Leska - opšta tema

Hvala!!Ovo je stvarno predivno na slici ali ne mogu da nadjem jos podataka sta treba da se ispuni? 1.registrovano domacinstvo.2.razmak izmedju redova i stabala 5x5. 3.fiskalni racun sadnica i sertifikat. 4..........? ako ima informacija sta treba jos napisite da li je potrebna dubina oranja na 60cm i kako je to usaglaseno ili ako ima neki dokument koji se popunjava gde se to uzima
 
Veliki su to lopovi u ovoj uredbi ima milion nepoznatih na koje oni mogu da se pozovu i da te odbiju . Licno kada odes da se raspitas ,nemas od koga . Svi te gledaju ko 13 prase .
 
Da,to je tacno. Prosao sam kroz to pre 2 god. Uzmi toliko sadnica koliko imas para pa ako ti prodje refundacija super,a ako ne nikom nista (osim cimanja oko papira,otvaranja racuna.....) Od oko 400-450 sadnica imam prijavljenih oko 100 i to su te za koje su me odbili,a da je proslo dobio bi nekih 600e pa sam racunao da sledece god dupliram kupovinu. Od onda sa drzavom necu da imam posla.
 
Najbolje je biti " sam svoj gazda" ne uzdajte se u drzavu previse....
 
Prosle godine ja sam se raspitivao u ovo nase udruzenje u Pozarevcu i rekli su mi da moze broj sadnica od 500 do 1200 i povracaj je na cenu sertifikovanog materijala a ne vise od 700din po sadnici. Naravno i sve ostalo iz uredbe mora da se ispuni.
 
srdjuanzorz je napisao(la):
Prosle godine ja sam se raspitivao u ovo nase udruzenje u Pozarevcu i rekli su mi da moze broj sadnica od 500 do 1200 i povracaj je na cenu sertifikovanog materijala a ne vise od 700din po sadnici. Naravno i sve ostalo iz uredbe mora da se ispuni.
Nista ne pricas , sta bi na skupstini ? Hoce li Srbi da se sloze ili bi svi da vode glavnu rec .
 
Na moju zalost ja nisam mogao da idem jer sam imao nekih neplaniranih poslova, ali sutra idem do Ace u zavod pa cu da saznam. Odah pisem.
 
Po preporuci zastitara sa skupa u subotu:

I faza: rano prolece (februar-kraj meseca)
Bakaroksihlorid 75g/10lit vode ili 7,5kg/ha + Abastate 7,5ml/10lit vode ili 750ml/ha

II faza: pred cvetanje zenskih cvetova
Bakaroksihlorid 75g/10lit vode ili 7,5kg/ha

III faza: Pocetak formiranja ploda

1. Kraj aprila pocetak maja- Nurell-D 10ml/10lit vode ili 1lit/ha + Signum 8g/10lit vode ili 800g/ha + Bakaroksihlorid 75gr/10lit vode ili 7,5kg/ha

2. Polovina maja-Perfektion 15ml/10lit vode ili 1,5l/ha

3. Kraj maja pocetak juna-Perfektion 15ml/10l vode ili 1,5l/ha

IV faza: Sredina leta (juli mesec)
Bakaroksihlorid 75gr/10l vode ili 7,5kg/ha

V faza: Po pojavi biljnih vasi (nije obavezno tretiranje ako je sve OK)
Tonus 3g/10l vode ili 300g/ha

VI faza: Kraj jula pocetak avgusta
Tilit ili Pressing 1,5ml/10l vode ili 15ml/100l vode ili Stroby 2g/10l vode ili 200g/ha

VII faza: Posle berbe -pre opadanja lisca (pocetak jeseni)
Bakaroksihlorid 75g/10l vode ili 7,5kg/ha
 
Bogami ima tu da se prska poprilicno. Ja sam mislio samo 3-4 prskanja je dovoljno.Sta je jos pricano i dogovarano. Interesuje me iz tvog ugla kako si ti zakljucio kako je prosao skup?
 
Uvek se cuje nesto novo. Trebao je da dodje covek za orezivanje,ali mu je nesto iskrslo pa nije dosao.
Dosao je direktor firme koja uvozi lesnik iz Turske i saradjuje sa velikim firmama i izrazio je zelju za saradnju,ali mi sve to ne mirise na dobro. Vreme ce pokazati sta on hoce i pod kojim uslovima,mada i mi trenutno nemamo sta da ponudimo. Inace oni placaju 520din/kg za lesnik iz Turske.
Pojavio se i jedan dedica sa lesnicima starim 10 god i proizvodnjom od oko 3t (kaze da mu zbunasti daju 10kg po stablu) i on je ponudio nekoj konditorskoj firmi i sve je bilo ok dok im nije rekao da ima 3t pa su mu odgovorili da oni to prerade za valjda 2 dana ili 2 smene tako da nista od posla.
To bi bilo to,bilo je predloga u vezi sajta...... popricali smo medjusobno o iskustvima,problemima...
Sve u svemu zadovoljan sam i nije uzaludno potroseno vreme i novac
 
pozz. Bogi023>sta se time dobija ako oni uvoze lesnik iz Turske po 520 din. po 1kg.znaci nista ali jedino ako tu nije uracunata carina prevoz i ostali troskovi ako jeste vise se isplati da ga uvozimo nego da ga sadimo pa cekamo i na kraju nista ne dobijemo.Tolike godine truda i rada i ulagagja da bi se na kraju ovde kod nas prodao 1kg lesnika za 200din po ovome a znamo da je Turska veliki proizvodjac lesnika ! Neka mi neko objasni ovo oko cene uvoza i koju cenu proizvodjaci kod nas imaju a ne samo da cute i pricaju neka kaze neko konkretno koliki je rod imao u 2010god sa koliko stabala i po kojoj ceni je prodao? Koliko se meni cini ovde najbolje prolaze oni koji imaju rasadnik pa prodaju kaleme i izdanke! :ppozdrav:
 
Velika je verovatnoca,a to je neko i spomenuo na skupu da uzimaju losiji kvalitet,a prodaju ga kao I klasa. Posle ovolikih prevara koje se desavaju nista nije nemoguce. U Zrenjaninu recimo u Ideji na rinfuz kosta 1300din,kod mene u naselju isto na rinfuz 1000din,dok u ostalim prodavnicama kesice 100gr kostaju od 120din pa do 160din (licno proverio deklaraciju sve je iz Turske).
Nisu tu cista posla sigurno
 
Jedan od problema je i taj sto je nasa zemlja potpisala sporazum sa Turskom o slobodnom uvozu .
Turci su bili i dugo ce ostati najveci proizvodjac lesnika .Mi smo mali .
A sto se tice udruzenja video sam mnogo raznoraznih skupova pa i lesnik skupova gde se nikada nisu nista dogovorili,A taj koji ima vezu sa izvozom ili konditorskom kucom( naravno poseduje hladnjacu i pare ) u svih 100 % pokusava da prevari sitne .
Jos je rano za skupove , kad budemo nas 30 ,40,50 imali u FULL rodu lesnik tada mozemo da se dogovaramo i to opet mozda ali sada ima ljudi koji jos nisu ni zasadili lesnik a vec bi da se pravi udruzenje .
Kod mene u krugu od 5 km ima ukupno 70 ha leske kad to dodje sve u rod za 3-4 godine i kad imas proizvod u rukama tada pregovaras i dogovaras .
 
U pravu si u vezi pregovora za otkup da je rano,a napisao sam i u predhodnom postu da mi nemamo sta da ponudimo. Sto se tice ranog udruzivanja tu nisi u pravu. Meni su potrebni saveti i sad i jako me interesuje kako drugi rade i da im kazem kako ja radim,a ovo je idealno mesto za takve stvari. Pokusacemo da konkurisemo za sredstva iz ministarstva da bi doveli profesore da odrze predavanja,mada je meni licno bitno sta imaju da kazu ostali proizvodjaci,a i oni koji nemaju zasad i planiraju mogu da cuju sta ih ceka (nije potrebno biti clan da bi prisustvovao)
 
Vidi ,ja sam razumeo da je to osnivacka skupstina udruzenja lesnika. Kako cemo da plasiramo rod itd.
A sto se tice iskustava to je veoma rastegljivo . Cuces 5 profesora i svi ce razlicito da ti kazu , cuces 5 vecih vocara i svi razlicito . Ista ti je prica i sa danima leske u Decu . Edukacija i skup zarad licnog interesa prof.koji za tricavih 100 eura nudi da dodje da ti obidje zasad ( naravno to ti kaze u cetiri oka ,ne pred svima ) ili da taj sto pravi skup nudi rasad po astronomskim cenama . Veruj da ces posle posle tih prof.biti u jos vecoj zabludi , pun mi ih je kofer .

Jedina pozitivna strana tih skupova sto upoznas vise ljudi u cujes njihove muke i resenja za pojedine probleme . Pa onda ti na osnovu toga pronadjes sebe.
 
U tome i jeste poenta da se nadje neka sredina u celoj toj prici,ali opet podvlacim da bi radije sa tobom porazgovarao nego sa nekim profesorom,ali hajde da cujemo i tu stranu. Recimo iz predhodnog posta u vezi prskanja ja cu izbaciti drugu fazu posto je sigurno rizicno da potrefis trenutak pre cvetanja i oprasivanja da poprskas,a da ne napravis stetu.
''Poslusaj svakog,ali uradi kako ti mislis'' ja se drzim ovoga
 
Pozdrav svima, ja sam novi na ovom forumu i imam puno pitanja. Nemam mnogo vremena za računar ali izdvojiću za to. Interesuje me sve po pitanju lešnika. Planiram da zasadim pola hektara pod leskom pa me interesuje i cena sadnica i koje sorte da mešam i kako da ih sadim u redovima.
 
Pozz.Neka mi neko pomogne koje tri sorte da stavim u kombinaci a da plod bude srednje krupan okrugli i krupan okruglo kupasti nikako duguljasti.Neka neko napise koja se sorta dobro pokazala kod nas?
Post je spojen: [time]1297426623[/time]
_________________________________________________
darko79 je napisao(la):
Pozdrav svima, ja sam novi na ovom forumu i imam puno pitanja. Nemam mnogo vremena za računar ali izdvojiću za to. Interesuje me sve po pitanju lešnika. Planiram da zasadim pola hektara pod leskom pa me interesuje i cena sadnica i koje sorte da mešam i kako da ih sadim u redovima.
Sve sto te zanima imas vec napisano na forumu samo je potrebno da procitas!
 
Nazad
Vrh