Leska - opšta tema

Svraticu zbog ljudi koje nisam video dugo ,a sto se Cede tice naslusao sam se dosta njegovih predavanja .
Videcemo se u nedelju .
 
pozdrav svim forumasima, da se predstavim. Ljubo iz Loznice. imam 4,5 ha zemlje u Trsicu. 1ha proplanka ,teren je jajastog oblika sa malim nagibom i osuncan ceo dan, 1,5ha baste (dosta starog voca uglavnom sljiva) teren je pod nagibom. ustvari proplanak je najvisa tacka 1ha ravni pa basta 1,5ha pocinje da se spusta prema sumi i suma oko 2,5ha manje bitan podatak ali da bi imali ideju konfiguracije terena. e sada podigao bih zasadnik leske na proplanku ali i u basti(raskrcio bih star voce).da li to sto je teren pod nagibom predstavlja veliki problem za lesku osim sto je manje pristupacno, i jos jedno za mene vazno pitanje, zemlja se nalazi u Trsicu ali u sumi, moj plac je okruzen sumom tako da me plase veverice. mozda neki savet, a ja sam mislio da ogradim zicom sa manjim kockicama i na vrhu da se uvije zica ka napolju da veverica nebi mogla da predje preko.za sad toliko pozdrav svima
 
Ja nemam iskustva sa vevericama ali kada sam trazio zemlju koju bi kupio gledao sam da ne bude blizu sume bas zbog veverica . Cuo sam price ljudi koji su imali taj problem da i dan danas ne mogu da ga rese .
 
Ja sam mlad zasad lesnika ogradio mrezom zbog srna i zeceva, veverice ne bi trebalo da predstavljaju toliki problem. Udalji se malo od sume zbog promaje, da lesnik ne bi bio ugusen okolnom sumom, bolje ce se razvijati...
 
ljubomirfrancuz@

ja imam vevrice kod mene u dvoristu na drvecu i kada gledam kako se penju i skacu sa drveta na drvo , neverujem da moze neka ograda da ih spreci.
 
suma je 5-6 metara od proplanka gde bih sadio a ogradio bih tako da sa svih strana bude po 10tak metara cistine,hvala na savetima
 
Gledao sam na tv jedan čovek ogradio orahe, čobanica žica na 20 centimetara od zemlje pod uslovom da okolo nema blizu šuma da preskaču sa drveta na drvo.
 
Gde uzeti dvogodisnje sadnice?I da li je neophodno ispitivanje zemljista na parceli gde 20 god nista nije sadjeno?
 
Ako mislim ozbiljno da ulozis i das novac a pritom to vidis kao investiciju onda je normalno da znas u sta investiras .To znaci da moras da uradis analizu zemljista .
A ako sadis "onako " par komada za sebe onda i ne moras .

Sad je sadjenje u toku i pitanje je da li i koliku kolicinu sadnica rasadnicari mogu da ti obezbede . Posto nisi naveo koliko ti treba , tesko je i dati precizniji odgovor .
 
Mislim da posadim na parceli koja je odprilike 90 ari. oko 500 sadnica, dvogodisnjih, ali nisam nista jos poceo ( oranje, tanjiranje, kopanje rupa....a ni sadnice nisam nasao).Da li je bolje da cekam sledecu jesen?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako te vreme posluzi mozes stici i ove godine da uradis sve.Mozda je bolje sacekati sledecu godinu pa polako uraditi sve kako treba.
 
Bez analize zemljišta i snabdevanja odgovarajućom NPK formulacijom (veštačko djubrivo) mislim da je sadnja velika lutrija sa veoma malim šansama na uspeh.
Ta biljka tu treba da stoji narednih 40-ak godina i jedino se pre sadnje zemlja može snabdeti elementima koji su leski potrebni.

Na netu imaš dosta članaka o pripremi zemlje za zasnivanje voćnjaka. Iz literature kao i sa nekoliko foruma možeš naći više nego dovoljno informacija šta i kako.

Ako ti je zemlja rastresita imaćeš vremena da odradiš sve. Ako je smonica kao moja bolje kreni sa ugarivanjem na proleće.
 
Da li mozete da mi kazete koja je cena analize zemljista.Procitao sam na forumima da je bila beplatna ranije.Ja sam iz Valjeva pa me zanima gde mogu da to obavim.
 
@marokos
Koliko se secam bila je besplatna kad smo hteli da iskoristimo subvenciju,ali bi rezultati stigli posle roka pa smo platili 3000din. Inace imaju prednost oni koji placaju i brzo budu gotovi rezultati. Ti bi trebao ovde da nosis uzorke http://psss.rs/page.php?21

Ove godine je rod bio dosta los.Imali smo oko 40kg sa 160 stabala. Izgledi za sledecu godinu su dobri ima jako puno resa. Evo koja slika sadnje 2010



Enis (inace je vodeca sorta kod nas)



Contorta



Rimski

 
Pozdrav svima,
moje ime je Dejan, planiram da zasadim Lesku. Pročitao sam sve postove, mnogo korisnih informacija sam dobio od vas čitajući ali i dosta zbunjujućih. Zato molim nekog da mi konkretno sve pojasni oko Leske: Vreme sadnje? Priprema zemljišta? Naj bolja vrsta sadnice? Koliko sadnica ide po hektaru? Kako dobiti subvencije od države? Cena sadnica? Koliki je stvarni prinos po hektaru u punoj rodnosti? Koja je trnutna cena lešnika u Srbiji? Koliko vremena zahteva leska da joj se posveti tj. koliko ima posla ok planzaže?...
Znam da sam postavio puno pitanja, al bilo bi lepo kada bi sad neko ko se stvarno u sve to dobro razume, da lepo rezimira.
Unapred hvala
 
Najbolje je saditi u jesen, otprilike u ovo vreme, izores njivu duboko, rastrese se zemlja. Odnesi zemlju na analizu, i oni ce ti reci sta treba dodati, djubre ili nesto slicno. sade se oko 550 sadnica po hektaru, to je najoptimalnije... sadnice se krecu oko 1 e a za subvencije se moras rapitati.... cena je nikakva... oko 500-6oo din po kg mah ciscenog.... sto se vremena tice, zavisi.. moze mnogo, mozes malo... sto vise vremena , to bolje, ali ne iziskuje previse vremena.. Nadam se da sam pomogao :ppozdrav: za ostalo kontaktiraj literaturu.....
 
Bogi, čime si ova staba uvio?

Ima li neko ideju kako od divljači zaštititi tek zasadjene dvogodišnje sadnice?

Hvala unapred.
 
Odg: Prodaja lešnika - gde i po kojoj ceni

nemam poima kako se ovo koristi ali ok reko da probam skoro sam resio da se bavim proizvodnjom lesnika a iskreno da kazem nemam poima sta i kako treba da se radi kupio sam 600 stabala treca je godina pa bih zamolio nekoga ako nesto zna o uzgajanju lesnika da mi pomogne to jest da mio da savet sta treba da radim da bi mi lesnici narasli i da bi davali dobar rod..u napred hvala
 
Nazad
Vrh