Prikracivanje izdanaka i održavanje malinjaka nakon sadnje

a1eksandar

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Maj 2010
Poruka
23
Lokacija
Šabac
Ako sam dobro shvatio, kada posadim sadnice maline u jesen, čekam proleće i sa prvom vegetacijom skraćujem izdanke na tri pupoljka?

S obzirom da planiram 1ha, interesuje me koliko izdanaka može jedan čovek dnevno da skrati, ili koju površinu da obradi da bi mogao da planiram broj ljudi/dana za tu operaciju.

:ppozdrav:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

to mozes da uradis sam do rucka ako si u kondiciji.. Mislim to je smesna radnja i zanemarljiv posao na povrsini od 1 h sobzirom sta te sve ceka...
Post je spojen: [time]1274415878[/time]
_________________________________________________
ako skratis 30 kom za minut, za sat ces skratiti 1800 kom odnosno 17 ari. BEZ pauze 6 h .
Post je spojen: [time]1274448573[/time]
_________________________________________________
Povedes jos dvoje sa sobom i odradite to za 3 sata plafon. Treba samo da se sagnes i krenes polako sa makazama, neces ti tu zagledati u sipcice, jer ti nju skracujes na 10-15 cm od zemlje..sad tri pupka, negde dva negde cetiri. Bespotrebno je gubiti vreme na to kad te posle toga tek ocekuje prava bitka za formiranje malinjaka. ::namigivanje::
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Zorane hvala na odgovoru.

Šta je po tebi najteži deo (sem berbe) od momenta početka pripreme zemljišta do momenta berbe?

:ppozdrav:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Jooooj nemoj me podsecati na to meeker, ubacio sam 20-tak ari proletos a jos nisam pipnuo nista na toj parceli. Od srede do subote polako ja i cale travku po travku jer su tek krenuli mali lastarici...Kod mene malina sva skoro precvatila i vec oko prvog ce biti poneka zrela.Zasad izgleda fantasticno... Puno ti hvala za savete protiv plamenjace, lisnih vasi,prehrane... ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1274639376[/time]
_________________________________________________
a1eksandar nemoj da se demoralises.. Malinarstvo je tezak i mukotrpan posao ali ko ima volje i zelje da radi oko nje uspeh mu je zagarantovan. (Tako kazu iskusni malinari sa ovog foruma). Ja sam godinama bezao od prskanja,okopavanja i cim zavrsim sa branjem ja ne ulazim u malinjak do proleca. zato sam na 70 ari brao 4 tone umesto 10. Zato pitaj sve sta te interesuje jer ovde ima ljudi koji ce ti pomoci kao i meni.. :sta: :sta: :sta:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Ako sam dobro shvatio, herbicidima ne može da se uništi taj korov? Koliko bi meni ljudi onda trebalo za tu operaciju na 1 ha?
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

a1eksandar je napisao(la):
Ako sam dobro shvatio, herbicidima ne može da se uništi taj korov? Koliko bi meni ljudi onda trebalo za tu operaciju na 1 ha?

Može se uništiti herbicidima, al zajedno sa malinama. Makar 2-3 godine izbegni herbicide, A kasnije može, al i tada oprezno.
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

treba ti jedno dvadeset dnevnica za jedno plevljenje iliti okopavanje...
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

zoran sef je napisao(la):
treba ti jedno dvadeset dnevnica za jedno plevljenje iliti okopavanje...
To treba raditi na vreme i u pravo vreme. Mislim na porast korova i vlažnost zemljišta.
:ppozdrav:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Ok, hvala puno na odgovorima. Doneo sam odluku da start ove godine bude ipak 18ari (plac koji vec posedujem), jer se pribojavam 1ha odjednom. Znači prvo probni zasad malo da se oprobam a posle ako bog da... ::namigivanje::

:ppozdrav:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

a1eksandar je napisao(la):
Ok, hvala puno na odgovorima. Doneo sam odluku da start ove godine bude ipak 18ari (plac koji vec posedujem), jer se pribojavam 1ha odjednom. Znači prvo probni zasad malo da se oprobam a posle ako bog da... ::namigivanje::

:ppozdrav:
ako nije tajna koliko ti je potrebno novca za zasad od 18ari?
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Ja racunam izmedju 2000 i 3000 eur. :ppozdrav:

Mada bliže 3000 nego 2000 :ppozdrav:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

pa da, to je to ako hoces pismeno da odradis i da ocekujes dobar prinos i ne moze jeftinije,zelim ti puno srece u radu,i nadam se da ces nas obavestavati kako teku radovi... ::namigivanje::
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Jos jedan pocetnik medju vama :ppozdrav:
Imam jedno pitanje i zahvalan sam na odgovoru (ukoliko ga bude).
Vec sam na jednom postu napisao da postoji vise razlicitih misljenja i nisam pametan sta je najbolje ciniti.
Moje pitanje je, posto orem, a nakon toga i sadim sortu meeker na 15 ari,znaci sad na jesen,da li na prolece obrezujem maline na gore pomenutih 15 cm? Jos jednom hvala unapred!
Inace,kad ste vec spomenuli i cenu da se ukljucim i ja (ako to nekoga i interesuje ::namigivanje:spavam:
Nabavio sam 4,000 sadnica meekera po ceni od 10 dinara (prijateljstvo je u pitanju),besplatno sam nabavio oko 200 stubica visine 270 cm (covek se time bavi i opet je prijateljstvo u pitanju),trosak koji cu imati je oko zice i creva za KPK.Stajnjak imam uslovno receno svoj,bratovljev je (ovciji i govedji) koji stoji pod vedrim nebom jer ga on ne koristi,tako da ne mogu da se pozalim (ne racunajuci prskanja itd.) nekim velikim ulaganjima u samom startu.
Takodje bih zamolio za odgovor za taj stajnjak. Moj komsija ga nikad nije stavljao a ima poprilicno lepe prinose.Buni me sto jedni kazu da se stavlja,drugi ne. . . koja su vasa iskustva?
Ps. Svaki savet je dobrodosao!
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Stajnjak je zakon... Svake tri- cetiri godine.. Orezes to do zemlje kad krenu lastari... I nedaj u travu nikako to ti je moj savet... Ja nisam stigao i jbg, napravio belaj... Pozzzzzz
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Jedno pitanje. . . .
Napisao sam vec da za neke dve do tri nedelje orem,a potom i sadim.
Da li cu pogresiti ako ove godine ne budem stavljao stajnjak,vec samo poorem,a sledece jeseni ili kad je vec bolje (prolece-jesen) da im stavim prehranu,pa na jesen stajnjak:haha:
 
Odg: Prikracivanje izdanaka maline nakon sadnje

Stajnjak zaorati pre sadnje!
 
Posadio sam jesenas 120 sadnica Meeker maline.Sada su negdje oko 30 cm visine ali ne vidim da izlaze novi mladi izdanci.Da li ove stare trebam skratiti ili čekati da mlade krenu iz zemlje pa tek onda skratiti stare.HVALA
 
Nazad
Vrh