Leska - opšta tema

U institutu u Novom Sadu dr.Korac je imao zasad kalemljenih star oko 30god.
M.leska na koju se kalemi je jako izdrzljiva i ne rastu izdanci sto mnogo olaksava posao. Ja imam Tomu Vinkovica i mogu jako blizu da pridjem vockama. Evo mog vocnjaka

990x94.jpg
 
Dobro , to smo rešili. Da li je bolji prinos ako lešnik raste kao stablo(kao kod tebe) ili kao žbun? Ako raste kao stablo onda je održavanje veoma olakšano.
 
Kolega sa posla ima desetak sadnica starih od 7-10 god. Prinos mu je od 15-25kg po stablu zavisi od godine zbog oprasivanja.
U drugoj godini sam imao 1,7kg ukupno,ove godine sam imao 30kg sa 160 stabala(na slici). i imam jos oko 150 u drugoj god.
Moja preporuka uzmi kalemljene i neces se pokajati. Dosta su skuplji ali kvalitetniji ja sam ih placao pre cetri god. 5e a sad su 8e
 
Ok, znači kalemljeni. Sorta tonda. Formira se stablo. :D
E sad me još zanima koji razmak preporučuješ?Kada kažeš da je tvom drugu prinos 15-25 kg, misliš u ljusci? Koliko ostane kada se to očisti?
 
Meni je sorta Enis a oprasivac je Tonda od koje imam oko 15 kom. U ljusci.
Randman kod Enisa je oko52%. Pre neki dan sam krckao i to je to manje-vise 2kg je 1kg ociscenog.
Ja sam sadio 4m u redu i 4m izmedju redova u trougao(prva sadnica u drugom redu je izmedju prve i druge u prvom redu)vidi se i na slici
 
bogi023
Koliko vidim sa slike nisi ogradjivao vocnjak?Nevidim nikakav sisitem za zalivanje?Da li imas te dve stvari i kako se boris sa tim?
 
Vidi se na krajnjoj levoj plasticna zica oko stabla a na ostalima je pocinkovana zica. Za sad razgrnem zemlju oko stabla i zalijem pa kad povuce vodu onada vratim zemlju. Imam busen bunar. Za sad je tako a planira se kap po kap
 
imamo oko pola jutra peskovite zemlje koja mi je neupotrebljiva za bilo sta pa razmisljam da zasadim lesnik i badem interesuju me sadnice sa instituta i to one kalemljene o kojima je bilo reci koliko mi treba sadnica na ovu povrsinu i na kojem razmaku je najoptimalnije da ih zasadim, neki kontakt ili literatura koja je korisna za pocetnike..... poz
 
bogi023 je napisao(la):
Kolega sa posla ima desetak sadnica starih od 7-10 god. Prinos mu je od 15-25kg po stablu zavisi od godine zbog oprasivanja.

Pozdrav svima na forumu.
Ovaj deo sam morao ponoviti.
Bogi mozes li ti sa nekim dokazom potkrepiti ovu izjavu jer ovo premasuje nekoliko puta i najoptimisticnije tekstove koje sam nasao na internetu a vezani su za ceo svet i to za zasade sa najsavremenijim agrotehnickim merama.
Pogotovo u tom uzrastu, pa mi ovo lici na bajku.
 
To znaci da cu na mojih 5200 stabala u tom vremenskom periodu imati oko 75 000kg - 130000 kg.
Eeee Bogi kada bi to bila istina morao bi ::novac:: sleperom kuci da nosim.
 
Ljudi ima li ko pojma da li ova nasa brizna drzava daje neke podsticaje za zasade lesnika?
 
Ako si " cist " poljoprivrednik ,tj.placas socijalno i penzisko osigurajne min. za 2008 god. mozda i da dobijes nesto.I naravno da je zemlja u tvom vlasnistvu ili pod zakupom povrsine ne manje od 0,5 ha.( registr.gazdinstvo )
 
Znaci opet kumu zemlju u arendu posto je on "cist" platio covek sve, pa da kupim sadnice lesnika, pa da odnesem kumu papire pa da zajedno :ppozdrav:

bice novaca taman tolko da nas "načne"

Tako nas država "podstakla"
 
Pozdrav svima, imam 70ari zemlje kod Kragujevca, uradio sam analizu zemljista i interesuje me, moze li mi neko od vas sto vec imate zasade leske i vise iskustva od mene, to protumaciti i reci cime trebam zemlju dohraniti, kako je tretirati i kome se obratiti za dalju pomoc oko preparata, sadnica i svega sto me bude cekalo? Ako ovo nije mesto za ovakva pitanja, molim da me uputite na pravu temu.

evo rezlultata:

pH u H20: 5,3
Humus (%): 3,70
Azot (%): 0,18
mgP2O5/100gr: 5,60
mg K2O/100gr:39,70
CaCO3(%): 0,01

..i jos pise sledece:

Na osnovu dobijenih rezultata zemljiste ima sledece osobine:

1. kiselu reakciju;
2. srednji sadrzaj humusa;
3. srednji sadrzaj azota;
4. vrlo nizak sadrzaj fosfora;
5. visok sadrzaj kalijuma;
6. slabo karbonatno.

Zahvalan sam na svakoj pomoci i savetu koji mi mozete dati..nemanja.
 
Druze, i ja sam ovih dana nosio zemlju na analizu u Drajzerovoj, ph je bio 4.7 i rekli su mi da zaobidjem kupovinu te zemlje jer je vrlo nepovoljna, optimalno je 6; 6,5
 
Ja vec ovu zemlju imam, nema menjanja :nono: ::namigivanje:: sad je samo na meni da odlucim sta cu saditi. Za lesku sam se zagrejao jos odavno, i voleo bih da to uspe. Ima li nekakvih preparata kojima je moguce popraviti pH vrednost zemlje?
 
Poslednja izmena od urednika:
gde si nosio zemlju na analizu? Uglavnom te pitaju sta hoces da gajis pa ti na osnovu analize daju savet da li ta kultura moze da se uspesno gaji i kako da je djubris...
 
Sada sam video d asi radio analizu u Drajzerovoj.Posto si naveo kulturu na toj zemlji sta ti je rekao tj.napisao u objasnjenju analize ?
 
Sale na kom si rastojanju sadio lesku? Neki preporucuju 5x2.5 neki 5x4 tako da sam u dilemi...
 
Nazad
Vrh