio zuti sorte marabel i crveni sorte laura

novii
15-04-08, 12:01
@ cabage

Dali sam poseduješ kalibrator za krompir ili ti to neko odradi uslužno. Nešto razmišljam da to nebi trebalo biti komplikovano ni za napraviti. Bar onima koji se razumeju u bravariju, za mene kao stolara to je špansko selo.

cabage
15-04-08, 19:50
Valjda mislis na sortiranje krumpira pri pakiranju i prodaji? Nemam nikakav kalibrator s obzirom da su dosta ujednaceni gomolji. Sitne ostavim na njivi a ostalo ide ili sve zajedno ili u dvije klase, krupniji i sitniji. Nije potrebno kalibrirati za sada. Mislim da necu vise saditi krumpir, s obzirom da nemam dovoljno povrsine, a malo mi se nece.

ivanhoe
25-05-08, 23:03
za mene kao stolara to je špansko selo.
Na drveni ram prikujes zicanu mrezu koju si od mrezara narucio po velicini okca koja ti odgovara. Postavis blagi pad.izpod meces sledecu sitniju kalibraciju >:({

Arsa
26-07-08, 18:53
Cijena za krupniji 35-55 mm je oko 1 euro sa pdv-om, a sitiniji 28-35 mm je 1.50 euro. Dosta skupo s obzirom koliko ga se sadi po povrsini.
Ja sam posadio zuti sorte marabel i crveni sorte laura

Seme prva klasa , orginal ili ? Ako se ne varam krupnija kalibracija ide oko 2,5 tona semena / ha a sitnija do 2 t/h

ivanhoe
26-07-08, 19:48
Mislim da nije prerano za pocenu ovogodisnjeg roda >:D Zamolio bi da se izjasnite ;D} kolko da spremim ::novac::

cabage
26-07-08, 22:50
A ide ga dosta na hektar, ne bih sad točno znao. Krupnijega može i preko dvije tone, ako je jako krupan. Sitniji i manje, stvarno ne znam točno. Sadio sam i krupniji i sitniji.
Izgleda dosta dobro, no ne dajem procjene unaprijed. >:({

novii
09-09-08, 23:03
OK, sada je već verovatno povađen krompir pa ne bi škodilo da se vidi ko je imao kakve prinose sa kojim sortama. I kakva ste zaštitna sretstva koristili za krompir ?

cabage
10-09-08, 08:44
40 t/ha. Sorta Laura i Marabel. Nije bilo razlike u prinosu. Bez navodnjavanja. Puuuuno stajnjaka.

zetor4340
09-02-09, 19:54
na 1,5hektara sam imao prinos 35tona krompira,ZEMLJA JE BILA OK dugo nije bila obradjivana uradio sam je dobrim stajskim gnojejnem to je sve i dubokim oranjem krompir je prva klasa .pitnje forumasima sta misle o tom prinosu? ;D}

MILE
23-02-09, 20:37
Mislim da ti je prinos dobar, ja sam na 2ha imao prinos od 48t krompira.

ilijat
12-03-09, 15:19
Kada moze poceti da se sadi krompir? Posto cu ga saditi rucno (samo za kucne potrebe) da li je dobro staviti u kucicu i stajskog djubriva pa na njega krompir? Koliko rastojanje ide izmedju kucica a koliko izmedju redova ?

cvećka
26-03-09, 14:38
ilijat,pošto vidim da ti niko nije odgovorio,ja ću ti reći da smo mi na ovom delu fruške gore tek juče počeli sa radovima u bašti.neki su odmah posadili krompir.inače krompir sesadi u kućice na rastojanju 60x20-25cm.moje komšije u svaku kućicu stave i malo stajnjaka >:D

ivanhoe
26-03-09, 16:19
Posle mrazeva,Zato nemozes reci datum! Slab mraz nije problem ali posto krompir ide plitko bolje sacekati "smrznute svetce" (Ne poznajem domaci izraz, izvinte)

MILE
26-03-09, 21:30
Danas posadio 2 ha krompira. Sadjen na rastojanje 70x30 cm.

kombajner
08-04-09, 22:53
samo da pitam nesto hoce moji da sade krompir u slamu pa me zanima kako se to radi oni su stavili i do sada ali ja hocu da cujem kako vi to radite

ivanhoe
12-04-09, 12:28
http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/gajenje-krompira-u-slami/

jhon dere
04-05-09, 15:56
dali ima neki recept , nesto kao sa koprivom , za zlaticu u krompiru?? nesto bez karence . ja mislim da mora da postoji ali da to niko od proizvodjaca kojekakvih otrova nece da kaze , jer niko vise nebi kupovao njihove otrove.

ivanhoe
04-05-09, 20:58
Probaj sa bubamarama!Kodnas na severu ameri zajebali biolosko oruzje,bacili bubamare.Od rata gotovo i nema zlatica jaja uniste bubamare.Zasada negativnosti nismo primetili

Zuki
13-09-09, 17:35
Ljudi da li neko zna ima li negde neko da prodaje kalibrator za krompir?

novii
14-09-09, 20:41
Pre ces saznati da si to postavio u Oglase u sklopu foruma, nego ovako.

jellena
12-10-09, 13:26
Za rusko trziste potrbno veca kolicina krompira. 130t mesecno. Ima li sta u ponudi?

cabage
08-11-09, 19:13
U ponedjeljak povadio krumpir. 0,45 ha iskopao i pospremio 20 tona. ::novac::

rekreativac
08-11-09, 19:35
:D svaka cast za prinos
koja sorta,koliko djubriva jesi li to navodnjavao?
koliko je bilo potrebno sememskog krompira za tu povrsinu?
>:({

MARČELO
28-05-10, 19:35
dali ima neki recept , nesto kao sa koprivom , za zlaticu u krompiru?? nesto bez karence . ja mislim da mora da postoji ali da to niko od proizvodjaca kojekakvih otrova nece da kaze , jer niko vise nebi kupovao njihove otrove.
Ima prijatelju baš to što si spomenuo >> kopriva << ali nije baš 100% efikasno ,nađe se poneka zlatica ali ja to pokupim ručno ,polivao sam krompir 4 puta , evo i slika nema trunke hemije a raste ko iz vode. Pozdrav >:Dhttp://i49.tinypic.com/9vbm8z.jpghttp://i45.tinypic.com/mlkv8p.jpg

Kengur
03-06-10, 00:17
KAda se smiri vreme treba krenuti u folijarnu prehranu.Zbog stresnih uslova mora se pomoći da se nadomeste propali dani koje je trebalo da iskoristi za razvitak.Đubrivo će ga dovesti u red

MARČELO
04-06-10, 21:56
KAda se smiri vreme treba krenuti u folijarnu prehranu.Zbog stresnih uslova mora se pomoći da se nadomeste propali dani koje je trebalo da iskoristi za razvitak.Đubrivo će ga dovesti u red
Dali nesmeta krompiru folijarna prihrana ukoliko je krenulo cvetanje?

Kengur
04-06-10, 22:04
Pa tada mu i treba hraniva.Kada procveta,a to traje jedno krace vreme, onda se cela biljka, mislim na krompir, usredsredjuje na formiranje krtole.A za to mu treba jos hraniva.Folijarno ga samo podstices da odradi posao do kraja.Bez osnovnog djubrenja kao i stajnjaka,Folijarna prihrana je samo infuzija.

topalovic
04-06-10, 22:04
ne smetajumu bakarni preparati oni mogu sprziti cvet

Kengur
04-06-10, 22:07
ne smetajumu bakarni preparati oni mogu sprziti cvet

Da li je sada to ^-^ ili konstatacija

topalovic
04-06-10, 22:13
folijarno djubrivo mozes mesati sa skoro svim preparatima sem sa bakrom a i bakrom treba biti obraziv je zna na temeperaturama preko 25c da sprzi cvet.

Kengur
04-06-10, 22:25
Za plamenjacu ima dosta preparata, kada je u cvetu dakako izbegavati bakarne preparate.
Folijarno se moze raditi u nekoliko navrata,sto tako i treba.
Bitno je da krompir precveta.Po tome moze se ponovo sa barkom ali treba paziti na karencu ako se koristi kao mlad krompir.

MARČELO
04-06-10, 22:57
:D ::svaka cast:: nego sad baš razmišljam za to prskanje krompira od plamenjče u toku cvetanja dali onda sme neki drugi preparat koji nije na bazi bakra recimo onaj Galeon 50 sc a čija je aktivna materija hlorotalonil?

Kengur
04-06-10, 23:06
Svaki preparat protiv plamenjace koji moze u krompir -koristi.Interesantno je da ako imas manju parceli odradis protiv plamenjace a posle ides nekim insekticidom.ili obrnuto je mozda i bolje.ako se smeju mesati- NE mesatiBbolje odvojeno odraditi.

Gledaj i ekonomicnost preparata.Doza i karenca je jako bitna.

MARČELO
04-06-10, 23:53
Svaki preparat protiv plamenjace koji moze u krompir -koristi.Interesantno je da ako imas manju parceli odradis protiv plamenjace a posle ides nekim insekticidom.ili obrnuto je mozda i bolje.ako se smeju mesati- NE mesatiBbolje odvojeno odraditi.

Gledaj i ekonomicnost preparata.Doza i karenca je jako bitna.
>:({ Hvala kengur , ja sam ove godine postavio možda i nedostižan cilj, a to je da mi krompir bude skroz organski pa ću da vidim za to prskanje baš ako budem morao oprskaću. >:({

Dukanac
22-07-10, 20:52
Kakvo je stanje sa krompirom? Ima li kakvih priča o ceni? Prethodnih godina sam sejao po nekoliko hektara, sada sam sveo na 80-90 ari, Prošlogodišnji sam rasprodao, nešto na kvantažu, nešto po vojvodini u zamenu za kukuruz.... >:({

Milanche
25-08-10, 16:00
Poceli smo sa vadjenjem krompira. :D

http://www.dodaj.rs/f/3V/UB/2H8lBckl/k-205.jpg

Kengur
26-08-10, 11:09
Mogu ti reci da je ovaj krompir na slici extra kvaliteta. Krupan - to je poenta

Dukanac
29-08-10, 15:47
Odlično milanche, crveni se njiva džakova... Ja cu da vadim oko 10. septembra, milanče koji je krompir u pitanju?

Milanche
29-08-10, 22:02
Odlično milanche, crveni se njiva džakova... Ja cu da vadim oko 10. septembra, milanče koji je krompir u pitanju?
ovo je bila carera original.sejem careru i condor.seme je iz guce

Kengur
30-08-10, 09:39
:D

Kolika je setvena norma za Carera i Condor ?

Dukanac
30-08-10, 10:11
Odakle bi drugo bilo seme nego iz Guče :lol: Nas i onako zovu "krompiraši" :lol: :lol:

Kod nas cute za cenu, ništa se nezna, ja cu krompir da spakujem u podrum i čekam zimu ::namigivanje::

Dusko BL
19-09-10, 10:29
za kondor 250 do 300 kg

Milanche
03-10-10, 20:32
http://i55.tinypic.com/27y78sx.jpg

I zavrsismo sa vadjenjem krompira za ovu godinu. :D

Bušač
05-10-10, 23:07
Zdravo Milanche !
Super ti izgleda roba !
Ja isto se bavim sa krompirom na otvorenom,dosada sam sejao Aladin , Agriju , i Kondor.
Kod mene je glavnom teren je peskovit. Neznam dali Carera prihvati taj teren? ^-^
Dali znaš negde semenski od toga,da probam kako se ponaša?

Post je spojen: 1286313130________________________________________ _________
Zdravo Milanche !
Super ti izgleda roba !
Ja isto se bavim sa krompirom na otvorenom,dosada sam sejao Aladin , Agriju , i Kondor.
Kod mene je glavnom teren je peskovit. Neznam dali Carera prihvati taj teren? ^-^
Dali znaš negde semenski od toga,da probam kako se ponaša? :D

Milanche
06-10-10, 19:43
@busac probaj za semenski krompir na ovaj broj 032 855 648 malo ti je daleko al trenutno neznam za drugo mesto >:D

Bušač
07-10-10, 21:33
Zdravo Milanche !
Puno ti hvala za informacije.
>:D
Kako ide plasman kod vas?
Kod mene,jako dobro ide,koliko povadim tako i prodajem. Trenutno 28 din/kg izkuće...
Pozdrav. >:D

Kengur
08-10-10, 12:27
za kondor 250 do 300 kg

na koju povrsinu ta kolicina ^-^

nyeuropean07
17-10-10, 00:43
setvena norma za careru je oko 2t/ha frakcije 35/55 pod uslovom da se sade krtole tezine oko 40g i gustina sklopa oko 40 000 biljaka.vise vezuje od kondora pa je treba dobro seci (2-3 okca).sto se peska tice ona bas i trazi pesak (iskustva sa juga Srbije-Leskovac).trenutno najbolja i najprinosnija bela sorta na nasem trzistu.
veliki pozz za sve

Boban Pozega
01-11-10, 21:14
Mislim da je krompir biljka ciju proizvodnju treba izbeci ako je ikako moguce jer kako god okrenes moras sav prinos makar dva puta preko ledja preturiti , drugi razlog je nestabilno trziste pa cenu ne mozemo ni naslutiti unapred - bilo je godina kad smo ga i u jarugu bacali - , devet godina sam ga sejao i nijedne dobre pare nisam uzeo - jedne godine susa , druge mnogo kise , trece dobar rod a losa cena , ipak mozda cu ga iduce godine sejati jer je to kultura koja dobro uspeva u brdskim krajevima a i ova nasa zemlja odgovara krompiru a nekim pametnijim stvarima ne , sta ces ...

DULEmajstor
02-11-10, 21:17
Nema nigde boljeg krompira od Kopaonickog krompira. Krompir sa obronaka Kopaonika je na daleko cuven po kvalitetu.

Ja krompir sadim svake godine , ali ne na bas velikoj povrsini. Ne prskam nikakvim preparatima , samo za plamenjacu i to retko i po potrebi. Iskljucivo i redovno rucno okopavam . Time sam postigao kvalitet koji je poznat na daleko. Ljudi specialno sada dolaze kod mene da kupuju krompir. Prodao sam ove godine 2000 kg , a potraznja je bila tolika da sam kad bi imao , mogao da prodam do 5000 kg krompira. Sada ipak sadim sve manje i manje , zadrzacu se neko vreme na 2000 kg godisnje , jer sam se bacio vise na malinarstvo. Mada imam bas dosta obradive zemlje ali je neizvodljiivo sve rucno kopati , pa iz tog razloga ne prosirujem proizvodnju . Krompir sam iskljucivo prodavao po ceni od 30 dinara za kg , ali za cenu su ljudi uvek na kraju pitali , jer kvalitet nema cenu.

CAR
13-11-10, 18:52
Na jednoj njivi planiram zasaditi krompir ali je pirika preuzela tu sam zito sijao najcesce Raz jer drugo sve taj prokleti korov ugusi.Toliko je ima kad se ore samo se proklete zile vuku za plugom ma to je neobijasnjivo.Scim,kad i kako to da izvedem-pospricam jer bas tu je cijelu godinu omokro a zemlja je dobra.Jel moguce na proljece tu krompir zasaditi ako bi sad nesto poduzeo jer na toj njivi nemam nista.

Kurkela
13-11-10, 19:54
Mozes Trefgalom isprskati parcelu i zatanjirati na nekih 6-7 dana pre sadnje.
Takodje moze i Stompom ili Zanatom po sadnji, a pre nicanja.
Senkorom mozes tretirati krompir po nicanju, do cvetanja. >:D

CAR
13-11-10, 20:35
A total sta je sa njim jer to je crno zlo od pirike kao da si je posijao.

Deda Lala
13-11-10, 21:34
@Care,Pirevina je dosadna biljka i treba mnogo strpljenja i muke da se ta napast svede na snošljivu meru.
Treba da znaš da se nenormalno množi i iz rizoma i iz semena pa se često preporučuje pažljvo
ručno čišćenje njive i i iznošenje i spaljivanje napasti.Pri tom vodi računa da se korov ne prosipa.I
tako više godina.
Varijanta II:Nakon sakupljanja i iznošenja korova isprskati nekim totalom(ne znam šta ima od toga kod vas,napiši pa da razmotrimo varijantu) po split sistemu ,sada dok traktor može u njivu, pa na
proleće kad kreće pirevina opet ali nečim drugim .Naravno MORA se voditi računa o karenci i
količini aktivne materije koja se upotrebljava .
Zaboravih,koji je tip tla,čime đubriš i način obrade tla(možeš i na PP)

Kurkela
13-11-10, 21:34
Totalom si trebao ranije tretirati korov.
Posle skidanja useva. Dok jos seme ne opadne.
Ovi gore naveden preparati se koriste pre setve i posle nicanja.
Total nesme, UNISTICE KROMPIR. >:D

CAR
13-11-10, 22:49
Kako ovi gore navedeni herbicidi ili sta su vec dijeluju na piriku.

Kurkela
14-11-10, 17:54
U krompiru, plastenickom je nismo imali, ali mislim
da SENKOR resava stvar. Kod nas je svu izniklu travu unistio senkor.
Verovatno da ce je suzbiti. Ima jos preparata novije generacije. Raspitajte se u
polj apoteci. >:D

Deda Lala
14-11-10, 18:10
Pirevina klija i niče tokom marta i aprila a cveta od maja do septembra.
Sredstva za suzbijanje su:
AGIL 100EC-1,5L/do 300L vode na Ha
LEOPARD 5-EC -2L/DO 300Lvode4 na Ha
AROW 2L/200-400 Lvode na Ha
PANTERA 40 EC 2X1L/2X200Lvode na Ha
Ako imaš toliko da se možda više isplati da je gajiš kao medicinski korisnu biljku i predaješ je kao takvu,pa se raspitaj ko je otkupljuje kod vas.

Kurkela
14-11-10, 18:48
Prosle godine sam imao desetak dzakova ambrozije i raspitivao sam se da poklonim nekoj
medicinskoj ustanovi za proizvodnju antibiotika. Ali, na kraju je zavrsilo u provaliji. :lol:

CAR
14-11-10, 22:56
Panteru sam koristi prije dvije godine i dobro se pokazala u krompiru ali nije bilo pirike na toj njivi pa neznam ti nista reci.

strawberrymp
16-11-10, 20:41
Zdravo drustvo.Interesuje me sorta amorosa i gde moze da se nabavi.Hvala puno

Kurkela
17-11-10, 19:31
Solanum komerc i Agro mobil

Jedine registrovane firme za proizvodnju i distribuciju semenskog krompira kod nas.
Mi smo kod njih kupovali semenski,e sada ima i tu muljanja.
Niko to direktno ne proizvodi vec se sve vrti na principu otkupnih mesta.
Povrtari proizvedu i prodaju njima dalje se zna...
Nismo uvek bili najzadovoljniji. ::lose::

strawberrymp
17-11-10, 20:18
Kurkela puno ti hvala....

Deda Lala
17-11-10, 22:33
Најважнија ствар коју би произвођачи кромпира и остали повртари морали да ураде је :
удруживање ради производње семенског кромпира(макар).Досадашњи начин производње семенског кромпира води само смањењу количине произведеног кромпира и његовог квалитета.
Моћи, морати и хтети су три различите категорије.

Kurkela
07-12-10, 22:29
Dali je neko kupovao semenski krompir?
Kleopatru, Red Skarlet, proizvodnja ranog krompira iz plastenika.

Kengur
12-12-10, 09:57
Jel neko cuo za sortu ALADIN ^-^

skal
12-12-10, 10:32
za krompir se raspitaj kod valent pavela iz lalića ontije doktor za te stvari mislim da ima i svoju web stranicu

Milanche
12-12-10, 19:47
Jel neko cuo za sortu ALADIN ^-^
crveni krompir, jednom sam ga sejao dosta ga na kilogram rodi ali sitne jedinke.kondor je za njega klasa

Kengur
12-12-10, 19:52
Znaci kondor i nijedan drugi :D

Milanche
12-12-10, 20:03
moje iskustvo kondor crveni ,karera beli i riviera ,rana sorta belog :D

Kengur
12-12-10, 20:18
Dobro probacu da dodjem do kvalitetnog semena , ne treba mi za puno povrsine. :D

Dukanac
12-12-10, 20:25
Momci koja je trenutna cena krompira, koliko se kreće, nisam odavno pratio ::sramota:: a treba nešto da trgujem. >:({

diklofen
12-12-10, 21:58
Aladina sej samo ako ga hoćeš i možeš odmah prodati.Jako je loš za čuvanje jer se brzo kvari.
Gosp. Pavel je iz Lalića i pravi je stručnjak ,a i istaknuti rekorder u Srbiji.Ja sam od njega uzimao seme i uvek je bilo sve kako smo se dogovorili.Kod njega imaš veliki izbor sorti i iz uvoza.
http://poljopartner.tv/index.php?option=com_seyret&Itemid=8&task=videodirectlink&id=1367

Kengur
12-12-10, 22:57
To sam pitao jer je jedan lik na pijaci kod nas rekao da je krompi Aladin, a ja poverovao.Ovako je lep samo se premisljam sta i koju sortu da sejem u bastu na prolece.Ipak ima ovde krompirdzija :D

Milanche
13-12-10, 06:01
Momci koja je trenutna cena krompira, koliko se kreće, nisam odavno pratio ::sramota:: a treba nešto da trgujem. >:({
oko 30 din >:({

topalovic
13-12-10, 06:15
To sam pitao jer je jedan lik na pijaci kod nas rekao da je krompi Aladin, a ja poverovao.Ovako je lep samo se premisljam sta i koju sortu da sejem u bastu na prolece.Ipak ima ovde krompirdzija :D

probaj za ranu sortu kleopatru, a za malo kasniju kondor

Kengur
13-12-10, 15:49
Moracu da vidim po 2 sorte da sejem,ako jedna ne uspe druga hoce :-*

diklofen
13-12-10, 18:36
A što bre ne bi uspelo.Svaka sorta je dobra na svoj način.Bitno je da ti znaš šta od nje želiš ili očekuješ.I onda opet stoji da što joj više daš više možeš i očekivati.

Kurkela
13-12-10, 19:04
Zavisi za sta planiras krompir.
Dali za prodaju odmah po vadjenju?
Mladi krompir?
Koji se trazi na trzistu gde prodajete

beli, crveni

Kengur
13-12-10, 19:06
Ma za kućnu upotrebu,
nikada nisam imao lep krompir {"{": sve neki klikeri, a loza pokazivala biće roda

Milanche
13-12-10, 19:12
A što bre ne bi uspelo.Svaka sorta je dobra na svoj način.Bitno je da ti znaš šta od nje želiš ili očekuješ.I onda opet stoji da što joj više daš više možeš i očekivati.
`100% tacno

diklofen
13-12-10, 21:21
Ma za kuću ti je Kondor i Desire sigurna kombinacija.

Kengur
13-12-10, 23:02
Dobro nadjubrim azotnim djubrivom, naklijam krompir, i polijem vodicom i teraj. Samo da dobro seme nabavim :-*

nikola_VUK
04-01-11, 00:48
U Crnoj Gori se najvise sadi kenebek, inace razlika izmedju njega i drugih krompira po meni je ogromna, ne vizuelno vec pri spremanju i po ukusu.

Boban Pozega
10-01-11, 13:03
Ja sam od 90 do 2000 - te godine sejao krompir uglavnom kondor , to je sorta zahvalna za rad jer je izuzetno krupan , najveci komad koji smo imali tezio je 1.25 kg ! Sad ima tu jedan problem , jedne godine kad smo ga prodavali kupac je pokusavao da nam obori cenu tvrdeci da je to sorta napravljena za ishranu stoke ?! Gledajuci krupnocu sorte ima logike ali je ukus potpuno korektan , ovo sam sve napisao zbog toga sto je plasman i naplata proizvoda najveci problem kod nas pa ovakve stvari moraju da se uzmu u obzir . Posle deset godina pauze ove godine planiram ponovo da pocnem sa krompirom pa cu sve informacije koje budem prikupio podeliti sa vama na forumu , inace pravi put da se dodje do dobre semenske robe je kupiti manju kolicinu elite iz uvoza - ja sam kupovao holandsku - zasejati i onda iduce godine imas original za koji znas da vredi kao seme !

Jozefh
10-01-11, 19:15
Zdravo kolege "Krompirasi",
ja sam iz Vojvodine tačnije iz Južnog Banata i bavim se proizvodnjom merkantilnog krompira već nekih 7-9 godina.
Uvek dosad sam sejao crvenu sortu Kondor a sad bi da probam Desire... pa me
interesuje vaše iskustvo u poređenju dve sorte cevenog krompira Kondor i Dezire?(Vaše iskustvo?)

-Razlika između sorti ?
-Veličina krtola?
-Prinos?
-Čuvanje?
-Ukus?

Hvala unapred... :-)

bojanh66
12-02-11, 09:49
Hteo bih na jesen da kupim 700kg krompira za kucne potrebe posto mu je tada najjeftinija cena i da mi potraje do sledece jeseni,dakle 365 dana.
Da li je to moguce ili ce se krompir pokvariti?
Cuvao bih ga u podrumu gde je dosta hladno cak i preko leta i gde ima jako malo svetlosti,valjda je to dobra prostorija za cuvanje ?

Zanima me,jel moguce ocuvati krompir godinu dana,a da se ne pokvari ili da ne proklija?

Jedem puno krompira,pa mi je neisplativo da ga kupujem na prolece kad je visoka cena,vec bih kupio veliku kolicinu samo na jesen kad je kila oko 20 dinara...pa zbog toga pitam :D

maki_vs
12-02-11, 11:18
moguce je ima prasak kojim se tretira krompir da ne klija,ja tako radim godinama sejem dosta krompira...prasak je braon boje ne mogu da se setim kako se zove(znaju u poljo apoteci)samo znam da ne uzimamo tuberajt prasak jako je otrovan i nije dobro tretirati krompir za jelo njime.

cunami
12-02-11, 14:27
a kome da prodam ja moj krompir u prolece

cunami
13-02-11, 17:27
ja ocu da kupim 10 tak tona za pocetak tona krompira treba mi radi dalje distribucije

salees
14-02-11, 11:26
moguce je ima prasak kojim se tretira krompir da ne klija,ja tako radim godinama sejem dosta krompira...prasak je braon boje ne mogu da se setim kako se zove(znaju u poljo apoteci)samo znam da ne uzimamo tuberajt prasak jako je otrovan i nije dobro tretirati krompir za jelo njime.
neostop :D

aremane
14-02-11, 18:04
nadji tecni oblik iste aktivne materije, lakse se radi, nema efekat boje (crveni i beli krompir), itd.,
obicno ide 1 lit. na 25 tona krompira.
Primenjuje se prskanjem po plodovima.
Cena po 1 toni tretiranog krompira je oko 250-300 din.

diklofen
16-02-11, 21:27
Baš se sad i žena i ja dogovaramo da sejemo krompir na malo veće parče.Četiri godine smo pauzirali.

jevta
21-02-11, 17:31
zdravo svima,dali neko moze da mi kaze koliko kilograma treba semenskog krompira posejati na jedan hektar zemlje

milan_
21-02-11, 19:29
Ako je krupnoca 35-55 mm, 2000 kg. Pozdrav

amac86rs
21-02-11, 19:52
a cena semena prva reprodukcija oko 40 din,lepa pocetna ulaganja ":":{

Milanche
21-02-11, 20:40
pa djubre pa zastita pa..... ::lose::

amac86rs
21-02-11, 21:34
e kad je cena ko ove god onda je dobro,a kad je 10-15 din onda je bas ::lose::

salees
22-02-11, 10:48
gde ima za 30 hocu ja par tone ako je dobar >:({

Kurkela
22-02-11, 14:41

Gde to ima?
Kod nas je konzumni, kvantom 40 din. ^-^
U maloprodaji 60 din.

amac86rs
22-02-11, 15:06
pa mislim da se tako krece po slobodnoj proceni,ja ga nemam

jevta
22-02-11, 18:41
zdravo svima,interesuje me koliko treba vestackog đubriva baciti na jedan hektar posejanog krompira i koje đubrivo je najbolje baciti

tamara1611
22-02-11, 20:24
Koliko kg semenskog krompira toliko i kg vestaka!

jevta
22-02-11, 20:40
hvala ti,pozz

skeb
24-02-11, 18:44
...ili cimni taj litar na ex, pa se otruj odmah, he, he!

aremane
24-02-11, 22:59
to je regulator rasta, mada se u nekom drugom obliku koristi i kao herbicid

zoran sef
24-02-11, 23:04
E sad ovako. Moji seju krompir za sopstvene potrebe zadnjih 40 godina. Ja sam samo prosle godine prisustvovao sadnji, jer u to vreme ne izbijam iz maline i kupine, pa me interesuje posto ste vi ozbiljniji proizvodjaci da mi kazete dal negde grese u postupku. Cale pravi kucice na ratojanju 60*30 cm, dubine 15cm. Baci vestak u kucicu, prekrije ga tankim slojem zemlje, stavi 2 krompira i zagrne kucicu zemljom. Da li je to ispravno. Kasnije kad biljka ponikne baci malo KAN-a. Na 200 kvadrata( 2 ara) imao je oko 350 kg krompira... Ajde nemoj da vas mrzi da mi odgovorite, procitao sam celu temu, svih 5 strana i nisam nasao proces sejanja...

Milanche
25-02-11, 17:10
gde ima za 30 hocu ja par tone ako je dobar >:({
pa to je rodjo bilo pre 45 dana

MALINAR
27-02-11, 12:20
zoran sef

Pa to ispade prinos od oko 17.5t po 1ha........... ::svaka cast:: nemoj nista menjati

skal
27-02-11, 14:25
e ove godine će mnogi sejati krompir koji su zadnjih godina to batalili kod nas cena trenutno na pijaci 50din {"{":

borko jagodinac
03-03-11, 22:15
Evo da se i ja pridruzim ovoj temi >:D
Sadim krompir najvise do 50 ari zadnjih 15 godina, pa bih hteo da pitam ostale forumase koji isto to rade: Kako vrsite ljudi prpremu zemlje za krompir? Kojom masinom i na kojoj dubini? Zbog ove produzene zime bice dosta tesko prpremiti zemlju kako valja za setvu, pa eto da pisemo o' tome kako ko to radi i na koji nacin. Imam jedan klip od prosle godine evo ubacicu ga dole
http://www.youtube.com/watch?v=DoGC-KQM3MI

lale bg 225
06-03-11, 11:39
Evo da se i ja pridruzim ovoj temi >:D
Sadim krompir najvise do 50 ari zadnjih 15 godina, pa bih hteo da pitam ostale forumase koji isto to rade: Kako vrsite ljudi prpremu zemlje za krompir? Kojom masinom i na kojoj dubini? Zbog ove produzene zime bice dosta tesko prpremiti zemlju kako valja za setvu, pa eto da pisemo o' tome kako ko to radi i na koji nacin. Imam jedan klip od prosle godine evo ubacicu ga dole
http://www.youtube.com/watch?v=DoGC-KQM3MI
ja sam farmer u pokusaju probao bih sa sejanjem krompira pa bih te zamolio da malo objasnis koliko toliko sta je potrebno sve za tih 50 ari od pripreme sejanja do odrzavanja krompira do vadjenja . znam osnovne stvari ali od detalja dosta zavisi . unapreda hvala /.

borko jagodinac
06-03-11, 17:30
e ove godine će mnogi sejati krompir koji su zadnjih godina to batalili kod nas cena trenutno na pijaci 50din {"{":

Pozzz svima >:D
Znaci sledece godine da ne ocekujemo dobru cenu, mada iz iskustva znam da je uvek tako, jedne godine mogao bi brdo krompira da prodas po dobroj ceni, a sledece se poklanja

Matkee
06-03-11, 19:56
Na kvantaškoj pijaci kupljeno 10 kg krompira po ceni od 65 dinara, lep na oko krupan i danas proban u pireo, ukusan, bilo je i sitnijeg po 60 i 55, ali je razlika mala u ceni na manju količinu, a dosta je sitniji....

MALINAR
06-03-11, 20:02
Danas u Valjevu u dosta prodavnica 79 din za kg. krompira...Na pijaci od 65 do 70.

znaci da sadimo,jer realno ne moze biti na jesen ispod 30-40din nikako

sta mislite o RIVIERI kakva su iskustva,za koju sortu treba najmanje muke da se odgaji

amac86rs
06-03-11, 20:07
cena krompira je visoka jer ga nema napolju(inostranstvu) a ne jer se stvara manjak na nasem trzistu

Milanche
06-03-11, 20:26
@malinar rivera exta rana bela sorta krompira vrlo zahvalna za proizvodnju >:D

MALINAR
06-03-11, 21:47
kako zahtevna ^-^ ja imam povrsinu oko 70ari pa bi na prolece posadio krompir,nikad ga nisam do sada na veliko gajio.Ne bi stedeo sto se tice novca,glavno bi mi bilo da ne moram svakih 10 dana da nesto radim u njemu,stavio bi i kap po kap,imam drugu kulturu kojoj moram da se posvetim vise a krompir eto usput...

sta da odaberem,koju sortu ^-^

>:({ >:({ >:({

amac86rs
06-03-11, 22:35
malinar @milanche@ je napisao zahvalna ,a ne zahtevna

bosserb
06-03-11, 23:08
Prvo pozdrav svim ovogodisnjim proizvodjacima krompira.Ja sam jedan od onih koji su digli ruke od njegove proizvodnje od prije 4 godine.Citajuci vase postove vidim da vas je vecinu privukla ovogodisnja solidna cijena.Neko je napisao da je ovakva cijena svakih 6-7 godina sto je tacno.To je jedini razlog sto sam odustao od njega,a radio sam ga na 2-3 ha.Prinosi su bili od 3.5-4.5 tona na 1000 kvadrata.Posto imam prilicno iskustvo pokusacu da vam pomognem koliko mogu.Evo kako mi u lijevcu to radimo.1-sjeme,holandskoili njemacko nikako svoje,razlika u rodu i do pola.2-naklijalo sjeme rezemo na jednu klicu za rane sorte,a jednu do dvije klice za kasne sorte.Naj bolja je sjetva do kraja marta.Bacamo 100-120kg 7-20-30,a prva prihrana pred zagrtanje.Obicno radimo tri prihrane sa kanom.Zalijevanje se podrazumjeva nakon prihrane.Kad krompir cvjeta zalijevanje treba da je cesce jer tad krompir jedra.Koristim cijevi 70ke ,na svakoj cijevi rasprskivac i drzim pod vodom cetiri sata.Zastita od plamenjace i crne pjegavosti je obavezna.Sto se tice sorti ja sam sijao vecinu koju ste vi nabrojali .Kondor je jedna od najrodnijih sorti ali i najneukusnijih,moja preporuka je dezire ili marabel,a od ranih bijelih sorti adora i jerla.Rivijera je ipak malo kasnija od ove dvije sorte.Za sada toliko ako imate sta da pitate slobodno. >:D

MALINAR
06-03-11, 23:58
amac86rs.................HVALA nisam dobro procitao

bosserb..................sta meni savetujes,koju sortu,ja cu da prodajem na dzakove verovatno,interesuje me samo dobar prinos i lep izgled na oko a ukus mi je nebitan...
Na parceli je baceno kokosje djubre 5tona po ha,kreca dosta i NPK sa Mg 2 posto oko 300kg,pa uzorano,tanjirano...sve u novembru 2010
Vode cu imati zemlja je jako duboka i dobra,to je to...

salees
07-03-11, 08:18
Danas u Valjevu u dosta prodavnica 79 din za kg. krompira...Na pijaci od 65 do 70.

znaci da sadimo,jer realno ne moze biti na jesen ispod 30-40din nikako

sta mislite o RIVIERI kakva su iskustva,za koju sortu treba najmanje muke da se odgaji
Dobra je sorta ali nije za prezimljavanje ne moze dugo da stoji posle vadjenja ali je extra ran.... a za vikend kod mene na pijaci krompir na malo 80-100 dinara

bosserb
07-03-11, 13:07
Malinar.-Pa rekao sam ,Ako hoces prinos onda mozes Kondor ali ga moras prodati do marta sledece godine jer cim u proljece ugrije brzo vene i sav se pomreza.SRETNO. >:D

MALINAR
07-03-11, 18:36
bosserb

hvala >:({

MALINAR
10-03-11, 23:29
U Valjevu nigde nema semenskog krompira iz uvoza,samo domaci koji je dosta krupan...Da li sme da se sece na pola,krupniji je dosta od jajeta... ^-^

Matkee
10-03-11, 23:43
Danas smo kupili semenski krompir po 70 RSD, beli i crveni, ali manje količine, čisto da imamo za nas ! ::namigivanje::

sova
10-03-11, 23:53
Ovako to ja radim. Sijem iskljucivo Jaerlu Holandsku HZPC , za ranu prodaju.Sijem obicno oko jednog hektara i rasprodam do pola ljeta. Sijem obavezno po ugari , i tad je zaoran stajnjak oko 15 jednoosovinskih prikolica na hektar.Sad u proljece ide1200 kg/h petnaestice pod spremac (ako zemlja nije dobro izmrzla onda ide tanjiraca).Kod oba orudja sto dublje, i sto sitnije spremiti zemlju.Protiv crva ne tretiram ni zemlju ni sjeme, jer se rano povadi krompir, a na mojoj zemlji crv busi plod tek u drugoj polovini ljeta.Sijem sa masinom slicnom kao na Borkovom klipu, s tim da treba obratiti paznju na dubinu sjetve, tj.na diskove koji prave onu kulu na redovima.Nevalja da se iz zemlje vide klice, ali ne treba ni "sahraniti" sjeme zbog eventualnog pada temper. posle sjetve i otezanog nicanja.Nisam rekao da sijem sjeceno sjeme na svako oko, sa klicom.Poslije sjetve ne prscem dubinski jer jaerla nije bas u ljubavi sa dubinskim, ali zemlja je prije oranja prosle godine dakle po strnjiku( strnjici) tretirana totalom tako da korov nije problem.Od momenta kad biljke naprave sklop u redovima uzduzno i pocnu da se sire na strane moze se krompir zagrtati, pa sve dok traktor moze proci bez gazenja biljaka, ali to cesto zavisi od vremenskih prilika.Tada obicno ide i prvo prskanje protiv zlatice i ide za 2 nedjelje drugo. Ako je godina vlazna tad je vrijeme i za prskanje protiv plamenjace (poslije prskanja treba omoguciti da se list sto brze osusi,ne smije ga uhvatiti vecernja rosa, inace nema efekta, najbolje u podne), mada sa tim nemam problema.Krompir zalijem 3_4 puta, zavisi od godine i to je to.Da ,posto ja vadim krompir rano dok je stabljika jos jaka i zelena moram istu da prvo pokosim . >:({

Post je spojen: 1299798006________________________________________ _________
Zaboravio sam da kazem, na 1 ha ide sjemena.Kalibraza 35_55 oko 800kg.
Kalibraza 55_65 oko 1000kg.Kod nas je cijena ovog prvog 1,4 km/kg, a krupniji 1,2 km/kg.

sova
11-03-11, 00:18
Gore sam procitao neke smijesne cifre za prinos,Ovo sto kaze bosserb je ok. za prinos, sve ispod 30 tona/ha je jako lose. ::lose::

bosserb
11-03-11, 10:28
U Valjevu nigde nema semenskog krompira iz uvoza,samo domaci koji je dosta krupan...Da li sme da se sece na pola,krupniji je dosta od jajeta... ^-^
Prijatelju,krompir kalibraze 55/65 sjecemo u vise djelova,odnosno zavisi koliko ima klica.Tako od jednog gomolja dobijemo 5-6 kriski.Tako iskrizan krompir ceka par dana da se malo osusi presjek.Na jedan dunum ide od 120-150 kg.

MALINAR
11-03-11, 16:49
Prijatelju,krompir kalibraze 55/65 sjecemo u vise djelova,odnosno zavisi koliko ima klica.Tako od jednog gomolja dobijemo 5-6 kriski.Tako iskrizan krompir ceka par dana da se malo osusi presjek.Na jedan dunum ide od 120-150 kg.

hvala ti... >:({ Ako sam dobro razumeo,smem da presecem svaki krompir na par delova,zavisno od broja klica,secem po duzini da dobijem kriske kao od pomorandze npr...Sacekam par dana,i odmah sadim bez ikakve posebne pripreme kao i kad sejem cele krompire.Da li cu prinos da imam isti kao i kod normalne sadnje celih ^-^

Milanche
11-03-11, 18:05
@ malinar vrlo cesto od secenih krompira bude i veci prinos nego kod celih. bitnija stvar ti je da mu das dosta djubreta i da ti je seme odgovarajuce elita ,pa original pa prva reprodukcija.

bosserb
11-03-11, 18:09
@ Malinar dobro si shvatio.Ako sadis citav krompir imat ces samo vise sitnog kromrira koji nema trzisnu vrijednost a ako sadis iskrizan imat ces 80%krupnog.Kako si mi objasnio da si zemlju potorio stajnjakom ,oodlicno,samo pripazi ma plamenjacu ,imas azota za izvoz :lol:.Eto valjda sam zaradio koju sadnicu maline >:D

berar
11-03-11, 19:50
@boserb
a kakva iskustva imas sa madjarskim semenom? pakuje se po 50 kom u maloj mrezici i dosta je sitne kalibracije... ^-^ ^-^

bosserb
11-03-11, 20:25
@ Berar.Sa madjarskim sortama nemam iskustva.Da li neko sije Faluku,bijela sorta ,vrlo prinosna,kifla oblika? ::vadjenje_repe::

berar
11-03-11, 21:06
@boserb
da li sme da se stavi malo svezeg stajnjaka, pa malo zemlje preko njega, i onda seme krompira u svaku kucicu? da li bi to bilo dobro da se tako odradi?

draganNb
11-03-11, 21:30
Planiram ove godine prvi put da posejem krompir,o kome skoro nista neznam,pa bi mi svaka pomoc,savet dobro dosao >:D

bosserb
11-03-11, 21:55
@Berar.Neznam.To je pitanje za nekog agronoma. ^-^ Nije mi jasno sta se tim dobija.Onako laicki mislim da svjezi stajnjak nije dobar nizasta.

MALINAR
11-03-11, 21:57
@ Malinar dobro si shvatio.Ako sadis citav krompir imat ces samo vise sitnog kromrira koji nema trzisnu vrijednost a ako sadis iskrizan imat ces 80%krupnog.Kako si mi objasnio da si zemlju potorio stajnjakom ,oodlicno,samo pripazi ma plamenjacu ,imas azota za izvoz :lol:.Eto valjda sam zaradio koju sadnicu maline >:D

BICE SADNICA NISTA SE NE BOJ... >:({

berar
11-03-11, 22:00
to sam i ja mislio ali negde sam procitao da tako rade pa mi bilo malo cudno... ok ipak hvala >:D

frenky9415
11-03-11, 22:07
Ja sam sejao krompir oko 1.5 hektar uglavnom desire i kondor bese to pre 5-6 godina velika muka oko krompira i na kraju kad treba da das rod oni ucenjuju zezaju pa krompir stoji u sali prezimi lozi se u da ne smrzne misevi napadaju dzakove cepaju krompir truli, klija znaci havarija ziva .Kad ga imam ja uvaek je cena slaba jednom sam menjao za kukuruz kilo za kilo pa posle ni to nije moglo kuvali smo za svinje svasta je bilo .kod nas je cena sad 55 - 60 din a semenski cujem oko 70 u Beogradu 100 din .Sto se tice sejanja mi smo brazadli sa traktorom 3 brazde ili motokultivatorom jedna brazda dubina oko 15 cm razmak od jednog do drugog covecija stopa oko 30 cm . djubrenje u setvi kan i dosta stajnjaka znam coveka stavljao je kilo na kilo sve se bele brazde a krompira na gomilu i kapitalaca ogromnih.Zalivanje obavezno 2-3 puta jednom u cvetu ili posle ogrta ,prskanje od zlatice rengentom 2-3 puta .Najbolje je ako moze sirov odmah da se proda nekom kombinatu fabrici ili skoli .Sad sejem samo za sebe kad neme otkupa organizovanog dzabe sve >:({

draganNb
11-03-11, 22:50
ja jesenas nisam planirao da cu sejati krompir pa nisam bacao stajnjak,da li vredi sada pre zatvaranja brazde da bacim stajnjak? a sto se tice zalivanja,tih uslova nemam a nadam se da nece ni biti potrebe ove god.
Koje sorte mi preporucujete,i koja kolicina semena ide po hektaru?

Kengur
11-03-11, 22:53
Sejte ljudi krompir... ide cena gore... bice skup ako treba kupovati... makar i u bastu...

sova
12-03-11, 17:29
ja jesenas nisam planirao da cu sejati krompir pa nisam bacao stajnjak,da li vredi sada pre zatvaranja brazde da bacim stajnjak? a sto se tice zalivanja,tih uslova nemam a nadam se da nece ni biti potrebe ove god.

Bez stajnjaka u principu moze, ali bi bio veoma pozeljan ako je zaoran prosle godine.Ovako moras zveknuti vjestaka 2 tone/ha (bar na nasoj zemlji), a ako nemas uslove za zaljevanje ja ti ne bih preporucio da se kockas.Mozes kisu imati stalno, ali ako jednom samo zakaze , recimo 15 dana u cvatu, zeznuo si se za prinos.Dakle bez zaljevanja ne rizikuj, jer je tu poveliki ulog u repromaterijalu. >:({

vosi
12-03-11, 18:39
Sejte ljudi krompir... ide cena gore... bice skup ako treba kupovati... makar i u bastu...
ma ješćemo mesa ako je krompir skup :D

amac86rs
12-03-11, 18:45
moze li neko da obljasni sa kojim sredstvima se radi dezinfekcija noza pri secenju krompira i da li je potrebno i rane krompira necim dezinfikovati. To niko nije pisao a mislim da bi bilo veoma korisno

draganNb
12-03-11, 19:25
[/quote]
Bez stajnjaka u principu moze, ali bi bio veoma pozeljan ako je zaoran prosle godine.Ovako moras zveknuti vjestaka 2 tone/ha (bar na nasoj zemlji), a ako nemas uslove za zaljevanje ja ti ne bih preporucio da se kockas.Mozes kisu imati stalno, ali ako jednom samo zakaze , recimo 15 dana u cvatu, zeznuo si se za prinos.Dakle bez zaljevanja ne rizikuj, jer je tu poveliki ulog u repromaterijalu. >:({
[/quote]
2 tone po ha? da li si ti dobro napisao ^-^ ^-^

frenky9415
12-03-11, 19:27
Mi smo sekli krompir obicnim nozom nikad nismo radili dezinfekciju samo nek je cist noz i posle delovi krompira stoje u plasticnim ili drvenim gajbicama da se malo prosuse i zacele rane ,da se skori seceni deo >:D

sova
13-03-11, 08:38
[/quote]
2 tone po ha? da li si ti dobro napisao ^-^ ^-^
[/quote]
Jesam dobro napisao, zasto?

draganNb
13-03-11, 11:49
Zato sto mi jako puno,to je 2000 kg po ha...

bosserb
13-03-11, 11:55
@Sova.Kod nas je plafon 1500kg 3x15 ili 1000-1200kg 8-16-24.Mislim da sve preko je bacanje para.

sova
13-03-11, 19:29
Pa, momci i ja bacam 1200 kg/ha, ali djubrim i stajnjakom.Ovo 2000kg/ha se odnosi na njivu bez stajnjaka.Onda, nasa zemlja to podnosi, ipak je ovo nerodnija zemlja nego u Vojvodini, ( za Laktase neznam ), jedan dio Semberije uz Drinu moze parirati Vojvodini, tu je parcela gdje je izmjeren rekord u prinosu za NS6010 (mislim da je taj hibrid) i bla, bla i odoh ja lagano u :){{ :lol: :lol: >:({

Milanche
13-03-11, 20:11
moze li neko da obljasni sa kojim sredstvima se radi dezinfekcija noza pri secenju krompira i da li je potrebno i rane krompira necim dezinfikovati. To niko nije pisao a mislim da bi bilo veoma korisno
secem obicnim skalpelom nije skup a uzmem nov cist nozic

Matkee
13-03-11, 20:12
A zašto dezinfekciju noževa ne činite npr 99,5 % alkoholom i vatom ? ^-^

amac86rs
13-03-11, 20:13
ja sam cuo da treba pre svakog presecanja potopiti noz u alkohol radi dezinfekvije,da se nebi virusi prenosili sa krtole na krtolu

Post je spojen: 1300043669________________________________________ _________
naravno i gljive i bakterije,ali virusi su najgori

bosserb
13-03-11, 20:18
Pa, momci i ja bacam 1200 kg/ha, ali djubrim i stajnjakom.Ovo 2000kg/ha se odnosi na njivu bez stajnjaka.Onda, nasa zemlja to podnosi, ipak je ovo nerodnija zemlja nego u Vojvodini, ( za Laktase neznam ), jedan dio Semberije uz Drinu moze parirati Vojvodini, tu je parcela gdje je izmjeren rekord u prinosu za NS6010 (mislim da je taj hibrid) i bla, bla i odoh ja lagano u :){{ :lol: :lol: >:({
Nebih se slozio.Prvo,zemlja u semberiji je plodnija od lijevca,drugo,mislim da sve preko 1500kg krompir nemoze iskoristiti,trece,ako se potrefi kisna godina onda dolazi do mnogo bolestina zbog viska azota i trumu gomolji.I kod nas su pojedinci bacali i do 2500kg ali su kasnije uvidjeli da je to bacanje para.

Post je spojen: 1300044265________________________________________ _________

ja sam cuo da treba pre svakog presecanja potopiti noz u alkohol radi dezinfekvije,da se nebi virusi prenosili sa krtole na krtolu

Post je spojen: 1300018469________________________________________ _________
naravno i gljive i bakterije,ali virusi su najgori

Ma te zajebancije su za male kolicine,koliko bi ti trebalo dana da tako isjeces tri,cetri tone.Zna se zasta sluzi rakija. >:({

amac86rs
13-03-11, 20:39
po meni nije zajebancija,najveca rzlika izmedju elite,originala i prve reprodukcije bas u procentu zarazenih krtola virusom. Al istina da to znatno usporava posao

sova
13-03-11, 21:19
Pa bosserb druze ja i nisam poredio zemlju u Semberiji i Lijevce Polju, nego Semberiju i Vojvodinu.
A sto se tice vjestackog djubriva, samo kad bi mi neko dao za dz. da vidis kako bi se to sibalo.. :lol: :lol: :lol:

draganNb
13-03-11, 23:10
Ljudi a koliko semena ide na Ha,i koje sorte? Da li mozete da mi pomognete,ja bi da idem ove ned. da uzmmem seme pa da znam bar nesto? ^-^

sova
14-03-11, 20:59
Procitaj u "povrtarski proizv." A ako ces naklijavati sjeme malo i kasnis. >:({

siki2
16-03-11, 19:13

Ja svake godine sadim krumpir nikad ga ne zaljevam a što se tiče đubriva 2000 kg je malo previše 800 kg 7-20-30 i 500 kg kana i ima da bude krumpira kan možeš raspodjeliti pola odma pred sadnju pola posle kao prihranu i obavezna špricanje kalijem u početku cvatnje pa do kraja.

frenky9415
16-03-11, 19:46
ode krompir bestraga :'({

MALINAR
16-03-11, 21:30
Danas sam kupio semenski krompir po 200kg DESIRE I 200kg KENNEBEC poizvodjac agrostrade Uzice...Kalibracija 35 do 55 mm.
Jedva sam i to nasao nema vise,a cena je 90di. original,vidim veceras vec 105 podigli za par sati cenu...
Da li sam pogresio,kakva su iskustva sa tim sortama i ovim proizvodjacem,koliki mogu ocekivati prinos...

Post je spojen: 1300307715________________________________________ _________
smem li da secem na pola tu kalibraciju da imam vecu povrsinu...

frenky9415
16-03-11, 21:39
Ja to nikad nisam sekao tako sitne jedino ove malo vece od 55 mozda ako imaju izrazito jaku klicu cvrstu. Desire je dobar jednacit krompir kenebek sam sejao ali se nesecam kakav bese... >:D

sova
16-03-11, 22:48
Danas sam kupio semenski krompir po 200kg DESIRE I 200kg KENNEBEC poizvodjac agrostrade Uzice...Kalibracija 35 do 55 mm.
Jedva sam i to nasao nema vise,a cena je 90di. original,vidim veceras vec 105 podigli za par sati cenu...
Da li sam pogresio,kakva su iskustva sa tim sortama i ovim proizvodjacem,koliki mogu ocekivati prinos...

Post je spojen: 1300264515________________________________________ _________
smem li da secem na pola tu kalibraciju da imam vecu povrsinu...

Desire neznam kakav je(jel to bjese crveni).Kennebec je izrazito bijel krompir (dobar za ugostiteljstvo) ima dobar prinos, ali malo kasnije prispjeva (na nasoj zemlji prispjeva za ranu prodaju tek krajem jula). Od jaerle je neotporniji na plamenjacu i vise ga napada zlatica.Nadzemni dio biljke izraste veoma visoko.Na trzistu otprilike najtrazenija sorta (bar kod nas )
Ako je original sjeme naklijas ga i slobodno ga sijeci po jednu klicu, znaci svako ono okce sa klicom posebno.Prinos je relativna stvar i zavisi od dosta stvari, ali recimo ovako ako je ispod 3 tone po dulumu (10 ari) to je lose, 3,5 tone je solidno, 4,5 t. odlicno, a 5 extra. >:({

Post je spojen: 1300312232________________________________________ _________
P.S. Holandsko sjeme bi bila bolja opcija.

BELIT577
16-03-11, 23:16
ljudi da nebude da reklamiram, ali krompira imate u Guci kolko hocete u Solanum komercu.

cunami
17-03-11, 08:43
ja mislim da tamo ima samo 500 tona krompira

galovcanin
18-03-11, 18:11
zdravo...ja sam nova na forumu....imala bih neko pitanje u vezi krompira.....kakvo djubrivo je naj bolje za krompir...i dali je dobro....fertil..... >:D

Dukanac
18-03-11, 18:25
Danas mi stiglo seme, elita, cena 1e... {"{":

frenky9415
18-03-11, 21:19
Svako je bolje nego nikakvo moze kan moze 3x15,Npk ja sam stavljao i dosta stajskog >:({

Kengur
18-03-11, 21:30
Skupo seme==== jeftina roba .......... videcete.... to je uvek bilo :<<> {"{":

amac86rs
18-03-11, 22:47
Skupo seme==== jeftina roba .......... videcete.... to je uvek bilo :<<> {"{":

upravu je kengur,jako ce biti puno zasadjeno krompira

bosserb
18-03-11, 22:50
Neznam sta je u Srbiji ali kod nas nije odavno prodano vise sjemena.Sije ga i kurta i murta. :<<>

siki2
18-03-11, 22:53
Neznam sta je u Srbiji ali kod nas nije odavno prodano vise sjemena.Sije ga i kurta i murta. :<<>
Izgleda da ove godine svi sade krumpir i kod nas je pomama ali za ranim i to Adorom. A biće kruuummmpppiiirrraaa.

Dukanac
18-03-11, 22:58
Prema ranijim iskustvaima proćiće dosta godina da se ponovi ovakva cena i ovako uspešna godina... Što se mene tiče voleo bih da bude i 5e kilogram ali ja ga sejati u većim količinama neću, pre tri godine sam bacio skoro četiri vagona krompira ":":{ ":":{ , u suštini treba bar 5 godina da štetujem da bih jedne godine zaradio, tako da poslujem neću... Više od 20 ari ja ne sejem ni pod razno.... Tačno je da ove godine skoro pa svi seju, ovde krče vrzinu i oru da poseju krompir...

bosserb
18-03-11, 23:03
Ulog je oko 2500 evra na hektar pa ko voli nek izvoli.Ja mu prognoziram cijenu od 10 eurocenti tako da rod od trideset tona izvlaci tvoj novac,a bogami i grbu na ledjima.

draganNb
19-03-11, 11:18
Ulog je oko 2500 evra na hektar pa ko voli nek izvoli.Ja mu prognoziram cijenu od 10 eurocenti tako da rod od trideset tona izvlaci tvoj novac,a bogami i grbu na ledjima.

I ja mislim da ste u pracu u vezi cene,posto ce sada "svi" udariti po krompiru! Kod nas u selu sve vise ljudi ce sejati krompir,tako da ja najverovatnije odustajem tj.sejacu samo za svoje potrebe >:D
Velik je ulog da bi se kockao :<<>

galovcanin
19-03-11, 11:56
Treba se malo i kockati, posto svi pricaju da je veliko ulaganje, mozda ga nece ni sejati, jer je jedan evro semenskog krompira, mozda se i isplati ove godine ::novac::

MALINAR
19-03-11, 12:39
Ne mogu da udjem u njivu jos ima vode...Kako da ga naklijavam,sad mi je u objektu.uvijen u najlon...sta treba da radim ^-^

bosserb
19-03-11, 12:55
Treba se malo i kockati, posto svi pricaju da je veliko ulaganje, mozda ga nece ni sejati, jer je jedan evro semenskog krompira, mozda se i isplati ove godine ::novac::
Svi ozbiljniji proizvodjaci su nabavili sjeme vec krajem januara dok je cijena bila od 0.6-0.75 evra.

siki2
19-03-11, 13:15
Ljudi da niste slučajno zaboravili da krompir treba i proizvesti onaj koji nije to radio teško će dobiti tržišni krompir biće i sitnog i oštećenog i pojedenog itd. ako mu ne daš sve na vreme i koliko treba biće krompira za stoku moj jaran prošle godine sijao četiri jutra a iskoristio jedva dva ostalo izbušio crv pa tionda proizvodi krompir.

galovcanin
19-03-11, 13:21
Nama je prosle godine krompir lose rodio, tako da nam sad sve spada u semenski , jer je bila losa godina te nije imalo krupnog za prodaju mnogo :) . Pa cemo pokusati i ove godine da vise posejemo posto imamo seme, ali sve zavisi kakva ce godina biti. 8)

siki2
19-03-11, 13:32
Nama je prosle godine krompir lose rodio, tako da nam sad sve spada u semenski , jer je bila losa godina te nije imalo krupnog za prodaju mnogo :) . Pa cemo pokusati i ove godine da vise posejemo posto imamo seme, ali sve zavisi kakva ce godina biti. 8)
Kako prognoze kažu da će biti bjeli uskrs znači da ni ova godina neće biti baš dobra. ":":{ ":":{

sova
19-03-11, 13:57
Prognozirati vrijeme mjesec unaprijed je u najmanju ruku neozbiljno, a pogadjati cijenu je nezahvalno.Nije pravilo da kolicina zasijanog diktira cijenu, kod nas cijenu svega i svacega diktira uglavnom okruzenje.

siki2
19-03-11, 19:15
Prognozirati vrijeme mjesec unaprijed je u najmanju ruku neozbiljno, a pogadjati cijenu je nezahvalno.Nije pravilo da kolicina zasijanog diktira cijenu, kod nas cijenu svega i svacega diktira uglavnom okruzenje.
Eto ti ga sad ako su meteorolozi neozbiljni i ja sam zato što sam prenio njihove prognoze ali živi bili pa vidjeli možemo se samo nadat da svi greše u prognozama.

zoran sef
19-03-11, 20:46
Nikad vise hrana nece biti jeftina, iako bi mnogi to voleli... Krompir ide preko grane i legalno i nelegalno kao i sva ostala hrana... Proslo je vreme jeftine hrane.. Zivi bili pa videli... >:({

amac86rs
19-03-11, 20:59
Nikad vise hrana nece biti jeftina, iako bi mnogi to voleli... Krompir ide preko grane i legalno i nelegalno kao i sva ostala hrana... Proslo je vreme jeftine hrane.. Zivi bili pa videli... >:({

videcemo al to da vise nema jeftine hrane za mene je glupost. Prosle godine u maju se vec znalo da ce biti nestasica krompira jer je u Rusiji i Poljskoj velika kolicina propala kako krompira tako i drugog povrca. ja bih voleo da nebude jeftino ali to meni nema smisla

draganbilli
19-03-11, 21:54
Ja danas bio kod covjeka sije krompir 4 do 5h kaze sav prodao po 0,90km ima djed preko 70god. i nije upamtio bolju cijenu,rade djed sin i unuk imaju novog zetora 1og polovnog i6 fergica

bosserb
19-03-11, 22:07
Pa sta kazu posto su ga davali proslih godina.

sova
20-03-11, 01:40
Eto ti ga sad ako su meteorolozi neozbiljni i ja sam zato što sam prenio njihove prognoze ali živi bili pa vidjeli možemo se samo nadat da svi greše u prognozama.

Pa kad su oni sta utrefili.Kad je pocela ova zima u medijima se pocelo lupetati kako ce to biti najhladnija zima u proteklih 1000 god.( kao da je neko mjerio temp. prije 1000 g. i zapisivao)Lupali su svi od meteorologa pa do astrologa i gatara.Onda se oglasila svjetska meteoroloska organizacija i saopstila da su to sve gluposti i da ne postoje naucno dokazive metode prognoze vremena za neki duzi vremenski rok, tj niko nemoze zasigurno prognozirati kakva ce biti zima.Mogao bih ti navoditi primjere gresaka met. prog. koje su imale velike posljedice, ali sam vec otisao u off..

draganbilli
20-03-11, 13:35
Pa sta kazu posto su ga davali proslih godina.
neznam,ali kakvo je nase trziste ove godine ce svi da siju pace najesen
biti ako rodi jeftin a ako se bude moglo i prodati.cijena na kilu 1,45km sto je opet visoka na proizvodacku!kakva su vasa iskustva sa krompirom u ishrani stoke?

bosserb
20-03-11, 17:18
HA-HA vec se planira davati krompir stoci.Stoka hranjena krompirom je previse masna i mesari je nerado kupuju.

sova
20-03-11, 17:51
HA-HA vec se planira davati krompir stoci.Stoka hranjena krompirom je previse masna i mesari je nerado kupuju.

Tacno tako.

draganbilli
21-03-11, 22:16
zemljaci vec 2 3 godine sijemo za svoje potrebe, jedva doceka mladi! prije 4 5g. sijalismo do 2 dunuma ,nismo sve prodali pa smo kuvali svinjama sto je problem.posle toga sam cuo da sa sirovim krompirom hrane junad,ovog proljeca planiram da posijem 2 dun krompira ako neprodamo koliko smijemo dnevno dati biku od 500kg a sto se tice kvaliteta neupitan mi bikove prodajemo nakupcima nije lubenica pa damu pravi cep.ako ne odem u off.

Matkee
22-03-11, 20:50
Koliko čujem sada mogli bi da počnemo da izvozimo krompir u EU tj. u Rumuniju i Bugarsku, ali tek kada naša administracija prikupi sve potrebne dozvole, kako kažu izvoz neće ugroziti domaće tržište i količine potrebne našoj zemlji !

MALINAR
22-03-11, 21:19
znajuci ih,papire ce da prikupe za par godina :lol: :lol: :lol: a i cena bi bila oko 15 eurocenti i to su rekli :lol: :lol: :lol:

Matkee
22-03-11, 21:29
Pa da, ali je to cena sa kojom bi bili konkurentni u Slovačkoj i Češkoj, ne i u Rumuniji i Bugarskoj, jer se tamo mogu ostvariti veće cene ! :D a za papire ko zna, možda ni par godina :lol:

diklofen
22-03-11, 21:48
Samo nek se seje dosta krompira.Svi će viškovi otići u izvoz.Do jeseni će izvoz ići ,a Vi zapišite ovaj moj post. :D

Matkee
22-03-11, 21:50
@diklofen iz tvojih usta u Božije uši, pa i treba da bude izvoz, sve što je višak neka putuje ! :D

sova
22-03-11, 22:15
zemljaci vec 2 3 godine sijemo za svoje potrebe, jedva doceka mladi! prije 4 5g. sijalismo do 2 dunuma ,nismo sve prodali pa smo kuvali svinjama sto je problem.posle toga sam cuo da sa sirovim krompirom hrane junad,ovog proljeca planiram da posijem 2 dun krompira ako neprodamo koliko smijemo dnevno dati biku od 500kg a sto se tice kvaliteta neupitan mi bikove prodajemo nakupcima nije lubenica pa damu pravi cep.ako ne odem u off.

Bik istina nije lubenica, ali i ne moras ga otvarati da bi vidio da je mastan, to se vidi po onim "lopticama" masnoce kod korijena repa.Sto se tice kolicine koju biku mozes dati to je relativno, kreni sa malom kolicinom pa povecavaj i vidjeces, primjera radi meni se desilo da je se krava nocu odvezala i smazala okruglo 60 kg krompira (sjemenskog bio u stali zbog naklijavanja).I osim toga sto je pojela najskuplji obrok u svom zivotu, nije joj nista bilo a i rodjak veterinar mi rekao da joj nemoze biti nista..

salees
23-03-11, 08:43
Kod nas pala cena krompiru 60 dinara na malo {"{":

dfiskal
23-03-11, 10:29
@savo,
Ajd' jedno prosto pitanje,nisam nesto specijalno ucen sto se tice krompira, a radi se o opkladi, da li skidas "klice" sa prokljijalih krompira, ili ih sadis zajedno sa njima...Jbg poceli da klijaju , a radi se o povrsini za kucnu upotrebu, znaci 2-3 ara...molim brzi odgovor..radi se o sorti "dezire" prosle godine kupljen u apoteci i ostavljen za seme za ovu godinu...

zis
23-03-11, 11:16
@savo,
Ajd' jedno prosto pitanje,nisam nesto specijalno ucen sto se tice krompira, a radi se o opkladi, da li skidas "klice" sa prokljijalih krompira, ili ih sadis zajedno sa njima...Jbg poceli da klijaju , a radi se o povrsini za kucnu upotrebu, znaci 2-3 ara...molim brzi odgovor..radi se o sorti "dezire" prosle godine kupljen u apoteci i ostavljen za seme za ovu godinu...
Sadi zajedno uostalom pogledaj ovdehttp://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=PG022_1a.htm&autor=7

draganbilli
24-03-11, 17:10
[/quote]
Bik istina nije lubenica, ali i ne moras ga otvarati da bi vidio da je mastan, to se vidi po onim "lopticama" masnoce kod korijena repa.Sto se tice kolicine koju biku mozes dati to je relativno, kreni sa malom kolicinom pa povecavaj i vidjeces, primjera radi meni se desilo da je se krava nocu odvezala i smazala okruglo 60 kg krompira (sjemenskog bio u stali zbog naklijavanja).I osim toga sto je pojela najskuplji obrok u svom zivotu, nije joj nista bilo a i rodjak veterinar mi rekao da joj nemoze biti nista..
[/quote]
Hvala zemo!

Post je spojen: 1300983220________________________________________ _________
Citat: draganbilli 21.03.2011, 22:16

Hvala

[/quote]
Hvala zemo!

frenky9415
24-03-11, 20:58
Znaci stoka moze da jede zivi krompir junad i bikovi volovi nema nikakvog problema jel ima neko praksu da daje zivi krompir pomenutim Zivotinjama
^-^

bosserb
24-03-11, 22:59
Naravno.U Lijevcu ko god sadi krompir a ima stoku ima ta iskustva.Za svinje se mora kuvati a za bikove ne.Za bikove se mora sjeci da se nebi bik nedaj boze udavio.Takav krompir se pomjesa sa koncentratom ili srotom i sva stoka ga rado jede.

frenky9415
24-03-11, 23:11
ok hvala na odgovoru ja sam za svinje kuvao a za goveda nikad nismo davali bar ovde u nasem kraju imaju sta jesti drugo pa zato i pitam >:D

zoran sef
24-03-11, 23:47
Bas su me iznenadila ova iskustva sa ishranom zivotinja...

Matkee
25-03-11, 21:21
Sutra se seje krompir u bašti, odmah iz izlaska ! :lol:

zis
25-03-11, 21:28
seje se zito ,mak,jecam ,a krompir se sadi :lol:

Matkee
25-03-11, 21:52
^-^ jao kakav lapsus, ovo mi se baš retko dešava, izvinjavam se svima ! {"{": {"{": {"{":

sova
25-03-11, 22:44

Krompir se sije, tj sije se njegovo sjeme, a kada prenosimo mladu biljku (obicno na njivu) onda nesto sadimo recimo kupus ili cvijece.

diklofen
26-03-11, 07:39
Pre dva dana bačeno đubrivo i dva puta iskultivirano.Sinoć otvoreni redovi,a danas popodne sledi sadnja Desirea.

zis
26-03-11, 13:57

Krompir se sije, tj sije se njegovo sjeme, a kada prenosimo mladu biljku (obicno na njivu) onda nesto sadimo recimo kupus ili cvijece.
Krompir je krtola tj. podzemno stablo ,ako si nekad primetio posle cvetanja znaju da se na vrhu krompira tj. na zelenoom stablu zametne odnosno počnu da rastu neke loptice koje u sebi nose sitno seme nešto kao seme paradajza e to je seme krompira i iz njega se dobija takozvana prva reprodukcija ali je jako spor proces .Zato je takav krompir jako skup jer je proizvodjač poštedjen borbe sa zlaticama njega ne napada i otporan je na većinu bolesti koje napadaju krompir sadjen iz krtole . >:D

Matkee
26-03-11, 16:49
Posao završen za par sati, 640 kućica ! :D

vosi
26-03-11, 18:05
Samo nek se seje dosta krompira.Svi će viškovi otići u izvoz.Do jeseni će izvoz ići ,a Vi zapišite ovaj moj post. :D
da, samo ti od toga malo ćešimati koristi

Matkee
26-03-11, 18:29
Kako malo koristi ^-^, pa ovo je tema o krompiru nije podeljeno na velike i hoby proizvođače, zar treba da ga kupim po 100 RSD za kilogram, a u bašti da gajim ogledno polje korova ! ::namigivanje::

frenky9415
26-03-11, 22:14
kod nas semenski 80 dinara za kg za koji dan sejem jednu kolicinu za svoje potrebe na delu baste koja je okrenuta prema suncu ako bude mnogo vlage posto je rano jos da ne bih istruli ::lose::

vosi
27-03-11, 08:30
Kako malo koristi ^-^, pa ovo je tema o krompiru nije podeljeno na velike i hoby proizvođače, zar treba da ga kupim po 100 RSD za kilogram, a u bašti da gajim ogledno polje korova ! ::namigivanje::
u pravu si, samo kako ćeš rešiti izvoz? >:D

diklofen
27-03-11, 12:15
Pa ne treba ja da izvozim.Neka ga izvezu veliki otkupljivači.Kad oni izvezu na domaćem tržištu ostaje manje i samim tim cena mog krompira ide gore. ;D}

Matkee
27-03-11, 12:49
u pravu si, samo kako ćeš rešiti izvoz? >:D

Šta ima da ga izvozim ^-^, biće ga jedva dovoljno za nas, a ako nešto i preostane, lako će se prodati :D

vosi
27-03-11, 12:59
@diklofen iz tvojih usta u Božije uši, pa i treba da bude izvoz, sve što je višak neka putuje ! :D
pa šta si u ovom postu napisao? ^-^

Matkee
27-03-11, 13:12
Pa druže nisam mislio ja da izvozim :lol: već sam rekao da će biti bolje ako se ostvari izvoz po nekoj ok ceni za sve, kako za nas male, tako i za velike proizvođače krompira ::namigivanje::, zar očekuješ da izvozim par stotina kilograma krompira ^-^ ? >:({

MALINAR
27-03-11, 13:43
juce posadio 400kg ... :D

DULEmajstor
27-03-11, 17:39
Kod mene je jos rano za sadjenje . Posadio sam nesto malo za rano vadjenje za sebe .

A ove godine planiram da razorem jos vecu povrsinu nego prosle godine jer je cena skocila i lepe i lakse pare se uzmu na krompir nego za malinu .

Inace moj kraj je jako poznat po zasadima krompira i krompir je pod jako velikim povrsinama , a malina je posle njega po zaastupljenosti.

Pricacu nesto kasnije o sortama koje sadim i o rekordnim prinosima koje sam prosle godine ostvario sa jednom sortom . >:D >:D >:D

sova
27-03-11, 22:53

Krompir je krtola tj. podzemno stablo ,ako si nekad primetio posle cvetanja znaju da se na vrhu krompira tj. na zelenoom stablu zametne odnosno počnu da rastu neke loptice koje u sebi nose sitno seme nešto kao seme paradajza e to je seme krompira i iz njega se dobija takozvana prva reprodukcija ali je jako spor proces .Zato je takav krompir jako skup jer je proizvodjač poštedjen borbe sa zlaticama njega ne napada i otporan je na većinu bolesti koje napadaju krompir sadjen iz krtole . >:D

U pravu si, mada se odomacilo "sijanje". >:({

Dukanac
27-03-11, 23:09
Njiva uzorana i podrljana, još treba da prođem sa tanjiračama da usitnim doobro pošto je bila ledina (nike orano 30 godina) i posle sejanje, seme i đubrivo stiglo pre neki dan....

Milanche
28-03-11, 19:32
Danas je posejan kondor na jednoj njivi, 1.20ha. ::namigivanje::

http://www.dodaj.rs/f/g/h5/2SEknHxF/slika009.jpg

MALINAR
28-03-11, 21:02
milannche
:D :D :D

ja dansa posadio jos 50kg,kod mene parcela nepristupacna,i ovo je do sad jedva...

Milanche
28-03-11, 21:15
ma kakvi brale ovo je ada pored morave posle frezera je zemlja kao kafa :D >:({

MALINAR
28-03-11, 21:23
koliko moze da baci po hektaru

Milanche
28-03-11, 21:39
koliko moze da baci po hektaru
zavisi sve20 -30 -40 -50 t

bosserb
28-03-11, 22:06
Milanche nemoj da se ljutis ali bankovi su ti malo niski,da nisi mozda sa frezom malo ubio zemlju.

MALINAR
28-03-11, 22:29
Ja sam posadio umupno 450kg,kalibracija od 35 do 55,parcela mi je takva da su svi redovi razlicite duzine pa me interesuje da li se moze znati po ovoj kilazi semena koliko sam ja u stvari posadio ari,bar orjentaciono,razmak je da prodje traktor izmedju redova,da opkoraci,. a u vrsti 25-30cm....

koliko bi mogao da imam tu krompira isto orjentaciono,vestak necu zaliti a ni zalivanje...

bosserb
28-03-11, 22:48
Zavisi da li si ga krizao.

Milanche
29-03-11, 18:27
Milanche nemoj da se ljutis ali bankovi su ti malo niski,da nisi mozda sa frezom malo ubio zemlju.
da al kakve to veze ima ^-^ ?

bosserb
29-03-11, 18:49
Slabija propustljivost vode,malo zemlje na bankovima,krompir prilikom bujanja izviruje iz zemlje itd.

Milanche
29-03-11, 19:37
bosserb brale ako sam te dobro razumeo sto je veci banak veca je i propustljivost vode ,jesi li tako rekao ?i nemoj da se ljutis jesi li cuo za ogrtanje krompira ? >:D

diklofen
29-03-11, 19:48
Opšte poznato kod krompiraša je da:krompir voli da čuje zvono crkve u podne dok ne nikne.
To znači da se ne treba suviše nagrtati u samoj setvi već u par kasnijih zagrtanja.

Milanche
29-03-11, 19:51
Opšte poznato kod krompiraša je da:krompir voli da čuje zvono crkve u podne dok ne nikne.
To znači da se ne treba suviše nagrtati u samoj setvi već u par kasnijih zagrtanja.
amin >:D >:({

siki2
29-03-11, 20:18

Da vam kažem kako ja to radim krompir je posađen prije tjedan dana i sada koji dan idem da (vi to zovete banak) sve razgrnem da poravnam i tako ostaje do druge prihrane kad bude imao dvadest centimetara onda ga ogrćem i ponovo ogrćem kad više skoro da nemogu proć kroz njega a zaštitu od korova ne provodim zato ga kultiviram više puta.

zis
29-03-11, 21:05
:Di jos jedno staro verovanje sve sto daje rod iznad zemlje treba sejati ili saditi u vreme mesecevog rasta a sto je rod pod zemljom (krompir,persun ,sargarepa itd)za vreme mladog meseca. >:D

bosserb
29-03-11, 22:49
Ma ljudi kanite se gatanja ,mladog mjeseca i zvona.Dajte biljci sto joj pripada i na vrijeme pa se tek onda nadajte dobrog roda. Milance, vidim da si se malo naljutio ali mi nisi odgovorio dali si zemlju ubio sa freziranjem.Ako jesi onda nema tog zagrtaca da moze zagrnuti krompir.Siki ,to ti je recept samo za rani krompir koji ti sijes. >:D

MALINAR
15-04-11, 20:00
pocelo da nice...

siki2
15-04-11, 20:52
bossreb ja i sadim samo mladi krompir inače već je niknuo i prvo ogrtanje je odrađeno.

German hunting terrier | Jagdterrier