Orezivanje voća

kicca :bravo:
Hvala mnogo, i nadam se da neću biti previše naporan kad i po orezivanju jedne voćke koja bi bila uzorak, ponovo postavim fotografiju :D
 
molim za savjet pri obrađivanju zemljišta gdje su zasađene maline.Da li je bolje frezati između malina ili ostaviti travu i redovno kositi a okopavati negdje oko pola metra sa jedne i druge strane malina.
 
oktopod je napisao(la):
A jel može neko konačno meni da odgovori na pitanje da li mi je dobro orezan voćnjak, par postova pre ovih....evo ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=195.msg231643#msg231643

Nije loše orezano, mada se malo slabo vidi.
Post je spojen: [time]1294753400[/time]
_________________________________________________
dasrim je napisao(la):
molim za savjet pri obrađivanju zemljišta gdje su zasađene maline.Da li je bolje frezati između malina ili ostaviti travu i redovno kositi a okopavati negdje oko pola metra sa jedne i druge strane malina.

Ako imaš sistem za navodnavanje onda možeš imati travu u međurednom prostoru. Ako nemaš onda treba taj prostor da održavaš. Nemoj stalno frezu koristiti, ona jako isitni zemlju, a time se narušava struktura. Tanjirače su po meni mnogo bolja stvar.
 
Kako da rezem greni smit koji je u drugoj godini . Previse je bujan, nije imao roda, tj imao je, ali vrlo malo, svako 5. stablo po 1-2 jabuke. Ostale sorte su sumi lepo formirane ili se bar prepoznaju provodnica i ramene grane, ali kod grenija i delimicno kod red chiefa koji su previse izbujali mi je malo komlikovano pa se bojim da ne orezem manje nego sto je potrebno.
 
Odg: Orezivanje voća

@oktopod
ja sam kada si postavio slike samo ovlas pogledao jer kada je okucnica u pitanju smatram da nema potrebe preterano rezati tu i tamo korekcije uglavnom je rec o dosta prostora itt
ali evo ovako
Tresnje generalno si odlicno orezao osim ove stare sarene na njoj moze da se radi jos dosta i tek kada mislis da si preterao i nece deca imati sta da jedu znaj da je dobro :D
-kajsija ako si sada rezao mada neprimecujem rezove tamno je solidno izgleda vrsne grane kojih ima nekoliko treba skratiti ali kajsija se reze iskljucivo u Avgustu ili ako je ranija kada zavrsis berbu orezes i oprskas Blauvitom nekakvim i to je to kajsije se ne rezu zimi :nono:
-viljamovka ima sada dve provodnice sto nista dobro da donese nemoze desnu provodnicu koja je kraca cvikni do prve najjace grane i to je to
eto dragi nas elaborirao sam malo lepe su ti ove vockice posebno tresnje njih u okucnici obozavam ako mozemo jos nekako da pomognemo a da nije fizicki :haha: samo reci :D
 
markodim je napisao(la):
Kako da rezem greni smit koji je u drugoj godini . Previse je bujan, nije imao roda, tj imao je, ali vrlo malo, svako 5. stablo po 1-2 jabuke. Ostale sorte su sumi lepo formirane ili se bar prepoznaju provodnica i ramene grane, ali kod grenija i delimicno kod red chiefa koji su previse izbujali mi je malo komlikovano pa se bojim da ne orezem manje nego sto je potrebno.

Pa ukloni svu konkurenciju vodilici, sve ono što tera na gore ili na dole. Ako su bočne grane previše duge, skrati ih do grane manje bujnosti, produžnicu skrati ili izoluj, zavisi koliko je duga. Ako su ti bočne grane pod štrim uglom u odnosu na produžnicu, obavezno ih savij. Otprilike, to je to, za sad!
 
Hvala kicco, voće mi orezuje rođak kalemar, ali ipak volim da čujem više mišljenja, znači ispada da nije loš samo još da mi prenese znanje da ga ne cimam više :D

Videću i to za viljamovku što kažeš, a ova stara šarena trešnja u životu nije orezana, sliku sam okačio da se "pohvalim" lepuškastim izborom a sve u dvorištu :)
 
Danas mi jedan covek rece da orezuje voce motornom testerom, pa sam se malo zacudio jer koliko ja znam ne bi smelo motorkom zbog ulja na lancu. zanimaju me vasa misljenja, da li to sme?
 
srkitransporter je napisao(la):
Danas mi jedan covek rece da orezuje voce motornom testerom, pa sam se malo zacudio jer koliko ja znam ne bi smelo motorkom zbog ulja na lancu. zanimaju me vasa misljenja, da li to sme?

Pa kolke su to grane koje seče motorkom?
Naravno da to ne bi trebalo raditi, pored ulja, ne pravi se lep rez, presek bude jako stepenast! :nono:
 
evo kao što sam obećao šaljem sliku od šljiva pa prosudite sami.

Ove slike se odnose na post što sam poslao pre par dana.
Još jednom unapred zahvalan na stručnom i praktičnom mišljenju. :cao:
 
@ljubek
U guzvi sam katastrofa samo cu kratko ali vraticu se jos jedan put.
Malo je zajebana situacija prosle godine je trebalo pinsirati provodnicu i ove najjace bocne grane na 30-40cm e ali to sve nije vazno sad je tako kako je i treba uraditi najbolje u ovoj situaciji nacicemo neko resenje ne brini ::namigivanje::
 
Danas sam počeo orezivanje jabuka.
Krošnja je formirana po sistemu vitko vreteno,jabuke kalemljene na podlozi M9.

Po sistemu,uradi sam napravio sam vrlo praktične ljestve koje su mi od velike pomoći.


Makaze koje koristim
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh