Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Ne mogu a da nesto ne dodam posle svega ovog sto gore stoji.Vecina Virtemberga koji na balkanu postoji je po svojim karakteristikama "pravom" virtembergu najslicniji u boji ali i tu se po koja mrlja nadje ili drugim recima sve te ovce su nekad prosle pored virtemberga ali to ne znaci da je to ta rasa.Da ne bude da svako hvali svoje ali nije lepo ni toliko blatiti nesto ako se dovoljno ne poznaje.30% kostiju bi znacilo da ocisceno jagnje od 15kg ima 5 kg kostiju i ako je to tacno ,koliko onda treba da ima neko "domace" jagnje procentualno kostiju u odnosu na meso kad su koske tek pokrivene mesom.Moja porodica jede jagnjetinu od kad ja znam za sebe i ranije smo kupovali jagnjad iz Homolja od tih "domacih" ovaca pa je deda strogo vodio racuna da bude dobro uhranjeno jer onako lici na neku vecu macku gde mozda nema mnogo kostiju ali ni mesa.Reci te mi kako se salju slike da vam koju posaljem pa cemo dalje da pricamo.
 
Pozdrav svima
Kada smo kod teme ovaca a posebno rase Virtemberg ili Merinolandschafe i njenog kvaliteta u odnosu na domace sojeve pramenki samo mi odgovorite zasto je bas Virtembergom oplemenjavana cuvena Sjenicka i da li je to posle vise od 30 godina olemenjavanja ipak Sjenicka ili Virtemberg u telu Sjenicke pramenke.
 
Šošara je napisao(la):
Pozdrav svima
Kada smo kod teme ovaca a posebno rase Virtemberg ili Merinolandschafe i njenog kvaliteta u odnosu na domace sojeve pramenki samo mi odgovorite zasto je bas Virtembergom oplemenjavana cuvena Sjenicka i da li je to posle vise od 30 godina olemenjavanja ipak Sjenicka ili Virtemberg u telu Sjenicke pramenke.
Ja cu sa strane pokusat odgovorit na ovo. nije samo sjenicka oplemenjivana sa virtembergom nego svugdi u bivsoj drzavi se to radilo. Razlog je taj da se pokusalo popravit komformitet trupa u domacih pramenki a to je najvise bilo izrazeno u unutrasnjosti bivse drzave. Naime islo se po onoj balasevicevoj ".. ranio je 7 gladnih usti.." u nas u primorju se vise islo na mlijecne pasmine a reka san u unutrasnjosti na meso. E sad dali je nakon toga to sjenicka ili virtemberg to ovisi do kojeg stupnja se islo u krizanju i kakvo se krizanje primjenjivalo. a mozda bi joj pravi naziv bija oplemenjena sjenicka ili druga pramenka. Ako neko zna nesto vise neka objavi volija bi i ja saznat.
 
Kako onda nevalja meso Virtemberga a valja meso Sjenicke ili druge oplemenjene pramenke(koja je samo zadrzala boju u odnosu na stari tip).
Da li je iko ikada probao meso cistog Virtemberga ili samo prica da bi pricao.
Ono sto je Simentalac u govedarstvu to je Virtemberg u ovcarstvu.
 
pre nekih 8 god sam nabavio 2 ovce koje su bile neka mesavina virtemberga i nase neke domace sorte trebale su mi da nebih kosio livadu sa bagrenjarom a pokoje jagnje bi se tu zaklalo a onda sam ih zavoleo i to mi je sada vrsta hobia uz neku moju vrstu selekcije i kupovinu kvalitetnih ovnova stigao sam do toga da su mi se sada u zadnjih 15 dana jagnjile 4 ovce rezultat 9 jagnjadi trenutno ih imam 10 i to mi je dovoljno da odrade kosenje trave inace sam veliki ljubitelj jagnjetine /ako nije/ i za mene nije bitno cije je jagnje i gde je raslo nego samo i to tvrdim samo da li je dovoljno ugojeno
 
Bravo momci, ima vas za sve.

Nemogu samo da vas nahvalim. Pratim forum neko vreme i odusevljen sam vama.
Hteo bi da cujem vase misljenje o MIS ovci.
Sto se tice Avasi ovce, ima je i u Srbiji ali nelegalno jer je prevedena preko planina iz Makedonije, to je iz pouzdanih izvora.
 
Šošara je napisao(la):
Kako onda nevalja meso Virtemberga a valja meso Sjenicke ili druge oplemenjene pramenke(koja je samo zadrzala boju u odnosu na stari tip).
Da li je iko ikada probao meso cistog Virtemberga ili samo prica da bi pricao.
Ono sto je Simentalac u govedarstvu to je Virtemberg u ovcarstvu.
Cinjenica je da je meso domacih primitivnih pasmina puno kvalitetnije u odnosu na mesne pasmine ovaca. Nemoj da se brines oko toga da meso virtemberga ne valja. To je cisto stvar ukusa, a o njima ne valja raspravljati. U ostalom o ovome je vec bilo rijeci. Ima ljudi koji vole janjetinu od mlika a ima i ljudi koji vole da taj janjac trci za materon ali ne radi sise :haha: :haha:. Problem je mozda u tome a viruj mi toga ima i u mene sta su ljudi naucili da in janje ima 20-22 kg zive vage i od toga da dobiju janje za razanj. Opet drugi nece janje ako nema isto toliko mesa. Znaci i jedni i drugi imaju trziste a na proivodjacu je da odluci koju ce pasminu uzgajat. :ppozdrav:
 
@Brundalo
Ne brinem ja uopste za kvalitet mesa Virtemberga jer ga i gajim a i jedem tako da je dozivljaj potpun.
Sta ko voli nek izvoli.
 
Šošara je napisao(la):
@Brundalo
Ne brinem ja uopste za kvalitet mesa Virtemberga jer ga i gajim a i jedem tako da je dozivljaj potpun.
Sta ko voli nek izvoli.
:D :ppozdrav: :cao:
 
dudovcanin je napisao(la):
Bravo momci, ima vas za sve.

Nemogu samo da vas nahvalim. Pratim forum neko vreme i odusevljen sam vama.
Hteo bi da cujem vase misljenje o MIS ovci.
Sto se tice Avasi ovce, ima je i u Srbiji ali nelegalno jer je prevedena preko planina iz Makedonije, to je iz pouzdanih izvora.

MIS ovca je nova rasa ako se moze jos uvek nazvati rasom jer to je tek pocetak stvaranja neceg novog na nasem prostoru.Treba vremena da se ustale rasne odlike a ona za sada deluje kao malo ujednaceniji melez Virtemberga i Il d france, od cega je u osnovi i nastala.Vreme ce pokazati da li su na dobrom putu stvaraoci.
Samo napred u nove kreacije bice zanimljivo.
 
Virtemberg+Il d France+Pirotska pramenka=MIS ovca

Virtemberg+Merino Arl+Pirotska pramenka=Pirotska oplemenjena

Cudne li slicnosti

Opasni Piroćanci ::novac::
 
Šošara je napisao(la):
Virtemberg+Il d France+Pirotska pramenka=MIS ovca

Virtemberg+Merino Arl+Pirotska pramenka=Pirotska oplemenjena

Cudne li slicnosti

Opasni Piroćanci ::novac::
Tija si reć para vrti di burgija nece ::novac:: ::novac:: :ppozdrav:
 
Šošara je napisao(la):
Ma svaki melez more bit rasa.E to je Srbija burazeru. :veseljak::
A da ti reces dvije o sebi, kakvo blago imas koliko ga imas? da postavis koju slikicu he he. Pa da izvadis jednu valjevsku prepecenicu na stol da nazdravimo Bozicu a ja da dodjen u goste sa demejanom vina i janjetom oko vrata he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Slika ce biti kada ih budem skenirao jer su sve fotke.
Inace sam Inzenjer stocarstva-takav mi horoskop.
Gajim Virtemberg u cistoj rasi za priplod.
 
E drago mije da se javlja i skolovanih ljudi na ovaj nas stocarski forum. imas ovdi kolegu miljka koji je veterinar a ima u Pozarevcu farmu cistokrvnih virtemberga - uvoz iz njemacke ili Austrije ne znan sad ali nije bitno. Davno ga nije bilo na forumu. A ima svoj sajt pa pogledaj, najlakse ces link pronac u ovoj temi ili u profilu :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh