Balirka

Dare je napisao(la):
Imam problem sa balirkom. Nece da odvaja bale, nego ih vuce za sobom po 3-4 komada i tako ih ostavi sve povezane. Probao sam da ostrim nozeve ali se stvar samo malo popravila.

To se meni ranije desavalo na Lifamu.

Treba pribliziti pokretni noz prema stabilnom sto je vise moguce. A moze da se desi da nece ni to da pomogne jer se potrosio "klizac". To je ona shina na kojoj ide lezaj od klipa prese.

Ako ne mozes da resis problem javi mi se da ti dam broj od coveka koji servisira sve vrste prese i stvarno se razume u njih.
 
znas kako, klip se krece po sinama, na tockicima i tu postoji izvesni luft zbog koga sam se plasio da mnogo priblizim nozeve da se ne sudare. Ispod nepokretnog sam podmetao limene trake i priblizio sam ga na jedno 3-4 mm od pokretnog. E sad, pokretni noz ide po zlebu na donjoj strani, i tu je bio pohaban. Taj deo sam navario pa obrusio i sad je kao nov. Oba noza sam naostrio prilicno dobro. Sta mislis, da li postoji sansa da se sudare nozevi ? Ja mislim da ne postoji, ali se po malo plasim zbog onog lufta o kom sam pricao, da slucajno ne krene klip maaaaalo ka napolje pa da zakaci nepokretni noz....

drugo sto me buni: pre nego sto sam poceo da se bavim nozevima, bale su ostajale sastavljene samo po onoj ivici gde nozevi seku, i na nekim balama je bilo ocigledno da noz ne sece u svakom prolazu. Sad se to sredilo, strana bale prema nozevima je skroz isecena, ni na jednom sloju se ne vide preklopljene slamke kao pre. Mene sad buni to sto bale ostaju spojene maltene sredisnjim delom, tj kod desnog kanapa (koji je blizi nozevima). Kao da je pramen sena preklopljen i jednim delom vezan u jednu, a drugim u drugu balu.
 
Ako palenje nestoji dobro onda hoce to da uradi ali onda je veliko opterecenje na iglama jer se one u svojoj putanji na gore probijaju kroz seno a trebalo bi da prolaze kroz zlebove u klipu jer onda kad se igle dizu gore klip treba da je u zadnjem polozaju! To ti je grubo objasnjenje zasto treba pogledati palenje! A nije zezanje stvarno se tako zove u zargonu!
 
mityoo je napisao(la):
Ako palenje nestoji dobro onda hoce to da uradi ali onda je veliko opterecenje na iglama jer se one u svojoj putanji na gore probijaju kroz seno a trebalo bi da prolaze kroz zlebove u klipu jer onda kad se igle dizu gore klip treba da je u zadnjem polozaju! To ti je grubo objasnjenje zasto treba pogledati palenje! A nije zezanje stvarno se tako zove u zargonu!
To sam teo da kazem.
 
aha, OK onda, nisam znao da se tako zove. :ppozdrav: stvarno ima slicnosti, mada to ovde neki zovu takt ali dobro

dakle, ne verujem da je do toga, vise puta sam je rucno okretao da bih provalio nesto kako radi, i izmedju ostalog sam shvatio da kad su igle unutra, unutra je i sigurnosta kocnica, koja sprecava nailazak klipa i samim tim lom igala. mada cu proveriti da nije neko malo odstupanje u pitanju.

znaci da rezimiramo, klip treba da je u krajnjoj zadnjoj tacki
a) kad igle ulaze ili
b) kad nastaje cvor

sta od ova dva, pod a) ili b) ili nesto trece ?
 
Kod Lifamove prese klip i igla treba da stoje ovako, pa mozda mozes da uporedis jer ne bi trebalo da je neka velika razlika u odnosu na ostale prese.

izaqrp.jpg



Znaci igla treba da je 15 mm vertikalno u klipu i 45 mm horizontalno
 
Ja ipak mislim da su ti daleko nozevi kod mene sam juce menjao lezajeve na klipu i imam odstupanje noz od noza 0.8 mm mereno sa limom od 0.8 mm:danas sam balirao i radi svrseno.A 3-4mm je daleko zato verovatno i ostaju bale sastavljene,a mozda je i seno malo "jace"
 
hvala momci na savetima. ovih dana cu morati da isprobam sve moguce kombinacije jer me nervira da stalno vucem nekog kasapina sa sobom da odvaja blizance :udri:

definitivno cu jos smanjiti zazor nozeva, pa sta bude

hvala za crtez :ppozdrav:
ako se jos neko necega doseti, nek javi
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245098400[/time]_________________________________________________
aha, samo jos i ovo. Kod mene klip izgleda ovako nekako

izaqrp.jpg


odakle da merim ovih 45 ?
 
Ali ako kaze da bala ostaje spojena sa druge strane(koja nije secena) onda nemoze da bude do noza! Inace meni se desavalo da seno odgura kanap od dodavaca, jer kada igla ode gore klip se vec vraca nazad i onda seno gurne kanap na iglu pa dodavac nemoze da dohvati kanap i da ga doda petljacu pa ne veze balu!
A probaj da nastelujes klip da nema lufta u kanalu!
 
vezivanje je OK (kuc kuc u drvo :) ne ostane bukvalno ni jedna nevezana. cak i kad ostane malo kanapa ja nadovezem kraj jednog klubeta na drugo i ona sama nastavi dalje. Samo ostane najlonski omot od klubeta :bravo:
 
sta moze bit kad nesveze dvije uzastopne bale a trecu zaveze to sam primjetio kad je velika masa pa sveze nekad 20-30-50 bala pa opet ponovi,
 
meni je bio tup nozic koji sece kanap, pa nije pustala cvor kad ga veze nego je seno guralo balu, a pekljac drzao kanap i kidao ga. isto tako povremeno. Kad sam naostrio, sve je nestalo i radi super
 
ljudi i ja kupio presu... fahr KÖLA rivale 4... jeste da je malko povlika ya moje potrebe, ali je zmaj od prese... jel ima neko da zna nesto o ovoj presi? dobro bi mi doslo kad bi mi neko mogao neci i knigu od nje... ja trazi po net-u aki nisam mogao da nadjem... ili ja ne znam gde da gledam :haha: :haha: :haha:

potavicu i sliku uskoro da je vidite, a mozda i snimak kad je provozam kroz livadu
 
Nazad
Vrh