Leska - opšta tema

Baci vestaka u prolece i ne stedi , isto tako u oktobar -novembar i da vidis kaka ce se oporaviti . I ja sam razmisljao o stajnjaku ali jednom sam se zaj .. i vise necu .Kada sam pripremao parcelu za sadnju pre oranja rasturio sam 460 tona stanjaka na njivu . Od trave sledece godine nisam mogao da zivim ,tako da sada samo vestak.
 
Moj drugar ima plantazu od oko 500 komada nekalemljenog lesnika ali ima strasnih problema sa bagremom koji se prosirio po celoj njivi.Kako da ga unisti?
 
Ja sam imao problem sa nekim sibljem i prskao sam Garlonom koji su mi preporucili za suzbijanje drvenastih biljaka . Za sada je dobro .Ponovim prskanje jednom godisnje i sve je ok . Cuo sam od jednog prijatelja da se neki preparat koristi u sumarijama kada se posece drvece i siblje na taj deo koji je presecen cetkom kao za farbu samo se premaze . Posle nekog vremena mozes rukom da izvuces koren . Raspitacu se kako se taj preparat zove .
 
Ma to se toliko namnozilo da jedino neka prskanja dolaze u obzir.Kad se koristi Garlon,kad pocinje vegetacija ili je svejedno?I kakvi su efekti?
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav kolegama vocarima. Moj zasad (slika iz 2007)
98edrr.jpg

20az0d5.jpg

Ako nekom nesto treba u vezi leske, pitajte...............

Usput, kako ste se snasli po pitanju otkupa? Pozdrav
 
Prosli vikend bacao Ureu , presadjivao one koje se nisu primile. Jos se nisu sve vrste otvorile ali ocekijem za ovaj sledeci vikend da prskam protiv grinja .
A trava krenula strasno . Vidim bacao si stajnjaka oko leske , pazi na travu posle djubrenja raste kao luda .

@ W.S.C.

Prskao sam u vegetaciji preko lista ,ja sam stavljao malo jacu dozu nego na boci i nisam imao problema . Sledece godine iz nekih zila pusti ponovo ali mnogo manje .
 
Nije briga za to nema puno sadnica a izmedju nisam bacao nego posejao jecam za malc a i ugusice travu bar do 7 meseca, nego zavrsavam kad prilike dozvole kpk pa mislim da cu za prvu ruku staviti quenn gill duz redova a izmedju vockica cu vec nesto posaditi da iskoristim vlagu
 
Zasad je star desetak godina, a sa rodom sam zadovoljan. Imao sam nekih 60-70 kilograma (imam 150 stabala, pa to i nije tako lose). imao bih vise, nego je bilo dosta vetra, pa mi je plodove dosta otkinuo na zeleno.
 
Sale je napisao(la):
Ja sam imao problem sa nekim sibljem i prskao sam Garlonom koji su mi preporucili za suzbijanje drvenastih biljaka . Za sada je dobro .Ponovim prskanje jednom godisnje i sve je ok . Cuo sam od jednog prijatelja da se neki preparat koristi u sumarijama kada se posece drvece i siblje na taj deo koji je presecen cetkom kao za farbu samo se premaze . Posle nekog vremena mozes rukom da izvuces koren . Raspitacu se kako se taj preparat zove .
Da li si saznao nešto o tom preparatu koji se nanosi četkom na presečeno mesto? I ja isto jurim neka hemijska rešenja za šiblje... :cao:
 
Posto sam na putu do nedelje necu ga videti do tada poslao sam mu vise poruka ali se nejavlja .Rekao je da ce ici u sumariju da pita.Nadam se da cu najkasnije u ponedeljak imati informaciju .
 
@ Farmer II

Preparat se zove "Casaron ". U sumarijama ga koriste za mazanje odsecenog siblja . Deluje strasno na korenov sistem ,totalno ga unisti tako da posle njega ides i vadis rucno ceo koren .
 
Hvala ti kolega :cao: Kad budem išao u poljoapoteku ove nedelje videću da li imaju i njega. Pozdrav :D ::svaka cast:: :cao:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako neko ima problema sa trnjem ili necim slicnim, neka isproba sredstvo zvano Dominator, Moj otac ga je koristio da otkloni trnje oko plantaze. Samo, Mora imati listove, ili isecen panj, jer tako uvlaci supstancu u sebe. :D
 
Vidim da se skoro ovde nista ne desava neko vreme, dali je imao neko problem sa rutavom bubom ?

Evo par slika sa posledicama i jednostavnim resenjem. Zanima me dali ih ima i u drugim krajevima posto ovde na Teleckanskoj visoravni ih ima na izvoz oko prvog maja i to ne samo kod mene nego na svemu od jabuke do bagrema

 
Pretpostavio sam da je to neka mikro klima posto vocari ovoga kraja se stalno susrecu sa njom. Prateci forum manje vise je niko ne spominje iz drugih delova. :cool:
 
Zvone

Da li si prskao nekim insekticidom zasad ? Ja svake godine nadjem ispod stabala razno razne bube koje su riknule posle prskanja insekticidom : Perfection , Dometogal itd. - na istoj su bazi .
 
Nazad
Vrh