PDA

View Full Version : Krompir

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4

dubansr
01-04-13, 16:48
Juce posadjen krompir 100-ak odzaka,kasnije jos,koliko puta zagrcete vas krompir?

Milanche
01-04-13, 20:17
Jednom ,posle sklopi redove pa nema ulaska, osim za prskanje

vosi
01-04-13, 22:08
Juce posadjen krompir 100-ak odzaka,kasnije jos,koliko puta zagrcete vas krompir?
pa zar nije bilo blatnjav?

dubansr
01-04-13, 22:19
Milanche neko kaze da je bolje 2x pa reko da vidim kako vi raditi
Vosi,nije bas idealno ali moze da se sadi,bar je taj dan moglo,cim je posadjeno,za nastavak sadnje krompira cekacu jos koji dan ako se prosusi,inace parcela je tovarena stajnjakom dosta

vica022
02-04-13, 10:23
ja nezurim sa krompirom jer nece da nice dokle god se zemlja nezagreje. jedinou plastenik ko hoce za mladi. posto sam iz kraja dosao gde je to prioritetna kultura bila [ jagodnja ] ogrcem ga jednom ali dobro. sad sam napravio za frezu ralicu za zagrtanje pa ce biti lakse.

MilanM
02-04-13, 19:37
je neko cuo za krompir nemac?

Milanche
02-04-13, 22:29
je neko cuo za krompir nemac? Verovatno mislis na yalu beli extra krompir

MilanM
03-04-13, 15:41
u mom kraju se zove Nemac i jeste bei kropmir, podnosi dobro susu cak ga i zlatica manje napada, moguce da je Yala ne znam niko ne zna kako je originalno ime svi su zvali to seme nemac

idklecin
03-04-13, 23:31
KENEBEK (KENNEBEC/ sta mislite o ovoj sorti krompira

spasoje
03-04-13, 23:46
Ja samo taj mogu da jedem i njega zasejemo za sebe.

putin
05-04-13, 13:01
ljudi koliko mislite da moze izdrzati isklijano seme krompira,posto je premasio rok sadjenja preko 20 dana,prosle god smo ga martu sadili(sejali)citavu zimu je bilo u podrumu,a sada je u garazi vec mesec dana...nije promrzlo samo se bojim da nece propasti od dugog stajanja..kakva su vasa iskustva..

zis
05-04-13, 13:56
putin (http://poljoinfo.com/member.php?17146-putin) Ako nije pretoplo i ako mu je klija mala može još jedno izvesno vrema .Ako imaš mogućnosti premesti ga na malo hladnije mesto da uspori sa procesom klijanja.

putin
05-04-13, 15:00
ta garaza je po celi dan otvorena a temp su oko 10 stepeni stalno,vidite kakvo je vreme...na njemu su vec jednom pokidane klice i sad su onako srednje male,to me ne brine,nego da se nece sasusiti ili ne daj Boze nesto slicno...imam oko pola KJ vec posejano,uskoro ce izbiti iz zemlje..

zis
05-04-13, 15:08
Na toj temperatiri se neće osušiti .Neznam za koju površinu imaš tog semena ali ako ti je pripremljena barem delimično parcela što pre ga stavljaj u zemlju.>:({

putin
05-04-13, 15:11
pa ukupno ce biti 1h..samo da uhvatim 2-3 dana suva,ide pod zemlju odmah al ne da vreme":":{::jako_besan::{"{":

zis
05-04-13, 15:21
Hvala Bogu kod mene je pesak, ali kako stvari stoje sadićemo krompir ko kinezi pirinač Kad i u ovom "pisku"stoji voda neće biti dobro

putin
05-04-13, 15:24
jbg previse kise palo,pa i pesak ne propusta tako lako,podzemne vode isto...

dubansr
05-04-13, 19:05
Ja sam jedan deo posejao jedne sorte,a adruga sorta mi stoji u verandi u vrecama i ni jedan krompiric nema klicu,pre nego stoga sadim pokvasim ga malo i pokrijem cebretom i istera klice,a problema da je jos sad isterao klice nemam,a i da je isterao to se pokida

MilanM
05-04-13, 19:08
ja danas kupio aladin i rivieru za probu. Jel neko imao iskustva sa ovim krompirom

Vlada B.B
05-04-13, 21:40
Mi smo posejali krompir pre ovih kisa ,onda kada je bilo lepo vreme i eno sad stoji.pustio je zile i tera polako klicu na gore.

@MilanM ja sam vidjao kod mene u komsiluku Aladin krompir sto su komsije sejale,Posto ovde mi krompir vadimo kada je mlad,aladin zbog svoje belo-ljubicaste boje nije imao nikakvu prodju na pijaci,pa su skoro svi odustali od njega.Kada se vadi u jesen onda bude bas krupan,ali opet nije neki za jelo,nema bas neki ukus

MilanM
05-04-13, 22:44
Interesantno a ja cuo hvalospeve o aladinu kako je sladak pa sam ga zato i kupio

sova
06-04-13, 00:08
KENEBEK (KENNEBEC/ sta mislite o ovoj sorti krompira
Jako prodajna sorta,trazen u ugostiteljstvu, moze dobro da rodi. Visok nadzemni dio biljke,neotporan na plamenjacu a i zlatica voli da ga gricka malo vise nego recimo jaerlu.Meni licno se ne svidja njegov ukus nekako je "praskast", mada velika vecina tvrdi suprotno.

Milanche
07-04-13, 17:22
Sa jucerasnje setve krompira

http://www.dodaj.rs/f/1W/ni/pZCqFgU/fotografija0453.jpg

bailo
09-04-13, 13:31
Evo i ja se spremam da posadim krompir.Ima kod nas neku holandsku sortu elgar.Ima li neko iskustva sa tom sortom?

savato
14-04-13, 12:59
Pitanje za ljude koji su radili,da li insekticid Prestiz smeta klicama krompira,posto nemam puno jedno 50-ak kg da posadim a ostalo mi Prestiza oko 1,5 dl uzeo bih malo,recimo 0,5 dl i ramzutio u 2 lit.vode i isprskao ga kad ga posadim,sa rucnom prskalicom.Da li je izvodljivo tako uraditi?! Znaci kanal,posadim krompir,isprskam i zatrpam krompir zemljom!

sibili
14-04-13, 13:10
Moglo bi i tako samo krompir ne sme biti secen i klica mora biti mala.

savato
14-04-13, 13:15
Moglo bi i tako samo krompir ne sme biti secen i klica mora biti mala.Nije secen i klica je od 1-2 cm znaci nije velika...

sibili
14-04-13, 13:23
preporucuje se kad je klica pupoljak ali mislim da moze i ta tvoja posto nisu kao u mene gde vec ima malih krompira na ranim sortama. Pozdrav.

KAMENI
16-04-13, 22:28
Konačno i mi danas posejali krompir...
http://www.dodaj.rs/f/3u/CN/FcPSGsm/fotografija0281.jpg

Jaroslav85
03-05-13, 11:19
Sencor,Dancor se primenjuje na suvo.E sad me interesuje da li isto kao na primer acetohlor pred kisu ili bilo kad nezavisno od padavina???????????????????????A sto se tice prestiza ja sam prskao i sa vecim klicama a krompir izlazi,nevidim ja nikakva ostecenja ili razliku.

dubansr
04-05-13, 23:37
Veceras isprskan krompir sa Tonusom,krompirovih zlatica bilo i na cak tek niklom krompiru

MilanM
05-05-13, 21:58
Ha meni jos nije niko krompir a zasadjen je 18.4 nadam se da ce sad da istera posle kise

dubansr
05-05-13, 22:05
Meni krompir vec kao pivska flasa....cak sam ga i zagnuo malo

KAMENI
05-05-13, 22:25
Ni moj još nije izašao, a sejan je 16. 04. sinoć je poprskan Acetosavom i Zeazinom. Valjda će pasti nešto kiše pa da uspe prskanje^-^

MilanM
05-05-13, 23:48
Ja prskao odmah po sadnji sa Zanatom mislio sam pasce kisa kad cvrc tek je prehjuce pala, odmah sam iso da vidim koliko je palo kise i tada nije bilo krompira ali ni trave pa racunam valjda je Zanat odradio svoje. Cekam ga da iznikne da mu bacim KAN i malo nagrnem pa onda mogu da ga zalivam ako ne bude bilo kise

komsija
10-05-13, 16:26
Koristio sam ove godine "Radar" (zbog zicnjaka) prilikom setve krompira, a zaboravio sam da vidim na kesi kolika je karenca ::sramota::, naime pronasao sam na internetu da pise za njega da je "Obezbeđena je vremenom primene preparata" e sad, zanima me dal' ce smeti da se koriste mladi krompirici? Zna li neko?

Milanche
10-05-13, 21:05
Koristio sam ove godine "Radar" (zbog zicnjaka) prilikom setve krompira, a zaboravio sam da vidim na kesi kolika je karenca ::sramota::, naime pronasao sam na internetu da pise za njega da je "Obezbeđena je vremenom primene preparata" e sad, zanima me dal' ce smeti da se koriste mladi krompirici? Zna li neko?

Naravno, smes slobodno oko 45 dana je karenca

igor77
13-05-13, 22:32
jel ko vadi mlad krompir za prodaju?

Milanche
19-05-13, 20:56
Danas radjena zastita

http://www.dodaj.rs/f/1r/bU/3nZxXMRM/fotografija0473.jpg

dubansr
19-05-13, 23:23
Sa cime si prskao?I jedno pitanje,na belom krompiru su mi zlatice pojele sve listove do jednog,samo je ostalo ono stablo,da li ce moci on sada da raste u zemlji i dali ce biti nesto od njega,ili ne?Cuo sam od nekih prijatelja da moze da napreduje ako su pojele listove?Inace prskan je a opet ga napale dok crveni koji je prskan istim otrovom nije mu nista

Milanche
20-05-13, 07:03
Sa cime si prskao?I jedno pitanje,na belom krompiru su mi zlatice pojele sve listove do jednog,samo je ostalo ono stablo,da li ce moci on sada da raste u zemlji i dali ce biti nesto od njega,ili ne?Cuo sam od nekih prijatelja da moze da napreduje ako su pojele listove?Inace prskan je a opet ga napale dok crveni koji je prskan istim otrovom nije mu nista

viloxin ,kestrel ,3x20 djubrivo

pankin
21-05-13, 18:19
jel actelic funkcionira protiv zlatice poprskao sam sinoć i još su žive i mrdaju nogicama ali su požutele

Milanche
21-05-13, 20:58
jel actelic funkcionira protiv zlatice poprskao sam sinoć i još su žive i mrdaju nogicama ali su požutele

cekaj do ujutru pa ces videti

crni gruja
21-05-13, 21:18
Koliko i kada zalivati krompir, pocevsi od setve ...

pankin
22-05-13, 09:52
cekaj do ujutru pa ces videti
da čekam do ujutru pa da ih ako su mirne pogolicam perom po stomaku da budem siguran da se ne prave mrtve

vosi
25-05-13, 22:02
Koliko i kada zalivati krompir, pocevsi od setve ...

jel ga zalevaš?:'({:lol:

Jaroslav85
30-05-13, 17:15
Da li bi ja mogao da isprskam izmedju redova krompira sa ledjnom prskalicom sa zanatom ili nesto slicno acetohloru,mislim da li ce preziveti krompir?

Milanche
30-05-13, 19:05
Da li bi ja mogao da isprskam izmedju redova krompira sa ledjnom prskalicom sa zanatom ili nesto slicno acetohloru,mislim da li ce preziveti krompir? a sto ne prodjes prasacom

zis
30-05-13, 19:46
Da li bi ja mogao da isprskam izmedju redova krompira sa ledjnom prskalicom sa zanatom ili nesto slicno acetohloru,mislim da li ce preziveti krompir? Dali ćeš ti taj krompir jesti ili samo voliš da ti bude bašta bez trave onako za slikanje.^-^Koliki ti je krompir ,kolika površina je u pitanju?,pitam te zato što mu je karenca za krompir preko 60 dana pa sad ti vidi dali se uklapa u tvoje planove.

slobapatrola
30-05-13, 22:32
sibili obrisi poruke

glamange
30-05-13, 22:59
Koliko znam actelic oslobadja gas i čini mi se da je više za plastenike.Ako grešim ispravite me.hvala.

Jaroslav85
31-05-13, 10:54
Zis.Pa volimo i da jedemo krompir.Povrsina neznam,12 redova duzina 30m pa racunaj.Prskano sa sencorom i bas nije odradio kako treba.Pa krenula trava najvise poponac.Jel ima leka?Ustvari ajde vi meni objasnite korak po korak kako do lepih i cistih krtola da znam do godine.

zis
31-05-13, 16:00
Jaroslav85 (http://poljoinfo.com/member.php?4665-Jaroslav85) skoro pa da imamo identičnu površinu pod ovom kulturom.Ja ga sadim po etapama zato što moji vole mlad krompir pa tako krenem sa sadnjom od druge polovine marta pa sve do maja.ali evo da ti opišem moj način sadne i pripreme zemljišta za sadnju. kod mene je pesak pa ja i ne orem nego ručnim špartačem obradim gornji sloj ,pokupim travu,crtalom iscrtam redove i onim malim plugom za zagrtanje otvorim brazdudubine oko 10 cm u nju poslažem krompir i istim tim plugom zagrnem.Kada krompir iznikne zavisi od zakorovljenosti ima najmanje jedno okopavanje i barem 2 zagrtanja ali to radim motikom tako da se veoma retko desi da koja trava promakne.>:({

komsija
01-06-13, 15:53
Pojavili su mi se znaci plamenjace na krompiru, ovo vreme kisa-sunce-kisa... prskao sam 2 puta vec sa Antracol-om, al' ne izgleda ne vredi.Ajd' pomoc ko zna cime sad da ga "lecim"? ako ima leka::lose::

zis
01-06-13, 16:10
Pojavili su mi se znaci plamenjace na krompiru, ovo vreme kisa-sunce-kisa... prskao sam 2 puta vec sa Antracol-om, al' ne izgleda ne vredi.Ajd' pomoc ko zna cime sad da ga "lecim"? ako ima leka::lose:: Funguran, cuproksat,soda bikarbona ...

komsija
01-06-13, 16:17
Malo pojasnjenje oko sode da probam prvo sa njom, ako mogu da izbegnem otrove koliko sode na koliko vode? Jel' moze i onaj kog nije jos uhvatila plamenjaca preventivno?

zis
01-06-13, 16:41
Nepuna supena kašika na 10 l vode .Jošle bolje u kombinaciji sa čorbom od koprive ali ako se nema spremljeno može se dodati i neko folijarno đubrivo. Može i kao preventiva ali je sada problem što stalno pada kiša pa je brzo spere sa lica lista ali ako prskaš motornom prskalicom onda nema bojazni da će isprati sa donjeg dela

BatmanBG
01-06-13, 21:25
Danas sam malo izvadio mladog krompira ima ga lijepog ali i dosta sitnog, kako je stavljen u zemlju ničim nije šprican niti ikakvih radova oko njega.

To je ujedno i prvi moj krompir koji sam zasadio i izvadio a pečen je sladak ko med.
A glavica izvađenog češnjaka je dodatak uz krompir..

http://phototray.co.uk/?di=YHDY

dzionik
01-06-13, 21:37
E bravo Rijeka to je pravi krompir....

BOKIBOLE
06-06-13, 08:24
Da li može da se pomeša talstar i ridomil gold plus?

IVAN ILIC
06-06-13, 10:03
Ridomil Gold plus je sa bakarnim-oksihloridom,a bakar nije previse kompatibilan sa ostalim preparatima.Medjutim nigde nije naslovljeno da se ovaj Ridomil ne mesa sa piretroidima u koje spada talstar.Najbolje je da procentualno uputstvu smesas manju dozu ovih preparata i ostavis neko vreme da vidis reakciju.Ukoliko se smesa ne odvaja,nema neke druge reakcije,moguce je da su kompatibilni.

BOKIBOLE
06-06-13, 10:40
Moja greška, mislio sam na ridomil gold (a.m. metalaksil + mankozeb)?

IVAN ILIC
06-06-13, 13:28
To ces moci Boki.Mankozeb ne trpi insekticide izrazito kisele reakcije (organofosfate-dimetoat...),talstar je piretroid to bi moglo da ide.

malecki
12-07-13, 14:41
ima li neko ideju šta da se radi posle cvetanja
kopao sam ga 3x i đubrio junački i zagrnuo i bilo sve pod kontrolom do cvetanja unazad 7 dana utravnatilo se kao u prašumi
voleo bi nečim da ga isprskam pošto se sklopio i nemogu mu ništa kad čupam travu vadim i krompir

MilanM
12-07-13, 20:42
isprskaj ga kalijumom a protiv trave ne mozes nista, ostavis je za rucnu kosu kad mu dodje vreme za vadjenje, ja sam moj prksao zanatom ali usled padavina prihrane preko lista i vestakom opet je ima

RadomirRVŠ
22-07-13, 17:38
Treba mi pomoć...rovac mi napada krompir, pa sam odlučio da ga izvadim...čime da ga zaštitim protiv truleži. u prodavnici su mi preporučili Switch 62,5 WG ili ZATO 50 WG, oba služe da se zaštiti voće od truleži u skladištima, međutim treba da se tretira 14 dana pre berbe...a mislim da će za 14 dana biti mnooogo manje krompira. i nisam siguran da li deluje preko lista ili preko ploda...Kasno je za GALITION ili neko slično sredstvo...

Krlemrle
09-08-13, 13:52
Mislim ja da on trune i kvari u zemlji zato što ga peče Sunce. Imam i ja sličan problem. Jako je dobro rodio, krupan je, ali dosta se i baca odmah na njivi. Mislim da je u mom slučaju razlog dobrim delom moja greška - neprilagođenost agrotehnike tipu zemljišta. Prirodni uslovi su takvi kakvi jesu, a mi im se moramo prilagoditi jer ne možemo na njih da utičemo. Planiram dogodine da probam na prvoj klasi zemlje sa dubljom osnovnom obradom, dubljom sadnjom i tri zagrtanja.

Ove godine imam krompir na pesku gde tokom celog dana peče kao u pustinji. Pre podne tuče 8) s jedne strane u banak, u podne odozgo, a predveče sa druge strane. Peče se ravnomerno sa svih strana kao prasence na ražnju. ::suncanje::

Krlemrle
16-08-13, 15:27
Raspitao sam se još malo o tome i razmenio mišljenja sa iskusnijim kolegama. Iste simptome na krompiru ima i moj rođak stotinak kilometara južno od mene. Mi izgleda da imamo problem sa zaraženim semenom.

MilanM
16-08-13, 15:56
Juce izvadjen krompir nasadjeno 30kg semenskog, 20kg riviere i 10kg Aladina ukupan prinos oko 200kg, riviera je malo slabije nikla jer je sadjen slabo naklijao, jednom zagrnut, nekoliko puta prihranjem sa 3x20 folijarnio zasticen 2 puta protiv lamenjace i protiv zlatica, navodnjavan, u sadnji korisnjene 3x15 a u zagrtanju kan. Nauk za sledecu godinu kupiti semenski krompir mesec dana pre planirane sadnje i staviti ga u toploj prostoriji kako bi naklijao i takav saditi.

novii
16-08-13, 16:13
Ja sam prvi put ove godine kupio selekcionisano seme, ali samo za sadnju u baštu pored kuće. To je bilo malo pakovanje sa 50 krompira manje veličine, ali je rezultat takav da se više neći zezati sa sejanjem domaćeg krompira. A ovo sa kupovinom malo ranije mi deluje takođe zgodno.

MilanM
16-08-13, 18:57
Meni su za kupovinu ranije najmanje mesec dana preporucili iskusni poljoprivrednici od kude Juznu Moravu :) i stvarno krompir koji nije imao kliceili ih je imao vrlo malo mnogo kasnije je nikao uvatila ga vrucina uprkos navodnjavanju opet je njegova stabljika bila manja a samim tim i manji prinos

Krlemrle
16-08-13, 18:59
Ja sam posejao 700 kg Aladina iz prodavnice, deklarisano seme dakle i sav je bolestan. Sumnjam na semenski krompir jer nema šta drugo da mu fali. Od nabavke semenske krtole do sadnje je čuvano u hladnom magacinu i ne zajedno sa konzumnim ili kakvim drugim krompirom. Primenjena je puna agrotehnika. Nađubren je Yara đubrivom odgovarajuće formulacije. Prskan je u pravom trenutku protiv zlatica i preventivno protiv plamenjače sa prehranom preko lista, kad već teram prskalicu. Ja i ne znam za prskanje bez prehrane ujedno. Sve sam mu dao i rodio je odlično, ali 40% roda bacam odmah na njivi. Isto to ima i komšija i rođak, a i od mnogih sam još čuo i u novinama čitao za tu bolest truleži krtole.

MilanM
16-08-13, 20:13
ima li neko sredstvo za zastitu od trulezi

Krlemrle
16-08-13, 22:01
Ne znam, mislim da nema. Ako mislimo na isto, ja bih rekao da je to nešto bakterijski jer taj pokvaren krompir užasno smrdi. U principu, bakterije se uništavaju baktericidima i sredstvima za dezinfekciju ali kako da apliciraš bilo kakvo sredstvo na mladu krtolu koja se formira ispod zemlje? Oko čuvanja semena postoje pravila da se skladište dezinfikuje pre unošenja semenske krtole, da se održava na optimalnoj temperaturi i provetrava. Ako se radi sa sečenom krupnijom semenskom krtolom, onda se nož mora dezinfikovati formalinom itd. ali to je sve samo preventiva, tj. sprečavanje širenja zaraze.

MilanM
17-08-13, 03:00
mislimo na isto nalazio sam takve krtole koje mnogo smrde

zis
17-08-13, 20:20
Prošle godine sam eksperimentisao sa paprikom a sada ću eksperiment da primenim na krompiru.Pred zadnju berbu sam papriku kao i obočno tretirao sodom bikarbonom sa malo pojačanom koncetracijom .Paprika obrana i istrešena pod košaru onako na gomilu oko jedne tone .Rezultat je sledeći.nijedna paprika koja je bila oštećena nije trunula nego se sasušila ,isto se desilo i sa onom neobranom paprikom ,ostala je na stabljici i tako se osušila .napominjem nije bilo nikakvog smrada koji zna da se oseti kad trune paprika .Sada ću to uraditi sa krompirom.Pošto sam ga povadio sa nepunih 3 ara oko 500kg pre nego što ga potrpam u džakove poprskaću ga rastvorom sode bikarbone (jedna supena kašika na 10l vode)prosušiti i onda ga potrpati u džakove .verijem da će učinak biti isti jer nemožeš videti dali je svaki krompir 100% zdrav pa da ga takvog i utrapiš.Isti rezultat imam i kod paradajza. pa vi probajte jednu manju količinu ili čak ove pkvarene i oštećene tretirajte ovako pa da vidimo rezultate .>:({

Krlemrle
17-08-13, 22:10
Sutra špricam izbiranu gajbicu onog što je tek počeo da se kvari. Tu barem nemam šta da izgubim.

- - - - - - - - - -

Ta trulež, sve mi se više čini, nije od sunca. Krompir koji se zatekao nešto pliće i peklo ga sunce je blago smežuran i uveo, a takvih ima recimo <1%, dok trulavih(bolesnih) kao što rekoh oko 40%, odnosno skoro svaki drugi.

Zoran023
18-08-13, 07:03
Ja sam imao ovakav problem prosle godine sa krompirom Amorosa,50 % sam bacio na njivi a od ovih drugih 50 % jos namanje 30 % mi je propalo u skladistu.Kad je poceo da se kvari nijemu bilo spasa,truljenje se nije ni na jednom krompiru zaustavilo.Ubedjen sam da je do semena jer i ove godine je sunce peklo a nemam ovakve simptome.

zis
18-08-13, 10:22
Neznam šta se dešavalo ali mnogo veći procenat skuvanog i oštećenog sam imao kod zagrnutog nego na 2 reda koji mi je ostao u travi i nezagrnut a još i žuti pesak.izgleda da ga je trava spasila od prevelike toplote a i noću se brže ohladio a možda zavisi od samog krompira .

Krlemrle
18-08-13, 23:12
Nije to u pitanju nego si po svoj prilici ove godine u'vatio ispravnu turu semena. Imam ja ove godine i deo parcele gde je više zatravljeno uskolisnim korovima koji su relativno kasno nikli. Prave ti korovi solidnu zasenu, otprilike kao i ona mreža za zasenu voćnjaka i plastenika ali nije mu pomoglo. Na tim mestima gde ima te trave je jednako truo kao i svuda. Čak sam nalazio i da se rizom zubače ubuši u krtolu.

strucker
09-09-13, 17:25
Jel sam ja to popio krs seme, ili je ove godine masovno karera potrulila? 2.5 vagona na hektaru sam izvukao... Propas. Agria je prebacila 4. ali podosta mekane krtole...

mihalyocska
09-09-13, 18:19
Ovogodisnja PROBNA sadnja krompira na povrsini od 45 m2 ispod slame mi je dalo 220kg a posadio sam 40 kg semena , nagodinu povecavam povsinu a i sad znam sta sam krivo radio ove godine tako da se nadam vecem rodu u sledecoj godini.

strucker
09-09-13, 19:27
Ja sam razmisljao da idem taj sistem, ispod slame ili sena. Napravim udubljene vrste sa zagrtaljkom pre snega, najranije sto je moguce ubacim krompir na prolece i pokrijem folijom preko slame/sena. Je'l krtola bila rana ili pozna?

mihalyocska
09-09-13, 19:36
Neznam dal su rane ili kasne jedna je dezire a druga ( klementina , kleopatra) nisam bas siguran u nazivu . Ja sam samo na zemlju rasporedio odprilike da krtole budu bar na 20cm jedan od drugog i prekrio ga slamom koja vec stoji par godina na vedrim nebom pomalo i trula .

strucker
09-09-13, 19:39
Dezire je definitivno pozna sorta, veoma duga vegetacija. Ako je kleopatra u pitanju, onda je rani crveni krompir, imao sam je ove godine. Nekako mi taj prinos koji si imao sumnjiv, da li si zalivao? Da li je rod zelineo, goreo na suncu i trulio?

mihalyocska
09-09-13, 20:08
E tu sam i pogresi kod zalivanja , ja svaki drugi dan sam pomalo zalivao , kad komsija pita imas li mladog krompira ja dotad nisam ni gledao , gornji deo mokro a dole suvo , krompira jedva kao klikeri tad sam postavio prskalicu za zalivanje koja je zalivala 24 sata i jos jednom sam je tako natopio u celoj vegataciji . Trulezi , crnila , ni unutar ni spolja nema od najmanjeg do najveceg krompira sve su zrdave ,na dvesta kila sam nasao 2 komada koje su sa spolja zelenkasta znaci bili na suncu . Napominjem ovo je bio deo dvorista koje nije niti orano niti kopano nego vec samo onako na zemlju stavljene krtole , veruj mi nemam nikakve koristi da lazem. A da zaboravio sam reci na ovu povrsinu sam bacio 5kg ureje i 2kg 8:16:24 vestaka.

strucker
09-09-13, 20:41
Znas kako. Urea u krompir je nono. Krompir hoce kalijum, 240~ kg/ha. To je zestoka greska po meni. 240kg po ha je nekih 2.4kg po aru, i oko 1.2kg po 45m2. Znaci, oko 6kg 8:16:24 na to sto si zasadio. E sad, naravno da je zalivanje druga najbitnija stavka, ako ne i prva za prinos. Malo zalivanja = malo prinosa. Ugl, nikad ureu u krompir.

mihalyocska
09-09-13, 20:56
Hvala ti na savetu jer je meni bio u planu ponovo baciti ureu kod sadnje ali onda cu povecati 8:16:24 eventualno neku foliarnu preko lista . Nije ova tema ali sam stavio i u paradajzu i u sargarepi slamu ,i njih sam 2 puta natopio , novosadski jabucar je visok preko 2 metara a sargarepa kao manji krastavci za salatu .

strucker
10-09-13, 12:08
Jel sam ja to popio krs seme, ili je ove godine masovno karera potrulila? 2.5 vagona na hektaru sam izvukao... Propas. Agria je prebacila 4. ali podosta mekane krtole...

Ajde, nije valjda da niko ne radi kareru?

Deda Lala
10-09-13, 20:49
@strucker,To што ти је спопало кромпир живи у тлу и прави пичвајс не само у кромпиру.Споре плесни и гљивица се не убијају одједном.То је вишегодишња "занимација" а и вишегодишња секирација.Дани су погодни за фунгициде и бактерициде па не часи него приони на посао. Да би тачно знао шта ти је чинити "ухвати" неког од стручних заштитара из ПСС и тражи препоруку и то написмено.

strucker
10-09-13, 21:16
Hvala Deda Lalo. Verujem da je bakterija u pitanju, ali me kopka to kako su mi dezire, kleopatra i agria sasvim netaknuti od takve vrste truljenja, dok su faluka narocito ali i karera katastrofalne, tri godine za redom, sve su na istim parcelama (ne sadim sorte po razlicitim parcelama). Da li sama sorta neotporna na odredjene plesni? Probacu da napravim kontakt sa PSS, da vidim sta oni kazu. I da, od pretprosle godine, obavezno karera izbusena vec u avgustu, dok bilo koja druga sorta ostaje netaknuta do samog vadjenja ( septembar/oktobar ). Opet, napominjem, sve sorte na istoj parceli... Izgleda da cu izbaciti kareru kao sto sam od ove godine faluku. Ali steta, izuzetno lep krompir i prinosan...

Djole71
19-09-13, 19:11
Gde mogu da se naj jeftinije nabave dzakovi za krompir(znam recete direktno od proizvodjaca)treba par hiljada komada....Svaka pomoc je dobrodosla.

BSloba
01-10-13, 09:37
Prodadjem 35 tona krompira sorte ''Dezira". Sremski Mihaljevci. Cena po dogovoru. Slobodan 063/8379612

vasovac
01-10-13, 20:04
evo malo slika sorta kleopatra 25 majhttp://www.dodaj.rs/t/1D/3J/2ICEX6QV/image0049.jpg (http://www.dodaj.rs/?1D/3J/2ICEX6QV/image0049.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2b/2i/4HnKFywI/image0054.jpg (http://www.dodaj.rs/?2b/2i/4HnKFywI/image0054.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1/fv/3IrEtyxV/image0053.jpg (http://www.dodaj.rs/?1/fv/3IrEtyxV/image0053.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2L/p8/1tUxtBVu/image0051.jpg (http://www.dodaj.rs/?2L/p8/1tUxtBVu/image0051.jpg)

strucker
05-11-13, 13:45
Lepa kleopatra. Ja sam je ove godine ostavio za pozno vadjenje jer sam okasnio i bogami sam se navadio. Bacila 3.5 vagona/h. Nije bas kao dezire ili agria, ali sam zadovoljan...

dubansr
05-11-13, 13:55
Gde mogu u Pancevu da kupim kvalitetnu semensku robu krompira na prolece (carera,condor,riviera)?

nju-viliđ
06-11-13, 05:00
IDem sutra u zaoravanje jednog dijela vrta, pa me zanima dal da na mjesto gdje ce bit krumpir bacim pileći gnoj ili goveđi? što je najbolje za krumpire

crni gruja
15-11-13, 23:47
ja sam bacio kozije nemam sta drugo..

vosi
24-11-13, 19:29
pitanje za struckera ako možeš da odaš tajnu koji veštak da se koristi mesto ureje?

Manjevic
26-11-13, 13:03
Koliko krompira može da rodi na jedan hektar bez navodnjavanja? Zemlja je srednja, žita radja oko 5t...

sibili
26-11-13, 16:17
To je pitanje sa 1000 odgovora.

vosi
30-11-13, 17:58
pitanje za struckera ako možeš da odaš tajnu koji veštak da se koristi mesto ureje?

??????????????????????????

Goran G.
26-12-13, 23:31
Pa siki to je to sto se tice djubriva ,tona po katastarskom jutru ,to je ok ,ja sam rekao koliko semena toliko djubriva ni mi sada nemerkamo u gram,a Nikola Vuce nesluzi Elita samo za proizvodnju semenskog,ja semenski krompir neradim,a redovno bar jednu parcelu odradim sa elitom,semenski neradim iz razloga posto se krompir sa nasim sredstvima i u nasim uslovima na nultoj tacci nadmorske visine neradi,kazem u nasim uslovima zbog raznoraznih stvari naravno Holandjani su izuzetak mada su za nijansu cak i nizi po nadmorskoj od nas
A ljubek ti i ja smo dosta blizu ako si iz Prigrevice u backoj ja sam rodom iz Sivca tako da ja sam covek koji ne teoretise to sam poodavno pretvorio u praksu ,najvise mrzim ljude koji ovde iz dosade prosipaju nekom teoriju nije bitno da li je prepisivaju ili iz glave sasipaju,znaci kada ti i ja pricamo i kuckamo znaj zasigurno sve sto kazem je provereno u praksi,tako da eto imas poziv da ove godine navratis do Kekende i pogledas krompir koji ti kazes da nisi nikada video,znaci bilo bi pozeljno da dodjes i vidis sve od sadnog materijala pa do vadjenja u svakom slucaju navrati zemo i pozdravi mi zemljake u prigrevici
jel ti možda radiš u semenarskoj firmi? >:({
nekad sam dovozio tamo seme pa mislim da smo se sretali

vasovac
01-01-14, 20:31
производим кромпир у већим количинама заднјих 20 година и што се тиче дјубрива свашта сам пробао од бацанја по целој површини , бацанја у редове ,пола пола , прихране у загртанју итд. заклјучак је следећи дјубре 8-16-24 бацити што раније и поравнјати землју ,/ове године сам то урадио пре пар дана/ по када додје време за сетву сејалицу и у нјиву тада бацити инсектицид депозиторима у врсту када завршим сетву на свим парцелама качим прашаче са даскама и загрћем кромпир што дублје то болје после тога прсканје хербицидом и то је то .прихрану кромпира нерадим заднјих. 10 година јер сам заклјучио да прихрану кромпир не искористи расте само гора а она се не продаје а и приликом прихранјиванја се уништва површини слој землје јер се мора загрнути у том површинскм слоју се налази хербицид који се такодје уништи па онда креће трава која се храни дјубривом које смо бацили у прихрани кромпиру и где је ту корист од прихане

Goran G.
01-01-14, 20:38
daj postavi neku sliku masina sa kojima radiš>:({

vasovac
01-01-14, 20:56
daj postavi neku sliku masina sa kojima radiš>:({

ево неких које су ми билеу компуhttp://www.dodaj.rs/t/2K/w5/4TJb4kg9/1/image0138.jpg (http://www.dodaj.rs/?2K/w5/4TJb4kg9/1/image0138.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1L/wu/1W8t4XFg/image0179.jpg (http://www.dodaj.rs/?1L/wu/1W8t4XFg/image0179.jpg)http://www.dodaj.rs/t/3B/UF/7eBFEa7/image0183.jpg (http://www.dodaj.rs/?3B/UF/7eBFEa7/image0183.jpg)http://www.dodaj.rs/t/27/OM/U1iEaRN/image0193.jpg (http://www.dodaj.rs/?27/OM/U1iEaRN/image0193.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1l/xP/2NwWob2S/image0180.jpg (http://www.dodaj.rs/?1l/xP/2NwWob2S/image0180.jpg)http://www.dodaj.rs/t/3E/sd/cxDIGaK/image0185.jpg (http://www.dodaj.rs/?3E/sd/cxDIGaK/image0185.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2v/jh/9bWlbL6/image0190.jpg (http://www.dodaj.rs/?2v/jh/9bWlbL6/image0190.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2J/DU/3zxmjmab/image0187.jpg (http://www.dodaj.rs/?2J/DU/3zxmjmab/image0187.jpg)

putin
01-01-14, 20:59
васовац притиснеш слово w на тастатури да добијеш њ на нашем писму,да се не мучиш>:({и поштовање на коришћењу ћирилице..

iksi
04-01-14, 12:58
Vasovac da nisi slucajno ti iz dragaceva kad se bavis krompirom?

vasovac
04-01-14, 15:36
iz donje trepče

lanmi
06-01-14, 14:44
http://www.youtube.com/watch?v=JTf5dBPyWMA
Zanima me zasto stranci koriste ovakve zagrtacice sa s oprgama,da li je to bolje od ovih nasih obicnih? Jel ima neko iskustva sa tim ili slicnim zagrtacicama?

iksi
06-01-14, 15:05
ima napred s opruge ali pozadi ipak ima klasican ogrtac

lanmi
06-01-14, 16:12
Imaju i one s opruge sto idu po krajevima humki i posle toga idu zagrtacic,ovakve na primer. http://www.agriaffaires.com/occasion/butteuse/4162295/dormy-pilote-320.html

iksi
06-01-14, 16:18
ovo je prosto napraviti a nebi izaslo mnogo

vasovac
06-01-14, 20:01
ма види каква им је землја ту мозе да ради било шта

iksi
06-01-14, 20:14
Kod mene smonica smuci mi se kad treba da ogrnem 2 ara a kamo li vise ove godine planiram saditi 10 ari zna li ko gde ima uzeti semenskog krompira i posto

vasovac
06-01-14, 20:20
незнам одкле си из милановца. иди у теочин или неко село по брдима свака кућа има семенског кромпира и болји је сигурно него што ћеш наћи код ових превараната по полјопривредним апотекама

lanmi
06-01-14, 21:48
Mene su varali po selima,uvale mi skroz drugu sortu ili mi uvale 3 razlicite kao 1,dok nisam poceo da kupujem po poljoapotekama nisam imao krompira,uzmem elite i proizvedem sam sebi seme za narednu godinu.

vasovac
07-01-14, 09:23
Mene su varali po selima,uvale mi skroz drugu sortu ili mi uvale 3 razlicite kao 1,dok nisam poceo da kupujem po poljoapotekama nisam imao krompira,uzmem elite i proizvedem sam sebi seme za narednu godinu.

код нас су поштени лјуди

idklecin
07-01-14, 16:13
Jel ima neko semenski krompir da prodaje u okolini Novog Sada,jel neko nabavljao ili pregovarao za semenski krompir i kako se krecu cene

ljubek
07-01-14, 17:22
agro mobil guča kondor or sitna frakcija 90 din uplaćeno pre ng stiže ovih dana.

iksi
07-01-14, 17:23
i ja sam cuo da e biti 100din a koliko semena ide po ha?

idklecin
07-01-14, 18:06
agro mobil guča kondor or sitna frakcija 90 din uplaćeno pre ng stiže ovih dana.
koliko ti treba za ha kg semena

vosi
07-01-14, 18:50
oko 2500-2800 kg ako ti je kalibracija 35-55 mm

vasovac
07-01-14, 19:29

puca li kod vas kondor

lanmi
08-01-14, 13:16
Kod mene ne puca,imam jos malo semena za ovu godinu i izbacujem ga polako zbog bolesti koje ga napadaju nemogu ga bukvalno sacuvati,a po meni je kondor najlepsi krompir pogotovo u mlado kada se vadi,mislim kada se pere.

hrnciar
08-01-14, 15:33
ima li neko sliku stola za probiranje krompira

Milanche
08-01-14, 17:56
puca li kod vas kondor Kondor polako ide u istoriju .Rudolf je za njega extra

vasovac
08-01-14, 18:00
рудолфу треба залив

Milanche
08-01-14, 18:17
рудолфу треба залив
treba ,nefali ni kondoru umereno

vasovac
08-01-14, 18:23
нефали али мозе без воде ја то радим одавно а воду немам па немогу заливати зато доста радим испод агрила посејем рано па шта буде

Milanche
08-01-14, 18:29
Sto neradis careru kraca vegetacija lep prinos

vasovac
08-01-14, 18:33
карера је бели кромпир а када он стизе трзиште је пуно белог кромпира из лесковца па је и цена манја од црвеног кареру радим мало за другу половину лета а клеопатру сејем за оно што прво вадим па затим беларосу па тек онда кондор

rekreativac
08-01-14, 23:00
@vasovac jel znas mozda ko je uvoznik belarose? tj.gde bih mogao nesto semena kupiti?

vasovac
09-01-14, 18:02
ако мислиш на елиту код нас је има на доста места мада се свуда наручује

vosi
09-01-14, 21:05
@vasovac jel znas mozda ko je uvoznik belarose? tj.gde bih mogao nesto semena kupiti?

solanum comerc i guče mislim da su imali

rekreativac
10-01-14, 17:57
Sad da li elita ili original sta vec imaju,a to kod koga se narucuje su verovatno apoteke a uvoznik mora biti 1-2 jer ne moze svako biti ovlasceni uvoznik. Solanum mislim da ne prodaje elitu vec original koji oni naprave i kaze mi covek iz solanuma da kad se posadi to original seme ne daje prinose koje bi trebalo(kao neke druge sorte, znaci samo uvozno je dobro(verovatno misli na elitu))

vasovac
10-01-14, 18:06
Sad da li elita ili original sta vec imaju,a to kod koga se narucuje su verovatno apoteke a uvoznik mora biti 1-2 jer ne moze svako biti ovlasceni uvoznik. Solanum mislim da ne prodaje elitu vec original koji oni naprave i kaze mi covek iz solanuma da kad se posadi to original seme ne daje prinose koje bi trebalo(kao neke druge sorte, znaci samo uvozno je dobro(verovatno misli na elitu))

prodaje elitu solanum i agro mobil i tantuz u gorevnici i aco u pranjanima.........e sad dali je elita hoandska kako piše na džakovima ilije pakovana negde kao što je ranije radjeno po madjarskoj ko će to znati

jugi
10-01-14, 22:00
POzdrav kolege. Zanima me koji krompir najranije (najbrze) stize na prolece ako ga posadim krajem februara?? hteo bih mladi krompir, pa zato pitam :)

Milanche
10-01-14, 22:11
POzdrav kolege. Zanima me koji krompir najranije (najbrze) stize na prolece ako ga posadim krajem februara?? hteo bih mladi krompir, pa zato pitam :)
Riviera bela sorta

vasovac
11-01-14, 08:20

од црвенх сорти клеопатра

jugi
11-01-14, 18:11
Hvala puno :)

vosi
11-01-14, 19:09

dal se isplati saditi elitu da bi ga posle prodavao po 40 din kg kao konzumni krompir?

rekreativac
12-01-14, 21:40
Sve zavisi od cene, u principu izgleda da je zal boze raditi bilo sta ali ako je mala razlika u ceni onda mi je bolje kupiti uvozno seme(do sada mi je uvek bolje radjalo)

vosi
12-01-14, 21:53
i ja sam uvozno seme naručio original(znači nije elita1.2.3.)i to me košta 0.9-0.95 eura po kg što je nekih 105 din a elita te košta od 1.7-2.5 eura pa neznam dal se više isplati kupiti elitu ili original^-^

vasovac
13-01-14, 08:01
одкад је елита 1.7-2.5 еура. дали ти елиту користиш за производнју семенског кромпира или конзумног

Milanche
13-01-14, 18:26
Mislim da je elita za ovu godinu od 1.05 do 1.35e

putin
13-01-14, 18:32
Друштво какве су цене семена кромпира код вас,конкретно Адора,ситно семе...код нас крупна 0.55 ец

vosi
13-01-14, 22:05
одкад је елита 1.7-2.5 еура. дали ти елиту користиш за производнју семенског кромпира или конзумног

takvu sam ponudu dobio za super elitu i zato sam i odustao od njega pošto su mi rekli da se koristi za proizvodnju semenskog krompira e sad sam naručio i rekli mi da je original holandsko seme 0.9-0.95 eura.

letac_72
14-01-14, 14:29
kakva su vam iskustva sa agro mobil semenima

ljubek
14-01-14, 16:25
kolege iz apatina imaju dugogodišnju saradnju sa tom firmom i zadovoljni su.i ove godine su poručili seme od njih.

vasovac
14-01-14, 18:06
takvu sam ponudu dobio za super elitu i zato sam i odustao od njega pošto su mi rekli da se koristi za proizvodnju semenskog krompira e sad sam naručio i rekli mi da je original holandsko seme 0.9-0.95 eura.

какви у то преваранти каква супер елита

bata87
14-01-14, 18:08
Hteo bih da kupim neko kvalitetnije seme. Kakva je situacija sa Solanum komercom, jedna prodavnica u Leskovcu drzi njihova semena, a to mi ne bi predstavljalo veliki putni trosak.

I najvaznije pitanje. Koju sortu krompira bi mi vi preporucili, da bude kasnija. Planiram sadnju na 10-15 ari.

vasovac
14-01-14, 18:14
ако до сада ниси сејао кромпир у ту землју узми кондор и кареру

bata87
14-01-14, 18:22
Nikada tu nije sejan krompir. Ali gde da kupim seme, da li da uzmem u poljo-radnjama ovde kod mene ili da trazim nesto proverenije. Evo na primer pitao sam za Solanum komerc. Spomenuli ste i agro mobil, ali kako da dodjem do njih tj. do njihovog semena. Kod mene je slaba ponuda kvalitetnog semena.

vasovac
14-01-14, 18:33
ко ти гарантује да је и код нји х квалитетно семе када будеш куповао семе гледај да то буде са веће надморске висине него што је твоја

bata87
14-01-14, 18:51
Pa to mi je i problem, ne znam gde da kupim .Citao sam temu i vidim da su ljudi imali problem sa prevarantima i zarazenim semenom. Inace ja sam na oko 300 m nadmorske visine, sto i nije neka visina Lkl{{

vosi
14-01-14, 20:05
какви у то преваранти каква супер елита

ovako su mi odjasnili:
-super elita
-elita 1
-elita 2
-elita 3
-original
-prva reprodukcija
pa tako redom ako grešim nek me neko ispravi(još jednom vam kažem takvu informaciju sam dobio)krompir sam počeo da radim pre 3 godine pa zato i nemam neko veliko iskustvo

vasovac
15-01-14, 08:38
код нас мозеш добити само ту елиту 3 какосу ти написали

vosi
15-01-14, 10:38
код нас мозеш добити само ту елиту 3 какосу ти написали

kod nas nisam ni tražio nego preko granice

vasovac
16-01-14, 19:15
то већ менја ствари

Petar 90
19-01-14, 13:03
pozdrav kolege imam jedno pitanje,koliko kg krompira semenskog bi trebalo da se posadi po hektaru?

vasovac
19-01-14, 20:04
зависи од крупноће 1500 до 2000 кг

ondrej
01-02-14, 22:19
Jel neko kupovao semensku robu?kako se krecu cene?

adamov zoran
06-02-14, 18:34
ja kupio krompir za jelo kaze covek iz ivanjice dobar . kada ga zena obari za pire krompir sav crn ne moze se jesti interesujeme zasto je takav sta mu fali ako neko zna

vasovac
06-02-14, 18:36
има ли црних пецкица по нјему када се расече пре куванја

Zemunac
06-02-14, 20:52
Zivim u okolini Rume I treba mi informacija gde da nabavim semenski krompir. Dali neko zna gde ga ima I po kojoj se ceni krece?

- - - - - - - - - -

Sadim 2hek krompira I uvodim navodnjavanje kap po kap. Dali Ima neko u okolini Rume masinu za sadjenje krompira I postavljenje trake za navodnjavanje u isto vreme?

vasovac
07-02-14, 10:16
Zivim u okolini Rume I treba mi informacija gde da nabavim semenski krompir. Dali neko zna gde ga ima I po kojoj se ceni krece?

- - - - - - - - - -

Sadim 2hek krompira I uvodim navodnjavanje kap po kap. Dali Ima neko u okolini Rume masinu za sadjenje krompira I postavljenje trake za navodnjavanje u isto vreme?
пошто видим да озбилјно планираш да удјешу производнју купи холандски оргинал јесте скуплји ли ће се на крају исплатити

Zemunac
07-02-14, 17:14
Brate, izvini, ne znam na sta mislis "holandski original" : vrsta semena ili neka masina

adamov zoran
07-02-14, 17:43
ima crnix peckica da li da ga pecem onda moze da se jede ili da ga bacim

vasovac
07-02-14, 19:36
ima crnix peckica da li da ga pecem onda moze da se jede ili da ga bacim

увукао пламенјачу

- - - - - - - - - -

Brate, izvini, ne znam na sta mislis "holandski original" : vrsta semena ili neka masina
семе друзе

putin
07-02-14, 19:40
Васовац ја сам купио семенски кромпир и има тих црних пецкица...Јел може он ићи у сетву ил да враћам--

sova
07-02-14, 19:49
Gdje si uzeo?

putin
07-02-14, 19:51
У Јањи у апотеци не знам како се зове..

sova
07-02-14, 20:29
Kod ''Golic trade". Vrni to nazad, to je prva tura sto je stigla, nosen je uzorak i dat savjet da se to ne sadi, pa je sve na kraju zaglavilo kod tog tipa. Bar sam tako cuo u poljoapoteci (istina konkurentskoj) od radnika. Ja sam uzeo tonu Jaerla_e, u Bijeljini, izgleda ko staklo.Koliko si platio kg?

putin
07-02-14, 20:32
Сова јеси то купио код Сокића...платио 1.10 км..Нема ова пуно можд једна црна тачка по кромпиру..И нема на сваком..Ја сам узимао код Сокића па је било доста гори од овог па сам вратио рекао ми стиће бољи ја одем по тај кад и он и вратим му и тај и одем код овог.

markodim
07-02-14, 20:34
Koje je navodnjavanje bolje za krompir, kap po kap oli rasprskivaci?

Milanche
07-02-14, 20:43
Kap po kap.

sova
07-02-14, 20:54
Сова јеси то купио код Сокића...платио 1.10 км..Нема ова пуно можд једна црна тачка по кромпиру..И нема на сваком..Ја сам узимао код Сокића па је било доста гори од овог па сам вратио рекао ми стиће бољи ја одем по тај кад и он и вратим му и тај и одем код овог.
Da kod Sokica 21. 1. sam uzeo, 1,12km, bas lijep na oko, eno ga klija za sedam dana se moze sjeci.

vasovac
08-02-14, 08:25
Васовац ја сам купио семенски кромпир и има тих црних пецкица...Јел може он ићи у сетву ил да враћам--

vracaj, bolest prezimljava na krtoli ,kada ga sečeš nozem se prenosi na zdrave kasnije u njiivi se razvija i šteta moze biti velika

- - - - - - - - - -

sa kap po kap mozeš ostvariti duplo veće prinose sa manje vode

Zemunac
08-02-14, 20:33
Ljudi jel znate ko ima masinu za sadjenje krompira I postavljanje trake za navodnjavanje u isto vreme, lokacija okolina Rume

- - - - - - - - - -

Imali semenskog krompira da se kupi u Rumi, indjija, Novi Sad

vosi
08-02-14, 21:35
Kap po kap.

da slučajno nesmetaju trake prilikom vadjenja krompira?

Milan Lacarak
09-02-14, 13:53
Zemunac i ja ovih dana vucem krompir iz Bijeljine od tog AgroSokica.Mnogo je povoljnije nego kod nas.

Zemunac
09-02-14, 17:12
Te trake su za jednu upotrebu I bacaju se, nije problem da se izvade prilikom branja.
koji si krompir kupio I po kojoj ceni?

vosi
09-02-14, 22:01
original aladin,kleopatra 0.9 euro centi

Goran G.
09-02-14, 22:15
a gde se ima nabaviti?

Zemunac
10-02-14, 06:14
Hvala na info

vasovac
10-02-14, 22:20

која калибраза

vosi
11-02-14, 17:46
kalibraža 35-55 mm

Zemunac
11-02-14, 21:36
Honda WB-30 XT

Osnovne karakteristike :

Motor - 4 takta Benzin
Snaga motora - 5.5ks (4.0kw)
Protok - 1100 L/min
Odvod i dovod - 3"
Max dubina usisavanja - 8m
Visina izbacivanja - 28m
Potrošnja - 1,5 L/h

Dali je ova pumpa prikladna za moje potrebe?

nebojsa
11-02-14, 21:42
Zavisi od bunara, t.j. od visine vodenog stuba i izdasnosti bunara.
Ali da ne idemo u off topic... ima tema za to

Zemunac
11-02-14, 21:57
Voda je na 7m a dubina 24m, kapacitet 500l/m

vasovac
12-02-14, 08:25
Написао си да је мах дубина усиса 8 мет. а до воде имаш 7 шта ћеш када извуче тај метар

Zemunac
12-02-14, 13:07
U pravu si, zato sam postavio poruku da mi pomognete da izaberem pravu pumpu.

sibili
12-02-14, 13:26
Nije bilo dovoljno Jerle pa sam uzeo i nesto Arnove jel znate kakav je to krompir.

Milanche
12-02-14, 18:17
Arnova rana sorta zuckasta pokozica.Krupni komadi dobri

vosi
12-02-14, 20:06
Написао си да је мах дубина усиса 8 мет. а до воде имаш 7 шта ћеш када извуче тај метар

malo off treba da staviš nepovratni ventil na 1.5 m i eto ti

vasovac
12-02-14, 22:26
malo off treba da staviš nepovratni ventil na 1.5 m i eto ti

немозе тако кад пумпа повуче поново има водени стуб већи од 8 метара и неће вући , једино мозе помоћу инектора или укопаванја пумпе

Zemunac
12-02-14, 23:17
Jel znate ime nekog modela pumpe koji bi meni odgovarao?

vosi
13-02-14, 17:57
neznam.Kod mene funkcionise i imam tomosa preradjen na elektro pogon

vasovac
13-02-14, 19:54
Jel znate ime nekog modela pumpe koji bi meni odgovarao?

имаш ли ту струју

Жиле
13-02-14, 21:23
Koliko mi treba semenskog krompira za 1 ar i koliko se kreće cena?Da se ne zalećem na pijaci...Ne bi da mi noge ostanu duže od jorgana :)

Zemunac
14-02-14, 21:11
Nemam mora na dizel

- - - - - - - - - -

Ko prodaje dobar Holandski semenski krompir I po kojoj ceni

reggacci
16-02-14, 06:35
Koliko mi treba semenskog krompira za 1 ar i koliko se kreće cena?Da se ne zalećem na pijaci...Ne bi da mi noge ostanu duže od jorgana :)
setvena norma za krompir zavisi od frakcije krtola ja ti preporucujem ako ces mladi krompir 3500kg po ha to znaci u prevodu frakcija najmanja 55 a ako ces za kasni konzumni oko 1500kg po ha ali elite nasi proizvodjaci zbog ustede biraju krtole sto manje frakcije zbog ustede ali znaj nema pravog krompira bez najmanje 55 frakcije i osnovno pravilo je kod krompira koliko kg semena toliko kg djubriva naravno stajnjak plus kompleksno mineralno u jesenjoj obradi zemljista

MilanM
16-02-14, 19:32
Prosle godine nasadio sam 30kg semenskog, aladin i rivieru i izvadio 200kg. Kasno sam kupio seme pa sam sadio dosta krtora bez koje nisu proklijale i mislio sam da je to lep rod,medjutim kazu mi stariji i iskusnije malo je rodilo a dobio je 3x15 u sadnji i kan u nagrtanju plus prihranjivan preko lista i navodnjavan u cemu je bila greska? Ove godine planiram da mu stavim u sadnji 816 24, jesenas je bacen kokosinji stajnjak na toj parceli. Takodje planiram da malo nasadim krompir na parceli koja sigurno 10 godina nije obradjivana,zemlja crna pa izmrzla kazu komsije u selu neces naci bolje parce zemlje ali tu zivi i slepo kuce :-) Koji vestak da bacam i jel ima leka za slepo kuce

Жиле
17-02-14, 10:04
reggacci (http://poljoinfo.com/member.php?10628-reggacci) Hvala još jednom.Znači sitniji od frakcije 55 da ne uzimam?S obziram na ručnu obradu "motika sistem"u bašti koliko bi optimalno trebalo saditi,mislim rastojanja,itd?
Do sada sam dva puta sadio krompir u bašti logično,pomalo za svoje potrebe :) Povratnik na selo pa mi fali iskustva.Polako sam naučio nekako mic po mic kako treba raditi.Mada treba znanja i iskustva pa sam imao dosta male rezultate do sada al' ove godine sam rešio da nađem bolje "seme" pa ćemo videti.

MilanM (http://poljoinfo.com/member.php?5097-MilanM)
http://poljoinfo.com/images/statusicon/user-offline.pngVerovatno loša priprema zemljišta i nedovoljno naklijala semena,ne znam ni ja?. Inače krtice su zakonom zaštićene kao srndaći i ne smeju se ubijati,mada je to dosta nejasno,evo ti cela tema http://poljoinfo.com/showthread.php?1382-Kako-suzbitii-krtice-u-vo%C4%87njaku

reggacci
24-02-14, 22:28
Prosle godine nasadio sam 30kg semenskog, aladin i rivieru i izvadio 200kg. Kasno sam kupio seme pa sam sadio dosta krtora bez koje nisu proklijale i mislio sam da je to lep rod,medjutim kazu mi stariji i iskusnije malo je rodilo a dobio je 3x15 u sadnji i kan u nagrtanju plus prihranjivan preko lista i navodnjavan u cemu je bila greska? Ove godine planiram da mu stavim u sadnji 816 24, jesenas je bacen kokosinji stajnjak na toj parceli. Takodje planiram da malo nasadim krompir na parceli koja sigurno 10 godina nije obradjivana,zemlja crna pa izmrzla kazu komsije u selu neces naci bolje parce zemlje ali tu zivi i slepo kuce :-) Koji vestak da bacam i jel ima leka za slepo kuce
Milane 8-16-24 nemozes stavljati u sadnji to je kompleksno djubrivo i namenjeno je za osnovno djubrenje sto znaci u jesen mozes pred sadnju stavljati jedino vodotopiva djubriva pogledaj yarina djubriva

- - - - - - - - - -

Zile rastojanje je 70cm medjuredno a u red pod motiku ako rucno sadis toliko kad otvaras novu rupu da zatrpavas prethodnu
reggacci (http://poljoinfo.com/member.php?10628-reggacci) Hvala još jednom.Znači sitniji od frakcije 55 da ne uzimam?S obziram na ručnu obradu "motika sistem"u bašti koliko bi optimalno trebalo saditi,mislim rastojanja,itd?
Do sada sam dva puta sadio krompir u bašti logično,pomalo za svoje potrebe :) Povratnik na selo pa mi fali iskustva.Polako sam naučio nekako mic po mic kako treba raditi.Mada treba znanja i iskustva pa sam imao dosta male rezultate do sada al' ove godine sam rešio da nađem bolje "seme" pa ćemo videti.

MilanM (http://poljoinfo.com/member.php?5097-MilanM)
http://poljoinfo.com/images/statusicon/user-offline.pngVerovatno loša priprema zemljišta i nedovoljno naklijala semena,ne znam ni ja?. Inače krtice su zakonom zaštićene kao srndaći i ne smeju se ubijati,mada je to dosta nejasno,evo ti cela tema http://poljoinfo.com/showthread.php?1382-Kako-suzbitii-krtice-u-vo%C4%87njaku

Жиле
25-02-14, 22:09
Ja sam do sada pravio kao neki kanal i tako sadio.Sada ću probati sistem "kućica" kao što reče.Rupa sa rastresitim dnom pa odmah do nje isto.Nadajmo se boljem.Hvala reggacci :)

MilanM
25-02-14, 22:36
Hvala reggaci, probacu da nadjem negde Yarina djubriva

Deda Lala
25-02-14, 22:37
Кромпир не воли брата близу себе.

tibor.danji
26-02-14, 07:40
KROMPIR
DOBRI SUSEDI : bob, kamilica, dragoljub, kupusnjače, korabica, kim,
kukuruz, hren, paprena metvica, špinat, kadifice
LOSI SUSEDI: grašak, bundeve, cikla,celer, suncokret, rajčica

Veskovic1
26-02-14, 17:07
Ove godine planiramo da posejemo 30 ari krompria.E sad posto mi to sejemo prvi put imam neka pitanja:
1.Koliko je potrebno semenskog kompira za 30 ari?
2.Sejemo na ledinu koja nije orana 20 godine,tip zemljista je crna smonica i na tu parcelu je izvuceno 10 prikolica stajjaka,koju sortu preporucujete?

Жиле
26-02-14, 19:17
Da,to za susede krompira sam znao mada gajeći povrće u bašti ta udaljenost sorti je relativna jer je mali prostor.Koliko bi trebalo da je udaljen od cherry paradajza?Ja sam do sada pravio razmak od nešto preko 1m,jeli to dovoljno?

vasovac
27-02-14, 07:13
јуче почета сетва,данас,наставак

Milanche
27-02-14, 16:21
јуче почета сетва,данас,наставак
Jel ide agril na tOhttp://poljoinfo.com/images/icons/icon5.png

vasovac
27-02-14, 18:58
Na hektar ide agril ,ostalo klothttp://www.dodaj.rs/f/T/u/2hUj2kiP/fotografija0363.jpghttp://www.dodaj.rs/f/28/4z/2SeNhM67/fotografija0360.jpg

hrnciar
27-02-14, 19:13
samo napred neka rodi puno a kvalitetno

vasovac
28-02-14, 18:34
данас попрскано и ставлјен агрилhttp://www.dodaj.rs/f/47/Nq/2ykQ19jN/fotografija0367.jpghttp://www.dodaj.rs/f/1Q/oj/3NSRUzdW/fotografija0364.jpg

bata87
01-03-14, 18:49
Ja sam pripremio moju parcelu od 10 ari za krompir, ali sam napravio jednu gresku. Jesenas sam razbacao stajnjak ali nisam bacio NPK. Sta da radim, ima li svrhe sada baciti NPK? Koja je vasa preporuka.

vasovac
01-03-14, 19:05
наравно да има

Zoran Kostović
01-03-14, 20:05
To mi nikako nije jasno. Hiljade postova je napisano u temama o kukuruzu da upotreba NPK djubriva u proleće nema svrhe zbog vremena potrebnog da predje u oblik pristupačan biljci. Kako krompir rešava taj problem sa usvajanjem? Ovo pitanje sam već postavljao. Još nije bilo odgovora.

hrnciar
01-03-14, 21:28
mozete baciti eurofertil plus 37 pre setve bez problema
sastav je 5-10-22(3+16) n-p-k-mg-b-s-ca-zn
neznam samo koja mu je cena sada

bojcetic
01-03-14, 22:19
Cena je 76din za EF 37 u Staparu.

vosi
02-03-14, 13:44
mozete baciti eurofertil plus 37 pre setve bez problema
sastav je 5-10-22(3+16) n-p-k-mg-b-s-ca-zn
neznam samo koja mu je cena sada

nekih 75-80 din/kg

lazarmatic
09-03-14, 19:53
Koja je cena semenskog krompira, sorta desire? Tj za koliko para moze da se proda 10t? Prijatelj dobija u kompezaciji a nemamo blage veze o tome. Ne znam ni da li je kasno, niti da li je dobra sorta :)

Zoran Kostović
09-03-14, 20:26
To mi nikako nije jasno. Hiljade postova je napisano u temama o kukuruzu da upotreba NPK djubriva u proleće nema svrhe zbog vremena potrebnog da predje u oblik pristupačan biljci. Kako krompir rešava taj problem sa usvajanjem? Ovo pitanje sam već postavljao. Još nije bilo odgovora.
Još nema odgovora.

vosi
09-03-14, 21:34
Ja praktikujem da 2/3 bacam ujesen a 1/3 bacam mesec dana pre početka sadnje,neznam kako ostali rade

vasovac
10-03-14, 17:50
По брдским крајевима Теочин,Гуча маса произвођача баца ђубре у сетви кромпира депозиторима који су уграђени у сејалице и тај систем не менјају значи да им се добро показао.јасам пробао и једну и дугу варијанту и закључак је следећи за њиве које се наводњају болје се показало бацање ђубрета у врсте,а за остале боље по целој површини и то што пре то боље обично у децембру.мислим да ђубре бачено врсту кромпир одмах користи по док има влаге корнов систем се не развија јер му је све ту ,како нестаје влге у врсти тако долази и до проблема што у заливном подручју није проблем

vosi
10-03-14, 18:26
bem li ga ja mogu i da zalivam i da nezalivam pa kako mu godi Lkl{{

reggacci
13-03-14, 08:55
Zorane kompleksna djubriva su pristupacna biljci problem je u tome sto se sporo pokrecu u zemljistu racunaj da za sest meseci prodre u dubinu 2cm zbog toga se kaze da je osnovno djubrivo u jesen osnova dakle problematika je da djubrivo bude u zoni korene buduce zasejane kulture tako da moras voditi racuna i o kojoj se biljci radi jer svaka ima drugaciji koren e sada posto iz raznoraznih razloga lju di to ne urade na vreme moguce je uraditi i djubrenje u prolece pred setvospremiranje ali moras strogo voditi racuna o vrsti djubriva pogledaj YARINA djubriva imaju kompleksna ali trenutnovodotopiva i prodirajuca sto u prevodu znaci da sa svakim zalivanjem ili kisom imaju sposobnost da prodru u zonu korena
Još nema odgovora.

- - - - - - - - - -

I naravno zaboravih paprena su po ceni svog kostanja mislim na djubrivo
Još nema odgovora.

Zemunac
17-03-14, 17:30
Stize mi semenski krompir iz Holandije I planiram da ga zastitim sa Prestige. Jel znate koliko je pravi razumes izmedju Prestige I vode?

- - - - - - - - - -

Mislio Sam na razmer ili odnos

savato
17-03-14, 17:45
Stize mi semenski krompir iz Holandije I planiram da ga zastitim sa Prestige. Jel znate koliko je pravi razumes izmedju Prestige I vode?

- - - - - - - - - -

Mislio Sam na razmer ili odnos 1:3 Prestiz:Voda

vosi
17-03-14, 21:11

- - - - - - - - - -

Mislio Sam na razmer ili odnos

šta si uzeo,koju sortu?

Zemunac
18-03-14, 22:57
Elite, kondor

Vlada015
26-03-14, 16:41
Da li u usevu krompira se moze koristiti Dual Gold za suzbijanje korova?

poljogospodar
26-03-14, 17:36
Ne moze. http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/DualGold960-EC.aspx
Herbicidi koji se koriste u krompiru posle sadnje a pre nicanja a imaju isti mehanizam delovanja kao i Dual Gold su: Genius, Acetolink, Acetogal plus i
Frontier super,

Vlada015
26-03-14, 18:12
Malo sam trazio, ovde pise da moze http://www.syngenta.com/country/rs/SiteCollectionDocuments/2013/Krompir-brosura-2013-web.pdf, nije registrovan ali se moze koristiti.

misko-brba
26-03-14, 19:16

a sto nekoristis afalon?

vasovac
26-03-14, 19:34

može koristio sam ga ranije

Vlada015
26-03-14, 19:51
a sto nekoristis afalon?

Ovo je bolji preparat, i laksi za primenu, nema opasnosti za naredne kulture.

vosi
26-03-14, 20:38
pa može i Zanat,Stomp

Vlada015
27-03-14, 12:09
Znam , ali pored imam neku cveklu pa bih zajedno radio prskanje.Na drugi nacin tih par redova krompira bih morao da prskam rucno sa ledjnom prskalicom.

mazalo121
03-04-14, 10:20
Dobar dan moze li mi neko reci kolko semenzkog treb aza pola lanca to jest za nekih 28 ari . HVALA UNAPRED

bata87
04-04-14, 13:21
Dobar dan moze li mi neko reci kolko semenzkog treb aza pola lanca to jest za nekih 28 ari . HVALA UNAPRED

Treba ti oko 750 kg. Sad sve zavisi od kalibracije i gustine sadnje.

Ja sam danas uzeo malo semenskog krompira da zavrsim parcelu. Vrlo malo je ostalo semenskog krompira u prodaji jer se sadnja privrsava. Nasao sam neku sortu "Sifra" od Agromobila iz Guce. Recite mi nesto o toj sorti ako znate. Na internetu ne pronadjoh nista.

sova
04-04-14, 15:29
Mi uzimamo hzpc instituta, Holandski, kalibracije 50_60 ili 50_65. Stavimo da naklija, onda ga isijecemo tako da iskoristimo svaku klicu, i pri gustini od 25_28cm u redu (razmak redova je na 67cm) jedna tona sadi jedan hektar. Ako je kalibracija 35_55 ide oko 800kg na 1ha.

vosi
04-04-14, 20:34
da nije malo 800 kg na hektar?(kalibracije 35-55)

Milanche
04-04-14, 22:51
Treba ti oko 750 kg. Sad sve zavisi od kalibracije i gustine sadnje.

Ja sam danas uzeo malo semenskog krompira da zavrsim parcelu. Vrlo malo je ostalo semenskog krompira u prodaji jer se sadnja privrsava. Nasao sam neku sortu "Sifra" od Agromobila iz Guce. Recite mi nesto o toj sorti ako znate. Na internetu ne pronadjoh nista.

Sifra bela sora zuckasto meso visokoprinosna lepi komadi ovalni nisi se nimalo izradio.

sova
04-04-14, 23:06
da nije malo 800 kg na hektar?(kalibracije 35-55)
Nije, ako lijepo naklija. Inace isto te dodje love sjeme, ako kupis sitnije a skuplje, ili krupnije a jevtinije. Mislim isto love po ha.

Milanche
04-04-14, 23:12
Nije, ako lijepo naklija. Inace isto te dodje love sjeme, ako kupis sitnije a skuplje, ili krupnije a jevtinije. Mislim isto love po ha.
Potpisujem i jos jedna bitna stvar, dobio si kvalitetno i zdravo seme.

vasovac
05-04-14, 13:49

Нема шансе посејати хектар кромпира с 800 кг семена 35-55

misko-brba
05-04-14, 14:42
za hektar krompira sa tom frakcijom semena t itreba od 2-2,2t ako hoces da t obude extra full ;D}

German hunting terrier | Jagdterrier