PDA

View Full Version : Orezivanje voća

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4

markodim
13-03-11, 21:19
http://i53.tinypic.com/255q4bn.jpg
Kaludjerka 2008. god. orezana
http://i55.tinypic.com/33ojtsj.jpg

FruitBoy
14-03-11, 00:25
@matke
i ti si našao nedeljom da radiš, mislim stvarno!

@markodim

Svaka čast za krušku, extra je!

Kompaj
15-03-11, 13:55
Ponovo bih vas, kolege forumaši, zamolio za mišljenje o orezivanju, ovog puta kajsije.
Radi se o NS rodnoj (i 5 kom. mađ. najbolja, zbog oprašivanja.
Naime, radio sam prvo rezanje po uputstvu iz nake knjižice iz serijala poljoprivredne biblioteke.Sledeće godine sam dogovorio sa jednim momkom koji poznaje tehniku orezivanja da mi dođe oblikovati krunu po PS-u.Međutim on nije došao a ja ček'o, ček'o... i nisam orezao.
To je razlog što voćke izgledaju kao na slici.E sad se treba vaditi iz nevolje...
Orezao sam jednu za probu i nadam se da ćuete mi pomoći >:D
http://i54.tinypic.com/2rppclg.jpg
http://i55.tinypic.com/dwtlco.jpg
Molim vas da me posavtujete i o terminu u kom treba raditi orezivanje.
Hvala unapred ;D}

Dragojlo
15-03-11, 17:29
Vreme za rezidbu ti je sada pred kretanje vegetacije kada su prosli jaci mrazevi...

Niej lose orezano, samo treba da se odlucis za uzgojni oblik da ili piramida ili vaza, ako piramida onda mislim da ovu vodilju teba da izolujes bolje, ove ramene grane vrhoven njene takodje da izolujes od konkurentskih letorasta da ih izbijas do sonove...

Vodi racuna da kajsija radja na kratkim mesovitim grancicama, njih ostavljas nikako ih ne prikracuj samo mozes do sonove izbiti...

Dok svrati kolega fruitboy one ce ti potanje pojasniti ja nemam velikog iskustva sa kajsijom.

>:({

FruitBoy
15-03-11, 18:01
Kolega Dragojlo, hvala na sugestiji. :D
Pa vidi ovako. U principu dobro je odredjena rezidba, s tim da nemas jasno definisanu situaciju vezanu za uzgojni oblik.
Prirodna tendencija NS rodne je da formira piramidalnu krunu, tako da mislim da od istog ne treba da odustajes.
Mislim da moras malo bolje da oteses vodilju, da na njoj budu samo kratke rodne grancice i da ti vrh bude sto slobodniji, jer pod teretom roda on ce se saviti i nastace deformacija uzgojnog oblika. Pod piramidalnom krunom se podrazumeva da imas 3 sprata, nekad i 4. Ja sam malo odstupio od te teritorije, tj pravim ostru granicu medju spratovima, uvek gledam da ostavim neki manji prirast izmedju onih velikih grana na kojima se nalazi velika vecina roda. Gornje spratove nemoj tako ostro orezati, ostavi da i gore bude roda. Te gornje grane moraju da budu krace, da ne bi bilo pojave samozasenjivanja, tj da donje grane ne bi oskudevale u svetlosti.
Ako ikako mozes uradi savijanje grana koje si ostavio, tj da ih dovodes u sto horizontalniji polozaj, nekih 60-65 stepeni u odnosu na vodilju. Na taj nacin ces imati manje pucanje grana, a time i manju pojavu rana i mogucnosti kojekakvih zaraza. Posto imas svega nekoliko stabala, prilikom zrenja, ako se jako saviju podupri ih necim da ne dodje do pucanja.
Ako treba jos nesto, pitaj! :D >:({

futurefarming
15-03-11, 18:10
I ja da zamolim za malu pomoć, koja je razlika između obične i poboljšane kotlaste krune-vaze? >:({

Kompaj
15-03-11, 18:12
Ok :D uglavnom sam razumeo.
Samo ima 40+5 komada, nisam se dobro odrazio ::namigivanje::
Iskoristiću vašu dobru volju za savetovanje :D
Hvala još jednom >:D

FruitBoy
15-03-11, 18:18
Mislim da si malo pobrkao, postoji piramidalna i poboljsana piramidalna kruna. Vaza je isto sto i kotlasta kruna.
Sustinske razlike izmedju piramidalne i poboljsane piramidalne krune nema, samo kod poboljsane grane treba da su malo razvedenije i da ne postoji ostra granica medju spratovima.

Post je spojen: 1300205988________________________________________ _________
Kompaj
Samo rokaj, prijatelju! >:({
Pa na leto da se spremi kom za neku dobru rakijicu!

futurefarming
15-03-11, 18:23
Čitam iz knjige ali nije detaljno objašnjeno: "postoje dva oblika kotlaste krune i to: obična i poboljšana." ( M. Šoškić, Savremeno voćarstvo )

Kotao i vaza mu dođu na isto, to sam skapirao. :D

ironman
15-03-11, 19:52
Pod piramidalnom krunom se podrazumeva da imas 3 sprata, nekad i 4.

Ovo neka nova teorija?

Sustinske razlike izmedju piramidalne i poboljsane piramidalne krune nema, samo kod poboljsane grane treba da su malo razvedenije i da ne postoji ostra granica medju spratovima.

Hehe

ziv mi bio decko ali ovo veze sa zivotom nema.

Čitam iz knjige ali nije detaljno objašnjeno: "postoje dva oblika kotlaste krune i to: obična i poboljšana.

Postoje.

wajbul
15-03-11, 20:47
Razlika između poboljšane i obične piramidalne (kombinovane) krune je u tome što obična ima na kraju provodnicu a poboljšana završava na naj slabijoj bočnoj grani
To je jedina razlika >:D

Matkee
16-03-11, 00:13
http://www.youtube.com/watch?v=hQnAcRtXOuc&feature=related

Zimska rezidba, po sistemu svaka druga ! :lol:

Dragojlo
16-03-11, 00:24
Ovo je jaca rezidba po sistemu do zemlje :lol: :lol:

dfiskal
16-03-11, 11:28

Kakvi ljudi,kakva zemlja,kakva rezidba!!!!!Ovi su "jaci" od moga kumica,za koga sam mislio da je najveci "ubica ugostiteljskih radnika"... ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::sretan pecaros:: ::sretan pecaros:: :veseljak:: :veseljak::

Bećarina pusta
16-03-11, 13:11

Ali s razlogom je odrađena takva "rezidba". Razmak unutar reda je bio 2 m, a sad je 4 m. Imali su problema u proizvodnji pa su odlučili izvaditi svaku drugu sadnicu. Kamo sreće da su sadili na 3m jer je sada 4 m velik razmak unutar reda, al šta je tu je.

Jedna slika iz tog voćnjaka.

http://img600.imageshack.us/img600/9421/14022011282.jpg (http://img600.imageshack.us/i/14022011282.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

futurefarming
16-03-11, 13:19
Čitam iz knjige ali nije detaljno objašnjeno: "postoje dva oblika kotlaste krune i to: obična i poboljšana.

Postoje.

Koja bi bila razlika? >:D

dfiskal
16-03-11, 14:12
@Becarina...ma jasno je kao dan,malo se salim...sada je bombona... i dalje moze "ostara rezidba",ako su "daloko 4m"...da ne teraju u visinu,kao metle "gradinare",a ako ode iznad 2.5m moraju da zovu "alpiniste" za branje,i uopste odrazavanje...Za 10 godina,a sada sigurno ima 6-7godina,ode on ispod "Himalaja".. mozda gresim..jbg kod nas u Sumadiji maksimalna visina je oko 2.5-3m i 50-60 kg po stablu...bez "alpinista",sto se tice radne snage..

FruitBoy
16-03-11, 15:58
ironman
aj ne mlati praznu slamu. Kad budes u praksi uradio nesto vise, javi se. Citati knjigu i rezati vocnjak, ni blizu nije isto.
Eo ja danas zavrsih rezidbu kruske u vocnjaku koji odrzavam, 3.3ha. Danas malo odmora, pa nastavljamo dalje.
Zato, matori, bolje se lati makaza, nego sto okolo izigravas budalu. I briga me ko sta pise, znam sta valja, sta donosi ::novac:: :D :D ;D}
Sve ostalo nije toliko bitno! >:({

Matkee
16-03-11, 16:53
Zašto su sekli svaku drugu šljivu ? ^-^ pa zar gusta sadnja 4x2 m nije prava stvar ? :D

provac
16-03-11, 17:53
i ja zavrsio u pon moju rezidbu(sljiva ,c rodna)i mogu vam reci svaka god sve teze sve vise zelene mase ali jeb.ga ima tu i dobrih stvari malo sunce- malo komsinica,,ej ajd malo odmori evo stavila sam kafu i,,malo po malo ja orezah sada cekam da prodje ova kissa pa da prskam,, fruti nemoj da se ljutis mlad si ja se na ovom forumu peglam sa takvima stalno i takvih teoreticara mi je pun ,,sesir ja sam zbog takvih napustio forum ,,sve o vinu,, jer ima ih koji samo pametuju a kad ih ja upitam jel prijatelju koliko ti imas rakije ,,a on kaze da to nema veze,,,i tako ne obaziri se na to osim sto se obazires na to ko radi nedeljom ili je to zezancija jer za seljaka je nedelja kad ne radi a nema veze koji je dan kad se mora mora se ,poozzzz

luka kv
16-03-11, 18:01
ko krese kod komsinice? mada bi i ona mogla malo pomoci u kresanju i prskanju a ne samo da lezi i ceka ^-^ molim vas nemojte se prepirati :D

Matkee
16-03-11, 18:05
@provec upravo tako nedelja jeste dan za odmor, ali kada se ima posla koji mora da se završi kao što je orezivanje nema odmora ! ::namigivanje::

talianu
16-03-11, 19:05
Kod nas se krave moraju pomusti i stoka nahraniti nedeljom!
A uz dobru organizaciju sve se stiže u toku nedelje. >:D

ironman
16-03-11, 21:07

Ali s razlogom je odrađena takva "rezidba". Razmak unutar reda je bio 2 m, a sad je 4 m.

Jeste sa razlogom ali nekoga sad treba pitati sto je tako zasadio.
Koliko su kostale te sadnice, koliko kosta sad ovo secenje, koliko ce sad kostati borba protiv izdanaka, koliko vadjenje panjeva ili koliko ce ti panjevi smetati pri obradi a sve je to stajalo tamo tek nekoliko godina i donelo rod par godina.
I verovatno je da se taj "strucnjak" ponosio rezultatima jer sigurno jeste imao vise po jedinici povrsine jer je imao veci broj stabala.
A covek slusao mudrolije o obaveznoj gustoj sadnji jer je to zaboga moderno, intenzivno, savremaneo i sta sve nece izmisljati. Sve koji kazu manite se mode u biologiji smatraju konzervativnim neznalicama.

Dobro je da je ovde postavljen taj snimak.

Koja bi bila razlika?

Radi se o kotlastoj i poboljsanoj kotlastoj kruni.
Najcesce se to primenjuje kod breskve a razlika je sto se pri formiranju ramenih grana (najcesce, skoro iskljucino 3) izmedju njih ostavlja veci razmak nego kod obicne kotlaste. ostavlja se razmak i do 15, 20 cm od jedne do druge a kotlasta se formira tako sto se izaberu tri dobro razvijena okca, najcesce susedna i sva tri se uzmu za formiranje ramenih grana.

FruitBoy
Sve ostalo nije toliko bitno!

Pa ako ne smatras bitnim sto se petljas u nesto sto ne znas?
Ako ti nije bitno nemoj tvrditi da nesto znas i to jos tetralno se zahvaljujuci na najavi i prilici da eto objasnis puku, ti veliki.

I ta tvoja fascinacija povrsinom od 3,3 ha govori o tebi dosta.
Mnogo vise ja od toga odrzavam, mnogo vise.

I decace samo da znas, internet je cudna stvar, nikad ne zans ko sve cita ono sto ti pises i zato pisi samo ono sto znas a mani se onoga sto znas da ne znas, a ti sigurno znas da o vocarstvu uzasno malo znas.
Ta tvoja iluzija da si uspeo nekog da prevaris kako si neki strasno veliki znalac se uvek moze vrlo brzo rasprsiti ko mehur od sapunice jer tvoje "znanje" je plitko i svakome ko je prosecno informisan o vocarstvu je veoma lako da to i pokaze samo treba da ga ne mrzi da to uradi.

Hvali se da imas dosta posla, to je lakse poverovati i teze demantovati, a nemoj se hvalisati kako nesto znas jer se vidi da ne znas.

Matkee
16-03-11, 21:37
Polako ljudi spustite loptu, i nije ovo nesto za vaša prepucavanja, imate pp, tel, e-mail pa sredite to ko koliko zna, zaista mi ostali ne treba ovo da čitamo, jer nas apsolutno ne zanima, i pazite na :){{, sada sam i ja morao u njega ! ::lose::

ironman
16-03-11, 21:40
Polako ljudi spustite loptu, i nije ovo nesto za vaša prepucavanja, imate pp, tel, e-mail pa sredite to ko koliko zna, zaista mi ostali ne treba ovo da čitamo, jer nas apsolutno ne zanima, i pazite na :){{, sada sam i ja morao u njega ! ::lose::

Nije prepucavanje vec argumentovanje onoga sto pisem.
A nesto nisam video da ti je zasmetalo kad si citao licne uvrede na moj racun?

Bećarina pusta
16-03-11, 21:44
@ironman: Gusta sadnja je išla na nagovor osobe koja je prodala sadnice. Mislim da detalje netrebam objašnjavat, odnosno zašto se onda išlo na veći broj sadnica po jedinci površine.

Uglavnom promašena investicija. ::lose::

Dragojlo
16-03-11, 21:46
Kako su poceli u vocarstvu sa gustom sadnjom prestice kukuruz :lol: :lol: :lol: i redno i medjuredno :lol:

ironman
16-03-11, 21:50
@ironman: Gusta sadnja je išla na nagovor osobe koja je prodala sadnice. Mislim da detalje netrebam objašnjavat, odnosno zašto se onda išlo na veći broj sadnica po jedinci površine.

Uglavnom promašena investicija. ::lose::

E to je to.
Ma becarino pusta, upravo o tome sam ovde pisao i bio bas iznapadan i proglasavan staromodnim a bas to sam potencirao.
Rasadnicaru je bolje da proda duplo vise nego duplo manje sadnica, a sve sto treba da uradi je da ubedi onog koji kupuje da je sad takva moda.

Matkee
16-03-11, 21:52
@ironman druže nemoj da misliš da ja imam nešto protiv tebe ili bilo koga na forumu, cenim svakog člana podjednako, sa par izuzetaka, sa kojima sam baš dobar i kojima uvek mogu da se obratim za pomoć ! Nisam gledao postove namenjene tebi, samo vam kažem kao kolega da prestanete, vidim da dosta znaš, bolje reci još nešto, što nekome nije jasno, ima dosta tema i pitanja o voćarstvu koja nisu objašnjena ! >:({

FruitBoy
16-03-11, 21:58
Ta površina je samo pod kruškom, pajseru, ima toga još :P

Ti matora drtino, gledaj svoja posla, održavaj to što imaš, čitaj knjige, trebaće ti. Mene se okani, nemoj da prozivaš, znam stvarno dosta za svoje godine. Uostalom, što se cimati zbog neopevane budale!

@matke, brate, pa nisam ja dežurni ovde, sad pogotovu kad ima posla preko glave! :D

ironman
16-03-11, 22:08
Ta površina je samo pod kruškom, pajseru, ima toga još :P

Ti matora drtino, gledaj svoja posla, održavaj to što imaš, čitaj knjige, trebaće ti. Mene se okani, nemoj da prozivaš, znam stvarno dosta za svoje godine. Uostalom, što se cimati zbog neopevane budale!

@matke, brate, pa nisam ja dežurni ovde, sad pogotovu kad ima posla preko glave! :D

Mora da si cuo (cak i ti) za onu pricu o tome kako bi neko nekoga rado pustio ali nece ovaj njega.
E tako je to i sa tobom. Ti si taj koji je sve ovo zapoceo a sad bi da to nekako negitras.
Ja ti vec jednom rekoh da sam te svojevremeno stedeo jer sam nekako pomislio da si student a to mi je draga poulacija i prema njoj sam tolerantan ali ti si nastavio da vredjas, sto je manje vazno, i da pises besmislice, sto je daleko bitnije, pa eto, vise te ne stedim niti cu ubuduce.
Kad god napises bilo sta sto nije tacno kao ovo sto si ovde izlupetao, pokazacu da ne znas.
To, pored mog licnog zadovoljstva, ima i drugih prednosti, nece ljudi nasedati na lazi i znace sta jeste a sta nije tacno.
Dakle pazi sta pises.

FruitBoy
16-03-11, 22:17
Haha, paz šta mi reče. Ostajem pri svemu što sam rekao :P

Ne znam baš ko je počeo da lupa besmislice, tipa, šta će u zasadu kapija koja košta 500e itd.

Gledaj svoja posla, matori, i uči se!

Eo, i matke ide na fax, pa ako iole želi da nauči, naučiće, isto što i ja.
Vreme je rezidbe, nema šta da se kalkuliše. Ta tvoja ljubomora ne znam čemu vodi, al boli me taban. Rado ću podeliti iskustva sa drugima. Al prgave i bezobrazne tipove ni pod tačku razno ne mogu da svarim. Štaviše, jedan od aktivnih članova ovog foruma mi rekao kakav si inače, prodaješ muda za bubrege. E moj gvozdeni, šta bih ti sve imao da ti kažem. No, neću, pametniji popušta! :P Moje komentare više ne citiraj, moliću lepo! A sad asta la vista! :lol: :lol: :lol:

ironman
16-03-11, 22:21
Haha, paz šta mi reče. Ostajem pri svemu što sam rekao :P

Ne znam baš ko je počeo da lupa besmislice, tipa, šta će u zasadu kapija koja košta 500e itd.

Gledaj svoja posla, matori, i uči se!

Eo, i matke ide na fax, pa ako iole želi da nauči, naučiće, isto što i ja.
Vreme je rezidbe, nema šta da se kalkuliše. Ta tvoja ljubomora ne znam čemu vodi, al boli me taban. Rado ću podeliti iskustva sa drugima. Al prgave i bezobrazne tipove ni pod tačku razno ne mogu da svarim. Štaviše, jedan od aktivnih članova ovog foruma mi rekao kakav si inače, prodaješ muda za bubrege. E moj gvozdeni, šta bih ti sve imao da ti kažem. No, neću, pametniji popušta! :P Moje komentare više ne citiraj, moliću lepo! A sad asta la vista! :lol: :lol: :lol:

Dobro, ti to mozes i tako.
Reko mi neko , joj sta ja sve ne znam al necu da kazem i ta prica.
Ja cu sve tvoje citirati i pokazivati da nemas pojma.
I da, super ti je to pozivanje copora.

futurefarming
16-03-11, 22:22
Koja bi bila razlika?

Radi se o kotlastoj i poboljsanoj kotlastoj kruni.
Najcesce se to primenjuje kod breskve a razlika je sto se pri formiranju ramenih grana (najcesce, skoro iskljucino 3) izmedju njih ostavlja veci razmak nego kod obicne kotlaste. ostavlja se razmak i do 15, 20 cm od jedne do druge a kotlasta se formira tako sto se izaberu tri dobro razvijena okca, najcesce susedna i sva tri se uzmu za formiranje ramenih grana.

Hvala na objašnjenju! >:({

Ne svađajte se ljudi, svi smo mi u istom timu.

provac
16-03-11, 23:29
ironman ,ne znam sta da ti kazem a da se ne uvredis ali cu ti reci kao neko neutralan ali ne poznajuci nikoga sa ovog foruma kao prijatelja jesam bio ma par druzenja ali nisam ni sa kim u nekim drugarskim odnosima vec vise internetskim,,a sto se tice tvojih komentara sve me vise podsecas na neke clanove koji znaju samo da drze predavanje i to skoro kao svi ovi nasi naucnici ,,prepisu sa interneta i odmah su otkrili gde zec spava ,,daj molim te iznesi neke cinjenice o sebi kao primera radi sta si ti to uradio ali konkretno , mani me knjiga i interneta ja ovaj forum pretim vec dugo i zapazio sam da je fruit boy do sada uvek govorio konkretno i nikada se nije eksponirao jer velika je stvar kad covek em zna em voli to sto radi em uci i dalje, tako da sam ga kao vocar zapazio kao jednog od najistaknutijih sto se tice znanja ali i prakse, a ti se dokazi pa da vidimo, ali nemoj u startu iznositi neke gluposti kojih se ja jezim kad cujem da se ova kruna razlikuje od one jer je ona 15 cm a ona 20 ,,pa najbolje je da nosim mikrometar sa sobom ili da je stavim na sablon,,pa nismo mi japanci je,,,ga .sto se men tice ja bih licno zeleo da cujem tvoje rezultate pa onda da druge pobijas ali ovako napamet i iz knjiga to nece proci .poz za sve

Majstor Gera
16-03-11, 23:37
Predlažem Topaloviću da zaključa ovu temu i otvori novu "Orezivanje voća (bez svađe)"

ironman
16-03-11, 23:44
ironman ,ne znam sta da ti kazem a da se ne uvredis ali cu ti reci kao neko neutralan ali ne poznajuci nikoga sa ovog foruma kao prijatelja jesam bio ma par druzenja ali nisam ni sa kim u nekim drugarskim odnosima vec vise internetskim,,a sto se tice tvojih komentara sve me vise podsecas na neke clanove koji znaju samo da drze predavanje i to skoro kao svi ovi nasi naucnici ,,prepisu sa interneta i odmah su otkrili gde zec spava ,,daj molim te iznesi neke cinjenice o sebi kao primera radi sta si ti to uradio ali konkretno , mani me knjiga i interneta ja ovaj forum pretim vec dugo i zapazio sam da je fruit boy do sada uvek govorio konkretno i nikada se nije eksponirao jer velika je stvar kad covek em zna em voli to sto radi em uci i dalje, tako da sam ga kao vocar zapazio kao jednog od najistaknutijih sto se tice znanja ali i prakse, a ti se dokazi pa da vidimo, ali nemoj u startu iznositi neke gluposti kojih se ja jezim kad cujem da se ova kruna razlikuje od one jer je ona 15 cm a ona 20 ,,pa najbolje je da nosim mikrometar sa sobom ili da je stavim na sablon,,pa nismo mi japanci je,,,ga .sto se men tice ja bih licno zeleo da cujem tvoje rezultate pa onda da druge pobijas ali ovako napamet i iz knjiga to nece proci .poz za sve

E to je i najveci problem.
Tebi i ne samo tebi je bitno da neko tvoj pobedi a ne da li je to sto on pise tacno.
I evo taj tvoj se nalupetao budalastina koje sam ja jednu po jednu pokazao ali on je tvoj pa ti zao.
Da li je taj tvoj rekao da izmedju poboljsne piramide i klasice piramide nema razlike? Jeste. Jel to glupost ? jeste. I sta cemo sad? Sad cemo da kazemo ma nema to veze on voli vocarstvo. Pa sta me briga sta voli on je izvalio glupost.
Da li je taj tvoj rekao da piramidalna kruna ima 3, 4 sprata? Jetse. Jel to glupost ? jeste. I sta cemo sad? Nista on voli vocarstvo.
A to sto ironman pise nije vazno da li je tacno ili nije vec je vazno sta? Da li je Ironman napisao da radi ceo dan, da odrzava milione hektara voca i ostalo.
Dobro , evo odrzavam 200 hektra. Jel sad tacno ono sto sam ranije pisao?
Ili evo, ne odrzavam ni jedno stablo. Jel to znaci da je pogresno ono sto sam ranije pisao?

Da, imam svoje zasade, odrzavam vocnjake usluzno svojom mehanizacijom, naravno da vlasnicima predlazem i st atreba da urade u svojim vocnjacima i od toga zivimo ja i moja porodica, od toga skolujem decu ma fakuleteima, ja sam zavrsio poljoprivredni fakulete i jel to dovoljno?
Taj tvoj je jos mnogo kojekakvih gluposti pricao od one da orezuje 150 odraslih stabala slive dnevno koristeci samo male rucne makaze, a ko je orezivao iole ozbiljnije kolicine zna da je to totalna budalastina.
Taj tvoj pod dezinfekcijom makaza kao merom protiv sirebnja bolesti tim putem pominje neku dezinfekciju u dane kad ne radi a to je takodje debilizam.
A tebi je na volju kome ces da verujes.
Meni nije do toga da budem popularan vec eto nesto mozda profesionalno u meni mi ne dozvoljava da diletentima aplaudiram, posebno kad ti diletanti pokusavaju d adele pamet okolo.

FruitBoy
16-03-11, 23:47
Nema potrebe. Što se mene tiče, ja ću da se držim teme Orezivanje voća. Ostajem dosledan svojim mogućnostima i znanju. Velik pozdrav svima. Odem spavati, danas sam se dobrano umorio! ::)
Laku noć, živi bili >:({

ironman, zamolio sam te nešto. Pedaliraj se od mene

ironman
16-03-11, 23:49
Nema potrebe. Što se mene tiče, ja ću da se držim teme Orezivanje voća. Ostajem dosledan svojim mogućnostima i znanju. Velik pozdrav svima. Odem spavati, danas sam se dobrano umorio! ::)
Laku noć, živi bili >:({

ironman, zamolio sam te nešto. Pedaliraj se od mene

E pa tvoje molbe vise ne vaze.

A ako bi bio malo pristojniji mozda bih i razmislio.

luka kv
16-03-11, 23:55
ja volim da vidim argumentovanu polemiku,bez uvreda ,ali da se kaze kad se ne slaze sa necijim stavovima.jedino tako znam da cu izvuci najbolje zakljucke. nemojte da se vredjate i prihvatite razlicita misljenja i neslaganja,nama pocetnicima je jako bitno da naucimo.

FruitBoy
16-03-11, 23:56
Ma ko te jebe onda! Uvati ženu svoju, pa njoj trubi, zvone mi tabani. Ja znam šta mi je činiti.
I šta tebe boli uvo kako ja dezinfikujem makaze i čime i kad?? Što su za tebe gluposti, za nekog je dobra navika. Zato metla, čisti se, gvozdeni! :P
Ti ako možeš oreži više stabala od mene, briga me.

ironman
16-03-11, 23:59
Ma ko te jebe onda! Uvati ženu svoju, pa njoj trubi, zvone mi tabani. Ja znam šta mi je činiti.
I šta tebe boli uvo kako ja dezinfikujem makaze i čime i kad?? Što su za tebe gluposti, za nekog je dobra navika. Zato metla, čisti se, gvozdeni! :P
Ti ako možeš oreži više stabala od mene, briga me.

Uopste me nije briga kako, kad i da li uopste dezinfijujes makaze jer srecom ne orezujes voce kod mene ili kod nekog do cijeg mi je vocnjaka stalo.
A to koji u tebi vide nekog strucnjaka (ako takvi uopste postoje) neka vide sta ce ih snaci.
To o tome pojam nemas i to je ono sto sam spreman u svakom trenu da dokazem.

FruitBoy
17-03-11, 00:01
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ironman
17-03-11, 00:03
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nestade teksta, a?
Rece prvo :

Što se mene tiče, ja ću da se držim teme Orezivanje voća

pa posle toga

Uvati ženu svoju, pa njoj trubi,

A sad samo smajlici.
A da zacutis u sledecoj fazi,a?

FruitBoy
17-03-11, 00:08
Pa pametniji će uvek popustiti :P

šta da se kaže, osim žali Bože sve ove rasprave sa tobom. Jednom drvo ostaje drvo. Ko je lud ispravljati krive drine?!

Žao mi je što ti moram reći, al loša ti je taktika, sad se raspravljaj sam sa sobom. A što se tiče ispravki, znaš kako mi to znači? ko sneg od pre 15 godina. Ostajem dosledan svemu što sam rekao. I ako treba da se objasni, objasniću svojim rečima, a ne citirati Keserovića. I naravno, neću se tebi pravdati, iskusni voćaru! :lol:

ironman
17-03-11, 00:17
. Ostajem dosledan svemu što sam rekao. I ako treba da se objasni, objasniću svojim rečima,

Super.
Ako uspes da dokazes sve one budalastine koje si ispisao kompletnu nauku ces opovrgnuti a to nije malo.
Vredi se potruditi.

Ja sam naravno spreman da sa izuzetnom paznjom sve to procitam.

talianu
17-03-11, 01:27
Momci preteraste,obojica!
Fruit boy obrati pažnju na rečnik!
Gvozdeni smiri malo!
Nećemo ostali da čitamo kako se raspravljate ,dosadno je ,ja volim pročitati vaše tekstove ali ne ove poslednje otišli ste daleko u :){{

Sale
17-03-11, 02:28
Momci da se vratimo na temu . Potrebna mi je vasa strucna pomoc kako orezati tri tresnje koje sam posadio prosle godine a nisam ih orezivao.Mislim da su sve tri razlicite sorte . Ova letva je visine 2 metra koju sam stavio pored svake sadnice cisto kao reper .

[center]http://thumbnails29.imagebam.com/12386/5be552123859459.jpg (http://www.imagebam.com/image/5be552123859459) http://thumbnails31.imagebam.com/12386/6edb65123859832.jpg (http://www.imagebam.com/image/6edb65123859832) http://thumbnails41.imagebam.com/12387/2cab0f123860116.jpg (http://www.imagebam.com/image/2cab0f123860116) [/center

Vocar
17-03-11, 02:30
Polako ljudi! Nema me 2-3 dana zbog obaveza a vi se raspucali :)
Nemam vremena da citiram neke pojedinačne postove ali mi ovaj zapade za oko, pa da se vratimo na temu...

Ali s razlogom je odrađena takva "rezidba". Razmak unutar reda je bio 2 m, a sad je 4 m. Imali su problema u proizvodnji pa su odlučili izvaditi svaku drugu sadnicu. Kamo sreće da su sadili na 3m jer je sada 4 m velik razmak unutar reda, al šta je tu je.

Imam voćnjak sa šljivama u sklopu 4x2m, kakvi su to problemi u proizvodnji da ih ja probam prepoznati kod sebe ako su to problemi??! Takođe, imam još jedan voćnjak sa šljivama koji je u skopu 4x3m pa se često pitam zašto nisam umjesto u redu 3m zasadio ih na 2m.

Po ovome što vidim sa slike gdje je uklonjeno svako drugo stablo, tek im slijede veliki problemi, a gazda tog voćnjaka očigledno nije svijestan šta su mu učinili. :<<>

Pobogu, pa valjda je osnovno pravilo ako se uklanja stablo iz voćnjaka, da se ono čupa zajedno sa korijenom. Razloge za to neću navoditi, svi znate zašto se mora tako. Pogotovo voćnjak je mlad i to bi sa lakoćom uradili.

Majstor Gera
17-03-11, 08:11
Za pet godina će oni koji imaju razmak između šljiva u redu 4 m videti da nisu pogrešili.
Za razliku od nekih drugih, koji ne primećuju da koštičave voćke ne podnose oštru rezidbu.

oktopod
17-03-11, 08:12
Sale pogledaj moj video snimak par strana unazad, ima tačno kako te mlade, aj nek neko iskusniji kaže tačno, meni ove deluju mnogo visoko i granovito za prošlogodišnje :)
Mislim da bi trebao vrhić svake grane da cvikneš, i gde ti idu po tri u snopu ili više da ostaviš dve. Narednih par godina ti je orezivanje najbitnije, pa možda nije loše da pozoveš nekog ko zna da ti pokaže, uživo je uvek bolje >:({

Što se tiče ove rasprave koja se povela, narode, to je nešto najbolje što može da se desi ali na totalno drugačiji način molim vas! Bez da ulazim ko je u pravu, ja koji se ne razumem, odma bih pomislio da ironman nije u pravu jer nije izneo NI JEDAN argument.

Dakle slobodno se vi raspravljajte, ali argumentovano, tako da se nešto i nauči iz svega toga.

Ironman, ako neko postavi pitanje, fruitboy odgovori, onda se ti pojaviš i kažeš da lupa gluposti a ne daš po tebi tačan odgovor, onda se dolazi do zaključka da si ti samo zao i ništa više, nemaš volju da pomogneš već bi se svađao...što je sasvim ok ali ne ovde.

Vocar
17-03-11, 10:46
Za pet godina će oni koji imaju razmak između šljiva u redu 4 m videti da nisu pogrešili.
Za razliku od nekih drugih, koji ne primećuju da koštičave voćke ne podnose oštru rezidbu.

Zašto oštru rezidbu a ne normalnu, pravilnu i redovnu u rano proljeće i sredinom godine? Mislim da tvoja konstatacija nije tačna, jer sam obilazio voćnjake koji su u 10toj pa i starijim godinama u gustoj sadnji i bez problema ih odrzavaju u formi vitkog vretena. Druga je stvar ako neko nije upućen u pravilnu rezidbu pa mu se događa alternativna rodnost.

Takođe, rijetkom sadnjom, pa s tim i dugačkim granama po 3m, često se dešava da se od roda spuste do zemlje, pa nije rijedak slučaj da ljudi podbačaju te grane da se ne slome, što je takođe dodatni posao i nešto što nije primjereno plantažnoj proizvodnji, pogotovo ako se radi o velikim zasadima.

Umpahpah
17-03-11, 13:25
Voćarstvo je nekad bilo uživanje i bez puno mode.
Neverovatno kakve se stvari uvode u voćarstvo danas, slažem se za savremeno voćarstvo ali su i naši stari znali neke stvari.
Treba sastaviti staro znanje i inovacije i voćarstvo će biti u dobitku.

Svi znaju da režu a malo njih da orezuje........!

Majstor Gera
17-03-11, 19:01
@Voćar
Ako je razmak između šljiva 2 metra, siguran sam da ćeš posle desete godine morati da praviš rezove deblje od 5 cm., a to je za šljivu pogubno.
Uostalom, čovek se najbolje uči na svojim greškama, a vreme će pokazati ko je u pravu.

Zamisli ovu situaciju: treba da spakuješ desetoro male dece u kola. Nekako ćeš možda i uspeti, ali desetoro odraslih sigurno nećeš.

FruitBoy
17-03-11, 19:04
Pa kad se javi taj problem, voćnjak se krči. Što se izraubovalo, izraubovalo se!

Vocar
17-03-11, 19:14
Ako je razmak između šljiva 2 metra, siguran sam da ćeš posle desete godine morati da praviš rezove deblje od 5 cm., a to je za šljivu pogubno.

I ranije, a što je pogubno? Uostalom zato se šljiva i mora često rezati na patrljak.

Dragojlo
17-03-11, 19:50
Momci da se vratimo na temu . Potrebna mi je vasa strucna pomoc kako orezati tri tresnje koje sam posadio prosle godine a nisam ih orezivao.Mislim da su sve tri razlicite sorte . Ova letva je visine 2 metra koju sam stavio pored svake sadnice cisto kao reper .

[center]http://thumbnails29.imagebam.com/12386/5be552123859459.jpg (http://www.imagebam.com/image/5be552123859459) http://thumbnails31.imagebam.com/12386/6edb65123859832.jpg (http://www.imagebam.com/image/6edb65123859832) http://thumbnails41.imagebam.com/12387/2cab0f123860116.jpg (http://www.imagebam.com/image/2cab0f123860116) [/center

Uh brate ovo je bas visoko kazes 2m letva, prosle godine su sadjene jeli, ne znam koji uzgojni oblik planiras, ali ja msilim za tresnju je vaza i poboljsana piramida zakon, zato si ove sadnice trebao da skatis na 70cm od zemlje, da se na vreme pobudi granjanje i formiraju skeletne grane...

napisi sta planiras po pitanju uzgojnog oblika koji je razmak u redu red od reda....

FruitBoy
17-03-11, 20:31
Lično mišljenje je da sve treba prekratiti na 70-80 cm. Jes da se gubi jedna godina, al ja ništa ne bih rizikovao i prepuštao slučaju u ovoj situaciji. A mislim da je za trešnju najpogodnija piramidalna kruna! >:({

ironman
17-03-11, 21:40
ja koji se ne razumem, odma bih pomislio da ironman nije u pravu jer nije izneo NI JEDAN argument.

U pravu si
Oni koji se ne razumeju mogu to tako da shvate, tj da bi se pravilno shvatilo neophodan je bar neki minimum predznanja
Evo za vas koji ne posedujete taj potrebni muinuimum.
Npr, zasto sam tvrdio da je budalastina tvrdnja da se piramidalna i poboljsana piramidalna kruna razlikuju samo u polozaju grana.
Poboljsana piramidalna je zapravo kompromis izmedju kotlaste i piramidalne jer se osnovni element piramidalne kod poboljsanje UKLANJA. ODSECA, ODSTRANJUJE, NEMA GA.
Dakle u periodu formiranja te krune ona sluzi da se iz nje formiraju bocne grane i iznad poslednje bocne ona se SECE
Zasto je glupost tvrdnja o 3, 4 sprata kod piramidalne?
Zato sto kod nje ne postoje nikakvi spratovi vec se bocne grane rasporedjuju spiralno oko osovine.
Zasto je glupost ono sa dezinfekcijom makaza na nacin kako je znalac opisao:
Zato sto se dezinfekcija makaza vrsi da bi se sprecilo sirenje bolesti sa bolesne na zdravu biljku. Ako se u zasadu nalaze bolesne ili sumljive biljke moguce je da odsecanjem bolesne grane na makazama ostane patogen koji cemo tako preneti na zdravu. Da bi se to sprecilo vrsi se dezinfekcija makaza.
Ali vrsi se posle orezivanja svake ili bar svake sumljive biljke tako sto se makaze potope u neki dezinficijes koji rezac nosi sa sobom. To se preporucuje kod npr bakteriozne plamenjace jer se nikada ne moze biti sigurno da li se zaseklo na zdravom delu.
Dezinfekcija kad se dodje kuci je zajebancija.
Zasto je laz 150 orezanih odraslih stabala sljiva malim rucnim makazama?
To moze da razume samo neko sa onim minimumom sa pocetka, zao mi je ako ti ne uspevas.

A sad mi reci koje argumente koristi taj tvoj znalac?
Argumente tipa , ma znam ja, ma ja tako radim, ma ja sam sveznalica, ma ima da buide kako ja kezem inace pocinujem da vredjam na licnoj osnivi, izvini, ja ne priznajem.
A odgovori on na pitanje, odgovori. Jedva ceka da odgovori izgleda kako bi se pokazao znalcem.
Samo, problem je sto su ti odgovori uglavnom netacni.
I vrlo bih voleo da se taj znalac malo upusti u argumentaciju koju on uvredama pokusava da izbegne.
Nece jer ne sme.
Nece jer zna da ne zna.
Nece jer MENE KOPIRA I KORISTI ONO STO JE NAUCIO IZ MOJIH KOMENTARA.
Cesto vrlo pogresno jer ni on ne moze daq shvati
Hoces da to dokazem, NEZNALICE Fruitboy, npr ono oko izolacije vrsnog pupuljka za koju ti kazes da ona podrazumeva uklanjanje istog a ima toga jos?

FruitBoy
17-03-11, 21:49
Slatko se nasmejah na sve ovo! :lol: :lol: :lol: Ne želim dalje da komentarišem.

ironman
17-03-11, 21:51
Slatko se nasmejah na sve ovo! :lol: :lol: :lol: Ne želim dalje da komentarišem.

E to je ta argumentacija oktopode.

FruitBoy
17-03-11, 21:55
Pa šta drugo da kažem, kad ne vredi prepucavati se s tobom koji tražiš dlaku u jajetu.

Samo kažem kako sam radio, tj kako su me stariji i iskusniji voćari učili. I kako i dalje radimo. I radićemo. Ispada onda da je svo voćarsko građanstvo neuko i nepotkovano. Ja ipak ne mislim tako. A što se tiče rutine i prakse, ne bih ni o tome, ima onih koji su se uverili u to!
Toliko od mene!

I potpuno je netačno da sam bilo koga kopirao. Hahahaha, ta je dobra, skroz! :lol: :lol:

ironman
17-03-11, 21:58
Pa šta drugo da kažem, kad ne vredi prepucavati se s tobom koji tražiš dlaku u jajetu.

Samo kažem kako sam radio, tj kako su me stariji i iskusniji voćari učili. I kako i dalje radimo. I radićemo. Ispada onda da je svo voćarsko građanstvo neuko i nepotkovano. Ja ipak ne mislim tako. A što se tiče rutine i prakse, ne bih ni o tome, ima onih koji su se uverili u to!
Toliko od mene!

I potpuno je netačno da sam bilo koga kopirao. Hahahaha, ta je dobra, skroz! :lol: :lol:

Aha. Dobro.
Ja sam mislio da ces da branis stavove koje si izneo.
Ali bar si pristojniji a i to je nesto.

talianu
17-03-11, 22:04
Nastavite ;D} ;D} ;D}
pa kad zaključaju temu ":":{

Dragojlo
17-03-11, 22:05
Dokle vi mislite da kvarite teme na ovom forumu ^-^ bez ljutnje....

Ironman ako imas nesto sa doticnim kolegom molim da to resite na pp, ovo je prevrsilo svaku meru, nema teme gdje ti nisi poceo da se sa nekim prepucavas i ubedjujes oko svojih stavova i misljenja ako se ista ne poklapaju sa drugim...zato sluzi forum da razmenimo misljenja a ne da se vredjamo i uporno nekome namecemo svoj stav ako ovaj to ne prihvata...

Ovo je najdobronamernije nemoj nista licno da shavatite, dajte pravi smisao ovim temama...prolece je lepi dani idu posla u vocnjaku kao blata a vi mlatite praznu slamu...

Ziveli morao sam da odem u off >:({ molim nemoj te vise >:({ >:({ >:({

FruitBoy
17-03-11, 22:13
[quote=FruitBoy ]

Ja bih da pričamo o rezidbi! :lol: :lol:

@Dragojlo

Jesi orezao voćnjak? :D >:({

ironman
17-03-11, 22:15
Dokle vi mislite da kvarite teme na ovom forumu ^-^ bez ljutnje....

Ironman ako imas nesto sa doticnim kolegom molim da to resite na pp, ovo je prevrsilo svaku meru, nema teme gdje ti nisi poceo da se sa nekim prepucavas i ubedjujes oko svojih stavova i misljenja ako se ista ne poklapaju sa drugim...zato sluzi forum da razmenimo misljenja a ne da se vredjamo i uporno nekome namecemo svoj stav ako ovaj to ne prihvata...

Ovo je najdobronamernije nemoj nista licno da shavatite, dajte pravi smisao ovim temama...prolece je lepi dani idu posla u vocnjaku kao blata a vi mlatite praznu slamu...

Ziveli morao sam da odem u off >:({ molim nemoj te vise >:({ >:({ >:({

Pa jebiga Dragojlo.
Treba li da cutim na sve?
Evo precutkujem o tome da nikako nije odlicno unostiti kompleksna djubriva u prolece, da ne postoji kotlasta piamida i slicno.
Pa treba li bas sve a ako nesto kazem da nije tacno ti to zoves svadjom.
To sto si ti najavio ovoga kao vrhunskog znalca a on se posle te tvoje nalupetao tebe mozda boli i mozda osecas potrebuy da ga nekako branis ali daj to uradi tako da odbranis to sto je on ispisao a ne tako sto ces meni reci da treba da cutim.

Dragojlo
17-03-11, 22:17
Sve je zavrseno u roku sa rezanjem...sad cekam vremem za prskanje...granje ocistio,rasturio npk...pa kasnije frezanje...

FruitBoy
17-03-11, 22:19
Sve je zavrseno u roku sa rezanjem...sad cekam vremem za prskanje...granje ocistio,rasturio npk...pa kasnije frezanje...

Toooo lutkoooo! >:({

wajbul
Zar NPK gnojiva neidu u jesen prije obrade?

Dragojlo
ironman...

ne branim nikoga i nisam ti rekao da cutis odakle ti to, rekao sam da pisemo ovde o rezidbi i nemoj da idemo u off... >:({

Post je spojen: 1300371608________________________________________ _________

isla su i u jesen a idu opet i u rano prolece :D dva puta

ironman
17-03-11, 22:22

I ja sam to tako do sada mislio.
Ali ne bih da se svadjam :)
Ma naravno da idu i to iskljucivo tad.

wajbul
17-03-11, 22:24
ok ::svaka cast::

luka kv
17-03-11, 22:28
ja sam razumeo citajuci teme zimus da veci procenat kalijuma i fosfora treba vocki pred zimu,da razvija koren,a u vegetaciji kan,vise puta po malo-kako sam ukapirao djubriva lape posle oredjenog vremena a logicno je da biljka nece uzeti svu kolicinu koju bacimo pa je rentabilnije i bolje po biljku vise puta po malo kan-a ??

Post je spojen: 1300393791________________________________________ _________
zasta vocki u vegetaciji sluzi azot,zasta kalijum,zasta fosfor ?

Dragojlo
17-03-11, 22:36
Tacno kolega, njasporije se u zemljistu krece fosfor pa kalijum a najbrze azot, i zato se azot daje iz vise puta, jer dolazi do tz. ispiranja azota u dublje slojeve zemlje...tako se pokazalo bolje i u ratarstvu kod strnih zita...dva puta prihrana...a fosfor i kalijum u jesen...

Azot,kalijum fosofor,kalcijum,magnezijum i gvozdje su osnovni ili makro elementi i igraju veliku ulogu u razvoju biljki...pored njih imaju i micro elemetni kao sto su bor,zink,mangan i dr....

Sale
17-03-11, 22:40
@Dragojlo i ostali

Hvala na odgovorima u vezi orezivanja ove moje tri tresnje . Naime , voljan sam da vas poslusam u vezi rezidbe ,nije mi bitno da li ce kasniti godinu ili ne . Hocu da bude kako treba . Posto sam totalni amater prihvatam tu piramuidu koju pominjete .Da li da ih skratim na 70-80 sm od zemlje bez obzira kako idu grane ili ne ? Da li da premazem voskom mesto gde je rez ?

FruitBoy
17-03-11, 22:47
Da, baš tako uradi! :D

Sale
17-03-11, 22:54
Kad skratim centralnu na 70-80 cm , da li se skracuju grane bocne koje ostanu i na koliko ? na primeru prve slike ostace jedna bocna , druge 3 kom, i na trecoj slici mozda 2 kom.

Izvinjavam se na mozda glupim pitanjima ali nisam imao prilike nikada u praksi videti orezivanje osim lesnika naravno .

oktopod
17-03-11, 23:00
Jesi pogledao ovo što ti rekoh ovde ima http://poljoinfo.com/index.php?topic=195.250

Pa sad gledaj da ih dovedeš na što približnije ovoj visini a da ti ostane neka grana bočno :)

http://www.youtube.com/watch?v=2q0U38tWdw8&feature=player_embedded

ilijat
17-03-11, 23:06
Kad skratim centralnu na 70-80 cm , da li se skracuju grane bocne koje ostanu i na koliko ? na primeru prve slike ostace jedna bocna , druge 3 kom, i na trecoj slici mozda 2 kom.

Izvinjavam se na mozda glupim pitanjima ali nisam imao prilike nikada u praksi videti orezivanje osim lesnika naravno .

Ja bih ostavio samo stablo visine 70cm i neka tera nove lastare za grane pa izaberi one koji najvise odgovaraju. Ovako ako ostavis tu jednu, neravnomerno ce se razvijati.
Samo skracivaj taj vrh, bode oci :lol:

ironman
18-03-11, 00:12
Ako hoces piramidu mozes, tj trebao bi ovako.
Pokusao sam d anacrtam a koliko se vidi.....

http://i52.tinypic.com/senngw.jpghttp://i55.tinypic.com/2a6rzbt.jpghttp://i52.tinypic.com/15mgrgn.jpg

Vazno ti je da u svakom momentu krunu odrzavas sto simetricnijom i zato ti nije dobro da ostavljas jednu jaku granu npr.
Ako ti je ona na mestu gde odgovara nju odseci na patrljak iz kog ce krenuti novi lastar i koga ces usmeravati u polozaj koji ti odgovara,
Ja sam nacrtao na onoj prvoj slici (kod mene) da levu bocnu granu odseces do osnove a desnu na patrlak jed je leva prejaka i lastari iz nje bi bili jaci od ostalih pa je bolje da ostavis levu.

Na drugoj slici mi se cini da j eprva preniska d abi je ostavio, druga iznad nje razracvana i izgleda predebela d abi se ona sekla na patrljak pa bi tek treca odgovarala ali na toj tresnji imas i jos jedan lastar d aseces na patrljak jer je na lepom mestu. Onaj gore levo. Tu su dva i jedan ukloni a drugi koji je na lepsem polozaju skrati.

Na trecoj slici imas samo jedan i njega skrati.
Sve prekrati na istu visinu i ja sam nacrtao mesta gde mi se cini d aje to pogodno.

Tresnja je vrlo bujna vrsta i zato ne smes ostavljati preblizu ramene grane jer ce se vrlo brzo rod u tom slucaju premestiti na periferiju krune usled zasenjivanja unutrasnjosti.
Na raemnim granama ti je najbolje da radis tzv zamenu rodnog drveta kako bi sprecio to seljenje roda na preiferiju sto se kod tresnje cesto dogadja, ali to tek u kasnijim godinama.
Koliko vidim i kod tebe su ovo bas bujne sadnice pa razmisli da li je neophodno da ih zalivas cesto posto vidim da imas postavljeno crevo.

Sale
18-03-11, 01:02
@ ironman

Hvala puno na detaljnom objasnjenju .
U nastavku tog creva je leska i u pravu si zalivam nekada mozda i previse . Leska se ne buni , cak naprotiv ali ako za tresnju to neki problem ( velika kolicina vode ) prepravljam .
Pitanje : Na snimku koji je octopod postavio gde covek orezuje tako sto centralnu skracuje vise nego bocne tj. na bocnim samo vrh cvikne to je vaza ?
Kako se odluciti koji uzgojni oblik vaza ili piramida ? Koje su prednosti a koje mane ?

Covek od koga sam kupio tresnje ( inace mi je on rekao da ih ne skracujem ) mi je pricao o povijanju grana i ne dozvoljavanju tresnji da ide visoko . Dosta sturo mi je to objasnjavao tako da od info imam samo ovo sto sam napisao . Da li neko zna o cemu je rec ?

Bećarina pusta
18-03-11, 08:35
@Vocar: Da će imati problema zbog ostavljenih panjeva u tlu to je jasno, neznam zašto su ih tako prorjeđivali, a ne vadili skupa sa korjenom. Svaku drugu su vadili zato što su imali problema sa naletima vjetra koji je rušio redove kao zidove zato što nije mogao "prolaziti" kroz te iste redove. Zatim kod trešnje (strojne berbe) su već imali manjih problema, a ti problemi bi se samo povećavali sa staremnjem nasada da ga nisu prorjedili. Krošnja u tako gustoj sadnji imala je tendenciju da raste u vis i u međuredni prostor jer je unutarredni prostor svake voćke manji nego što ona ima potencijal za razvoj krošnje. Slažem se da se to sve da rješit rezidbom tako da voćnjak može podnijet tako gustu sadnju. No isto tako se sa razmakom od 3 m unutar reda postižu visoki prinosi , manja investicija kod sadnje, manji troškovi odražvanja nasada, berbe...

Sale
18-03-11, 13:31
Evo jednog lepog vocnjaka tresanja u Kacu , ali ocigledno nisam pazio na casu kod profesora .

http://thumbnails33.imagebam.com/12406/c14041124050242.jpg (http://www.imagebam.com/image/c14041124050242) http://thumbnails34.imagebam.com/12406/e0627a124050268.jpg (http://www.imagebam.com/image/e0627a124050268) http://thumbnails26.imagebam.com/12406/f554ad124050294.jpg (http://www.imagebam.com/image/f554ad124050294)

Da li je ovo piramida ili ...?

Vocar
18-03-11, 16:45
@Bećarino ako su ti vjetrovi tako ekstremni onda će tek sad da ih mlati. Ajde razumijem to za mehanizaciju pri trešenju. Ima šljiva tendenciju da raste itekako, ali imaju i makaze da je u tome spriječi. Šljiva voli rezanje. Ako su svaku drugu uklonili već su u velikom gubitku.

Conferans
18-03-11, 20:21
-

ironman
18-03-11, 22:01
@ ironman

Hvala puno na detaljnom objasnjenju .
U nastavku tog creva je leska i u pravu si zalivam nekada mozda i previse . Leska se ne buni , cak naprotiv ali ako za tresnju to neki problem ( velika kolicina vode ) prepravljam .
Pitanje : Na snimku koji je octopod postavio gde covek orezuje tako sto centralnu skracuje vise nego bocne tj. na bocnim samo vrh cvikne to je vaza ?
Kako se odluciti koji uzgojni oblik vaza ili piramida ? Koje su prednosti a koje mane ?

Covek od koga sam kupio tresnje ( inace mi je on rekao da ih ne skracujem ) mi je pricao o povijanju grana i ne dozvoljavanju tresnji da ide visoko . Dosta sturo mi je to objasnjavao tako da od info imam samo ovo sto sam napisao . Da li neko zna o cemu je rec ?

Pa ja bar nisam uspeo da na tom snimku shvatim sta je zapravo zeleo. Ja te snimke ne bih uzimao kao etalon ipak.

A tresnju ipak rezi na piramidu. I pokusaj da sto vise toga postignes zelenom rezidbom a neka ti ova sad (rezidba na zrelo, u toku mirovanja vegetacije) sluzi samo za popravljanje onoga sto si eventualno propustio u leto.

Prednost vaze je bolja osuncanost unutrasnjosti krosnje ali to se lako moze postici i dobrom rezidbom kod piramidalne.

Kod vaze je neophodno da skeletne grane budu duze, a tresnja inace ima svojstvo da ogoleva pri osnovi grana i ta zona se vremenom izduzuje pa je skoro nemoguce zadrzati rod u unutrasnjosti ako je kruna formirana u obliku vaze. To svojstvo su mnogi on nas iskusili jos kao deca kad smo zalili sto ne mozemo da dohvatimo najlepse tresnje a one su uvek bile na periferiji krune :) A razlog je ta osobina tresnje (vegetativni pupoljci su ili na samom vrhu lastara ili u njegovoj gornjoj zoni a pri osnovi ih uopste nema)

na slikama je piramoidalna kruna,mada ona prva nekako sumnjivo izgleda a olistala je pa se ne moze precizno videti raspored grana.

FruitBoy
27-03-11, 23:12
Juče nas 7 orezalo 5ha kajsije koja ulazi u 6.godinu. Ekipa je radila više nego vrhunski! :D ;D} ;D}

Vocar
02-04-11, 12:00
Jeste li završili sa orezivanjem? ::namigivanje::

FruitBoy
05-04-11, 11:50
Sa zimskom rezidbom je gotovo!
Kako ti stojiš po tom pitanju? ;)

FruitBoy
05-04-11, 11:52
Evo jednog lepog vocnjaka tresanja u Kacu , ali ocigledno nisam pazio na casu kod profesora .

http://thumbnails33.imagebam.com/12406/c14041124050242.jpg (http://www.imagebam.com/image/c14041124050242) http://thumbnails34.imagebam.com/12406/e0627a124050268.jpg (http://www.imagebam.com/image/e0627a124050268) http://thumbnails26.imagebam.com/12406/f554ad124050294.jpg (http://www.imagebam.com/image/f554ad124050294)

Ove trešnje su jezive, u 4.godini su imali prinos 16-18t/ha, zavisno od sorte!

sladjans
13-04-11, 19:28
Pozdrav svima!Molim vas za savet.Jesenas sadjene breskve,kao i sljive i kruske koje su posadjene prethodne jeseni su prepune cveta.Da li je to opterecenje za ovako mlade vocke.A druga stvar se odnosi na pupoljke i mlade grancice koji izbijaju na mladom stablu ispod buduce krune a ima ih duz celog stabla.Recite mi sta uraditi sa cvetovima i pupoljcima u ovolikom broju,da li treba da se zakidaju ili nesto drugo?Zahvaljujem!

talianu
13-04-11, 21:16
Fruitboy jel su jezive il i"jezive". Koliko bi trešnja trebala da rodi u punoj rodnosti po ha (neki prosek)?

FruitBoy
14-04-11, 10:53
@talianu

Ogromne su voćke, precizno da se izrazim. Da vidiš samo kakve su rezove pravili, tj kakve su grane odsecali, to je jednostavno da ne poveruješ. Sreća, pa je 90% grana savijeno i pod dobrim uglom grananja je. Inžinjer mi je rekao da problem nastane posle berbe, sva hrana se potroši za debljanje grana i porast. I kontam da će posle berbe upotrebiti neki retardant, da obuzdaju taj rast kolko tolko.

A što se tiče pune rodnosti, prinos od 20t/ha mislim da se može smatrati nekim solidnim, a ovde u ovom slučaju 2,5 vagona može izneti bez problema!

FruitBoy
14-04-11, 10:56
Pa ostavi da iscvetaju, a zametnute plodiće proredi, da nemaš preveliko opterećenje, ipak te voćkice treba da se dobro ukorene i formiraju krunu!

sladjans
14-04-11, 22:02
Za FruitBoy-a,da li gresim ako skinem sve plodice,pa da vocka svu snagu usmeri na jacanje,a drugo molim te reci mi u vezi ovih vockica,da li treba i kako da uklonim pupoljke koji izbijaju duz stabla od kalema do buduce krune?Veliki pozdrav!

Vocar
14-04-11, 22:54
Sa zimskom rezidbom je gotovo!
Kako ti stojiš po tom pitanju? ;)

Odavno završeno. "Oštrim" kukerice za zelenu. >:({

FruitBoy
14-04-11, 23:52
Tvoje voćke su verovatno sa prevremenim grančicama, sudeći po tvojoj priči u dobroj su kondiciji. Pa nemoj baš sve poskidati, ostavi da imaš nešto za jelo. Znaš, zasadi zasnovani knip sadnicama( sadnice sa lepo razvijenim prevremenim grančicama) u prvoj godini po sadnji daju prinos. Kod jabuke to iznosi otprilike 1-1,5 kg po stablu. Bitno je da imaš dobro pripremljeno zemljište, da ne oskudevaju u hranljivim elementima.
A što se tiče pupoljaka iz stabla, stvar je jasna. Odredi visinu na kojoj će ti biti prva skeletna grana i ispod nje sve skidaj.

FruitBoy
14-04-11, 23:53
Odavno završeno. "Oštrim" kukerice za zelenu. >:({

Ja sam ih očistio i podmazao, pa čekam zelenu rezidbu!

sladjans
15-04-11, 11:50
FruitBoy,zahvaljujem na savetima!!!

FruitBoy
15-04-11, 17:01
FruitBoy,zahvaljujem na savetima!!!

Molim i drugi put! :D

Vocar
16-04-11, 11:31
Čekam sredinu maja da krene "štrickanje" crvenih izdanaka koji su višak pred razvođenje čačkalicama. Inače vrlo rijetko se nađem u voću da uz mene nisu male kukerice :) Uvijek ima nešto da se koriguje.

Vocar
16-04-11, 11:38

Lijepo izgledaju ove trešnje. U selu kod djede ima par trešanja - ašlama, ali su visoke skoro 20m, i uglavnom se ptice goste s njima svake godine. Nikad ih niko nije orezivao pa su toliko izrasle. Čudno mi je sa ovih slika koliko je lisne mase na njima, koja je ovo sorta? I zašto će ove "antene" gore? Nije valjda zbog apikalne dominacije?

FruitBoy
16-04-11, 12:09
Mislim da je regina u pitanju!
Nemam pojma šta će im gore ta metla, prošle godine je jako izrasla tako da su morali da je prekrate, a debela je kao kozerva piva. Ogromni rezovi su pravljeni. Mislim da će ove godine primenjivati regalis, regulator rasta, da malo smire voćke. I naravno, rezidbom su maximalno opterećene, tako da očekuju dosta velik prinos!

Sale
18-04-11, 14:17
Jedna od zamerki prof.Ognjanova je da su posadili previse razlicitih sorti . A na slici neznam koja je sorta . Ja sam zainteresovan za sadnju tresnje na jesen pa kad sam otisao u ovaj zasad shvatio sam koliko neznam o tresnjama . Sve do jednu su imale ovu metlu .
Zasad je u cetvrtoj godini 'bio ' kad je ovo slikano. Prof.je bio vise nego zadovoljan rodom u cetvrtoj godini .

oktopod
26-06-11, 22:36
Narode, šta mislite o ovom orezivanju kod mene u voćnjaku, u pitanju je trešnja burlat, treće leto, a ima par i na proleće posađenih. Evo snimka iz februara i sad pre par dana. Izdžiljale su ovako ma za manje od mesec dana :D Šta da radim sledeće i kad, "rod" je prošao...

Snimci su uporedni, voleo bih da neko ko se razume odvoji par minuta lepo pogleda i da mi neki savet, puno hvala unapred, oko orezivanja još najmanje znam a sad je kritična situacija :D

http://www.youtube.com/watch?v=2q0U38tWdw8
http://www.youtube.com/watch?v=x_3ZfcNduCo

Kao i :

http://www.youtube.com/watch?v=7upOMPjdeAk
http://www.youtube.com/watch?v=6t4Dse-ynnM

Vocar
07-12-11, 16:28
Pošto se vidim aktuelizuje tema o rezidbi voća na drugim temama, što je i normalno jer je to zanimljiva tema u toku zime među voćarima, dođe mi na pamet analiza rodnosti pupoljaka.
Mislim da je to vrlo zanimljiva analiza ali ne iz nekog pomodarstva nego iz praktičnog gledišta. Ako znamo količinu potencijalno rodnih pupoljaka, možemo isprojektovati količinu roda tj. intenzitet opterećenosti drveta rodom, samim tim i smanjenu vegetativnu prirast u narednoj sezoni koja dolazi.

Sa druge strane, ako ima dosta abortirajućih ili nerodnih pupoljaka na granama usljed nepovoljnih vremenskih prilika pri diferenciranju u toku avgusta, ili nekih drugih uzroka da se voćka nije dobro pripremila za sledeću sezonu, a pod pretpostavkom da mi to ne znamo (primjetiti). Onda još pri rezidbi uklonimo i ono malo rodnog potencijala, eto razloga velike bujnosti i prirasta naredne godine (sezone). Uz to, kako inače volimo da dodamo malo više hrane pod predpostavkom da voću neće škoditi da bude u boljoj kondiciji, mnogi od nas uhvate se za glavu po nekad zašto voćka "divlja" i ima veliki prirast u toku godine (što očigledno nije uzrok samo nestučnoj rezidbi).

Moraću se raspitati ima li na našem polj. institutu u Banja Luci postoji analiza rodnosti pupoljaka.

oktopod
07-12-11, 21:59
A koje voće se sad orezuje? Trešnja i kajsija rekoše mi ne sad? Kajsiju sam malo okasnio pa sam u avgustu, trešnju još formiram krošnje (4 do 6 godina) pa i njih ne bih do proleća?

Da li sadnice koje sam danas posadio treba da prekratim ili to bolje u proleće? Prilično su visoke, hedelfinger 3 metra, burlat 2 metra pa se bojim da ih vetar ne povije, nemaju grančice samo su štap Lkl{{

ubovicratko
11-12-11, 11:13
evo jedne slike ... mozda nekome pomogne.

http://www.connicktreecare.co.uk/dynamicdata/data/docs/Fruit Tree Pruning Image 2 - 350.jpg

laki5yu
22-12-11, 16:31
Da ne davim (ha, ha, nekoliko postova sam poceo sa ovim recima)... imam nekoliko jabuka (Ginger gold, mislim da je podloga M106 ali nisam siguran) posadjenih u jesen 2009. i naravno problem sa orezivanjem, odnosno kako da orezem. Da, procitao sam postove u okviru ove teme, kao i druge izvore i dalje imam dileme...
Rastojanje je 5x4,5, ali to i nije toliko bitno, hocu reci dovoljno je prostora. Mislim da bi najbolje bilo da se oblikuje vretenasti uzgojni oblik, ali kako? Radi jednostavnosti, slikao sam jednu vocku i obelezio osnovne grane. E sad moja ideja je da uklonim granu 4 i6, ali sta raditi sa ostalima? Da li ih prekratiti ili ostaviti a prorediti sitne "grancice"? Takodje imam dilemu i sta raditi sa centralnom granom (1), da li je prekrati i gde ili ne?

Eto toliko, pa ako imate vremena/volje, pomozite.

I da slicna pitanja sam postavio i u okviru teme orezivanje kruske, naravno vezana za kruske, pa ako vas ne mrzi mozete i to da pogledate i eventualno pomognete: http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske/page3 na kraju strane.

http://i41.tinypic.com/2j2yve8.jpg

FruitBoy
23-12-11, 00:23
S obzirom da imaš dosta veliko rastojanje, onda ti vretenasti uzgojni oblik baš i nije najpogodniji. Bolji bi bio neka vrsta piramide, poboljšane piramide, npr, gde ćeš u prvoj godini imati ostavljene 2-3 lepo razvijene grane, koje su po verikali udaljene jedna od druge 20ak cm. Znači, na određenoj visini od zemlje imaš jednu granu. Onda nekih 15-20 cm iznad nje imaš drugu granu koja je izrasla iz vodilje. I tako do vrha, odnosno, na čitavoj sadnici treba da imaš 6-9 tih ramenih grana na kojima ćeš imati grane drugog reda. Jesi skontao?

laki5yu
24-12-11, 01:48
........ I tako do vrha, odnosno, na čitavoj sadnici treba da imaš 6-9 tih ramenih grana na kojima ćeš imati grane drugog reda. Jesi skontao?

Pravo da ti kazem ne bas...u stvari... ja sam i mislio ta takav oblik, samo sto sam ga, nazvao pogresno.
Kazes u prvoj godini bi trebalo da ostavim 3 grane na rastojanju od bar 2ocm, ali kao to da uradim kada je svih 6 grana na medjusobnoj visini od oko 10cm?
Dobro, ajd nije idealno ali da kazemo da bi te tri grane bile 2,3 i 5, a ostale secem u osnovi. Moje sledece pitanje je sta radim sa te tri grane da li ih prevedem na prvu spolju granu ili? I jos jedno pitanje sta da radim sa vodiljom, da li nju da kratim i gde? mozda bi mogao da na njoj ostavim jos tri bocne grane u gornjoj zoni... ?

FruitBoy
25-12-11, 16:00
Pa ako je tako onda ostavi najnižu i najvišu od te grupe, da bi dobio dobar raspored. Moglo bi i 3 ostaviti, ali prostor između njih je mali. 30ak cm iznad poslednje grane prekrati vodilju. Znači, verovatno ćeš morati onu gore metlu od grana da ukloniš da bi ti vodilja lepo obrasla i da bi za kasnije imao dovoljno grana za formiranje. A ove bočne malo prevedi na neku granu slabije bujnosti, tj pokušaj da iskontrolišeš im dužinu i položaj. U narednoj godini obrati pažnju na zelene operacije, u junu uradi obaranje grana nekim od načina, višak grana ukloni! To je to za sada! Si sad skontao? :D

laki5yu
25-12-11, 17:58
Mislim da "da"... ostavicu dve ili tri najbolje rasporedjene grane koje ce biti ramene a vodilju cu na odgovarajucoj visini skratiti. U stvari, ako dobro kontan, to sam trebao da uradim jos prosle godine, ali nisam ... na ovaj predlozen nacin zrtvujem godinu dana prirasta, ali izgleda da je to jedino ispravno. Ok hvala na savetu...
e sad kada te ne bi mrzelo da odes i na temu orezivanje kruske Lkl{{ (jer i tamo imam pitanje vezano za rezanje)...u principu situacija je slicna, nekoliko grana krecu sa istog mesta, pa zatim prazan prostor pa sledeca grupa grana....da li primeniti isti sistem?

FruitBoy
28-12-11, 23:37
Odgovorio sam ti! :D

pele
16-01-12, 13:40
Razmislja li neko o orezivanju kajsije ako se nastavi ovakvo vreme do polovine februara?

oktopod
16-01-12, 17:12
Ja nisam iskusan, ali kajsija se ne orezuje zimi, osetljiva je na mraz, ja ću moje da orezujem po potrebi tek kad krene proleće a i odmah posle ili za vreme berbe ako krene još vodopija...kupio sam i knjigu za orezivanje, samo da postignem još i nju da pročitam pa ću preneti mudre reči i ovde :D

Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?830-Voćarstvo-literatura-i-linkovi

Vocar
18-01-12, 16:47
Kolege da li se spremate za orezivanje voća? Ja ću ovih dana da pripremim male Kukerice, radikalke Castelari i malu testericu pa gledati na lijepe dane sa povoljnom temperaturom da krenem sa rezidbom. :)

markodim
18-01-12, 17:17
Ja jos da kupim dvorucne Fiskars i mogu da krenem...

oktopod
18-01-12, 17:33
Da ne bude zabune, vi krećete sad jer imate mnogo voća, u principu je bolje još malo sačekati zbog mrazeva? Koje vrste voćaka orezujete? Da li su to starije voćke, nisu mlade kojima formirate krunu?

FruitBoy
19-01-12, 20:08
Male kukerice i Felco 7 spremne. Testerica razmetnuta, naoštrena. Radikalke Love 100 spremne, malo dotegnute, kad se kontrapodloška istroši, ista će biti zamenjena. Fale mi samo teleskopske makaze od par metara dužine. Koštaju po 90e, a nešto mi se baš i ne daju toliki novci za to, jer sigurno je da one same sebe ne mogu otplatiti!
Pre same rezidbe valja napraviti dobar plan rezidbe, odrediti oštrinu i način rezidbe, zavisno od voćne vrste!

bosanac_iz_bosne
20-01-12, 22:47
Danas otpočeo sa rezidbom šljive.Uslovi idealni.Vjetar prethodne noći posušio zemlju,temperatura oko 10 stepeni,sve kako poželjeti možeš.

misoo83
21-01-12, 09:45
Ljudi treba mi mala pomoc oko ove dve mlade vockice tresnje , posadnjene su u 11 mesecu 2010 godine i sad su stare godinu dana i zanima me sta radim sa ovim grancicama , dal da ih prikracujem ili povijam ili da ne diram nista ,ja se slabo razumem oko orezivanja i nebi da mi i ovo voce posle bude ruzno ,lose razgranato i previse ode u visinu jel sam u startu pogresio oko orezivanja.

http://imageshack.us/g/252/tresnja1.jpg/

Deran
21-01-12, 19:30
Nešto ti je slab porast a kažeš da je posađena pre godinu i kusur? Ovako kako ti sad izgleda moraćeš da primeniš vazu kao uzgojni oblik. Znaš kako po meni bi trebao da po kretanju vegetacije odneguješ po jedan mladar na vrhovima tih ramenih grana i da odneguješ jedan ili dva mladara na svakoj od te tri ramene grane. Baci joj tamo u februaru mesecu nekog azotnog đubriva i ako imaš stajnjaka i to joj baci.

Outshined
21-01-12, 21:51
ja imam boskovu bocicu u vocnjaku, posadjena je kao oprasivac (i santa marija)
kalem na podlozi divlje kruske sadio sam 4 metra razmak izmedju redova i 2 metra sadnica od sadnice u redu.
posto sam je posadio u tim dimenzijama orezivacu je "vretenasti zbun"

Vocar
23-01-12, 21:35
Takođe kao i kolega @bosanac, i ja sam krenuo ovog vikenda sa orezivanje šljive. Vrijeme idealno, suvo, oko 10tak stepeni, mali povjetarac. Pošto je prošle godine u ovo doba bilo radikalnije rezanje, a tokom sezone 2011 zelena rezidba odrađena na vrijeme i kako treba, sad nema mnogo posla. Najviše skidanja mladara sa vrhova krošnje. Voćnjak odlično djeluje, i ako godina i vrijeme bude kako treba, mogla bi sezona biti odlična i rekordna. :)

Oktopod, u pravu si, ne treba još žuriti ako je manji broj stabala, ali ako je veći broj mora se na vrijeme krenuti da bi se stiglo. Koštičave za razliku od drugih voćnih vrsta je bolje rezati kad otopli tj. početkom marta. Jedan od razloga koje sam ponekad čuo je prost, valjda zbog uglavnom "veće" bujnosti veći su i rezovi (gledano na površinu reza), pa da zbog ekstremno niskih temperatura nebi došto do smrzavanja. Ali sumnjam u taj razlog jer ja već godinama orezujem u ovo doba i nema nikakvih posljedica, a naravno ponekad se dešavaju i veći rezovi kad se uklanjaju tro i višegodinje grane iz krošnje. Takve rezove uglavnom premažem kalem voskom kad se završi orezivanje.

misoo83, kao što kaže kolega @Deran, vaza bi mogla odgovarati.

Voć@r
02-02-12, 19:46
evo kako smo mi radili djelimičnu rekonstrukciju voćnjaka. zasad šljive star 8 godina ali dosta zapušten. slike su iz 2011.god. čeka nas posao i ove godine.

http://www.dodaj.rs/t/3e/ao/1ApKfDbP/016.jpg (http://www.dodaj.rs/?3e/ao/1ApKfDbP/016.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2E/G/zDCTjV4/017.jpg (http://www.dodaj.rs/?2E/G/zDCTjV4/017.jpg)

Vocar
02-02-12, 21:46
Gornji dijelovi krošnje su baš kritični, ali ne izgleda loše i da se to dotjerati u dvije godine da baš bude kako treba. Dobar posao Voć@r!

FruitBoy
02-02-12, 23:37
Bome, gore će radikalno morati da se radi, poizbacivati sve te jake grane. I dobra zelena rezidba! Samo napred, kolega!

Vocar
03-02-12, 01:09
I krečenje obavezno.

Voć@r
03-02-12, 18:15
Domaćin je odradio zelenu rezidbu, nas čeka druga faza rekonstrukcije. pregusto je ovo zasađeno bar kad je šljiva u pitanju. Na 1,2m razmaka u redu ne smije se imati ni jedna grana starija od 3 ili 4 god. zavisno od debljine i pupoljaka na njoj. A ovaj je držao sve grane od prvog formiranja. Sve mu bilo zasjenjeno a rodno drvo na 1m od provodnice. Tu nema prinosa.

A ovo je prošlogodišnja situacija u mom voćnjaku nakon rezidbe i u rodu, radi se o čačanki lepotici u trećoj vegetaciji. Prinos je bio 10t na hektar sa 1000 sadnica i razmakom 4x2m.

http://www.dodaj.rs/t/3N/Xc/aCdRfjn/027.jpg (http://www.dodaj.rs/?3N/Xc/aCdRfjn/027.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/33/uO/muKkHFC/file0651.jpg (http://www.dodaj.rs/?33/uO/muKkHFC/file0651.jpg)

bosanac_iz_bosne
03-02-12, 20:08
A ovo je prošlogodišnja situacija u mom voćnjaku nakon rezidbe i u rodu, radi se o čačanki lepotici u trećoj vegetaciji. Prinos je bio 10t na hektar sa 1000 sadnica i razmakom 4x2m.

Voćnjak ti je za pohvalu

Vocar
03-02-12, 22:02
Bravo voćar, baš onako kako treba da se razvija. Imamo isti sklop šljivika 4x2m

Voć@r
03-02-12, 22:32
Nama su "poticaji" nametnuli gustinu sadnje šljive i sad neuki imaju problem. Šljiva brzo izgubi rodno drvo i pomjeri ga na krajeve grana, ako se ne podmlađuje redovno bude situacija kao na onim mojim prethodnim slikama. Ljudima bude žao orezati jer neznaju šta će se desiti. Posle testera mora da radi. A ovako kukerice završavaju većinu posla. Kad ekipa dođe u voćnjak domaćin dobije šećer:'({

FruitBoy
07-02-12, 00:11
Super. Dobro je kad si ga brzo doveo u red. Grane su lepo oborene, te je obrazovanje generativnih pupoljaka za narednu godinu sigurno bilo veoma intenzivno. Pitanje je u kojoj meri su se oni izdiferencirali, jer vremenski uslovi nisu bili baš najbolji u vreme obrazovanja. Samo je fora imati stalan rod, bujnost održavati u granicama dopuštenog. Svaka čast, još jednom! :D

mojalovaa
08-02-12, 20:06
Evo da zapocnemo novu temu u vocarstvu , to je obrezivanje vocaka.
Posto sam ja laik za to i nemam pojma , a dosta sam ljudi pitao kako se to radi i tek sada ne znam nista o tome , dosao sam na ideju da o tome malo raspravljamo na ovom forumu .
Moja ideja je da svatko tko zna da pomogne nama koji ne znamo i zelimo da saznamo i nesto drugacije da uradimo , pa da razmjenimo znanja ,svaki savjet oko obrezivanja bi bilo pozeljno da se uslika vocka prije i poslje obrezivanja kako bi se na slici moglo tacno da vidi o cemu se zaista i prica , jer znate kad ne znate sta je provodnica a sta nije , ili sta je cvjetni a sta lisni pupoljak , onda nije nimalo lako dobiti sliku u glavi kako sta treba da se odradi.

Za ADMINA , ajde molim vas vise sredite upload slika da bude direktan na forum a ne da moramo stalno traziti nekakve portale za postavljanje slika , pa onda upisivati URL , pa ni onda uvjek ne radi kako spada , nekada se uopste ne vidi slika vec samo URL adresa , vec smo o tome pricali na stranici o Jagodama.
Hvala svima unapred.:-*Lkl{{
http://upload.slike.com/?v=2Vb9E.gif
http://upload.slike.com/?v=2Vb9E.gif

Vocar
08-02-12, 20:32
Voć@r, u kojoj mjeri je došlo do porasta vodopija na vrhovima sa šljiva kojeg ste sređivali prošle godine? Sigurno je došlo do jakog porasta, naročito na vrhovima krošnji?

mojalovaa, mnogo se priča na ovom forumu o orezivanju voća, ali nikad nije od viška da se faza po faza obradi i razmotri.

Neško
10-02-12, 09:13
Još nisam ni počeo sa rezidbom, a imam oko 1650 stabala. Do sada sam uvjek rezao sam polako vikendima i posle posla po par sati , ove godine će biti frka sa vremenom.
Nisam baš siguran da ću uspjeti sve sam stići da orežem ako ovaj led potraje još malo.

oktopod
10-02-12, 16:21
Evo da zapocnemo novu temu u vocarstvu , to je obrezivanje vocaka.

Misliš na orezivanje tj na ovu temu? Ne na oBrezivanje? Lkl{{

Za ADMINA , ajde molim vas vise sredite upload slika da bude direktan na forum a ne da moramo stalno traziti nekakve portale za postavljanje slika , pa onda upisivati URL , pa ni onda uvjek ne radi kako spada , nekada se uopste ne vidi slika vec samo URL adresa , vec smo o tome pricali na stranici o Jagodama.

Uvek ispada kako treba ako uradiš kako valja, a upload slika direktno na forum traži dosta prostora na disku provajdera kojem se plaća da hostuje (čuva) forum, najskuplji je upravo prostor na disku, pa dokle god niko ne finansira forum, ovo je malo nezahvalno tražiti >:({
Odeš na www.postimage.org (http://www.postimage.org) , klikneš na choose, izabereš sliku sa kompa, onda odeš na upload it a pre toga čekiraš FAMILY safe, to znači da slika nije pornografija. Kada se slika okači, klikneš na copy to clipboard pored thumbnail for forums, ili ručno kopiraš pa ovde pasteuješ link.
Evo slika sa uputstvom.
Možda nije loše napraviti jednu temu o kačenju slika pa davati ljudima link jer je ovo pitanje učestalo.

http://s14.postimage.org/5oxwp67bx/untitled.jpg (http://postimage.org/image/5oxwp67bx/)http://s16.postimage.org/4xhpfrsmp/untitled2.jpg (http://postimage.org/image/4xhpfrsmp/)

---------- Poruka napisana u 15:21 ---------- Prethodna poruka je at 08:54 ----------

Uticaj zelene rezidbe trešnje na rodni potencijal: http://scindeks-clanci.nb.rs/data/pdf/0354-1320/2002/0354-13200201235M.pdf

pele
11-02-12, 11:26
Ako ulazimo u ,,ledeno doba" kako kazu meteorolozi,bolje da otvorimo temu ,,orezivanje i smanjenje stete prouzrokovane veoma niskim temperaturama",jer pitanje je kako sada orezivati.Tu vec treba dosta znanja i pameti!;D}

Voć@r
13-02-12, 18:05
Voć@r, u kojoj mjeri je došlo do porasta vodopija na vrhovima sa šljiva kojeg ste sređivali prošle godine? Sigurno je došlo do jakog porasta, naročito na vrhovima krošnji?

u 2010.godini sam izveo jednu pomotehničku operaciju. Kad je ukupna visina sadnice bila oko 2,4 m a dužina letorasta-provodnice od zadnjeg prikraćenja oko 70-80cm, početkom juna mjeseca pinsiram vrhove provodnica. To je dovelo do fantastičnog razgranjenja. 3-6 novih letorasta dužine do 50-ak cm. I naravno dobra zaštita od grinja da mi se ne "izmetliče" novo izrasli letorati. Vreme i sunce su učinili da dobro generiraju pupoljci. U proljeće skinem po jedan ili dva završna i to je bilo to. Bez rezova na letorastima. Na svakom je bilo roda.
A u srednjoj zoni krošnje najbolji rod sam imao na letorastima koji su bili povijeni ispod zone 90 stepeni. Što potopljenijiji to je bilo više roda i naravno ručno zavrtanje u osnovi.
A u ljetnoj rezidbi sve vertikalne letoraste u osnovi skidam u jednom ili dva puta. Malo više posla ali isplati se.
Evo slika povijanja grana iz prošle godine
http://www.dodaj.rs/t/1j/iz/iPlmMBI/file0606.jpg (http://www.dodaj.rs/?1j/iz/iPlmMBI/file0606.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1/Kv/2arajTjN/file0607.jpg (http://www.dodaj.rs/?1/Kv/2arajTjN/file0607.jpg)
A što se tiče rezidbe u 2012 god, ja praktikujem početkom cvatnje ili u cvatu. Pogotovu na mladim koštičavim voćkama.

---------- Poruka napisana u 17:05 ---------- Prethodna poruka je at 16:56 ----------

Ako ulazimo u ,,ledeno doba" kako kazu meteorolozi,bolje da otvorimo temu ,,orezivanje i smanjenje stete prouzrokovane veoma niskim temperaturama",jer pitanje je kako sada orezivati.Tu vec treba dosta znanja i pameti!;D}
Moj predlog bi bio, skinuti 2-3 deblje grane u gornjoj zoni krošnje prije cvatnje a ostalo u cvatu ili precvjetavanju. Šteta će biti, popucane kore, smole i suvih grana... Pred nama je. Vidjet ćemo.

Vocar
13-02-12, 19:41
Sve je to dobro što si opisao, ali su me interesovali vrhovi ovog starog voćnjaka što ste popravljali? Da li je na tim vrhovima poslije rezidbe došlo do velikog izrasta vodopija?

Voć@r
13-02-12, 21:27
E izvini nisam dobro pročitao. :-) Nije bilo baš puno izboja u vrhu, stablo je veliko i ima dosta mjesta na čitavom stablu gdje si izbili novi prirasti, a voćnjak nije dobio djubriva ništa osim osnovne prihrane. Nekih 250kg/ha kemirine voćne formulacije. A bilo je i roda da potroši dio đubriva. Kad budemo radili rezidbu bit će i slike.

FruitBoy
14-02-12, 16:42
Stvarno lepo izgleda, kolega, svaka čast. Ja sam dosta velik perfekcionista, i u dosta stvari mogu da nađem grešku. Kod drugih, a i kod sebe. Pa tako i ovde imam jednu sugestiju. Ne smatram je greškom, ali iz onog što sam naučio mogu ti reći svoje mišljenje. Lepo si uslilkao ova stabla, još lepše si pre toga uradio rezidbu. Dobro si odradio tu varijantu sa "minimalnim" đubrenjem, zasigurno si sprečio prevelik porast. Ali, jedna stvar koja mi je zapala za oko. Kada si već radio zelenu rezidbu, mogao si iskoristiti priliku da novonastala mlada razgranjenja u gornjem delu prekratiš na neku dužinu koja tebi odgovara. Jer, time se hrana ne bi trošila na dalji porast, već bi ove grane koje su ostale kratke u srednjem delu, još malo dobile na dužini, te bi imao skladno stablo u obliku piramide ili kupe, što i jeste cilj. Ovako ćeš u zimskoj rezidbi uklanjati neke grane iz osnove na samom vrhu, a ove koje su dugačke, njih ćeš morati da prekratiš, da ne bi imao zasenjivanje donjeg dela krune.

Vocar
14-02-12, 20:15
Voć@r, koja je sorta zastupljena u tom orezanom voćnjaku? Da li si/ćeš premazivati kalemarskim voskom velike rezove, i pošto ne vidim najbolje na slici poslije orezivanja, jesi li deblje grane rezao na mini patrljke od 2-3cm ili si "gulio" do stabla? Dosta je nisko rezano (što pohavljujem), na nekih 2,5-3m?

Voć@r
14-02-12, 21:50
Malo istorije o voćnjaku :-) Taj voćnjak je zasađen pod instrukcijama prof.dr. Nikole Mićića sa poljoprivrednog fakulteta u Banja Luci a voćnjak je okolini Bijeljine. I on je dve-tri godine bio uz domaćina. Nakon toga domaćin je radio sam kako je znao i umio. I onda za njega iznenada izgubio rodno drvo, pobjegao rod na vrhove. Pojedine grane nisu imale ni pupoljka. I nakon razgovora samnom odluči se za kompletnu rekonstrukciju.

Ona teorija prof. Mićića "rezidba na dohvat ruke" morala se zaboraviti. Odlučili smo se za dizanje krošnje, skinuto je dosta u gornjoj zoni većina "kapa" vidi se na slikama. 80% većih rezova bilo je na čep da se dobije novi prirast. Dio letorasta domaćin je doveo na povoljne uglove a dio će u ovoj godini naknadno (nije stigao). Visina orezanog stabla je maksimalno podignute ruke+duge kukerove makaze. Dićićemo krošnju na visinu novog letorasta bez prikraćivanja, skinuti kape koje će zasjeniti i letoraste koji se ne mogu poviti. A sve što je nerodno ostalo izbaciti na čep.
Pa sledeće godine ponovo malo vratiti visinu. Da iskoristimo mlado rodno drvo.
Nije lako podmalditi voćnjak, ako se sve ne radi na vrijeme posle eto problema.
@Fruit boy, ja ne praktijujem prikraćivanje letorasta u toku vegetacije na starijim voćkama, samo u toku formiranja uzgojnog oblika. A i to zavisi od kondicije voćnjaka. Stvar navike :-)
@ Vocar, radi se o čačanki ljepotici, nije koristio kalemarski vosak iako mu je bilo preporučeno-kaže koštati će ga puno. Isprobali smo kod jednog kolege običnu uljanu farbu za premazivanje većih rezova. Pa ćemo vidjeti i te rezultate.

ironman
14-02-12, 22:04
Ako nije tajna, kako plasira domacin tu lepoticu i koliku cenu postize?
To sa farbom ce biti ok.

Voć@r
14-02-12, 22:12
Zavisi za kog kupca se proda. Ako ide za rusiju 0,38€/kg, ako je domaće prerađivače 0,2€/kg a na domaćem kvantašu cijena bude 1,5-2€ za gajbu (oko 8-9kg)

Deran
14-02-12, 23:40
Pitanje za Voć@ra! Kažeš da nerodne grane kod kojih je rod premešten u vrh izbacuješ na čep, pa me interesuje koju dužinu čepa ostavljaš i na koji način ga praviš(dal ga praviš koso ili uspravno)?

Voć@r
15-02-12, 00:08
@ Deran, Zavisi od starosti grane koja se reže. Od 2-3cm. Mada zna pustiti ljetorast i kad se prikrati uz deblo. Blago ukoso. A ima i varijanta za podrezivanje u toku vegetacije, pa u rezidbi samo prevedeš na novi letorast.

Nastavak o gustoj sadnji u izdvojenoj temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?5646-Gusta-sadnja-prednosti-i-mane

Vocar
15-02-12, 09:14
Treba deblje grane rezati na oko 2, eventualno 3cm, ali zašto blago ukoso? Zbog čega sad to?

---------- Poruka napisana u 08:14 ---------- Prethodna poruka je at 08:06 ----------

...domaćin je radio sam kako je znao i umio. I onda za njega iznenada izgubio rodno drvo, pobjegao rod na vrhove. Pojedine grane nisu imale ni pupoljka.

Voć@r, to je samo rezultat neodgovarajuće i nestručne rezidbe, jer je to voćnjak star samo 8 godina. Slažem se da deblje grane treba rezati na oko 2, eventualno 3cm, ali zašto blago ukoso? Zbog čega sad to?

Koliko poštuješ i uvažavaš teoriju prof Mićića?

FruitBoy
15-02-12, 22:35
I ja praktikujem rezidbu na čep, sa kosim presekom. Činjenica da je veći, što nije poželjno, ali time dobijam novi porast, koji izbija od dole, i malte ne ima horizontalan porast. Time rešavaš problem uspravnog porasta, hoću reći, ne treba ti savijanje grana. Ovo praktikujem sa starijim granama, koje treba da se izbace, i to su mahom grane u donjem delu krune. Rezove na ovim mestima premazujem drvofiksom.

Voć@r
15-02-12, 23:05
Treba deblje grane rezati na oko 2, eventualno 3cm, ali zašto blago ukoso? Zbog čega sad to?
Voć@r,Koliko poštuješ i uvažavaš teoriju prof Mićića?

I ja kao i Fruitboy imam neko bolje iskustvo sa blago kosim rezom, bolji otklon ljetorasta.

A što se tiče prof. Mićića, poznajem ga lično već 6-7 godina. Kao profesora i stručnjka, i mislim da je on začetnik guste sadnješljive kod nas. Ali po meni stablo na dohvat ruke kod šljive nije još moguće zbog nedostatka slabo bujnih podloga za šljivu. Džanarika je čudo, buja, gura... ako ne u stablu onda iz korijena oko stabla. i po meni stablo šljive u vretenastoj formi bi trebalo imati malo veću visinu.

Vocar
16-02-12, 09:32
Fruitboy, pa to je skoro na patrljak onda, malo kraći patrljak. Zanimljiv detalj s kojim ću se pozabaviti. Imate li kakve literature ili teksta koji objašnjava ponašanje stabla nakon takvog reza? Bio bih vam zahvalan, jer ste mi probudili znatiželju Voć@r i ti. :) Za drvofiks sam čuo na dosta mjesta, ali sam skeptičan za njega. Radije uzmem voska pa premažem samo veće rezove.

Voć@r, ja cijenim prof. Mićića jer je čovjek od teorije, ideja i prakse. Možda i jedini koji se najviše zalaže za primjenu novih saznanja u oblasti voćarstva. Ne vjerujem da je on začetnik guste sadnje jer je u zapadnim zemljama to uvedeno mnogo prije nego kod nas. Možda za šljivu, ali nisam siguran.

ironman
16-02-12, 16:14
Treba deblje grane rezati na oko 2, eventualno 3cm
Izvini a odkale dokle se meri, na kojoj starni grane, donjoj ili gornjoj, ili se izracunava aritmeticka sredina izmedju te dve dimenzije, i utice li koeficijent obima na korekciju duzine?
I najvaznije pitanje da li je obican trakasti metar dovoljno precizan ili je pozeljnije koristiti mikrometar?

Voć@r
16-02-12, 22:30
Voć@r, ja cijenim prof. Mićića jer je čovjek od teorije, ideja i prakse. Možda i jedini koji se najviše zalaže za primjenu novih saznanja u oblasti voćarstva. Ne vjerujem da je on začetnik guste sadnje jer je u zapadnim zemljama to uvedeno mnogo prije nego kod nas. Možda za šljivu, ali nisam siguran.

Prije 8-9 godina on je kod nas držao predavanja o sistemima guste sadnje kod šljive, čak se sa jednim predavačem (neki dr. voćarstva iz čačka) došao u verbalni sukob na predavanju. Ljudi zbunjeni, al nema kod njega pardona. Nekoliko predavanja je držao i na moj poziv prije par godina. O njemu sve najbolje mislim, naravno.
Vocar, jesi li ti upoznao dr. Franca Kotara? U Gradiškoj vodi proizvodnju nekolicini voćara. Strašan praktičar. On je za mene bio iznenađenje. Mislim da je prvi donio hormone za jabuku u BiH.

@ironman, bravo na zaključku. Nisam ni sumnjao da nećeš shvatiti kako mjerimo.

ironman
16-02-12, 22:41
Kom zakljucku?
Pitanje, ne zakljucak.

FruitBoy
16-02-12, 23:48
Da dodam, ovo što sam opisao u gore navedenom postu se može okarakterisati i kao pola čepa, jer rez je zapravo na gornjoj strani. Dužina čepa? Isreno nikad nisam merio, ali tu se kreće 2-3cm, ne dajem toliki značaj tome, već da to što ostavlajam bude kompaktno i da ima svoju funkciju. Kod koštičavog voća je ovo slabije izraženo, tj koštičave voćke slabije reaguju na to u odnosu na jabčaste!

Vocar
17-02-12, 15:39
Voć@r, lično se nisam upoznao sa dr. Kotarom, ali koliko sam priča slušao o njemu i još uvijek slušam o njegovim teorijama, kao da ga znam. Svi ovdje kažu da napravi revoluciju u voćnjacima, u pozitivnom smislu.

talianu
18-02-12, 13:17
Momci potreban mi je dobar rezač za 2300 stabala jabuke u 4 godini. Ne pitam šta košta samo da se posao obavi kvalitetno i profesionalno. Predloge,preporuke,sugestije možete poslati na pp.Nisam bio zadovoljan sa ljudima koji su mi radili ranijih godina to je jedini razlog.Sve to treba malo dovesti u red.
Što se tiče rezidbe ja sam laik ,povezao sam se sa institutom tamiš da bih naučio ali oni trenutno nemaju stručnjaka za voćarstvo(imaju ogledni voćnjak od prošle godine) bar mi je savatodavka tako objasnila.No imam kontakte pa ću i njih kontaktirati.

Voć@r
18-02-12, 16:14
@talianu, ako si u mogućnosti postavi nekoliko slika voćnjaka. Da se vidi trenutno stanje.

talianu
18-02-12, 16:28
Nemam slike ,trenutnog stanja a neće ih ni biti dok malo sneg ne okopni.
http://poljoinfo.com/showthread.php?624-Slike-voćnjaka/page13
Imaš malo slika na 13 i 14 strani pa otprilike možeš imati uvid ali čim odem na voćnjak bacam se u fotografisanje.

Voć@r
18-02-12, 16:58
Koji je sortiment-podloga i koji si imao prinos prošle godine? Nekako mi malo plodova a stablo bi moglo da nosi rod.

talianu
18-02-12, 17:17
Jonaold-Z.delišes klon b-GS u odnosu 1:2:3, M9
Prinos bio oko 10000 kg najbolje rodio ZD.
Posađeno u martu 2009 ,razmak 3,5m x 1,2 m..
Grad ga tukao kad su plodovi bili veličine većeg oraha po mojoj proceni 30% tada uništio a posledice se poznavale na plodu i u berbi.

FruitBoy
18-02-12, 18:06
Ko god da ti to bude radio, nek ti prvo uradi analizu rodnosti i na osnovu toga nek napravi plan za izvođenje rezidbe. Bez toga ni divaniti nemoj. Ja da imam vremena vrlo rado bih ti to odradio!

Vocar
18-02-12, 18:38
talianu, jesi postavio stubove i žicu u te jabuke?

talianu
19-02-12, 00:46
FB bojim se da ovim rezačima koji su trenutno dostupni to ništa ne bi značilo tj nisu edukovani za to.oni znaju da orežu a kako ispadne ....to ih briga.
Voć@r ima stubovi i žice.

ironman
19-02-12, 00:58
Ma moras ti to uciti.
Ne mnoras sam da radis ali da znas sta hoces i sta da trazis od njih.
Ti razaci su mahom svud isti, znaju da seku ali seci grane i orezivati vocei nije isto:)
Dobro, ne mora bas neka specijalna analiza, ne mora bas labaratorija, ali iskusan rezac ili onaj ko zna sta hoce vrlo brzo izgradi osecaj koliko treba ostaviti roda, gde prevesti neku granu, gde zameniti drugu...nije to bas neka posebna pamet ali ne moze se ni bez nje.

talianu
19-02-12, 10:03
Baš je to problem što nemam od koga naučiti.Moj kraj nije voćarski i tu nastaje problem.

Vocar
19-02-12, 11:11
Uslikaj nekoliko stabala pa da vidimo šta bi se dalo uraditi. >:({

talianu
19-02-12, 11:14
Hoću samo da malo okopni sneg pa ću na voćnjak.

Postovi o analizi potencijalne rodnosti prebačeni u temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?2682-Analiza-potencijalne-rodnosti-pupoljaka

Voć@r
19-02-12, 15:32
Voć@r, lično se nisam upoznao sa dr. Kotarom, ali koliko sam priča slušao o njemu i još uvijek slušam o njegovim teorijama, kao da ga znam. Svi ovdje kažu da napravi revoluciju u voćnjacima, u pozitivnom smislu.

Evo prenosim sa jednog portala

Obavještavamo sve, da je prof.dr. Franc Kotar, u ranim jutarnjim satima, u četvrtak 16. 2. 2012. je preminuo.

Oni koji su imali priliku da ga upoznaju i da sarađuju sa njim znali su koliko je znanja i stručnosti imao i mogao da podijeli.

FruitBoy
19-02-12, 23:42
Kad si mislio to da radiš, tj orezuješ?

talianu
20-02-12, 00:11
Nemam ništa određeno,ali tamo negde oko polovine marta meseca.

jelnik
24-02-12, 12:00
Da li ste poceli rezidbu voca i jel ok da se sada krene iako moze biti ,mrazeva? ^-^

Vocar
24-02-12, 14:43
Ja sam orezao č. ljepoticu u januaru, a nastaviću ostalo orezivati vjerovatno već od ovog vikenda. Ne mogu da kalkulišem sa mrazevima pošto ima dosta voća da se orezuje.

YT1RDI
24-02-12, 21:52
Колико да понудим људима за резање?

jelnik
25-02-12, 01:35
Pa sve zavisi dal su brzi i dal im dajes hranu.npr kod mene 200 stabala starih 15god srednje zapustenih, komsija je zavrsio za dan ali pritom su radila dvojica.dao im je po 30 eura cisto bez hrane,tako da su to cene 25,30 eura, bio on fakultetski obrazovan il ne ako zna zna.takodje treba znati da li su ti ljudi sposobni za rezanje jer svako je danas "EKSPERT".npr. ovi ljudi sto su kod mog komsije rezali imaju 3Ha pod sljivom,znaju kako dise...cim je pogledaju.

A SAD MI KAZITE>>ZNACI BOLJE DA SACEKAM SA REZANJEM JOS MALO....?jer nemam mnogo pa cu stici

Vocar
25-02-12, 19:16
jelnik, gdje nađe da je doručak baš 4,70 eura? :)

YTIRDI, zavisi kakvi su rezači, jesu li osposobljeni, kolika je ekipa (broj radnika) i šta se reže. Cijena tu varira.

Ja sam ušao u voćnjak, a snijeg za vrh čizama, tako da rezidbu odlažem bar još do idućeg vikenda. Ne isplati se još boriti i sa snijegom.

talianu
26-02-12, 01:36
Mislio je 25-30 ,gramatička greška.

rosuljac
26-02-12, 01:37
Vocar bolje sa snegom se boriti nego za nedelju dana sa blatom... bar meni

Voć@r
26-02-12, 08:46
Kod nas je dnevnica rezača od 25€ i 35€. Još ako je voćnjak daleko, imaju troškovi i goriva. Radilo se ove sedmice, od srijede smo bili na terenu.

futurefarming
26-02-12, 23:47
Danas viđeno stanje, kreće se sa rezidbom sledeći vikend.

YT1RDI
27-02-12, 21:22
Богами, на више места сам видео резање јабуке и брескве (неке сорте бресака измрзле). Очекује се интензивирање од понедељка.

jelnik
28-02-12, 12:11
ako pocnem rezanje sljive pa posle udari mraz,da li ce imati posledice na nju...?

Vocar
28-02-12, 14:37
Nebi trebalo da bude, osim u varijanti da oštrije režeš pa mraz umanji prinos od potencijala koji ostaviš.

pele
29-02-12, 22:36
Ja cu kajsije orezivati oko 15 marta,do tada ce se videti steta pa sa tim ide i nacin orezivanja.Covek koji mi orezuje kaze da su stete na breskvama,kajsijama i ostalim kostunjavim vockama od 50 do 80%(u Vojvodini)

oktopod
01-03-12, 00:07
Ja se ne bih frljao nikad sa tako velikim procentima...bilo je i jačih zima pa smo brali kajsija puno drvo i to nikad orezane...

rosuljac
01-03-12, 02:07
ja danas skinio par grana i stavio u kucu u vodu da vidim sta ce se desiti... odlozio i ja rezanje sigurno za 2 nedelje

FruitBoy
01-03-12, 10:18
Haos kako su breskve i kajsije izmrzle

---------- Poruka napisana u 09:18 ---------- Prethodna poruka je at 09:16 ----------

Ja se ne bih frljao nikad sa tako velikim procentima...bilo je i jačih zima pa smo brali kajsija puno drvo i to nikad orezane...

Zivota ti, kad si doziveo jacu zimu od ove????

Piere
01-03-12, 12:13
Mi smo nasekli par grancica od visanja i bresaka pre neih pa nedilju dana
visnjama nije nista svi pupovi bubre no sto se tice bresaka paaaa ima smrznutih pupova to je sigurno ali nemogu reci da ih ima toliko puno mozda se nekih 10 do 15% smrzlo bez preterivanja.
no kako kontam to jako zavisi i od vrste jer kod mene je maja malo losije prosla nego red heven a i od mikro klime jer moj vocnjak je od komsijinog udeljen nekih 200m i moj je vislji za nekih 10m, kod njega je stanje puno gore mozda i do nekih 50% se smrzlo nazalost ;( ali ima i gorih slucajeva sto sam cuo no koliko se tome moze virovat ali ajde...
e sad j..em ga vidicemo kad pocnu cvatat kako stvari stoje, za sad je to malo nagadjanje ali sto se tice rezidbe ne ne ima jos vrimena :)

no sto je ide u nasu korist sto su temperature u poljskoj i ostalim nam konkurentima bile puno gore pa to znaci da ce i cena majkumu biti veca. :)

Комадара
01-03-12, 16:01
У Београду и није било толико хладно, али мислим да у Новом Саду није било хладније од када врше мјерења (-29).

rosuljac
01-03-12, 17:17
Po meni kajsiju moze vise da za**be kasni mraz i da vise obere plod nego li niski minus zimus... Sad bas procitah neku naucnu studiju o izmrazavnju voca. Ima je u mojoj kolekciji na scribdu http://www.scribd.com/draganban ima jos dosta novih knjiga i clanaka o svacemu tu postavljam kao online biblioteku pa ako ima nesto sto nemam nek salje na mail ili pm da postavim tamo

Deo posta kopiran u: Voćarstvo - literatura i linkovi (http://poljoinfo.com/showthread.php?830-Voćarstvo-literatura-i-linkovi)

Vocar
01-03-12, 20:24
Ljudi, hajde da se dogovorimo kad pričamo o odgađanju rezidbe da se navede koje voćne vrste se orezuju ili prolongiraju. Je li to jabuka, kruška, šljiva, kajsija, breskva itd.

YT1RDI
01-03-12, 22:54
Мене изгледа закачила почетничка срећа: контролисани пупољци крушке 100% ОК. Погођено резање 180€ за 900+ садница само да јавим хоћу ли оштрије резање, пошто је прошле године занемарен воћњак, а ја немам појма шта да им одговорим.

talianu
01-03-12, 23:02
Posao znaju da pogode a ne znaju kako da režu blaže ili oštrije!!!

YT1RDI
01-03-12, 23:08
Posao znaju da pogode a ne znaju kako da režu blaže ili oštrije!!!
Ма знају, предложили су оштрију резидбу, него питају мене мислећи да имам неке посебне жеље. Кад сам видео узорак заболела ме душа ал' ваљда то тако буде. Све ми некако кусо.

oktopod
05-03-12, 10:34
Zivota ti, kad si doziveo jacu zimu od ove????

2009 godine je u februaru duže bilo -15.
2008. bilo -20 nekoliko dana u sredini februara.
2006. početkom februara oko -20.

Prošle godine, kraj januar je bio mnogo oštriji nego januar ove godine.

Decembar 2010 je bio oštriji nego prošli. 2009 takođe.

Uostalom, na ovom sajtu se može videti arhiva, izabrati bilo koji dan nekog meseca i godinu i dole se pojavi grafik za ceo mesec, na desnom kraju grafika su veličine u Celzijusima.

http://serbian.wunderground.com/history/airport/LYBE/2012/3/5/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

Vocar
05-03-12, 21:21
Orezivao sam juče i prekjuče, posao ide milina! :)

oktopod
05-03-12, 22:17
Kako vam se čini kruna na ovim mojim trešnjama, treba sad da orežem, ja ne bih preterivao, samo šta ide na unutra, da li trebaju ove visoke nešto da se prekrate? A onda bih ove mlade u drugom videu na isti ovaj fazon ako nemate zamerki :)

http://www.youtube.com/watch?v=lKeiOsh0a64
http://www.youtube.com/watch?v=5EvkasAjL-k

Vocar
06-03-12, 09:07
Ja bi malo "capnuo" te vrhove, da se opet razgrana kao i kad si ih i ranije koliko vidim rezao.

oktopod
06-03-12, 11:22
al generalno,krošnja je dobro ispala jel? Za koliko da skratim ove što idu u vis,za trećinu ili samo malo s vrha da ne idu dalje u vis?

FruitBoy
06-03-12, 14:25
2009 godine je u februaru duže bilo -15.
2008. bilo -20 nekoliko dana u sredini februara.
2006. početkom februara oko -20.

Prošle godine, kraj januar je bio mnogo oštriji nego januar ove godine.

Decembar 2010 je bio oštriji nego prošli. 2009 takođe.

Uostalom, na ovom sajtu se može videti arhiva, izabrati bilo koji dan nekog meseca i godinu i dole se pojavi grafik za ceo mesec, na desnom kraju grafika su veličine u Celzijusima.

http://serbian.wunderground.com/history/airport/LYBE/2012/3/5/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

Dobro, samo ti beri, jedi, prodaji......neki su svoj rod vec obrali, naravno ne svojom krivicom.

oktopod
06-03-12, 18:21
Fruit boy, ne kažem da je godina bila laka i da neće biti gubitaka, ali nemamo ništa od frustriranja dok se ne uverimo kako će biti i najbolje zato malo sačekati sa rezidbom. Govorim laički, ali mi tako ima smisla.

Voćar i ostali, da se ispravim, šta dalje da radim sa ovim starijim trešnjama iz prvog videa, da li kod njih da prekraćujem ove što su otišle u vis, ili njih da ostavim dalje da džigljaju, a samo da proredim i orežem nekoliko komada koje biju na unutar krošnje kao i one koje se prepliću?
Ove mlade iz drugog videa znam kako ću, isto kao što sam ove iz prvog videa, jer ako sam razumeo, krošnja je kod ovih starijih formirana pravilno?

Vocar
06-03-12, 18:58
Moje mišljenje, uvažio ga oktopode ili ne. Capni te grane za trećinu, tako ćeš natjerati lijepo razgranjenje na mjestu gdje treba. Nemoj mnogo da prorjeđuješ, po meni, bolje to ostavi za zelenu rezidbu jer ćeš svaku moći bolje sagledati i skladno njenom reagovanju (grananju) na ovu rezidbu, možeš da prorjeđuješ (koriguješ) krošnju u junu.

Starija stabla imaju odličan raspored grana, vrlo prozračan i osunčan, tako da ćeš tu imati fin rod (kvalitetan), a najbolje od svega što ćeš u starijim godinama zbog takvog rasporeda grana imati laku izmjenu tj, kontrolu nad prinosom. Po meni, 10ka.

oktopod
06-03-12, 19:00
Ok, Ok, samo mi potvrdi, misliš na ove starije trešnje, sa prvog videa, njima da skratim za trećinu?

Još jedno pitanje. Moj stric danas orezao komšiji trešnje. Zanima me sledeće, on grane nije sekao do osnove nego ostavljao patrljke, kod mene sam primetio to gde su patrljci od pre dve godine da se kora odvaja čak i ispod patrljka, na nekima ima i smole, pa me zanima da li je trebao da ih seče do osnove pa da kora vremenom se navuče preko reza i zatvori ga ili je svejedno?
Makaze su mu felco f2, ali su se izgleda razlokale jer nisu čisti rezovi. Ja sam komšiji rekao da ove debele rezove premaže voskom, da li prvo i da ih zaravna i odseče do osnove koliko je moguće?

Zanemarite izgled krošnje, stric mu je skrenuo pažnju da ko je rezao prethodnih godina je treba skeletne grane još da skrati a ne ovoliko visoko, tako da to nije njegova "krivica".

Evo snimak:

http://youtu.be/QJBRKju9ESE

Vocar
06-03-12, 21:21
Na starije sam mislio. Te makaze nisu dobre, a i rezovi su problematični, trebao je do osnove kad ih je već na 1-2cm.

oktopod
12-03-12, 23:41
Evo braćala kako sam orezao ove starije, ove mlade znam kako ću, isto kao što sam starije prošle godine, mislim da je ok, samo nisam svaku skratio za trećinu, ove neke bočne sam ostavio kakve su:

http://www.youtube.com/watch?v=eSigjHa24Lw&amp;feature=youtu.be

Pošto ću prskanje raditi tek za nedelju dana, zbog vetra i temperatura, ja sam preseke natopio sunđerom sa bakar oksihloridom, a zatim namazao slojem kalemarskog voska, nakon što sam snimio video pa se ne vidi.

Bećarina pusta
13-03-12, 07:50
Na drugoj voćki si ostavio dosta grana koje gledaju unutra i kroz određeno vrijeme će ti počet pravit sjenu i probleme. Na trećoj se fino vidi da si sih sve prikratio na istu visinu. Ja bi ti savjetovao da svaku drugu skratiš za pedalj niže da dobiješ razmak između dvije susjedne grane da ti se nepočnu granat u istoj visini.

zupa100
13-03-12, 08:01
Sve gledam da vidim tamo negde u uglu lozu, nema je nikako! Šta si uradio sa njom? Što ne okačiš slike u delu "rezidba vinograda", ili si već orezao?
Pozz!

oktopod
13-03-12, 09:42
Haha ima loze ima je :) Ostavio sam prošle godine po dva lastara nova i čokota i razveo ih levo i desno a sve ostalo sam do osnove skinuo, silno žbunje to beše :) A mislio sam da deo foruma sa lozom više ne radi...

Jedno još samo pitanje, te grane što mi idu na unutar krošnje, zar ne treba nešto i da ide na unutra majku mu, ne znam kako će to da izgleda kad drvo još naraste pa možda lupam, ali imam utisak da kad krene da rađa ima se izlomi :D

zupa100
13-03-12, 13:58
Slikaj, ubaci na "rezidba vinograda" pa ćemo tamo, ok?

Bećarina pusta
13-03-12, 17:06
Haha ima loze ima je :) Ostavio sam prošle godine po dva lastara nova i čokota i razveo ih levo i desno a sve ostalo sam do osnove skinuo, silno žbunje to beše :) A mislio sam da deo foruma sa lozom više ne radi...

Jedno još samo pitanje, te grane što mi idu na unutar krošnje, zar ne treba nešto i da ide na unutra majku mu, ne znam kako će to da izgleda kad drvo još naraste pa možda lupam, ali imam utisak da kad krene da rađa ima se izlomi :D

Ako hoćeš pravu vazu onda unutra nebi trebao imt ni jednu debelu granu. One tanje mogu i trebaju ostat, al njih samo mjenjaš, vadiš van čim zadebljaju.

oktopod
13-03-12, 17:21
Koliko takav uzgojni oblik na magrivi može da ide u vis, tj koliko veliko drvo bude?

Da li narednih godina nastavljam da ostavljam te debele po dve ka spolja i tako u nedogled? :D Došao sam do trenutka kad ne znam šta sledeće godine? Uvek prekraćujem debele na trećinu, koje idu na spolja?

ironman
13-03-12, 19:49
Ma pusti trecinu, to pravilo ne postoji.
Ono sto ti je Becarina rekao je princip, ono sto si zumirao u 15toj sec na klipu je greska.
Da pokusam to da pojednostavim, nadam se da necu jos zakomplikovati.

Kada formiras kotlastu krunu posmatraj svaku primarnu granu kao stablo za sebe.
E sad na tom "stablu"* rasporedi grane u pravilnom rasporedu i na priblizno jednakom rastojanju s tim da neces ostavljati grane koje idu ka unutrasnjosti. Neka ti, nacelno, to rastojanje bude 30 40 cm. Ti si u ovom slucaju ostavio tri grane koje su preblizu jedna drugoj.
Neka tu uvek vrh vodjice "stabla" bude iznad vrha bocnih grana jer najvisi pupoljka na ukupnoj grani je popravilu najbolje snabdeven hranivima i daje najbujniji lastar pa ako bocnu granu ostavis vrhom iznad vodjice ona ce preuzeti njenu ulogu.
Da li ces osnovnu granu prekracivati ili ne zavisi od njenog polozaja i bujnosti. Ako ona ima povoljan polozaj i ako je obrasla bocnim granama ti ces samo odstraniti visak bocnih grana a nju neces prekracivati. U slucaju da se nije razgranala ti ces je prekratiti kako bi inicirao razgranavanje. Problem kod tresnje je sto se ona uglavnom ne razgranava u prvoj trecini lastara (tako rasporedjeni pupoljci, pri osnovi se formiraju iskljucivo generativni dakle bez mogucnosti izbijanja letorasta).To se resava zelenom rezidbom, pinsiranjem, prekracivanjem lastara dok su u fazi porasta. Prekratis malo iznad mesta gde ti trebaju lastari i razgranace se.
Kada u zreloj rezidbi prekracujes visegodisnje drvo uvek ga prekrati tako da ga prevedes na granu nizeg reda ne na "slepo" dakle prejkracujes ga tako da sad ta grana nizeg reda postaje vodjica onog "stabla"
Nemoj da te previse brine prazan prostor u sredini krosnje, najcesce ce se sama biljka postarati da ga popuni jer joj osobina da raste gore a ne u stranu (tropizmi- rast ka suncu, rast suprotno sili zem. teze) ali naravno da ces i na to obracati paznju.
Ako ti recimo ramene grane previse "pobegnu" u stranu ako ne dobijes oblik"vaze" vec neke "serpe" ti ces naravno grane prevesti na neku unutrasnju i tako zadrzati oblik a i popuniti prazan prostor u sredini krosnje.

*
"stablo" nije stvarno stablo vec ramena grana kotlaste krune, jedna od najcesce tri.

oktopod
13-03-12, 22:48
E hvala puno baš lepo objašnjenje, najviše mi je koristilo ovo poređenje "kao stablo za sebe" :D

Jel ono što ne valja na 15oj sekundi što je račvanje suviše visoko, trebao sam prošle godine niže da recnem ili još nešto? Da skinem ovu ka unutra jel?

EDIT: shvatio sam ustvari, suviše su blizu u smislu na istoj su visini, trebale su da idu jedna ispod druge na nekom razmaku...ali je problem što su one izbile tu gore tako a dole je grana ostala gola. Trebao sam znači tu granu na zeleno da recnem da se pojave i neke niže iz nje...bila je jedna niža, baš na spolja, ja je capnuo izem ga baš...al dobro, samo sam 5 od 10 drveta orezao, sutra drugih 5 i još 30 koje kaskaju 2 godine za ovima pa ću i to da snimim :D

ironman
13-03-12, 23:07
E dobro si shvatio

A to sto si je capnuo, nisi bas morao ali capnuo si granu, drvo, ko ga h*be, izrasce drugo. (moguce bas na tom istom mestu) pa ga tad ostavi.
Da, kod tresnje je specificno to sto je bas potrebno to zezanje u leto, ta zelena rezidba. Bujna vrsta a pupoljci cudno rasporedjeni pa se rod cas posla preseli na periferiju. Zato, ako si primetio na onim starim stablima, rodi tresnja, kad gledas sa zemlje fantasticna, ali kad se popenjes one nejlepse nema sanse da dohvatis :)

Drago mi je ako sam uspeo (a vidim da jesam) da objasnim.

dubansr
13-03-12, 23:16
Ma ljudi ako ne znate da orezujete bolje platite rezacu nego da sami nes zeznete,posle sve dzaba :DD

oktopod
13-03-12, 23:42
Pa evo ja sam malo zeznuo, ali sad znam foru. Sa snimaka se vidi da sam lepo to odradio ovih godina, samo jedne mi je stric orezivao, on je šatro iskusan, pre i posle toga sam sam, isto bih kao on uradio, poenta je da ja vežbam na par drveta, pa posle kad posadim njivu znam šta i kako i sam ću polako, šta ja znam ko kako ume i kolika mu je dnevnica, sam ću da radim samom sebi za tu dnevnicu ako me razumeš :)
Ako ću da plaćam rezače, berače hoću sigurno, onda najbolje da plaćam nekog i da mi tanjira, ore, đubri a ja da rukovodim. Jeste najbolje ali trenutno nije isplativo jer nemam od tog voća još uvek prihode. Možda za jedno 15 godina. Do tad ću naučiti zanat, jer da bi bio šef, gazda, morao posao da ti prođe kroz ruke, tako je u svakom zanatu.

Vocar
14-03-12, 00:43
Vrlo dobro da u startu sam definišeš način rezidbe, a ne svake godine neka druga ekipa.

Kod mene danas završena rezidba, sad slijedi frezanje pa za 7-10 dana ulje, zavisno od vremena.

oktopod
14-03-12, 18:48
Danas orezano i drugih 6 komada burlata na magrivi, 6 godina stare, kako vam se čini?

http://www.youtube.com/watch?v=-M1nI3xoVEI&amp;feature=plcp&amp;context=C48892e4VDvjVQa1Pp cFMAUCKwFxw09Ne7fqUHHHygreTPSbfLPnU%3D

Orezao sam i ove što su napunile 4 godine, kako vam se to čini? Ove godine ću morati i rezidbu na zeleno tj u julu avgustu da mi ne porastu opet štapovi samo u vis

Kako su izgledale pre orezivanja:

http://www.youtube.com/watch?v=5EvkasAjL-k&amp;list=UU7cYJ_QaJgmMzpG1dFGCojA&amp;index=7&amp;feature= pl cp

Kako izgledaju orezane:

http://www.youtube.com/watch?v=_EIH0A-hRtk&amp;feature=plcp&amp;context=C4df57cbVDvjVQa1PpcFMAUC KwFxw09Ne7fqUHHHygreTPSbfLPnU%3D

Bećarina pusta
14-03-12, 21:53
Za ove u 6-oj godini imaš neku jaku dvojku ili slabu trojku. A za ove u u 4-toj godini 1+. Plus je za zalaganje.

Zovi onog svog rođaka da ti to oreže, a ti nađi neke rezače koji stvarno znaju rezat, režu kod sebe ili kod drugih i reži sa njima tjedan dva pa ćeš vidit kako i šta treba rezat.

oktopod
14-03-12, 22:11
A jel može objašnjenje šta ne valja?

Ove starije su orezane na isti način pre dve godine, komšiji mom je orezao taj rođak, isto su posađene kad i moje mlađe i na isti način ih je orezao ^-^

Bećarina pusta
14-03-12, 22:22
Dosta puta je na forumu objašnjeno kako treba rezat voćke (trešnja-višnja) na vazu. Da sam bliže objasnio bi ti uživo, a ovako preko tipkovnice mi je dosta teško objašnjavat, al su zato drugi jako dobro objasnili. Malo se vrati unazad i temeljitije pročitaj te teme. "Moraš" unutrašnje grane povadit, napravit razliku u visini između susjednih grana da nedobiješ grananje dvije susjedne grane u istoj visini...

Za ocjene se malo šalim, digni ih gore za jedan. ;)

oktopod
14-03-12, 22:31
Ali ja sam upravo unutrašnje i povadio...na ovim mlađim su bile ostavljene 3, pa se sad svaka grana na 2 ili 3 koje idu takođe na spolja, zato sam ih i prekratio. Na taj način sam uostalom i dobio ovakvu strukturu na ovim starijim, isti način bukvalno. Plus sam gledao kod komšije kako je rođak orezao, isti je princip, ista dužina.

Ove starije možda nisam sad najbolje orezao, možda nešto fali, ali je osnova mislim dobra?

Imam ja knjigu orezivanja, ali kad čitam pogubim se malo, po knjizi ispada da sam trebao da ostavim srednju kao produžnicu i jednu dve bočne, ali da idu u istu stranu i tako na sve 3 skeletne. A onda kad pogledam skicu, ispada ovako kako je kod mene...3 grane pa na svakoj 2 grane itd...

ironman
14-03-12, 22:44
Ma mani ga strica vise, tek ga otkacio :)

A sad malo ozbiljno.
Tesko je zaista na ovako dvodimenzionalnoj slici tacno videti gde treba napraviti rez ali mi se cini da oktopod ovde nije mnogo gresio a da je upravo stric napravio problem.
Ove tresnje u 4. godini a narocito one u 6 toj su morale da budu sa krosnjom koja je u znacajno naprednijoj fazi. To je trebalo vec da bude stablo sa ozbiljnim rodom i vec formiranom krosnjom koju samo treba odrzavati a ovde je jos u fazi formiranja.
Sta je stric uradio, cini mi se?
Peostrom rezidbom i jakim prekracivanjem svih jednogodisnjih lastara je izazivao bujni novi prirast i lastare koji se ne granaju a koji su se opet morali uklanjati i tako u krug. Nije dopustio da lastar obraste, da se stablo ranije optereti rodom sto bi zaustavilo "divljanje" lastara.

oktopod
14-03-12, 22:51
E bukvalno tako je radio, on je orezivao jednom godišnje, to je sve otišlo u vis kao stubovi, a nigde malih grančica...a ja se tad nisam puno zanimao iz nekih sad za ovde nebitnih razloga, pa sam sad uzeo da sredim i s obzirom kako je izgledalo pre orezivanja, mislim da ništa drugačije i nije moglo da se uradi..ili grešim?

Vocar
14-03-12, 23:07
Zelena rezidba - zakon!

ironman
14-03-12, 23:21
Mogao si i jos nesto, da ne prekracujes vec da uradis izolaciju vrsnog pupoljka :)
To je takodje nacin kako da iniciras grananje i to na mestu gde ti treba novi porast. Pri zreloj rezidbi ostavis lastar u celoj duzini iako ti nije potreban ali sa njega skines pupoljke (osim tremninalnog, vrsnog) od vrha do zone gd ezelis da iniciras novi lastar . Tako se izaziva grananje u nizim zonama lastara. Moguce je raditi i izolaciju vrsnog mladara, to je slicno samo sto se radi u zelenoj rezidbi i naravno umesto pupoljkaka se uklanjaju mladi lastarcici jer se oni najcesce javljaju pri vrhu.
To je malo pipav posao i moze se raditi samo na malom broju stabala (za vikendase dusu dao:)

U svakom slucaju princip kako da sprecis prebujan porast jednog (ili malog broja) lastara je da uspostavis sto vise tacaka rasta i da se ta energija "raspe" na sto vise lastara.

oktopod
14-03-12, 23:26
Ma kapiram ja, ovaj stric je orezivao samo u proleće, to tako ne može..

Znači da preformulišem pitanje, s obzirom na zatečeno (nasleđeno) stanje, ovo i nije tako loše?

A čujemo se opet tokom leta da vidimo šta ću dalje :)

Vocar
14-03-12, 23:32
Oktopod, ma batali ove gluposti s pupoljcima i izolacijama. :) Budi ozbiljan i praktičan u svom poslu pa makar to bilo i nekoliko stabala. Samo pinsiraj mladare na vrijeme koje ćeš ostaviti i dobićeš fina razgranjenja.

oktopod
14-03-12, 23:35
OK, to ću još videti, do tad imam vremena da razmišljam, čitam, raspitujem se...kad se to radi, posle "berbe" ili kad?

Samo mi reci jel nije ovo tako loše s obzirom na nasleđeno stanje, htede srčka da me uvati kad mi bećarina pusta dade keca :D

ironman
14-03-12, 23:40
Ma nije bre, kako lose, samo sibaj. Zaista nije lose.
Ti si ocigledno dosta principa usvojio iz literature ali moras sve to da "dozivis" tj da prepoznas konkretnu situaciju u krosnji i da na njoj primenis nauceno pravilo.
Posto ne postoje dva identicna stabla na svetu nenmoguce je u literaturi naci opis za svaki konkretan slucaj vec se uce samo principi ( jednogodisnji se u principu ne prekracuju, ne ostavljaju se izbili iz suocica, vertikalni se uklanjaju, bujnija stabla se rezu blaze...... i sl) a to se postize samo rezidbom, rezidbom i rezidbom.

---------- Poruka napisana u 22:40 ---------- Prethodna poruka je at 22:38 ----------

ma batali ove gluposti s pupoljcima i izolacijama
A velis gluposti? :)

Os da ti kazem ko je radio ta istrazivanja i ko to preporucuje? Mogu i knjiguda ti preporucim.
Ili ti znas da su gluposti?

oktopod
14-03-12, 23:41
E hvala puno, sad mi je lakše, već mi je pola sata stajao kamen u stomaku i tresla se kolena da sam napravio štetu silnu :)

Nisam ja još tako puno naučio iz literature, malo je teško kad nisi iz te struke da čitaš i shvatiš rečenicu, zato se ja toliko mlatim ovde a snabdeo sam se knjigama :) Knjige će dobro doći u budućnosti kad zapnem negde, a forum nije pri ruci i mora da se odradi posao, a i da se dodatno informišem.

darko1973
14-03-12, 23:46
@oktopod ma nije to tako lose,ne moj bas da si toliko kritican prema samom sebi.Da ti je neko drugi to rezo i da si to platio ti bi mislio da je to ok,ovako posto si sam radio onda si dosta samokritican(i ja sam takav kad nisam siguran u nesto pa mislim da je sve tudje bolje on moga)

ironman
14-03-12, 23:52
i ja sam takav ....... mislim da je sve tudje bolje on moga)
Posebno kad su zene u pitanju :)

oktopod
14-03-12, 23:56
Haha :D ja jeste da imam taj problem, doduše donekle i ponekad, ali me ovaj put presekao bećarina po sred stomaka sa tim kecom :) sad mi je već puno lakše...

Videću na ovim mlađim sutra samo malo gde mogu da skratim poneku da bude niža od susedne i to je to do leta :)

Vocar
15-03-12, 00:00
ironman, ne hvala!

oktopod, druži se više sa voćarima i ljudima koji imaju ozbiljnije zasade i veće iskustvo. Htjeli ne htjeli, takvi su i za malu promjenu na listu ili plodu morali dobro da se pozabave uzrocima, često i posljedicama, pa rješenja iz tih problema su im dragocjena. Da o podizanju voćnjaka i ne govorim.

Sve je nekako i moglo proći do onog trećeg snimka kad sam pogledao. Ne razumijem zašto si ali baš svaku grančinu morao dirnuti? Ok prikraćivanje da, ali ne sve i jednu pa na metlu? Vadi ono iz sredine. Pogotovo kad vidim koje ti je rastojanje između stabala? Ocjene ne želim da dajem za tvoj rad, i da budem u toj ulozi. Samo riječi podrške i da ustraješ u podizanju voćnjaka trešanja. Da sam bliže Beogradu, drage volje bi ti poklonio jedne kukerice.

oktopod
15-03-12, 00:04
Kako misliš ama baš svaku? Koje sam trebao da ostavim? Šta ti znači na metlu? :)

ironman
15-03-12, 00:08
Ajmo Vocar strucnajce :)
Evo slike tog stabla pre rezidbe, ajd leba ti obelezi kako bi ti orazao

http://img196.imageshack.us/img196/1790/tresn.png

oktopod
15-03-12, 00:11
Samo da dopunim, evo kako sam je ja orezao, iz drugog ugla gledano, ali se bolje vidi..

http://s19.postimage.org/ud1ym123z/untitled.jpg (http://postimage.org/image/ud1ym123z/)http://s19.postimage.org/xl6fz2odr/untitled.jpg (http://postimage.org/image/xl6fz2odr/)

Комадара
15-03-12, 00:11
Ово на метлу вјероватно значи да ће се прикраћена грана превише разгранати што подсјећа на метлу.

darko1973
15-03-12, 00:12
Bas sam to hteo da napisem,preduhitri me komadara

Vocar
15-03-12, 00:38
E kad je kolega ironman već od očite silne nervoze postavio sliku :) da te pitam oktopode, jel ono crijevo što se vidi od rakijskog čabra da ne pregledavam ponovo snimke?

O povijanju u posebnoj temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?2477-Povijanje-grana-povecava-rodnost

oktopod
15-03-12, 00:52
To je crevo povezano sa odlivom od česme, pa ga šetamo tamo vamo, uglavnom ne stavljam ga kraj voćki nego je majka ga u ruže sprovodila...

Ne reče kako bi ti orezao? I kako da ako je moguće popravim situaciju?

ironman
15-03-12, 01:03
Pusti ti moju nervozu i crevo, sto ti ne povuces crticu na mestu gde treba preseci kad vec rece da ono nikako ne moze da prodje?
I da znas, ja svoju nervozu ne skrivam, sad je nema ni malo, sad je samo cisto zadovoljstvo sto si konacno naleteo na situaciju iz koje izlaza nemas pa pricas o nekim bezvezarijama sa crevom.
Video strucnjak da je Becarina nesto rekao na temu te slike pa bi da se malo slepa uz njega.

I o kakvoj bre metli govorite?
Pa naravno da ce sve tri ramene grane biti oprezane na istu visinu. Kako drugacije?
Ili mislite da nije trebao uopste da prekracuje?
Pa ajd, sta je onda trebao da radi, da ne prekracuje, a skidanje pupoljaka glupost. Kako da izazove grananje. Bice da se mislilo na poluprstenovanje. Ajd vala i to da cujem.
Da li je mogao bocne jos malo da skrati? mogao je ali ni ovako nije strasna greska. I za to naravno postoji pravilo i bas me zanima da li smatrate da ono nije ispostovano. Kako je trebalo da bi ono bilo zadovoljeno?
Stvarno bi bilo zanimljivo da se cuje neka konklretna ideja za ovo konkretno stablo.

oktopod
15-03-12, 01:20
Aj sad bez zezanja, da ne ode i ova tema u prepucavanje na relaciji vocar - ironman, dajte predloge bez ja reko ti reko i vatanja poštapalica :)

Biće svima korisno, a meni priznajem najviše :D

Ja sam se upravo i vodio logikom da pravim ramene grane koje idu sa skeletnih i da tako ponovo počnem ono što je trebalo još pre godinu dve dana...uostalom, tako su orezana i ova starija stabla, pa mi tu niko nije izneo zamerku tog tipa...da je odlično nije, ali niko nije spominjao da na starijim stablima u osnovi krošnje nešto ne valja..

Bećarina pusta
15-03-12, 10:23
Zanemari ocjene (one su više šala, al u svakoj šali ima malo istine, jel Lkl{{ ). Na tvom mjestu bi, ko što je već rečeno i objašnjeno, napravio razmak (po visini) između susjednih grana koje su jedna do druge i to je u globalu to.

oktopod
15-03-12, 10:43
nemoj da se šališ tako grubo, presekao si me pošteno :)

evo gledam malo po knjigama, ja sam trebao da ostavim centralnu malo dužu a ne da je odsecam i da ostavim samo jednu bočnu na kraće, pa sledeće rezanje ostavim produžnicu i bočne samo sa one strane sa koje sam ostavio prvu bočnu, tako za svaku osnovnu granu, ostavljam bočne samo sa leve ili samo sa desne strane, na svakoj osnovnoj na konkretnom stablu sa iste strane da budu bočne, samo sa leve ili samo sa desne i tako svake godine, da srednja stalno raste u dužinu a da na njoj budu bočne samo sa jedne strane. Jel sam dobro shvatio, pošto ću moći kako tako to da ispratim ubuduće samo će u startu glavna da beži malo bočno a ne pod 90 stepeni u odnosu na deblo.

O prihrani trešnje prebačeno u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Trešnje-sorte-i-mišljenja

German hunting terrier | Jagdterrier