Besplatni poljoprivredni radnici

Bibliotekar

Banned
Učlanjen(a)
21 Jun 2009
Poruka
700
Lokacija
Loznica, Podrinje, Srbija
Za mene je, i danas, neshvatljiv prizor koji sam video u prasilištu izvesnog gazde u Vojvodini (verovatno je ova pojava hronična bolest i šire: diljem Srbije, Balkana i belog sveta - kumulativno posmatrano).

Naime, ima tome već 16 godina, odveze mene potencijalni investitor na imanje (prevoz: luksuzni mercedes, noviji krš od polovnjaka).

Da skratim priču...
U prasilištu, ukraj savremeno opremljenih boksova za prašenje krmača i odgoj prasadi, na slami, zateknem prljavo posteljno rublje. Gazdarica imanja, videvši moj nemi, zabezeknuti pogled, kratko je rekla: MORAM, OVIH DANA, da MU malo properem rublje.

Jasno je, kao plavo Nebo u podne, da smo se ćutke rastali i da NIŠTA nije bilo od dalje saradnje.
(Imao sam besplatan prevoz natrag u Zemun, gde sam tada stanovao... a tamburaši, ručak, kulen, riblja čorba: ni pomena.)

p.s.
Uvek mi je muka kada se setim ove pripovesti.
 
Polovan mercedes, kupljen u Nemackoj za male pare, da bi se ovde pricalo kako Taj i Taj vozi mercedes, a sto mu viri praziluk iz dupeta nema veze...
Taj i Taj vozi samo merdeces, beg- ve, audi i ford i taunus... :haha:
 
Da, sluga je spavao među krmačama (u svojem boksu) !!!

Dotični sluga nije čuo za sistem PIO.
Njemu NIKO i NIKADA NIJE uplaćivao doprinose za mirnu starost i lečenje (starost sa sobom donosi i sijaset bolesti).

Pre neki dan gledam na TV-u reportažu o bračnom paru koji čuva goveda za 200 dinara po grlu mesečno !!!

Verujte mi da sam zgranut: OVAKO NEŠTO čitao sam u delima Prežihovog Voranca !!!

O.K.
Situacija je teška.
Idemo dalje !!!

Da se zna: ko bi gori, danas je doli !!!
Izaćićemo mi na kraj sa svim teškoćama koje život velikodušno nudi !!!
 
Rastužio si me prijatelju,ali to je stvarnost ove naše mile nam i drage države u kojoj živimo.Jezivo je to da većina pristaje na takav tretman.Svestan sam da se ponosom ne hrani porodica,niti se njime može obući ,ali jednom mora da dođe ovakvom životu kraj.Oni koji čine takve postupke nemaju ni morala ni skrupula, a o svesti da čoveka ne smeš poniziti takvi ni ne razmišljaju.Kada ne bi bilo izvršilaca ne bi bilo ni naredbodavaca.
Kada takvi budu morali sami da rade ....
 
Dragi, plemeniti, saosećajni, Internet Deda Lalo :sreca:

Da: i u XXI stoleću postoji bezimena, nikome znana (a svakome potrebna), robovska radna snaga na poljoprivrednim imanjima tzv. gazda.

U prethodnom prilogu pomenuo sam izuzetnog književnika Prežihovog Voranca (pravo ime Lovro Kuhar).
Čitajući njegova nadahnuta dela, više puta pohodio sam na biciklu, o svom ruhu i kruhu, opisane predele.
U potpunosti sam se uverio da se situacija nije ni malo promenila u smislu boljitka seoskih sluga: kada se uporedi viđeno - sa opisima koje daje časni pisac.

Razmišljam: da li da nastavim pisanje...
 
Bibliotekar je napisao(la):
Da, sluga je spavao među krmačama (u svojem boksu) !!!

Dotični sluga nije čuo za sistem PIO.
Njemu NIKO i NIKADA NIJE uplaćivao doprinose za mirnu starost i lečenje (starost sa sobom donosi i sijaset bolesti).

Pre neki dan gledam na TV-u reportažu o bračnom paru koji čuva goveda za 200 dinara po grlu mesečno !!!

Verujte mi da sam zgranut: OVAKO NEŠTO čitao sam u delima Prežihovog Voranca !!!

O.K.
Situacija je teška.
Idemo dalje !!!

Da se zna: ko bi gori, danas je doli !!!
Izaćićemo mi na kraj sa svim teškoćama koje život velikodušno nudi !!!
pa to je neverovatno,strasno
 
Da nastavim pisanje...

Pre neki dan, pronađem dokumente o plaćanju usluga za čuvanje mene i mlađeg brata: dok su nam roditelji bili opravdano odsutni poradi sticanja materijalnih sredstava za preživljavanje Porodice (1962-1967.).
Moji/naši roditelji uplaćivali su PIO osiguranje ženama koje su brinule o nama.

U Bibliotekarovoj Arhivi mogu se videti fotografije i pravno valjani dokumenti koji svedoče o proteklom vremenu.
 
pre par godina isao sam sa familijom na neku proslavu u novo milosevo decembar mesec provejava sitan sneg onaj prvi sto se odmah topi i ne daleko od sela cobance j edno 15god nema vise BOSONOGO trci za ovcama a zabrekli bradonja u golfa dvojku (poznato u banatu ako nemas golfa dvojku svog izlupanog i trulog nisi gazda) prati stado zar treba da kazem jos nesto reci cu (j**li vas golfovi)
 
Nazad
Vrh