Domaće kokoške jedu jaja

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.361
Lokacija
Apatin
Nedavno mi se pojavio problem, domaće koke puštene na dvorištu su počele da jedu jaja. Sad otprilike znam da je to jedna ili dve, ali svakako naprave i one dovoljan problem.

Mi to kod kuće rešavamo tako im svima odsečemo kljun. Zapravo ga samo toliko skratimo da ne mogu razbiti ljusku, a da one mogu bez problema da se hrane i piju vodu.
 
Nešto im hvali u hrani. Mi dodajemo u smešu hrane neke vitamine i minerale kao i stočnu kredu. Takođe sve ljuske od jaja osušimo ili ispečemo u rerni pa usitnimo i to dodajemo u hranu.
Mene čudi da koke koje su na ispustu i imaju dovoljno hrane i trave kljucaju jaja. Dodaj na jedno mesto nekog peska ili šljunka pa nek imaju čime da se zanimaju.... moguće da će i to pomoći.
 
Fali im u hrani kalcijuma. Kupi kredu i zamešaj. U koncentratima krede ide do 8%.
 
U pitanju je 7 koka i hranimo ih samo zrnastom hranom, bez koncentrata.
 
Ako kokama fali kalcija, lupina na jajetu je jako tanka i lako se probuši. Zato pojedu takva jaja.
Mi sve ljuske natrag vraćamo kokošima. Jednostavno im bacimo slupane polovice. One to pojedu, a u razdoblju smanjene nesivosti, čak ne pojedu lupine odmah, nego za dan dva. Neki tvrde da onda još više jedu jaja, no kod nas se ta tvrdnja nije pokazala točnom.
 
Nazad
Vrh