Orezivanje voća

A jel smeju sada tj u ovo doba godine na kajsijama da se odrežu grane koje je zahvatila monilija ili neko slično čudo, uglavnom na tim granama se ne pojavi list pa ni plod i kao da se širi po drvetu lagano...
 
Ma pravilo je da je najbolje rezanje raditi u februaru, blaze su temperature zima je na izmaku, i ako je sada ove 2011-e godine toplo u januaru kao da je mart, to nema veze jer moze u februaru da zavali snijeg i minus i to kakav nikada se ne zna, ako nemate puno voca nema potrebe da zurite sa rezanjem, smao oni koji imaju mnogo da orezuju startaju u januaru pa i prije na velikim plantazama, ali kod nas je sve to manjih povrsina tako daje za nas sasvim dovoljan februar mesec citavih 28 dana...

Sto se tice kajsije susenje grana, one su inace jako osetljive samo je na jednom skopa bolest i osusi se dok kazes keks, rezi, prskaj, djubri nista ona se osusi jako je nezgodna za uzgoj, to susenje se desi samo ne najavljeno, krene jedna po jedna grana i ode, po pravilu kajsija se reze u prolece pred kretanjer vegetacija kada prodju mrazevi jer je na o jako osetljiva...

Kod susenja grana treba ih odmah ukloniti pokusati da se ta zaraza zaustavi ako ne stane najbolje to cupaj i iznosi iz vocnjaka i spali da ne zarazi i ostale kajsije jer ta bolest jos nije tacno definisana mnogi tvrde da je virusno obolenje ali leka nema, kao ni za sarku sljive nego samo krcenje i spaljivanje.
 
@oktopod
najbolje vreme za orezivanje kajsije je Avgust radi se korektivna rezidba krajem maja kao i kod ostalog voca i to je to.
Posto vec nije orezano onda sacekaj pocetak vegetacije kad pupoljci pocnu da bubre tada poskidaj te suve grane i one koje je probila smola grane koje porezes obavezno spali to je sve Monilija da je Apopleksija ona zahvati celo stablo u zugu i kraj.
Naravno obrati paznju na zimsko prskanje i prskanje od monilije u cvetu :ppozdrav:
 
hvala buraz, kajsije su orezane baš kad treba, eno imaš slike unazad vidi se otprilike kako je urađeno, nego rođak nije gledao mnogo te monilijske da secne :) pa sam mislio ja to da uradim, ali na proleće ću onda, lepo vidim gde nije izašao cvet i tako više od pola drveta, cap ode celo drvo :) i tu se stavlja trešnja :)
prskao sam ono plavo prskanje, to je zimsko jel? kad je sledeće onda :)
 
to je jesenje plavo prskanje zimsko ide cim otopli posle zime nekoliko dana +5°C i za to koristis crveno ulje ili belo ulje +Galmin ja licno dva puta radim zimsko ali to nemora nego ovako kako sam ti napisao i da te ne boli glava :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1295132480[/time]
_________________________________________________
@bosanac
Druze okacio si dve slike lestava da ti se divimo kakav si tesar sto ne zakaci i jedno orezano stablo da naucimo nesto :bravo: :ppozdrav:
@ljubek
ceo dan razmisljam o ovim tvojim sljivama verujem da je najbolje da sacekas dali ce neki od ovih spavajucih pupoljaka da krene i tako "obuce"provodnicu ako ne onda rovasenje i to je to ali obavezno moras da pokratis ove bocne grane to si trebao i ranije i resis ove vrhove provodnice opis rovasenja imas i ovde na forumu neznam tacno gde ali koristi pretragu :cao:
 
kicca je napisao(la):
to je jesenje plavo prskanje zimsko ide cim otopli posle zime nekoliko dana +5°C i za to koristis crveno ulje ili belo ulje +Galmin ja licno dva puta radim zimsko ali to nemora nego ovako kako sam ti napisao i da te ne boli glava :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1295082080[/time]
_________________________________________________
@bosanac
Druze okacio si dve slike lestava da ti se divimo kakav si tesar sto ne zakaci i jedno orezano stablo da naucimo nesto :bravo: :ppozdrav:
@ljubek
ceo dan razmisljam o ovim tvojim sljivama verujem da je najbolje da sacekas dali ce neki od ovih spavajucih pupoljaka da krene i tako "obuce"provodnicu ako ne onda rovasenje i to je to ali obavezno moras da pokratis ove bocne grane to si trebao i ranije i resis ove vrhove provodnice opis rovasenja imas i ovde na forumu neznam tacno gde ali koristi pretragu :cao:
Što se tiče rovašenja i ja sam bio za to da probudim te pupoljke ali nisam baš siguran za onu metlicu na vrhu kako će se to ponašati kad krene vegetacija.Da li da rovašenje uradim sada u periodu mirovanja ili da sačekam kretanje vegetacije?
Prekraćivanje bočnih grana obavezno ali na koju dužinu i to mi je dilema.
pozdrav :cao: i hvala puno.
 
@bosanac_iz_bosne
koliko ti imaš jabuka kad sad počinješ rezidbu?

@ljubek
rovašenje se sprovodi neposredno pred kretanje vegetacije tako što se iznad pupoljka, iz kojeg bi trebalo da se isprovocira letorast, obavlja lučno zasecanje, neposredno iznad samog pupoljka kalemarskim nožem ili nožem kalemarskih makaza, čime se transfer sokova i hranjivih materija usmerava ka pupoljku i omogućava njegovo aktiviranje.
 
FruitBoy je napisao(la):
@bosanac_iz_bosne
koliko ti imaš jabuka kad sad počinješ rezidbu?

Nemam ja neku veliku površinu,imam negdje oko 1500 sadnica,ali sa orezivanjem u ovo vrijeme počinjem iz razloga što nemam, šta raditi pa ovo radim iz dosade.
Prednost ranijeg orezivanja je i u tome da su mi štete od zečeva svedene na minimalnu mjeru.
Naime,orezano granje ostaje na zemlji tako da zec brsti te grane,dok stabla voća uopšte ne dira,
Isto tako,struka kaže da se ovo voće može početi sa orezivanjem odmah po opadanju lišća pa do početka vegetacije.


ZIMSKA REZIDBA JABUKE ZADATAK I ZNAČAJ
Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Srbije

http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1000
 
bosanac_iz_bosne je napisao(la):
FruitBoy je napisao(la):
@bosanac_iz_bosne
koliko ti imaš jabuka kad sad počinješ rezidbu?

Nemam ja neku veliku površinu,imam negdje oko 1500 sadnica,ali sa orezivanjem u ovo vrijeme počinjem iz razloga što nemam, šta raditi pa ovo radim iz dosade.
Prednost ranijeg orezivanja je i u tome da su mi štete od zečeva svedene na minimalnu mjeru.
Naime,orezano granje ostaje na zemlji tako da zec brsti te grane,dok stabla voća uopšte ne dira,
Isto tako,struka kaže da se ovo voće može početi sa orezivanjem odmah po opadanju lišća pa do početka vegetacije.


ZIMSKA REZIDBA JABUKE ZADATAK I ZNAČAJ
Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Srbije

http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1000

Hehehe, samo napred, prijatelju.
none 73 je napisao(la):
izvinite nemo da se ljutite nemogu da nadjem na forumu interesujeme gusta sadnja slive gde mogu da se posavetujem sa nekim

Pa ima nas ovde dosta koji ti možemo pomoći. Odmah da ti kažem da je to jedna ok stvar, al da se mora dosta računa voditi o nekim stvarima, pre svega o bujnosti. Za početak koje sorte planiraš da sadiš i na kojoj podlozi?
 
razmisljao sam o cacanskoj rani i ocacanskoj lepotici neznam koje podloge treba da budu ali me zanima spalirska sadnja to planiram na parceli od 70 ari ali nisam siguran da li cu celu njvu zasaditi odjednom razmisljao sam da sadim u dve etape ali moram prvo da se dobro informisem da li je to izvodljivo
 
none 73 je napisao(la):
razmisljao sam o cacanskoj rani i ocacanskoj lepotici neznam koje podloge treba da budu ali me zanima spalirska sadnja to planiram na parceli od 70 ari ali nisam siguran da li cu celu njvu zasaditi odjednom razmisljao sam da sadim u dve etape ali moram prvo da se dobro informisem da li je to izvodljivo

Izvodljivo je, naravno da je izvodljivo. Sve je otprilike isto kao i drugi načini gajenja, samo se mora voditi računa o bujnosti. Kod nas se većina sadnica kalemi na dženariku, koja je dosta bujna. No, redukovanim i pravilnim đubrenjem, pravilnom rezidbom i obaveznim povijanjem grana rešava se dosta problema vezanih za bujnost i odnos vegetativnog i generativnog dela.
Takođe, pravilna zaštita ne sme izostati. Za početak uradi analizu zemljišta na NPK, pH, sadržaj kreča. Ako imaš stajnjaka, to nemoj propustiti da rasturiš. A sorte su ti isto ok, bar što se mene tiče!
 
pola njive sam ove jeseni nadjubrio sa kompastom od pecuraka i i u tu polovinu izvukao oseku a u drugoj polovini parcela izvukao svinjski stajnjak sta mislis o kompastu mao djubre
 
Sve najbolje. Bilo kakvo organsko đubrivo je itekako dobro, ne samo zbog održavanja plodnosti, već i zbog poboljšavanja i održavanja strukture zemljišta!
 
Gde se moze naci nacin orezivanja voca,da se vidi i slika i ton odnosno edukativno i prakticno,jer ima nas koji se nebavimo profesionalno vocarstvom a hteli bi da nesto naucimo o rezidbi.Ja sam dugogodisnji pcelar i imam na placu vise vrsta voca[po par komada] cisto da mi nije prazan plac,lepse izgleda.
 
Pa slika aj još i nekako, a ton teško. Takve stvari se najbolje nauče praktično, na samom mestu zbivanja! I ne možeš za jednu godinu naučiti da režeš, treba tu neko vreme, da se stekne rutina i praksa! A imaš raznorazne literature pomoću koje možeš naučiti ovaj posao! :D :bravo:
 
Ima ga u HR na DVD ja narucio jos prosle godine od nekih prijatelja ali su me izgleda zaboravili ::lose:: ako imas nnekoga tamo moze da ti donese :cao:
 
Rezanje inace nemoze da se nauci gledajuci nego rezuci :ppozdrav:
Znaci onaj ko reze treba i da bere isti vocnjak jer tek u berbi se vide greske i propusti u pravom svetlu posebno kod rezaca pocetnika :cao:
 
Nazad
Vrh