Siliranje ili kiseljenje

Toma13

Član
Učlanjen(a)
2 Okt 2009
Poruka
206
Lokacija
Ogulin
Pozdrav ljudi! Opet me muče neke stvari pa se ovdje javljam. Problem je slijedeći! Imam lijepu njivu koja je pod radičem (maslačkom) i djetelinom. Za kuniće dušu dala. Problem je što susjed uz nju gaji kukuruz i uskoro će ga špricati i od tada moja njiva postaje neupotrebljiva za kuniće, odnosno za njihovu prehranu! Kako je još relativno vlažno, a i prognoza me ne služi, zanima me ima li tko iskustva sa siliranjem zelenih krmiva ili možda čak i kiseljenjem? Pozdrav!
Post je spojen: [time]1273472874[/time]
_________________________________________________
Našao sam ovdje postupak i način izrade, sad me zanima ima li itko iskustava sa time i kako rado kunići prihvaćaju ovakvu hranu?
http://poljoinfo.com/kunicarstvo/kunicarstvo/60/
 
Toma13 je napisao(la):
Pozdrav ljudi! Opet me muče neke stvari pa se ovdje javljam. Problem je slijedeći! Imam lijepu njivu koja je pod radičem (maslačkom) i djetelinom. Za kuniće dušu dala. Problem je što susjed uz nju gaji kukuruz i uskoro će ga špricati i od tada moja njiva postaje neupotrebljiva za kuniće, odnosno za njihovu prehranu! Kako je još relativno vlažno, a i prognoza me ne služi, zanima me ima li tko iskustva sa siliranjem zelenih krmiva ili možda čak i kiseljenjem? Pozdrav!
Post je spojen: [time]1273440474[/time]
_________________________________________________
Našao sam ovdje postupak i način izrade, sad me zanima ima li itko iskustava sa time i kako rado kunići prihvaćaju ovakvu hranu?
http://poljoinfo.com/kunicarstvo/kunicarstvo/60/
Једу је ко луди,ал мој савет ти је да додаш шечера и соли кад силажираш то јест киселиш и немаш проблема од првог откоса веч сам потрошио две каце од по 120 л остала ми још једна.
ал ако почнеш да им дајеш закисељено или силажу искрати им у зрнасту храну немој скроз ал намали бар за пола,ал имај на уму да опет мораш да им дајеш сено и најболје тије закисељено бар ја тако радим
 
peto1 je napisao(la):
@ MikiPalić

A sta mislis dal moze i malo praska za pecivo.
хвала на питање добар је нечу да се жалим ал прашак за пециво неможе никако да се употреби јебига .
рецими како су ти зечице јел још имају кивавицу ил им магично прошло ??
Јебига морачу једног дана да патентирам па поставичу слике, небрини куничару несекирај се ни ти ни твоји 4,5 кунича ај пробај ти спрашком за пециво па реци и ја чу да пробам :bravo:
 
@ SaskoMk

Prasak za pecivo u silazu a ne u prahu.

SaskoMk izvini mislio sam na konzervans al je... dok sam skonto sta sam napisao ode voz
 
@ MikiPalić

Ma ja sam se zaj.... pitam zenu i ona mi kaze da je prasak za pecivo za kolace a konzervans za kiseljenje. Kad se u kuhinju ne razumem.

SaskoMk nemoj se odma nljutiti omaklo se jebezga.
 
peto1 je napisao(la):
@ MikiPalić

Ma ja sam se zaj.... pitam zenu i ona mi kaze da je prasak za pecivo za kolace a konzervans za kiseljenje. Kad se u kuhinju ne razumem.

SaskoMk nemoj se odma nljutiti omaklo se jebezga.
ta mani jebeš ga isto se meće... :haha:
 
peto1 je napisao(la):
@ MikiPalić

Ma ja sam se zaj.... pitam zenu i ona mi kaze da je prasak za pecivo za kolace a konzervans za kiseljenje. Kad se u kuhinju ne razumem.

SaskoMk nemoj se odma nljutiti omaklo se jebezga.
ма нема проблема чуј можеш да се зајебаваш колико хочеш немарим ја на то, да силажираш траву или лептираче треба да ставиш адитиве ил нешто што содржи пуно шечера и то ти је факт, раније нај чешче се употребљавала меласа, ал пошто скупа боље је да на 100 кг лептираче додаш 1 кг шечера,а со додаш ради конзервације,него реци јел си дао репин резанац на дојилке ил ниси?
 
@ SaskoMk

Nisam im davao nista osim granulata i vode. Zato me i interesuje ovo o silazi sta se sve moze staviti u to bure i dali treba da se to nagnjeci, mislim da se odgore stavi kamen kao na kiseli kupus ili samoporedati i ostaviti. A kako sad dolaze vrucine zar to nrce da provri. Dal treba drzati na hladnom jer imam hladnjacu koja je na 2 stepena.
 
Sasko, može na latinici? Davno je bilo kad sam čitao i pisao u školi, a i gramatika te malo je..e, pa mi je još gore. Koristiš silažu cijelu godinu ili? Bačve su drvene, plastične ili?
Post je spojen: [time]1273432570[/time]
_________________________________________________
Ima na netu dosta o pripremi ali uglavnom je riječ o konjima, kravama, kozama ili ovcama. Zanima me kako kunići reagiraju na silažu i kako napreduju.
Post je spojen: [time]1273465153[/time]
_________________________________________________
http://www.psss.rs/download.php?view.62
Pripremanje travne silaže
 
Toma13 je napisao(la):
Sasko, može na latinici? Davno je bilo kad sam čitao i pisao u školi, a i gramatika te malo je..e, pa mi je još gore. Koristiš silažu cijelu godinu ili? Bačve su drvene, plastične ili?
Post je spojen: [time]1273400170[/time]
_________________________________________________
Ima na netu dosta o pripremi ali uglavnom je riječ o konjima, kravama, kozama ili ovcama. Zanima me kako kunići reagiraju na silažu i kako napreduju.
Post je spojen: [time]1273432753[/time]
_________________________________________________
http://www.psss.rs/download.php?view.62
Pripremanje travne silaže

Drvene bacve a i plasticne ne skode samo moras da ih postavis u senku da nebudu direktno na suncu, a sa drvenim nemas taj problem,a kunici napreduju odlicno rado je jedu cak i nemogu da se nasite koliko stavis toliko pojedu al secera i soli moras da stavis al ne zajedno nego na jedan red satvis secera a na sledeci stavis so a na krajni red stavis malo secera a vise soli.
Sta se tice kunica netreba da im pravis nikakve pripreme za davanje silaze il zakiseljeno nego mozes odmah da im dajes bez ikakvok privikavanja, kodmene je to preko cele godine preko leta uglavno travnata silaza toest livadska trava mesano sa detelinom a u jesen im spremam od kukuruza stocnu repu i deteline,ako se nesto sumjas napravi manju kolicinu nekih pedesetak kilograma i pokusaj al garantujem da ce je kunici rado jedu i da neces da imas nikakvih problema
kad pocnes da im dajes zakiseljeno il silazu kako hoces kazi namali im zrnastu hranu ne sve al za pola mozes, mozes i vise posto je takva hrana dosta kaloricna i bogata belancevina pa nije problem za mladunce je ravno kao da im dodajes mleku u prah ali seno nesmes da izbacis od prehrane u globali to je to
 
Ok, hvala na savjetima. Danas započinjem sa prvom bačvom pa ćemo vidjeti. Javit ću kako je ispalo...
 
ja ne znam ko je ovde lud...posle one prevare sa onim zekanom,vi i dalje pitate saska za savete?
izvini Sasko,ali posle uvale price o Peri i kilazama ja ti ne verujem nista...jednostavno je tako...ajd uzdravlje.....
 
U dobroj vjeri da se dva puta neće ponoviti, još jednom zahvaljujem Sasku na savjetima. Ovdje smo da pitamo, pomognemo savjetom i sl. Jel tako? Uostalom, koliko sam pročitao na drugim mjestima, nije ništa loše rekao. ::namigivanje::
 
Jel moze neko da objasni ceo proces pravljenja silaze npr. u bure od 50l.?
jel slicno kao kiseljenje kupusa?
 
Turšija je najbolja...makedonac je za to ekspert...njegove recepture su nenadmašne...vidite koliki je njegov Pera...bizon,a ne kunić... :haha: :haha: :haha:
 
@ MikiPalić

Kod nas nema bizona, mozda je ko tele al ne ono sto sisa nego onaj sto p......a.
 
Nazad
Vrh