PDA

View Full Version : Orezivanje voća

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

dukej
09-03-08, 00:29
Interesuje me da li neko ima neka uputstva (ili adrese na internetu) kako se orezuju sadnice i starije voćke. Gledao sam par puta na tv-u kako stručnjaci pokazuju kako se to radi samo što mi to baš i nije mnogo pomoglo. Ili demonstrator to reže jako brzo bez objašnjavanja tako da kamera ne može dobro da ga prati (obično udaljeni kadar pa se ništa i ne vidi), ili (što je bio slučaj poslednji put kad sam tako nešto gledao) kamerman celo vreme zumira glavu demonstratora i prati šta ovaj priča ali uopšte ne pokazuje gde i šta ovaj seče... Pri tim demonstracijama se spominju pojmovi lastari, rodne grančice i rodni pupoljci, jednogodišnje grančice, nerodne grane, grane koje će u narednoj godini dati rod... Ja sam totalni laik za voćarstvo (imam nekoliko voćki u bašti), i ovi pojmovi mi ne vrede mnogo kad ja to ne znam da prepoznam, odnosno nisam imao do sad prilike da mi to neko pokaže ili da negde to vidim, ali onako u krupnom planu pa da se jasno vidi. Ako neko od voćara sa foruma želi da podeli (i prenese) svoje znanje i na nas amatere, barem toliko da ne osakatimo tih par voćki u našim dvorištima i baštama, ja bih mu bio veoma zahvalan (a verujem i ne samo ja)! >:({

novii
11-03-08, 10:25
Ja takođe imam samo nekoliko voćaka, i kada ih orezujem trudim se da sečem grane koje idu unutra, prema stablu i one koje idu spolja. Takođe sečem i grane koje se nazivaju vodopijama, a sastoje se samo od jedne grancice koja ide direktno u vis.

vocarcina
12-03-08, 18:43
Imate na YouTube-u neke filmice o rezidbi vocaka i vinove loze. Samo sto su na engleskom.

http://www.youtube.com/results?search_query=pruning&search_type=

farmil
25-02-09, 19:51
imam problem sa jabukama, cvetaju ponesu rod i u vreme berbe nema ni 5% plodova . ako neko ima neki savet neka mi kaže, rezanje prskanje ili neka fora s tim
pozdrav

nb-campari
25-02-09, 21:10
imam problem sa jabukama, cvetaju ponesu rod i u vreme berbe nema ni 5% plodova . ako neko ima neki savet neka mi kaže, rezanje prskanje ili neka fora s tim
pozdrav

koje sorte, kad pocne rod otpadati, u kojoj fazi razvoja.

nemanja_st01_58
26-02-09, 11:39
pozdrav

Pitaj u nekoj polj apoteci za sredstvo kojim se jabuka prska posle cvetanja. Inace je to valjda insekticid. Nije toliko poenta u rezanju koliko u zastiti od crva koji izaziva opadanje plodova. Prska se kad pocne brijanje cvetova odnosno opadanje latica, ovo se primenjuje zbog zastite pcela.

ilijat
23-02-10, 10:19
Da li je rano da se krene sa rezidbom mladog voca, 2 godina, treba samo da se skrati vodeca grana?

Hipija
23-02-10, 12:30
Mislim da ti nije rano.Imam i ja mlad vocnjak jesenas posadjeno i sad za vikend mi dolazi profesor sa fakulteta da mi pokaze orezivanje.

wajbul
23-02-10, 17:42
Nije rano ,ali netrebaš da žuriš,pogotovo sa mladim voćkama,prvo se ružu starije a zatim mlade ,jer starija voćka ranije kreće sa vegetacijom ,možeš je orezati i pred samu cvatnju,to pišem iz osobnog a drugih iskustava

ilijat
23-02-10, 17:47
I ja se dvoumim. Za prskanje sa crvenim uljem nije rano ali za orezivanje nisam siguran, plasim se da ne bude jakog mraza. A prskanje ide nakon orezivanja...

talianu
23-02-10, 18:43
pozdrav

Obrati pažnju na rutavu bubu!!!
Ja sam danas rezao moj voćnjak i čim bude prilika ide crveno ulje!
Evo i koja sličica sa rezidbe!
http://i48.tinypic.com/b5fjpw.jpg
http://i46.tinypic.com/dh2j9.jpg

Conferans
01-03-10, 02:21
Da li je rano da se krene sa rezidbom mladog voca, 2 godina, treba samo da se skrati vodeca grana?

Pa sto bi bilo rano, ja od decembra orezujem i tako svake godine i jos nije bilo negativnih efekata.Nema potrebe cekati.Pitajte Svabe kad su orezali svoju jabuku pa ce te da se malo zapitate ima li to veze kada poceti sa orezivanjem?

Lija
01-03-10, 14:48
Moji na poslu danas orezivali jabuke :lol: Kakvi stručnjaci ::lose:: :lol: :lol:
Šalu na stranu. Moji voćnjaci su pri kraju. Malo su mlade jabuke izmrzle po vrhu, oštećenja od štetočina nema. Spremam se za prskanje. >:({

majkl27
13-03-10, 22:46

A gdje ima da zuris sa rezidbom? Zar ima gdje da zakasnis? Makaze u mladom vocnjaku nisu potrebne,cekaj dok krene vegetacija pa onda samo moximalno 2 najdeblje grane izvaditi ali mozda ni to. Tek si poceo da formiras stablo a vec bi ga rezao.!

ilijat
24-03-10, 12:50

A gdje ima da zuris sa rezidbom? Zar ima gdje da zakasnis? Makaze u mladom vocnjaku nisu potrebne,cekaj dok krene vegetacija pa onda samo moximalno 2 najdeblje grane izvaditi ali mozda ni to. Tek si poceo da formiras stablo a vec bi ga rezao.!

Neki letorasti su bili preko 1,5m pa moram ih skratiti... ^-^

pekapele
05-04-10, 12:43
Da li neko zna kontakt uprave za agrarna placanja u Sabcu.Kupio sam ledjni atomizer pa sad njima treba slati papire da bih nesto vratili para a na internetu nemogu naci nikakvu informaciju za adresu? I zna li neko kada ce uredba o subvencionisanju jesenjih zasada voca?

pavle85
05-04-10, 15:30
Sto se tice rezidbe mladih vocki u prvih 4-5 godina se formira uzgojni oblik. U zavisnosti od uzgojnog oblika i gustine zasada zavisi intenzitet rezidba, sto je uzgojni oblik uzi i gustina sadnje manja i rezidba je manja.Kod guste sadnje jabuka i krusaka povijanje grana je daleko vaznije od rezanja zato sto se povijanjem omogucuje dobro obrastanje grane a reze se samo produznica i poneke grane tipa vodopije ili jako izrasli mladari(ili se oni u zelenoj rezidbi mogu skratiti za 1/3 da bi i oni obrasli grancicama za rod). E sada rezidba se razlikuje kako izmedju vocnih vrsta tako i izmedju pojedinihZa one koji se ne razumeju mnogo u rezidbu a nemoju mogucnosti da im to neko odradi najlakse je sledece: suve grane i grane koje zagusuju krunu treba izvaditi,isto tako i grane koje se ukrstaju treba prekratiti tako da se ne ukrstaju, ako se prekracuje jaca grana uvek je skratiti do slabije grane koja ide u stranu a nikako na gore, kod voca se lako razlikuju rodni i vegetativni(lisni) pupoljci-rodni su veci u zaobljeniji a lisni manji i uzi tj.siljatiji. Treba voditi racuna da se u rezidbi ostavi otprilike 50:50 jednih i drugih pupoljaka. Ako secete deblje grane rez obavezno poprskajte sa bakrom i premazite kalemarskim voskom(ima da se kupi u poljo apotekama). Ako sam nesto zaboravio pitajte.

Nemojte mnogo da se oslanjate na crveno ulje. bolje da kupite Galmin i dodate sami bakra zato sto u crvenom ulju ima jako malo bakra koji cesto nije dovoljan za resenje problema a i losije je ulje

valhalla
04-06-10, 07:40
Kako treba rezati boskovu bočicu, na kratku ili dugu rezidbu?

Imam 30ak stabala u 6-7. godini i kod njih imam plod samo na gornjim spratovima, cela kruška raste ko luda a nema roda, samo pri vrhu. Čuo sam dosta oprečna mišljenja, neki kažu da treba samo malo prikraćivati, drugi kažu da je treba dobro orezati...
Razmišljao sam i da malo proredim prva dva sprata, da izvadim po koju granu kako bi grane koje ostanu dobijale više sunca...

FruitBoy
02-12-10, 18:00
Boskova bočica je po meni jedna od najboljih stonih sorti sa pravom kruškinom aromom. Što se tiče rezidbe, za krušku je najbolje formirati vretenast oblik žbuna. Znači produžnica na kojoj se nalaze spiralno raspoređene skeletne grane. Donji spratovi imaju grane veće dužine, a idući ka vrhu dužina se smanjuje. Bitno je samo da su grane lepo razvedene, tj. da imaju veći ugao grananja u odnosu na produžnicu. Normalno, sve to ne treba da je zagušeno, već da bude lepo prozračno i osvetljeno!

FruitBoy
02-12-10, 18:33
Izgleda da je svima jasno, a opet mnogi prave greške! ^-^ ^-^

Umpahpah
02-12-10, 19:50
Poštovani voćari manje bi vas bolela glava od razmišljanja kako da orežete svoju voćku kad bi ste sadili kvalitetnije sadnice, dvogodišnje KNIP sadnice. Uzgojni oblik se formira u rasadniku.

FruitBoy
02-12-10, 23:29
Poštovani voćari manje bi vas bolela glava od razmišljanja kako da orežete svoju voćku kad bi ste sadili kvalitetnije sadnice, dvogodišnje KNIP sadnice. Uzgojni oblik se formira u rasadniku.

Ne može svako da plati knip sadnicu....i nema za svaku voćnu vrstu knip sadnica....to kod nas tek treba da zaživi!

Umpahpah
03-12-10, 09:13
Ko uloži u Knip sadnicu ulaganje mu se brže otplaćuje i dobija prvi rod već prve godine.
A kod nas tehnologija proizvodnje takvih sadnica neće dostići takav nivo kakav imaju zemlje Zapadne Evrope.

FruitBoy
03-12-10, 09:50
Ma hoće, sama tehnologija proizvodnje nije teška. Treba dobro okalemiti ( Velika Drenova i okolina Trstenika ima pun tavan dobrih kalemara), posaditi, štititi i lepo razvesti grane. Sva mudrost.

draganapetrovic
03-12-10, 15:55
Ma hoće, sama tehnologija proizvodnje nije teška. Treba dobro okalemiti ( Velika Drenova i okolina Trstenika ima pun tavan dobrih kalemara), posaditi, štititi i lepo razvesti grane. Sva mudrost.
ejjj objasni mi malo bolje sta je to knip sadnica,a sto se tice kalemara ja sam bas iz te okoline koju ti pominjes Velika Drenova tacno receno lazarevac i ovde ima i dobrih kalemara a i kvalitetnih sadnica svog voca,kruska jabuka sljiva leska orah tresnja visnjai ako nekog interesuje neka se javi.poz

FruitBoy
03-12-10, 16:13
Knip sadnica je dvogodišnja sadnica sa prevremenim grančicama. Postoji više kategorija ovi sadnica 3+,5+,7+,9+. Razlikuju se po broju prevremenih lepo razvedenih grančica. I naravno po ceni. Uglavnom su uvozne, iz Italije ili Holandije. Mada i kod nas se počinje sa proizvodnjom istih. I to dosta uspešno. U pitanju su sadnice jabuka i krušaka. Postoje, naravno i sadnice za druge voćne vrste, ali proizvodnja takvih kod nas nije trenutno moguća zbog odgovarajućih kategorija sadnog materijala, predosnovni, osnovni i sertifikovani. I još jedan bitan razlog. Za gustu sadnju neophodno je da plemenite sorte budu kalemljene na slabije bujne podloge, koje su proizvedene u inostranstvu i za čije umnozavanje je potrebno potreno otkupiti licencno pravo. Zato se knip sadnice nazalost uvoze, najviše profitiraju uvozne kuće i dileri. ::lose:: ::lose::

Sale
03-12-10, 16:14
Imam par pitanja za iskusne vocare, a tice se alata za orezivanje :

Naime , posto mi je leska jos mlad zasad kupio bih rucne makaze ,po prici i netu Falco ili Kuker ali koji tip i gde ih kupiti ?
Siblje koje bih orezivao je max debljine palca sto znaci do 25 mm u precniku. Sta preporucujete i na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine ?
Takodje od sledece godine moram razmisljati i o pneumatskim makazama a pitanja su ista kao za rucne makaze .

FruitBoy
03-12-10, 16:20
Kuker 72, ništa drugo sem toga. Felco je za voćnjake. Mozeš ih kupiti na Petrovaradinu u VVM-u. Pneumatske ti ne trebaju, ove su ti sasvim dovoljne. Znači, Kukerice krljaju kao mutave. Nećeš se pokajati, poslušaj me!

Sale
03-12-10, 16:48
@Fruit Boy

Ove godine mi zasad ulazi u 3 godinu i imao bi po nesto orezati , iz tog razloga kupujem rucne a od sledece i one tamo na 8,5 ha ipak mislim da su pneumatske potrebne .
Ok, za sada Kuker 72. Gde kupiti ? VVM Petrovaradin mi bas nisu ostavili neki dojam . Nemaju i treba da dobiju .A pritom sam na sajtu ostavio poruku na koju mi niko nije odgovorio . Tako da od mene imaju ::lose:: .

FruitBoy
05-12-10, 12:19
Iskreno, ni ja ne znam gde može da se nađu sem u VVM-u! Ako saznam nešto javiću ti. Mada, ja sam i dalje mišljenja da ti ne trebaju te pneumetske, to je bacanje para. Kukericama možeš do pola hektara na dan da orežeš, pa izračujnaj koliko ti treba za ceo zasad!

Sale
06-12-10, 13:39
Ne znam da li moze za 1 dan pola hektara ali mislim da je to sizifov posao .Imam druga kome je zasad u 7 godini i svake jeseni orezuje zbunove leske , na svakom zbunu ima bar 15 do 20 izdanaka da isece kada to pomnozim sa mojih 5200 sadnica ...... Milsim da mi posle jedno 2 sezone teretana ne treba ... Ali o tom potom , imam ja jos da gulim do full zasada . Ako budes imao neku informaciju gde kupiti Kukerice 72 javljaj .
Pozdrav,

draganapetrovic
06-12-10, 18:58
Knip sadnica je dvogodišnja sadnica sa prevremenim grančicama. Postoji više kategorija ovi sadnica 3+,5+,7+,9+. Razlikuju se po broju prevremenih lepo razvedenih grančica. I naravno po ceni. Uglavnom su uvozne, iz Italije ili Holandije. Mada i kod nas se počinje sa proizvodnjom istih. I to dosta uspešno. U pitanju su sadnice jabuka i krušaka. Postoje, naravno i sadnice za druge voćne vrste, ali proizvodnja takvih kod nas nije trenutno moguća zbog odgovarajućih kategorija sadnog materijala, predosnovni, osnovni i sertifikovani. I još jedan bitan razlog. Za gustu sadnju neophodno je da plemenite sorte budu kalemljene na slabije bujne podloge, koje su proizvedene u inostranstvu i za čije umnozavanje je potrebno potreno otkupiti licencno pravo. Zato se knip sadnice nazalost uvoze, najviše profitiraju uvozne kuće i dileri. ::lose:: ::lose::
halo mladi strucnjace ,pokusacu da ti stvorim sliku kako je moja sadnica ,,napravljena,,kruska je u pitanju,vilijams santa marija karmen i fetelova.podloga ,dunja je kupljena kod tih proizvodjaca sa licencom holandska,stavlena je u zemlju u pocetku marta2009, cele godine je negovana kao beba ,u prolece mart 2010 je okalemljena isto sa pelcarima navedenih sorti koji imaju istu svu papirologiju sertifikovani i uoktobru su sadnice izvadjene iz zemlje ipresadjene tamo gde bi trebale da rastu i daju plodove narednih desetina godinea a same sadnice imaju od 3 do6 dobro razvijenih privremenih grancica .htela sam reci tako se kod nas stvaraju sadnise a ti proceni kojoj vrsti one pripadaju,hvala

FruitBoy
06-12-10, 21:40
@Sale
sve se može kad se hoće..... mislim da ti je bolje da ne kupuješ pneumatske....za to ti treba neki pogon, kompresor naravno i rentabilno će biti ako budeš imao 3-4 tih makaza koje ćeš priključiti na kompresor. Zato ti je bolje da platiš još 1 ili 2 čoveka koji će ti to lepo odraditi.....nećeš imati ni gaženja od strane traktora. :D

@draganapetrovic
To su knip sadnce sa nešto manje prevremenih grančica. Znam, kad ste ih kupovali verovatno su na sebi imale plavu etiketu sa kompletnom deklaracijom. To je trenutno vrhunski sadni materijal i sa tim su ispunjeni svi neophodni preduslovi za uspešnu voćarsku proizvodnju...ne sme se zaboraviti i da priprema zemljišta mora da bude adekvatna. Za sva pitanja stojim na raspolaganju! ::namigivanje:: >:D

Umpahpah
06-12-10, 22:48
Sale.....!

Vidim da se interesujes za pneumatske makaze i mogu ti pomoci. Nazovi firmu Agrol (www.agrol.rs) i dobices ponudu kvalitetnih pneumatskih makaza. Takodje imaju i rucne mehanicke makaze za rezidbu sa jednim i sa dva seciva.

FruitBoy
09-01-11, 12:23
Dobro objašnjenje o orezivanju šljive,naš'o na net-u.
Kod rezidbe starijih zasada šljive, iako bez iskustva, prateći ovo moje upustvo možete vrlo lako da naučite rezidbu. Prvo što početnika zbuni je mnoštvo grana i grančica. Šta prvo treba objasniti: kada stanete ispred odraslog, razvijenog(manje ili više) stabla šljive vidite nadzemni deo voćke koji se sastoji iz debla-stabla i krošnje. Iz osnovnog stabla izbijaju deblje i tanje grane i grančice. Prve i najdeblje grane koje polaze iz stabla i najdeblje su u startu, nazivaju se osnovne ili primarne grane. U zavisnosti od oblika formiranja ili spontanog rasta odraslo stablo šljive može imati dve i više osnovnih grana, najčešće tri do pet. Na njima se razvijaju manje grane koje se nazivaju sekundarne, a na sekundarnim idu tercijalne i sve sitnije i sitnije. Šta treba prvo uraditi: pogledajte koliko ima tih osnovnih grana i kako su raspoređene. uzmite dobru testeru za voće izaberite tri ili četiri osnovne grane koje imaju pravilan raspored, a u zavisnosti od razvijenosti voćke, ostavite tri ili četiri, a sav višak odrežite sve do osnove, znači orežite ih, izbacite ih kompletno. Sledeći potez je rezidba osnovnih grana: Sve osnovne grane skratite za jednu trećinu, bez obzira koliko su razvijene, i kolika im je dužina, znači za jednu trećinu, otprilike ne mernjem sa metrom. Kada sam napisao da odaberete tri-četiri osnovne grane, mislio sam da treba izabrati one koje beže u stranu sa svojim rastom, a nikako neostavljati onu koja ide vertikalno, ili bar približno vertikalno. Sada smo dobili sledeću sliku: Odabrali smo tri ili četiri osnovne grane i orezali ih, odstranili vrhove, za jednu trećinu, ali nam je ostalo more sitnih i sitnijih grana i grnčica koje nas zbunjuju sa svojim ukrštanjem i pružanjem u raznim pravcima. Sledeće treba uraditi: Sve tanje grane i grančice koje idu u vis-vertikalno, orežite do mesta odakle izbijaju, znači izbacite sve vertikalne grane iz osnove, sada pričam o tanjim granama koje su izbile iz početka debla ili iz onih koje smo orezali za jednu trećinu. Pa onda stanemo i pogledamo: Orezana šljiva ima tri ili četiri najdeblje grane koje se pružaju ukoso ili malo niže,skraćene za jednu trećinu, počistili smo sve vertikalne(vodopije) i ostal je ona sića od grana i grančica, različite debljine, dužine i pravca pružanja. Prvo režemo sve koje su suve, polu suve, i oštećene: izguljene, delimično nalomljene itd. I sada dolazi najlepši deo: Gde god se manje grane prepliću, naslanjaju jedna na drugu, jedna ispod druge, e tu postupite ovako na primer: dve grane-grančice su jedna iznad druge i gornja se delimično sa svim sitnijim grančicam naslanja-poklapa onu donju, tu uradite ovako kompletno izbacite ili delimično do mesta naslanjanja onu gtanu koja je lošije razvijena, a ovu bolju lepše ogranalu ostvite. Šta to znači? pa napravite mesto za život onih boljih grana-grančica, a ove smetalice "počistite". kad to sve uradimo dobili smo šljivu lepo orezanu, kojoj je sredina otvorena da prima sunce i lepše diše, skraćenih osnovnih grana, očišćenu od smetalica. Još vam ostaje da pojedine tanke i tanje grane i grančice reznete malo ili malo više, i to one koje suviše su pobegle u stranu van reda, a koje će smetati kod prolaska traktora ili neke radne mašine. Takođe orežite one koje su se savile prema zemlji za onoliko koliko im je potrebno da mogu da nose rod a da se nesavijaju previše prema zemlji. Nemojte zbog nekog estetsko izgleda da reckate one sitne grane i grančice bez veze, već ih ostavite samo da su podjednako zastupljene svuda ukrug po primarnim, sekundarnim i ostalim granama.

:D :D

ljubek
10-01-11, 17:23
Pomoć voćari imam problem sa daljim formiranjem vitkog vretena na šljivi sorta stenlej i čačanska rodna.Zasad je ušao u drugu godinu formirane su bočne grane i s obzirom da je bila kišna godina nakon razvedenih prvih grana centralno stablo je jurnulo u visinu iako sam ga skratio na 40 tak cm od poslednjga jačeg razgranjenja.Sada centralno stablo ima praktično ćelav deo od oko 70-tak cm i na vrhu se ponovo formiralo više grančica koje sam isto razveo sa čačkalicama.
Dilema je u sledećem da li da odsečem taj vrh i nastavim da forsiram taj ćelavi deo na kojem bi dalje formirao bočne grane I dilema br 2 bočne grane koje su razvedene i uvrtane su dosta dugačke imaju lep položaj na stablu ali sa bojim ako skratim centralno stablo da će te grane krenuti u vis i praktično postati konkurencija centralnoj osovini što bi svakako značilo neuspeh u formiranju vitkog vretena na šljivi.
Pokušaću da uslikam neki reprezentativni primerak pa da ga analizirate i nadam se da mi pomognete.

Unapred zahvalan >:D

Kompaj
10-01-11, 20:16
pošto jedna slika govori više od hiljadu reči postavljam sliku jedne šljive i linijama sam obeležio mesta gde mislim da pravim rezove.Naravno, ne vidi se najbolje jer kad na 'paint'-u vučem ove linije dobijem samo deo fotografije, pa nemam dobar pregled.
Uglavnom, ovo je princip po kojem bih ja radio.
Molim iskusne kolege da mi kažu gde vide greške i da me usmere na pravi put >:({
http://i56.tinypic.com/of0syc.jpg
Nadam se da ovim ne kršim neka pravila foruma >:D

talianu
10-01-11, 21:06
Zašto bi kršio ,ideja ti je za pohvalu >:D

kicca
10-01-11, 21:13
@kompaj
uglavnom si obelezio grane koje treba izbaciti mozda si neku preskocio ali to je to mozda bi mogao jos ostrije orezati levu stranu a desnu malo popustiti kako bi nadoknadila to sto je slabija i popuniti prazan prostor >:({
@Ljubek
okaci slike bas me zanima da vidim kako to izgleda pretpostavljam da ima spavajucih pupoljaka na tom "celavom" delu verovatno najbolje je sacekati pocetak vegetacije mozda ce neki od njih da krenu ili odraditi rovasenje provodnicu svakako umiriti nekako pinsiranjem ili uvrtanjem ali najbolje da okacis neku sliku >:D

FruitBoy
10-01-11, 21:33
Ovako napamet, bez slike baš i nije za neku preporuku. Prvo što mi je palo na pamet je da se taj ceo vrh skrati i produžnica vrati. Al onda se gubi godina sa formiranjem i donji sprat može jako da naraste. Najbolje je da staviš neke fotke, pa da vidimo dalje šta je najracionalnije!

Kompaj
10-01-11, 22:01
kicca ;D}
Hvala mnogo, i nadam se da neću biti previše naporan kad i po orezivanju jedne voćke koja bi bila uzorak, ponovo postavim fotografiju :D

kicca
10-01-11, 22:17
@kompaj
Vazi druze,svi smo ovde da naucimo nesto jedno od drugih >:D

oktopod
11-01-11, 13:09
A jel može neko konačno meni da odgovori na pitanje da li mi je dobro orezan voćnjak, par postova pre ovih....evo ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=195.msg231643#msg231643

dasrim
11-01-11, 14:39
molim za savjet pri obrađivanju zemljišta gdje su zasađene maline.Da li je bolje frezati između malina ili ostaviti travu i redovno kositi a okopavati negdje oko pola metra sa jedne i druge strane malina.

FruitBoy
11-01-11, 14:41
A jel može neko konačno meni da odgovori na pitanje da li mi je dobro orezan voćnjak, par postova pre ovih....evo ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=195.msg231643#msg231643

Nije loše orezano, mada se malo slabo vidi.

Post je spojen: 1294753400________________________________________ _________

molim za savjet pri obrađivanju zemljišta gdje su zasađene maline.Da li je bolje frezati između malina ili ostaviti travu i redovno kositi a okopavati negdje oko pola metra sa jedne i druge strane malina.

Ako imaš sistem za navodnavanje onda možeš imati travu u međurednom prostoru. Ako nemaš onda treba taj prostor da održavaš. Nemoj stalno frezu koristiti, ona jako isitni zemlju, a time se narušava struktura. Tanjirače su po meni mnogo bolja stvar.

markodim
11-01-11, 15:23
Kako da rezem greni smit koji je u drugoj godini . Previse je bujan, nije imao roda, tj imao je, ali vrlo malo, svako 5. stablo po 1-2 jabuke. Ostale sorte su sumi lepo formirane ili se bar prepoznaju provodnica i ramene grane, ali kod grenija i delimicno kod red chiefa koji su previse izbujali mi je malo komlikovano pa se bojim da ne orezem manje nego sto je potrebno.

kicca
11-01-11, 18:51
@oktopod
ja sam kada si postavio slike samo ovlas pogledao jer kada je okucnica u pitanju smatram da nema potrebe preterano rezati tu i tamo korekcije uglavnom je rec o dosta prostora itt
ali evo ovako
Tresnje generalno si odlicno orezao osim ove stare sarene na njoj moze da se radi jos dosta i tek kada mislis da si preterao i nece deca imati sta da jedu znaj da je dobro :D
-kajsija ako si sada rezao mada neprimecujem rezove tamno je solidno izgleda vrsne grane kojih ima nekoliko treba skratiti ali kajsija se reze iskljucivo u Avgustu ili ako je ranija kada zavrsis berbu orezes i oprskas Blauvitom nekakvim i to je to kajsije se ne rezu zimi :<<>
-viljamovka ima sada dve provodnice sto nista dobro da donese nemoze desnu provodnicu koja je kraca cvikni do prve najjace grane i to je to
eto dragi nas elaborirao sam malo lepe su ti ove vockice posebno tresnje njih u okucnici obozavam ako mozemo jos nekako da pomognemo a da nije fizicki :lol: samo reci :D

FruitBoy
11-01-11, 19:34
Kako da rezem greni smit koji je u drugoj godini . Previse je bujan, nije imao roda, tj imao je, ali vrlo malo, svako 5. stablo po 1-2 jabuke. Ostale sorte su sumi lepo formirane ili se bar prepoznaju provodnica i ramene grane, ali kod grenija i delimicno kod red chiefa koji su previse izbujali mi je malo komlikovano pa se bojim da ne orezem manje nego sto je potrebno.

Pa ukloni svu konkurenciju vodilici, sve ono što tera na gore ili na dole. Ako su bočne grane previše duge, skrati ih do grane manje bujnosti, produžnicu skrati ili izoluj, zavisi koliko je duga. Ako su ti bočne grane pod štrim uglom u odnosu na produžnicu, obavezno ih savij. Otprilike, to je to, za sad!

oktopod
11-01-11, 20:21
Hvala kicco, voće mi orezuje rođak kalemar, ali ipak volim da čujem više mišljenja, znači ispada da nije loš samo još da mi prenese znanje da ga ne cimam više :D

Videću i to za viljamovku što kažeš, a ova stara šarena trešnja u životu nije orezana, sliku sam okačio da se "pohvalim" lepuškastim izborom a sve u dvorištu :)

srkitransporter
11-01-11, 22:15
Danas mi jedan covek rece da orezuje voce motornom testerom, pa sam se malo zacudio jer koliko ja znam ne bi smelo motorkom zbog ulja na lancu. zanimaju me vasa misljenja, da li to sme?

FruitBoy
11-01-11, 23:46
Danas mi jedan covek rece da orezuje voce motornom testerom, pa sam se malo zacudio jer koliko ja znam ne bi smelo motorkom zbog ulja na lancu. zanimaju me vasa misljenja, da li to sme?

Pa kolke su to grane koje seče motorkom?
Naravno da to ne bi trebalo raditi, pored ulja, ne pravi se lep rez, presek bude jako stepenast! :<<>

srkitransporter
12-01-11, 14:21
ma nisu puno debele, nego lakse.. {"{":

da znam da njega otpisem za rezidbu..

kicca
12-01-11, 19:33
Kod nas se voce alatom tipa Sthll orezuje samo jedanput uzivotu tog vocnjaka :lol:

FruitBoy
12-01-11, 20:48
ma nisu puno debele, nego lakse.. {"{":

da znam da njega otpisem za rezidbu..

Naravno da ćeš ga otpisati, zna se kad se koristi motorka! :D

markodim
13-01-11, 02:03
hvala "Vocni momce" na odgovoru.... >:({

ljubek
14-01-11, 08:26
evo kao što sam obećao šaljem sliku od šljiva pa prosudite sami.http://thumbnails27.imagebam.com/11503/a731ea115025479.jpg (http://www.imagebam.com/image/a731ea115025479) http://thumbnails36.imagebam.com/11503/2ee5c3115025483.jpg (http://www.imagebam.com/image/2ee5c3115025483) http://thumbnails16.imagebam.com/11503/f8f18e115025487.jpg (http://www.imagebam.com/image/f8f18e115025487)

Ove slike se odnose na post što sam poslao pre par dana.
Još jednom unapred zahvalan na stručnom i praktičnom mišljenju. >:D

kicca
14-01-11, 20:10
@ljubek
U guzvi sam katastrofa samo cu kratko ali vraticu se jos jedan put.
Malo je zajebana situacija prosle godine je trebalo pinsirati provodnicu i ove najjace bocne grane na 30-40cm e ali to sve nije vazno sad je tako kako je i treba uraditi najbolje u ovoj situaciji nacicemo neko resenje ne brini ::namigivanje::

bosanac_iz_bosne
14-01-11, 20:30
Danas sam počeo orezivanje jabuka.
Krošnja je formirana po sistemu vitko vreteno,jabuke kalemljene na podlozi M9.

Po sistemu,uradi sam napravio sam vrlo praktične ljestve koje su mi od velike pomoći.
http://i52.tinypic.com/153xt1j.jpg

Makaze koje koristim
http://i53.tinypic.com/1t63qx.jpg

oktopod
14-01-11, 21:20
Jabuke se sad orezuju? Pitam, ne razumem se, nisam ironičan :veseljak::

bosanac_iz_bosne
14-01-11, 22:00
Jabuke se sad orezuju? Pitam, ne razumem se, nisam ironičan :veseljak::

Moglo je i ranije,no ja obično u ovo vrijeme počinjem sa orezivanjem.
Bio sam skoro u Italiji,tamo su već završili rezidbu.

oktopod
14-01-11, 22:09
A jel smeju sada tj u ovo doba godine na kajsijama da se odrežu grane koje je zahvatila monilija ili neko slično čudo, uglavnom na tim granama se ne pojavi list pa ni plod i kao da se širi po drvetu lagano...

Dragojlo
14-01-11, 23:58
Ma pravilo je da je najbolje rezanje raditi u februaru, blaze su temperature zima je na izmaku, i ako je sada ove 2011-e godine toplo u januaru kao da je mart, to nema veze jer moze u februaru da zavali snijeg i minus i to kakav nikada se ne zna, ako nemate puno voca nema potrebe da zurite sa rezanjem, smao oni koji imaju mnogo da orezuju startaju u januaru pa i prije na velikim plantazama, ali kod nas je sve to manjih povrsina tako daje za nas sasvim dovoljan februar mesec citavih 28 dana...

Sto se tice kajsije susenje grana, one su inace jako osetljive samo je na jednom skopa bolest i osusi se dok kazes keks, rezi, prskaj, djubri nista ona se osusi jako je nezgodna za uzgoj, to susenje se desi samo ne najavljeno, krene jedna po jedna grana i ode, po pravilu kajsija se reze u prolece pred kretanjer vegetacija kada prodju mrazevi jer je na o jako osetljiva...

Kod susenja grana treba ih odmah ukloniti pokusati da se ta zaraza zaustavi ako ne stane najbolje to cupaj i iznosi iz vocnjaka i spali da ne zarazi i ostale kajsije jer ta bolest jos nije tacno definisana mnogi tvrde da je virusno obolenje ali leka nema, kao ni za sarku sljive nego samo krcenje i spaljivanje.

kicca
15-01-11, 20:52
@oktopod
najbolje vreme za orezivanje kajsije je Avgust radi se korektivna rezidba krajem maja kao i kod ostalog voca i to je to.
Posto vec nije orezano onda sacekaj pocetak vegetacije kad pupoljci pocnu da bubre tada poskidaj te suve grane i one koje je probila smola grane koje porezes obavezno spali to je sve Monilija da je Apopleksija ona zahvati celo stablo u zugu i kraj.
Naravno obrati paznju na zimsko prskanje i prskanje od monilije u cvetu >:({

oktopod
15-01-11, 23:31
hvala buraz, kajsije su orezane baš kad treba, eno imaš slike unazad vidi se otprilike kako je urađeno, nego rođak nije gledao mnogo te monilijske da secne :) pa sam mislio ja to da uradim, ali na proleće ću onda, lepo vidim gde nije izašao cvet i tako više od pola drveta, cap ode celo drvo :) i tu se stavlja trešnja :)
prskao sam ono plavo prskanje, to je zimsko jel? kad je sledeće onda :)

kicca
15-01-11, 23:43
to je jesenje plavo prskanje zimsko ide cim otopli posle zime nekoliko dana +5°C i za to koristis crveno ulje ili belo ulje +Galmin ja licno dva puta radim zimsko ali to nemora nego ovako kako sam ti napisao i da te ne boli glava >:({

Post je spojen: 1295132480________________________________________ _________
@bosanac
Druze okacio si dve slike lestava da ti se divimo kakav si tesar sto ne zakaci i jedno orezano stablo da naucimo nesto ;D} >:({
@ljubek
ceo dan razmisljam o ovim tvojim sljivama verujem da je najbolje da sacekas dali ce neki od ovih spavajucih pupoljaka da krene i tako "obuce"provodnicu ako ne onda rovasenje i to je to ali obavezno moras da pokratis ove bocne grane to si trebao i ranije i resis ove vrhove provodnice opis rovasenja imas i ovde na forumu neznam tacno gde ali koristi pretragu >:D

ljubek
17-01-11, 09:33
to je jesenje plavo prskanje zimsko ide cim otopli posle zime nekoliko dana +5°C i za to koristis crveno ulje ili belo ulje +Galmin ja licno dva puta radim zimsko ali to nemora nego ovako kako sam ti napisao i da te ne boli glava >:({

Post je spojen: 1295082080________________________________________ _________
@bosanac
Druze okacio si dve slike lestava da ti se divimo kakav si tesar sto ne zakaci i jedno orezano stablo da naucimo nesto ;D} >:({
@ljubek
ceo dan razmisljam o ovim tvojim sljivama verujem da je najbolje da sacekas dali ce neki od ovih spavajucih pupoljaka da krene i tako "obuce"provodnicu ako ne onda rovasenje i to je to ali obavezno moras da pokratis ove bocne grane to si trebao i ranije i resis ove vrhove provodnice opis rovasenja imas i ovde na forumu neznam tacno gde ali koristi pretragu >:D

Što se tiče rovašenja i ja sam bio za to da probudim te pupoljke ali nisam baš siguran za onu metlicu na vrhu kako će se to ponašati kad krene vegetacija.Da li da rovašenje uradim sada u periodu mirovanja ili da sačekam kretanje vegetacije?
Prekraćivanje bočnih grana obavezno ali na koju dužinu i to mi je dilema.
pozdrav >:D i hvala puno.

FruitBoy
17-01-11, 20:29
@bosanac_iz_bosne
koliko ti imaš jabuka kad sad počinješ rezidbu?

@ljubek
rovašenje se sprovodi neposredno pred kretanje vegetacije tako što se iznad pupoljka, iz kojeg bi trebalo da se isprovocira letorast, obavlja lučno zasecanje, neposredno iznad samog pupoljka kalemarskim nožem ili nožem kalemarskih makaza, čime se transfer sokova i hranjivih materija usmerava ka pupoljku i omogućava njegovo aktiviranje.

bosanac_iz_bosne
18-01-11, 19:48
@bosanac_iz_bosne

Nemam ja neku veliku površinu,imam negdje oko 1500 sadnica,ali sa orezivanjem u ovo vrijeme počinjem iz razloga što nemam, šta raditi pa ovo radim iz dosade.
Prednost ranijeg orezivanja je i u tome da su mi štete od zečeva svedene na minimalnu mjeru.
Naime,orezano granje ostaje na zemlji tako da zec brsti te grane,dok stabla voća uopšte ne dira,
Isto tako,struka kaže da se ovo voće može početi sa orezivanjem odmah po opadanju lišća pa do početka vegetacije.

ZIMSKA REZIDBA JABUKE ZADATAK I ZNAČAJ
Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Srbije

http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1000

none 73
18-01-11, 21:46
izvinite nemo da se ljutite nemogu da nadjem na forumu interesujeme gusta sadnja slive gde mogu da se posavetujem sa nekim

FruitBoy
18-01-11, 22:25
@bosanac_iz_bosne

Nemam ja neku veliku površinu,imam negdje oko 1500 sadnica,ali sa orezivanjem u ovo vrijeme počinjem iz razloga što nemam, šta raditi pa ovo radim iz dosade.
Prednost ranijeg orezivanja je i u tome da su mi štete od zečeva svedene na minimalnu mjeru.
Naime,orezano granje ostaje na zemlji tako da zec brsti te grane,dok stabla voća uopšte ne dira,
Isto tako,struka kaže da se ovo voće može početi sa orezivanjem odmah po opadanju lišća pa do početka vegetacije.

ZIMSKA REZIDBA JABUKE ZADATAK I ZNAČAJ
Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Srbije

http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1000

Hehehe, samo napred, prijatelju.

izvinite nemo da se ljutite nemogu da nadjem na forumu interesujeme gusta sadnja slive gde mogu da se posavetujem sa nekim

Pa ima nas ovde dosta koji ti možemo pomoći. Odmah da ti kažem da je to jedna ok stvar, al da se mora dosta računa voditi o nekim stvarima, pre svega o bujnosti. Za početak koje sorte planiraš da sadiš i na kojoj podlozi?

none 73
18-01-11, 22:45
razmisljao sam o cacanskoj rani i ocacanskoj lepotici neznam koje podloge treba da budu ali me zanima spalirska sadnja to planiram na parceli od 70 ari ali nisam siguran da li cu celu njvu zasaditi odjednom razmisljao sam da sadim u dve etape ali moram prvo da se dobro informisem da li je to izvodljivo

FruitBoy
18-01-11, 23:02
razmisljao sam o cacanskoj rani i ocacanskoj lepotici neznam koje podloge treba da budu ali me zanima spalirska sadnja to planiram na parceli od 70 ari ali nisam siguran da li cu celu njvu zasaditi odjednom razmisljao sam da sadim u dve etape ali moram prvo da se dobro informisem da li je to izvodljivo

Izvodljivo je, naravno da je izvodljivo. Sve je otprilike isto kao i drugi načini gajenja, samo se mora voditi računa o bujnosti. Kod nas se većina sadnica kalemi na dženariku, koja je dosta bujna. No, redukovanim i pravilnim đubrenjem, pravilnom rezidbom i obaveznim povijanjem grana rešava se dosta problema vezanih za bujnost i odnos vegetativnog i generativnog dela.
Takođe, pravilna zaštita ne sme izostati. Za početak uradi analizu zemljišta na NPK, pH, sadržaj kreča. Ako imaš stajnjaka, to nemoj propustiti da rasturiš. A sorte su ti isto ok, bar što se mene tiče!

none 73
19-01-11, 12:27
pola njive sam ove jeseni nadjubrio sa kompastom od pecuraka i i u tu polovinu izvukao oseku a u drugoj polovini parcela izvukao svinjski stajnjak sta mislis o kompastu mao djubre

FruitBoy
19-01-11, 20:09
Sve najbolje. Bilo kakvo organsko đubrivo je itekako dobro, ne samo zbog održavanja plodnosti, već i zbog poboljšavanja i održavanja strukture zemljišta!

Mutic Milorad
20-01-11, 12:55
Gde se moze naci nacin orezivanja voca,da se vidi i slika i ton odnosno edukativno i prakticno,jer ima nas koji se nebavimo profesionalno vocarstvom a hteli bi da nesto naucimo o rezidbi.Ja sam dugogodisnji pcelar i imam na placu vise vrsta voca[po par komada] cisto da mi nije prazan plac,lepse izgleda.

FruitBoy
27-01-11, 14:36
Pa slika aj još i nekako, a ton teško. Takve stvari se najbolje nauče praktično, na samom mestu zbivanja! I ne možeš za jednu godinu naučiti da režeš, treba tu neko vreme, da se stekne rutina i praksa! A imaš raznorazne literature pomoću koje možeš naučiti ovaj posao! :D ;D}

banijac
28-01-11, 18:15
Orezivanje voca ces naci na you tube sa slikom i tonom >:({

kicca
28-01-11, 18:21
Ima ga u HR na DVD ja narucio jos prosle godine od nekih prijatelja ali su me izgleda zaboravili ::lose:: ako imas nnekoga tamo moze da ti donese >:D

oktopod
28-01-11, 23:28
Orezivanje voca ces naci na you tube sa slikom i tonom >:({

npr...
http://www.youtube.com/watch?v=vD2XDCc_V-I

kicca
29-01-11, 01:17
Rezanje inace nemoze da se nauci gledajuci nego rezuci >:({
Znaci onaj ko reze treba i da bere isti vocnjak jer tek u berbi se vide greske i propusti u pravom svetlu posebno kod rezaca pocetnika >:D

Dragojlo
29-01-11, 01:26
Mislim nemoj se ljutis, al sve je tako >:({

FruitBoy
29-01-11, 11:25
Ja sam to odmah rekao! :lol:

Dragojlo
29-01-11, 19:18
Meni je lepo raditi kada je vocnjak relativno mlad i u solidnom stanju, ali brate resavati rebus kod starih zapustenih stabala to je muka ziva, koja su izgubila svaki oblik koji je imalo priblizan nekom uzgojnom obliku...

Sto bih ja rekao ovde jednom, hoce da mu orezem staru pozegacu, reko nemam ja sta tu da radim na onim kokosovim orasima :lol: :lol: :lol: brate smao stablo i gore na visini od oko 7m zbun, mislim sta reci....

FruitBoy
31-01-11, 20:00
Može prijatelju, sve može, samo da se adekvatno plati! :D Para buši de burgija neće! :D

Dragojlo
31-01-11, 21:26
E to adekvatno mnogi misle da je isto i za kokosove orahe i za vocku visne 3m...

FruitBoy
01-02-11, 00:03
Da, isto je, ko babe i žabe! :D :lol: :lol: :lol:

Gradacac
05-02-11, 07:03
pola njive sam ove jeseni nadjubrio sa kompastom od pecuraka i i u tu polovinu izvukao oseku a u drugoj polovini parcela izvukao svinjski stajnjak sta mislis o kompastu mao djubre

Kompost,odlicna stvar za poboljsanje strukture zamljista.
Ali prije nego ga razbacas po zemljistu,obavezno mora
odlezat minimum 6 mjeseci i onda dobijas pravu stvar za svoju zemlju. ;D}

sladjans
05-02-11, 17:29
Kod mene u rasadniku cuo savet za orezivanje kajsije:posle cvetanja,jer se vidi sta je eventualno od prolecnih mrazeva izmrzlo.Jel to moze,vase misljenje?

sladjans
07-02-11, 07:16
Kada treba orezati kajsije,moze li neki odgovor? ;D}

oktopod
07-02-11, 08:17
Odmah posle ploda, recimo Avgust :) Dal ima još neko rezanje, ne znam dal beše ima i u proleće...

sladjans
07-02-11, 10:02
Da,avgust,zelena rezidba,a kada u prolece,pre cveta ili posle,moze li neki savet?

kicca
07-02-11, 12:12
Kajsija -breskva se uspesno orezuju u vreme cvetanja i neretko se desava u mom kraju da ljudi orezuju u ovo vreme zato sto zakasne jer nema rezaca problem kojio dodatno komplikuje je prskanja koje se obavljaju u fazi belih koka i precvetavanja jednostavno vocnjak se prska dva puta a mozda i tri puta za petnaestak dana i ti da udjes da rezes je "malo"nezgodno zar ne ^-^
Najbolje po meni je kada pocne faza bubrenja pupoljka odnosno cim pupoljci pocnu da se bude upadnes orezes odmah zveknes zimsko koje je i odlicna zastita za otvorene rezove i dezinfekcija tako si resio sve :D

FruitBoy
07-02-11, 13:49
Ljudi, prelistajte malo po forumu i našim temama, toliko toga ima napisano o rezidbi kajsije, kad, šta, kako!

novi voćar
07-02-11, 16:15
http://i52.tinypic.com/35n233q.jpg

evo neke dokumentacije za breskvu ukoliko razumiješ

Gradacac
07-02-11, 20:10
Kolega novi vocar.
i pored tvoje naj bolje zelje da nam pomognes sa ovim slikama
i kad povecam nemogu da procitam a i sto se malo procitam je na slovenackom
tako da ni to ne kontam."slabo divanim slovenacki"
ipak hvala na trudu..

Matkee
07-02-11, 21:50
Voćari moji da li ste počeli da orezujete voćnjake ili ste ih možda već orezali, planiram da počnem sa orezivanjem u trećoj dekati februara, imaću svega par dana, samo ako ne budem išao nekome drugom da orezujem :D...

Tase 02
08-02-11, 09:02
http://i54.tinypic.com/263ykjo.jpg

Dragojlo
08-02-11, 13:48
Ja jos cekam gledam neke prognoze neki kazu bice jos minusa i snega, pa da sascekam drugu polovinu februara, jer ja to planiram odmah kada zavrsim rezidbu onda ide odmah zimsko prskanje dezinfikujem odmah rezove, i zatim kalemarski vosak premazem sve vece rezove, i onda polako...

Tase02 dobar kalendar rezidbe da mnogi sto zure sa rezanjem vide kada je to najbolje raditi... :D

Matkee
08-02-11, 17:53
@Dragojlo druže misliš na fitobalzam ? ::namigivanje::

Dragojlo
09-02-11, 00:08
Moze i fitobalzam, ali za mene vosak je vosak :D ::namigivanje::

kicca
09-02-11, 02:50
Ja mislim da koriscenje voska i fitobalzama nije potrebno u normalnoj rezidbi bar ga niko ne koristi kod mene u okolini preporucljivo je koristiti ga za vocke koje godinama nisu orezivane pa izbacujes grane od 50-150mm inace u normalnoj rezidbi po meni najbolje odmah zimsko ili ako je vec odradjeno onda blauvit ili tako nesto i nema glava da boli imam oko 3,5 ha na rodu i 5ha u podizanju pa ako bi mi rezaci koristili vosak ja bi trebalo kredit da podignem za dnevnice :lol: :lol: :lol:

dedavelja
09-02-11, 11:47
Orezivanje kajsije za vreme mirovanja i pred kretanje vegetacije izaziva apopleksiju.
PROLEĆNA rezidba izvodi se neposredno pred cvetanje da se izbegne hladnoća i mogućnost infekcije.
Proredjuju se mlade skeletne i poluskeletne grane, do 5 godina,koje zagušuju krunukao i suve i polomljene grane.RANA LETNJA rezidba izvodi se krajem maja i početkom juna kada se prekraćuju bujniji mladari na polovinu ili trećinu koji se razgranaju na 3 do 5 grančica koje sledeće godine cvetaju.LETNJA rezidba izvodi se posle berbe plodova,od 15 jula do 15 avgusta,kada se odstranjuju sve suvišne,zasenjene i izrodjene grane.Veće preseke dezinfikovati 4% rastvorom plavog kamena i premazati kalem voskom ili običnom belom uljanom bojom.grane zaražene monilijom odmah rezati UVEK.

Dragojlo
09-02-11, 13:43
Ne ne samo vece rezove mazem voskom, vece od 4cm...

Ja prvo orezem, pa zatim zimsko prskanje i voskom predjem rezove obicno gjd je testera radila i to je to, taman posla da mazem sve nisam to mislio, nije vosak tako jeftin ::novac:: ::novac::

FruitBoy
09-02-11, 19:46
Može i drvofix! :D

Stevcha
09-02-11, 21:14
Imam mlad vocnjak sa raznim vocem, na okucnici. Medju njim i orah. Pa me interesuje dali se orah reze i dali se primenjuje zastita hemijskim sredstvima, jer po ocevima i dedovima orah se ne reze i ne prska a u poslednje vreme sve ucestalije cujem komentare da treba i jedno i drugo.Ako neko zna nesto o tome, i napise bicu zahvalan.

I, za orezivanje kajsije sam razumeo ali za breskvu ako sam dobro razumeo isti nacen i vreme orezivanja kao i za kajsiju. ^-^

FruitBoy
09-02-11, 21:39
Pa i reže se i štiti. Mada, u odnosu na druge voćne vrste, to je mnogo manje izraženo! Orah nije tako intenzivna kultura. Njega posadiš, sačekaš da prorodi i 50 godina ga eksploatišeš! :D >:({ >:({

markodim
10-02-11, 19:57
Slike od danasnjeg orezivanja
http://i54.tinypic.com/24nl85e.jpg
http://i54.tinypic.com/11b1cev.jpg

Ovo je viljamovka posadjena u jesen 2008.
kako vam se cini? ako bi neko mogao da pomogne na koliko da skratim provodnicu?

bosanac_iz_bosne
10-02-11, 20:24
@markodim
Vrat me zabolio pa sam ispravio slike

http://i52.tinypic.com/2mhzok5.jpg

http://i51.tinypic.com/107j7z8.jpg

Interesuje me razmak sadnje,
jesi li to primijenio špalirski način,jer vidim betonske stubove tamo iza.
Krošnju si formirao za čistu peticu,

markodim
10-02-11, 20:33
Razmak je 1,5 m *3,5 m na spaliru.

FruitBoy
10-02-11, 21:17
Ukloni svu konkurenciju produžnici, a samu produžnicu ako nije jako izrasla samo izoluj, skini terminalni pupoljak!
Inače, formirano je za medalju! :D

Dragojlo
10-02-11, 23:43
Genie suvi genie...bravo :D

provodnicu mozes skratiti na 2-2.5m i da boli glava, ce da rastrti od roda ako Bog da...

I jos jednom svaka ti dala vode iz bokala :lol: :D ::namigivanje::

Sale
11-02-11, 00:03
Vidim ja da se vi u ovaj "poso " razumete . Ja cu da slikam moje tresnje preko vikenda ,4 komada .Pa da me malo uputite kako ja to da orezem . A naravno posle >:({ a moze i pre

markodim
11-02-11, 00:26
Ja formiranje ovakvog gustog zasada radim i sadim prvi put, sutra postavljam slike Grenija koji je jako bujan i nije bas lak za orezati i nadam se vasoj pomoci, posto cu uraditi samo jedan red probe! :D >:({

Vocar
11-02-11, 10:55
Ja mislim da koriscenje voska i fitobalzama nije potrebno u normalnoj rezidbi bar ga niko ne koristi kod mene u okolini preporucljivo je koristiti ga za vocke koje godinama nisu orezivane pa izbacujes grane od 50-150mm inace u normalnoj rezidbi po meni najbolje odmah zimsko ili ako je vec odradjeno onda blauvit ili tako nesto i nema glava da boli imam oko 3,5 ha na rodu i 5ha u podizanju pa ako bi mi rezaci koristili vosak ja bi trebalo kredit da podignem za dnevnice :lol: :lol: :lol:

Može i drvofix! :D

@kicca Baš si me nasmijao sa ovim postom :D al to je baš tako. Trebala bi onda posebna stavka u godišnjem budžetu samo za vosak ::namigivanje:: Moje mišljenje da svaki rez koji je veličine iznad 4cm i koji je DO STABA, a nije patrljak, treba premazati voskom.

@FruitBoy Nadam se da se šališ..

Dragojlo
11-02-11, 15:37
Kolega @Fruitboy je ozbiljan kao drvofix :D :lol:

FruitBoy
11-02-11, 18:23
Ne šalim se, naravno! Uzmeš drvofix i premažeš sve veće preseke! :D

Dragojlo
11-02-11, 18:24
pa to sam i kazo kolezi Panticu >:({

FruitBoy
11-02-11, 18:42
Hvala kolega, živ bio, pa se oženio >:({ :D

markodim
11-02-11, 19:54
greni neorezan, molim za pomoc, mnogo je izbujao i sad treba dosta da se reze pa se plasim da mu ne smeta nesto, jer je tek 2. vegetacija.
http://i54.tinypic.com/2qn13zl.jpg

http://i54.tinypic.com/2j3saw1.jpg

Dragojlo
11-02-11, 22:24
Hvala kolega, živ bio, pa se oženio >:({ :D

E moj kolega ja sam se davno zaj...o ::namigivanje::, a to i tebi zelim isto :D djeca su najvece bogatstvo...
Nek smo zivi i zdravi bice svega >:({

bosanac_iz_bosne
12-02-11, 14:52
greni neorezan, molim za pomoc, mnogo je izbujao i sad treba dosta da se reze pa se plasim da mu ne smeta nesto, jer je tek 2. vegetacija.
http://i54.tinypic.com/2qn13zl.jpg

http://i54.tinypic.com/2j3saw1.jpg

Sorta grany-smith je veoma bujna i oko nje se mora posvetiti posebna pažnja.
Ti ili nisi imao vremena,ili je u pitanju neiskustvo pa je došlo do ovoga.
Prilikom povijanja mladara treba ih savijati na 90 stepeni,time obuzdavaš pretjerani rast u visinu,a isto tako potičeš stvaranje rodnih pupoljaka.

Žto se tiče rezanja suvišnih grana,nemaš razloga za brigu.Bilo bi dobro da veće rezove premažeš sa voskom.

I naravno,tokom ljeta povijaj bočne grane,višak lastara odstranjuj.

markodim
12-02-11, 15:36
Nisamimao vremena da ih povijam kad je to trebalo, a i verovatno zbog toga sto su izbujale, grane su vrlo krte i lome se.
One imaju rodnih pupoljaka gomilu, imale su i prosle godine, ali nisu zametnule plod, samo po 1-2 jabuke po stablu.

FruitBoy
12-02-11, 17:08
Ove godine obavezno ga malo obuzdaj, "nabaci" neki rod, povij grane u junu i nemaš frke. Naravno, izbalansirana ishrana i navodnjavanje su ti jako bitni! >:({

markodim
12-02-11, 18:16
Znaci nece biti problema ako ja to maksimalno orezem sada i pravilno formiram na leto?

Vocar
12-02-11, 20:15
Bolje i sad nego kad bude kasno. Još su mlade pa se mogu dotjerati.

ironman
13-02-11, 20:00
Znaci nece biti problema ako ja to maksimalno orezem sada i pravilno formiram na leto?

Ma bujan porast je lako spreciti.
Pustis da zaraste u korov, ne djubris uopste, ne obradjujes i smirice se to za koju godinu :)

Seci sve sto ti smeta slobodno. Sto blize osnovi da te ne zezaju posle aktivirana spavajuca okca.
Mozda da uradis analizu ali kolikomi se cini ima tu dovoljno azota pa bih ja to redukovao ili cak izostavio.
Ako imas vremena povijaj grane, ako ne jbg, sledece godine ces imati vise posla oko njihovog prevodjenja na neku bocnu.
Bolje je naravno poviti ih.
Postoji tu i zahvat rane izolacije vrha (nekoliko pupoljaka ili vec izbilih mladih lastarcica ispod samog vrsnog poskidas da bi aktivirao donje na koje ces dogodine ove prevesti) ali to zavisi imas li dovoljno vremena da sve to uradis.

A sto je visak seci i ne boj se.
Premazivanje rana voskom ili slicnim nije lose ali uopste nije obavezno.

markodim
13-02-11, 22:58
Analizu sam radio i pre 2 godine pre sadnje i ove, i svi elementi su u optimumu.
Povijacu grane sigurno, prosle godine nisam stigao samo kod Grenija i red chief-a, ostale sorte sam formirao kvalitetno. Medjutim jedino te dve sorte su iako mnogo cvetale nisu zametnule plod, pa me brine da se tako nesto ne desi i ove godine.

ironman
13-02-11, 23:53
Analizu sam radio i pre 2 godine pre sadnje i ove, i svi elementi su u optimumu.
Povijacu grane sigurno, prosle godine nisam stigao samo kod Grenija i red chief-a, ostale sorte sam formirao kvalitetno. Medjutim jedino te dve sorte su iako mnogo cvetale nisu zametnule plod, pa me brine da se tako nesto ne desi i ove godine.

Pazi, bujan porast jeste u suprotnosti sa rodom. Grane u horizonlalnijem polozaju, tacno je, formiraju vise generativnih nego vegetativnih pupoljaka, ali kod tebe je to cvetalo, znaci da su pupoljci bilo formirani, sto se nije zametnuo plod tesko je reci ovako napamet.
Jesu li cvetale u isto vreme kad i ostale sorte? Da nije neki klimatski faktor nesto zeznuo? mrascic neki, vruc vetar u fazi cvetanja?
Kako sa oprasivacima?
Ali mozda je nesto sto ni ne naslucujemo, i nece se ponoviti ove godine, misli pozitivno :)

Vocar
14-02-11, 00:29
Savjeti prof. Keserovića

http://www.youtube.com/watch?v=_EO5YgtAECI

Sale
14-02-11, 01:34
Da li neko od vas zna od kog su proizvodjaca makaze koje dr.Keserovic koristi na ovom snimku ?

Matkee
14-02-11, 01:37
to sam se i ja pitao ^-^ ! bravo @Sale...

Dragojlo
14-02-11, 13:01
Da li neko od vas zna od kog su proizvodjaca makaze koje dr.Keserovic koristi na ovom snimku ?

Ma profesor nosi neke pijacarke makaze :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Malo sale makaze su Campagnola C2 Double-cut shears

http://www.campagnola.it/img/prodotti/big/C2.jpg
http://www.campagnola.it/img/prodotti/big/C2_2.jpg

Sale
14-02-11, 13:24
Mislim Dragojlo nemo da se ljutis ali ' Bravo Majstore ' ;D} ;D} ;D}

futurefarming
14-02-11, 16:09
Valjaju li ove "profesorske"? Lkl{{

Dragojlo
14-02-11, 16:19
Sto se tice ovog sistema rezanja ostrica na ostricu, mislim da su jedne od boljih, da ne valjaju ne bih njih profesor dr. Keserovic nosao, nosao bih navikakni kuker ::lose::

Ali dok ih ja ne dohavtim u ruku nemogu dobiti od mene konacnu ocenu, ali vidi se sa slike da je rec o kvalitetu, rucke ergonomski oblikovane, od aluminijuma presvucene finom plavom izolaciom, seciva su kao sto se vidi kovanica, izostrena... mislim da seku odlicno.

Uvek kada sam gledao profesora sa makazama u ruci bile su ove campagnola c2, ili su extra dobre ili je potpisao extra dobar ugovor za rekalmu :lol:

Post je spojen: 1297697380________________________________________ _________
Evo i link za ostale informacije i druge modele rucnih makaza campagnola i ostale opreme...

http://www.campagnola.it/eng/prodotti/c2DT.html

Sale
14-02-11, 16:40
Zvao Agrol nemaju trenutno cena bila 35 eura + pdv . Stizu za nedelju dve.

markodim
14-02-11, 16:42
Cvetale su kad i ostale sorte, Jonagored ,Ajdared, breaburn, i sve te ostale su odlicno ponele plod (skinuo sam 70%) , ove godine cu probati da oprskam cveta sa vodom i medom bar neki red probno da vidim efekat.

Stevcha
14-02-11, 19:10
Imam mlad vocnjak sa raznim vocem, na okucnici. Medju njim i orah. Pa me interesuje dali se orah reze i dali se primenjuje zastita hemijskim sredstvima, jer po ocevima i dedovima orah se ne reze i ne prska a u poslednje vreme sve ucestalije cujem komentare da treba i jedno i drugo.Ako neko zna nesto o tome, i napise bicu zahvalan.

I, za orezivanje kajsije sam razumeo ali za breskvu ako sam dobro razumeo isti nacen i vreme orezivanja kao i za kajsiju. ^-^
I, za orezivanje kajsije sam razumeo ali za breskvu ako sam dobro razumeo isti nacen i vreme orezivanja kao i za kajsiju. Zna li neko? Hvala.

ironman
14-02-11, 21:19

A koju marku patika nosi profesor dok orezuje voce na svom placu? Mora da je najbolje u tim patikama orezivati.
Mislim, znam za Djokovica, al profesor je profesor.

Mala sala, al ne vidim komentare o onome sto profesor prica nego o marki makaza.

Dragojlo
14-02-11, 21:47
Nema sta da se doda, mislim nemojs e ljutis al sve je tako kako profesor kaze... :D

ironman
14-02-11, 22:02
Nema sta da se doda, mislim nemojs e ljutis al sve je tako kako profesor kaze... :D

Ne, nego nije :)
Ma naravno da je u pravu, zaista se ne bih usudio da s njim ulazim u raspravu.
Osim onog dela gde predlaze da se salju uzorci kod njih na utvrdjivanje potencijalne rodnosti.
Mislim ok je to, ali evo reci ti, koliko rezaca u Srbiji je obuceno da reze tako precizno kako bi ispostovao kriterijume koji bi proizilazili iz takve analize?

A za kriterijume - jaca, slabija, rezidba- dovoljno je i prirucna provera stepena formiranja pupoljaka . Grana u vodu pa u sobu i vidi se koliko toliko, dovoljno.

Dragojlo
14-02-11, 22:10
E pa on je profesionalac 1/1 :D

E da bio bio vrhunski majstor, mora da te uci vrhunski majstor... ::namigivanje::

ironman
14-02-11, 22:14
E pa on je profesionalac 1/1 :D

To! :D >:({

Dragojlo
14-02-11, 22:38
Opa bato, to to to, sa sa sa sa :veseljak:: ::prica::

Coek je Tito za sve nas :D ::spreman na sve::

wulf
16-02-11, 19:46
Osim voska cime se moze zastititi mesto gde je odsecena grana?

Matkee
16-02-11, 19:58
Fitobalzam, četkica i tanak sloj, posle toga ne brini ! :D

FruitBoy
16-02-11, 20:43
Drvofix je mama :D :D

Vocar
17-02-11, 17:07
Ima li drvofix kakvih štetnih materija da bi škodile biljci?

Ja sam prošle godine koristio jednu farbu i mazao rezove, nabavio sam je u Sloveniji a koštala je 15 eura/litar. Ta farba za drvo bila je neškodljiva koliko sam uspio da rastumačim slovenski, i bila je nacrtana jedna velika riba u plavom krugu :) Vjerovatno je bila bjezbjedna. Stabla su dobro odreagovala.

Tražio sam ovih dana po raznim radnjama kod nas, ali niko ništa nema od toga niti je kad čuo. Jel ko radio sa farbom?

Sutra idem da orezujem voćnjak! 8) Lkl{{

Dragojlo
18-02-11, 01:45
I ja sam bio planirao za sutra, pa ne znam gledam ove proklete prognoze javljaju opet zahladjenje i minus i snega malo, jos zima nije otisla sacekacu jos par dana, do kraja februara-pocetka marta cu orezati...ne zurim nigdje, laganica >:({

Matkee
19-02-11, 01:20
Konačno stigao kući :D, danas i sutra ako vreme dozvoli spavam u voćnjaku ::namigivanje::, popuniću stari voćnjak sa nekih 8 sadnica šljive, 4 čačanke lepotice i 4 stenlija...

Dragojlo
19-02-11, 17:35
sta nociti u vocnjaku, imas kolibicu, vikendicu :D ...dvije nozice, dvije sisi*e, a srce veselo... pa pored vocnjaka kolega mozes jos stosta da popunis za dve noci...ohohooo ::namigivanje::

:lol:

Matkee
20-02-11, 01:24
hahah @Dragojlo druže to je bilo više metaforički rečeno :D, juče sam malo orezivao, vadio šljive i zasadiš 6 sadnica stenlija i 6 sadnica čačanske lepotice...danas sledi nastavak.... :D

Dragojlo
20-02-11, 01:50
Nema evo snega i mazije ponovo, ja ne izlazim jos, ko medo brundo, dok ne vidim svoju senku :lol:

FruitBoy
20-02-11, 18:44
Ja sledeće nedelje startujem sa rezidbom, posla ima baš dosta! :D ;D}

Vocar
21-02-11, 12:24
Orezivao sam voćnjak prošla 2 dana, vrijeme je bilo odlično a posao išao kako treba. :D Naravno, orezivanje nije završeno ni blizu. Po trenutnom stanju kako izgledaju moglo bi biti i ove godine dobrog roda ako godina posluži. Ima dosta cvijetnih pupoljaka i grane su dobro "nakićene" ::svaka cast::

Nisam ni znao kako je ovih par perioda lijepog vremena i sunčanog vremena u toku februara već uticalo na buđenje pupoljaka. Međutim, moram ubrzati posao narednih dana, jer se mora vršiti prva zimska zaštita.

Evo i krupnijih kadrova pupoljaka od šljive gdje se vidi da su cvijetni već u kondiciji:

http://i52.tinypic.com/350km7c.jpg

http://i52.tinypic.com/90d8rd.jpg

bosanac_iz_bosne
21-02-11, 15:53
Orezivao sam voćnjak prošla 2 dana, vrijeme je bilo odlično a posao išao kako treba. :D Naravno, orezivanje nije završeno ni blizu. Po trenutnom stanju kako izgledaju moglo bi biti i ove godine dobrog roda ako godina posluži. Ima dosta cvijetnih pupoljaka i grane su dobro "nakićene" ::svaka cast::

Nisam ni znao kako je ovih par perioda lijepog vremena i sunčanog vremena u toku februara već uticalo na buđenje pupoljaka. Međutim, moram ubrzati posao narednih dana, jer se mora vršiti prva zimska zaštita.

Evo i krupnijih kadrova pupoljaka od šljive gdje se vidi da su cvijetni već u kondiciji:

Zaista,pupoljci su se u velikoj mjeri razvili i bojati se da nedođe do izmrzavanja.

FruitBoy
21-02-11, 22:55
Ovo zahladjenje i sneg dosli ko kec na jedanaest! :D ;D}

wajbul
22-02-11, 06:59
A po čemu je to dobro ^-^

Vocar
22-02-11, 09:14
Pa hladno vrijeme zaustaviće nagli razvoj pupoljaka, tako da će se razvijati kasnije kada dodje povoljniji period vremenskih prilika.

prezalj
22-02-11, 16:18
A ovaj sneg zaustavio orezivanje :lol:

FruitBoy
22-02-11, 18:14
I po snegu se može rezati, dragi voćari! :D

Matkee
22-02-11, 20:39

i po kiši :lol:, biće ljudi još lepih dana polako pa gde ste požurili ? ^-^

FruitBoy
22-02-11, 21:43
Hahaha, nema vremena....sad je vreme.....posle kad se prolepša svi oće da režu, a jednostavno ne može da se nađe dovoljno rezača. Sećam se da je tako bilo prošle godine, pa bilo daj šta daš od rezača, a to nikako ne valja!

Nemanja87
22-02-11, 21:55
potpuno se slazem ja se bavim rezidbom kod nas je uglavnom zastupljena sljiva i nesto jabuke dosad je bilo dosta lepog vremena i niko nije ni pominjao a ovih nekoliko dana svi navalili ostadoh bez ruku sreca sad naidje malo zahladjenje
da se odmori

ironman
22-02-11, 21:58

Kako bre rezes po snegu i kisi?
Mislim dok pada. Gledas gore pa pada u oci. Ja to ne mogu jbg.
Mislim ok je rezti po snegu u smislu da je sneg na zemlji ali kad pada ja nemam sanse.

Matkee
22-02-11, 21:59
Ljudi pa koliko vi rezete voća, koliko sebi, a koliko uslužno ? ^-^

Nemanja87
22-02-11, 22:25
ako je vocnjak u punom rodu redovno odrzavan orezem dnevno po 80-100 kom a ima slucajeva u 7-8 god gde prvi put ulaze makaze tu nemoze ni 20

ironman
22-02-11, 22:31
Ljudi pa koliko vi rezete voća, koliko sebi, a koliko uslužno ? ^-^

U svakom slucaju su hiljade u pitanju.
Bar kod mene.
Preko dve svakako.

Vocar
22-02-11, 22:43
ako je vocnjak u punom rodu redovno odrzavan orezem dnevno po 80-100 kom a ima slucajeva u 7-8 god gde prvi put ulaze makaze tu nemoze ni 20

Baš tako! :D

Matkee
22-02-11, 22:47
Svaka čast ljudi pa vi ste baš surovi profesionalci ::svaka cast::, samo cepajte, još jednom svaka čast ::namigivanje::...

FruitBoy
22-02-11, 22:49
Mislim da radim po suvom vremenu, nebitno da l je sneg dole il nije.
Mada, rezao sam i po kišici slaboj. Vinograd se može rezati i sneg kad pada, nema gledanja gore! :D
Imam dosta klijenata kojima uslužno radim rezidbu, hekteri i hektari.
Sve zavisi od voćne vrste, uzgojnog obilika, bujnosti, bilo je i po preko 200 stabla starijeg zasada šljive. A kad je formiranje u pitanju, tu već računam po ha! :lol: :lol: :lol: :lol:

Matkee
22-02-11, 22:52
Samo me još jedna stvar interesuje pa idem u off do sutra ::super::, koliko se npr kreće cena orezivanja sadnica šljive dvogodišnje i trogodišnje sadnice oko 200 sadnica...može i na pp ::namigivanje::

FruitBoy
22-02-11, 22:55
Pa sve zavisi, ako radiš po učinku ili na dnevnicu. Taj broj stabala možeš spičiti za manje od jednog dana, prilika da uzmeš 35-40e na finjaka!

Matkee
22-02-11, 22:57
Hvala ti @FruitBoy eto prilike da otplatim Felco 7 ::namigivanje::....

FruitBoy
22-02-11, 22:59
Hehe, sedmica košta malo više, al dobro, bar valja. Mislim da će ti i radikalke trebati za pojedine grane. A možda i neće, sve zavisi je l bujno ili nije! :D

Nemanja87
22-02-11, 23:01
ako je tako mlad vocnjak ja se uglavnom trudim da odradim i pomotehniku koliko god je to moguce naravno ako vlasnik ima sluha

ironman
22-02-11, 23:03
Vinograd se može rezati i sneg kad pada, nema gledanja gore! :D

E to da.
Ja lozu uglavnom ne rezem, nemam sta osim malo po dvoristima a i to izbegavam (sve je kod prijatelja pa em im to nista posebno ne znaci em meni oduzima vreme) pa kad se pomene rezidba ja odmah pomoislim na drvo :)

FruitBoy
22-02-11, 23:25
ako je tako mlad vocnjak ja se uglavnom trudim da odradim i pomotehniku koliko god je to moguce naravno ako vlasnik ima sluha

Bitno je što bolje odraditi rezidbu, tj formiranje uzgojnog oblika, ostaviti grane sa što povoljnijim položajem, da u zelenoj rezidbi ne bude toliko posla. Ipak, ovde nema lišća, lepše se vidi, lakše je odraditi! :)

Nemanja87
22-02-11, 23:38
slazem se nekako to vremenom predje u rutinu cim prilazim drvetu ako je nagnuto na jednu stranu ja ga ostrije orezem da se ono samo vrati,ako je mnogo ponelo roda odbaci se prevede,podmladi ostavi se potencijal za dogodine i to je to u sustini

Vocar
22-02-11, 23:44
Koristite li vi male ručne makaze pri zimskoj rezidbi? (rezidbi šljive)

Nemanja87
22-02-11, 23:58
da ali prvo sa velikim izbacim vece grane a male koristim za donje i za doterivanje

Vocar
23-02-11, 00:18
Pri zimskoj rezidbi ja samo koristim veće makaze M80, i pilu u futroli za pojasom :) Sreća pa su makaze lagane. A u zelenoj male kukerice.

FruitBoy
23-02-11, 00:31
Velike samo po potrebi, uglavno za rezanje kajsije. Za sve ostalo male su glavne. Naravno, kad ima potrebe ulete i radikalke i testera! Sve zavisi od situacije!

Vocar
23-02-11, 19:58
Radikalke = velike makaze?

Matkee
23-02-11, 19:59
aha :D

Vocar
23-02-11, 20:01
Hvala! Nisam znao da ih i tako zovu. >:({

FruitBoy
23-02-11, 21:20
Eto sad znaš.....uvek se nešto novo nauči! ::namigivanje::

FruitBoy
24-02-11, 15:56
Uredniče Dragojlo, ja bih više voleo da se ne bavimo politikom i tim stvarima....lepše su biljke, fotosinteza i sl..... :lol: :lol:

Matkee
24-02-11, 16:13
Apsolutno se slažem @fruitBoy, u sve je ušla politika, sport, kulturu, život....pa ne mora i u naše postove na ovom furumu :D Do kada javljaju ovakvo vreme, načuo sam da tek od četvrtka 3.3. počinje polako da otopljava....

Dragojlo
24-02-11, 16:57
znaci niste za ovakvu vrstu sale...onda Del.
>:({

Post je spojen: 1298563223________________________________________ _________

Apsolutno se slažem @fruitBoy, u sve je ušla politika, sport, kulturu, život....pa ne mora i u naše postove na ovom furumu :D Do kada javljaju ovakvo vreme, načuo sam da tek od četvrtka 3.3. počinje polako da otopljava....

Ja cuo od 2 marta jos snega i zima do pola marta...meni svejedno, kad je zima nek je zima, samo da ne sara, toplo pa sneg e onda ce voce da sprzi...ali sve su sanse da ce rod ove godine voca biti daelko bolji nego lane, bar nece biti onih bolesnih kisa, i poznih mrazeva u prolece a to je jako vazno....

Zato sam rezidbu odlozio do daljnjeg, sta da se radi, jes da posle necu izlaziti iz vocnjaka od posla... ali bar ce biti prolece prolecom :-* 8) >:({

FruitBoy
24-02-11, 18:21
Vreme je ok, nije hladno previše, samo jebe ovaj sneg. Čim on prestane pravac voćnjak! ::svaka cast::

Stevcha
24-02-11, 18:29
Velike samo po potrebi, uglavno za rezanje kajsije. Za sve ostalo male su glavne. Naravno, kad ima potrebe ulete i radikalke i testera! Sve zavisi od situacije!
Zar za kajsiju nema zimskog rezanja? ^-^

FruitBoy
24-02-11, 18:48
Ima, kako nema!? :D

Dragojlo
25-02-11, 12:52
Vreme je ok, nije hladno previše, samo jebe ovaj sneg. Čim on prestane pravac voćnjak! ::svaka cast::

jest kod mene preko dana ne prelazi u plus temperatura, nocu oko -5 -6....a snega evo danas oko 40cm i jos pada evo ne staje vec treci dan, noon stop roka... i jos najavljuju snega u martu...veselo veselo...selo se zove veselo :lol:

Sva sreca imam ribarski cizme :lol:

Lija
25-02-11, 13:20
Hladno, prviše hladno

FruitBoy
25-02-11, 13:44
Ja sam trenutno kući, sedim i smaram se, nažalost. Malo očistim snega što napada, tek toliko da se ne smrznem kad izađem napolje.
Dogovorio sam razidbu 2500 stabala kruške, al sneg ovaj jebucka, mamicu mu :lol:

To je inače petogodišnji zasad, koji prošle godine nije imao roda....sjebala ga rutava buba. Rodni potencijal je extra velik, a kako i neće biti s obzirom da je sva hrana usmerena ka pupoljcima. Ostaje samo da se uskladi vegetativno generativni odnos, kao i odnos korena prema nadzemnim organima.
A što se tiče snega, neka ga, ne škodi. Bolje i to nego neka golomrazica. Sneg je inače, dosta dobar izolator, a rezerve vode od snega u proleće su uvek dragocene!
Aj uzdravlje, kolege moje >:({

Vocar
25-02-11, 15:09
Kod mene je snijeg u okolini Banja Luke 5cm, ali briše sjeverac sa sitnim snijegom da ne možeš progledati. Tako da odgađam nastavak orezivanja za 7 dana. Bolje da je snijeg nego bijela mrazova jutra. Uvijek bi prvu opciju izabrao. :)

FruitBoy, hoće li biti kakva još ekipa za orezivanje kruške ili ćeš sam zgučiti pare? :D
Zanima me taj odnos između korijena i nadzemnih organa.. šta pod tim podrazumjevaš?

Dragojlo
25-02-11, 15:49
Ja sumljam da cu moci i za 7 dana da pocnem rezanje, jer sneg je ko lud pao a evo upravo sada brise mecava, merio sam 45cm snega... mogu u vocnjak uci u ribarskim cizmama...a minus upeko...

moja prognoza do pocetka marta nema nista od rezanja na blize a mozda se i oduzi, jer prognoze najavljuju sneg do 15 marta....

Ali sneg ce biti dobar, 1cm snega po 1ha daje 1kg cistog azota :D

a do rezidbe ja drugujem sa lopatom :lol: >:({

Vocar
25-02-11, 16:09
Ali sneg ce biti dobar, 1cm snega po 1ha daje 1kg cistog azota :D

:D

Dragojlo
25-02-11, 17:39
ce da voce starta kada ugreje ko mlaznjak :lol:

FruitBoy
25-02-11, 23:55
Pa neću biti sam u tom poslu. Eo sneg se kod mene malo smirio, videću kako će ujutru da bude, pa ako može nešto da se delja, jer nema vajde od sedenja!
A pod odnosom korena i nadzemnog dela podrauzmevam sledeće: da biljku dovoljno opteretim sa rodom, da što bolje iskoristim rodni potencijal, a da ne preteram, jer sve gore što se ostavi, treba i da se ishrani. Znači neka umerena rezidba, bez prekraćivanja po mogućnosti. :D

bane30
26-02-11, 14:54
Eto a ja sve zavrsio jos 13-og februara, ipak mislim da mraz nece smetati kruskama.

Dragojlo
26-02-11, 16:07
Nece smetati, ipak je ovo februar kraj zime i nisu jaki minusi da dodje do nekog ozbiljnijeg ostecenja i izmrzavanja...

Lija
26-02-11, 16:53
Zima, snijeg i ni započeto rezkanje ::)

Dragojlo
26-02-11, 16:57
Planiram u ponedeljak da pocnem sa rezanjem,, samo da ne pada, i ako je napadao pa je teze progaziti sneg oko vocke nego nju orezati...ali ja najvise volim rezidbu dok ima snega na zemlji, tako imam najbolji pregled krosnje i rasporeda grana, dje koja strci i smeta...

Vocar
26-02-11, 17:20
Prošle godine sam i ja po snijegu orezivao.. snijeg je bio oko 25cm sa tvrdom pokoricom, pa sam se sa čizmama na nogama više borio sa snijegom nego granama. :)

Dragojlo
26-02-11, 17:27
Dobre vunene carape, cizmice ala krokodil pardon od Tigra :lol:, malo hrane i obavezno termos, e sad ko sta voli, caj, vino, prekuvana sljivovica ili kafa stvar ukusa, ali samo da greje >:({

FruitBoy
27-02-11, 12:25
Što kaže Dragojlo, samo da sutra ne pada i rezdiba može da krene. Kod mene juče dobro bilo ugrejalo, istoplo se snega dosta.

prezalj
27-02-11, 12:51
Kod mene danas bas ogrejalo,tako da sutra samo GAS !!!!

Dragojlo
27-02-11, 14:12
Tako je i ja sutra startam ako Bog da, samo da ne pada... alat spremio 8)

FruitBoy
28-02-11, 21:58
E, danas počeo sa rezidbom. Kruška u pitanju. Učinak za jedno popodne oko 150 stabala starih 4 godine. Sutra, ako Bog da, krećem i ranije. Taman ruka se navikla na napor, pa se nadam i većem učinku! :D

Vocar
28-02-11, 23:20
Fruitboy, srećan rad! >:({

FruitBoy
01-03-11, 08:18
Hvala, živ bio! >:({

Dragojlo
06-03-11, 16:41
Danas mlada nedelja, pauziram samo sam ocistio alat i dezinfikovo alkoholom i sutra u nove pobede 8)

FruitBoy
06-03-11, 22:01
Jes vala, nedelja je za odmor! :D >:({

Matkee
07-03-11, 15:45
Vreme Novi Sad

1°C 1°C 3°C 7°C 11°C
Pon Uto Sre čet Pet

Pred kraj nedelje doći će po porasta temperature tako da voćari jurišššššššššš....... :D

FruitBoy
07-03-11, 16:42
Auuuu, sam da nije učiti sad, majku mu, makaze bi samo kljucale u mojim rukama! :D {"{":

Matkee
07-03-11, 16:45
Hladno je i dalje {"{":, kažu biće lepog vremena u junu i julu :lol: hahah. šta učiš ?

FruitBoy
07-03-11, 16:54
Da, za zelenu rezidbu! :D
Učim insekte, malo sorte. To mi još ostalo! :D

oktopod
07-03-11, 18:19
Narode, jel svo voće treba sad da se orezuje? Zanima me kajsija i trešnja, to smo orezivali u Avgustu...

FruitBoy
07-03-11, 22:49
@oktopod

Idi na temu o kajsiji, nekoliko puta sam postovao na temu rezidbe, vreme, tehnika, način! I mislim da je krajnje lepo objašnjeno! >:({

oktopod
08-03-11, 11:43
Bem li ga nema teme a samo dve strane o voćarstvu... :D

Hteo sam da napravim jednu temu koja bi se zvala npr "Aktuelno!!!" i da tu kad nečemu dođe vreme da se radi, lepo neko objavi...
Znači ja ih sad tamo upisao "vreme je prskanju, evo teme...link..." i tako svake godine u ovo vreme, pa prosto pretplatom na tu temu mogu ljudi kao ja kojima još kalendar i to nisu ušli u mali mozak da ne brinu da li će nešto zaboraviti, šta mislite?

dfiskal
08-03-11, 11:54
Radikalke = velike makaze?

E moj Vocar ...Nisi znao sta su radikalke....Izvanredne su za "zapustene" voznjake'.Postavis semu razvonjog oblika ispred sebe. i "kolji kume"... a ako su slabe tu je i "motorna" stilovka...kao tesko orudje.... :lol: :lol: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Misa

P.S. idem sada,u subotu, da objasnim jednom mom prijetelju,koji je "malo"zapustio sljivar,da mu objasnim od kojeg se drveta prave "drvene viljuske"...nosim i stilovku testeru...sljive kao metle gradinare...po 4-5 metara, a sve cacansa rodna, lepo formirana, ali zapustena 3-4 godine

FruitBoy
08-03-11, 13:05
Čim se tu motorka mora umešati, jasno mi je na šta liči taj šljivik. Ja bih pre traktor upalio, pa sve to počupao! :D

dfiskal
08-03-11, 13:53
Čim se tu motorka mora umešati, jasno mi je na šta liči taj šljivik. Ja bih pre traktor upalio, pa sve to počupao! :D

Jedina solucija :lol:? ^-^ ^-^ ^-^ ^-^Ili :lol:? Daj malo bolje objasnjenje..oko rezidbe..zapustenih vocnjake.. to je cinjenicno stanje u Srbiji a sorte su sa sertifikatom (sertifikati stoje u vikendicama i citljivi su ,a vocke i dalje radjaju) itd...ma nije tvoje,rusi, traktor itd.., pogledaj tvoju dedovinu ..pa, polako,traktor..Daj nam "bolje resenje"...ima li ga "O BOZE ",vapi narod

luka kv
08-03-11, 16:52
dace oni resenje,samo se malo zanesu jer su profi vocari pa zaborave trenutno da prebace film na nas koji hocemo da vratimo sliku sljivara kakav je bio dok su nasi stari bili sa nama. ja sam orezao desetak mojih ranki koje su po pet metara visoke,sa sto grana,ne zna se odakle koja izbija.i to na nacin koji su mi ovde preporucili,prozracivanje,uklanjanje vodopija,blaga korekcija grana.siguran sam da ce imati efekta jer sam nasao u sljivaru ranku koja je prirodno prozracena,nacickala je rodne pupoljke.tako ce i ove sto sad prozracujem dogodine.samo sporo ide rezanje,neiskustvo,zapusteno..polako,bitno je da se radi >:({

FruitBoy
08-03-11, 17:41
@dfiskal
čio si šta treba da se uradi. Proređivanje krune pre svega, uklanjanje bolesnih i slomljenih grana, ostavljati relativno mlad prirast povoljan po položaju. Ukloniti sve grane koje rastu uspravno i na dole, prednost dati onima koje rastu u stranu. Naći odgovarajuću granu za produžnicu i prema njoj se orjentisati u svim pogledima. Ona je glavna, ona je vodilica. Ima na ovoj i nekim drugim temama detaljno opisano kako rezati zapuštena stabla. Veće preseke obavezno premazati kalem voskom ili drvofixom!
Jasno? :D

Dragojlo
08-03-11, 17:49
Kao dan :D

Evo i ja danas zavriso sa Stenleykama i Cacankama okreso sam ih samo tako :lol: :lol: :lol:

Ostalo mi je jos jabuke i kruske...a bogami i traktor granja od sljive

FruitBoy
08-03-11, 18:01
@Dragojlo

Pa ti si nam uvek vredan! >:({

Dragojlo
08-03-11, 18:05
Posceo si ko moja zena :lol: :lol: :lol:

Post je spojen: 1299604046________________________________________ _________
Jos kaze ko zna sta ti radis ceo dan u vocnjaku, reko ja ceo dan kresem cacanke moje :lol: :lol: :lol:

dfiskal
08-03-11, 18:59
Kao dan :D

Evo i ja danas zavriso sa Stenleykama i Cacankama okreso sam ih samo tako :lol: :lol: :lol:

Ostalo mi je jos jabuke i kruske...a bogami i traktor granja od sljive

E moj dragi Dragojlo ti si isti kao moj komsija Stefa, oce da kiti jelu , pa Bog, a Jul mesec, dok mi ne ukapirasmo da on oce da "kiti" komsinicu Jelu.. itd...Fruitboy sve je to ok,sto ti napisa , ali,odgovor dobih na tvoje pitanje, koje je u sustini bilo, "da li se moze menjati uzgojni oblik u toku zivote jedne obicne sadnice, pa makar ona bila i sljiva, jabuka" ..itd, a ti mi odgovori... "ne moze ili prati uzgojni oblik " ,ili vec...a ja resio da probam....odnosno vec je probano na malom "uzorku" i to "radi",ali malo se ceka na dobar rod, 1-2 godine.. moje iskustvo...

Post je spojen: 1299607638________________________________________ _________

Posceo si ko moja zena :lol: :lol: :lol:

Post je spojen: 1299578846________________________________________ _________
Jos kaze ko zna sta ti radis ceo dan u vocnjaku, reko ja ceo dan kresem cacanke moje :lol: :lol: :lol:

oktopod
08-03-11, 21:01
Rekoše mi da ja moje kajsije i trešnje mlade ne moram sad da orezujem, pošto su orezane u Avgustu i pravo da vam kažem ne izgledaju puno drugačije?

FruitBoy
08-03-11, 23:23
E pa onda pajaj kako ti volja!

Majstor Gera
08-03-11, 23:25
Dr. Keserović o rezidbi voća:

http://www.agroservis.rs/rezidba-voca-znacajan-posao-u-vocnjacima

oktopod
08-03-11, 23:31
Pitam nemoj se ljutite, ne znam šta da orezujem kad izgledaju isto kao kad ih orezasmo?

Majstor Gera
09-03-11, 20:03
Rezidba breskve:
http://www.youtube.com/watch?v=OBrwFTYrlc4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=tj2QTmq4GyQ&feature=related

FruitBoy
09-03-11, 20:48
Ma samo udri! ;D}

Matkee
09-03-11, 21:31
Ovi ga baš dobro udaraju ! :D

FruitBoy
09-03-11, 22:14
Bolje se i ti lati posla! :D :lol:

Matkee
09-03-11, 22:17
Hahaha od petka planiram malo da štrickam voćnjak, kao meda čekam toplije vreme :D ::namigivanje:: >:D

FruitBoy
09-03-11, 22:37
Ajde, budi se iz zimskog sna, pas te jebo lenji! :P :lol:

Makaze u ruke i udri. Hektari voćnjaka još treba da se orežu. Pa ne mogu sve ja da završim! :D

Dragojlo
09-03-11, 22:58
Ja sutra imam jos jabuke i kruske da uredim i zavrsio sam kod sebe... a onda ima granjna za izvoz, na gomilu i sibica kres :lol:

matke sta cekas nema vise zime, ja pre neiki dan se skocanjio ceo dan, nesmem da stanem inace cu da se zaledim, severac vetar je brijao samo tako, ali brijao sam i ja makazama sljive a i vreo caj iz termosa ::namigivanje::

P.S. caj me je odrzao >:({ :lol:

FruitBoy
09-03-11, 23:06
Mene je vino održalo, i održavaće me.

matke čeka zelenu rezidbu, draže mu je pivo da pije, da gasi žeđ! :lol: :lol: :lol:

Dragojlo
09-03-11, 23:08
Ja mislim sada kad ugreje da c ereci, a u nemogu izgore se cekacu malo da zahladi, ili cu izjutra i uvece kad je sunce slabo :lol: :lol: :lol:

Sutra da si se nacrto sa makazama ispod sljive ranke ::namigivanje::

Matkee
09-03-11, 23:11
Hahah koji ste likovi svaka čast, ismejah se hahah :lol:, sutra sam na faksu, a u petak ozbiljno planiram da startujem, nemam ja puno, planiram da završim kod sebe do utorka... Vi radite mnogo uslužno pa vas razumem, ja moram prvo da sklonim panjeve iz voćnjaka pošto je bilo i vađenja, pa kada uletim, ima da ih štrickam kao Miki Panjković ! :lol:

FruitBoy
09-03-11, 23:16
Mani se predavanja, reci Ceroviću, Papriću i kod koga već slušaš da oćeš da režeš i da ćeš na taj način najlakše naučiti. Ja prošle godine skoro 3 nedelje nisam dolazio na predavanja. Kad dođem na fax, dođem spreman za deljanje, samo se nađem sa ekipom i cepaj lutko! {"{": {"{":

oktopod
11-03-11, 10:39
Kajsije ne moram da orežem jer sam orezao u Avgustu i to je mišljenje moga rođaka.

Evo koga zanima kako to radi moj rođak kalemar, kako se vama čini?

Jabuke stare:

http://www.youtube.com/watch?v=72a_N6d6aFA

Trešnje Burlat, oko 4 godine (već orezivana pre jeseni prošle godine):

http://www.youtube.com/watch?v=7upOMPjdeAk

Trešnja Burlat jednogodišnja:

http://www.youtube.com/watch?v=2q0U38tWdw8

Diskusija o moniliji:

http://www.youtube.com/watch?v=aMp5oxFNM5Y

I za kraj malo reklame, nadam se da nemate protiv, rođak je kalemar i prodaje sadnice, ne treba mu reklama, ima posla, više eto ako nekog zanima...kako izgledaju vremenom vidite na prethodnim videima :D

http://www.youtube.com/watch?v=EXoslBcR-Z8
http://www.youtube.com/watch?v=PDp5EA9e0w4

FruitBoy
13-03-11, 16:13
Ja ipak mislim da kajsija i sad treba da se reze, posebno, ako su to starija stabla!

oktopod
13-03-11, 17:46
Pa možeš da vidiš na ovim videima okolo te kajsije, ovo im je četvrta peta godina, a ove starije što imam si u pravu da bih mogao malo da ih prozračim...
Nego jel lepo orezao gledajući po videu, ja verujem da jeste, nego zbog ostalih koji ne znaju a budu gledali ove snimke?

Matkee
13-03-11, 20:03
Danas je sve prštalo od orezivanja :D, jutros od 7 h, a dan kao izmišljen....sutra sadnja još 8 šljiva pa za sredinom nedelje prskanje...

German hunting terrier | Jagdterrier