Seoski turizam

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.343
Lokacija
Apatin
Kada se gleda naša televizija sve je to idealno, cveta na sve strane. Međutim vidim na netu da toga ima, ali su cene jako velike. Na adresi selo.co.yu[/url] je dat prikaz objekata koji se nalaze u ponudi. Nije loše da se povremeno naprave ekskurzije u neka bliža mesta.

Pošto je ovo forum posvećen poljoprivredi, trebalo bi razmisliti o ovome kao dopunskoj delatnosti, pogotovo ako u blizini imate nešto što bi se moglo pokazati posetiocima.
 
Bavljenje turizmom je najpre plemenito i mastovito zanimanje, o turizmu moze svako raspravljati i biti u pravu, to je nepogresiva zivotna avantura i za domacina i za gosta, mante se palamudjaca i "mudraca" iz ministarstava raznih cija su usta puna parafraziranja. Svako od forumasa ima uslova za bavljenje ovim poslom, turizam nije luksuzan smestaj, turizam je kontakt sa covekom, prirodom, ukusom, duhom, smislom...beskonacno mogu da nabrajam.
 
Nisam nasao ovu temu na forumu, ali ako postoji neka moderatori slobodno uklone i prebace poruku gde joj je mesto :ppozdrav:
http://www.novosti.rs/vesti/turizam.90.html:301106-Turizam-i-bez-licence[/url]
 
Лепа тема.

Кад смо правили кућу ја инсистирала да таванице буду 3,2 по угоститељским стандардима, због издавања сутра и класификације смештаја.


Пошто сам још далеко од тога, ја ћу само да пратим тему :)
 
Тема је одлична само је јадно како се држава површно односи на стварању услова за развој.
Досадашњи закони су катастрофални а тек овај што се спрема нема никаквог смисла.
Сеоски туризам лута, никако да се дефинише, те етно, те рурални, те агро, те свакако...
Невероватно је колико ће људи рећи: па шта, све је то једно те исто. Али није, сви ти називи имају своја значења и њихова неписмена употреба доводи у тешку заблуду кориснике.
Уместо да људе охрабре да у оквиру својих свакодневних послова пружају услуге смештаја и гошћења они им задају бесмислене главобоље, услове и категоризације и на тај начин фаворизују оне имућније да утроше новац у трци за кичерајем или оне наивне да се до гуше увале у кредите и да од својих интимних одаја праве копије "хилтона" јер су млађани динкић и његов посилни секретар горан петковић тако замислили туризам на селу.
Пример: док се државни чиновници нису умешали (а умешали се само из похлепе) пионирски почеци сеоског туризма су имали и смисла и душу. Све аутентично, примитивно, топло и срдачно, јефтино, што је циљ. Кад су ти надобудници (понављам: из похлепе) решили да "помогну развој" села, почеле су да ничу конфузне грађевине са сателитским антенама, саунама, базенима... категоризације, фискализације и погледајте сада цене у тим чардацима ни на селу ни у граду. А може ли бити спокојног одмора у "домаћинству" са десет соба за госте.
Извињавам се на исказаном гневу у тако племенитој теми, саветујем свима да се упусте у тај посао али људски, сељачки и домаћински, једну породицу може свако угостити пуним срцем, све преко тога је бизнис, краткотрајна еуфорија и бесконачна трка типична за живот потенцијалних корисника - гостију.
 
Ja mislim da bi bilo najbolje ako pratimo trend sa Novog Zelanda. Naime koliko sam ja video po netu, tamo daju besplatno spavanje i besplatne obroke u zamenu za fizicki posao! Ali ima jedna poteskoca!!
Kod nas, ili ce domacin ili gost probati da zavrnu jedni druge. Hocu reci da nemamo mi taj mentalitet i iskrenost da se upustamo u tako nesto! :zli: Tako bi resili deficitarnu nadnicarsku radnu snagu i usput oslobodili bi ljude koji rade po kancelarijama suvisnog stresa. Ima ljudi koji bi bili srecni k'o malo dete kad treba da rane krave ili kokoske. Naravno domacin treba da se ophodi sa postovanjem a i gost da da sve od sebe a ne da spava po ceo dan. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
toshiba je napisao(la):
Ima ljudi koji bi bili srecni k'o malo dete kad treba da rane krave ili kokoske.

Ваистину.

Али, нека нека још мало канцер да изеде, онда ћемо можда да схватимо шта значи ходати бос по трави и ранити пилиће изјутра. Да не буде забуне, ја сам градско дете.


Хтедох још нешто да напишем, ал нећу да трујем и обнављам негативну енергију.


Иначе затворено је приземље куће јуче, биће неки банацки салаш догодине од ње! Имам милион идеја, само треба да се преселим тамо :)
 
Jako dobra i za seljake korisna tema :bravo:
Mozda grijesim ali mislim da je seoski turizam jako slozen posao ne zbog smjestaja gostiju vec zbog politickog ambijenta u kom se nalaze sve drzave bivse JU.osim Slovenije.Samo me interesuje sta mislite kako rijesiti par detalja organizacije registra zainteresovanih domacinstava,agencije za raspored i dovodjenje gostiju,i sjeti se dok ovo pisem ,sta ako se neko od gosti ne daj boze razboli kod mene deset puta bolje i brze reaguje veterinarska sluzba nego hitna doma zdravlja itd. :sta:
 
Мислиш, да се разболи услед околности смештаја, или овако сам од себе?

ШТо се тиче регистрације, ја размишљам само о једној ствари, а то је квалитетан Интернет сајт који ће да буде минимум двојезичан и који ће да излази кад се гуглају кључне речи, типа назив места, назив најближег града + реч "смештај".
 
Pozdrav narode.
Priključujem se temi kao neko ko je več osam godina u tome. Predsednik sam Udruženja Domaćina U Eko Ruralnom Turizmu Skorenovac, opština Kovin. Ne da se hvalim, niti da se žalim, ali ako neko želi da krene u ovaj posao mora svojski da se potrudi, jer kako se več čulo na forumu, nit zakona i regulativa kakav treba da bude, nit institucija kome čovek da se obrati za savet odakle da krene itd. niti agencija da nas promoviše, a verujte mi i turista malo ko zna šta ga očekuje u seoskom turističkom domaćinstvu. Mi u Skorenovcu lepo funkcionišemo, pa ako neko ima konkretnu nameru pa ne zna odakle da krene, ako mogu rado bi pomogao.
 
Честитам на осмогодишњем раду, не би било лоше да о својим искуствима пишеш без обзира на постављена питања. Мене занима које све услуге пружаш, капацитети којима располажеш и наравно оно што се највише воли на форуму - слике.
Поздрав и нека је и надаље срећно и успешно
 
Evo sad sam spojio ovu odličnu temu, verujem da je bolja situacija nego 2008 godine kada sam je pokrenuo.

Kod nas u Aaptinu se pravi neki sklop zatvorenih bazena i još neka čuda u sklopu banje Junaković, pa se u okolnim selima polako spremaju apartmani za izdavanje. Inače u selima oko Apatina nema baš nikakve ponude za turiste, ali bi ovaj program bazena u banji bio dovoljan. trenutno u banji ima 11 bazena na otvorenom sa različitim dubinama i tempersturom vode.

E sad je loša stvar što se radi neka malverzacija sa parama za izgradnju, pa se to oteglo, ali je i onih postojećih 11 bazena u banji Junaković sasvim dovoljno da privuče ljude.
 
Novosti.rs:

Dobro jutro uz domaći sir, čvarke, pršutu



U deset hotela zapadne Srbije za turiste će od aprila biti u ponudi “planinski doručak”. Planirano je da žigom budu obeleženi proizvodi kao što su prerađevine od mesa, mleka, voća, zatim lekovito bilje, med i rukotvorine






DESET hotela zapadne Srbije će od aprila početi da služi “planinski doručak” koji će se sastojati isključivo od lokalnih proizvoda.


Gosti Čajetine, Nove Varoši, Priboja, Prijepolja i Užica imaće mogućnost da za doručak pojedu hranu karakterističnu za ovo područje, za razliku od dosadašnje prakse da se u svim ugostiteljskim objektima nudi isti meni.
- Turizam se već afirmisao kao jedna od važnijih privrednih aktivnosti na teritoriji Zlatibora, Zlatara i Tare i predstavlja važan izvor prihoda za veliki broj stanovnika na ovom području - kaže Miroslav Rađen, direktor Turističke organizacije regije Zapadna Srbija. - Rezultati istraživanja prve faze projekta pokazali su da je neophodno intenzivnije ponuditi lokalne proizvode u smeštajno-ugostiteljskim objektima, kao i njihovostavljanje u funkciju kreiranja brenda i zaokruženja ponude destinacije.
Postojaće i zaštićen žig garancije kvaliteta “Planinski doručak” kod nadležnog Republičkog zavoda za zaštitu intelektualne svojine kao garancija, a vlasnik će biti Turistička organizacija regije Zapadna Srbija koja će kontrolisati njegovo korišćenje. Planirano je da žigom budu obeleženi proizvodi kao što su prerađevine od mesa, mleka, voća, zatim lekovito bilje, med i rukotvorine. Takođe, žigom garancije kvaliteta će se obeležavati i hotelsko-ugostiteljski objekti za usluge koje pružaju, kao i kategorisana seoska domaćinstva koja pružaju usluge ishrane i smeštaja.
Projekat “Regionalni lanac vrednosti” sprovodi Regionalna razvojna agencija “Zlatibor” iz Užica, a finansira Američka agencija za međunarodni razvoj.


 
Rtv.rs:

[h=1]"Divan je kićeni Srem" na Sajmu turizma[/h]STARA PAZOVA - Na Međunarodnom sajmu turizma, koji se održava od 19. do 22. februara u Beogradu, osam turističkih organizacija sremskih opština - Stara Pazova, Pećinci, Sremska Mitrovica, Šid, Ruma, Irig, Inđija i Sremski Karlovci - po prvi put se predstavljaju na zajedničkom štadu "Divan je kićeni Srem".

U saradnji sa Pokretom gorana Vojvodine, sremska turistička ponuda prezentovana je tematski po danima.
srem-jpg_660x330.jpg

Prvi dan održana je promocija eko turizma, drugi dan bio je namenjen kulturi i tradiciji, dok je treći i četvrti dan prezentacija gastronomske ponude, pa sve posetioce danas očekuje lokalna hrana i tradicionalni kolači.
 
Rtv.rs:

[h=1]Развој сеоског туризма зависи од државе[/h]НОВИ САД - И поред тога што око 80 одсто Србије предстваљају рурална подручја, сеоски туризам у нашој земљи није довољно развијен. Спорадични су случајеви на српским селима који су искористили потенцијале и специфични амбијент за привлачење туриста. Улога државе у едукацији, али и инфраструктурна и финансијска подршка неоходни су за развој те врсте туризма.
video_icon.gif

Савремени начин живота у граду, пре свега брзина, бројне обавезе, али и развој технологије модерног човека све више удаљавају нас од природе и здравог начина живота. Стога су све привлачнија сеоска домаћинства, која послују у оквирима сеоског туризма.
Један од њих је Перков Салаш, на падинама Фрушке Горе, чији је власник Никола Иванић и главни је иницијатор развоја сеоског туризма у општини Ириг. Он каже , каже да је за развој те гране туризма неопходно активније учешће државе.
perkov-salas-neradin-jpg_660x330.jpg

"Наше локлане самоуправе су први контакт, да крене ово што треба да се развија, јер ту долази до запошљавања у породици и ту ће се решити проблем незапослености. Морамо да се озбиљно позабавимо оним што нам нуде природа и живот на селу и да то претворимо у нешто од чега ћемо и зарадити, а уједно ћемо показати људима шта имамо: здраву храну, тишину и сву лепоту које село око себе чува", рекао је Иванић за РТВ.
Шансу у сеоском туризму видела је и успешна пољопривредница Мирјана Хемун, власница сеоско-туристичко домаћинства Банстолка. Она је своје идеје за разој газдинства преточила у пројекат, за који је добила бесповратна средства.
"Пошто сам била регистрована као пољопривредно газдинство, расписани су били разни конкурси као развој жена на селу и ја сам конкурисала и добила подстицаје од Министарства пољопривреде, а уједно сам добила и један леп грант од Управе за родну равноправност на конкурсу за развој жена на селу. То ми је толико дало ветар у леђа, имала сам и вољу и снагу, адаптирала сам апартман и то сам сад претворила за пријем гостију", рекла нам је Мирјана Хемун.
Њени гости у прилици су да пробају специјалитете интернационалне кухиње, као што су чешке кнедле, украјинске пироге, али и домаћи ајвар, ракија и слатко. То су само неки од производа за које је наша домаћица добила признања.
Хемун тврди да је уз вољу, важно и радити на себи, едукујући се. Усвајање искуства других држава у развоју сеоског туризма могу послужити, сматра и Иванић. Посета Словенији, за њега је била од велике користи.
"Ту смо се одушевили. Они су у томе веома успели, чланица су ЕУ, користе фондове ЕУ, запошљавају своје породице и друге", рекао је Иванић.
Радна места путем самозапошљавања, уз ревитализацију села и престанак одласка младих, може се оставрити само развојом села. Можда је управо шанса у томе што већина села није пратила развој градова и помало је остала зачаурена у неким давним, чини се, лепшим временим, што може бити адут за привлачење туриста.

<font size="3">
 
Nazad
Vrh