Leska - opšta tema

Dzak od brasna presecen na pola pa razdvojen tako da sa jednim dzakom moze 4 sadnice. Vec 5 godina tako radim i nisam imao bas nikakvih problema. Na prolece stavljam mrezu visine 80cm i sirine 50cm pa kako se siri drvo tako povecavam obim. Probao sam sa mrezom za fasadu i jako je losa posle prve godine se ofuca,probao sam sa grifovanom mrezom koja je placena papreno i ona se raspada i ostecuje sadnice kad duva vetar,probao sam sa onom crnom mrezom za vocke ali se i ona raspada i cepa. Ova metoda kao na slici je jako dobra i tako cu stavljati dok ne budem ogradio jednog dana. Cenu trenutno stvarno ne znam,ali koliko se secam nekih 5.000din kosta za stotinak sadnica. Da napomenem jos da se ova plasticna zica koristi za ograde i nalazi se u koturovima od mislim 50m. Na slici se vidi jos i kako izgleda list posle gusenica

 
Bogi hvala na odgovoru ali na kraju nisam shvatio.

Džak stavljaš zimi i time se štitiš od zečeva i srna?

Jel ima ova mreža neki trgovački naziv jer mi ne uspeva da objasnim po prodavnicama šta tačno tražim.

Jel te mreže ostavljaš i preko zime?

Hvala i pozdrav,
 
Ne bi stavio dzak da sam imao mrezu(inace sam stavljao odma mrezu). Da,dzak zecevi nece da grickaju. Mreza mi je uvek oko stabla i leti i zimi. Od srndaca ne stiti posto je visine 80cm.
Stvarno ne znam naziv,znam samo da je koriste za ogradu,da je tvrdja plastika, visine 1m i duzine 50m,ali da moze na metar da se kupi.
 
Protiv srne zeca i ovaca poprskati kunilendom ima ga u poljoprivrednim apotekama.Kosta oko 700 din. litar .Kunilend je u prevodu neka vrsta ribljeg ulja nemojte se cuditi ako vas macke budu jurile dok to budete radili.Razblaziva se.
 
Cale sad izmazao stabla nekom starom mascu. Videcemo kako ce delovati u prolece....
 
Dobar vam dan! Ja sam Dado iz Banjaluke. 3 godine sam ganjao dobru poziciju, da se šahovski odrazim, da napravim plantažu lijeske, to mi je želja od malih nogu. Sad sam u situaciji da mogu. Kiša mi ne da da orem, pa mi se čini da sam okasnio za ovu sezonu sadnje. Da li da se nadam da mogu posaditi do nove godine? Vrijedi li saditi na proljeće i koji bi to u stvari period bio? Važem između kalemljene i žbunaste lijeske, to mi je jedini problem. Znam da na novosadskom fakultetu imaju sadnice i 8ojra su. Vidim da na ovom forumu ima iskusnih i što je bitnije, iskrenih ljudi. Pa vas molim za pomoć. Ah,da! Svi moji prijatelji bi se željeli pridružiti ali tek kad vide kako ću ja proći. Mislim da vam je to poznato
 
Da li si radio analizu zemlje ,da li nesto treba oranjem da se unese u tu zemlju ? KOja je povrsina ? Ako ti se pogode uslovi za ove poslove nisi okasnio ali ako bude ovako vreme kisa,sneg onda ... Prolece je zaj... za sadnju iz razloga budjenja vocaka i mnogo veceg broja neprimljenih sadnica tako da se uvek za sadnju vocaka preporucuje jesen .
O zbunu i kalemu ima dosta i za to moram malo konsultovati knjigu .Ukratko . Kalem nema izdanke koje moras svake jeseni orezivati i skidati kako biljka ne bih trosila hranjive materije . Lakce je za obradu ,posto mozes doci blizu stabla . Kalemljenoj leski treba malo vise vremena da dodje u full rod .
Zbun konstantno mozes obnavljati pustanjem mladica . Mozes vaditi mladice za prodaju ili eventualno prosirivanje zasada .
Cena samih sadnica su drasticno vece u korist kalema , dok za lesku ( zbun ) sadnice mozes naci od 1 do 3 eura po komadu kako gde .
Moj izbor je zbun .
 
Radio sam analizu tla na institutu u bl
0-30 ph h20 5.1; ph kcl 4.0; humus 2.9; p205 1.6; k2o 8.6
30-60 5.0 4.0 1.5 2.5 5.1
Napisano mi je sta treba i koliko, samo kontam da je uzalud djubriti svu njivu a da je bolje u redovima gdje ce biti voćke nadjubriti i zaorati. Zamislite, u regiji nema pluga podrivača. Jedan čiko, koji se bavi 30 god oranjem i uslugom obrade tla, mi je rekao da sam ja stoti koji traži plug podrivač a on ga nema. Ja njemu na prvu : Onda si glup što nisi poslije 10og otišao i kupio i on me išćera iz avlije :haha:
Bio sam zagrijan i spreman platiti 1000 kom kalemljene, ali me dobavljač zavlači savjetima već mjesec dana tako da ću odustati najvjerovatnije i kupiti žbunastu po 5 puta nižoj cijeni. Bio sam kod jednog čike koji planira zanimljivom idejom riješiti problem vjeverica i zečeva :
ogromna stožina i kači komade svježeg mesa ili miševe da privuče na njivu ptice grabljivice
A da čamim godinu do jeseni, ne mogu, ne da mi karakter!!!! Planiram saditi nešto u medjured pa tako nadomjestiti finansijski gubitak u sadnicama na proljece. Bolje bizi ranjen nego poginuti!!!!
Pozdrav
 
Ako planiras sadnju kalemljenih pazi kakve sadnice kupujes. Ove godine sam kupio sadnice koje sam placao 5e (slike su par postova ranije),a do sad sam kupovao iz rasadnika blizu Zr-a i uvek placao 6,7e koje ne mogu da se porede sa ovima. Ostali rasadnici su bili jos losiji ili nisu imali sortu koju sam ja hteo.
Prosle godine sam se upoznao sa covekom preko neta i posle razgovora telefonom porucim na SLEPO 80 sadnica za probu da vidim jel sve to istina. Video sam na slikama sadnice,ali mi je iskreno bilo malo cudno da je sve bas tako lepo.
Da ne duzim evo kako je sve pocelo:

sadnja 2005



novembar 2006 (ostavljao sam bocne grane da bi imao lisnu masu)



jul 2007 (na prolece su orezane bocne grane)



jun 2008



2010



Ostale mi slike iz 2009 u drugom telefonu koji sam prodao :haha:

Izgubljene dve godine da bi se dobilo na visini stabala. Ove trenutno sadnice koje su posadjene ce izgledati kao ove iz 2007 i 2008 sto se i vidi na slikama.
 
Veliki pozdrav svima. :sta:Ja sam ovde novi na forumu,procitao sam pazljivo temu,interesuje me da li neko ima informaciju.koliko se u praksi ceka refundacija troskova sadnica,ako ispunis sve uslove koje ministarstvo zahteva. razmisljam vrlo ozbiljno o leski na nekih 80ari
 
Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za podizanje proizvodnih zasada voćaka, vinove loze i hmelja za 2010. godinu

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način korišćenja podsticajnih sredstaca za podizanje proizvodnih zasada voćaka (osim jagode), i proizvodnih zasada sa naslonom vinove loze i hmelja za 2010. godinu.
Porizvodna sredstva se koriste za nadoknadu troškova kupovine sadnice voćaka, vinove loze i hmelja, i za nadoknadu troškova nabavke naslona (kolje, stubovi, žica, anker, i dr.) kod zasada vinove loze i hmelja, a kod gustih zasada vinove loze sorte prokupac podsticajna sredstva se koriste za nadoknadu troškova kupovine i nabavku kolja.

Pravo na korišćenje podsticajnih sredstava za proizvodne zasade imaju:

1. fizička lica;
2. preduzetnici;
3. privredna društva;
4. zemljoradničke zadruge;
5. druga pravna lica.

Za fizička lica je obavezan PIO, za zasade površine do 1ha nije potreban uslov da proizvođač bude u fondu PIO. Dok je za ostala lica koja mogu da ostvare podsticajna sredstva iz ove uredbe potrebno ako su:

1. kao proizvođači rakije i vina upisani u Registar;
2. izmirila dospele preuzete obaveze po osnovu propisa kojim se uređuju mere za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje;
3. izmirila propisane dospele obaveze i dažbine za 2009. godinu.

Pravo na korišćenje podsticajnih sredstava imaju za proizvodne zasade podignute u jesen 2009. godine i proleće 2010. godine i to na površini najmanje od 0.3ha za jagodaste vrste voćaka, vinovu lozu i hmelj, odnosno najmanje 0.5ha za jabučaste, koštičave i jezgraste vrste voća.

Ukupan iznos podsticajnih sredstava po podnosiocu zahteva utvrđuje se za sve proizvodne zasade do 10ha.

Broj primljenih sadnica za lesku na generativnoj podlozi po hektaru treba da bude od 400-1250 kom stim da se za standardnu sadnicu isplacuje do 700 din isto toliko za zbunastu samo se isplacuje do 150 din

Racunaj na to da moze da se promeni uredba kao sto se nama desilo pre dve godine.
 
Da,ono bitno sam zaboravio da dodam. Ceka se oko godinu dana tj. posadis na jesen,uredba izadje na prolece i ako prodjes isplata pocinje negde u ovo vreme.
 
Pre svega pozdrav ljudi,i svaka cast...ja sam jos od malena zainteresovan za sadnju leske,epa doslo je i to vreme :D ....planiram sad 2011 da zasadim prvu turu,pa me interesuje da mi neko kaze koliki razmak treba da pravim izmedju sadnica i izmedju redova:haha:i jos nesto, ako neko zna koliko mi je sadnica potrebno za 1ha?I ako neko zna gde mogu da kupim dobre sadnice u Nisu(ili okolini):haha:

Unaped Hvala! Pozz!
 
Za razmak ti je najbolje da kontaktiras literaturu, sve zavisi koje sorte imas. Staje negde oko 500-550 stabala u 1ha.
 
Nazad
Vrh