Herbicidni pojas unutar reda

Dragojlo

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2010
Poruka
821
Lokacija
Selo moje ravno
Da li je mozda neko koristio neki herbicid u vocnjacima, jabuka,kruska, sljiva i sl. kao sto je na primer Basta 15 od bayera, ili Uragan od sygente i dr.

Koliko je to efikasno u odnosu na fizicko uklanjanje travnog pokrivaca (frezanje) u zoni korenovog sistema vocke tj. oko stabala. Ja za sada u svom vocnjaku sljive radim kombinaciju jalovog ugara i zelenog mulca, oko stabala je povrsina obradjena frezama na sirinu krosnje, a ostli medjuredni prostor prirodna trava, koja se zelena kosi i prekriva preko ugara ispod krosnje, cime cuva vlagu i na kraju istruli i time prelazi u humus.

Pa sam razmisljao ove godine da probam da prskam sa herbicidima ali samo onaj deo koji se u prolece freza i da ga odrzavam bez trave kasnije, jer i stalno frezanje zamlje oko vocki oduzima vlagu pogotovo u letnjem periodu, agronome sam pitao za herbicide, kazu da moze samo ako su vocke stariej od 3 godine.

Pozdrav :ppozdrav:
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Koliko su ti stare voćke?
Basta ti je vrsta totalnog herbicida tako da ako ideš u mladom voćnjaku nikako mašinsko prskanje ne dolazi u obzir,samo špric i ruke i oko voćke.
Ja sam prošle god na mladom voćnjaku tako prskao.
Jedno prskanje sam odradio sa Gramaxon-om ali nisam zadovoljan jer osuši samo nadzemni deo koren ostane zdrav(hemijsko košenje).Viša ge neću koristiti jer je kako sam čuo jako štetan i zabranjen je u EU.
Od ove godine planiram samo mehaničko održavanje.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

talianu je napisao(la):
Koliko su ti stare voćke?
Basta ti je vrsta totalnog herbicida tako da ako ideš u mladom voćnjaku nikako mašinsko prskanje ne dolazi u obzir,samo špric i ruke i oko voćke.
Ja sam prošle god na mladom voćnjaku tako prskao.
Jedno prskanje sam odradio sa Gramaxon-om ali nisam zadovoljan jer osuši samo nadzemni deo koren ostane zdrav(hemijsko košenje).Viša ge neću koristiti jer je kako sam čuo jako štetan i zabranjen je u EU.
Od ove godine planiram samo mehaničko održavanje.

Nevidim razlog zašto ne? :sta:

U jabuci i kruški (od 5 godine starosti) unutarredni pojas prskam sa traktorskom prskalicom i dva radnika idu iza i drže svaki po jedan "prskač" sa jednom diznom i plastičnim štitnikom. Širina trake je oko 1 m, tj. po 50 cm sa svake strane reda-voćke. Sad je u planu pravljenje (ili kupovina) nosača sa diznama koji će se namotirati na prednji kraj traktora i prskanje će obavljati samo jedan čovjek-traktorista. Inače koristim totalni herbicid. Ono što je bitno kod prskanja korova u voćnjaku je da nasad nebi trbao biti mlađi od 4-5 god. (dok god kora neodrveni), no ima slučajava gdje ljudi idu sa manjom koncentracijom herbicida (nemora biti totalni) pa onda je rizik za fitotoskčnost za voćku smanjen. Zatim, prvo prskanje treba obaviti prije ili poslije cvatnje, nikako za vrijeme cvatnje (isparavanje-ishlap herbicida negativno djeluje na cvijetove), kod prskanja vodit računa da se neradi po rosi ni po visokim niti po niskim temperaturama (lošije djelovanje herbicida), obratiti pažnju na veličinu dizni tj. kapljica i pritisak tjekom prskanja jer manje čestice su podložnije većem driftu-zanošenju pa može doći do nanošenja herbicida na voćke, dok kod većih dizni kapljice su malo veće i brže padaju na tlo i manje se zanose. Kod prevelikog pritiska može doći do "odbijanja" mlaza iz dizne i struje zraka tako da se onda čestice škropiva podižu na donje etaže-djelove krošnje. Voditi računa o porastu korova jer manji korov je lakše suzbiti nego već, što će reći da kod manjeg korova možemo ići sa manjom koncentracijom herbicda (smanjen trošak prskanja, manji rizik za fitotoksičnost...). Kod prskanja korova predlažem koristiti okvašivač rad bolje aplikacije škropiva i boljeg djelovanja herbicida.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Becarino mislio sam na ratarsku prskalicu bez nekih modifikacija. Ja radim sve sam pa mi je problem da idem sa jos dvojicom.Bio bih ti zahvalan da okacis slik tvog stroja da vidimo.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

talianu je napisao(la):
Koliko su ti stare voćke?
Basta ti je vrsta totalnog herbicida tako da ako ideš u mladom voćnjaku nikako mašinsko prskanje ne dolazi u obzir,samo špric i ruke i oko voćke.
Ja sam prošle god na mladom voćnjaku tako prskao.
Jedno prskanje sam odradio sa Gramaxon-om ali nisam zadovoljan jer osuši samo nadzemni deo koren ostane zdrav(hemijsko košenje).Viša ge neću koristiti jer je kako sam čuo jako štetan i zabranjen je u EU.
Od ove godine planiram samo mehaničko održavanje.

Najmladja stabla su stabla stenleya 3 godine (zasadjen jesen-2006) a cacanka rodna ima 7 godina (zasadjena jesen-2002).

Ne znam jos razmisljam sta bi bilo dobro, do sada sam koristio Sygenta Uragan total herbicid na delovima njiva gdje je teze odrazavati-kositi, gdje ima raznog korova, i pokazao se kao odlican, nisam koristio nikakav okvasivac mada nebi bilo zgorega jedna kesica DuPont-ovog Trenda 90, ali ja sam do sada koristio FitoFertovu vodotopivu *infuziju :D* 19:19:19 kristal sa uraganom ne da ga biljke usvajaju ma jedu ga :haha: ali posle 15 dana ostaje gotovo samo zemlja.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

talianu je napisao(la):
Becarino mislio sam na ratarsku prskalicu bez nekih modifikacija. Ja radim sve sam pa mi je problem da idem sa jos dvojicom.Bio bih ti zahvalan da okacis slik tvog stroja da vidimo.

Pardon, nismo bili na istoj "valnoj duljini".

Nemam slike tih prskača. No zamisli jednu bakrenu cijev dugačku oko 110 cm na čijem početku je držač sa malom slavinom, a na drugom kraju je plastični štitnik sa diznom unutar njega. Ti prskači su spojeni na običnu ratarsku prskalicu od 290 l (bez grana) na razvodnik gdje se prikopčavaju crijeva za krila prskalice. Kad prskamo IMT-539 ide 2. brzom na oko 1200-1300 o/min, pritisak je ispod 2 bara i trošimo oko 120 l/ha škropiva. Trake ispod svakog reda su široke 2x50 cm.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Koliko sam ukapirao (ispravi me ako grešim) ti prskači su fiksirani na prskalicu , zbog zvona(štitnika)
prskaju samo u trake pored stabla.Da li zahvataju i stablo? Kod mene je prošle god,posađen voćnjak.

Dragojlo mislim da tvojim voćkama ne smeta total jer je kora odrvenela.

Bio sam juče na prezentaciji Magana i njihov zaštitar tvrdi da sa RACER-om možeš bez bojazni prskati mlad voćnjak.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

talianu je napisao(la):
Koliko sam ukapirao (ispravi me ako grešim) ti prskači su fiksirani na prskalicu , zbog zvona(štitnika)
prskaju samo u trake pored stabla.Da li zahvataju i stablo? Kod mene je prošle god,posađen voćnjak.

Dragojlo mislim da tvojim voćkama ne smeta total jer je kora odrvenela.

Bio sam juče na prezentaciji Magana i njihov zaštitar tvrdi da sa RACER-om možeš bez bojazni prskati mlad voćnjak.

Ne nego dva radnika idu iza i drže te prskače, a u planu je napraviti prskač na traktoru da izbjegnem radnike. Da, mlaz oprska i malo stabla na nekih par cm od tla.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Ja unazad tri godine koristim total na bazi glifosfata samo treba paziti da herbicid ne padne nazelene delove stabla, gramoxon sam koristio jedne godine i nisam bio zadovoljan.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Zdravo,
ja sam sezone 2009 u ljetu prsakao sa totalnim herbicidom iz proozvodne programe Herbosa. Vocnjak mi je star jednu godinu i to sliva i visnja. Imao sam odlicne rezultate, a to sam uradio sa ledznom prskalicom i prskao sam i do samog stabla. Bitno je samo da kad prskate nema uopste vetra! Ja sam zadovoljan i nema opasnosti, pozdrav.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Sto se tice mog iskustva, ja sam do 4 godine koristio fusilade ili panteru. Oni nisu stetni za vocku ni ako se poprska stablo. Sa ovom herbicidima unistavam sve uskolisne korove iz semena i rizoma. Posle toga ide freziranje po redu a nakon freziranje prskanje Goal-om protiv sirokolisnih korova iz semena. Nakon 5 godine staristi vocnjaka moze se umesto fusilade i pantere koristiti total, s tim sto u prolece i dalje koristi goal. Eto tako ja radim i prezadovoljan sam.
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Pozdrav!
Možda neko zna, za koliko vremena monosan herbi potpuno uništi ovaj korov?
1z9gti.jpg

Kod mene ga zovu zelje.
Korov se nalazi sporadično u mladim malinama.Tretirao bih ga leđnom prskalicom.
To mi je bitno zbog frezovanja, nebih da ga razmnožim usitnjavanjem.

Unapred hvala! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

To je koliko vidm sa slike stavelj, ne znam da li sme da se ide sa total herbicidima u malini, ja sam ga odlicno satro sa Syngentinim Ouragan u vocnjaku jabuke i kruske bilo ga na nekoliko mesta, ako ides sa ledjnom prskalicom treba da pazis da ne bi doslo od zanosenja na malinu, samo po njemu tretiraj i obavezno dodaj okvasivas i neko folijarno djubrivo, ima da usvoji herbicid samo tako i gotov je.

podrav :ppozdrav:
 
Odg: Herbicidi u vocnjaku

Sme total i koristio sam ga u jesen 2009god. Ali nešto ovih korova je ostalo nisam ih mogao prskati jer su lastari maline pali po njima a imali su još list.Što sam poprskao to više ne postoji.Ali sada iz zemlje kreće puno malih lastara maline pa bih koristio monosan herbi jer i on oništava ove širokolisne korove.
Pozdrav! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Otvaram novu temu o korištenju herbicida u voćarstvu. Ako tema već postoji molio bih admine da onda zabrave ovu temu, a sadržaj prebace u već postojeću.

Dakle, u jabuci unutar redni prostor prskam sa totalnim herbicidom nakon što jabuka napuni 4-5 godina. Godišnje prskam 2-3 puta, ovisi kakva je godina. Prošle godine sam prvi puta prskao korove u jesen i jako sam zadovoljan sa učinkom jer u proljeće nemoram žuriti da oprskam korove. Do sada sam to radio na način da su za traktorom išla dva radnika i svaki je prskao svoju stranu reda sa prskalicom koja je imala jednu diznu i plastični štitnik na kraju, a to je on sve držao u ruci. Nedavno sam kupio herbicidnu prskalicu sa dvije dizne i montirao ju na prednju stranu IMT-549, dodali smo još jednu diznu koja baca škropivo u jednu stranu, stavili smo kopirni točkić i lanac za pridržavanje prskalice.

Prskalica.



Uploaded with ImageShack.us

Krajnja dizna.



Uploaded with ImageShack.us
 
Odlična spravica !
Da li je onaj krajnji deo gde su prskalice pokretljiv po osi,mislim ako udariš u voćku da li se rotira kao recimo pipalica?
 
čini mi se da bi smetao točak traktora da se ta konstrukcija savija...

U svakom slučaju mnogo mi se sviđa sistem! ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Ma ne mislim po osi gde se kači za traktor nego gde je onaj šraf(ako dobro vidim sa federom) na zelenoj ploči,samo taj deo gde su dizne.
 
talianu je napisao(la):
Ma ne mislim po osi gde se kači za traktor nego gde je onaj šraf(ako dobro vidim sa federom) na zelenoj ploči,samo taj deo gde su dizne.

Dobro vidiš. ::namigivanje:: Tamo ima feder pa kad gruneš u stablo komplet kućište se zakrene unazad i nakon prelaska prepreke vrati se u radni položaj.
 
Nazad
Vrh