Krompir

Kakvo je stanje sa krompirom? Ima li kakvih priča o ceni? Prethodnih godina sam sejao po nekoliko hektara, sada sam sveo na 80-90 ari, Prošlogodišnji sam rasprodao, nešto na kvantažu, nešto po vojvodini u zamenu za kukuruz.... :ppozdrav:
 
Poceli smo sa vadjenjem krompira. :D

k-205.jpg
 
Odlično milanche, crveni se njiva džakova... Ja cu da vadim oko 10. septembra, milanče koji je krompir u pitanju?
 
Odakle bi drugo bilo seme nego iz Guče :haha: Nas i onako zovu "krompiraši" :haha: :haha:

Kod nas cute za cenu, ništa se nezna, ja cu krompir da spakujem u podrum i čekam zimu ::namigivanje::
 
Zdravo Milanche !
Super ti izgleda roba !
Ja isto se bavim sa krompirom na otvorenom,dosada sam sejao Aladin , Agriju , i Kondor.
Kod mene je glavnom teren je peskovit. Neznam dali Carera prihvati taj teren? :sta:
Dali znaš negde semenski od toga,da probam kako se ponaša?
Post je spojen: [time]1286313130[/time]
_________________________________________________
Zdravo Milanche !
Super ti izgleda roba !
Ja isto se bavim sa krompirom na otvorenom,dosada sam sejao Aladin , Agriju , i Kondor.
Kod mene je glavnom teren je peskovit. Neznam dali Carera prihvati taj teren? :sta:
Dali znaš negde semenski od toga,da probam kako se ponaša? :D
 
Zdravo Milanche !
Puno ti hvala za informacije.
:cao:
Kako ide plasman kod vas?
Kod mene,jako dobro ide,koliko povadim tako i prodajem. Trenutno 28 din/kg izkuće...
Pozdrav. :cao:
 
setvena norma za careru je oko 2t/ha frakcije 35/55 pod uslovom da se sade krtole tezine oko 40g i gustina sklopa oko 40 000 biljaka.vise vezuje od kondora pa je treba dobro seci (2-3 okca).sto se peska tice ona bas i trazi pesak (iskustva sa juga Srbije-Leskovac).trenutno najbolja i najprinosnija bela sorta na nasem trzistu.
veliki pozz za sve
 
Mislim da je krompir biljka ciju proizvodnju treba izbeci ako je ikako moguce jer kako god okrenes moras sav prinos makar dva puta preko ledja preturiti , drugi razlog je nestabilno trziste pa cenu ne mozemo ni naslutiti unapred - bilo je godina kad smo ga i u jarugu bacali - , devet godina sam ga sejao i nijedne dobre pare nisam uzeo - jedne godine susa , druge mnogo kise , trece dobar rod a losa cena , ipak mozda cu ga iduce godine sejati jer je to kultura koja dobro uspeva u brdskim krajevima a i ova nasa zemlja odgovara krompiru a nekim pametnijim stvarima ne , sta ces ...
 
Nema nigde boljeg krompira od Kopaonickog krompira. Krompir sa obronaka Kopaonika je na daleko cuven po kvalitetu.


Ja krompir sadim svake godine , ali ne na bas velikoj povrsini. Ne prskam nikakvim preparatima , samo za plamenjacu i to retko i po potrebi. Iskljucivo i redovno rucno okopavam . Time sam postigao kvalitet koji je poznat na daleko. Ljudi specialno sada dolaze kod mene da kupuju krompir. Prodao sam ove godine 2000 kg , a potraznja je bila tolika da sam kad bi imao , mogao da prodam do 5000 kg krompira. Sada ipak sadim sve manje i manje , zadrzacu se neko vreme na 2000 kg godisnje , jer sam se bacio vise na malinarstvo. Mada imam bas dosta obradive zemlje ali je neizvodljiivo sve rucno kopati , pa iz tog razloga ne prosirujem proizvodnju . Krompir sam iskljucivo prodavao po ceni od 30 dinara za kg , ali za cenu su ljudi uvek na kraju pitali , jer kvalitet nema cenu.
 
Na jednoj njivi planiram zasaditi krompir ali je pirika preuzela tu sam zito sijao najcesce Raz jer drugo sve taj prokleti korov ugusi.Toliko je ima kad se ore samo se proklete zile vuku za plugom ma to je neobijasnjivo.Scim,kad i kako to da izvedem-pospricam jer bas tu je cijelu godinu omokro a zemlja je dobra.Jel moguce na proljece tu krompir zasaditi ako bi sad nesto poduzeo jer na toj njivi nemam nista.
 
Mozes Trefgalom isprskati parcelu i zatanjirati na nekih 6-7 dana pre sadnje.
Takodje moze i Stompom ili Zanatom po sadnji, a pre nicanja.
Senkorom mozes tretirati krompir po nicanju, do cvetanja. :cao:
 
A total sta je sa njim jer to je crno zlo od pirike kao da si je posijao.
 
@Care,Pirevina je dosadna biljka i treba mnogo strpljenja i muke da se ta napast svede na snošljivu meru.
Treba da znaš da se nenormalno množi i iz rizoma i iz semena pa se često preporučuje pažljvo
ručno čišćenje njive i i iznošenje i spaljivanje napasti.Pri tom vodi računa da se korov ne prosipa.I
tako više godina.
Varijanta II:Nakon sakupljanja i iznošenja korova isprskati nekim totalom(ne znam šta ima od toga kod vas,napiši pa da razmotrimo varijantu) po split sistemu ,sada dok traktor može u njivu, pa na
proleće kad kreće pirevina opet ali nečim drugim .Naravno MORA se voditi računa o karenci i
količini aktivne materije koja se upotrebljava .
Zaboravih,koji je tip tla,čime đubriš i način obrade tla(možeš i na PP)
 
Nazad
Vrh