PDA

View Full Version : Leska - opšta tema

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16

babin2
27-06-15, 16:06
Postovani forumasi,molim za pomoc,primetio sam da se jedna buba zavuce izmedju kosuljice i samoga ploda,duzine 7do8 mm,napred ima dve antenice a nazad kao dva repica u obliku trna.Lesnik za sada nije ostecen,neznam da li se ona tokom dana sakriva od sunca ili je to stetocina.Slika nije bas najbolja ali cu pokusati da postavim bolju.Ako neko zna sta je ovo i kako se zove neka javi,unapred hvala.

- - - - - - - - - -

http://i59.tinypic.com/1254cop.jpgNadam se da ce sada ubaciti sliku

oktopod
27-06-15, 19:56
To ti je uholaža, ja koliko znam ona ne šteti voćkama već se preko dana krije tako što se zavlači gde stigne.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%B5

nikolajovicic
01-07-15, 12:32
Koliko po vasoj proceni treba litara vode po stablu u periodu ud juna do avgusta?

pavle12
01-07-15, 18:33
kolege kakav rod lesnika ocekujete ove godine.jel vam je poneo roda vise nego prosle godine?

babin2
02-07-15, 14:53
Koliko po vasoj proceni treba litara vode po stablu u periodu ud juna do avgusta?

Zavisi u kojoj su godini,moji su u devetoj godini,nemam sistem kap po kap,trenutno ih nisam zalivao zato sto je kod mene bilo padavina,inace kada je susni period zalivam crevom i pumpom oko 50l na stablo,pa ponovo nakon dve nedelje ako je potrebno.Pozzz

- - - - - - - - - -

To ti je uholaža, ja koliko znam ona ne šteti voćkama već se preko dana krije tako što se zavlači gde stigne.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%B5

Puno hvala na odgovoru,pozzzz

neba933
02-07-15, 15:06
P
Jel ima neki predlog sta i kako, za prvu ruku samo?

za početak da ti čestitam na kupovini i poželim dosta uspeha,
a ovo za prvu ruku može npr ovako ----
prvo šišanje trave i po mogućstvu okopavanje ili freziranje,
drugo oslobađanje leske tj formiranje krošnje, sad se vidi dosta izdanaka, izaberi npr 4 u pravilnom rasporedu i ostavi, a ostale izdanke seci do zemlje skrooooz videćeš slike unazad na forumu kako bi to trebalo da izgleda
treće dobro je što su skraćene od strane predhodnih vlasnika jer bi sigurno pokupile dosta štete na sebe, ovo je dobro za tebe jer imaš sigurno već jači korenov sistem koji će samim tim i jače gurati hranu iz majke zemlje
četvrto sad kada krenu vrućine i ti kreni sa zalivanjem, na 7 dana po min 20l vode oko žbuna
peto na jesen nemoj da štediš na đubretu, sve se to kasnije vrati i isplati
pročitaj OBAVEZNO sve strane unazad i još pronađi literature i o leski a i o orasima pa se uklapaj i srećno !!!
eto za prvu ruku ::namigivanje::

Cobe78
03-07-15, 11:49
Pozdrav ljubitelji lesnika.Ako moze odgovor na sl.pitanje-posadio sam jesenas ispred kuce dva lesnika sorte rimski(odvojeni od maticnog zbuna),oba su se primila lepo,visoki oko 1,6m(mozda sam ih trebao skratiti po sadnji ali nisam) i oko jednog su izrasli novi izdanci,dva tri komada recimo a oko drugog nije ni jedan!Sta je uzrok tome,jel dubina sadnje?Na koliko se inace sadi?I jos jedno pitanje da li posle zime da ih skracujem jer su prilicno visoki i time podstaknem mlade izbojke ili ne?Pozdrav i svako dobro!

nikolajovicic
03-07-15, 12:42
Moji su u osmoj godini. Jednom prilikom sam negde video informaciju koliko lesniku treba vode u toku vegetacije ali ne mogu to da nadjem.MIslim da je 50 litara ok i to jednom mesecno.

- - - - - - - - - -

Puno hvala na odgovoru,pozzzz[/QUOTE]

Sava28
09-07-15, 23:49
Jedno pitanje....danas sam primetio da ima mnogo opalog lesnika na zamlji,neznam da li je od sinocne oluje ili nesto drugo.Sta vi mislite?

oktopod
09-07-15, 23:52
Oluja je sigurno imala uticaja, ali je jako moguće da su ti opali svakako bili loši u nekom smislu, iskrcaj par komada pa vidi da li su šuplji, truli itd

jefticaco
10-07-15, 09:06
Kod mene je oluja skinula oko 5% plodova, od kojih je preko 90% zdravih. Istarski dugi se čak može i jesti.

neba933
10-07-15, 20:40
Jedno pitanje....danas sam primetio da ima mnogo opalog lesnika na zamlji,neznam da li je od sinocne oluje ili nesto drugo.Sta vi mislite?

I kod mene je vetar skinuo baš dosta, danas sam zalivao i baš mi je žao koliko ih je na zemlji.
Nadao sam se kiši normalnoj a ne oluji bez kiše, tj sa par kapi, ali šta je tu je....

Nebi toliko opalo da su imali dovoljno vode mislim makar, Savo jesu li i tvoji bili žedni ili ????

oktopod
10-07-15, 22:08
Ja imam samo 3 žbuna stara oko 5-6 godina tako da nisam reprezentativan uzorak, ali nije opao ni jedan, a duvalo je sačuvaj bože, trešnje se savijale do zemlje (maltene).

neba933
10-07-15, 22:50
Onda je zbog mikroelemenata 100% 8)
A jesu li bili žedni ili ne, to me muci?

Sava28
10-07-15, 23:44
I kod mene je vetar skinuo baš dosta, danas sam zalivao i baš mi je žao koliko ih je na zemlji.
Nadao sam se kiši normalnoj a ne oluji bez kiše, tj sa par kapi, ali šta je tu je....

Nebi toliko opalo da su imali dovoljno vode mislim makar, Savo jesu li i tvoji bili žedni ili ????
Nisu bili zedni imali smo kise redovno...

remiks
11-07-15, 23:48
Mora li lesnik da se navodnjava? Na mestu gde bih ga sadio nemam uslova za to

nikolajovicic
12-07-15, 12:08
Mora li lesnik da se navodnjava? Na mestu gde bih ga sadio nemam uslova za to

Za neku ozbiljniju proizvodnju sigurno da. Gledati u nebo i moliti se kisi nije isplativo.

- - - - - - - - - -

Ja sam navodnjavao desetak dana pre oluje ali nisam imao velikih gubitaka, svakom stablu sam sipao oko 70-80l vode. Moguce da je kod vas bio jaci vetar.

Nenad Kovac
15-07-15, 01:19
Pozdrav svim forumasima.
Vec duze vreme sam citao koliko sam bio u mogucnosti, tako da sam procitao temu. Ovo ovde me je odusevilo, jer obuhvata jedan ceo proces od sadnje pa do punog roda(ako smem tako da se izrazim), sa opisima kao u oglednom odeljenju. Ali da vas ne hvalim puno, ispace da sam ulizica...
Konkretno, planiram zasad na jesen od 50ari, ono sto znam je kako da pripremim njivu, da cu saditi zbunastu lesku i da ce razmak biti 5x6.
Ono sto mi je problem, to su sadnice, jos ne znam gde bih nabavio. Ovde sam video da je Sale rekao da ce imati na jesen, pa ako ima jos uvek, molio bih ga da se javi. Mislim da nema niceg sigurnijeg nego kupiti od ljudi koji su ovde aktivni.

Sinisab1
17-07-15, 13:55
Pozdrav svima.
Od svih stvari u vezi sa uzgojom ljesnjaka na internetu najvise mi je pomogao ovaj forum jer su najbitnija lična iskustva ljudi. Planiram da do kraja sljedece godine podignem zasad ljesnjaka.
Situacija je sljedeća... Dobio sam zasad jabuke na povrsini od 1,2h. Prostor je ogradjen i ima sistem navodnjavanja "kap po kap". Planiram da pocupam tu jabuku i posadim ljesnjak jer su stabla jabuke u losem stanju iz razloga sto je sadni materijal bio katastrofalan. Rod je minimalan, a vocnjak zahtjeva ogromna sredstva za održavanje. Ukratko receno, nije isplativ.
Ako se odlučim za sadnju ljesnjaka prvo sto cu uraditi, počupacu jabuku nakon berbe u septembru, na proljece uraditi analizu zemlje i ostalu pripremu za sadnju ljeske i do jeseni zavrsiti sve da bi krenuo sa sadnjom.
Inace nikada se nisam bavio poljoprivredom tako da imam desetine pitanja i nedoumica na koja mi trebaju odgovori. Napisacu samo neka!

Ogromna mi je prednost kap po kap i ogradjena zemlja. Ipak djeluje mi mala povrsina od 1,2 hektara. Ne ulazi mi se u taj posao ako necu u punom rodu u najboljoj godini pod uslovom da prodam plod imati osjetno poboljsanje kucnog budžeta. Znam da je pitanje u krajnjem slucaju nezahvalno, ali da li je zasad od 1,2 h dovoljan toliko da se može reci da se bavim poljoprivredom koja mi obezbjedjuje bolje uslove zivota. Bojim se uci u posao, a na kraju imati godisnje primanja od toga u visini nekoliko prosjecnih plata, a ostaviti dusu na njivi. Znam da su pretpostavljanja tih stvari nezahvalna, ali to mi je najveca nedoumica.

Sta jos!? Koliko sadnica na 1,2h mogu da posadim, to jest koji je razmak najbolji? Pisalo se o tome, ali volio bih da se jos jednom ispisemo na vasim primjerima. Ko je koliki razmak pravio i kako mu se to pokazalo u praksi.

Koje sorte da posadim. Takođe kakva vi iskustva imate. Koja sorta je trazena, da li neka manje neka vise? Koja daje vise ploda. Isto vasa iskustva.

Na kraju o nacinu sadnje gospodina iz Daruvara, Moulisa. Nacin na koji je predviđeno da se na 1,2h sadi izmedju 4800 sadnica i 5200 sadnica. Da li je neko sa foruma posadio, ili da li neko zna nekoga ko je posadio ljesnjak na taj nacin?

Toliko od mene za prvi post.
Inace ja sam iz Gradiske. Sjever Rep. Srpske. Ako ima neko na forumu da se bavi ljesnjakom, a zivi u Gradisci i okolnim gradovima neka mi se javi pa ako nije problem da me ugosti u svom zasadu da se bolje upoznam sa njegovim nacinom uzgoja.

Pozdrav!!!!

jefticaco
17-07-15, 15:10
Pozdrav Sinisa. Na 1,2 ha možeš da posadiš 500-600 sadnica i to je ozbiljan posao za pojedinca koji zahtjeva dosta vremena, što može biti problem ako si negdje zaposlen. U početku je najveći problem održavanje zasada (košenje ili suzbijanje trave), a kasnije pored toga imaš i suzbijanje mladara, te sakupljanje i obradu plodova.

Moje mišljenje je da sa te površine možeš imati prihod od oko 10.000 KM godišnje (800-1000 KM mjesečno), ali tek poslije 10. godine. Koliko će ostati čisto to sad zavisi od mnogo faktora i tvog zalaganja.

Po forumima se pojavljuje Milan koji ima stariji zasad u Romanovcima, a u Jošiku kod K. Dubice imaš Brakna koji ima 1 ha pod lješnikom, mislim da je u 15. godini.

Moje kolege iz Prijedora su za sutra dogovorili sastanak sa Vladom Moulisom, pa će prenijeti iskustava ako do sastanka i dođe.

jefticaco
20-07-15, 16:18
Juče sam imao čast da se upoznam i razgovaram sa Vladom Moulisom. Zanimljiv i pozitivan čovjek koji ima 30-ak godina iskustva u uzgoju lješnika, na oko 95 hektara.

Suština priče je u tome kako povećeti prinos/prihod po hektaru. Prema iskustvu gospodina Moulisa u punom rodu prinos iznosi 3-5 kg po stablu/žbunu, u ljusci, što znači da prinos ide do 2,5 t po hektaru.

On je došao na ideju kako da posadi što veći broj sadnica na što manju površinu i o tome imate ovdje: http://www.moulis.hr/moulis_hr/croatian/

Prema tome prinos, po ovoj tehnologiji, bi išao do 5 t po hektaru, već od pete godine. Mane su jako jako velika početna investicija (15-25.000 evra/ha) i dosta više rada na orezivanju i formiranju vretena.

Tehnologija uzgoja je patentirana, a kupovinom sadnica dobija se pravo ovakvog uzgoja.

Problem je u tome što još niko, pa ni sam gospodin Moulis, nema ljeskar po ovoj tehnologiji star više od pet godina koji bi dokazao da stablo lješnika u petoj godini na dvije grane može dati prinos od 1 kg. Moj "klasični" lješnik sa puno grana u 5. godini će dati oko 1 kg/stablu.

frkani
21-07-15, 10:46
Imam neku knjigu u kojoj su prikazani podatci o uzgoju lješnika i prinosu za pojedine zemlje. Podatci su za 2000/2001. Tamo se navodi da Francuska ima prinos od 6 tona po ha. E sad kako oni to postižu neznam (a volio bi da znam) ali podatci su malo stariji pa pretpostavljam da nije upotrebljen neki noviji način uzgoja već im je glavno dobro đubrenje i navodnjavanje. I Ameri imaju 5t/ha. Znači može se. Pitanje je kako i zašto nemože kod nas?

nikolajovicic
21-07-15, 11:27
Aj mi molim te daj specifikaciju troskova od 20000e na jedan hektar. Pretpostavljam da se sadi gusce u redu mozda na pola metra jedan od drugog u ovom slucaju treba proizvesti svoj sadni materijala i onda su ti ulaganja znatno manja.

jefticaco
21-07-15, 14:19
Aj mi molim te daj specifikaciju troskova od 20000e na jedan hektar. Pretpostavljam da se sadi gusce u redu mozda na pola metra jedan od drugog u ovom slucaju treba proizvesti svoj sadni materijala i onda su ti ulaganja znatno manja.

Tako on kaže, i meni se čini puno, ali sadi se na razmaku 3 x 0,7 m, tako da ide oko 5.000 sadnica x 2 evra, tj. samo sadnice dođu oko 10.000 evra.
Pa stubovi 5-6 m dužine, postavljanje stubova, žica, priprema zemljišta, kopanje rupa, sadnja, sistem za navodnjavanje, ograda ...

milosmis
22-07-15, 17:29
kada se priča o prinosu po jedinici površine , da li se misli o lešniku u ljusci ili bez ljuske (iskrcan) ?

Sale
23-07-15, 23:54
Ljudi vratite se u realnost.Kakvih 5,6 tona po ha.Pise u knjigama ,pa pise i na tarabi....Evo,ako kupite od mene rasad garantujem ( do kapije ) da cete imati 13 tona po ha .
Gdin Vlada Moulis je veliki poznavalac leske i to veoma postujem .2,5 tona u ljusci po ha je izvodjivo i to sam video svojim ocima.Ali da se razumemo,da bi do te cifre dosao treba mnogo faktora da se pogode .zemljiste,djubrenje,navodnjavanje,ozbiljno prskanje itd.
Da se razumemo nema VAU zarade od leske na 1 ha. Svi racunaju samo prihode ,kao da rashodi ne postoje.Treba biti realan.

frkani
24-07-15, 12:57
Da. Treba mnogo da se uradi a onda da i Bog malo pomogne dabi u bilo čemu postigli dobre prinose. I ja izjavu o tolikom prinosu držim pod zanakom pitanja ali. Kad dobijem neku informaciju pokušavam dokučiti zašto je rečena i tko ju je izrekao. Te tri informacije podjednako utiču na to koliko ću vjerovati.
Na nekim drugim primjerima (pšenica, ječam)vidio sam, bio prisutan u žetvi i na vaganju, da ovi na trulom zapadu imaju veće prinose od nas. Razlika od moga kraja i njih je dupla. I danas se pitam zašto? To je još jedan od razloga da vjerujem da i u drugim oblastima imaju prinose veće nego mi.
Koliko veće? Sigurno ne tolike da solidno žive od 1Ha. Netreba tu mnogo mudrosti. Pogledajte tko sadi lješnik. Nema tu bogataša , ako izuzmemo neke koji traže bilo koji način da operu novac. Ostali koji imaju novac ulažu ga u druge stvari sa manje rizika, brže obrtanje kapitala i veća dobit. To samo govori da se na proizvodnji lješnika nemože obogatiti, bar ne na brzaka. Onaj tko ima to za cilj bolje da se bavi prodajom lješnika a ne uzgojem.

vladimir983
24-07-15, 14:07
Jesenas sam zasadio lesnike. Ujame sam pre sadnje stavnlao po jednu lopatu stajskog đubriva i oko 200g zeolita. Sto se tice samih sadnica imale su slabo razvijen koren. Nije se primilo oko 15% sadnica. Do sada sam radio samo prihranu preko lista (pet puta prskao) i dva puta zalivao sadnice sa oko 3 l vode.
Sadnice sporo napreduju i list im je bledunjav ( nije jarko zelen kao sto mislim da bi trebalo da bude). Par drveta je pocelo da se suši.
Treba mi savet dali je potrebno da ih isprskam nekim herbicidom i pesticidom?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sale
25-07-15, 01:00
Vladimire

Prskaj fungicidom ,spasavaj list.zalivaj ih vise.nadam se da ih prilikom sadnje nisi zakopavao vise nego sto su bile u trapa,onda hoce za slabo napreduju.

vladimir983
25-07-15, 03:24
Hvala :) isprskano sinoc. Sto se tice dubine ista je kao u trspu. Planiram da prskam jdnom nedeljno prihranim fungicidom i pesticidom. Dali je to ok?

predragi
25-07-15, 09:53
Da li si nabavio neki prirucnik u vezi zastite lesnika ?

vladimir983
25-07-15, 16:52
Nisam dali imas nesto da mi preporucis?

predragi
25-07-15, 22:35
Ima dosta na internetu kao na primer ovaj link http://www.mojabasta.com/biblioteka/item/prirucnik-za-uzgoj-lesnika.html

nikolajovicic
27-07-15, 08:50
Da li neko moze da mi kaze zbog cega otpadaju zdravi lesnici? Pretpostavljam da je zbog suse ili velikih vrucina.... navodnjavao sam prosli mesec pa bi iskljucio mogucnost zbog suse, ali ove temperature od 38 stepeni sigurno mu neprijaju bas.

zmajurina
27-07-15, 22:49
Pozdrav svima,

procitah temu od pocetka do kraja, ima veoma korisnih stvari. Svaka cast. LM, evo nekoliko uvodnih reci a onda i konkretna pitanja za poznavaoce. I da naglasim da imate posla sa totalnim laikom za vocarstvo.

Imam njivu od 0,5ha na kojoj je trenutno kukuruz a planiram da je posle uzorem duboko, onda dva tanjiranja i u novembru kopanje jamica i sadnja. Zemlju na analizu obavezno nosim pa na osnovu toga ide djubrenje sadnica. Opredelio sam se za zbunasti tip leske jer za stablasice nemam dovoljno novaca za zasad. I jos da napomenem, sve sto radim radicu sa minimumom novcanih a maksimumom sopstvenih radnih ulaganja. I ja bih voleo da je drugacije...

Njiva je siroka oko 31m a dugacka preko 160m. Poduzno je orijentisana sever-jug, na kraju njive je neki potok ali sumnjivog porekla tecnosti u njemu (mahom fekalije).... U prvih 20-30m duzine njiva ima pad od puta od nekih 3-4m ukupno, a nakon toga je ravna kao tepsija. Evo i pitanja za one sa iskustvom:

1. Da li razmak izmedju redova da postavim na 6m ili na 5m? Unutar reda cu formirati zbunove na 4m.

2. S obzirom na potraznju plodova na trzistu, neka srednja velicina zadovoljava kako konzumnu tako i industrijsku primenu. Za takvu vrstu bih se opredelio kao glavnu. Mozete li mi pomoci oko vrste leske za glavnu, a zatim i oprasivaca? Ukoliko od vrste zavisi bujnost, eventualna promena plana za rastojanja iz tacke 1...

3. Gde kupiti sadnice i da li kupovati dvogodisnje ili jednogodisnje? Da li dvogodisnja znaci da ce rod stici 1 godinu ranije?

4. Planiram da postavim na najvisoj koti cisternu sa vodom. Nju bih mozda podigao i 1m iznad zemlje tako da dobijem na ravnom delu njive nekih 0,5bar pritiska sto je dovoljno za kap-po-kap (negde nadjoh da je dovoljno 0,2bar ili gresim?). Koji bih kapacitet cisterne trebao da obezbedim s obzirom na broj sadnica iz plana iz tacke 1, odnosno koliko po sadnici treba obezbediti vode godisnje (prosek, znam da je svaka godina specificna)?

5. Pozvah jednog prodavca sadnog materijala (pa pretpostavim i strucnjaka za sadjenje) i on mi rece ovako: kopam jamic 40x40, stavim na dno isitnjenu zemlju, pa biljku, pa zemlju, pa stajnjak pa zemlju i zalijem. Pozovem coveka koji je ucio neku skolu za to i u koga imam poverenja i on mi kaze: kopas dubine 60cm, onda sitna zemlja, pa stajnjak, pa zemlja pa sadnica pa zemlja i voda. Kaze ovako: kad hoces da uzmes jagnjeci precnjak a ti krenes rukom ka njemu. Tako i biljka, kada hoce hranu ona pruza svoj koren tamo gde je hrana, a i stajnjak ako nije stari moze da pregori koren biljke. Druga verzija ima smisla, sta vi mislite?

6. Da li ograditi odmah ili mogu sacekati godinu-dve pa onda?

7. Planiram da prskam sam, imam rucnu prskalicu ali cu nabaviti i onu motornu.... Imam i frezu pa sa njom planiram da odrzavam neko vreme zemlju oko biljaka, a onda za 2-3 godine da zatravim sve. Da li gresim negde?

O hemiji necu da vas gnjavim, uglavnom je sve vec napisano.

Znam da odgovore na mnoga ova pitanja mogu naci na forumu svuda i u ovoj temi ali smatram da bi objedinjeni odgovor mogao da pomogne mnogima u trazenju optimalnog resenja za sebe.

Ocekujem odgovore..... hvala i pozdrav.

oktopod
30-07-15, 21:45
Dešava mi se ovih dana da se lešnici otvaraju, ne otpadaju ali se ljuska otvara, šta može biti uzrok tome? Nisu navodnjavani ali su tu i tamo zalivani pošto ima samo 3 komada kod kuće. Štićeni su onako otprilike, list je zdrav a ima tek poneki šupalj plod sa rupicom (lešnikov surlaš verovatno), nema trulih plodova.

Sava28
04-08-15, 13:16
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=08&dd=04&nav_id=1023215

neba933
04-08-15, 16:43
Iz ovih radnji zdrave hrane lešnike meni već traže jer je cena otišla na par hiljada, jeli to istina?
I sada ovaj tekst ......

Nenad Kovac
04-08-15, 19:47
Sale javi se,nema te na forumu, a ne mogu ni poruku da ti posaljem. Mozda bude neka nestasica i za 6-7 godina, pa i ja da uzmem koju kintu :D

Sava28
04-08-15, 22:06
Ja sam danas kupio lesnik, nakupljeno nekih 80kg,opalo od oluje a nesto i od bolesti.Grinje mi napalo jedan deo lesnika,lisce se susi a sa njim opada i plod.Sta je tu je ali ne ocekujem neki extra rod,mada ce cena sve to pokriti .....nadam se!

vuxsd
05-08-15, 09:01
Ja sam danas kupio lesnik, nakupljeno nekih 80kg,opalo od oluje a nesto i od bolesti.Grinje mi napalo jedan deo lesnika,lisce se susi a sa njim opada i plod.Sta je tu je ali ne ocekujem neki extra rod,mada ce cena sve to pokriti .....nadam se!

Ajd sad jedno pitanje - može da bude dobar savet za nas neiskusnije....

Šta radiš sa tih 80kg? Jel sušiš, jel ima roda/ploda u jezgri? Ili si samo izbacio to iz plantaže?

Hvala i pozdrav

Sava28
05-08-15, 15:24
Sta raditi? Osusiti na suncu i lupati ili cekati ostali.Jezgra ima u vecini lesnika neki popunjen skroz neki ne.....a mmorao sam da ga pokupim jer cistim lisce i hocu da ga freziram...

neba933
10-08-15, 15:12
Ove vrućine izgleda da su poterale brže sazrevanje, kod mene leska počela da izbacuje iz košuljice i polako se zagrevam sa skupljanjem.
Kakva je situLacija kod Vas ???
Zaboravih da napomenem da se i komšiluk noću zagrejava za skupljanje, naravno bez pitanja !!!

Sava28
11-08-15, 12:13
http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/DSC_0309_zps0kq8vied.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/DSC_0309_zps0kq8vied.jpg.html)

http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/DSC_0308_zpsjnxocacp.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/DSC_0308_zpsjnxocacp.jpg.html)

http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/DSC_0306_zps5ipuas4x.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/DSC_0306_zps5ipuas4x.jpg.html)
http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/DSC_0305_zpsan9da4vq.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/DSC_0305_zpsan9da4vq.jpg.html)

pop
11-08-15, 13:46
kod mene jos zeleno za dve tri nedelje

karlos
25-08-15, 16:27
Danas poceo sa skupljanjem lesnika. Lepo je rodio, mislim da su orah i lesnik dobro rodili u celoj Srbiji ove godine. Pocela je i prodaja lesnika u Turskoj, nasao sam cene za rod 2015, za lesnik u ljusci, ide od 3,3 do 3,6 eura. Ko hoce da prevodi sa italijanskog http://nocciolare.it/prezzi-nocciole/aggiornamenti-sui-prezzi-delle-nocciole-turche-raccolto-2015 Cena je malo pala.Pricalo se jos u martu, aprilu da ce rod u Turskoj da bude, drugu godinu za redom, mali zbog mraza, ali na zalost od toga nije bilo nista, dobro je rodio i u Turskoj. Jos u maju udruzenje proizvodjaca Turske je objavilo da ocekuje rod 680-700 000 tona. Prosle god. je rodilo samo oko 400 000 tona. Opet ja mislim da ce i ove godine da prodajemo lesnik po dobrim cenama, verovatno manjim nego sada trenutno, jer ipak posle toliko godina ulaganja i rada da dodje na rod, lesnik i treba da ima veliku cenu.

NEBO67
25-08-15, 17:22
Danas poceo sa skupljanjem lesnika. Lepo je rodio, mislim da su orah i lesnik dobro rodili u celoj Srbiji ove godine. Pocela je i prodaja lesnika u Turskoj, nasao sam cene za rod 2015, za lesnik u ljusci, ide od 3,3 do 3,6 eura. Ko hoce da prevodi sa italijanskog http://nocciolare.it/prezzi-nocciole/aggiornamenti-sui-prezzi-delle-nocciole-turche-raccolto-2015 Cena je malo pala.Pricalo se jos u martu, aprilu da ce rod u Turskoj da bude, drugu godinu za redom, mali zbog mraza, ali na zalost od toga nije bilo nista, dobro je rodio i u Turskoj. Jos u maju udruzenje proizvodjaca Turske je objavilo da ocekuje rod 680-700 000 tona. Prosle god. je rodilo samo oko 400 000 tona. Opet ja mislim da ce i ove godine da prodajemo lesnik po dobrim cenama, verovatno manjim nego sada trenutno, jer ipak posle toliko godina ulaganja i rada da dodje na rod, lesnik i treba da ima veliku cenu.

Карлосе колики род очекујеш по стаблу?

karlos
25-08-15, 18:43
Ne znam stvarno koliko po stablu, neka su zakrzljala, radjaju malo, neka su bas lepo rodila. Imam 2,5 ha u 8-oj god. a 1,5 ha u drugoj. Mislim da ce na tih 2,5 ha da bude ukupno oko 2-2,5 tone. Prinos po Ha se racuna kada se lesnik prosusi posle berbe, takav se pakuje i prodaje ili krcka. Moracu da uradim navodnjavanje i da ogradim. Imam veliki problem sa lopovima, jer ne zivim u Srbiji, puno mi pokradu. Bez navodnjavanja ne mogu da imam oko 2 tone po Ha u 10-12 god. Tih 2 tone je neki standard, pa i proizvodjaci masina za skupljanje, recimo Facma, na svom sajtu o karakteristikama masine koliko moze da sakupi lesnika, navode da lesnik ima prinos 2 tone po Ha ( prosek ), da bi masina mogla toliko i toliko plodova da sakupi na sat. U Italiji je prosle god. ( osim severozapada-oblast Cuneo ), bio los rod, lesnik u punom rodu je rodio oko 1,3 ili 1,4 tone, ne secam se tacno, po Ha. Bude i 2,5 tona, ove god ce verovatno da bude toliko, vidim da pricaju da je dobro rodio.

Milos TG
25-08-15, 20:12
Koje sorte imas i sta bi preporucio? Razmak sadnje...na osnovu iskustva...

NEBO67
25-08-15, 20:17
Stvarno lepa površina Karlose,
ja pripremam 1h za sadnju ove jeseni, idem na žbun, 6x5 razmak, i msm da ću imati sličnih problema kao i ti, ali neodustajem.>:D

francesko
04-09-15, 23:07
Drugari, treba li sta u narednom periodu raditi oko lesnia?
Dal treba bacati neko djubrivo ili prekanje?
posto sam nov u ovome , a leski je tek prva godina
Hvala na svakom savetu

pop
10-09-15, 21:05
Cena lešnika u Turskoj je podivljala nema ga ispod 4,5 e pa ide sve do 6,6 e u ljusci za kilogram, nemojte davati lešnik za džabe ovim našim hoštaplerima nakupcima što zovu svaki dan i nude 300 - 400 dinara, bar on može da se čuva.

daksi990
11-09-15, 01:23
U bre pa taj lesnik ispade jeftiniji od oraha?Ja sam planirao da zasadim u njivi po mendji no ne znam koje vrste treba?Nisam citao sve jer ima mnogo strana Lkl{{ Pa ako vas ne mrzi da mi napisete da nebih listao sve redom.

Sloba31
11-09-15, 13:23
U bre pa taj lesnik ispade jeftiniji od oraha?Ja sam planirao da zasadim u njivi po mendji no ne znam koje vrste treba?Nisam citao sve jer ima mnogo strana Lkl{{ Pa ako vas ne mrzi da mi napisete da nebih listao sve redom.

Procitaj http://www.zdravasrbija.com/Zemlja/Vocarstvo/2120-SORTE-LESNIKA.php

daksi990
11-09-15, 14:18
Pa ni ovda nisam nasao sta bi trebalo da se sadi?Mene zanima posto mi je njiva dugacka 50 metara koliko bi moglo stabiljki da stane odnosno koje bi sorte mogao da zasadim?

vladale.rs
28-09-15, 23:10
da pitam a nerazumemse.kad sam sadio kruske od zbunast lesnik sam uzimao pruteve i seko ih da mi budu obelezivači za rupu i samo ih ubadao u zemlju,naproleće kad je krenula vegetacija pupoljci su počeli da bubre i da se kao otvaraju listovi,ja to izvadim i pobacam,pitanje dali se ti prutevi primaju puštajuli koren,dobijali se isti lešnjik,ili da uznem pa plod da posadim,imam neke lepe krupne lešnjake pa da posadim,neznam kojisu.sve izbijaju iz sredinu zbuna ali nikako da puste onako sa strane neki novi izdanak,ili da oštetim koren dal će tad da izađe neki izdanak .šta činiti.unapred hvala

neba933
29-09-15, 01:56
Vlado, nagrni zemlje oko te leske koja ti daje dobar plod, saćekaš proleće ili jesen odgrneš zemlju i sečeš izdanak sa žilicama i to ti je to! Pustiće izdanke siguno sa strane, nemoj da brigaš, a i to sa prutičima verujem da bi se primilo i bilo isto dobro.
Nego, ima li ko krckalicu i da radi valjano, imam neke ponude ali ništa blizu ???!!!! Prednost Surčin i okolina

frkani
29-09-15, 22:49
da pitam a nerazumemse.kad sam sadio kruske od zbunast lesnik sam uzimao pruteve i seko ih da mi budu obelezivači za rupu i samo ih ubadao u zemlju,naproleće kad je krenula vegetacija pupoljci su počeli da bubre i da se kao otvaraju listovi,ja to izvadim i pobacam,pitanje dali se ti prutevi primaju puštajuli koren,dobijali se isti lešnjik,ili da uznem pa plod da posadim,imam neke lepe krupne lešnjake pa da posadim,neznam kojisu.sve izbijaju iz sredinu zbuna ali nikako da puste onako sa strane neki novi izdanak,ili da oštetim koren dal će tad da izađe neki izdanak .šta činiti.unapred hvala

Od tih prutića samo poneki će da se primi. On potjera pup ali to je snaga iz samog pruta koju on brzo potroši i osuši se prije nego pusti žile. Za takvo ožiljavanje mora ići malo hemije. Lakše je ovo što predlaže neba 933. Možeš i mladice na odabranom grmu poviti do zemlje pa nagrnuti na donji dio zemlju a vrh podići uvis. Ako se prime na bilo koji od ovih načina, dobije se isti lješnik kao na matičnom stablu.

vuxsd
03-10-15, 20:26
Pored obližnjeg kanala za odvodnjavanje raste neka vrsta žbunaste leske. Da li je to neka divlja ili su ptice raznele seme ko će znati.

http://www.dodaj.rs/t/h/rR/4KpGxAxk/pa030042.jpg (http://www.dodaj.rs/?h/rR/4KpGxAxk/pa030042.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/5/KU/W1f1i2q/pa030043.jpg (http://www.dodaj.rs/?5/KU/W1f1i2q/pa030043.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/3X/w3/3f4Dqkpv/pa030045.jpg (http://www.dodaj.rs/?3X/w3/3f4Dqkpv/pa030045.jpg)

Ima prilično veliki i interesantan plod. Našao sam samo prazne 'čaure'. Ovde se vidi da postoji populacija surlaša u okoline mojih lešnika.

http://www.dodaj.rs/t/2M/CO/45qNo1Jx/pa030062.jpg (http://www.dodaj.rs/?2M/CO/45qNo1Jx/pa030062.jpg)

Probaću da je ožilim, zakopao sam neke grane a rezultate ću videti sledeće jeseni.

http://www.dodaj.rs/t/2v/v9/QvfOaHn/pa030044.jpg (http://www.dodaj.rs/?2v/v9/QvfOaHn/pa030044.jpg)

Takođe sam u jednu kantu stavio orezane komadiće vrbe i delove od jednog pruta leske koje sam isčupao iz žbuna. Ne nadam se nekom rezultatu.

oktopod
03-10-15, 21:29
Leska se ožiljava jako lako, ja sam izdanke rasadio, neki od njih nisu imali ni žilicu od korena pa su se svi primili, ali sam to radio na zimu kad je opao list, bojim se samo da nisi poranio, ako se budu osušile do zime znaš šta ti je činiti.

beliraska
10-10-15, 17:57
Zdravo ljudi,treba da razorem 30 ari za lesnik,pa me zanima koliko komada bi trebao da kupim,i na sve to koliko bi mi oprasivaca trebalo?

Balanstra
13-10-15, 13:12
Hteo bih da posadim nekoliko stabla leske i rasadnicar me ubedjuje da posadim samo sortu Istarski dugi i da oprasivac mi nije potreban. Zna li neko da mi kaze da li je to tako? Pozdrav

jefticaco
13-10-15, 15:47
Zdravo ljudi,treba da razorem 30 ari za lesnik,pa me zanima koliko komada bi trebao da kupim,i na sve to koliko bi mi oprasivaca trebalo?

Hteo bih da posadim nekoliko stabla leske i rasadnicar me ubedjuje da posadim samo sortu Istarski dugi i da oprasivac mi nije potreban. Zna li neko da mi kaze da li je to tako? Pozdrav

Na 30 ari ide 130-150 sadnica, od toga bi 15-20 trebalo da bude oprašivača.

Istarski dugi je sorta porjeklom iz Istre i u Hrvatskoj je 80 % sadnica te sorte. Kako bi se pokazala u Dimitrovgradu, ne znam, a ako sadiš par komada i u blizini imaš ljeski onda ti i ne treba oprašivač.

vladale.rs
14-10-15, 20:44
ljudi znam da ima tema al je nemogu nađem. povama na krckalicu na valjak koju zicu da navarim 4mm,6mm,8mmpovaše koja ima najbolji efekat.a moderatori neka premeste post u odgovarajuću temu al sutra.>:({

jefticaco
15-10-15, 09:02
Mislim da je sve preko 2 mm previše, moglo bi biti dosta loma.

vuxsd
17-10-15, 09:01
Da li bi bilo dobro da se na jednom mestu posade dve ili tri sadnice leske.
Posadim tri komada i iz svakog korena pustim jedan izdanak.
Da li bi se korenje gusilo na tom malom prostoru?

frkani
17-10-15, 21:23
Nebi se korjenje gušilo ali za to nema potrebe ako se formira žbun. Neće biti razlike između tako formiranog i ako iz jedne sadnice ostaviš dva ili tri mladika pa ga tako formiraš. Kad krene ionako imaš viška mladika. Jedino ako formiraš žbun iz sadnica kalemljenih na mečju ljesku (stablašice) Negdje sam pročitao da to nije rentabilno zbog skupih sadnica.

ubovicratko
17-10-15, 22:02
Neces dobiti jacu sadnicu sa tim - ako ti je to cilj.

beliraska
18-10-15, 16:11
Hvala druze na ogovoru... Ako budete imali vremena,da mi kazete za koje sadnice da se odlucim,zemljiste je na 900m nadmorske visine,a vec imam 17 stabala,divlje leske posadjene pre 3 godine,ove godine imalo po 4-5 lesnika po stablu...

vladale.rs
18-10-15, 21:29
Hvala druze na ogovoru... Ako budete imali vremena,da mi kazete za koje sadnice da se odlucim,zemljiste je na 900m nadmorske visine,a vec imam 17 stabala,divlje leske posadjene pre 3 godine,ove godine imalo po 4-5 lesnika po stablu...idi na stranu 5,6,7...neznam kojaje ima lep sveobuhvatni post malo duzi gde čovek sve opisuje karakteristike i mane,mislim daje čovek sve lepo reko,a i ja imam jedno pitanje najzad sam otkrio da imam tondu dentiđeli i halskog dzina i jošedan,pitanje mozeli halski da oprašuje tondu hoću 90 posto da mi bude tonda,definitivno napuštam kruške,znam da ima sve u temi ali zbog obimne informacije i ovo malo štosam zapazio zaboravim,neznam koj koga praši.

andy
23-10-15, 12:07
Pozdrav svima. Nasledio sam parcelu zaraslu u korov. Kada sam je pokosio video sam da ima zasađene lešnike starosti od 1 do 3 godin. Interesuje me da li sme da se frezira, pošto su mi rekli da ako freziram, oštećujem korenov sistem. Inače ima oko 60 mladica, a ima mesta da se zasadi još oko 120 na tom placu. Sadnice su sađene na 4x4 jedna od druge. I da li je bolje održavati stablo ili pustiti u žbun: Hvala ako neko odgovori.

ubovicratko
23-10-15, 19:57
Gde ti je parcela?
Frezovati mozes, stim ako je zbun neces ni moci prici na 0,5m sadnici tako da ne smeta frezovanje - lesnik ima dosta povrsinskog korenja koje ne valja dirati
Malo ti je uzak raspored kod 4x4m - jer zbun da bi dao maksimalan rod valja ga pustiti da naraste u punom obimu - nije kao jabuka koju rezidbom odrzis manju a ipak rodi, rodice i on ali umanjeno.

andy
24-10-15, 09:21
U Monoštoru, na ulazu od Sombora

- - - - - - - - - -

Kolika je cena sadnica ove godine, pošto ja imam raznih pa bih hteo da neke izvadim i da dopunim sa sortnim, ali ne znam kojim

ubovicratko
24-10-15, 10:49
Moras gledati na razvijenost korena kada uzimas sadnice, jer znaju da prodaju tek odvojen mladar od starog panja kao sadnicu.
Takva sadnica ce ti se godinama muciti ako je zasadis odmah u vocnjak. Gledaj na kupujem prodajem ove ljude iz Krusevca jer su dosta povoljniji od vojvodjanskih rasadnika.
Ljudi uglavnom sade rimski [80%] i oprasivace kao sto je halski dzin i istarski [20%]
Ja cu saditi par za sebe i najvise cu staviti halskog dzina jer je to lesnik ciji plod ima aromu.
Sa monostorske strane mosta ili somborske - blizu asfalta? Mislim na parcelu.
A nemoj vaditi sadnice ako su ostecene - izbice novi mladari iz zemlje pa ih zameni sa ovim ostecenim ako je to u pitanju.

andy
24-10-15, 13:38
Sa monoštorske strane na početku ulice iza kuće

ubovicratko
24-10-15, 19:54
A da zaboravih da ti kazem
Ako zelis jos sadnica sad posle 10 novembra odvoj od panjeva mladare sa par zilica posadi u skolicu, zalivaj redovno dogodine i eto ti sadnice.

andy
24-10-15, 23:47
Tako ću najverovatnije i da uradim

- - - - - - - - - -

Kakav je taj rimski

ubovicratko
25-10-15, 12:00
Slatkast tanja ljuska ali nema aromu kao halski, ali je trazen - bar su mi rekli da je to rimski kada sam isprobavao.

oktopod
25-10-15, 21:17
Slučajno sam saznao za jednu od najvećih plantaža lešnika u širem regionu, valjda je u pitanju 200 hektara ili nisam dobro čuo, radili su na principu investiranja, prave razne skupove, prodaju sadnice itd pa koga zanima nek pogleda sajt http://www.hazelnutleska.com/

karlos
31-10-15, 10:59
Koje sorte imas i sta bi preporucio? Razmak sadnje...na osnovu iskustva...
Malo kasnim sa odgovorom. Imam Tonda gentile delle langhe, Tonda romana, Tonda giffoni i Mortarella. Prva ideja mi je bila samo Tonda romana i Tonda giffoni. Jedna drugu odlicno oprasuju, obe su kvalitetne sorte,slicne su velicine i oblika, jedan ili dva reda jedne sorte i onda jedan ili dva reda druge sorte. A onda sam na nagovor nasih strucnjaka posadio nepotrebno 4 sorte, pa su sada problemi prilikom skupljanja-u razlicito vreme stizu,vise puta moras da prolazis da ih pokupis, razlicite velicine i oblika( Mortarela je izduzena i tesko joj se skida omotac kao kod istarskog dugog), pa malo veci problem prilikom kalibriranja i krckanja. Sadi obavezno dvogodisnje sadnice i ne bih ti preporucio istarski dugi i mortarellu jer lesnici ne ispadaju sami iz omotaca.

- - - - - - - - - -

Nasao sam par zanimljivih stvari u vezi cene lesnika u Turskoj,pa mozda interesuje nekog ko ima lesnik u rodu. Cena, od kada su stigli novi lesnici sredinom avgusta, je padala polako sve do oktobra, i tada je stagnirala izmedju 11,50 lire( oko euro 3,47) do 10,38( euro 3,14) za lesnik u ljusci. Sredinom oktobra je cena pocela da raste i 23.10.2015 je bila od 12,66 lire( euro 3,96) do 11,75( euro 3,67) http://nocciolare.it/prezzi-nocciole Oltan grupa ( najveci proizvodjac i izvoznik lesnika, kupljen od Ferrera prosle god. za 500 miliona eura-neznam koliko hiljada hektara su imali)-po njima ovaj rast je neocekivan jer je lesnik u turskoj odlicno rodio 700 000-750 000 tona. Sredinom oktobra veliki proizvodjaci su smanjili prodaju lesnika i cena je odmah pocela da raste. Po Oltan grupi proizvodjaci nece moci tako malo da prodaju i odrzavaju visoku cenu, jer imaju mnogo i pitanje je kada ,a ne da li ce cena poceti da pada http://nocciolare.it/prezzi-nocciole/copy19_of_mercato-internazionale-delle-nocciole-09-06-2014 Po drugoj jednoj izjavi od 20.10.2015. turskog direktora agrikulture grada Ordu ( najveci region po plantazama lesnika) i savetnika u ministarstvu poljoprivrede turske lesnik u ljusci se prethodne nedelje otkupljivao za 10,75 lire, a sada je 11,80 lire. Objasnjava da su se proizvodjaci pokrenuli, smanjili prodaju, i cilj im je da se dostigne cena od 15 lire. Kaze da ce cena uskoro da bude 13 lire, a sa tom cenom su proizvodjaci zadovoljni,sa tom cenom seljaci bi ostali u regionu, i da su shvatili posle proslogodisnjeg mraza i slabog roda koliko je proizvodnja lesnika bitna za ceo region a i za drzavu. http://www.hurriyet.com.tr/findik-ekonomiyi-canli-tutuyor-30352123

neba933
31-10-15, 15:12
Sve je to u Turskoj, daleko od nas a utiče svakako na cenu. Isto stoji i podatak, da su oni najveći preprodavci, tj dobri trgovci, i kao takvi uzimaju lešnik po bagateli iz Dagastana i plasiraju kao svoj u pojačanoj ceni.
Evo ja moj lešnik prodam po komšiluku za 900din/kg a ovim pijačarima na više po 800 din/kg.
Kako Vi ostali prolazite, nije valjda to tajna kad niko ne piše o tome ???

frkani
31-10-15, 19:47
Tajna nego šta. Da ti kažem cjenu pa da mi zatrpaš tržište i propadne mojih par stotona kolograma prvoklasnog lješnika. HeheheLkl{{
Za sad ne prodajem. Nemam ja mnogo a prodao par kilograma za probu jednoj švercerki po 15KM ( očišćeni) a ona poslije traži po 12KM. E nemože i za 15 sam se premišljao. Ne zato što je mala cijena. Cijena je takva kakva je i ja nemogu uticati na nju već samo izračunati dali mi se isplati to raditi za te pare ili mijenjam posao. Ono što me smeta je to da taj isti lješnik odnesu u Banjaluku i prodaju od 20 pa sve do 30 KM. E ako toliko deru kupce onda neka meni plate više.

karlos
02-11-15, 09:50
Jeste da je Turska daleko, ali kao sto kazes utice na cenu . Imaju 60-70% svetske proizvodnje, pa maltene cela Evropa, pa i Srbija uvoze lesnik iz Turske.Ranije smo uvozili 90% lesnika, sada mozda pola, a za 10 god. imacemo i za izvoz. Da nije bilo kod njih mraza prosle god. i slab rod, mi ne bismo imali ove god. ovako visoke cene. Nije tajna za cenu, prodajem po 1000 din. na veliko i 1100 na malo. Pre nego sto sam se odlucio za tu cenu, normalno sam prvo pogledao prinos u Turskoj i po koliko ga prodaju. Da je tamo sada recimo 3 eura ociscen, ja bi o ovoj ceni samo mogao da mastam .

Cobe78
04-11-15, 07:28
Pozdrav lesnikari,nego jel se zna zvanicno dolazi li Ferero kod nas ili ne?Nesto mi ovi na poslu spomenuse da je bilo na tv-u skoro a ja nisam bas u toku.Znam da je bilo nekih prica da dolaze.To,pretpostavljam,ne bi bilo dobro po domace uzgajivace ili se varam.P.S.Inace ja sam ogradio,pripremio zemlju i ostaje mi sadnja ako izuzmem jos posla oko poboljsavanja i doterivanja ograde itd!

karlos
06-11-15, 16:26
Ja sam citao da su kupili , ako se secam, 700 hektara, da imaju vec maticni zasad od 700 000 sadnica, da ce poceti da sade od decembra i da su nasi lesnici kvalitetniji od njihovog italijanskog.Tako pise. Pa naravno, razmisljam, kada imamo najkvalitetnije svo voce:breskve, cuvene visnje iz Tomasevca, najbolje svetske tresnje iz Ritopeka, nadaleko poznate lubenice iz Osipaonice, a o sljivama i kajsijama da ne govorim, a da nemamo pored svog najkvalitetnijeg voca na svetu jedan obican lesnik. Postizemo velike prinose i kvalitet, i to bez navodnjavanja i sa pomalo djubrenja. To je zemlja Srbija, bato moj. E sada dosao tamo neki Ferrero pa hoce od naseg bogatog seljaka, koji je gazda bio gazda osto, da ga osiromasi, a on da se obogati. Malo se salim, nadam se da se niko nije nasao uvredjenim. Mozda si Cobe u pravu, mozda oni kroz 10 god. uspostave monopol o trgovini lesnicima u Srbiji. Znam kada su kupovali Oltan grupu, da su cekali dozvolu od EU za tu kupovinu, jer postoje antitrust zakoni, da mora da postoji slobodna konkurencija na trzistu,ne moze neko da ima monopol. Ja licno mislim da ce biti bolje za nas proizvodjace, jer je lesnik njihova vazna sirovina, nece ga prodavati u Srbiji, nego osim sa svojih plantaza otkupljivati od nas proizvodjaca. Sto vise otkupnih mesta to bolje za nas. Sada mislim da postoji samo jedno otkupno mesto i to u Negotinu ( neka me ispravi neko ako gresim, ali ne mislim pijac ili poslasticarnice, nego kao ostalo voce, doneses koliko imas i oni ti plate). Placaju 2 eura u ljusci, a Ferrero bi verovatno placao 2,5 mozda i 3 eura, jer se na otkupnim mestima Italije i Turske placa skoro 4 eura, a kazu da ce do kraja god. da bude sigurno 4 ili 10 eura ociscen. Opet je Ferrero ozbiljna i velika firma,neverujem da bi bilo problema oko naplate, njihov pokojni gazda Michele Ferrero je bio najbogatiji italijan, osim sto su izmislili i proizvode nutelu,kinder jaja i kinder cokolade, kuglice ferrero i rafaello, proizvode i nesto nevezano za cokolade, na primer tic-tac bombone.

ubovicratko
06-11-15, 16:29
Ferero je vec napravio rasadnik sadnica u Aleksi Santicu, tako da verujem da je dogovor pao.

zmajurina
09-11-15, 22:39
Dragi moji,

dodjoh i ja do nekih finalnih priprema... Zemljiste je poorano (ili sto bi rekli strucnjaci izrigolovano) pre nekih mesec dana, u petak sam odneo dva uzorka na poljoprivredni institut na ispitivanje (od 0 do 30cm dubine prvi i od 30 do 60cm dubine drugi uzorak) sakupljeno na celoj njivi. Cekam rezultate, spremam dve prikolice stajnjaka (prevrelog) i to je to. U nedelju dolazi geometar da razmeri povrsinu da obelezimo pa da pravim plan sadnje.

Za sada jurim sadnice, nadjoh na par mesta da ima, ima nesto i povoljno ima i nepovoljno. Planiram da posadim mahom neku Tondu, verovatno Tonda Romana sa par oprasivaca. Romanu mogu povoljno da nadjem.

Planiram jednogodisnje sadnice, planiram da iskopam jamu za sadjenje i da nju tretiram potrebnim djubrivima i stajnjakom i posadim sadnicu. Ostatak njive ne bih djubrio uopste nego cu tretirati mehanicki od korova par godina a onda cu ili da napravim ledinu ili da zatravim, ne znam jos. Naravno, pre sadnje cu da ili istanjiram, ali posto je zemlja mekana mozda samo izdrljam....

S proleca planiram nekoliko cisterni od 1000l i da sprovedem creva sa sistemom za zalivanje.

Ako neko ima savet - dobrodosao je dok ne krenem u kopanje....

LM, trazeci i pozivajuci telefonom rasadnicare naidjoh na situaciju gde covek nece da mi proda sadnice. Prvo je napljuvao kolege koji su me savetovali da zbog eventualnih subvencija trazim racun, otpremnicu i da su sadnice sertifikovane, onda mi kaze da gresim sto jos nemam ni analizu zemljista a hocu da sadim, da posejem zito pa sledece godine da sadim lesnik, a onda mi rece da nece da mi proda jer sam ja nesto citao ali nece sa mnom da prica. Pitam coveka da mi objasni gde to gresim u nameri da ispravim gresku a on zapeo i zapeo da nece ni da proda ni da prica. Karastrofa. Toliki neprofesionalizam nisam skorije video. Drugi umeju da ubecaju i ne ispune, a ovaj proceni covek da nema sta samnom da prica i otkaci me. Moderatori ce da obrisu deo sa nazivom firme ali ja cu samo da nagovestim da je ime preduzeca ime biljke. Ako hocete detaljno onda se javite privatnom porukom.

Molim za savete dok jos ima vremena.....

Hvala svima i pozdrav.

Cobe78
10-11-15, 07:50
Ma Zmajurina sve si ti to dobro uradio,nego samo nadji dobre sadnice i udri!Ja planiram da mi tonda djentila della lange bude vodeca sorta.
Posto idem u tri reda po 60 sadnica,prvi i treci red ce mi biti tonda lange a u srednjem redu mesam romanu,rimski i najverovatnije istarski.
Tako barem planiram.Sto se tice njive,izvrsio sam podrivanje,dva puta presao podrivacima i posle freziranje.Pre toga sam bacio 14-15 tona stajnjaka u ta tri reda!
Znaci ne po celoj njivi.Doterao sam i neke humusne zemlje(video od jednog sto gaji ruze odakle doteriva pa uzeo i ja,kaze covek-ne fali mu nista)tako da cu u rupe i to da bacim malo i ja verujem da mora biti dobro!Pozdrav.

atomski mrav
10-11-15, 15:55
Blago vama kad imate ljude sa podrivacima,kod mene ne znaju ni sta je to.

Cobe78
10-11-15, 20:57
Pa vecina nema te stvari ali nasao sam jednog mada nije bilo jeftino!

zmajurina
10-11-15, 23:35
Evo kako stoje stvari: sledece nedelje ide sadnja, verovatno od srede-cetvrtka, do tada bi trebalo da stigne i analiza zemljista (mada je ocekujem do petka sada ili eventualno ponedeljka najkasnije) sa preporukom.... Obezbedjene dve prikolice prevrelog stajnjaka kojim cu da tretiram samo jamice za sadnju, ostatak njive ce biti tretiran protiv korova.

Osnovna sorta - Tonda Romana, planirana dva oprasivaca.

Napravio sam dve varijante sadnje sa vise i manje oprasivaca pa ajmo da me posavetujete za koji plan da se opredelim. Na slikama je sve u razmeri, samo su dimenzije njive u metrima umesto u indikovanim mm (crtao sam u Corelu pa konvertovao u sliku, automatski je ubacio mere u razmeri).

Plan sadnje 1: https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPoTVQya1FHb2RBWnM

Plan sadnje 2: https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPoQUFCMFFnbVJoSkU
(https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPoQUFCMFFnbVJoSkU)
Prvi i drugi oprasivac su obelezeni trouglom i kvadratom, a osnovna sorta krugom. Raspored oprasivaca je na slikama.....

Ajmo komentari i preporuke.....

frkani
11-11-15, 17:41
Analiza zemljišta je malo kasno odrađena.Za đubrenje ima vremena ali ako treba popravljati kiselost onda je kasno jer dodavanje veće količine krečnjaka odjednom stvara stres i potrebno je neko vrijeme da se zemlja stabilizuje. Ako kiselost nije optimalna za određenu biljku, puno više treba prihrane a slabije biljka napreduje.
Raspored oprašivača na ovako maloj parceli nije od posebne važnosti jer pelud nošen vjetrom veoma lako oprašuje na toj udaljenosti.
Nemoj da se prevariš pa posadiš duboko. To se obično desi ako imaš akciju pa ljudi odrade posao bez mnogo razmišljanja. Duboko posađena biljka sporo napreduje.

zmajurina
12-11-15, 00:34
Pa savetovali su me da uradim analizu zemljista kada se prethodna kultura ukloni (bio kukuruz, cekao sam da se obere i preore njiva) tako da sam tek sada stigao da uzmem uzorak.... Videcemo analizu, necu nista napamet da radim... Dobro je znati za krecnjak, ako bude potrebe za dodavanjem morace onda to postupno da se radi.

Koji je predlog za oprasivace, da li da idem sa 18 ili 24 stabla?

Za sadnju osim sebe nemam nikoga da uposlim tako da radim sam. Planiram da angazujem dva fizikalca da kopaju rupe, mesaju stajnjak sa zemljom i pripremaju za sadnju, a samu sadnju zelim da obavim sam. Posle cemo da zalijemo biljke i cekamo dalje.... Ja se nesto nadam da cu za dva dana uspeti da obavim sadnju ove parcele, da li imate iskustva koliko moze da potraje? Moram da znam kako bih planirao.... Ili mozda da angazujem par ljudi vise pa da pokusam da u jednom danu uradim sve..... Ja cu verovatno dan pre sadnje da obelezim i razmerim mesta za sadnice......

Ima li ko preporuku koje oprasivace da uparim sa vrstom Tonda Romana?

Pozz

Dodatak: s obzirom da sam opet malo citao i o Tondi Romana, pade mi na pamet da posadim vecu kolicinu sadnica i da stavim razmak unutar reda na 3m... Evo i plana sadnje....

Plan: https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPoSFd4V05vdlZOQjQ

Sugestije?

neba933
12-11-15, 09:20
5x3 je mali razmak sigurno drugar, jer ja sam sadio 5x3.5 i sad posle 10god kada su u lepom rodu leske se spajaju i grane prepliću što otežava i obradu i prskanje a moraće i rezidba da bi sunce naše milo moglo da je obasja.
Ja nisam imao potrebu da štedim zemlju, već sam tada sadio po preporukama i rezultat je takav kakav je. Jedino još što bi bilo dobro je da po završenoj sadnji, tj sutradan sve dobro zaliješ.
Svakako ti želim da sve prođe kako treba.

zmajurina
12-11-15, 09:26
Tako nekako i ja razmisljam, zato i trazim savet jer citam svasta o gustoj sadnji u redu kao metodi intenzivne proizvodnje....

A zasto da zalivam sutradan? Zasto ne isti dan?

neba933
12-11-15, 18:45
Videćeš sam, ne ide to tako lako i brzo, al ako stigneš naravno je bolje odmah i zaliti.
Samo napred !!!

francesko
13-11-15, 00:36
Savet---Prska li se sad leskin sa bakarnim oksidom?

neba933
13-11-15, 11:31
Ja prskam i rezultati su vidljivi, vidi i ostale programe zaštite pa se uklopi sa izborom sredstava al svakako smanji šansu štetočinama da prezime

zmajurina
13-11-15, 15:34
Opet da podelim iskustvo..... nazovem coveka kod koga sam rezervisao sadnice da ugovorim pregled sadnica (rasadnik mi je na 170km od kuce, obezbedio sam strucno lice da ode i pogleda sadnice pre kupovine) i samo da potvrdim cenu i papire za subvenciju ako je bude bilo..... kad covek poce pricu kako sadnica vise nije 1,5E nego mora da ide na 1,8 zbog poreza i papira....... cek, cek, covece, pitao sam koja je cena sadnice, podrazuumeva se da mi trebaju papiri kad covek kaze da se ne podrazumeva....a opet onaj drugi koji me otkacio se skoro naljutio kada sam ga pitao da li je to cena sa porezom ili ne...... ma uzas.... uglavnom, vacarosa na sve strane, pazite sa kim imate posla...... Trenutno sam u pregovorima sa jos jednim rasadnicarem cije sadnice su vec pregledane i receno mi je da su kvalitetne, cekam samo da mi javi da li moze da mi obezbedi Tonde..... malo menjam pricu, ako bude moglo da se bira, onda cu izabrati 80 Tondi Romana, 80 Tondi De Lange ili kako li se vec pise, i po 30 sadnica oprasivaca (verovatno Cosvord i jos jedan) pa menjam i plan sadnje, ali ce razmaci ostati na 5x4.......

Ajd Jovo nanovo..... planiranje......

I jutros odem da potrazim po gradu fizikalce za kopanje. I nema nikoga. Nijedan fizikalac ne moze da se nadje.... raspitujem se tu, tamo, ovamo, onamo, nigde nikog... kaze mi jedan drug da ne moze da nadje ni u drva kad ide da izvlaci ko ce da mu pomogne za dnevnicu..... uzas, svi kukaju a niko nece da radi.......

Pozz

neba933
13-11-15, 16:21
Imaš i opciju da ti traktorom izbuše rupe, dobra je to fora, i posle sa par drugara završiš priču o sadnji uz pivce za živce i neki roštilj.Naravno i to košta...jbg

vuxsd
13-11-15, 16:21
Ta nova generacija što se nazivaju palčići jer koriste samo palčeve za kucanje po telefonima je u stvari generacija koja danju spava a noću je budna. Sve je namešteno da i dalje spavaju po danu i da nikome ne smetaju. Ako se ikad probude biće čuda....

zmajurina
13-11-15, 16:23
Imam varijantu sa traktorom ali je burgija 180mm sto mi je malo....

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

neba933
13-11-15, 16:25
ima širih, gledao sam neki snimak pre godinu dve, baš lik iz mladenovca ili okoline

zmajurina
13-11-15, 16:26
Ma znam da ima sirih nego ovu imam dzabe....

neba933
13-11-15, 16:27
Ta nova generacija što se nazivaju palčići jer koriste samo palčeve za kucanje po telefonima je u stvari generacija koja danju spava a noću je budna. Sve je namešteno da i dalje spavaju po danu i da nikome ne smetaju. Ako se ikad probude biće čuda....

........................................Palčići. .............. hahahahahaa :lol:

cika_laza
15-11-15, 14:15
Opet da podelim iskustvo..... nazovem coveka kod koga sam rezervisao sadnice da ugovorim pregled sadnica (rasadnik mi je na 170km od kuce, obezbedio sam strucno lice da ode i pogleda sadnice pre kupovine) i samo da potvrdim cenu i papire za subvenciju ako je bude bilo..... kad covek poce pricu kako sadnica vise nije 1,5E nego mora da ide na 1,8 zbog poreza i papira....... cek, cek, covece, pitao sam koja je cena sadnice, podrazuumeva se da mi trebaju papiri kad covek kaze da se ne podrazumeva....a opet onaj drugi koji me otkacio se skoro naljutio kada sam ga pitao da li je to cena sa porezom ili ne...... ma uzas.... uglavnom, vacarosa na sve strane, pazite sa kim imate posla...... Trenutno sam u pregovorima sa jos jednim rasadnicarem cije sadnice su vec pregledane i receno mi je da su kvalitetne, cekam samo da mi javi da li moze da mi obezbedi Tonde..... malo menjam pricu, ako bude moglo da se bira, onda cu izabrati 80 Tondi Romana, 80 Tondi De Lange ili kako li se vec pise, i po 30 sadnica oprasivaca (verovatno Cosvord i jos jedan) pa menjam i plan sadnje, ali ce razmaci ostati na 5x4.......

Ajd Jovo nanovo..... planiranje......

I jutros odem da potrazim po gradu fizikalce za kopanje. I nema nikoga. Nijedan fizikalac ne moze da se nadje.... raspitujem se tu, tamo, ovamo, onamo, nigde nikog... kaze mi jedan drug da ne moze da nadje ni u drva kad ide da izvlaci ko ce da mu pomogne za dnevnicu..... uzas, svi kukaju a niko nece da radi.......

Pozz
Pa nadji jednog drugara i iskopajte sami. 220 rupa je zajebancija. 2-3 sata kopanja za dvojicu.

zmajurina
15-11-15, 17:14
Pa ja nesto planiram da kopam rupe 60cm u sirinu I isto toliko u dubinu, pa onda na dno rupe stajnjak pa zemlja pa opet mesavina zemlje I stajnjaka pa zemlja pa onda u mesavinu zemlje I humusa na vrhu sadnica.... Zalivanje I opet malo zemlje sa vrha..

E sad tesko ce to biti za 2-3 sata....

Uglavnom, nadjoh burgiju traktorsku od nesto preko 40cm pa cu sa Tim da resim rupe....

Danas bili geometri, cela ulica se skupila, sa obe strane njive poduzno uzurpirano po 2m puta 150m duzine njive dodjemo da su mi godinama kraduckali i dosli do 6 ari uzurpiranih.... Ali sada je razmereno I idemo dalje....

vuxsd
15-11-15, 18:29
Evo jednog pitanja za iskusnije.... Da li se kod leska koja se sada resa (ima rese) obavezno pojave i cvetovi (naravno, kad im dodje vreme da cvetaju)?
hvala

pop
17-11-15, 09:22
Ljudi koje crno kopanje rupa, dobra sadnica sa bogatim korenovim sisitemo se posadi za manje od 30 sekundi i prime se u 99%. Tehinika je i više nego jednostavna i treba vam ašov i ništa više.

zmajurina
17-11-15, 09:29
Sve je to tacno i vise nego istinito. Sadnica se posadi za nekoliko sekundi..... Slazem se. Kada pocne da se razvija koren u sirinu i dubinu - tu moze da nastane problem ako je zemlja nabijena i nerastresita. Ja planiram da kopam rupe kako bih zemlju tretirao i ispod korena i omogucio da se isti razvija tokom godina, a da biljka traje sto duze. To je poenta kopanja rupa, Samo sadjenje traje koliko traje.... i primice se sadnica....a od kopanja i pripreme zavisi koliko brzo i kako ce se razvijati.

Gotova analiza zemljista, poslace mi danas postom pa se nadam da sutra-prekosutra i stigne do mene. Podelicu karakteristike ovde zajedno sa preporukom za tretiranje.

Pozz

vuxsd
17-11-15, 09:42
Gledao sam kako izgleda rupa kada se mašinski 'izburgija'. Velika rupa 40 ili 50 ili 60 centimetara nisam merio. Meni izgleda lepo, osim zidova rupe koji su izgledaju nabijeni. Ali dok koren stigne do tih zidova oni će malo 'popustiti' zbog vlage, bar mi se tako čini. Bitno je da se u rupu stavi sve što treba, sitna dobra zemlja, pregoreo stajnjak, humus, kompost u pravom odnosu.
Ja sam kopao ručno i prilično je brzo išlo.

zmajurina
17-11-15, 09:46
Jos jedna stvar koja me navodi da kopam masinski je sto burgija usitni zemlju koju izbaci tako da ne mora da se sitni dodatno. Asovom kada se kopa ostaju komadi koje treba usitniti pa sve to iziskuje dodatno vreme.....

vuxsd
17-11-15, 13:13
Ja sam npr. svu zemlju koju sam izbacio ašovom ostavio sa strane a u rupu sam ubacivao sitnu zemlju koja se nalazila okolo rupe. Proveri to oko sitne zemlje koja se izbacuje burgijom...možda burgija pomeša i gornje i donje slojeve zemlje - da li je to dobro? Bilo je različitih tumačenja kako se treba saditi voćka i kakva se zemlja treba stavljati i šta se još treba dodavati po slojevima... Sadio sam onako kako sam u tom trenutku mogao da posadim sa materijalom koji sam imao, pa tako i ti uradi prema svom osećaju i neka bude bogato ako može, ako ne može onda kako može....

telnett
17-11-15, 14:26
Znam da sada zelis da odradis kako si zamislio elem . Koren leske je plitak pa mu dzaba kopas ispod a i kada otrune djubar imaces rupu dole . Lepo ti zasadi kako valja a nakon toga stavi npk+ureja+stajnjak oko sadnjice i nema brige . Znam da strucnjaci prave od toga bauk al se u praksi pokazalo odlicno na ovaj nacin . Zalivanje ostavi za jul i avgust a zima+mraz ce da se postara da oko korena nema vazduha .>:({

--------------------

Znam da me neces poslusati al uradi bar dve tri sadnice ovako pa prati .

zmajurina
17-11-15, 14:28
Analiza zemljišta će da kaže svoje, dao sam i gornji i donji sloj na analizu pa ću i videti kolika je razlika u kvalitetu zemljišta. U svakom slučaju ide sloj stajnjaka, zemlja, stajnjak, zemlja, pa onda u mešavinu zemlje i humusa ide sadnica...... To je plan, šta će na kraju biti - ko zna....

Jedan prijatelj koji je voćar dugo godina kaže da oni pomešaju vodu i stajnjak da bude žitka masa (kao za projaru) i onda u to umoče koren sadnice neposredno pre sadnje i tako posade..... Svakakva iskustva postoje.....

@telnett: plitak je koren leske, slažem se, ali ti kada si gladan ruke pružaš ka hrani, zar ne? Isto tako i biljka pušta koren ka hrani pa da staviš stajnjak ispod biljke postoji više razloga: prvi je da će biljka pružati koren u dubinu i drugi je da ne možeš da pregoriš biljku ako stajnjak nije pregoreo kako treba.... a ako staviš oko biljke sa gornje strane to isto ostavljaš mogućnost da pregori.... tako kaže čovek koji je završio školu za to i nemam razloga da mu ne verujem. Pitao sam dvojicu školovanih voćara i dobio isti odgovor. Kod neškolovanih ima mnogo različitosti i svako ima svoje koje je najbolje zato što oduvek tako njegovi rade.....

telnett
17-11-15, 16:27
Eto reko da neces poslusati :)

Jama za sadnju busena svrdlom ce da se dugo ocrtava . Na nasem terenu godisnje padne oko 700-1000 l kise a kod tebe verovatno i vise . Hranjive materije sa kisom idu ka dole a ne ka gore . Pitaj koga od tih vajnih doktora koliko je spreman da licno odgovara i nadoknadi stetu ako sta krene kako ne valja . Ako se tako sta desi ima da zdime kao brzi gonzales . Lepo ti preseci pa kako mislis odradi lakse ces samog sebe gristi ngo izgubiti poverenje u ljude . Sretno

zmajurina
17-11-15, 16:46
Ja zato I mislim da posle busenja jamice prosirim asovom....

A koju skolu ste Vi zavrsili ako nije tajna? Ja nisam odgovarajucu, znanje tek sticem citanjem I informisanjem ali me zanima koliko ozbiljno mogu Vas savet da prihvatim?

Kise ima oko 700-800l godisnje kod nas, leska trazi 800 a ja bez obzira planiram navodnjavanje u letnjim susnim mesecima....

Te iste hranljive materije se razlazu u zemlji ispod biljke, stvaraju hranljivu rastresitu podlogu u kojoj koren biljke kada dodje do nje moze lako da se siri I razvija a ujedno I hrani pa je to djubrenje priprema za nadolazece godine.... Ali mozda I gresim pa to kisa spere I odnese u srediste zemlje..... Ko zna....

jefticaco
17-11-15, 17:33
Mislim da previše komplikujete oko sadnje ljeske. Nije to nikakva nauka, po meni je najveći problem ako se posadi duboko, a sve ostalo se moze popraviti.

zmajurina
17-11-15, 18:09
Poenta price je da pomognemo jedni drugima, ne da zakomplikujemo. Ako nesto neko savetuje red je da obrazlozi zasto savetuje pa svi da steknemo vise znanja I budemo bolji u onome sto radimo....

telnett
17-11-15, 18:32
Pa moje obrazovanje je elektro fax , a lesku sam sadio pre pet godina tako da odatle praksa tj metoda ponovljenih pokusaja . Apsolutno ka nikom nemam nameru da " savetujem da crkne krava " samo nacin kojim interpretiram moj stav nije nakicen i biranim recima nego kako jeste, obicno biva pogresno shvacen .

Smatraj da sam ti ispricao crvenkapicu . >:({

frkani
17-11-15, 18:33
Evo jednog pitanja za iskusnije.... Da li se kod leska koja se sada resa (ima rese) obavezno pojave i cvetovi (naravno, kad im dodje vreme da cvetaju)?
hvala

E da nije na početku "pitanje za iskusnije" možda bi već dobio odgovor :)
Pretpostavljam da pitaš za onu koja sad prvi put resa.
Ona koja ima rese će imati i ženske cvjetove. Tek poneki ali ih ima.

vuxsd
17-11-15, 21:44
Kolega @frkani hvala na odgovoru. I ja sam malo tražio odgovore i evo šta sam našao:

''FORMIRANJE REPRODUKTIVNIH ORGANA (http://www.corylus-hr.com/dokumenti/knjiga.doc)

Formiranje reproduktivnih organa kod lješnjaka je vezano i za ve*getativni porast. Sorte nastale od C. avellana - rimski, halski i dr. formiraju grančice od 1 - 5 i 6 - 15 cm koje su nosioci reproduktivnih organa. Sorte postale od C. maxima, čiji su predstavnici sorte bademoliki, rani trebizonda, formiraju dugačke grančice na kojima su reproduktivni organi od 6 - 15 i 16 - 25 cm, sa velikim brojem cvijetova po jedinici dužine. Korelacija između dužine grančica i formiranja cvijetova proučavana je u SAD i Francuskoj, ali je naglašavan utjecaj eko*loških čimbenika i primjenjene tehnologije.
U SAD - Painter i Hatman (1958-e) navode da sorta barcelona ima grančice 16,25 - 23,75 cm na kojima se formira 89,7% plodova. Nije utvrđen postotak praznih plodova u zavisnosti od dužine grančica.
U južnoj Francuskoj su proučavane sorte: bolvijerov, španjolski dugi i rodni kutard u pogledu zastupljenosti broja plodova na grančici do 10 cm i od 15 do 40 cm. Bilo je najviše plodova na grančicama od 15 - 40 cm. Autori koji su ovo proučavali preporučuju primjenu suvremene mjere u proizvodnji kojima se podstiče porast grančica.''

Tako da ako ima grančica odnosno ako je dovoljno porasla i sazrela da se razmnožava onda će i cvetati...

trtmrt
17-11-15, 23:34
Danas podrivano za zasad lesnika

http://www.dodaj.rs/t/1p/uH/HtwBBS6/podrivanje.jpg (http://www.dodaj.rs/?1p/uH/HtwBBS6/podrivanje.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/1/eE/CpWp6Cb/podrivanje2.jpg (http://www.dodaj.rs/?1/eE/CpWp6Cb/podrivanje2.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/3b/ft/46BZNlfX/podrivanje3.jpg (http://www.dodaj.rs/?3b/ft/46BZNlfX/podrivanje3.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/V/9C/IKxjqWs/podrivanje1.jpg (http://www.dodaj.rs/?V/9C/IKxjqWs/podrivanje1.jpg)

neba933
18-11-15, 21:25
E to je BINGO !!!!
Koliko god da je skupo, a jeste sigurno, ta operacija je prosto kao slovo A u bukvaru. Prvo to slovo, pa onda možemo pametovati.
Pre desetak godina kada sam sadio jednostavno nije ih ni bilo u nekom pristupačnom broju pa sam se pravdao da za tu astronomsku cenu mogu kupiti žicu stubove ili bla bla bla....
A bolje mi je bilo ostaviti te godine ne ograđeno ali podriveno zemljište pogotovu u donjem sremu gde mi je leskar.
Sada se nosim mišlju da opalim između redova makar onaj sa tri noža, šta vi mislite i koliko bi to koštalo, konkretno 8x200m prolaza ???

oktopod
18-11-15, 21:28
Pravilna sadnja voca: http://vocarskisavetnik.com/content/razmnozavanje-pravilna-sadnja-voca/

trtmrt
18-11-15, 21:48
E to je BINGO !!!!
Koliko god da je skupo, a jeste sigurno, ta operacija je prosto kao slovo A u bukvaru. Prvo to slovo, pa onda možemo pametovati.
Pre desetak godina kada sam sadio jednostavno nije ih ni bilo u nekom pristupačnom broju pa sam se pravdao da za tu astronomsku cenu mogu kupiti žicu stubove ili bla bla bla....
A bolje mi je bilo ostaviti te godine ne ograđeno ali podriveno zemljište pogotovu u donjem sremu gde mi je leskar.
Sada se nosim mišlju da opalim između redova makar onaj sa tri noža, šta vi mislite i koliko bi to koštalo, konkretno 8x200m prolaza ???

Ne znam koliko kosta, imao sam srecu u nesreci (greskom sam uzorao i posejao njihovu parcelu posle komasacije) ali ispali su fer pa su vratili uslugu i podrili 1ha.

jefticaco
18-11-15, 22:12
Ja sam podrivanje plaćao oko 30 € po sat.

ubovicratko
19-11-15, 00:39
E to je BINGO !!!!

Ja zile ne bih dirao pogotovo sto podrivac nema efekat noza da odsece zilu, vec ce ih kidati.

neba933
19-11-15, 02:45
Hvala, to je ona stara da posle igranja nema kajanja :-)

zmajurina
19-11-15, 14:16
Au, pa covek da ne veruje sta se desava..... u ponedeljak pozovem jednog rasadnicara iz okoline Krusevca i dogovorim se sa njim da kupim 120 sadnica lesnika od njega, ima Tonde koje hocu, posalje mi i slike sms-om ali se dogovorimo da dodje neko da pogleda sadnice da ne bude da sam rezervisao a onda mi se ne svidjaju. Jutros ga pozove kum da se vide, a on covek kaze da je sve prodao i da nema nista. Prodao i tih 120 sto sam rezervisao jer, zamislite, po njegovim recima nikog nema 7 dana a culi se pre 3 dana...... kakav lazov......

A drugi rasadnicar pre njega mi rekao da ima sve, pa onda nema Tonde ali ce da nadje, pa sutradan zena kaze da je prvoklasne prodao a ostale samo druga klasa, a onda kaze da ce mozda za 10 dana da ima prvoklasne ali samo ako neko ko je porucio veliku kolicinu odustane od jednog dela porudzbine, ma koje su to sve price...... Budi Bog s nama......

NEBO67
19-11-15, 21:00
Zmajurina, meni stize sledece nedelje tonda, pa ako hoces da pitam jel ima mozda tu kolicinu koja tebi treba

zmajurina
19-11-15, 21:14
Izvrteo sam danas preko 15 telefona i cena dvogodisnje sadnice je 250 dinara, tek poneka sorta se nalazi za 200 (bezobrazlulk).

Nasao sam godisnjake za 1,2E i ima Tonda Romana samo se dvoumim koje oprasivace da uzmem za nju. U ponudi su mi Halski, Istarski dugi i Istarski okrugli, Kosvord, Ludolf i Rimski. Uzeo bih pored Romane jos dve sorte, vec sam kupio 100 sadnica Romane, hocu jos 70 a po 25 komada od dva oprasivaca..... Ajmo ljudi sa iskustvom -sta kupiti?

Pozz

@NEBO67: koliko stare i koliko para?

NEBO67
19-11-15, 22:15
Dvogodisnje, ugovorio jos pre tri meseca. 180 din. Romana i Lange. Oprasivaci halski i ako se dobro secam coswort

zmajurina
19-11-15, 22:18
Moze, daj kontakt da vidim ima li jos 80 tondi I po 20 oprasivaca.....

NEBO67
19-11-15, 22:36
Poslacu ti ujutru broj. Zapisano mi je u rokovniku, na poslu jbga. NE znam samo dal ova cena vazi i sad, videces vec kad zovnes

zmajurina
19-11-15, 23:30
OK, javi pa da zovem ako vec nisam zvao.

Cobe78
20-11-15, 07:54
Pozdrav kolege,u vezi podrivaca-pisao sam pre dve,tri strane da sam radio podrivanje,platio sam devet hiljada za 30 ari.Prelazio lik dva puta.E sad koliko je duboko podrio to je pitanje,ja nisam merio dubinu pa ne mogu tacno da kazem da li je 40,50 ili koliko vec cm.A to je najbitnije!Ali jbg bio je zaboo one cetri kuke i vukao,a iza je isao valjak!Kod mene je bio problem sto je zemlja glinasto ilovacaste strukture, u zadnjoj trecini parcele je to bas izrazeno da tako kazem(u ostale dve je rastresitija)pa je tu bio problem,jer je teze islo,bas je odvaljivao velike grumenove.Posle sam izfrezirao sve i sad je relativno ok.Rupe sam iskopao asovom,sirine recimo 40 a dubine 30 recimo.U rupe sam stavio po lopatu mesavine neke humusne zemlje(nasao sto su godinama izbacivali iz 7 jula ili PKBa ovde u Sremu,pa se to gomilalo godinama),peska i konjskog izmeta,jer ovde gde sam konji pasu slobodno pa kenjaju malo-malo :)!I sad jos malo pa sadnja!I naravno pre podrivanja je isao stajnjak u tri reda gde cu saditi oko 14-15 tona.

zmajurina
20-11-15, 10:55
Stigla analiza zemljista....

Prva strana: https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPobnZZbUx2YndQZFViZTJjZ0FRVkRub UFnRlZV

Druga strana: https://drive.google.com/open?id=0B5cHNp4bOoPobldzR3A3MlJ3WWQxeW1XSmhELTRqW VN1X0xR

atomski mrav
20-11-15, 20:38
Jel cupao neko lesnik traktorom pa da nam kaze koliko koren ide u dubinu.

neba933
23-11-15, 22:56
Ja sam vadio 30 leski starih 40 god, dubina je do 1 m a sirina, tj precnik 2+ metra :-)

Cobe78
26-11-15, 20:48
[QUOTE=neba933;1067805]E to je BINGO !!!!
Sada se nosim mišlju da opalim između redova makar onaj sa tri noža, šta vi mislite i koliko bi to koštalo, konkretno 8x200m prolaza ???[/QUOTE

Nebo gde ti je leskar u Donjem Sremu?Mozda da svratim da pogledam i da se upoznamo ako nije problem jer sam iz Surcina,a buduci leskar mi je u Becmenu!Pozdrav.

neba933
27-11-15, 10:36
Nema problema, svrati, i najbolje je da se vidi i čuje uživo a ne bajke iz literatura i idealnih uslova iz ogromnih budžeta, javi se u porukama da se dogovorimo a leskar je između Preke K. i Karlovčića sa leve strane

zmajurina
30-11-15, 00:11
Evo da se javim i ja konacno sa svim sadnicama na broju.... danas bio do Konjuha, rasadnik za primer, prelepi objekti, kvalitetan sadni materijal, 7,5ha pod vocem, maticne biljke u plastenicima..... nemam reci.

Pazario sam godisnjake, 80 Tondi Romana, 20 Halski, 14 Cosford i 10 Ludolf. Konacno pravim finalni plan sadnje, u cetvrtak krecemo sa radovima...... i zavrsavamo, nadam se, isti dan....

S obzirom na kisu prethodnih dana, kopanje ce biti rucno, a od kvaliteta stajnjaka ce zavisiti i tretman biljaka. To sto necu da istanjiram cu da nadoknadim ili ako uslovi dozvole da prodje tanjiraca kad malo ocedi ova voda, ili s proleca, lepo, frezom.......

Pozdrav do sledece poruke sa, nadam se iskreno, slikama novog (prvog, za sada) zasada.....

njoko
30-11-15, 00:25
Pazi da neke sortr nisu za primorske krajeve jer ne podnose vece minuse.

zmajurina
30-11-15, 01:11
Pa jel neka od njih primorska ili nije? Ako znas onda napisi, a ako nagadjas onda opet napisi da nagadjas a ne znas....

Sent from my PMP5588C using Tapatalk

Arandjel
30-11-15, 10:04
Srećan rad i od rada vajda.

zmajurina
30-11-15, 10:31
Hvala, komsija, i tebi isto zelim....

Morao sam da se javim opet, nije ni cudo sto seljaci kukaju, dadoh za dva dzaceta djubriva i jednu kesicu insekticida 3000 dinara..... Sramotno skupo....

radashin
30-11-15, 11:00
Pa polako, tek si počeo, biće sve lepše i lepše...

Pocetnik020
30-11-15, 15:21
Pozdra.
Potreban mi je savet pa bi zamolio ako neko zna da mi odgovori :D.
Kupio sam dvogodinje sadnice lesnika (zbunasti) sorte Tonda djentile i Halski dzin. E sad, sadnice koje su stigle su visine 1.7 m kao prut a procitao sam da se u prolece rezu na visinu od 30-40cm pa samo zanima dal li je to tacno?

zemljostrugar
30-11-15, 15:41
Molio bih iskusne kolege Leskare da podela znanje sa nama pocetnicima naime treba da pravim masinu za lomljenje i klasiranje lesnika pa me intresuje koje su klase lesnika i koje su dimenzije tih klasa. Ako neko ima gotove slike bilo bi lepo da se pohvali masinama koje ima. Ako napravim i ja cu okaciti moje slike. Unapred hvala.

frkani
30-11-15, 20:49
Molio bih iskusne kolege Leskare da podela znanje sa nama pocetnicima naime treba da pravim masinu za lomljenje i klasiranje lesnika pa me intresuje koje su klase lesnika i koje su dimenzije tih klasa. Ako neko ima gotove slike bilo bi lepo da se pohvali masinama koje ima. Ako napravim i ja cu okaciti moje slike. Unapred hvala.

A jel mogu neiskusni al znaju gdje ima napisanohttp://poljoinfo.com/images/icons/icon12.png

http://s30.postimg.org/fdeglb6l9/Klasiranje.jpg (http://postimg.org/image/fdeglb6l9/)

neba933
01-12-15, 20:08
Ovo je ipak bilo ​iskusno :-) :-) :-)

zmajurina
03-12-15, 20:23
Danas Palo kopanje I sadnja..... Njiva razmerena, iskopano 107 rupa u tri reda, posadjeno 72 sadnice u srednjim redovima gde idu oprasivaci.... Rupa kopana asovom, razbijeno dno, u rupu stavljana mesavina zemlje I ovcijeg stajnjaka pola pola, onda sloj zemlje, sadnica, oko nje zemlja, posle posoljeno po obodu sa dve sake 8:15:15, opet zemlja I ugazeno. Nastavak u nedelju. Evo malo slika....http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/c4740b368d34598db1544cb82da4ab06.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/66fa643d621a95783f5667b95bca04ee.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/acf4e7a96262785131676004282a5bd6.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/e2b5131a25a8271934d89f47b1340b31.jpg

Sava28
03-12-15, 21:33
Sto nisi izravnao njivu, nego u buse sadis?

zemljostrugar
03-12-15, 22:20
Jel ima neko neku sliku klasirke i krckalice da okaci?
Hvala

zmajurina
03-12-15, 22:56
Pa planirao ja da potanjiram, ali nisam hteo do sadnje da ne betonira ako padne kisa... a posto sam tek sada mogao da sadim nije bilo lepog vremena, zemlja je mnogo vlazna tako da bi svako teranje traktora napravilo jade... ovako ce sacekati mraz i lepo vreme pa cu da tanjiram na prolece.... nije ni to lose... malo se tesko gazi i prolazi njivom ali nije strasno, vazno je da sam poceo.....

Pozz

vuxsd
04-12-15, 09:51
Pozdra.
Potreban mi je savet pa bi zamolio ako neko zna da mi odgovori :D.
Kupio sam dvogodinje sadnice lesnika (zbunasti) sorte Tonda djentile i Halski dzin. E sad, sadnice koje su stigle su visine 1.7 m kao prut a procitao sam da se u prolece rezu na visinu od 30-40cm pa samo zanima dal li je to tacno?

Pozdrav kolega Početnik,

mogu da ti kažem da se o tome tokom cele teme (pročitao nekoliko puta) vodi razgovor, da li, kada i na koliko treba da se skrati. Kreni ponovo da čitaš temu a pročitaj i temu na forumu svet biljaka i tamo ima dobrh saveta. Ja sam leske posadio u januaru pa se nisam 'uklapao' u tu šemu posadiš u jesen skratiš u proleće. Ipak sam sadnice skratio u kasno proleće na 30-50cm i nisu nešto porasle. Doduše većinu sam presadio sa drugog mesta direktno iz žbuna pa i nisu imale neki veliki koren. Ove godine mi je najvažnijie bilo da ih sačuvam da se ne osuše. Neke grančice su krenule odmah ispod reza a neke malo ili iz nižih pupova. Sadnice su pustile po 5-10 grančica a na nekima ima i resa sada. Ali ja ne treba da ti budem reper ni uzor kako da radiš ukoliko planiraš veliku i intenzivnu plantažu.

Zbog čega se u stvari skraćuje sadnica? Zbog toga da krenu mladi izdanci kako bi lepo mogao da formiraš žbun sa 3-5 grana (stabala?). Da se biljka lepo ukoreni jer koren neće imati mnogo listova da hrani i moći će da se razvija. Po meni najvažniji savet koji mogu da ti dam je da kad i ako skratiš sadnice da preseke premažeš kalem voskom ili drvofiksom. I možda još, da se lepo zalivaju tokom sušnog perioda.

Bilo bi dobro da još svašta saznaš preko raznih tekstova, knjiga, ovog i ostalih foruma...

NEBO67
04-12-15, 17:24
Danas Palo kopanje I sadnja..... Njiva razmerena, iskopano 107 rupa u tri reda, posadjeno 72 sadnice u srednjim redovima gde idu oprasivaci.... Rupa kopana asovom, razbijeno dno, u rupu stavljana mesavina zemlje I ovcijeg stajnjaka pola pola, onda sloj zemlje, sadnica, oko nje zemlja, posle posoljeno po obodu sa dve sake 8:15:15, opet zemlja I ugazeno. Nastavak u nedelju. Evo malo slika....http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/c4740b368d34598db1544cb82da4ab06.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/66fa643d621a95783f5667b95bca04ee.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/acf4e7a96262785131676004282a5bd6.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/e2b5131a25a8271934d89f47b1340b31.jpg

Neka je srećna sadnja kolega. Biće to super, naproleće tanjiranje i održavanje plantaže. Ja moju sadnju završavam u nedelju, ukupno će biti 401 sadnica. Posle sledi malo kultivacije zemljišta. Analiza mi je pokazala blago kiselu reakciju, ostalog ima svega taman kolko treba. Verovatno ću odraditi i kalcifikacuju. Planiram saturacioni mulj da raspem, tokom zime. Otom potom, da završim sadnju i ja prvo.

ubovicratko
04-12-15, 17:59
Pa koliko sam upucen lesniku odgovara blago kisela pH?

zmajurina
07-12-15, 00:32
Evo mene ponovo.... izmorenog ali srecnog. Uvertira u nastavak sadnje se desila juce kada smo imali akciju zbrinjavanja odbeglog podmlatka jedne svinje. Podmladak na gornjoj granici klase, odnosno 120kg, a odmah za njim i jedna staramajka svinja od 293kg..... Zbrinuli smo ih lepo ali je, Boga mi, potrajalo do nocas do 02..... a u 06 sam vec ustao na noge lagane, natovario alat i otisao sa pomocnikom na njivu.....

Danas iskopasmo jos 107 rupa (ova jedna do 108 nam je zafalila u dva reda zbog pripadnosti jednog beskorisnog potoka njivi) u tri preostala reda, i posadili preostalih 107+35 sadnica (u cetvrtak iskopane rupe za ovih 35 ali se nije stiglo). Tehnika sadnje identicna kao pre neki dan osim sto smo poslednja dva reda od 72 sadnice posadili posle 16h kada je vec pao mrak.....

Nisam zalio, zemlja je puna vlage, sacekacu da nesto kapne u narednih par dana, ako nista eto zalivanja.....

Sve u svemu, zavrsismo celu njivu.... Kopanje je potrajalo ali je vredelo svakako. Sve me zivo boli ali mi je zato srce puno.

Svakome na forumu zelim makar ovolicki zasad.......

Pozz

NEBO67
07-12-15, 18:09
Pa koliko sam upucen lesniku odgovara blago kisela pH?

Kolega, preporuka poljoprivredne službe gde sam radio analizu je da se uradi kalcifikacija i PH dovede u neutralan.
Takođe čitajući dosta o ovome, primetio sam da je ovo bitno zbog rodnosti u kasnijim godinama i da kisela zemljišta sprečavaju biljku da uzima dovoljno hraniljivih materija iz zemlje koji su neophodni kako bi rod bio na zadovoljavajućem nivou. Nema sumnje da će leska dobro da se primi i održi i na kiselim zemljištima ali ja ipak tipujem na PH neutralna.

Inače da dodam, juče završena sadnja, ukupno posadjeno 401 stablo, de lange 47,5% romana 47,5 % lambert kao dodatni oprašivač 5%. Ostalo je još nekih 10 % površine na kojoj koja može da se zasade sadnice, ali otom potom, da vidimo kako će ovo da se ponaša u budućnosti.

frkani
08-12-15, 19:04
kisela zemljišta sprečavaju biljku da uzima dovoljno hraniljivih materija iz zemlje koji su neophodni kako bi rod bio na zadovoljavajućem nivou. .

Upravo ovo mi je rekao jedan prijatelj koji je doktorirao agronomiju. Čitao je analizu zemlje na koju sam ja sadio lješnik i kad je pročitao prvu stranicu gdje piše šta sve ima -nema u zemlji i šta dodati kaže"uzmi sve ovo i baci u Unu" a kad je pročitao drugu stranu kaže "e sad je dobro" Na moje pitanje šta nevalja a šta je dobro on odgovori ovo što je citirano. Svedi kiselost na optimalnu za određenu vrstu koju uzgajaš pa onda đubri. U suprotnom to je bacanje para jer to biljka nemože sve usvojiti.

Cobe78
09-12-15, 23:34
Pozdrav kolege,evo napokon i ja posadih koji lesnik:126 komada tondi- gentille i romane i 26 komada sorte rimski.Znaci 152 kom i danas mi stiglo iz rasadnika Konjuh kod Krusevca 21 komad istarskog dugog i od Saleta iz Petrovcica jos halski 20 kom sam rezervisao!Znaci ce bude ukupno 193 komada : )! Tonde sam takodje kupio od Saleta!Da se nadovezem na prethodnu temu o ph zemljista,ja sve uradih- i djubrenje(14-15 tona u tri reda) i podrivanje i freziranje ali najvaznije ne-analizu!Ne pitajte me nista,prosto ne stigoh,te ogradjivao,te bunar busio i jurio pumpu, pa sve ovo prethodno napisano i na kraju ostadoh bez analize,mada cu je raditi svakako!Mada kvalitet kolko znam nije neki,njiva je valjda cetvrte klase i pisao sam vec glinaste je strukture a u zadnjem delu njive je to bas izrazeno nekako mu dodje kao ilovaca .ebes je!Nego evo par slika!

- - - - - - - - - -

Nesto me nece ove slike

- - - - - - - - - -

Jbg odem na idi napredno, pa ubaci sliku,pa browse,upload-ujem itd ali nece nesto,moze li neko da uskoci u pomoc.

ubovicratko
10-12-15, 17:18
Kolega, preporuka poljoprivredne službe gde sam radio analizu je da se uradi kalcifikacija i PH dovede u neutralan.
Takođe čitajući dosta o ovome, primetio sam da je ovo bitno zbog rodnosti u kasnijim godinama i da kisela zemljišta sprečavaju biljku da uzima dovoljno hraniljivih materija iz zemlje koji su neophodni kako bi rod bio na zadovoljavajućem nivou. Nema sumnje da će leska dobro da se primi i održi i na kiselim zemljištima ali ja ipak tipujem na PH neutralna.
Ok ne znam za lesku znam da mnoge vocne vrste je bas to slabo kiselo zemljiste uslov za najbolje usvanjanje svih elemenata iz zemlje - bazno to nikako nije.
Tako da bih ti ipak predlozio da se i jos negde raspitas da li lesnicim stvarno odgovara pH bazno, neutralno ili slabo kiselo.

vuxsd
10-12-15, 18:07
evo nadjoh nesto na brzinu...

Prema reakciji zemljišta (pH vrednosti) lešnik je tolerantan, jer dobro uspeva na zemljištu pri vrednosti pH od 5 do 8. Lešnik ne podnosi močvarna zemljišta. U nas su činjeni pokušaji sa gajenjem lešnika koji nisu uspeli. Nije bilo uspeha zbog toga što zemljište nije odgovaralo fizickim osobinama. U divljem stanju lešnik se nalazi na krečnom i silikatnom zemljištu. (http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=V001_1.htm&autor=18)

ubovicratko
10-12-15, 18:15
Ako je u pitanju krecno zemljiste onda jeste odgovara mu bazno.

Cobe78
10-12-15, 19:52
Da vidim dal cu sada uspeti da postavim koju sliku

- - - - - - - - - -

I opet nista,vise ne pokusavam!Pozdrav kolege!

vuxsd
10-12-15, 20:35
Ako je u pitanju krecno zemljiste onda jeste odgovara mu bazno.

Ratko,

više sam postavio ovaj tekst zbog linka koji vodi do članka. Nađoh na par internet prezentacija gde se ovakav tekst prenosi metodom copy-paste. Htedoh kolegu da navedem da može naći informacije na internetu i na stranim jezicima ali nikako da ne zaboravi literaturu. Svojevremeno sam u temi trešnja napisao par smernica kako treba krenuti u taj poduhvat - podizanje zasada. Sve treba uzeti u obzir i ono što poseduješ kao i mogućnosti, volju, planove. Moraš biti svestan trenutnih ograničenja kao i mogućih ograničenja u periodu koji predstoji... moguće slabe tačke.... prepoznavanje...
Važno je da se i ova tema pročita ali ne samo jednom. Ja sam na primer prvi put pročitao temu sa nekom podsvesnom orijentacijom na sadnju i vreme i svrsihodnost, način i vreme prvog orezivanja. Drugog puta mi je u glavi bila prihrana i navodnjavanje. Naravno ja preporuke na koje nailazim primenjujem u skladu sa svojim mogućnostima i svojim 'principima'.
Sada čitam orezivanje i formiranje žbuna... Ima još nekih foruma... dobrih...

babin2
12-12-15, 14:22
Da vidim dal cu sada uspeti da postavim koju sliku

- - - - - - - - - -

I opet nista,vise ne pokusavam!Pozdrav kolege!

Cobe 78 evo ovako ubaci sliku,napises poruku,kliknes idi na napredno,skrolij na dole,sa leve strane ima ubaci sliku,odaberi sliku,klikni na upload now,pojavi ce se slika i kod ispod nje,selektuj kodi kopiraj ga,skrolij na gore da dodjes do teksta koji si pisao,iznad teksta imas ponudjenu kockicu insert imid,kod mene je to treca kockica od kraja,klkni na nju i kopiraj kod.Posle pritisni posalji poruku.

zmajurina
13-12-15, 00:30
Dragi moji forumasi,

danas zagrnusmo sve biljke, postavismo mrezicu i odosmo srecni i presrecni sa naseg prvog zasada..... A evo i drage mi posle celodnevnog rada.....

http://i68.tinypic.com/5dm253.jpg

Cobe78
13-12-15, 16:29
babin hvala na pomoci,evo novog pokusaja
http://i66.tinypic.com/2vv9cnl.jpg

- - - - - - - - - -

E lako je sad,udri samo,evo jos jedne.Babin hvala jos jednom,ono sa kodom me je zeznulo!http://i67.tinypic.com/osy1dh.jpg

- - - - - - - - - -

http://i65.tinypic.com/nwlame.jpg

beliraska
15-12-15, 17:40
Na koju povrsinu ti je stalo 193 stabla?

- - - - - - - - - -

na koju povrsinu ti je stalo 193 stabla?
Pozdrav kolege,evo napokon i ja posadih koji lesnik:126 komada tondi- gentille i romane i 26 komada sorte rimski.Znaci 152 kom i danas mi stiglo iz rasadnika Konjuh kod Krusevca 21 komad istarskog dugog i od Saleta iz Petrovcica jos halski 20 kom sam rezervisao!Znaci ce bude ukupno 193 komada : )! Tonde sam takodje kupio od Saleta!Da se nadovezem na prethodnu temu o ph zemljista,ja sve uradih- i djubrenje(14-15 tona u tri reda) i podrivanje i freziranje ali najvaznije ne-analizu!Ne pitajte me nista,prosto ne stigoh,te ogradjivao,te bunar busio i jurio pumpu, pa sve ovo prethodno napisano i na kraju ostadoh bez analize,mada cu je raditi svakako!Mada kvalitet kolko znam nije neki,njiva je valjda cetvrte klase i pisao sam vec glinaste je strukture a u zadnjem delu njive je to bas izrazeno nekako mu dodje kao ilovaca .ebes je!Nego evo par slika!

- - - - - - - - - -

Nesto me nece ove slike

- - - - - - - - - -

Jbg odem na idi napredno, pa ubaci sliku,pa browse,upload-ujem itd ali nece nesto,moze li neko da uskoci u pomoc.

Cobe78
15-12-15, 20:42
Beliraska za tebe odgovor-na 30 ari(15 x 200),tri reda po 60 i neka sadnica.Isao sam na 5m x 3m,s tim sto sam ostavio na pocetku i na kraju po koji metar a i sa leve i desne strane po oko 2m!

trtmrt
19-12-15, 13:31
Evo konacno se i moj san juce ostvario, posadjen prvi hektar lesnika

http://i63.tinypic.com/1043slv.jpg
http://i68.tinypic.com/1549df9.jpg
http://i64.tinypic.com/x3xv86.jpg

zmajurina
19-12-15, 13:35
Pa nek ti je srecno I bericetno I da prosiris zasad I uzivas u njemu sa porodicom....

neba933
19-12-15, 16:29
Srećno bilo i kad je prvi, biće ih još ........

frkani
19-12-15, 17:09
Dali je neko primjetio na kojoj sorti sad u ovo vrijeme cvjetaju rese(otpuštaju polen)? Literatura kaže da u ovo vrijeme (nemislim kalendarski mada je i to bitno) kada je temperatura 4-9 stepeni prvo cvjetaju ženski cvjetovi a ako je uznad 9 onda prvo cvjetaju muški. Pratim stanje već 15-tak dana i vidim da ima "dosta" iscvjetalih ženskih a samo na jednom stablu dvije rese na polovini pukle i ispada polen. Nisam pregledao svako stablo ali onako gledajući nisam zapazio da ih ima još. To me je navelo da označim 20 cvjetova na 4 stabla pa da vidim dali će od njih biti oprašenih i normalno da bude zdrav a ne šupalj.
To sam primjećivao i prošle god pa na kraju opet ima roda. E sad dali su rodile samo one koje su kasnije cvjetale to neznam. Vjerujem da kad bi našao neku koja cvjeta sad pri ovim temperaturama dabi i prinos bio veći. Ako neko zna pa da ubacim koju kao oprašivač.

trtmrt
19-12-15, 17:41
Srećno bilo i kad je prvi, biće ih još ........

Hvala, pa plan je 10ha ali prvo jedan, da se uhodam i naucim sta i kako pa polako svake godine prosirivati.

- - - - - - - - - -

Pa nek ti je srecno I bericetno I da prosiris zasad I uzivas u njemu sa porodicom....

Hvala. Ni sam ne znam ko se vise radovao ja ili deca :-) zalili sampanjcem a sadnice jutros zalila kisica, mada je zemlja dovoljno mokra

NEBO67
21-12-15, 12:16
Čestitke i od mene kolega Trtmrt i da lepo napraduje plantaža. Jel možemo da dobijemo malo više informacija o tome koje si sorte sadio, razmak itd. Ova sadnica mi jako lepo izgleda, moje su bile sa manjim korenovim sistemom, doduše bile su podsečene još u rasadniku, ali tako mi se čini sad, i jesu li tvoje dvogodišnje?
::svaka cast::>:D

trtmrt
21-12-15, 23:07
Čestitke i od mene kolega Trtmrt i da lepo napraduje plantaža. Jel možemo da dobijemo malo više informacija o tome koje si sorte sadio, razmak itd. Ova sadnica mi jako lepo izgleda, moje su bile sa manjim korenovim sistemom, doduše bile su podsečene još u rasadniku, ali tako mi se čini sad, i jesu li tvoje dvogodišnje?
::svaka cast::>:D

Hvala.

evo ovako, sorte su: glavna Tonda di Giffoni, oprasivaci Nocchione (Rimski) i Tonda Romana (Tonda Gentile Romana). Razmak izmedju redova je 6m a 3m u redu (vadice se svaki drugi posle 10g) sadjene u trougao tako da je razmak izmedju zbunova vise od 6m. Sadnice su bile extra, dvogodisnje isto podsecene jos u rasadniku i rekli da ne diram vise nista samo da posadim.

Ovih dana jos da uradim zastitu od divljaci i to bi bilo to za ovu kalendarsku godinu.

Ima li neko info gde se moze kod nas kupiti "Kunilent"?

nju-viliđ
22-12-15, 11:39
Stavio u zemlju 10 komada prije dva tjedna. Zemlja je ilovača. Iskopao sam rupe dubine 40cm, širine 40cm. Dolje stavio usitnjenu zemlju i đubar koji je stajao preko godinu i to pomijesao. Pa na to lesku i onda gore zemlja samo. Sad kako im bude. Inače na toj zemlji ništa ne uspijeva, eno jedino mi kesteni rastu

Cobe78
22-12-15, 13:33
Stavio u zemlju 10 komada prije dva tjedna. Zemlja je ilovača. Iskopao sam rupe dubine 40cm, širine 40cm. Dolje stavio usitnjenu zemlju i đubar koji je stajao preko godinu i to pomijesao. Pa na to lesku i onda gore zemlja samo. Sad kako im bude. Inače na toj zemlji ništa ne uspijeva, eno jedino mi kesteni rastu

E jbg nju vilidj sad me baci u razmisljanje !Pisao sam vec da je i kod mene u zasadu jedan deo takav ali jebes ga raste neka trava ,jeste ostra,ali raste.Rupe su 40x30 i stavljao sam i ja u rupe sitne zemlje i nekog pregorelog djubra cak sam i sa peskom mesao!Mada moram da zapazim da mi na tom delu njive raste livadsko zelje ono sa sirokim listovima,ne znam da li to moze biti neki pokazatelj kakva je zemlja,mada analizu moram raditi u svakom slucaju!pozdrav.

zmajurina
24-12-15, 13:07
Imam jedno pitanje: da li je neko sadio lesnik na zemljistu koje se vodi u katastru kao livada a i jeste livada? Da li se tu moze saditi, da li uzorati sve pa tretirati ili samo kopati rupe za sadnice i obradjivati oko sadnica normalno, a livadu kositi.... Isto pitanje je i za pasnjak....

vuxsd
24-12-15, 16:17
Večita dilema onih koji podržavaju organsku proizvodnju i onih koji bi sadili (i sade) po knjigama i pravilima profesora iz instituta i iskustava domaćih i stranih.
Ako ćeš kasnije đubriti mineralnim đubrivima, tretirati hemijom i imati sistem kap po kap a sada imaš uslova da kreneš iz početka tj da uradiš analizu zemlje, rigoluješ, uneseš potrebne stvari na osnovu analize, pooreš, podrljačiš i posadiš sertifikovane sadnice onda tako i uradi.
Ako nemaš sve uslove pobodi sadnicu u zemlju i čekaj da rodi. Imaćeš koristi....

pozzz.....

2pan
25-12-15, 19:45
ali malo teze...

Veliki Dobri Vuk
27-12-15, 20:35
Pozdrav svima!

Od ove jeseni i ja sam ponosni vlasnik planažice lešnika na 110 ari :)
U pitanju je žbunasti lešnik, sorte su rimski, istarski i nocione (540 sadnica).
Mislim da je sadnja protekla uspešno, ali to ćemo videti na proleće :)
Inače iščitao sam svih prethodnih 85 strana i zaista sam našao puno korisnih informacija tako da se radujem učestvovanju u budućnosti i deljenju informacija sa svima vama..

Toliko za početak

Uzdravlje >:({

Cobe78
31-12-15, 22:36
Svim clanovima foruma a i onima koji to nisu sve najbolje u Novoj 2016 i da vam sve sto radite ide od ruke!Veliki pozdrav od Cobeta!

alaza
02-01-16, 00:08
Jel ima neko lesnika ociscenog da proda i po kojoj ceni? Moze pp

dragan062
03-01-16, 16:43
Zavisi koja kolicina ti treba
cena je oko 1.ooo din

alaza
03-01-16, 20:28
200 kg okruglog tonda

Cobe78
04-01-16, 20:04
Sad kad videh alazin post imam jedno pitanje za iskusnije-koje sorte su najtrazenije ili tu nema neke razlike posebno?!

alaza
04-01-16, 23:22
Tondu traze uglavnom svi jer je najsladja i skoro se sva oguli prilikom pecenja ali tu opet ima veliku ulogu i masina za pecenje

Cobe78
05-01-16, 11:14
Tondu traze uglavnom svi jer je najsladja i skoro se sva oguli prilikom pecenja ali tu opet ima veliku ulogu i masina za pecenje

Ja verujem da kad dodje stani-pani,sezona slava i ostalo da se prodaje svaki,da ne pitaju koja je sorta!Barem sam tako slusao od ljudi!A opet cuo sam i za tondu da je najtrazenija!Nego da se ja vratim na trenutnu situaciju-sadnice zasticene fas.mrezicom tik pre ovog snega!Sad zecevi ako ih ima nek probaju da grickaju!Pozdrav kolege!

yiipi
05-01-16, 12:41
Imas par vrsta tondi. Koja konkretno? Romana, giffoni , lange...

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока

alaza
05-01-16, 16:29
Sve te sto si nabrojao

Cobe78
09-01-16, 21:07
Pozdrav ljudi,pauza neka nam se uvukla medju redove ali dobro,praznujemo,nego evo da probijemo led-bio u zasadu danas,obisao malo,tragovi od zeceva na sve strane ali prc,mrezica fasadna plava cini svoje!Nisam primetio da su mi sadnice narusene ali ova mreza kojom sam ogradio je izgrickana na nekoliko mesta!U pitanju je plastificirana mreza koja je vrlo jaka tako da rukama ne mozes pokidati nikako i krupnu stoku na cetri noge moze da zadrzi i u to sam se uverio(stoku na dve noge ne moze ni minsko polje da zadrzi tako da sam nju kupio jer me dosta jeftinije bila izasla a i toliko sam bio dugacak u tom trenutku : ))ali evo sad vidim da je zekan moze izgrickati!Tacno je grickana i to u nivou od 30ak cm od zemlje!Mislim da cu kupiti fasadnu mrezicu opet, iseci je i staviti je u tom nivou oko zasada pa cemo videti dal ce opet grickati!

- - - - - - - - - -

P.S.da se nadovezem,ne mogu da gresim dusu ali stete od ljudske ruke za sad stvarno nisam imao!Sto ne znaci da nece biti ali do sad nisam primetio!

yiipi
09-01-16, 22:00
Treba mnogo muke da se rucno bere. Zato verovatno i ne pokusavaju. Da iskoristim kad potegoh pricu; ima li ko iskustva sa usisivacem cifareli?

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

Veliki Dobri Vuk
12-01-16, 17:39
Pozdrav kolega,

Kako si i da li si uspešno rešio zaštitu od divljači?
Da li te posećuju srne i zečevi?

- - - - - - - - - -

Hvala.

evo ovako, sorte su: glavna Tonda di Giffoni, oprasivaci Nocchione (Rimski) i Tonda Romana (Tonda Gentile Romana). Razmak izmedju redova je 6m a 3m u redu (vadice se svaki drugi posle 10g) sadjene u trougao tako da je razmak izmedju zbunova vise od 6m. Sadnice su bile extra, dvogodisnje isto podsecene jos u rasadniku i rekli da ne diram vise nista samo da posadim.

Ovih dana jos da uradim zastitu od divljaci i to bi bilo to za ovu kalendarsku godinu.

Ima li neko info gde se moze kod nas kupiti "Kunilent"?

Pozdrav kolega,

yiipi
12-01-16, 17:43
Kod mene to resavaju psi i lovci. Videcemo sta ce biti sa vevericama i puhovima. Imam i par gavrana koje ne bi da diram. Fazana Ima dosta ali se uzdam u lovce :) .

trtmrt
21-01-16, 22:43
Pozdrav kolega,

Auu, vodimo pravi rat i to neravnopravan, ja goloruk a oni naoruzani do zuba ::spreman na sve::

nov sam u vocarstvu pa se ucim, sve sam imao vremena, te sutra cu, te danas je hladno, jos je blato... medjutim zecevi izgleda ne spavaju, ne smeta im blato, kisa, sneg, hladnoca i okomili se na sadnice. Nisam bio dve nedelje u zasadu a kad sam otisao imao sam sta da vidim, ne da grizu vec sve seckaju grancice na duzinu od 2cm...

Zasad nema srnecih tragova ali zecijih ima napretek.

Posetio frizera i bricu skupio 1-2 kg kose, skupio od zena hulahopke i pravio kesice od njih u koje sam stavljao kosu, napravio nekih 100 komada, to smo pokacili na sadnice, na svaku 4tu na obodnim redovima a ostalo omaske po unutrasnim redovima. To mi se cinilo malo pa sam danas opet skupljao kosu po bricama i frizerima.

Nije velika steta ali mi je zao i toga, ima samo jedna sadnica na kojoj je veoma ostecena kora, uglavnom samo "zagrebu" 1/2 cm i ostave. Vise vole pupoljke i skroz tanke grancice.

Red koji je pored neuzorane soje je najvise stradao, prema uzoranom delu parcele skoro da i nema stete.

Bio sam spremio plasticne flase od 2l koje sam hteo da stavljam oko sadnice, medjutim dobio sam sadnice veoma razvijene neke vec formiraju zbun, dosta siroko grancice i/ili vec nekoliko bocnih i ne mogu da stavljam flase cak ni onu fasadnu mrezicu. Tako da mi preostaje samo borba bez fizickih sredstava. Planirao sam da stavim ogradu kada stignem do 5ha ali izgleda da sam pogresio, moracu ogradu mnogo ranije, za sada je prioritet spremanje projekta navodnjavanja a posle sto pre ograda. Ovo su moji poceci u vocarstvu pa ucim i prilagodjavam situaciju na terenu sa planovima.

Postavicu jos stotinjak kesica sa kosom a sutra idem u potragu za ribljim uljem, koje necu direktno na sadnice vec da natopim grancice koje vezem za sadnicu.

Takodje skupljam krpe na kojjima su spavali psi (sto smrdljivije to bolje) koje cu iseci u trake i vezivati za sadnice...

Cvrsto sam resen da proteram zeceve iz mog zasada Lkl{{

javicu rezultate za nedelju/dve.

Pozdrav

yiipi
21-01-16, 22:59
http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/21/c703709b8a18ed807dec7e4f2eea36da.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/16/01/21/bca772dd3c1a5ba007f29ce168e15361.jpg
evo i mojih od juce. U novembru je bilo 4 godine od kako sam zasadio.

babin2
24-01-16, 21:51
Postovani forumasi za par dana temperatura ide preko 10 stepeni,interesuje me da li je to pogodno vreme za prskanje fungicidima,korus ili signum,ja sam daleko od zasada pa nemogu da vidim da li je krenulo cvetanje i da li lesnik moze da pocne da cveta za par dana pri visim temperaturama.Pozzzz

Cobe78
01-02-16, 21:21
Kolege nesto smo utihnuli.Razmisljam nesto pa se pitam kad treba da pocnem sa prskanjem i kojim,Posto sam tek zasadio jel bi to trebalo da bude prskanje insekticidima pocetkom aprila pa onda recimo jos jedno ili dva tokom maja i juna,pa na jesen da udaram bakrom ili pak jos nista da ne diram nego tek kad zasad udje u recimo drugu-trecu godinu?pozdrav.

zmajurina
01-02-16, 22:00
A I ja razmisljam kada da orezem sadnice s obzirom na vremenske prilike? Prognosticari pojma nemaju, mogu da pogode do 10 Dana unapred I to je sve....

yiipi
01-02-16, 23:58
Sto kasnije orezes pre ce da krene. Leska i onako nece pre sredine marta da krene.Sto bi prsakali sada. Ko nije moze plavo ulje. April i maj obacezno insekticid i akaricid .

NEBO67
02-02-16, 12:18
Polako kolege Cobe i Zmaju, sa to prskanje i orezivanje, Lkl{{ pa tek ste/smo posadili na jesen/zimu. Hajd da vidimo kako će da se prime sadnice, biće posla oko održavanja zemljišta, korova, đubrenja, navodnjavanja. Ja mislim da je najpametnije ništa ne prskati do jeseni to jest dok se ne vidi prijem sadnica i kad prodje prva vegetacija, onda možda kad krene opadanje lista odraditi prvo prskanje sa bakrom i onda dalje kako se inače radi. Što se tiče orezivanja, ja nemam šta da orezujem ove šipkice sigurno godinu dana, čekam da krenu izbojci sa strana i tek onda kad one krenu, krećem u formiranje žbuna. Inače moje sadnice su sve bile skraćene još u rasadniku. Valjda ne grešim ^-^....

yiipi
02-02-16, 13:50
Insekti i pauci mogu da upropaste mlade sadnice.Ja bih oprskao nekim abastate_om ipak u aprilu i maju.

NEBO67
02-02-16, 14:46
kolega Yiipi misliš preventivno, ili ako uočimo pojavu pomenutih (mož biti kasno onda)? Imaš više iskustva od nas ::pomoc:;
Iskren da budem, nebih da preterano koristim otrove....

yiipi
02-02-16, 14:53
Preventivno uvek. Kad primetis npr strizibubu onda je kasno. Nema pomoci osim odsecanja mladih letorasta i spaljivanje. Pauk savija listove a zavisno id sorte grinje napadaju sigurno. Abastate je gotovo obavezan u apr i maju po dva puta. Tokom leta treba proveravati stanje sa insektima i prskati cim se pojave. Nema opasnosti po pcele jer pcele idu na lesku sada kad ona cveta. Prskanje nije preporucljivo kad leska cveta jer vlaga lose utice na oplodnju. Uz svaki preparat bi trebalo i dodati neku prihranu ili makar aminokiseline . Kad krene radjanje u arilu pobavezno bor zbog oplodnje i to folijarno.

Milos TG
02-02-16, 14:54
Ja mislim da se abastate ne koristi preventivno, nema dejstva nego tek po pojavi...?

NEBO67
02-02-16, 15:13
Evo malo podataka o samom preparatu
http://www.fitofarmacija.rs/proizvodi/insekticidi/abastate.html

Cobe78
02-02-16, 15:58
yiipi druze pa pcele kolko ja znam ne izlaze zimi!

Milos TG
02-02-16, 15:59
Opet ne pise koliko dugo se zadrzava i stiti, samo karenca pise... A napisali da sluzi za suzbijanje ali ne i za prevenciju

yiipi
02-02-16, 16:21
yiipi druze pa pcele kolko ja znam ne izlaze zimi!
Izlaze kad je povoljna temperatura i zimi...

yiipi
02-02-16, 16:27
Opet ne pise koliko dugo se zadrzava i stiti, samo karenca pise... A napisali da sluzi za suzbijanje ali ne i za prevenciju
10-15 dana zavisno od kise. Ima sredstvo za lepljenje uz njega. Pa suzbijas preventivno kad se napast pojavljuje. Sasecanje u korenu.

Sloba31
02-02-16, 16:51
Problem sa grinjama je sto vecina preparata, a takav je i abastate, deluje samo na odrasle jedinke a ne i na jajasca. Tako da kada primetite simptome na vocu verovatno je vec kasno jer su polozile i sledecu generaciju. Zato je lakse prskati preventivno, u protivnom mora dva puta u roku od 7-10 dana ili uz abastate dodati i neko belo ulje.

Cobe78
02-02-16, 19:53
O zastiti je verovatno suvisno pricati,mislim licnoj,prilikom prskanja,znaci pod obavezno-maska,zastitno odelo.Da li je neko kupovao te stvari,ima li toga u poljoapotekama ili su to specijalizovane radnje za prodaju takve opreme?

- - - - - - - - - -

I druga stvar-jel moze za pocetak,za koju godinu da posluzi ona bakarna prskalica,znate na sta mislim,ima je tast a ne koristi je pa ko rekoh da uzmem od njega za pocetak!Kasnije mozda i da se kupi neki villager atomizer.

- - - - - - - - - -

Evo da probam opet neku slikuhttp://i63.tinypic.com/30w2ec4.jpg

- - - - - - - - - -

http://i65.tinypic.com/dbi16h.jpg

- - - - - - - - - -

http://i65.tinypic.com/jawd54.jpg

- - - - - - - - - -

http://i65.tinypic.com/33yt6ki.jpg

yiipi
02-02-16, 20:59
Jel ovo zbunasti

Cobe78
02-02-16, 21:07
Zbunasti,prvi i treci red-tonde,u sredini izmesani rimski,istarski dugi,halski dzin i mozda jos koja tonda.

yiipi
02-02-16, 21:08
Koje rastojanje? Nesto mi retko izgledaju.

Cobe78
02-02-16, 21:53
5 x 3 pa ako bude trebalo da se sece-seci cu,od ograde udaljeno oko 2-2.5m mislim na rastojanje od leve i desne strane ograde,a sa prednje i zadnje strane po nekoliko metara udaljeno.Sa zadnje strane nesto vise da moze da se okrene traktor sa prikljuckom.

- - - - - - - - - -

Sa leve i desne strane bi trebalo naravno veca udaljenost od ograde da bude,2m je malo ali nisam mogao vise jer bi bilo na ustrb rastojanja izmedju redova!Zasad je 15 x 200.

pavle12
05-02-16, 22:44
moje misljenje sto se tice rastojanja lesnika da sve sto je manje od 6*4 nije dobro.kada sam sadio lesnik mnogi takozvani strucnjaci pa cak i jedan profesor je savetovao 5*2,5 sto po meni sada cista nebuloza.svima je u interesu samo da vam prodaju sto vise sadnica.sto se tice mog iskustva ja sam sadio5*3,5 i sada posle 6 godina vec je sklopio u redu i prave senku jedan drugom.sto naravno nije dobro.na jesen podizem jos jednu plantazu i ona ce biti sigurno 6*5.mislim da je to rastojanje idealno za zbunasti oblik gajenja.nemojte da vas zavaravaju prodavci raznim pricama.to je mje misljenje

Cobe78
05-02-16, 22:55
Pavle12 u pravu si ti skroz,sto veci razmak tim bolje,mada kad bude trebalo secem tako da dobijem u trougao!

neba933
06-02-16, 16:40
Cobe za prvih par godina će ti sigurno poslužiti ta ručna prskalica, bakarna il plastična, a masku pod obavezno iako su sada leske niske, magla sa otrovima iz prskalice leti, tako da je zaštita obavezna, za početak može slabija ali što pre to bolje nabavi neke ozbiljnije maske, ima na netu dosta u ponudi pa prema situlaciji ....

yiipi
06-02-16, 17:21
Najvecu rodnost imas u maksimalnoj gustini. 6x6 je za kalemljeni lesnik ok a u intenzivnoj 5x5. Zbun je u zavisnosti od tipa sadjenja najbolje 5x5 u normanom uzgajanu i 2.5x5 u zivoj ogradi. Sto se tice uzgoja stabla 5x5 trougao uzgojni oblik vaza je najbolji prinos po hektaru. Dokazano na oglednom dobru ns poljo faksa a i u 80_to godisnjim zasadima u Oregonu. Oregon gadja 6x6 metara u starim zasadima i dosli su do zakljucaka da je 5x5 bolje uz vecu rezidbu imas dosts veci rod ali minus je vek od 50 godina za zasad naspram 70 u 6x6 . Meni su 50 dina sasvim ok :) .

Cobe78
06-02-16, 19:05
Nebo hvala na savetu.Nikako da te zvrcnem da svratim do tebe da vidim zasad!U kojoj bese godini tvoj zasad i koja gustina?Sto se tice ove sadnje,mislim na gustinu,ja cu svoj seci tako da dobijem trougao kad dodje vreme za to.Nisam odmah hteo trougao jer tih nekoliko godina dok se ne zgusne mogu da imam ploda jel tako.Pa kad se zgusne onda secem drugi lesnik u prvom redu,pa u drugom redu prvi itd i eto trougla.Pozdrav kolege.

- - - - - - - - - -

I jos nesto,mislim da mi je Sale(Petrovcic)kad sam bio kod njega pre izvesnog vremena rekao da Nenad jos nije sekao svoje i to u 13oj godini!

neba933
06-02-16, 19:16
Kod mene je 5x3.5 i gužva je, realno bi bilo bolje odmah saditi sa što većim razmakom to svi da se ne lažemo već znamo,ali nemamo mi pola vojvodine u dedovini nego se prilagođavamo situLaciji, malo rezidbe više i odmah dobiju i sunca više.

Stvarni
07-02-16, 19:53
Kako se orezuje lešnik. Ja imam plantažicu lešnika.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/25e40ef8df9ebd4c532cbf8168fdab79.jpg

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока

neba933
07-02-16, 20:45
Ulavnom se radi makazama >:({

šala mala i ne zameri, moramo se pravilno i izražavati pa treba da orezuješ lesku i kreneš-očistiš je od onih izdanaka dole, unutrašnjost takođe da dobije sunca što više i provetrenost i to je to, a dok ti leske porastu za ozbiljnije zahvate imaš vremena da pročitaš dosta o tome.
Nadam se da sam te malko nasmejao a i pomogao Lkl{{

Stvarni
07-02-16, 21:28
neba933@Pomogao si mi a i nasmejao jer ja sam inače za šalu. Mislim kada treba početi sa rezovima jer moja plantaža od 65 sadnica lešnika je završio pune tri godine i u kom mesecu se to radi i da li u mesecu martu da odradim jedno prskanje Funguranom.

Stvarni
07-02-16, 21:32
neba933@Sorte imam Halski,Ludolf,Enis,Romana,Istarski Okrugli

neba933
07-02-16, 21:43
Naravno drugar, sa osmehom je sve lakše.
Pa lepo su se razvile kako vidim na slici za tri god, slobodno već sutra dok je lepo vreme oreži leske.
Za prskanje nisam baš kompetentan, i ja čekam dojavu jer stalno nešto experimentišem, pa tada u par dana prskam. I to imaš da potražiš -program prskanja, tj zaštite leske- i toga se pridržavaj. Biće tu lešnika od ove godine pa narednih 1000................Po meni sorte su dobre i oprašivanja će svakako biti.
Koliki si razmak napravio u redu i između redova, jel ima dovoljno vode leti da se zaliva, napiši o tome malo

milanristicks
07-02-16, 21:43
Zdravo kolege posadio sam trideset lesnika dobio sam ih od komsije i on ih gaji kao zbun. Mene interesuje dali mogu da ih gajim kao stabla i na koju visinu da ih porezem hvala.

neba933
07-02-16, 22:00
Dok se ne uključi neko pametniji da probam i ja da kažem moje mišljenje o tome. Nisam o tome ništa čitao jer me nije interesovalo, ali ovako iz prakse mislim da bi mogao da ih gajiš kao stabla, ali sa mnogo više posla oko njih jer će stalno izbijati izdanci, visinu takođe možeš sam da odrediš u zavisnosti od apetita, šalim se, od mehanizacije za obradu, skupljanje ili kako već se tebi sviđa.
Realno, kad su već nabavljene kao žbunaste tako ih i pusti, i mirniji si a i njihov zivotni vek je podugačak
eto neko moje skromno mišljenje

Stvarni
07-02-16, 22:07
neba933@Veoma ti se zahvaljujem jer vidim da se slažemo u prvoj liniji fronta. Pisaću ti više jer to obožavam isto tako što znam želim svakom da pomognem kao što si ti. Što se tiče lešnici su bili visine 30cm kada su sađeni. Red od reda je 4,80-5 a sadnica od sadnice 4 ali uvek drugi red je uvučen za jednu tako da dobije trougao i više svetlosti. Vode ima jer mi je reka Lim blizu a imam pumpu teška 2kg 550w a vode baci 45l za minut.

Stvarni
07-02-16, 22:11
neba933@Evo jedan foto moje jagode Antea imam 600kom i Clery imam 600kom ukupno 16 bankina. Pozhttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/14134873948525c6ed3eadcebcc57713.jpg

neba933
07-02-16, 22:17
Pa ti Stvarni stvarno radiš, extra !!!
Ima ovde dosta ljudi koji hoće da pomognu, tako da nema sekiracije!

Stvarni
07-02-16, 22:23
neba933@Stvarni stvarno radi a moram reći da sam inače perfekcionista. Evo i foto Clery.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/956d5381085700eecaccea477bf828d2.jpg

Stvarni
07-02-16, 22:31
neba933@Evo još foto lešnika prošla godina.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/3afda61ec1132c82ed00dd3c6a6e3055.jpg

yiipi
07-02-16, 22:38
Jel uzimao iko sadnice od Leska Dobric ?

2pan
07-02-16, 23:40
zeznuh se nesto, brisite post

zmajurina
08-02-16, 00:27
@Stvarni: jel to znaci da ih tri godine uopste nisi biti orezivao niti prskao?

Ja se nesto lomim da ove prve godine uopste ne orezem leske I samo da oprskam protiv monilije..... A na jesen plavo I za ovu godinu da ne diram zasad.... Ili gresim? Molim iskusne za savet....

Cobe78
08-02-16, 07:15
Ajd jedan al neiskusan-pa zmaju ti si cini mi se tek posadio kao i ja,nema sta da prskamo protiv monolije,tek kad udje u rod.Sad na prolece eventualno neki insekticidi-akaricidi.Barem ja tako mislim,pa bakar na jesen itd.

Stvarni
08-02-16, 10:51
yiipi@Zašto pitaš da li je neko uzimao lešnik Dobrić

Stvarni
08-02-16, 10:56
zmajurina@Tačno da nisam tri godine orezivao jer i nije preporučljivo. Što se tiče prskao sam Funguranom a prošle godine sam imao veliku problem jer na naličju lista su bile neke živuljke za koje sam dobio informaciju da je larva leptiraste vaši i tako da sam u zadnji momenat prskao sa Talstar

zmajurina
08-02-16, 11:04
Eto, nisam jedini koji misli da ne treba orezivati....

@Cobe78: potpuno sam prevideo da monilija napada biljke preko cveta.....

Obisao sam juce zasad, nisam hteo da izlazim iz kola zbog dece jer je duvao neki lep vetar pomalo hladnjikav, ali je prvenstveno bila kontrola komsiluka i broja sadnica. Za sada su sve tu i dalje.....

yiipi
08-02-16, 11:09
Hoce moj kum da kupi od njih neku kolicnu pa me interesuje uskustvo. Kakvi su? Kakva im je roba...

neba933
08-02-16, 12:48
U kvalitet robe su najsigurnija preporuka-sopstvene oči. To je jednostavno tako i tu se nesme biti lenj, danas makar nije ništa daleko u kola pa kod prodavca. Ako su sadnice dobro, tj bogato ožiljene to je dobra roba. Nisam siguran koliko sada ima u ponudi sadnica, ali svakako ih treba makar rezervisati za jesen.
Oko rezidbe i prskanja su takođe podele, ja sam npr orezivao i to baš što bi rekli drastično jer sam hteo koren da bude što jači- jer nije bio u sadnji, takođe je normalna rezidba i korekcija grana koje su višak, što džabe da mučim biljku tri godine, neke su mi namerno i ostavljene misleći na rod-GREŠKA. Dok su došle na rod, mnogo su slabije bile i ništa nisam dobio.

Cobe78
08-02-16, 14:26
Nebo da li ima potrebe sada jos malo bacati kan ili ureu s obzirom da sam djubrio jesenas i to dobro.U tri reda sam bacio preko 14,15 tona stajnjaka!Ili da cekam da vidim sta ce se primiti pa od jeseni da krecem sa NPK.

Stvarni
08-02-16, 20:16
Što se tiče sadnica ja sam imao problema dok konačno nisam našao pravu osobu i jedino je kod njega bio korenov i nadzemni deo ok. Ljudi tražite dvo ili još bolje trogodišnju sadnicu. Kada vidim šta sve prodaju žalosno.

German hunting terrier | Jagdterrier