Pasulj

Svaka čast. Njiva ti je super čista.
 
pozdrav ljudi
@kloki nisi reko koji ti je to pasulj mozda je neki uvozni pa mu ne prija klima :nono: ili je bilo velikih vrucina kod tebe pa je presao iz faze rasta u cvetanje mozda se oporavi od ovih kisa
_________________________________________________Post je spojen: [time]1243983233[/time]_________________________________________________
jel ima neko pasulj MAKSA
 
ma neznam koja je sorta otac je nabavio seme od jednog velikog proizvodjaca pasulja kao prvu reprodukciju semena za koje on kaza da ima kod njega najbolji rod.
a rano cvetanje je zbog suse posle setve a sada je palo mnoooogo kise pa cemo videti ici cu danas da obidjem atar pa cemo videti sta se desava.
 
Leptir tamani soju
B. B, 02.06.2009 20:26:02 Ocena: 2.00 (Glasova: 1) Komentara: 0

VRBAS - Usevima soje koja na teritoriji Bačke zauzima površinu od oko 80.000 hektara, kao i većini kultura koje su u cvatu, ovih dana izuzatno veliku opasnost predstavlja neuobičajeno masovna pojava leptira - “stričkovih admirala” (Vanessa cardui) - kojih ima svuda. Agronomi kažu da je ova šarena invazija leptira kojih ima na putevima, zelenim površinama, krošnjama drveća u parkovima... Neuobičajeno masovna migracija “stričkovih admirala” nije bezazlen fenomen, već ozbiljan napad štetočina na većinu poljoprivrednih kultura.
- Masovna pojava leptira primećena je posle olujnog vetra 24. i 25. maja. Jata broje od nekoliko stotina, pa do hiljadu jedinki. Česta je pojava da su uneseni u plastenike i staklenike, gde ih je nemoguće prebrojati - saopšteno je iz Pokrajinske savetodavne službe Vrbas.
Pored toga rečeno je da je reč o polifagnoj štetočini, koja se u prvoj generaciji hrani na korovima, dok se larve druge generacije hrane na soji, pasulju, boraniji... O ozbiljnosti “admiralske invazije” svedoči i podatak da samo jedno jaje na metru kvadratnom površine zasađene sojom zahteva suzbijanje, a obilaskom terena, kažu stručnjaci, da su se uverili da već sada na jednoj biljci ima i po deset položenih jaja.
Prema rečima dr Dragana Vajganda iz “Agroprotekta”, neobičan je i opasan neverovatan broj ove vrste koja se hrani palamidom, ali polaže jaja u soju.
Stručnjaci upozoravaju da ukoliko poljoprivrednici ne budu reagovali, to će biti katastrofalno po useve jer biljka ostaje bez lišća. Njihova prepouka poljoprivrednim proizvođačima je da pregledaju useve u periodu od 30. maja do 10. juna i da obrate pažnju na prisustvo crnih gusenica “stričkovog admirala”. Jer, budući da je situacije krajnje ozbiljna, agronomi strahuju da su zahvaćene kompletne površine zasejane sojom.

ČAK DO NOVOG SADA
PREMA rečima dr Vajganda, ova štetočina zahvatila je ogromne površine u opštinama Sombor, Kula, Srbobran i Vrbas, a ista situacija je i u Novom Sadu.
Oceni: Pošalji komentar

ovo se odnosi i na pasulj...a video sam ih na stotine kod mene na lipi ispred kuće...
 
evo slike gusenice
k2hdhj.jpg
15pg31l.jpg
 
Lele, još nam samo i to fali...

Videh ja jedno jato na lipi kod komšije - puna krošnja.
 
Imam jedno pitanje ,zanima me da li pasulj sme da se zaliva u fazi cvetanja?Neko kaze da sme a neko kaze da ne smem ni da ga pipnem!
 
kao što je osetljiv na smanjenje vlažnosti vazduha u periodu cvetanja tako i na višak vode reaguje odbacivanjem cvetova :cao:
 
Jedno mozda glupo pitanje, el sme pasulj da se prska od plamenjace kad je u fazi cvetanja?
 
@branko,a šta misliš,pošto je relativno duga faza cvetanja da baysole pokuša da isprska maceratom belog luka(2glavice samleti i potopiti u 10l vode,promešati,pa posle 24h procediti i prskati svakih 10-15 dana).meni je to uspevalo ali sam ja uvek kao preventivu koristila oparak od crnog luka :cao:
 
nema ih ni na mom delu fruške gore,al to ne znači da ne treba da preventivno delujemo :cao:
 
Има их код мене у атару надпросечно,али углавном на њивама закоровљеним паламидом.
 
@cvećka

Ne znam šta da ti kažem...

Danas sam obišao pasulj i dobro sam zagledao lišće, ali nisam primetio ni jajšca, a ni gusenice.
Leptirova naravno ima, ali...
 
Nazad
Vrh