Orezivanje voća

Ja mislim da koriscenje voska i fitobalzama nije potrebno u normalnoj rezidbi bar ga niko ne koristi kod mene u okolini preporucljivo je koristiti ga za vocke koje godinama nisu orezivane pa izbacujes grane od 50-150mm inace u normalnoj rezidbi po meni najbolje odmah zimsko ili ako je vec odradjeno onda blauvit ili tako nesto i nema glava da boli imam oko 3,5 ha na rodu i 5ha u podizanju pa ako bi mi rezaci koristili vosak ja bi trebalo kredit da podignem za dnevnice :haha: :haha: :haha:
 
Orezivanje kajsije za vreme mirovanja i pred kretanje vegetacije izaziva apopleksiju.
PROLEĆNA rezidba izvodi se neposredno pred cvetanje da se izbegne hladnoća i mogućnost infekcije.
Proredjuju se mlade skeletne i poluskeletne grane, do 5 godina,koje zagušuju krunukao i suve i polomljene grane.RANA LETNJA rezidba izvodi se krajem maja i početkom juna kada se prekraćuju bujniji mladari na polovinu ili trećinu koji se razgranaju na 3 do 5 grančica koje sledeće godine cvetaju.LETNJA rezidba izvodi se posle berbe plodova,od 15 jula do 15 avgusta,kada se odstranjuju sve suvišne,zasenjene i izrodjene grane.Veće preseke dezinfikovati 4% rastvorom plavog kamena i premazati kalem voskom ili običnom belom uljanom bojom.grane zaražene monilijom odmah rezati UVEK.
 
Ne ne samo vece rezove mazem voskom, vece od 4cm...

Ja prvo orezem, pa zatim zimsko prskanje i voskom predjem rezove obicno gjd je testera radila i to je to, taman posla da mazem sve nisam to mislio, nije vosak tako jeftin ::novac:: ::novac::
 
Imam mlad vocnjak sa raznim vocem, na okucnici. Medju njim i orah. Pa me interesuje dali se orah reze i dali se primenjuje zastita hemijskim sredstvima, jer po ocevima i dedovima orah se ne reze i ne prska a u poslednje vreme sve ucestalije cujem komentare da treba i jedno i drugo.Ako neko zna nesto o tome, i napise bicu zahvalan.

I, za orezivanje kajsije sam razumeo ali za breskvu ako sam dobro razumeo isti nacen i vreme orezivanja kao i za kajsiju. :sta:
 
Pa i reže se i štiti. Mada, u odnosu na druge voćne vrste, to je mnogo manje izraženo! Orah nije tako intenzivna kultura. Njega posadiš, sačekaš da prorodi i 50 godina ga eksploatišeš! :D :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Slike od danasnjeg orezivanja
24nl85e.jpg

11b1cev.jpg


Ovo je viljamovka posadjena u jesen 2008.
kako vam se cini? ako bi neko mogao da pomogne na koliko da skratim provodnicu?
 
@markodim
Vrat me zabolio pa sam ispravio slike

2mhzok5.jpg


107j7z8.jpg



Interesuje me razmak sadnje,
jesi li to primijenio špalirski način,jer vidim betonske stubove tamo iza.
Krošnju si formirao za čistu peticu,
 
Ukloni svu konkurenciju produžnici, a samu produžnicu ako nije jako izrasla samo izoluj, skini terminalni pupoljak!
Inače, formirano je za medalju! :D
 
Genie suvi genie...bravo :D

provodnicu mozes skratiti na 2-2.5m i da boli glava, ce da rastrti od roda ako Bog da...

I jos jednom svaka ti dala vode iz bokala :haha: :D ::namigivanje::
 
Vidim ja da se vi u ovaj "poso " razumete . Ja cu da slikam moje tresnje preko vikenda ,4 komada .Pa da me malo uputite kako ja to da orezem . A naravno posle :ppozdrav: a moze i pre
 
Ja formiranje ovakvog gustog zasada radim i sadim prvi put, sutra postavljam slike Grenija koji je jako bujan i nije bas lak za orezati i nadam se vasoj pomoci, posto cu uraditi samo jedan red probe! :D :ppozdrav:
 
kicca je napisao(la):
Ja mislim da koriscenje voska i fitobalzama nije potrebno u normalnoj rezidbi bar ga niko ne koristi kod mene u okolini preporucljivo je koristiti ga za vocke koje godinama nisu orezivane pa izbacujes grane od 50-150mm inace u normalnoj rezidbi po meni najbolje odmah zimsko ili ako je vec odradjeno onda blauvit ili tako nesto i nema glava da boli imam oko 3,5 ha na rodu i 5ha u podizanju pa ako bi mi rezaci koristili vosak ja bi trebalo kredit da podignem za dnevnice :haha: :haha: :haha:

FruitBoy je napisao(la):
Može i drvofix! :D

@kicca Baš si me nasmijao sa ovim postom :D al to je baš tako. Trebala bi onda posebna stavka u godišnjem budžetu samo za vosak ::namigivanje:: Moje mišljenje da svaki rez koji je veličine iznad 4cm i koji je DO STABA, a nije patrljak, treba premazati voskom.

@FruitBoy Nadam se da se šališ..
 
greni neorezan, molim za pomoc, mnogo je izbujao i sad treba dosta da se reze pa se plasim da mu ne smeta nesto, jer je tek 2. vegetacija.
2qn13zl.jpg


2j3saw1.jpg
 
Nazad
Vrh