Pasulj

Ahaaaa...
Dobro, onda ću ga rotirati sa sirkom. Tamo sam njivu đubrio stajnjakom 2007. godine.

Samo me čudi da preporučuju i prihranu sa KAN-om i primenu Nitragina.
Profesor koji je stvorio sortu soje Galeb kaže da azotna đubriva poništavaju korisno dejstvo kvržičnih bakterija na korenu biljke...
 
ne fermam taj nitragin. probo jedne godine pa nisam primetio ništa pametno.
ja ću 100kg/ha ureje baciti jedno mesec i po pre setve. da stigne da se rastvori.
pasulju treba azota otprilike 3-4 nedelje od momenta nicanja.posle on napravi kvržice.
 
Atrazin nije opasan ako godisnje padne preko 350 litara kise /m2 onda se u potpunosti razgradi! E sad kad je manje kise onda moze biti ostataka.....
 
Danas sam pronašao neki tekst iz Poljoprivrednika, gde preporučuju setvu pasulja na zemlju gde je stajnjak bačen pod predusev...

Hvala tarana što si mi skrenuo pažnju na to. :D
 
procitaj moj post pedalj iznad tvog. imas i link ka tom poljoprivredniku.
ali rekoh ti i sta pise u mojoj knjizici za pasulj.
s obzirom da je azotofiksator, nema mi puno logike da mu treba stajnjak.bolje tu njivu iskoristiti za kukuruz.
 
Eh da...
Sporo pamtim, brzo zaboravljam...

Prošle godine sam posejao soju u zemlju koju sam prethodno dobro nađubrio stajnjakom. Soja je imala jako veliku zelenu masu, ali rod nije bio baš preterano velik. Pretpostavljam da to važi i za pasulj.
 
Zanimljivo resenje kombaj sa pik upom.
nikt- kako podesis kombaj;
mislim na br. obrtaja doba,zazor bubanj podbubanj,koji podbubanj ,kolika otvorenost gornjeg i donjeg sita.
 
Обртаји минимални,зазори максимални,ветар максималан,сито горње на пола,сито доње фиксно (16 милиметара ).
 
I koliki bude procenat polupanih zrna?
Da li ima veze koja je sorta pasulja? Mislim da li ima veze ako je napr. sitan beli, ili zeleni, koji je krupniji i duguljast?
 
branko je napisao(la):
I koliki bude procenat polupanih zrna?
Da li ima veze koja je sorta pasulja? Mislim da li ima veze ako je napr. sitan beli, ili zeleni, koji je krupniji i duguljast?
Свакако да има везе са сортом,бели пасуљи и семе бораније извршавају се одлично са занемарљивим ломом 3-4%.Док зелени има више лома,ако не потрефиш право време вршидбе иде и до 15%.
 
posejao 4 nepuna jutra u petak.suvo...po svoj prilici biće neujednačeno nicanje...
vi?
 
Prošlog petka posejao sam 3kj pasulja.
Ako ne padne kiša, će bidne mlogo gadno.
 
To i mene interesuje.
Moj isto niče, mada dosta nejednako.

Zanimljiva stvar: posejao sam jutro i po pasulja na parceli gde mi nije uspeo grašak. Zemlja bila povaljana, pa je sejalica išla dosta plitko.
Međutim, pasulj niko ekspesnom brzinom, ali vlaga je bila na samo 2 cm ispod površine.
 
kod mene kontra.komšija mi uš'o 4 brazde i povalj'o svoj kukuruz.ja posejao te 4 brazde preko njegovog i tu ne niče, odnosno niče ali vrlo kilavo...
 
Nazad
Vrh