PDA

View Full Version : Leska - opšta tema

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Sale
26-11-12, 22:00
@levac
Druze sto se tice resa ti mozes ali i nema potrebe da prskas,jedino ako ne ocekujes da rode sledece godine.A bakrom mozes kad hoces ,s obzirom da si ih tek posadio.

polke
27-11-12, 17:22
Da se pohvalim, i ja sam usao u klub uzgajivaca leske. Prosle nedelje posadjeno je 430 sadnica, pretezno tonda gentile della langhe i romana, zatim halski, rimski i istarski. Sadnice sam uzeo od svima poznatog Nenada iz Jakova, tako da je kvalitet na visokom nivou. Po sadnji su poprskani plavim uljem kako bi se dezinfikovale rane zbog orezivanja. Posto je zemlja bila prilicno vlazna-dan pred sadnju je padala kisa, kao i 3 dana pre toga- sadnice nisam zalivao. Zemlja je bila dosta meka i prilicno lako se utabala. Ovog vikenda cu ici u obilazak i ako do tad ne padne kisa planiram da ih zalijem. Sta mislite da li ima potrebe za to?

@Sale: Vrlo lepe fotografije!

mirkem
27-11-12, 20:46
Polke,jesi posadio stablo ili žbun?

oktopod
27-11-12, 22:47
izvinjavam se ako je bilo već pomena, možda sam i ja čak pitao, ali na placu sam, preko mobilnog a spor internet i baterija pri kraju a sutra preksutra bi došao prijatelj, pa me zanima da li izdanci žbunastog lešnika mogu da se rasade a da bude ta sorta, ne neki divljak?

Sale
28-11-12, 01:30
@polke
Hvala,nisu lose ispale iako je slikano mob.telefonom i na brzinu.
Dobro dosao u klub lesnikara.Sadnice si uzeo od pravog coveka.Nadam se da si video njegov zasad ove godine u rodu.

dragorad
28-11-12, 08:56
Sale, kada onda planiras da prskas?

@oktopod Naravno da moze, to je isti genetski potencijal. Da je iz ploda onda to vec ne bi bilo to, ali ovako imas isti lesnik.

polke
28-11-12, 13:58
@mirkem, nisam sadio kalem vec izdanak, ako me to pitas. Formiracu ga u obliku zbuna, a ne stabla, razloga za to je vise, nista ne ide u prilog stablu u odnosu na zbun. Sadio sam na razmaku 5,5m sa 3m u redu.

@Sale, hvala na dobrodoslici! Video sam, naravno, i u prolece i u kasno leto, zato sam se i odlucio za njega. Pozeleo bih svima nama takav problem sa rodom kad dodje u 10.-u godinu. Inace, prilikom transporta sadnica sam prosao i kroz Petrovcic :) Inace, sta ti mislis o ovom zalivanju sto sam pitao u prethodnom postu?

Sale
28-11-12, 17:19
@dragorad

Planiram sutra ako se opuste rese i krene oprašivanje da prskam Alertom S . Ali se ovi pupoljci stidljivo otvaraju , noći su hladne tako da sam još u dilemi šta da radim . Obilazim ,kažu još sutra lepo pa onda loše vreme .

@polke

Pretpostavljam da je tvoje pitanje vezano za post o sadnji .MIslim da bi trebao da ih zaliješ , ne zbog vlažnosti nego zbog izbijanja eventualnog vazduha prilikom sadnje ( koren- zemlja) .

dragorad
28-11-12, 18:55
Alert S sam koristio samo u repi protiv pegavosti lista. Na koji nacin ce delovati s obzirom da nema lisne mase na zbunovima? Kada nastavljas Funguranom? Ovde poceo vetar da duva, samo sto kisa ne pocne.

Sale
29-11-12, 00:20
@dragorad
Alert S iako nije veoma dobro se pokazao protiv monolije.A sa funguranom ako bude od nedelje hladno kao sto prognoziraju,onda cu gadjati neki dan da isprskam.
Signum je bas za monoliju,ali je duplo skuplje prskanje.

sava skrbic
03-12-12, 11:00
Pozdrav svima,ja sam Sava iz Martinaca pored Sremske Mitrovice i gajim lesnik na 2 hektara,nadam se da cu od svih vas nauciti jos vise nego sto trenutno znam!Lkl{{
Lesnik je u sestoj i trecoj godini-zbunasti!

dragorad
03-12-12, 11:48
Pozdrav Savo i dobro dosao, daj neke slike zasada. :)

Sale
03-12-12, 11:55
Dobro ti nama došao . Kako si zadovoljan sa tvojim lešnikom ? Ako imaš neku sliku postavi .

pop
03-12-12, 20:05
http://img829.imageshack.us/img829/3959/56622244642005875447122.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/56622244642005875447122.jpg/)

ovaj zasad ulazi u 4. godinu

dragorad
03-12-12, 20:13
Ovo mi izgleda kao nisko stablo ili se varam?
Lepo izgleda i svidja mi se sto je trava izmedju.

sava skrbic
03-12-12, 21:32
Pozdrav Savo i dobro dosao, daj neke slike zasada. :)
nisam nista slikao al obecavam bice uskoro.ovo je prva godina da je nesto rodilo ozbiljnije-200kg ociscenog

pop
04-12-12, 09:44
@dragorad (http://poljoinfo.com/member.php?14703-dragorad)

Žubunasti lešnik kojeg sam formirao kao nisko stablo pa evo sad izgleda ovako prve dve godine po zasadu seko sam ga na 30 cm od zemlje na počeku treće sam ostavio sam tri grane na tri različite strane i sad izgleda ovako na početku četvrte. Izdanke sečem redovno i ne dozvoljavam da krenu pored stabla. Trave ima samo preko zime pošto u proleće počinjem sa kultiviranjem i setvospremačem mogu još da prođem pošto nisu još velike biljke tako da preko godine nema trave što ne znači da je neću posejati mislim da ću belu detelinu dogodine s tim da metar oko stabla i dalje kultiviram.

dragorad
04-12-12, 13:17
Jedan moj prijatelj je imao problem sa niskim stablom. Tj. rod mu nije bio isti kao da je imao 3-4 stabla u zbunu vec je bio uveliko manji, tako da je nakon sto se opekao par godina pustio jos po 2 nova izdanka i onda formirao zbun. Da li je bio u pravu ili ne ne znam, ali nekom logikom ako se ide rod bi trebao da bude veci ako imas vise stabala. E sad jbmliga.

pop
04-12-12, 16:34
Jedan moj prijatelj je imao problem sa niskim stablom. Tj. rod mu nije bio isti kao da je imao 3-4 stabla u zbunu vec je bio uveliko manji, tako da je nakon sto se opekao par godina pustio jos po 2 nova izdanka i onda formirao zbun. Da li je bio u pravu ili ne ne znam, ali nekom logikom ako se ide rod bi trebao da bude veci ako imas vise stabala. E sad jbmliga.

Baš tako videćemo još nemam ništa roda pa bože zdravlja za par godina će se znati u svakom slučaju nikada nije kasno da se izdanci puste.

brankovic
04-12-12, 23:41
Pozdrav,kolege! Posadio sam u jesen 2009. 430 sadnica lesnika na 60 ari.Otprilike na nesto vise od 2/3 povrsine stanje je kao kod clana @pop na predhodnoj strani i to je,smatram,dobro.Ostale sadnice su nekako zakrzljale,nisu se osusile,ali ne napreduju.Pretpostavljam da je razlog velika kolicina vlage u zimskim i kisovitim mesecima.Pre nekoliko dana sam proorao razore koji ce pomoci u odvodnjavanju.Moje pitanje je:da li te zaostale sadnice mogu da se oporave ili moraju da se zamene drugim?

dragorad
05-12-12, 01:20
Iz mog iskustva moraju druge da se usade. Probajsa podrivacem da probijes u dubinu kako bi voda prolazila kroz slojeve.

milosmis
10-12-12, 23:32
Pozdrav,kolege! Posadio sam u jesen 2009. 430 sadnica lesnika na 60 ari.Otprilike na nesto vise od 2/3 povrsine stanje je kao kod clana @pop na predhodnoj strani i to je,smatram,dobro.Ostale sadnice su nekako zakrzljale,nisu se osusile,ali ne napreduju.Pretpostavljam da je razlog velika kolicina vlage u zimskim i kisovitim mesecima.Pre nekoliko dana sam proorao razore koji ce pomoci u odvodnjavanju.Moje pitanje je:da li te zaostale sadnice mogu da se oporave ili moraju da se zamene drugim?
pozdrav kolegi po lesniku Brankovicu.ima dosta razloga zasto ne napreduju nego bih Vas pitao nesto drugo-da nije mnogo 430 sadnica na 60 ari ? ja imam 135 na 28 ari, stabla su u 6-toj godini i i mislim da ce i rastojanje od 4x5 metara za koju godinu biti tesno

brankovic
10-12-12, 23:42
@milosmis
Pozdrav!
I kod mene je rastojanje 5 m izmedju redova,a u redu 4 m

oktopod
11-12-12, 01:20
Onda ti njiva nije 60 ari nego više, ili ti je razmak manji. Ako imaš recimo 60 metara sa 100 metara njivu, to znači da imaš 12 redova sa 25 kolona a to je 300 sadnica a ne 430. Da bi stalo 430 moraš imati 14 redova i 30 kolona a to je u ovoj proporciji 4 metra sa 3 metra razmak.

brankovic
11-12-12, 19:43
Moguce je da je nesto veca povrsina,ali toliko je stalo i razmak je 4 x 5

oktopod
11-12-12, 20:03
znatno veća, najmanje 80 ari

Tomix
11-12-12, 20:26
Ako ti je razmak 4 * 5 u ha staje 500 sadnica, odnosno na 0.6 ha je 300 sadnica.
1000 / (4*5)= 500
povrsina /razmak=br. sadnica
brankovic u tvom slucaju
0.86ha / (4*5)= 430 sadnica

brankovic
11-12-12, 20:43
Sad sam izracunao preko google earth da ima oko 76 ari.Posto su mi krajnji redovi oko 2,5 m od kraja njive-to je to-430 stabala.Izvinjavam se zbog greske! >:({

dragorad
27-12-12, 19:42
Trebalo bih ovih dana da idem do jedne plantaze lesnika u okolini Pariza, pa ako bude gazda dozvolio slikacu i okaciti slike a utiske cu vam svakako preneti.

Orah&Lesnik
28-12-12, 11:26
Pozdrav svima. U novembru smo posadili 186 sadnica lešnika tonda gentile delle langhe (glavna sorta) ima i halsokog i rimskog. Materijal smo uzeli kod profesora Boškovića iz Mrđenovaca koji nam je poprilično pomogao savetima i na svom primeru pokazao zašto je bolje saditi 6mX2.5m nego 4mX3m. Videćemo kako će se sve odvijati jer nam je ova mala površina samo kao test (da preračunamo troškove) jer je u planu oko 5ha u narednih par godina da se zasadi. Koliko vidim leska postaje baš popularna kod nas.

mice
30-12-12, 13:50
imam jedno pitanje sale dali ne prskas zimsko bakrom ili uljem kad se muske rese otvore

Sale
10-01-13, 14:30
@mice

Kad se opuste muške rese i pojave crveni končici ne treba prskati bakrom . Uglavnom se cvetanje zimi dešava kada je par dana temperatura ista i oko +10 stepeni . Ti sačekaj da to prodje ili pre prskaj bakrom i uljima .

dragorad
10-01-13, 17:55
Cale je narucio novu turu Fungurana za prolece. Pa taman kad se vratim da oprskamo jer ce verovatno temperature biti niske.

sport
13-01-13, 23:06
Здраво свима, желим да мало попричамо око узгоја лешника попрецизно дали се лешник реже и како се то ради кад је лешник у жбунастом облику.Код мене је у четвртој години има пуно реса и облик је жбунасти.У средини жбуна има пуно младара кои су дугачки и по два метара шта са њим дали треба их оставити или не? Досад осим прскања на лешнике ништа друго није раџено, мислим на резидбу.

oktopod
14-01-13, 02:50
sve je već rečeno u temi.

Sale
15-01-13, 14:25
Cale je narucio novu turu Fungurana za prolece. Pa taman kad se vratim da oprskamo jer ce verovatno temperature biti niske.

Odličan je Funguran .Veoma se brzo rastapa . Ja ga neću menjati .

neba933
15-01-13, 17:23
Izgleda da sam neki čas preskočio, kad planirate da prskate lesku, tj jeste li o Furguranu uopšteno pričali ili bi sa njim sad trebalo prskati-naravno u zavisnosti od vremena?
sad videh za proleće, izvinte.....

Levač
15-01-13, 23:06
Posadio sam u jesen kalemljeni lešnik na mečjoj leski.
Zamolio bih za pomoć da mi neko od vas kaže kada da prskam sa fungoranom i dali da idem i sa galminom?
Dali je to pre kretanje vegetacije krajem februara ili početkom marta pre pucanja pupoljka.
Hvala na pomoći.

Bojan1983
16-01-13, 10:17
Kada smo vec kod prskanja, imam jedan program koji sam skinuo sa jednog drugog foruma koji je predlozio uzgajivac koji ima lesku u rodu

Posto smo u mesecu septembru , da krenem od njega.
Oni ciji zasadi nisu u rodu mogu ovih dana da istretiraju zasad sa bakarnim krecom.A oni koji su u berbi mogu posle nje.Naredno prskanje ponoviti sa bakrom kada opadne list ili najveci njegov deo.
Posle ovih prskanja ,jedno od jako vaznih prskanja ( a koje nije ^-^ ) je faza cvetanja leske(borba protiv monilije) a ono moze da bude vec i u samom novembru tako da pravog datuma nema vec treba pratiti situaciju i gledati pojavu zenskih cvetova i tada obaviti zastitu.Ako vreme dozvoli ponoviti posle 10-15 dana.Ove godine ,ja sam prskao cak tri puta protiv monilije-nema pravila.Bilo vise pokretanja cvetanja. Odlican preparat za to je SIGNUM a jeftinija varijanta ALERT S
Sledece prskanje je kada pocnu da se otvaraju pupoljci tacnije kako bi rekli vocari faza misijih usiju i tada idem sa nekim akaricidom (po mogucstvu insekto-akaricidom).
Petnaest dana od ovoga prskanja ,prskam sa nekim inskticidom i nastavljam jos 2 do 3 prskanja na 15 do 20 dana ,takodje sa insekticidom.
Takodje umem da jos jednom ponovim pred blizinu berbe jer kod leske nema ulaska sa traktorom kada pocne opadanje ploda.Zbog toga uzeti neki preparat sa duzom karencom.
Treba voditi racuna o eventualnom napadu grinja i vasiju preko leta jer im ove temperature prijaju.
U sva ova prskanja moze se dodati po potrebi i neki fungicid ali povesti racuna o kompatibilnosti medju samim preparatima.

oktopod
16-01-13, 13:57
Lele pa leska sve naopako kalendarski radi :D Čoveče, cvetanje na zimu, protiv monilije u novembru, kad već opadne i list, e svašta stvarno :)

Levač
24-01-13, 14:05
Lele pa leska sve naopako kalendarski radi :D Čoveče, cvetanje na zimu, protiv monilije u novembru, kad već opadne i list, e svašta stvarno :)

Malo si u pravu, malo nisi. Zaštita od monilije se radi od sredine aprila do početka maja.
Kako je kod tebe stanje sa kajsijama i trešnjama. Ja bih prskao krajem februara i kajsiju i trešnju sa fungoran-oh + galmin, šta ti misliš.
Pozdrav.

oktopod
24-01-13, 16:49
Dobro je valjda, klasično ću krajem februara plavo ulje, cvet chorusom, precvet mankogal i cipkord. Trešnje kad promene boju insekticid, posle trulež, a posle berbe i pre berbe moram i protiv kožičavosti lista.

Kajsije verovatno ni neću plavim uljem, mnogo košta a ne vrati mi se, a realno i nema potrebe, nikad na kajsiji nisam video insekte i te bolesti...na ponekom listu crne vaške krupne samo ali retko.

Bojan1983
25-01-13, 09:26
Malo si u pravu, malo nisi. Zaštita od monilije se radi od sredine aprila do početka maja.
Kako je kod tebe stanje sa kajsijama i trešnjama. Ja bih prskao krajem februara i kajsiju i trešnju sa fungoran-oh + galmin, šta ti misliš.
Pozdrav.

Kad monilija napada lesku, zar ne treba da se stiti kada se pojave zenski cvjetovi?

Sale
25-01-13, 22:39
Naravno da treba prskati.Ja sam zavrsio prskanje pre dva dana.Tri dana je temperatura bila preko 10 stepeni.Zenskih cvetova milion,a rese se opustile bas bas.Koristio sam Alert S .

dragorad
26-01-13, 13:21
U kojoj dozi si isao sa Alert-om?

Levač
27-01-13, 18:47
Kad monilija napada lesku, zar ne treba da se stiti kada se pojave zenski cvjetovi?

Da treba preventivno od monilije i botritisa sada i sredinom aprila kada se štiti od monilije, botritisa i od voćnih pipa, grinja i stenica. Pozdrav.

Sale
27-01-13, 23:27
U kojoj dozi si isao sa Alert-om?
0.5 lit. /ha

Bojan1983
28-01-13, 12:49
Da treba preventivno od monilije i botritisa sada i sredinom aprila kada se štiti od monilije, botritisa i od voćnih pipa, grinja i stenica. Pozdrav.

Zasto u aprilu stiti od monilije kad ona ulazi preko zenskih cvjetova koji se sada otvaraju a ne u aprilu?

Kod mene su prosle godine bile neke zelene gusjenice koje jedu list, a pored lista diraju i pupoljke koji su sad osteceni i iz kojih sada ne moze izaci cvijet, samim tim mogu bitno uticati na prinos, da li je jos neko imao problema sa njima i koje sredstvo je kod njih pokazalo najbolje rezultate, imao sam negdje i sliku pa ako nadjem okaci cu je

Levač
28-01-13, 14:10
Zasto u aprilu stiti od monilije kad ona ulazi preko zenskih cvjetova koji se sada otvaraju a ne u aprilu?

Kod mene su prosle godine bile neke zelene gusjenice koje jedu list, a pored lista diraju i pupoljke koji su sad osteceni i iz kojih sada ne moze izaci cvijet, samim tim mogu bitno uticati na prinos, da li je jos neko imao problema sa njima i koje sredstvo je kod njih pokazalo najbolje rezultate, imao sam negdje i sliku pa ako nadjem okaci cu je

http://www.scribd.com/doc/90385999/ZASTITA-LESKE-2

Bojan1983
29-01-13, 09:41
http://www.scribd.com/doc/90385999/ZASTITA-LESKE-2

Po preporuci zastitara sa skupa u Decu:

I faza: rano prolece (februar-kraj meseca)
Bakaroksihlorid 75g/10lit vode ili 7,5kg/ha + Abastate 7,5ml/10lit vode ili 750ml/ha
II faza: pred cvetanje zenskih cvetova
Bakaroksihlorid 75g/10lit vode ili 7,5kg/ha
III faza: Pocetak formiranja ploda
1. Kraj aprila pocetak maja- Nurell-D 10ml/10lit vode ili 1lit/ha + Signum 8g/10lit vode ili 800g/ha + Bakaroksihlorid 75gr/10lit vode ili 7,5kg/ha
2. Polovina maja-Perfektion 15ml/10lit vode ili 1,5l/ha
3. Kraj maja pocetak juna-Perfektion 15ml/10l vode ili 1,5l/ha
IV faza: Sredina leta (juli mesec)
Bakaroksihlorid 75gr/10l vode ili 7,5kg/ha
V faza: Po pojavi biljnih vasi (nije obavezno tretiranje ako je sve OK)
Tonus 3g/10l vode ili 300g/ha
VI faza: Kraj jula pocetak avgusta
Tilit ili Pressing 1,5ml/10l vode ili 15ml/100l vode ili Stroby 2g/10l vode ili 200g/ha
VII faza: Posle berbe -pre opadanja lisca (pocetak jeseni)
Bakaroksihlorid 75g/10l vode ili 7,5kg/ha

Ovo je preporuka sa skupa u Deču čini mi se prije dvije godine, i kod njih je signum u aprilu i maju, a opet ljudi koji imaju ljesnik 10 godina kazu da nije potrebno tada a sama leska im izgleda odlicno,

Sale
29-01-13, 16:34
Dani leske koji su se odrzavali u Decu su jedna dobra reklama za prodaju navodno sertifikovanih sadnica po extra visokim cenama i ništa više od toga . Zasad su vodili eminentni profesori poljo fakulteta , tako da su oni i vodili glavne govorancije na tim skupovima . Čista komercijala .
Šta je trenutno sa tim zasadom ? Toliko je propao da hoće da odustanu od njega , čak se i pominje cifra za prodaju . U veoma lošem stanju je . Loša zastita , loše održavanje . Zato i nema više te manifestacije .
Pa se onda postavlja logično pitanje koliko je verovati ovakvom programu zaštite .

sava skrbic
29-01-13, 23:21
Neznam sto toliko forsirate prskanje,mislim da je zimsko i u maju sasvim dovoljno.

dragorad
29-01-13, 23:32
Par prskanja u aprilu i maju moraju da se obave zbog insekata i monilije i preventivno fungicidom.

Levač
30-01-13, 12:06
Par prskanja u aprilu i maju moraju da se obave zbog insekata i monilije i preventivno fungicidom.

Koji je tvoj plan prskanje u ovoj godini? Dali možeš da napišeš vreme, protiv čega i kojim preparatima. Najviše bi me zanimalo za mlad zasad leske. Posadio sam ih sada u jesen. Sadnice su u trećoj godini kalemljene na mečjoj leski. Pozdrav.

Sale
30-01-13, 16:53
Ako si ih sad posadio , prskas zimsko( bakar ) - to možeš komotno da preskočiš ove godine , protiv stetočina , gusenica,skakavaca.......-april , maj.Videćeš kad krenu da brste lišće.
Isto i sledeće godine .
Prihranu naravno preko lista u toku godine .

dzoni1011
04-02-13, 02:03
Kao sto vidite cvetanje je u punom zamahu

Isnogood
04-02-13, 03:55
Dobar dan , ja sam Dusan<br>imam zamisao a vezano sa tim i pitanje:)<br>Naime nameravam da zasadim 5-6 lesnika stablasa(kalema) ispred kuce i planiram da ih pustim uvis jedno 2m i tek onda granam i pravim krosnju nebilih kroz nekih desetak godina napravio dobar hlad(za sedenje) a i imao ok prinos za torte i kolace:) pitanje za Vas je dal je to moguce odraditi? Ako jeste, koje sorte bi mi bile najbolje? koliko sorti(citao sam nesto ranije o oprasivacima i potrebama za njima,recimo jedan oprasivac medju njima).. <br>ako ovo hobi gajenje nije za ovu temu,izvinjavam se... odgovore\savete mi mozete poslati i u poruci... unapred hvala

dragorad
04-02-13, 08:19
http://thumbnails101.imagebam.com/23559/2c7a6f235582082.jpg (http://www.imagebam.com/image/2c7a6f235582082) http://thumbnails103.imagebam.com/23559/49984a235582168.jpg (http://www.imagebam.com/image/49984a235582168)

Stanic
13-02-13, 12:45
Lepo ovo izgleda dragorad.

damir021
18-02-13, 19:57
pozdrav ljudi zna li neko ista o podsticajima za ovu odnosno proslu godinu,kad ce se to isplacivati?

vlmr
03-03-13, 23:43
Pozdrav svima!

Ja se vec dve godine razmisljam o sadnji...i otac me je izminirao prosle godine zbog toga sto je bila prestupna...bilo kako bilo, zanima me isto odgovor na damirovo pitanje o podsticajima, kako to uopste funkcionise?!?

kao i neki savet gde kupiti kvalitetne sadnice zbunaste leske i uspud dobiti takodje kvalitetne i neophodne savete u vezi odrzavanja (prvenstveno sto se tice hemije), neki ozbiljniji razgovor...

Razmisljao sam (pa me zanima ako neko moze da mi odgovori) da kupim sadnice sa busenom (ako postoje) sada u toku proleca, da ih stavim u dvoriste pod zasenu, pa da ih u jesen sadim?!? Da li je to maltretiranje ili usteda jednog vegetacionog perioda?!?

Poceo bi na povrsini 50 - 80 ari

polke
04-03-13, 10:50
Mozes sad rezervisati sadnice kod rasadnicara, ne moras ih drzati kod sebe. I ne znam odakle ti ideja o busenju, lepo si me nasmejao :)

PS. velika povrsina za pocetak, ako nemas nikakvog iskustva.... najlakse je kupiti sadnice i posaditi. Treba da resis kvalitetno zalivanje,djubrenje, zastitu i odrzavanje, to su sve stavke koje ti dosta para izbijaju svake godine, mnogo vise nego sto je cena sadnica. Na subvencije nemoj da racunas ozbiljno.

micko021
08-03-13, 11:40
Ako neko ima dobrog/proverenog kalemara neka mi pusti poruku. Hteo bih da narucim za jesen (ako nije kasno) stablasice Enisa.

frkani
08-03-13, 18:32
Ako sadiš veću količinu nemoj zaboraviti oprašivače. Naruči i njih. Oprašivači za Enis su lambert crveni, Halski džin i možda još neki.
Ovo pišem jer imam dva stabla enisa, nešto rimskog, i još dvije sorte kojima neznam ime. Osim toga imam i nekoliko mečijih ljeski.
U literaturi piše da i ljeska treba oprašivače, a ja sam prvi put pratio i vidio da cvjetaju u različito vrijeme. Ovih dana je mečija u punom cvijetu ( ženski cvjetovi) dok rese već prolaze. Ove sorte koje imam, pa i Enis, su već sve precvjetale ali imam na jednoj još svježe muške cvjetove ( rese). Ženski su prošli.
Svakako da može i bez oprašivača ali primjeti se u prinosu.

micko021
09-03-13, 14:13
Za pocetak je manja povrsina u planu, nekih 15-tak ari.
Bice mi potrebno 90 kom. Enisa (glavna sorta) + 10 kom. oprasivaca (5kom halskog dzina i 5kom lamberta crvenog)

polke
09-03-13, 17:48
Bas me interesuje kako mislis da smestis 100 kalema na 15 ari.

neba933
09-03-13, 18:10
Samo polako, možda je greška u koracima, mada kakvu propagandu vode ovi rasadničari nebi me ništa čudilo da je došla i leska na red za gustu sadnju

micko021
09-03-13, 20:54

Njiva 11m x 150m=1650m2
tri reda sa razmakom od 4m i u redu 4.5m razmak izmednju sadnica i cik-cak sadnja. Mislim da je izvodljivo.
Kad je takvog oblika njiva, malo mi da stavim dva reda jer nije ogradjeno i imacu problema sa komsijama i odoravanjem.

frkani
12-03-13, 19:20
Koristiš komšijski zračni prostor. Lkl{{ Ma samo ti njih posadi a kad rode neko će imati koristi. Najviše ti. Možda i komšija koji ubere. Nešto za ptice, miševe... Najgore je kad nema šta da rodi. Tad nema niko.

jojban
13-03-13, 18:05
Pozdrav svima! Molim za pomoć.Imam lešnike koji su kupljeni u institutu iz Čačka,nemam pojma kako se zovu samo znam da ima duguljastih i okruglih i treća vrsta blago duguljasta ali se vidi plod u ljusci,malo je otvorena!? Moja molba se odnosi,pošto zaista vrlo malo znam o tome,sa čim,kao zaštitu,bi sada trebalo da oprskam? Neko kaže nešto na bazi bakra neko nešto sasvim drugo tako u stvari mi niko pouzdano nije rekao šta zaista trebam da upotrebim i na koji način.Čuo sam da,kao preve4ntiva,trebam da oprskam u proleće sa par različitih sredstava da kasnije nebih imao problema,zapravo prošle godine nisam prskao i imao sam neku buđ na listovima i sitne crve a plodovi,ljuske sa malim rupicama,a ploda nema,naravno slatko su se nahranili crvići.Imam veći deo leske,one su kao drvo,koje su stare oko 4god. i imam manji broj od prošle godine zasađene.Ove godine planiram još 10-ak sadnica,mladih,da doda,.To napominjem da bi ste mi pomogli oko prskanja.Nadam se da će mi neko,ko je praktično imao dodira sa ovim što meni treb,pomoći na čemu sam veoma zahvalan! Hvala...pozz

micko021
13-03-13, 18:40
Evo ti orijentacioni program zastite pa pogledaj:
http://mavmrasadnik.com/opz/ZASTITA%20LESKE.doc

jojban
13-03-13, 19:24
Vidim da ovde stoji samo jedno prskanje sada? Čuo sam da,preventivno,treba od više bolesti sada da se prska? U svakom slučaju hvala na pomoći. Pozz...

Levač
13-03-13, 23:51
jojban,

ako mogu ikako da ti pomognem ovo je moj program zaštite leske za ovu godinu. Pozdrav.

KAN
Sredina Marta

BAKARNI OKSIHLORID
Kraj Aprila

DELAN
Početak Maja

TIONEX 0,15%
Početak Maja

SYSTHANE 12 E
Sredina Maja

NURELLE D
Sredina Maja

KAN
Sredina Maja

TONUS
Sredina Juna

NURELLE D
Sredina Jula

JABUKAN 8:16:24
Jesenja prihrana

FUNGURAN OH
Preko 75% opalog lišća

OtoLeoBenHaker
15-03-13, 22:08
Poz svima... Listao sam ovu temo od 30 strane pa sve do kraja i mogu reci da ima bash puno korisnih stvari... Ali za navodnjavanje lesnika nisam nista procitao.. Pa bih vas zamolio da mi malo pomognete. Uskoro cu da zasadim lesnike na parceli od 14m x 400m. Planiram da bude tri reda sa razmakom od 5m i u svakom redu po 98 sadnica, stim sto cemo kupiti naravno 300 sadnica :) Uskoro cu i da ogradim parcelu..
Pa me konkretno interesuje taj sistem za navodnjavanje.. Koliko bi to kostalo? I kako to funkcionishe? Busi ce se i bunar, pa me interesuje da li je bolje da ga izbusim na pocetku njive ili na sredini? I interesuje me kako funkcionise taj sistem kap po kap?
Nesto sam malo mozgao pa sam zamislio da izbusim bunar na sredini njive, tu postavim neku plasticnu cisternu od 3-4 000 l. Njiva je skroz ravna. Pa bih tu cisternu odigao od zemlje. Sta mislite, jel bi mogla sama voda da se spusti iz te cisterne do lesnika, kroz te plasticne cevi koje idu pored lesnika?
Jes da sam ga malo izmutavio :) al nadam se da ste me razumeli ...

Poz svima

oktopod
15-03-13, 23:20
To već nema veze sa lešnicima, imaš teme o navodnjavanju, npr:

http://poljoinfo.com/showthread.php?372-Navodnjavanje-na-vo%C4%87njaku

http://poljoinfo.com/showthread.php?3370-BAZENI-rezervoari-za-navodnjavanje

OtoLeoBenHaker
16-03-13, 22:43
Ok, oktopode.. Hvla.

Interesuje me kako odrzavate zemlju izmedju vocki? Da li ste je posle sadnje vocki mozda nekada frezirali? Ili samo kosite travu?
Video sam vocnjake lesnika na ovom forumu koji nemaju ni jednu travcicu izmedju biljaka.. Pa me interesuje kako to odrzavaju?

bojan bor
17-03-13, 22:47
Evo ti orijentacioni program zastite pa pogledaj:
http://mavmrasadnik.com/opz/ZASTITA%20LESKE.doc
tartuf na leski. kakva su saznjanja o tome ? pozzz

polke
18-03-13, 17:27
Saznanja su ista kao i o puzevima, nojevima, aroniji i ostaloj ekskluzivi koja samo ceka srpskog biznismena da zaradi 100(0000, dodati nule u skladu sa apetitima) hiljada evra. S tim sto za tartufe stvarno treba biti jos veca neznalica nego za prethodno navedeno. Veca je verovatnoca dobiti na lotou.

OtoLeoBenHaker
19-03-13, 21:02
jel hoce neko da mi odgovori na prethodnu poruku..........

Sava28
19-03-13, 23:09
Total- tanjiranje ako nemas frezu!

Outshined
20-03-13, 12:04
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=03&dd=19&nav_id=696562
sta mislite o ovome?

OtoLeoBenHaker
20-03-13, 21:40
Po meni je to ok. Ipak, mora sve da se proba. A ovde ne gubis mnogo. Bitno je da pronadjesh ljude koji su ih vec zasadili sad jesenas i vidis sa njima kakva su njihova prva iskustva i kakve su im sadnice... Pa posle toga razmisljaj o ovome :)...

frkani
21-03-13, 14:11
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=03&dd=19&nav_id=696562
sta mislite o ovome?

Objašnjeno je koliko je skupa, kad i koliko rađa, kako dijele dobit i sl. ali niko ne reče ko ulaže sredstva a to je najbitnije. Netvrdim da se ovde radi o prevari jer nemam dovoljno pouzdanih podataka, ali znam da u svim pričama u kojima je izostavljen podatak vezan za financiranje nešto je sumnjivo.
Zato bi rekao sledeće:
Sadim ako:
1. Ja ulažem zemlju i rad a druga strana sadnice, sredstva zaštite i stručnu pomoć.
Ili
2. Imam para koje nisu iskorištene pa da probam.
U svim ostalim varijantama sadnja nedolazi u obzir.
Razlog:
Kad isporuče kupcu traženi materijal (sadnice su samo dio koji se podrazumjeva za sadnju. Ostalo je prećutano.) Obično se ti koji vode čitav projekat izgube. Nama se čini da se izgube a ustvari oni su obavili sav posao napočetku priče.

pop
21-03-13, 16:52
sve ovo zvoni na ozbiljnu uzbunu i na to da neko uvaljuje siromasnim ljudima jedno veliko NISTA za 300e.

polke
21-03-13, 17:50
Evo jedan koristan komentar o toj firmi:

"cela firma je napravljena na netu pre 9 meseci. srpski sajt je star 3 meseca. skoro sve pretrage za [link] (http://www.greenlaboratories.net) dolaze iz srbije. navodni sajt maticne kompanije ima 0 back-linkova (sto ce reci sa njima niko nista ne saradjuje, sto je cudno za firmu koja postoji od 2007me). oba sajta su sklepana u joomli. glavni mejl "kompanije" je na aol.u

sve ovo zvoni na ozbiljnu uzbunu i na to da neko uvaljuje siromasnim ljudima jedno veliko NISTA za 300e."

Pre 2 godine sam bio na Istri, tamo tartufi toliko uspevaju da su ljudi morali da naprave turisticku atrakciju od toga da bi mogli da prezive od ugostiteljstva... A Istra vazi za najbolje podneblje za tartufe. Ako vec hocete da gajite lesnike, gajite ih ozbiljno i manite se bajke o tartufima. Zamislite samo kako bi to bilo lepo da prskate lesnih fungicidima, a ispod raste veeeliki tartuf.... gluposti...

pop
25-03-13, 11:32
Kako će ovi mrazevi delovati na cevt ? Još pocetkom februara je lepo cvetao lešnik i ostalo je dosta crvenih dlačica na pupljcima. Koja su predviđanja ?

frkani
25-03-13, 15:53
Ove niske temperature neće nanijeti štetu ni cvijetu ni plodu. Ljeska je specifična voćna vrsta. Polen kad padne na tučak ne počinje odmah formiranje plodnika tako da nema šta izmrznuti. Oni su zajedno ali u relativnom stanju mirovanja. U našim uslovima oplodnja jajne ćelije se događa krajem maja ili početkom juna i tad je plod veličine 8-10 mm. Sve dotle, iako su i polen i tučak zajedno, mogu se posmatrati odvojeno a svako od njih ima veliku otpornost na niske temperature. Neki istraživači navode da niske temperature između -2 i -5 ako se jave u vrijeme cvjetanja mogu izazvati degeneraciju muških polnih ćelija i smanjiti klijavost ali cvjetanje je prošlo.

ПАСТИР
03-04-13, 09:10
Размишљам да на јесен посадим леску (мини плантжу), па ме занима на шта би требао да обратим пажњу?

oktopod
04-04-13, 00:08
Na čitanje ove teme od početka :D ima dosta toga napisano, dobronamerno ti kažem...

neba933
10-04-13, 12:21
Drugari, jel ste prskali u leskarima? Kako vam se čini u odnosu na prošlu godinu, jeste li stigli sve da orežete, ima li neka slikica?

west serbia
01-05-13, 17:15
Pozdrav svima,
Imam zasad lesnika koji sam prilicno zapustio,a i nisam neki strucnjak za lesnik.Prosle godine je odlicno rodilo,ali je 90% plodova bilo suplje bez jezgre.Zanima me da li je u pitanju oplodnja,susa ili neki insekt i sta treba da se uradi tj cime da se prska da bi se to izbeglo

oktopod
02-05-13, 01:08
Da li su plodovi imali crnu rupicu kroz koju je izašao insekt?

west serbia
02-05-13, 02:10
Da li su plodovi imali crnu rupicu kroz koju je izašao insekt?
Vecina jeste,ali ih je bilo i bez rupice

oktopod
02-05-13, 14:54
Ti sa rupicom su bili ubušeni u fazi malih plodova, tad si trebao da prskaš insekticidom, insekt je ubušio i ostavio jaje koje je postalo crv koji je jeo plod i posle izašao, a ovi drugi su možda takođe imali insekta ali je uginuo ili izašao ranije pa je rana zarasla, ili si ti obrao pre nego je izašao, a možda malo i lupam gluposti, ali za prvo sam siguran.

polke
02-05-13, 21:30
Moze biti i monilia, ako nisi radio nikakvu zastitu.

west serbia
03-05-13, 14:19
Zahvaljujem se na pomoci.Mogu li koristiti perfektion kao insekticid?

oktopod
03-05-13, 14:36
Naravno, on je na bazi dimetoata, ti su najbolji, imaš i dimetogal, isti đavo...samo nemoj da mešaš ni sa čim tipa fungicidi i to, prskaj samo sa njim pa za dva dana fungicid ako treba...

frkani
03-05-13, 16:08
Te rupice na plodu su siguran znak da je u pitanju lješnikov žižak. Osim prskanja koje je oktopod naveo dobro je u zimskim mjesecima izvršiti obradu (kultiviranje) zemljišta jer žižak prezimljava u stadijumu larve na dubini od 10 do 20 cm. Tako se može uništiti dosta larvi.
@ west serbia
Ako je 90% šupljih onda je riječ o ozbiljnoj najezdi i trebalo bi izvršiti i obradu zemljišta i prskanje. Odrasli insekti nalaze se na ljesci 5 do 6 sedmica. Nalazimo ih u maju i junu a posebno su aktivni kad je sunčano vrijeme. Čine štetu na cvijetu, listu, plodu. Literatura kaže da ga ima svuda gdje i ljeske a u evropi čini štetu od 25 do 70% cjelokupnje proizvodnje lješnika.

neba933
03-05-13, 17:01
ja sam koristio Nurel D protiv surlaša i baš sam zadovoljan

pop
08-05-13, 09:38
http://www.dodaj.rs/t/2j/yZ/14DvyHuF/dscn4925.jpg (http://www.dodaj.rs/?2j/yZ/14DvyHuF/dscn4925.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/3s/em/3U4rcoUL/dscn4921.jpg (http://www.dodaj.rs/?3s/em/3U4rcoUL/dscn4921.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/1x/PT/oV9Mpjh/dscn4927.jpg (http://www.dodaj.rs/?1x/PT/oV9Mpjh/dscn4927.jpg)

Evo koja sličica zasad u 4. godini

oktopod
08-05-13, 11:38
Pope jel ih zalivaš, ja imam samo 3 žbuna kod kuće i nisu ni pola ove visine a sad ulaze u 5. godinu? Ili su ovo stablaši učini mi se po drugoj slici a nisko prekraćeni, ne razumem se?

Bojan1983
10-05-13, 10:55
http://www.dodaj.rs/t/3e/S3/4YTZhjWk/p05-03-131743.jpg (http://www.dodaj.rs/?3e/S3/4YTZhjWk/p05-03-131743.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/s/eF/3b0tEYtO/dsc0009.jpg (http://www.dodaj.rs/?s/eF/3b0tEYtO/dsc0009.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1q/AS/4encO624/dsc0004.jpg (http://www.dodaj.rs/?1q/AS/4encO624/dsc0004.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1Q/ri/4N7gHCkg/dsc0005.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Q/ri/4N7gHCkg/dsc0005.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1W/wo/BmwU7sy/dsc0003.jpg (http://www.dodaj.rs/?1W/wo/BmwU7sy/dsc0003.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2J/pS/1oz9Bn6W/dsc0002.jpg (http://www.dodaj.rs/?2J/pS/1oz9Bn6W/dsc0002.jpg)
Evo malo slika i od mene, trava je pokošena, postavljeno navodnjavanje. Na nekima sam pronasao i male ljesnike Lkl{{. Slike su tamnije jer je slikano telefonom i vec je padao mrak.
Leska će na jesen biti 4 godine

pop
10-05-13, 11:39
Ne nemam sistem za zalivanje (još)........ prve dve godine sam ih skraćivao na 30 cm od zemlje, koren je ojačao i nisam ih posle zalivao što ne znači da neću.

DEEKSSA
27-05-13, 22:30
Pozdrav svim uzgajivacima leske,ja sam Dejan. Hocu na jesen da zasadim lesku na njivi 16 m sirina,175 m duzina.Razmak izmedju redova bio bi 5 m, izmedju sadnica 4 m,a sa sve 4 strane susednih njiva 3 m,kanal sa kojeg planiram navodnjavanje je 2 m od njive.Na njivi je zito zasadjeno jel to nije problem posto bi sadio na jesen.Ako neko ima vremena moze da mi pise ovde ili u pp ili da mi ostavi mob da ga pozovem da mi pomogne oko odabira sorti i gde da kupim kvalitetne sadnice lesnika za njivu velicine koju sam naveo,inace bi sadio zbunaste lesnike,posto su oni dosta jeftiniji.Ako neko ima zasad leske u Sapcu i okolini voleo bi da vidim odprilike kako bi to izgledalo.pozdrav

bogi023
31-05-13, 20:39
U Sapcu sam bio pre 2 god msm,kod Milete Kuzmanovica koji ima 2ha zbunastih koji su sad msm u 11-12 godini,a na izlazu iz Sapca imas kalemljene iste godine sadjeni kao i kod njega,a kod njega imas i masinu za skupljanje

Evo koja sveza slika

http://s15.postimg.org/btxqqsyyf/IMAG0336.jpg (http://postimg.org/image/btxqqsyyf/) http://s8.postimg.org/92ghrt7j5/IMAG0332.jpg (http://postimg.org/image/92ghrt7j5/) http://s23.postimg.org/ac9aljr9j/IMAG0329.jpg (http://postimg.org/image/ac9aljr9j/)

Fragumman
01-06-13, 02:01
Upravo tako POLKE, nesto opasno ovde smrdi. Ja sam pitao druga iz Engleske da mi proveri finansijsko stanje te kompanije koja je registrovana u Engleskoj i dobio sam vrlo zanimljive rezultate. Adresa firme na nekoj levoj adresi, nesto bezveze, na racunu firme samo 900 funti. Bezite od toga.

Evo jedan koristan komentar o toj firmi:

"cela firma je napravljena na netu pre 9 meseci. srpski sajt je star 3 meseca. skoro sve pretrage za [link] (http://www.greenlaboratories.net) dolaze iz srbije. navodni sajt maticne kompanije ima 0 back-linkova (sto ce reci sa njima niko nista ne saradjuje, sto je cudno za firmu koja postoji od 2007me). oba sajta su sklepana u joomli. glavni mejl "kompanije" je na aol.u

sve ovo zvoni na ozbiljnu uzbunu i na to da neko uvaljuje siromasnim ljudima jedno veliko NISTA za 300e."

Pre 2 godine sam bio na Istri, tamo tartufi toliko uspevaju da su ljudi morali da naprave turisticku atrakciju od toga da bi mogli da prezive od ugostiteljstva... A Istra vazi za najbolje podneblje za tartufe. Ako vec hocete da gajite lesnike, gajite ih ozbiljno i manite se bajke o tartufima. Zamislite samo kako bi to bilo lepo da prskate lesnih fungicidima, a ispod raste veeeliki tartuf.... gluposti...

Orah&Lesnik
02-06-13, 11:23
Juče sam pregledala moje lešnike. Na nekim biljkama se pojavilo par crnih jajašaca (na listovima) veličine kao jaja krompirove zlatice samo su druge boje. To me poprilično uplašilo jer ne mogu da nađem koji insekt ih polaže. Skoro su prskani protiv biljnih vaši ali ovo je nešto drugo. Ako neko ima iskustva bila bih mu zahvalna na informaciji o ovom insektu.

neba933
02-06-13, 15:56
Svakako nećeš pogrešiti ako ponoviš prskanje sad kada je leska osetljiva, mirnije ćeš spavati to je sigurno.
NurelD+Mankogal i bez brige, al svakako nastavi da pratiš.

oktopod
02-06-13, 18:58
Jajašca možeš da ubiješ jedino mineralnim uljima, sada bi morala duplo manja doza od one na proleće, tj 1 dl na 10 l vode. Ali ne brini, nek se to izlegne pa onda insekticid, ne znam ako sada oprskaš da li će insekticid da ima dejstvo do dana kada se izlegu...ali će pobiti ove sada aktivne i sprečiti polaganje novih...drugim rečima imaćeš barem dva prskanja u razmaku 5 do 7 dana.

Orah&Lesnik
03-06-13, 10:51
Sad će u subotu ponovo prskanje, nema drugog izbora. Takođe me otac uplašio, jer su neki listovi svetlo zeleni (to je samo par komada), ostali su tamno zeleni. Ja tvrdim da su to mladi listovi, onda da biljci fali gvožđa... Problem je što mi je i profesor koga konsultujem oko svega trenutno van zemlje pa nemam koga ni da pitam... Hvala Vam na svemu!

ozega
08-06-13, 12:09
pozdrav. na jesen planiram jedan mali plac da posadim lesnik. plac je 15x37. to bi za licnu upotrebu i ako se uspe sta na pijaci prodati. interesuje me kad stupa u neki lep rod i koliko je to otprilike kilograma ociscenog a koliko u ljusci. koji bi najbolji zgojni oblik bio i koje sorte kako ga saditi. hvala u napred

oktopod
08-06-13, 13:38
Imaš sve to detaljno već pisano u temi.

ozega
08-06-13, 14:01
procitao sam celu temu ali svako ima svije mosljenje pa ne interesuje neko opste misljenje

DEEKSSA
08-06-13, 18:25
U Sapcu sam bio pre 2 god msm,kod Milete Kuzmanovica koji ima 2ha zbunastih koji su sad msm u 11-12 godini,a na izlazu iz Sapca imas kalemljene iste godine sadjeni kao i kod njega,a kod njega imas i masinu za skupljanje

Evo koja sveza slika

http://s15.postimg.org/btxqqsyyf/IMAG0336.jpg (http://postimg.org/image/btxqqsyyf/) http://s8.postimg.org/92ghrt7j5/IMAG0332.jpg (http://postimg.org/image/92ghrt7j5/) http://s23.postimg.org/ac9aljr9j/IMAG0329.jpg (http://postimg.org/image/ac9aljr9j/)
Pozdrav bogi,hvala na odgovoru,video sam taj zasad lesnika na izlasku iz Sapca,al ja bi sadio zbunaste,jel imas neki broj,ako imas mozes mi poslati na pp,da stupim u kontakt sa tim covekom sto si mi rekao,ako ne odnda da se raspitujem po Sapcu za njega...

Bojan1983
17-06-13, 11:54
Veliki pozdrav iz Bijeljine,
Treba mi pomoć, pa evo ako neko nešto zna neka piše, svaki savjet je dobrodošao.
U leskaru na nekim zbunovima pocele su da mi se suše grane, znači od 5-6 grana jedna počinje da vene i polako se osuši, kao i da jednoj grani dio raste normalno a dio se suši. To je počelo da se dešava u zadnjih 5-7 dana, kada su prestale ove kiše, tako nekako.
Juče sam saznao da blizu mene zivi covjek koji je radio u Orahovici pa sam i njega doveo da pogleda, kaže mi da nije neka od klasičnih bolesti koje napadaju lesku i da on sumnja da moze da bude bakterijska plamenjača - ervinija amilovora. Kaze da samo odstranjujem grane kojima se to desava i da sad neko prskanje teško može da im pomogne ali opet nije ni on najsigurniji, to do sada nije vidio u ljesniku. prsako sam bakron u jesen dva puta, zaštitu od monilije sam preskočio jer nema roda ove godine, leskama će na jesen biti 3 godine i prskao sam još sa insekticidom sa akaricidom.
Postaviću i slike da vidite kako izgleda,
Još nešto, dio njive je za vrijeme ovih kiša bio više vlažan, znači voda se nije zadržavala na tlu ali je uvjek trebalo dan-dva duže da se taj dio osuši. Ove suve grane se pojavlju i po dijelu njive koja nije imala tih problema i koje za svoj ''uzrast'' odlično napreduju.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/2O/Yj/1u5NnF0i/1/8.jpg (http://www.dodaj.rs/?2O/Yj/1u5NnF0i/1/8.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2C/mD/2m3EbSUM/1/4.jpg (http://www.dodaj.rs/?2C/mD/2m3EbSUM/1/4.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2c/LD/2l9w7A3k/1/3.jpg (http://www.dodaj.rs/?2c/LD/2l9w7A3k/1/3.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2m/EA/4dgqMWg8/1/2.jpg (http://www.dodaj.rs/?2m/EA/4dgqMWg8/1/2.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1c/Dv/3XKdQDLY/1/1.jpg (http://www.dodaj.rs/?1c/Dv/3XKdQDLY/1/1.jpg)http://www.dodaj.rs/t/3E/8/2LxC3vP/2/6.jpg (http://www.dodaj.rs/?3E/8/2LxC3vP/2/6.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2O/Yj/1u5NnF0i/2/8.jpg (http://www.dodaj.rs/?2O/Yj/1u5NnF0i/2/8.jpg)http://www.dodaj.rs/t/25/xj/9xKLwZy/2/7.jpg (http://www.dodaj.rs/?25/xj/9xKLwZy/2/7.jpg)

jojban
21-06-13, 12:22
Kako se ovde postavljaju slike????

oktopod
21-06-13, 15:27
Ovako: http://www.youtube.com/watch?v=PMOH1ePSMqk

jojban
21-06-13, 18:36
Hitno!!!Već druga godina za redom kako imam isti problem i nikako da ga rešim.I ako sam prskao,po preporuci nekih ljudi,nisam uspeo da problem rešim.Po ovim slikama može da se vidi šta je problem i zato molim sve ono koji su imali isti a rešili ga da mi kažu kako da se spasim i zaštitim rod...HITNO...Hvala...
http://www.dodaj.rs/f/e/RU/2InxTAr7/dscf7325-copy.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2x/i5/EHVIoLl/dscf7326-copy.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2p/l8/2jD9tagS/dscf7327-copy.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2V/11Y/2DUpvw4G/dscf7330-copy.jpg
http://www.dodaj.rs/f/z/13k/1m51Dagi/dscf7329-copy.jpg

centor
22-06-13, 01:49

Moze, ja imam oko 2000 na 2ha - 12ta godina, zadovoljan, opet bih tako sadio. redovi sirine 6m, u redu: Sadnica, 4m, S, 1m, S, 4m, S, 1m, S .... Tako dobijes grupe od po dva zbuna koji se spoje u jedan ovalni, ali sa dva korena, mnogo jaci nego jedan sam. Imas problem jer dave jedan drugog, ali malo rezanja, i rezultati (ukupan rod po ha) su bolji nego preporucenih 500 kom po ha, a i medjuredna obrada laksa jer imas spalire sa razmakom kroz koji ide traktor. Inace od obrade uglavnom mehanicka - freza, prskano za ovih 12 god samo tri puta. sad imam malo balaninusa pa ce izgleda morati opet. Pozdrav iz Panceva.

- - - - - - - - - -
za Bojan 1983:
Da li je suplja grana negde - ima insekt kao strizibuba. Potrazi po sajtovima, opisano je, desavalo se. Ja sam imao par grancisca sa slicnim simptomima (na 2000 stabala), odsekli, spalili, nisam vidjao vise zadnje tri cetiri godine. Ovo deluje ozbiljno.

- - - - - - - - - -

Priča o puževima je za ovu što bi se reklo Mala Maca .
Ko ima lešnik i pročita kalkulaciju O dobiti sve je jasno . Od treće godine 3 kg( lešnika ) po stablu .Pošto je računica od 5 eur( kg) pretpostavljamo da se radi o očišćenom ( 3 kg ) .
Pa ja u 4 godini nemam 100 GRAMA po stablu OČIŠĆENOG .
Avioni ,kamioni tartufi .Tonaže .
Veoma me interesuje cena jednog stabla ( žbuna ) sa micelijumom tartufa ,zajedno sa dokumentacijom .Rekao bih da je igra u tome .
Voleo bih da me neko razuveri .

Kaze moj deda za takve bizmise: Sto ovnova, dvesta muda, cetristo jaja, osamsto paprikasa, po dva dinara pa ti vidi kolka para.

- - - - - - - - - -

@talianu

Ubacis negro bombonu ( probao sam i vocne i cokoladne i secer , al zanimljivo vole negro najvise ) u plavu ( opet po sada dokazanoj prici clana Nebojse ) plastiku . Kada se rastopi miris je mami a u vodi se davi . Zanimljivo je da je samo ona upadala u vodu sto se vidi na prethodnoj slici . Rasporedio sam ih na oko 20 - tak metara u krajnjim redovima i u srednjem redu .
e svaka cast za ideju. kolko im je trebalo da se podave?

jojban
22-06-13, 10:27
Ljudi jel zna neko rešenje za ovu bolest..??? Hitno jer ću ostati opet bez roda...!!!Iz gore postavljenih slika se vidi o čemu se radi...

zokidrum
22-06-13, 15:10
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?

Bojan1983
24-06-13, 08:25
Za Centor

Nema rupe u grancici, lakse bi mi bilo da ima, nekad ranije u proljece je bilo toga na svega desetak grancica i to sam odstranio, ovo sada je samo neka bolest, isjekao sam te grane, praticu sta se desava.

Za jojban

Mislim da je to kod tebe monilija i to se moze rjesiti prskanjem ali u fazi oprasivanja, odnosno kada se otvaraju zenski cvjetovi, sledece godine moras odraditi kvalitetnu zastitu i to se onda svede na minimum. Javice se i neko iskusniji, to je moje misljenje

jojban
24-06-13, 21:05
Hvala na pomoći...!!!Koliko vidim da sam zakasnio i ako sam prskao više puta ovog proleća,a sve to na preporuku nekih ljudi koji drže prodavnice za poljoprivredu.Da sad ne nabrajam sa čim sam sve prskao,molio bih te,a i sve druge koji znaju,sa čim ili ti sa kojim preparatima i kada treba prskati? Da li postoji neka lista sa upustvom ali da ti preparati postoje da se kupe a ne kao što mi se već desilo da sam par preparata trašio i svi su mi rekli da to više ne postoji a te preparate sam video na jednom od sajtova na netu?!?Interesujeme kompletno uputstvo kad,sa čim,koliko....i to za celu godinu jer,kažu,da ima i zimsko prskanje...Početnik sam u ovome te vas sve MOLIM da mi pomognete...HVALA....

oktopod
24-06-13, 22:09
Polako pročitaj temu od početka :)

jojban
25-06-13, 19:02
Još kada bih imao puno vremena da sedim za kompjuterom bilo bi super.Koliko vidim ovde ima 50-ak stranica koje bi trebao da pročitam.Da li mogao da dobijem uputsvo na kojoj stranici ima to što mene interesuje,jer tako bih skrati vreme.Hvala...

oktopod
25-06-13, 19:06
Na žalost tako funkcionišu forumi. Kad bi svako nov došao i pitao šta njemu treba a o tome je već pisano, pogotovo ovako opširna pitanja koja rađaju dalja podpitanja o kojima se već pisalo, svaka tema bi postala kupusište...ništa lično, samo ti kažem. Ne može se banuti na forum i reći "aj mi napišite sve o lešnicima što bih trebao da znam" i očekivati odgovor.

Eto dobio si odgovor na prethodno pitanje, sad će te dalje zanimati šta je to monilija, a o tome ima posebna tema i tako dalje..

DEEKSSA
25-06-13, 19:27
Mozeli mo neko reci,posto planiram sadnju lesnika na jesen koje je sadnice najbolje zasaditi,jednogodisnje,dvogodisnje ili trogodisnje...da li je bolje sto je starije sadnica ili mozda nije... nije zbog korena...

oktopod
25-06-13, 19:40
Što se tiče procenta prijema i napretka, svako voće je najbolje saditi jednogodišnje, čuvene štapiće...tako nemaš ni početak formiranja krošnje u oblik koji možda ne želiš. Ali se godinu ili dve duže čeka na rod...

Najbolje je kalemljen na dvogodišnju podlogu, grančicom odnosno pupoljkom skinutim sa stabla koje već uveliko daje plod (desetogodišnje npr), tako je koren već dobro razvijen i ranije će ući u fazu plodonošenja.

DEEKSSA
25-06-13, 19:43
Covek ima na prodaju trogodisnje zbunaste sadnice izdanci,to mi je ponudi,pa sad dal bi valjalo to uzeti...

oktopod
25-06-13, 21:06
Izdanci od trogodišnjeg žbuna ili trogodišnji izdanak? :) Ako je dobar koren, zašto da ne...

jojban
25-06-13, 21:37
"oktopod" svakako da se slažem sa tobom i podržavam "zakon" sajta samo sam zamolio,da bi skratio vreme traženja,putanju gde se to nalazi i ja ću to pročitati.Ali ako je to ne moguće i to je OK....Ako je ovo na mojim leskama bolest MONILIJA onda ću o njoj sve da pronađem i uputim kako se odbraniti ili šta već...U startu se moje pitanje baš na to i odnosilo "koja je ovo bolest" jer to nisam znao,sad,ako je to ta bolest,krećem da tražim rešenje...u svakom slučaju hvala na pomoći...pozz

oktopod
25-06-13, 21:55
Evo preleteo sam časkom i da stvar bude još crnja, tebi lično je samo dve strane unazad već odgovoreno na isto pitanje i to detaljno...da li me sada razumeš?

Evo ovde si postavio pitanje i sledeći post ti je već odgovoreno, a post pre tvog pitanja, na kojem si se zahvalio je takođe bilo o programu zaštite:

http://poljoinfo.com/showthread.php?173-Leska-op%C5%A1ta-tema&p=662765&viewfull=1#post662765

Dalje, par postova pre toga je takođe iznet program zaštite, ovaj i sledeći post:

http://poljoinfo.com/showthread.php?173-Leska-op%C5%A1ta-tema&p=631408&viewfull=1#post631408

Znači o programu zaštite je bilo reči, par postova posle ti opet pitaš o programu, ljudi ti odgovore, a onda desetinu postova kasnije ti opet pitaš isto pitanje i pravdaš se da nemaš vremena da čitaš celu temu????

DEEKSSA
26-06-13, 17:24
Izdanci od trogodišnjeg žbuna ili trogodišnji izdanak? :) Ako je dobar koren, zašto da ne...
trogodisnji izdanak je u pitanju...ok,hvala...

Stanic
18-07-13, 16:45
Posle duze pauze u ovoj temi,evo da napisem koju recenicu i postavim nekoliko slika.
Ovo su lesnici koji su se donekle izborili sa proslogodisnjim mrazom,koji ih je dosta usporio.
Posadjeni su u jesen 2011 kao dvogodisnje sadnice i odmah u prolece sledece godine ih je uhvatio mraz,pa je dosta sadnica izrzlo.
Na jednoj parceli sam se pored mraza borio i sa posetiocima (lopovi,srne,zecevi,jazavci) i na kraju sam morao da ih izvadim/zaorem...oko 200 sadnica,tu je sad posejan kukuruz.
Kako koja sadnica i krene,tu su navedeni posetioci da ih skrate,gricnu ili trajno uklone. Lkl{{
Ovo mi je drugi lesnikarnik,gde imam do 100 sadnica.
Fotografisao sam posle setvospremiranja i prirodnim uklanjanjem (kopanjem) trave Lkl{{ posto je bio zapusten,jer sam se razocarao prosle godine i hteo sam i njega da izvadim.
Kada sam video da na nekim drvima ima ploda i kada sm video da su drva nekako pocela da rastu i ravijaju se,resio sam da ipak ostavim da vidim kako ce se dalje situacija odvijati.
Uglavnom,na ovoj parceli se nikada nista nije prskalo,nije se koristila hemija,pa bi se moglo reci da je proizvodnja organska.
Nisam upoznat kome treba da se obratim kako bih dobio sertifikat da je sve prirodno/organski,ali jos uvek je rano za to,posto na tek po koje drvo ima plod.
http://thumbnails103.imagebam.com/26606/ba1e72266050807.jpg (http://www.imagebam.com/image/ba1e72266050807)

http://thumbnails106.imagebam.com/26606/20c696266050829.jpg (http://www.imagebam.com/image/20c696266050829)

http://thumbnails107.imagebam.com/26606/24f263266050862.jpg (http://www.imagebam.com/image/24f263266050862)

http://thumbnails108.imagebam.com/26606/18aa3d266050889.jpg (http://www.imagebam.com/image/18aa3d266050889)

http://thumbnails104.imagebam.com/26606/6ceef4266050937.jpg (http://www.imagebam.com/image/6ceef4266050937)

http://thumbnails101.imagebam.com/26606/01c32a266051026.jpg (http://www.imagebam.com/image/01c32a266051026)

http://thumbnails103.imagebam.com/26606/114b8e266051762.jpg (http://www.imagebam.com/image/114b8e266051762)

Sale
19-07-13, 23:51
Lepo izgledaju .Samo im moras dati dosta vode da bi preziveleove katastrofa vrucine.Video sam na nekim listovima da imas braon pege da li si prskao protiv toga,bar da se ne prosiri ?

Stanic
20-07-13, 02:08
Nisam prskao ni sa cim.
Sto se tice vode,od ove nedelje sam poceo da ih zalivam,jer je do sada bilo dosta padavina,pa za zalivanjem nije bilo potrebe.

Sale
23-07-13, 00:23
Evo slike danasnjeg rada . Zavrseno tarupiranje pred opadanje plodova radi lakseg skupljanja .

http://img812.imageshack.us/img812/3125/ngow.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/ngow.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Sava28
23-07-13, 11:31
sale u kojoj ti je godini lesnik,koliki ti je razmak u redu i cime si prskao lastar?

Sale
25-07-13, 00:17
Savo ,u petoj godini je zasad.Inace lastare prskam Galopom.

Orah&Lesnik
26-07-13, 14:03
Molim iskusnije voćare za pomoć... Treba da postavimo sistem zalivanja kap po kap. Da li creva koja idi između biljaka moraju da se dižu na neku visinu, ili mogu da ih pustim po zemlji?

krunoslav
29-07-13, 02:08
možeš da ih pustiš na zemlju ali tada postoji opasnost da se kapaljke zapuše od zemlje ili bubica koje bi ušle unutra a nećeš znati koja ne kapa jer su na zemlji, ali za prvu ruku postavi ih tako, meni su prve godine bila creva na zemlji a ove godine sam zategao žicu na visinu od nekih 30-40 cm i povezao creva na žicu. preglednije je i lakše je obrađivati oko voćki, kositi, okopavati, šta god da radiš, creva ti ne smetaju

Bojan1983
29-07-13, 12:14
Molim iskusnije voćare za pomoć... Treba da postavimo sistem zalivanja kap po kap. Da li creva koja idi između biljaka moraju da se dižu na neku visinu, ili mogu da ih pustim po zemlji?

Ja sam crijeva za navodnjavanje postavio na visinu od 40 cm, tako mi je jednostavnije zbog obrade zemljišta oko sadnice a i zbog košenja trave između njih.

toni soprano
08-08-13, 13:18
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?
I mene zanima isto sto je pitao i kolega Zokidrum ima li otkupa na vece tj da neko otkupljuje svu kolicinu bez cimanja po pijacama? I jos bitnije pitanje,cime i kolioko duboko se ore pre sadnje ono dubinsko? cuo od ljudi i od savetodavca iz poljoinstituta trazio i na jutjubuda vidim ali nisam nasao... hvala unapred!

Sale
11-08-13, 23:32
@toni (T@toni) soprano

Duboko oranje odradi koliko mozes u zavisnosti kakva ti je zemlja . 40cm,50cm,60cm . Koren leske je plitak tako da se nemoj previse opterecivati oko dubine .
Sto se tice plasmana ja još nisam došao u tu fazu prodaje ali od prijatelja i poznanika cujem price da svako od njih ima privatne kontakte sa nekim prodavcima,pijace ,kvantaš,... na veliko . Ali uglavnom se takve info. tesko dobijaju .
KOd mene su creva na zemlji i tacno je da se neka znaju začepiti od zemlje ali se od trave ne zapusavaju kao ni od bubica . (bar kod mene 5-ta godina )
Najviše se kapljači zapušavaju od kvaliteta same vode . KOd mene ima dosta gvoždja u vodi , napravi se crvenkasti talog unutar kapljaca i ne ide voda .

karlos
15-08-13, 20:34
Za otkup lesnika bi mogao da se pozove Dragan Miljkovic 063 8115556(nadam se da se nece ljutiti sto ovako javno objavljujem njegov br.tel.) On je Pozarevljanin kao i ti toni soprano,ima nesto leske u zakup,a nesto i svoj iza secerane.Licno se nismo upoznali,kupili smo krckalicu za lesnik kod istog coveka koji ih pravi,Toma strugar iz Panceva. Nisam mu prodao svoj lesnik jer je vec imao dovoljno,ali mislim da je otkupljivao i u ljusci i placao na osnovu uzorka.Ja sam svoj prodavao po 500 din. kilogram ocisceni, tj. komsija koji je organizovao skupljanje,krckanje i prodaju jer ja ne zivim u Srbiji. Telefonom je zvao poslasticarnice i tako prodavao

pop
28-08-13, 00:07
Počeli da otpadaju ali bez jezgra, monilija me je ove godine zakačila.

neba933
28-08-13, 06:58
I ja sam počeo da skupljam, ploda ima al falilo je zalivanja da dobije na masi.....

http://imageshack.us/a/img690/8060/kmyf.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/690/kmyf.jpg/)

http://imageshack.us/a/img21/1093/jy46.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/jy46.jpg/)

oktopod
28-08-13, 11:06
Ima po malo i kod mene, neki su se plodovi još odavno otvorili po crti onoj, šta to može da bude? Prskao sam protiv truleži ploda jednom sa galafunginom, ali mi to ne deluje na trulež, unutra je na plodu samo vrh pocrneo malo, prošle godine su bili neotvoreni a unutra buđav...

pop
29-08-13, 12:24
Kada je optimalno sledeće godine da se prska protiv truleži ploda.

Sale
01-09-13, 23:22
Drugari,

Kako ide skupljanje lesnika ? Da li je neko improvizovao neko usisavanje, rano mi je da kupujem neku ozbiljniju masinu,a i cene su ......Nasao sam na netu Cifarelli Vacum V77S . Ali sumljam da je povoljno,zvacu sutra da priupitam za cenu.

agrarian
02-09-13, 16:42
Da li neko od uzgajivaca lesnika koji imaju sisteme za navodnjavanje meri i vlaznost zemljista? Navodnjavanje je mera koja je veoma pozeljna u svakom zasadu, ali prekomerno navodnjavanje izaziva vece probleme nego nedostatak vode... Nadam se da cete se sloziti.
Kakvi su vam dosadasnji utisci o navodnjavanju koje primenjujete, i naravno da li su rezultati u skladu sa onim sto ste ocekivali ili dolazi do odstupanja (i kakvog)?
Hajde da malo razradimo i ovaj deo, nadam se da ce nekome koristiti.
Pozdrav

Sale
02-09-13, 23:42
Imam jednu manju parcelu lesnika od 200-230 kom.zbuna.Posto je blizu kuce imam struju, kapljaci od 4 lit.na svakih metar i svi odvrnuti .Nisam merio ali sigurno daju 10 -15 lit.na sat.Otac je svaki dan zalivao i mnogo preterivao .Cak je ostavljao i nocu da radi pumpa.
List je jos uvek zelen da bolji ne moze biti,nista nije opalo.Prirast letorasta bez preterivanja 1 -1.2 met.Plamenjace sam imao samo na jednom lesniku i to malo na jednoj grani.Osusenih grancica nista.
Napunio je ljusku do kraja. Ja to velikim delom pripisujem zalivanju.Leska voli vodu i to mnogo.
Jedinu losu stvar - Na dva lesnika se pojavila hloroza ,zuti listovi oko 30% lisne mase.Dva puta folijarno odradio Sekvestren i sada se nemogu prepoznati u zasadu koji su imali hlorozu.
Zbunovi koji su u 5 godini na parceli koja se mnogo zaliva i na drugoj koja se zaliva ni blizu tako puno se ne mogu porediti.Razlika je bar metar u visini i u bujnosti .O rodu da ne govorim.

neba933
03-09-13, 00:07
Verujem da je tako Sale kao što pišeš, ja sve nabavio spremio DMB pumpu, creva, ugovorio bušenje novog bunara, i u maju me pokradu najštrašnije....
Nije mi toliko žao stvari koliko mi je žao što je leska baš dobro rodila ove godine a plod je kukako za vodom. Zalili smo ga ručno samo dva puta-krajem jula i oko 10tog avgusta sa po 20tak lit vode. I to malo što smo mu dali se primetilo na stablima, a kiša se kod mene u kraju i nije nešto pretrgla...

agrarian
03-09-13, 11:10
Sale sve pohvale za zdrav i dobar zasad. Sada ne znam da li ti je parcela na nekom nagibu ili je na ravnom, i koji je tip zemljista, od cega takodje zavisi koliko ce se vode dodavati.
Naime, voda je neophodna, ali prekomerna kolicina uzrokuje probleme. Ti problemi se ogledaju u: povecanoj mogucnosti truljenja korena (ova pojava dosta zavisi od tipa zemljista, i konfiguracije terena), ispiranju hraniva iz zemljista (zbog toga biljka trazi sve vise djubriva), narusavanje strukture, povecanje saliniteta (nakon cega se smanjuje mogucnost usvajanja makro i mikroelemenata iako ih u zemljistu ima dosta)... Ti problemi se ne javljaju kroz jednu-dve sezone, vec polako, u pocetku se ponegde manifestuje a kasnije sve vise i vise. Tako da bi svakako trebalo voditi racuna o normama navodnjavanja. Navodnjavanje je prakticno obavezna mera, ali mora se voditi racuna. U mladom zasadu cesce i manje norme, u starijem (u zavisnosti od tipa zemljista - odnos pesak-glina) redje a vece...

http://www.hidroponika.com/srb/index.php?route=product/product&product_id=314

Sava28
03-09-13, 13:36
Ljudi kako vi kupite lesnik ovo je ubistvo,3dana 12 ludi po 8 sati sakupilo 900kg lesnika/sat rada 200din.Da li je neko napravio neku spravu za kupljenje neka se javi

kinez
03-09-13, 13:54
mislim da bi ga mangulice skupljale odlicnoLkl{{

Sale
04-09-13, 21:49
@neba 933

Žao mi je kad nekoga pokradu pogotovo što znam šta leski znači zalivanje . Ja takodje zalivam Dmb pumpom ,ali ni u razmišljanju je ne ostavljam samu da radi a kamoli u lesniku .Nose sve , više ne znaš ko više krade belci ili crnci . Dmb mi troši oko 15 lit. na 12 sati rada . I kada bi zalivao koliko ja hoću mnogo goriva mi treba . Rešio sam da probam da uvedem struju do sledeće sezone , i da dobro natapam lešnik .

@sava 28

Mi kupimo sami i znam šta je muka . Drugar mi je kupio Facmu usisivač i extra je zadovoljan , samo je cena oho . Ali kad dodje to u neke malo veće količine i mene čeka ta investicija . A do tada 2-3 godine ni sam ne znam šta ću . Ove godine se mučimo ručno oko 1 tone lešnika ( po mom proračunu ) , a šta će biti sledeće ko zna . Trenutno sam u izradi četki kao za komunalno ( za ulice ) , kojom bi lesnik sakupio na sredini , medjutim zemlja je tako ispucala od suše a i " dobre " zemlje da bih samo napunio pukotine . A posle neki usisivac ,pa da pokupim sve sa lišćem i grančicama da kuci u dvorištu polako . Ne znam ima puno ideja a ni jedna nije jeftina .

@ agrarian

Knjige su jedno a praksa nešto sasvim drugo .Sve što si napisao je tačno ali ja još ne videh voćnjak kome je voda naškodila ,pogotovu jul,avgust ove godine .
Bio sam skoro kod čoveka koji zaliva zasad nektarina vetrenjačom ( lepo za videti , a i čovek je super ) ,praktično 24 h . U sredini reda je mokro ne možeš da hodaš , a rodile nektarine extra .

agrarian
05-09-13, 16:41
@ Sale

Mnogim vocnjacima je naskodila voda (visak vode). Licno sam video nekoliko, a cuo za dosta takvih slucajeva. Meni licno je odlicna reklama da vode treba nemerljivo mnogo, ali to svakako nije dobra preporuka. Ako se dugorocno razmislja, neophodno je navodnjavati OPTIMALNIM normama. Truljenje korena kod sistema kap po kap gde se prekomerno navodnjava je cesta pojava (a ona se nece desiti posle 1-2 godine). Ne zaboravite da TO zemljiste treba da nosi TAJ zasad 15 godina (ili vise), i da za ceo taj period prinos ima tendenciju porasta, a plodnost zemljista tj. kvalitet zem. ce to obezbediti.... A da ne pricam da i nakon tog zasada zemljiste treba da bude manje-vise spremno za nove zasade... Moja preporuka je da se taj tip navodnjavanja 12h bez prestanka ne praktikuje. Kada je velika susa naravno da norme treba povecati, ali ne treba preterivati. Potrebno je izracunati norme navodnjavanja (ko ima manju povrsinu o tome verovatno nece razmisljati, ali poluprofesionalni i oni ozbiljni proizvodjaci koji imaju velike povrsine pod zasadima ce to svakako racunati ili se raspitati oko toga...).

jefticaco
06-09-13, 09:20
agrarian

OK, ja sam počeo da pravim sistem kap po kap i imam problem sa nedostatkom vode tako da kopam rezervoar i skupljam kišnicu.
Da li postoji nekakva preporuka koliko vode treba za čitavu godinu, odnosno koliko treba u sezoni (jun-avgust)?
Da li će 80 l po stablu/žbunu u sezoni biti dovoljno?

agrarian
06-09-13, 11:50
Navodnjavanje je najpotrebnije u kriticnim fazama vegetacije i kada je najveca potrosnja vode. Kod lesnika je to od faze cvetanja do zavrsetka intenzivnog porsta plodova i tada treba odrzavati vlaznost zemljista na 70-80%PVK. (PVK je ona kolicina vode koja ostane u zemljistu nakon gravitacionog oticanja vode-kao kada bi sundjer natopili vodom i dok god voda iz njega curi znaci da jos nije stadijum PVK. Kada voda prestane da curi, nje i dalje ima dovoljno u sundjeru, i to je PVK, plasticno objasnjeno)... Da biste znali koliko je 70-80%PVK, potrebna vam je analiza zemljista na kojem se nalazi zasad (obavezno da se utvrdi mehanicki sastav zemljista i vodni kapaciteti). Na osnovu tipa vaseg zemljista, kulture koju gajite (lesnik-potreban je koeficijent kulture za lesnik), i klime koja je prisutna na tom podrucju, odredicete normu navodnjavanja. Ako vam je ovo komplikovano (ili skupo da platite da vam to neko uradi) potrazite norme na internetu (naci cete nesto sigurno, pa se okvirno drzite toga-norme nisu iste na svakom zemljistu, kao sto nisu iste u Srbiji i u npr. Grckoj, imajte to u vidu)...

oktopod
06-09-13, 14:25
Evo vam o navodnjavanju iz knjige Miladina Šoškića, Savremeno voćarstvo:

http://s12.postimage.org/3lw7vqp5l/image.jpg (http://postimage.org/image/3lw7vqp5l/) http://s12.postimage.org/u88okptcp/image.jpg (http://postimage.org/image/u88okptcp/) http://s12.postimage.org/5g92dhc61/image.jpg (http://postimage.org/image/5g92dhc61/)

http://s12.postimage.org/kq8xko7o9/image.jpg (http://postimage.org/image/kq8xko7o9/) http://s12.postimage.org/qsgkb5w49/image.jpg (http://postimage.org/image/qsgkb5w49/) http://s12.postimage.org/uq3u0kixl/image.jpg (http://postimage.org/image/uq3u0kixl/) http://s12.postimage.org/et523uqjd/image.jpg (http://postimage.org/image/et523uqjd/)

Venoman
11-09-13, 18:44
Da li neko zna kako se lesnik razmnozava poleznicama?

frkani
11-09-13, 21:58
Da li neko zna kako se lesnik razmnozava poleznicama?

Tu se radi o ožiljavanju jednogodišnjih ljetorasta. Ljetorast se neodvaja od matičnog stabla već se iskopa plitak jarak i u njega položi pa prekrije zemljom. Iz koljenaca će izbiti žile a iz pupova izbiju mladice. U jesen se odvoje od matičnog stabla i imaš sadnicu.

Venoman
12-09-13, 22:27
Hvala na odgovoru, koliko sadnica nastane od te jedne grane, i da li znas kako i kad se lesnik razmnozava reznicama

Sava28
13-09-13, 08:52
Sta ce mo mi sa prodajom lesnika,prosle godine sam prodao 200kg kolacarima iz kraja al sad imam preko 1tone,kome to prodati-

Venoman
13-09-13, 12:07
Koliko imas stabala lesnika? , Probaj da prodas nekoj fabrici za pravljenje slatkisa

Sava28
13-09-13, 13:34
640kom 7god. 620kom 4god. Zvao sam sve fabrike niko ne kupuje/

Venoman
13-09-13, 16:43
Evo ti link od fabrike kondiktorskih proizvoda ovde kod mene u loznici pa pitaj njih http://www.nelly.co.rs/en/contact.php

Da li tih 640 komada stane na 1 hektar

frkani
13-09-13, 20:44
Hvala na odgovoru, koliko sadnica nastane od te jedne grane, i da li znas kako i kad se lesnik razmnozava reznicama

Znam za ovaj način razmnožavanja ali ga nisam koristio pa nemogu reći koliko ih izbije.

Razmnožavanje reznicama:
U proljeće žbun ,ili više njih, se prorijedi pa im se žile obradom malo izranjave. Oko tako tretiranih žbunova (može i stablo) već u početku vegetacije izbijaju izdanci koje treba do jeseni okopavati i po potrebi đubriti i zalivati da se do jeseni dobro razviju. Ujesen ih izvaditi i saditi na stalno mjesto.
Pošto, kod ovako proizvedenih sadnica, ima malo žila nebi bilo loše koristiti fitohormone za pospješivanje ožiljavanja. Druga varijanta je da se ujesen izvade, vežu u snopiće i do februara drže u vlažnom pjesku na temperaturi od 10°C da kalusiraju i sade se koso u plodnu zemlju da se bolje ožile. Voditi računa da bude dovoljno vlage. Poslije prenijeti na stalno mjesto.

Sava28
16-09-13, 11:39
1,92hektara -1260 sadnica,razmak 5x3m mada sam siguran da treba redje saditi,po meni idealno 5x4,5m

- - - - - - - - - -

http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/1230065_4808204181922_1703148653_n_zps5bc1fc3e.jpg .html?sort=3&o=3
Cetvrta godina
http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/1187220_4808203381902_1693359382_n_zpse1e6676b.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/1187220_4808203381902_1693359382_n_zpse1e6676b.jpg .html)
Sedma godina...
http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/1235402_4808205781962_98309218_n_zpsfa026dde.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/1235402_4808205781962_98309218_n_zpsfa026dde.jpg.h tml)
http://i215.photobucket.com/albums/cc106/Belegiski/1240246_4808206501980_1484671836_n_zps95d43b4e.jpg (http://s215.photobucket.com/user/Belegiski/media/1240246_4808206501980_1484671836_n_zps95d43b4e.jpg .html)

Sale
16-09-13, 23:50
Savo

Da li si pravio racunicu koliko po sadnici bude roda u 7 godini ?
Lepo izgledaju sadnice,svaka cast.Po ovim malim brazdama rekao bih da obradjujes tilerom,kako ide skupljanje po takvom zemljistu?

Sava28
17-09-13, 12:05
Ove godine po sadnici prosek blizu 4kg mada neki ima po kilu a neki 6,7kg.Obradjujem tanjiracom,skupljanje je muka ziva samo 12 crnaca 10 dana i to ti je to dak ne kupimo usisivac.

Sale
17-09-13, 14:01
To je super prosek . Ja sam zvao za usisivac Cifareli ledjni cena 115 000 din .Jedina mana je što je samo usisivac ,što podrazumeva doradu kuci . Facma je kvalitetna i skupa njih jos uvek nisam zvao . Ako se jos sledece godine provucem sa rucnim skupljanjem bice dobro . Otprilike i nas 10 je skupljalo od 10 - 15 dana , sizifov posao .

Venoman
17-09-13, 16:55
I savo jesi racunao koliko ces imati lesnika za prodaju ove godine i za koju cenu ces ga prodavati?

Sava28
17-09-13, 23:37
Oko 2600kg vidicemo kakav radman ce biti,veleprodaje nude 500-550din a ovi po 20-30kg ice po 700din.Velike firme sve uvoze lesnik niko ne kupuje jel im niko nije nista ni nudio do sad.

neba933
18-09-13, 15:11
Саво свака част за род и наравно лескар, изгледа баш баш добар и добре кондиције!

CVIJA
22-09-13, 23:44
Поздрав! Видим да се прича о усисивачу па да се и ја мало убацим. Ја имам 1 ха леске у осмој години и ове године је родио као луд , на ово мало што смо покупили просек је 5 кг по стаблу ! Импровизовао сам неки усисивач и ево патим се са њим већ 10 дана. Проблем је што усисава и лишће а неће да га издува него га баца са лешницима. Сад нешто преправљам да већину лишћа издува јер ми јако брзо напуни буре у које скупља па морам на свака два лешника да празним буре.

Sava28
23-09-13, 09:43
Prepravi pa snimi u radu da vidimo mozda nam budes pravio.

neba933
23-09-13, 21:27
Eто полако дођосмо и ми са нашим лескама на озбиљни род-чим се расписасмо о скупљању и продаји.... баш ми је драго да смо се малко извукли и сад гледамо плодове нашег рада и муке.
него шчим сад препоручујете да се испрска, мислим јел има потребе за неким јачим инсектицидом или посебним фунгицидом, или је довољан један обичан третман пре зимског прскања? код мене реса леска, па не бих да јој нешто поштетим.

karlos
09-10-13, 23:08
Pozdrav.I ja sam se namucio prosle god. sa rucnim skupljanjem pa odlucio da ove godine skupljam masinom.Prvo sam pozvao firmu chianchia(www.chianchia.it (http://www.chianchia.it)) .NJihova masina serie k kosta 2800 eura ali zajedno sa lesnikom skuplja i lisce i zemlju,a masina euro 2000 kosta 6000 eura i sve lepo odvaja.Zatim pozovem firmu facma(www.facma.it (http://www.facma.it)) i pitam za najjeftiniji usisivac c120t. Sekretarica mi ljubazno sve lepo objasnila oko masine,da ima i vise varijante te c120t,a najskuplja,ona sto skida i one kapice na lesniku kosta skoro 9000 eura,i da imaju njihovog zastupnika u Srbiji,firma Agropartner Novi Sad. Kada sam i njih pozvao,cena je bila sa svim papirima i prevozom priblizno kao u Italiji? Sve mi je to bilo skupo,pa nadjem majstora iz sela da je pravi. Proizvodjaci koji vec skupljaju usisivacem znaju to bolje,ali evo u mom slucaju sta sam zakljucio u odnosu na rucno skupljanje. Tlo treba pre opadanja lesnika da se lepo pripremi,ako se obradjuje da se lepo izravnja valjkom,ili, kao kod mene gde izmedju redova prolazim kosacicom a u redu prskam, da se cesto kosi,jer mi je velika pokosena trava gusila masinu. Na njivi gde je lesnik puno rodio usisivac je imao efekat, a gde je manje rodio nije bila neka velika usteda u novcu i vremenu.
http://www.dodaj.rs/t/1N/B0/32vfLfQz/1/telslike-2-010.jpg (http://www.dodaj.rs/?1N/B0/32vfLfQz/1/telslike-2-010.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1t/OZ/1Hgn1KfY/5/telslike-2-009.jpg (http://www.dodaj.rs/?1t/OZ/1Hgn1KfY/5/telslike-2-009.jpg)http://www.dodaj.rs/t/21/Vt/1KjfXyY/1/telslike-2-011.jpg (http://www.dodaj.rs/?21/Vt/1KjfXyY/1/telslike-2-011.jpg)

Sale
10-10-13, 23:35
@karlos

Kako si zadovoljan masinom koju si pravio?da li odvaja lesnik od ovojnice? kako sa istarskim izlazis na kraj ?

karlos
11-10-13, 14:11
Nemam istarski,ali imam u masini gumene lopatice koje skidaju ovojnice. Masina nije losa ali treba da se doradi na njoj jos 10%,majstor je prvi put pravio tako nesto,po nekoliko puta doradjivao i menjao delove,valjkove,turbine,remenice,ipak je to bio prototip,prihvatili smo se rizika i ja i on. Ne znam, mozda sam trebao da uznem kredit i kupim novu, jer me je ova kostala 5250 eura. Odlicne vesti za sve proizvodjace lesnika, cena lesnika u Turskoj poslednja 2 meseca stalno raste. Sada za uvoz turskog jezgra lesnika u turskoj treba skoro 13 turske lire( oko 4.7 eura). Prosle godine uvoznici u ovo vreme su ga kupovali za oko 9 turske lire( oko 3.35 eura)

CVIJA
11-10-13, 23:39
може ли се видети та машина кад будем имао времена тј. кад покупим лешнике?

panonac
17-10-13, 13:32
Koje sorte lesnika preporucujete za sadnju,i na koje rastojanje saditi..

karlos
19-10-13, 21:27
Naravno da moze da se vidi masina,samo je problem sto ne zivim u Srbiji, mada bih trebao da dodjem na par dana u novembru da donesem neke sadnice. Pokusavam da prikacim i grafik-tabelu u pdf za cene jezgra u Turskoj,ali nesto ne ide.Cena je preko 13 turske lire,oko 5eura,skoro 50% vise nego prosle godine!!!!!

Sale
20-10-13, 20:23
Evo tabele o cenama u Turskoj koju je Karlos hteo da okaci .
Karlose , puno ti je sanduce sa porukama ,ne mogu ti poslati poruku .

http://img62.imageshack.us/img62/9874/wwgj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/wwgj.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Gorski Car
01-11-13, 16:03
Koje sorte lesnika pretezno sadite, koje su cene kvalitetnih sadnica i na koji razmak se sadi?

frkani
14-11-13, 19:47
Koje sorte lesnika pretezno sadite, koje su cene kvalitetnih sadnica i na koji razmak se sadi?

Na ova pitanja je teško dati pravi odgovor. Ne zato što niko nezna već zato što ima dosta tačnih ali različitih odgovora.
Sorte se biraju u zavisnosti šta čovjek želi odnosno za koju namjenu planira proizvoditi lješnik. Obično se sade sorte krupnijeg ploda mada za neke industrijske potrebe ide bolje sitniji. Osim toga tu je i mogućnost nabavke onog što želimo. Poneka sadnica raznih sorti može se pronaći ali kada se traži veći broj onda nema već se mora naručiti proizvodnja određenog broja sadnica a to znači čekati najmanje godinu dana. U mom kraju nema mnogo lješnika ali su najviše zastupljeni rimski i istarski dugi.
Cijene sadnica se kreću od 3 do 12 eura. Ima i jeftinijih ali može se dogoditi da kad počnu da rađaju moraju se čupati jer tek onda uvidimo da plod nevrijedi ničemu. Dobrih sadnica ima ali je dosta i onih koje nisu ono što se tvrdi.
Oko razmaka sadnica se isto vodi rasprava. To zavisi i od onog ko sadi ali i od sorte i zemljišta. Razmak na koji se obično sadi je
5 x 4 m .

misoo83
20-11-13, 12:09
Imam jedno pitanje http://www.svetbiljaka.com/images/smiles/icon_smile.gif

Imam lesnjak koji puscam da raste kao stablo a iz korena je pustio izdanak koji je sada star dve godine a nema zile na sebi, jel bi se primio kad bi ga tako bez zila presadio ? ili je bolje da nagrnem zemlje na njega i nadam se da ce pustiti zile pa da ga presadim na jesen?.

The Bureque
20-11-13, 13:49
Na njega nagrneš zemlju i onda će da pusti žilice,ja sam to uradio u junu i sad idem da ih odgrćem i vadim inače zagrćem jednogodišnje izdanke ,kako to da ima samo jedan izdanak?Da nije kalemljen na mečiju lesku?

misoo83
20-11-13, 15:55
Nije kalemljen nego je malo posadjen u blizini drugih vocki pa nije imao svetla dovoljno zato je pustio samo 1 izdanak a bilo je jos 3 mala skroz oko 10-tak cm u zemlji.

The Bureque
20-11-13, 16:09
Samo zagrni zemljon,neznam dal to ima efekta ako uradiš sad ali uglavnom to je to.

Obradovicm
21-11-13, 01:14
Imam kod babe jednu lesku oko 10 godina staru i hteo bih da je razmnozim jer je izuzetno krupna (preko 4,5g), ali ne pusta mlade izdanke sa strane ^-^
Poslednji put sam pokusao sa izdancima prosle godine, ali su imali slab koren i nisu uspeli da prezive. Sada bih pokusao da posadim nekoliko komada, takodje bih odvojio izdanke sa drugih lesnika koje imam na vocnjaku i koristio kao podlogu, a posadicu i meciju lesku, pa cu pokusati nju da koristim kao podlogu, samo ne znam gde da nadjem ili mozda ima negde da se kupi?
Zanima me koje je najbolje vreme za obavljanje svega gore navedenog?
Evo jedne slike da vidite koliki su lesnici. Unapred hvala na odgovorima!

http://imageshack.com/a/img29/8306/ag7c.jpg (http://imageshack.com/i/0tag7cj)

The Bureque
21-11-13, 11:11
Izdanci kad u julu ili junu narastu oko 35do 40 cm se zagrcu zemljom,ja svake godime zagrnem oko 150 stabala.Uzmes lopatu i zagrneš tako da na njima bude oko 25 cm zemlje tj ne zagrćeš ceo izdanak već samo do visine od 20 do 25 cm.Kad u novembru razgrneš zemlju videces da je svaki u predelu koji je bio zagrnut pustio žilice.Odgrnut izdanak sečeš i sadiš u stratifikator,školicu dubine do tog ožiljenog dela.Zalivanje preparatima koji u sebi sadrže fosfor radi ožiljavanja,ja ih zalivam slavolom.Ustratifikatoru mogu dugo da stoje pa u odnosu na to imaš jednogodišnje,dvogodišnje i trogodišnje sadnice.Odvajanje izdanka ašovom od matične biljke bez zagrtanja nema efekta.Ako planiraš neki zasad najbolje je znati naziv sorte koju sadiš kako bi pravilno odabrao sortu oprašivača,pa je tako npr.za sortu halski džin koji se uglavnom sadi u vojvodini ,najbolji oprašivač istarski dugi.Što se tiče mečije leske,u nedelju mi dolaze ljudi iz Apatina po krckalicu,imaju zasad od 2 jutra kalemljenog lešnika.Uglavnom ,rekli su da nisu trebali da kupuju kalemljene sadnice zbog cene već su mogli sami da ih kaleme jer u Apatinu ima neka šuma mečije leske.Vidim da si ti iz Apatina.Ako ne znaš o kome se radi, javi se na pp pa ću te spojiti sa ljudima .

- - - - - - - - - -

Da,pošto tvoja leska pušta malo izdanaka ,na proleće joj izranjavaj koren oko stabla ašovom.To će podstaći rast izdanaka.

ubovicratko
21-11-13, 11:23
Odlicno seme mecije leske ima bas blizu Vas u Staroj Moravici na putu prema Bajmoku drvored od preko 50 stabala, koja bolje rode nego bilo gde drugde gde sam naisao na meciju lesku.
I za razliku od ovih sto sam nasao u svom gradu (Somboru) po parkovima, ti u Staroj Moravici uopste nemaju problem sa trulim jezgrom koji je ovde problem u preko 60% semenki.

The Bureque
21-11-13, 12:14
Neverovatno,koliko sam puta tuda prolazio nikad nisam obraćao pažnju,idem ujutru da pogledam.

Isnogood
21-11-13, 12:45
Imate li neki info gde moze da se nadje mecja leska u blizini sapca...?

ubovicratko
21-11-13, 19:53
Neverovatno,koliko sam puta tuda prolazio nikad nisam obraćao pažnju,idem ujutru da pogledam.

http://imageshack.us/a/img713/4782/y7de.jpg http://imageshack.us/a/img46/8882/nvum.jpg

frkani
21-11-13, 21:23
Imate li neki info gde moze da se nadje mecja leska u blizini sapca...?

Znam da ih ima u Novom Sadu. Futoški park. Dali ima bliže neznam ali valja obići parkove jer u dosta njih je sađena mečija ljeska kao ukrasno drvo.

Levač
21-11-13, 21:44
Imam 25 mladih lešnika kalemljenih na mečjoj leski posađenih prošle godine. Zamolio bih za pomoć.
1. Kada i u kom mesecu se radi plavo prskanje i čime, sada najesen i u proleće.
2. Kada i u kom mesecu se radi zaštita protiv monilije i čime. Hvala na pomoći. Pozdrav

Obradovicm
22-11-13, 18:07
Nasao sam u parku mecju lesku i nakupio 50-ak komada Lkl{{
E sad zanima me da li uopste vredi da sadim i da se nadam necemu jer sam probao da slomim 10-ak komada i svi su bili prazni unutra, ni jedan nije imao jezgro? Ne razumem se, mozda je to tako normalno... Evo i slika da vidite

http://img43.imageshack.us/img43/6131/l15i.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/43/l15i.jpg/)

frkani
22-11-13, 18:55
Nema od toga ništa. Plod mora imati jezgru jer iz jezgre kreće klica. Izgleda da je neko bio vrijedniji i odlično znao gdje nema ništa pa te ostavio.Lkl{{ Mislim na ptice i miševe.

ubovicratko
23-11-13, 18:49
Pa da to jeste problem kod mnogih drveca mecije leske, zanimljivo je bas to sto stabla u Staroj Moravici nemaju taj problem, a isto tako sam primetio mnogo obilniji rod tih drveca u odnosu na druga stabla gde god sam ih video.
Zato sam i uzimao seme sa tih stabala jer imaju dobru genetsku predispoziciju, javite se dogodine negde u jesen imacu nadam se ako da Bog mladih sadnica od tih stabala, a moguce i da cu opet ici i svracati u to selo radi semena.

Levač
23-11-13, 23:12
Neznam, možda će nekom trebati.

Semenski materijal mečje leske se sakuplja tokom avgusta.
Najbolje je seme mečje leske uzimati kada kupole tek pocinju dobijati braon boju
i odmah ih od nje osloboditi.
Optimalni rok za sadnju semena mečje leske je druga dekada oktobra.
Tokom marta se javlja korenak, a nadzemni deo raste od aprila do maja.
Lesku kalemimo obično krajem aprila grančicom engleskim spajanjem.
Kaleme se dvogodišnje podloge.

Pozdrav.

Isnogood
23-11-13, 23:22
Znao sam ovo ali odlicna informacija za sve... inace imam info da se mogu i sad kupiti sadnice mecije leske... cena je 2e kom... a dal su jednogodisnje ili dvogodisnje... to ne znam..

Levač
24-11-13, 00:03
U ovo vreme možeš sigurno nabaviti podlogu od dve godine. Razlika jednogodišnje i dvogodišnje je očigledna. Treba imati dobrog poštenog i iskrenog kalemara koji će ti dati ono što tebi treba. Ako ti bude trebalo mogu ti dati broj na pp kalemara koji kalemi lešnik na mečjoj leski od koga sam i ja uzeo rasad. Posavetuj se sa njim. Pozdrav.

Isnogood
24-11-13, 00:09
pa ja bih bio kalemar koji ce da izvrsi operaciju... pokusati... ili kupiti tih 4 lesnika koji mi trebaju:) ili naci neki leskar pa maznuti:D:D:D
Daj broj kalemara... treba mi neko pouzdan,ako cu vec da dajem pare...

ubovicratko
24-11-13, 22:25
Pa vidi ko radi ukrasne liscare u mestu svom oni to rade odlicno.

pop
28-11-13, 10:54
Kod mene nije opalo ni 10% lišća sa žbuna, da li da ga oprskam na plavo ili da čekam...

Levač
28-11-13, 18:27
I kod mene isti slučaj, a i pade ovaj sneg. Malo kasni sa opadanjem lišća jer je vreme bilo dobro. Ja ću da sačekam malo lepo vreme pa da odradim plavo do tada će valjda od ovih malih mrazeva da opadne list. Pozdrav.

milosmis
03-12-13, 00:10
u sumadiji isto stanje sa leskom,list opao oko50% pa prskanje ceka lepse vreme

frkani
15-12-13, 20:55
Imam kod babe jednu lesku oko 10 godina staru i hteo bih da je razmnozim jer je izuzetno krupna (preko 4,5g), ali ne pusta mlade izdanke sa strane ^-^
Poslednji put sam pokusao sa izdancima prosle godine, ali su imali slab koren i nisu uspeli da prezive. Sada bih pokusao da posadim nekoliko komada, takodje bih odvojio izdanke sa drugih lesnika koje imam na vocnjaku i koristio kao podlogu, a posadicu i meciju lesku, pa cu pokusati nju da koristim kao podlogu, samo ne znam gde da nadjem ili mozda ima negde da se kupi?
Zanima me koje je najbolje vreme za obavljanje svega gore navedenog?
Evo jedne slike da vidite koliki su lesnici. Unapred hvala na odgovorima!

Posmatram ove lješnike i čini mi se da su isti kao moji. Neznam koja je vrsta i volio bi da neko kaže kako da ih raspoznajemo tj. utvrdimo koji je koji. Kalemio sam nekoliko vrsta u podlogu mečije ljeske i primjetio sam da se ova vrsta primila u najmanjem postotku. Zato nakalemi malo više od planirano potrbnog broja da nebi morao čekati iduću godinu da dostigneš potreban broj.

frkani
29-12-13, 16:46
Danas sam prošetao do ljeskara i primjetio da ima svježih ženskih cvjetova. Pošto se rese još nisu otvorile mislim da će ti cvjetovi ostati neoprašeni. Pitam se koliko to može uticati na količinu roda?

boban1984
05-01-14, 19:11
Pozdrav,hteo sam da posadim 1h leske,zanima me koliko otprilike treba da se ulozi,koliko za sadnice,za navodnjavanje kap po kap,za ogradu,i dali se to uopste isplati raditi zato sto se mora cekati nekoliko godina...hvala unapred

ubovicratko
12-01-14, 15:08
Pozdrav,hteo sam da posadim 1h leske,zanima me koliko otprilike treba da se ulozi,koliko za sadnice,za navodnjavanje kap po kap,za ogradu,i dali se to uopste isplati raditi zato sto se mora cekati nekoliko godina...hvala unapred
cela tema je pred tobom da procitas, ako ti je problem to nemoj saditi - jer nisi ozbiljan

Srdjan Žorž
22-01-14, 21:24
Kod mene leska pustila prasnike preko 10cm,nece da valja.

Stanic
22-01-14, 21:41
Danas sam obisao svoje lesnike.
Situacija je slicna kao kod vecine.
Mozda nece pomoci mnogo,al ukoliko se vreme ubrzo ne "normalizuje" nece biti dobro po lesnik,a i ne samo lesnik.
Opet cemo imati posla sa izmrzavanjem.

frkani
23-01-14, 19:22
Nije dobro ali ne za sve vrste lješnika. Na onima koji su već oprašeni neće biti štete. Isto tako i na onima koji još nisu cvjetali (mislim na ženske cvjetove). Problem će biti sa onima koje u cvjetanju uhvate ove najavljivane kiše i snijeg.

Isnogood
29-01-14, 01:15
http://www.svetbiljaka.com/Prodaja/art=11469.html
Mecja leska.. mozda nekome bude interesantno...

Young farmer
06-02-14, 19:23
Narode, šta kažete na danas potpisan sporazum ministra Glamočića sa italijanskom konditorskom kompanijom "Ferrero"? Na RTS-u kažu da u Srbiji sada ima 1000ha pod lešnikom, a da ovim sporazumom sa italijanima Srbija do 2020-e treba da postane lider u proizvodnji i da se površine prošire na 10.000ha... E sad, da li će to italijani kod nas saditi lešnik ili će se otkupljivati od naših proizvođača i dati podrška za sadnju tih još 9.000ha??^-^

ZICAPROM
06-02-14, 20:17
Pa koliko ja znam to je fabrika koja proizvodi NUTELU i još dosta proizvoda od čokolade ( Ferero rišar), tako da je njima zaista potrebno jako puno lešnika. Koliko ja znam oni u našoj oklini ili čak u Evropi uopšte nemaju drugu fabriku sem te u italiji, naravno u svetu imaju, tako da ako izgrade jednu kod nas to će naravno biti dobro za Srbiju. Sve u svemu ako do toga dođe proizvođači lešnika će imati gde da po ugovoru predaju lešnik, pozdravljam inicijativu, samo da vidimo da li će da se realizuje.

Sava28
06-02-14, 20:59
Neznam sta im znaci da ce ugovarati sadnju i otkup sa koperantima iz juzne i centralne Srbije,jer im mi iz Vojvodine neodgovaramo!Ako ovi planiraju da posade toliko lesnika ja moja 2h dajem na prodaju ako ima zainteresovanih......^-^

ZICAPROM
06-02-14, 21:04
Ma to ministar hoće da kaže da u tim delovima Srbije treba podizati zasade jer taj kraj ( a to je i moj kraj) nije za ratarstvo, ne razumem zašto misliš da tvoje lešnike neće niko da kupi. Inače ja gajim šljivu i nemate pojma koliko bih voleo da pročitam da dolazi u Srbiju Italijanska firma kojoj je jedna od osnovnih sirovina šljiva. Tako da ne vidim zašto ovakvi negativni komentari. Naravno da i ja ne verujem u sve to dok ne vidim otvorenu fabriku, ali nemam apsolutno ništa protiv pokušaja.

Young farmer
06-02-14, 21:21
Naravno da bi bilo dobro da dođu, mada sumnjam da će ovde praviti fabriku svojih proizvoda, verovatno će se odavde snabdevati lešnikom... Mislim da su se Italijani do sada pokazali kao najbolji investitori kod nas.. Ako stvarno dođu, biće dobro- sadićemo lešnik..

ZICAPROM
06-02-14, 21:26
Sad sam naišao na još jedan članak o tome gde se kaže da će Ferero gajiti oko 1 000( samo da ovo ne bude kao ono sa 10 hiljada milijardi) hektara svojih lešnika u Srbiji i da će zasnivati kooperantske ugovore i sa svim domaćim odgajivačima lešnika. E sad i tu se pominje centralna i južna Srbija i čini mi se, ako sam dobro razumeo da će oni na tom području zasnivati svoje zasade.

The Bureque
06-02-14, 21:40
Kod mene u zz Aleksa Šantic su talijani hteli da posade 200 hektara lešnika na zemlji u državnom vlasništvu,al zamalo,tu je direktor zz neizbežno pitao a gde sam tu ja,isto tako i predsednik opštine kao i Pero ložač,buduće levo smetalo u vladi itd.bilo je u dnevniku.Sve u svemu znam da ozbiljno guraju i da imaju nameru da ulažu i da podižu plantaže lešnika.Kako bilo ,lešnik im treba i to industrijski.

Young farmer
06-02-14, 21:50
Sve u svemu, ovako nešto nam i treba: ozbiljna firma, garantovan otkup, kooperantski ugovori..;D}Nadajmo se da će sve tako biti..

Sava28
06-02-14, 22:11
Italijani su najveci uvoznici lesnika a ujedno i najveci izvoznici lesnika.Ja sam moj lesnik sav prodao do polovine decembra prosecno 630din po kg. a verujem da italijani nece placati ni priblizno .......Mada je i to OK kad ne mozemo mi sami da se udruzimo....

The Bureque
06-02-14, 22:31
Neće plaćati ni približno,kad uvoze ,Turska je čudo a kad izvoze ,italijanski je italjanski,ja sam išao na neka predavanja u organizaciji vlade Nemačke vezano za organsku proizvodnju,otkupljuju kompletan rod,nešto i finansiraju,posreduju kod dobijanja pomoći od države Srbije za organsku proizvodnju.Sve više razmišljam da uđem u tu priču.Probajte da pronađete na fejsbuku organski lešnik Subotica,čovek je prodavao isti po promo ceni od 880 din mislim,uglavnom znam da je sve otišlo.Jeste muka je to ali gledam protiv vaši i štetnih insekata prska sumporom,protiv monilije ima nešto zaboravio sam šta,korove stvospremačem međuredno i pipalicom unutarredno.Šta znam ,sve više o tome razmišljam.

Knez1
10-02-14, 21:20
Koji je vremenski period od sadnje leske do prvog roda?

Srdjan Žorž
11-02-14, 09:51
Italijani su najveci uvoznici lesnika a ujedno i najveci izvoznici lesnika.Ja sam moj lesnik sav prodao do polovine decembra prosecno 630din po kg. a verujem da italijani nece placati ni priblizno .......Mada je i to OK kad ne mozemo mi sami da se udruzimo....
Po toj ceni neces sigurno da prodas ovim italijanima jer turski se prodaje kod nas za 500tinak dinara za kilogram.
Sto se tice ovih politickih izjava da ce ugovarati proizvodnju i podizanje novih zasada ja ima neverujem nista jer su tako govorili i za puzeve i tartufe pa su ljudi samo izgibili vreme i novce.

Milos T25
18-02-14, 21:45
Planiram da zasadim 65 sadnica leske (lesnika) Treba mi vas savet za koju sortu da se odlucim, da bi imao odlican prinos i krupan plod uz minimalne troskove tokom svih godina...I gde bi mogao najpovoljnijetu odredjenu vrstu leske nabaviti? U napred zahvalan.

The Bureque
18-02-14, 21:54
Moraš imati osnovnu sortu plus najmanje 3 a idealno 4 oprašivača,krupan plod nekad i nije prednost,industrija traži srednje sitan do srednji,mislim da je neko i postavio neku tabelu sa klasifikacijom po krupnoći.Koju god da sortu odabereš,troškovi su isti.Ja znam rasadničara u Subotici specijalizovanog samo za lešnik,ima po meni ,kvalitetne sadnice sa jakim korenovim sistemom i ako hoćeš on ti odabere kombinaciju sorti,ako hoćeš poslaću ti kontakt na pp.

Milos T25
18-02-14, 22:01
4 oprasivaca na ukupnu kolicinu od 65 kom? Moze od rasadnicara broj na pp. Koji razmak da bude izmedju sadnica?

The Bureque
18-02-14, 22:46
Četiri razlicite sorte kao oprašivači,a njihov broj na 65 kom nebih da lupim.

Sava28
27-02-14, 00:02
Sad i bugari sade lesnik kod nas...izbori su cudo

remiks
01-03-14, 20:54
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=02&dd=28&nav_id=817705

A evo i nekih vesti o gajenju lesnika i tartufa...

markojajara
03-03-14, 12:02
Da li neko ima da proda ili pokloni izdanke leske...? Oko 50 kom

ubovicratko
03-03-14, 20:19
Da li neko ima da proda ili pokloni izdanke leske...? Oko 50 kom
Marko to je posao od 4-5 sati, jer povaditi mlade grane koje imaju zile je poprilicno nedostupno - to bi trebao, ako vec zelis otidji pa se sam ponudi da izvadis, kod nekoga ko ima par ari lesnika - verujem da ce te pustiti.

RadeRakic
04-03-14, 16:31
Zdravo svima,

ja sam novi clan foruma. Imam neku parcelu (ne bas tako malu) zasadjenu leskama. Bila je zapustena pa sam tokom prosle godine pokusao da je ozivim. Uradio sam prilicno dobru stvar, sad treba da nastavim gde sam stao. Uz savete iskusnih leskara (kojih ne manjka ovde na forumu) bice to kako treba. Zauzet sam puno tako da iskreno nisam procitao sve prethodne postove pa cu mozda i postavljati pitanja koja su vec "negde" bila postavljena, pa mi ne zamerite zbog toga. Uskoro i krecu pitanja.. Jos jednom zdravo svima!

Srdjan Žorž
07-03-14, 07:26
Da li je neko prskao lesnik ovih dana posle procvetavanja?

RadeRakic
07-03-14, 12:51
A sad glupo pitanje, čime bi bilo dobro prskati sad lešnik?

Ja sam pre par nedelja rezao lešnike, i nakon toga sam ih prskao BlueBordom i insekticidom Perfection. To je bila kao neka zaštita nakon rezidbe. Koje mere bi trebalo sad preduzeti? Oprostite na ovim pitanjima, verovatno su već više puta postavljena na forumu, ali treba neko sve to pročitati, a i nisam baš u dobrom odnosu s vremenom.

oktopod
07-03-14, 13:56
Vreme primene/faza razvoja Namena Preparat Doza/koncentracija

Pred kretanje vegetacije preventivno od monilije i botritisa Bakarni oksihlorid 50 0,5%

početak maja grinje, pipe monilija, botritis Actelic i Kubik plus 0,1% 0,25%

kraj maja leskin surlaš, grinje, pepelnica Gusathion, Akord ili Bayleton WP-25 ili Kosan 0,2% 0,03% 0,02% 0,04%

u toku juna leskin surlaš, grinje, vaši Tonus 0,025%

u julu leskin surlaš, grinje, vaši Nurell D 0,1 %

Jesenje plavo prskanje preko 75% opalog lišća Prezimljujući oblici prouzrokovača bolesti Bakarni oksihlorid 50 ili Cuprozin 35 WP ili Bakrocid 50 ili Bakarni kreč 0,5% 0,35 % po uputstvu

novii
12-03-14, 14:35
Nada u dobar posao pretvorena u prevaru (http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Nada-u-dobar-posao-pretvorena-u-prevaru.lt.html) - izvor politika.rs

Tokom poslednjih nekoliko godina, u mnogim seoskim gazdinstvima u okolini Niša i na jugu Srbije nikle su plantaže tartufa na sadnicama leske. Pojedinci su u uzgoju tartufa videli veliku šansu za pokretanje porodičnog biznisa i vraćali su se iz gradova u svoj zavičaj da bi na imanjima predaka zasadili plantaže. Na njihovu nesreću sve što su uložili, a nije reč o baš malim finansijskim sredstvima i uloženom trudu, po svemu sudeći bilo je uzalud. Jer, ovih dana umesto da rade i prihoduju mnogi ne veruju u ono što se događa nakon gromoglasno najavljene uspešne proizvodnje lešnika i tartufa. U vezi sa tim, u Osnovnom javnom tužilaštvu i policiji je pokrenuta istraga.

– Sa britanskim fondom „Grin laboratoris”, koji je u našoj zemlji pre dve godine otvorio svoje zvanično predstavništvo, potpisali smo ugovore o saradnji. Prema tvrdnjama iz ovog fonda od proizvodnje lešnika i tartufa, mesečno bi imali zaradu i do 2.000 evra. Platili smo po 300 evra za izradu elaborata i kupili sadnice mečje leske na čijem je korenu micelijum tartufa. Svaka sadnica imala je svoj sertifikat i upozorenje, odnosno uputstvo za upotrebu – da ne smemo ništa sami da preduzimamo, čak ni da sadnice rukama dodirujemo. Obećana je i stručna pomoć, ali već nekoliko meseci niko se ne javlja, ispričali su nam V. G. i P. G. iz Jelašnice, kod Niške Banje, koji su podneli krivične prijave protiv „Grin laboratorisa”.

frkani
12-03-14, 21:28
O ovome smo rekli šta imamo. Nažalost biće sve više ovakvih izvještaja jer u ovom poslu treba vremena da se ljudi uvjere da je stvarno prevara u pitanju. Koliko će ih smo oćutati ovu prevaru. Treba biti oprezan jer prevaranti uvjek smišljaju novu prevaru. Jedan čovjek nemože sve znati ali ovako možemo razmjeniti iskustva pa iako prevara neće biti spriječena bar će biti ograničena. Jednom sam mislio da otvorimo temu o prevarama ali neznam dali bi bilo dobro da na taj način učimo ljude prevari jer i prevaranti uče. Malo je onih koji smisle originalnu prevaru.

oktopod
12-03-14, 21:34
Samo ne treba biti lakoveran i verovati u silne pare sa relativno malo ulaganja u odnosu na dobit, kao i malo rada. Da je stvarno tako, taj što vam prodaje bi bio bogataš pa bi došao da pita da li imate zemlju na prodaju da sebi posadi još a ne da vam prodaje tajnu.

Sve prevare se zasnivaju na ljudskoj gramzivosti, veri da će na lak i brz način baš oni doći do novca. Setite se i Dafiment i Jugoskandik banke, 95% mesečna kamata u deviznoj valuti, koja laž a narod trčao da da pare. Zamisli daš 10.000 eur i za mesec dana ti neko da 20.000 i to u ratom opustošenoj državi.

Kimi
16-03-14, 12:19
Dragi forumaši,poznajete li neku kompaniju koja se bavi izvozom jezgrastog voća (lešnika i oraha) ?

nena123
31-03-14, 01:35
Zdravo svima
prethodnih dana sam čitao komentare forumaša na ovom blogu i nigde nisam video bilo kakve komentare vezane za ruske sorte lešnika (Kubanj, Soči i Prezident) koje se mogu kupiti kod nas.
Planiram sa drugom da na jesen formiram zasad leske površine 1,2 ha pa me interesuje da li neko ima i kakva saznanja vezana za ove sorte, jer po katalogu ne zahtevaju prskanje, oprašivače, daju veliki rod itd. Sve ovo deluje isuviše idealno a za nekih 5 godina koliko je ova tema otvorena nema nijednog komentara.

Sale
06-04-14, 00:58
Pozdrav svim ljubiteljima leske.
@Nena123
Ja nisam do sada cuo o tim sortama.O ne prskanju mislim da je zabluda.Ali cekati 5 godina, da ne kazem vise je suludo da bi video da li je idealno ili ne.Sortama koje uspevaju u nasem podneblju nista ne nedostaje.

ubovicratko
06-04-14, 11:44
http://www.youtube.com/watch?v=OxHxtpiI5fw&amp;feature=share&amp;list=PLAA8E9AEB6 A118427&amp;index=38

German hunting terrier | Jagdterrier